GROTE BOS ONDAGS BUD is een instituut geworden NEGENTIG-JARIGE „DOET" NOG AAN POLITIEK ZATERDAG 29 APRIL 1967 P. R. Bos ningen en de huidige leraar aardrijkskunde in Gro- „een dieptepsycholoog", zegt redacteur. Hij betrok het onder- luwste bij de samenstelling van rS4Jty-rt-4S /*-r~*'r-Z-£.£~Sf-2-e **+-4 ^s'/ rf- <u/-„ (Van een onxer redacteuren) £R zullen niet veel Nederlanders zijn die nooit een boek van de Groningse uitgeverij j. B. Wolters op school gebruikt hebben. Er zullen niet veel Nederlandse gezinnen zijn, waar de Bos Atlas een onbekend fenomeen is. De Atlas der gehele aarde van P. R. Bos en J. F. Niermeyer is wel eens een instituut genoemd. De hui dige redacteur, prof. dr. F. J. Or meling, hoogleraar in de economische geografie aan de Amsterdamse Uni versiteit, kan er lyrisch over spreken en noemt het zijn „hartelap". Ormeling: „Als je nagaat, dat ik zo'n twaalf uur per dag voor de universiteit in de weer ben en dat het redigeren van de Grote Bos een dagtaak is, dan be grijp je dat de avond en een deel van de nacht ermee gemoeid is". De heer R. Beumer, directeur ▼en Wolters, reageert: „Als we hein (Ormeling) zijn gang lieten gaan zou het snel met zijn ge zondheid gedaan zijn. Het is maar goed, dat de uitgever tech nische en financiële grenzen stelt." En hij laat een kaart zien Tan de vorige druk. Het blad ziet zwart van de aangebrachte tórrecties. Prof. Ormeling neemt de uitdaging aan: „Die kaart noem ik nog ongewijzigd", zegt hij. Vanaf het eerste jaar van verschijnen 1877 is er iede- - twee jaar, een herdruk "chenen, zodat de negentigste verjaardag van de Grote Bos sa menvalt met de 45ste herdruk. Het is met weinig woorden ge- 1, maar de leek heeft er geen idee van wat voor minutieus on derzoekwerk voorafgaat aan de verschijning van een dergelijke herdruk: soms zijn er meer dan 12.000 correcties aangebracht Zelfs politiek kun je met de Bos Atlas bedrijven. Over het al gemeen houdt prof. Ormeling zich aan de „officiële Haagse" visie, zoals dat nu het geval was met de aanduiding van het Duitse probleem. Van hoeveel be lang dergelijke schoolatlassen wel zijn, wordt geïllustreerd door die ambtenaar van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn. De man doet het hele jaar niets anders dan uitgevers in de verschillende Europese lan den afreizen om te voorkomen, dat er Deutsche Demokratische Republik op de scholen geleerd wordt. Bonn wil Oostzone; Bonn wil ook geen feitelijke erkenning van de Oder-Neissegrens en houdt vast aan de rijksgrenzen van 1937. Veertien schoolatlassen zijn er nieuw verschenen in West-Euro pa. Van die veertien heeft alleen de Noorse uitgever aan het ver zoek uit Bonn voldaan, waarmee het salaris van de diplomatieke ambtenaar is gerechtvaardigd: de Noorse kinderen zien het Duitse probleem „zoals het Eigen aanpak Prof. Ormeling: „Ik heb de po litieke vraagstukken niet aange geven, al wordt de verleiding door het gezeur van zo'n ambte naar wel groter. In een enkel geval heb ik mijn eigen interpre tatie gevolgd. Op de kaart van Suriname is met de ge- biedsaanspraken van Suriname rekening gehouden. Maar je zou bij wijze van spreken politiek kunnen maken door een Koer denrepubliek aan te geven. Eni ge Invloed op de openbare me ning heeft dat altijd." Er is nog meer politiek moge lijk, ook op binnenlands terrein. Voor het eerst is een kaart „opsporing en winning van aard olie en aardgas op de Noord zee" opgenomen. Een indrukwek kende hoeveelheid blokjes en boortorens geeft aan dat Enge land, Noorwegen, Denemarken en Duitsland de zaak fors aange pakt hebben. Het Nederlandse gedeelte'is nogmaagdelijk wtt en de tegenstelling is daarmee wel overduidelijk geaccentueerd. Prof. Ormeling: „Het moet de politici bij ons toch wel vreemd te moede zijn als zij in de atlas van hun kinderen de resultaten van hun politieke arbeid zo aan de kaak gesteld zien." zijn gevolgd op een punt waarop wij achter lagen bij andere Euro pese atlassen: de hydrografie (ri vieren, kustlijn en meren) en de bijbehorende beschrifting is blauw geworden." Zwart Er is een goede Duitse atlas met een register van 80.000 na men, terwijl de Bos er „maar" 18.000 heeft. Maar aan de andere kant vecht de kartograaf voort durend tegen het zwart, dat van een zo volledig mogelijke beschrifting het gevolg is en de kaart visueel „dood slaat". Ormeling: „Ik héb voor ogen gehouden het citaat van Alexan der von Humboldt, dat Bos in de eerste druk opnam: ,,Nur leer scheinende Karten pragen sich dem Gedachtnis ein" (Slechts kaarten die een lege indruk ma ken, blijven in de gedachten han gen). Als je wilt weten waar de zoon van je schoonzuster in Ca nada is gaan wonen, dan moet je deze atlas beslist niet kopen. Het is een atlas die primair voor het onderwijs is, maar die daarnaast interesse wekt voor andere pro blemen dan de zuiver geogra- Een deel van het contract van de heer Bos met de firma Wolters atlas een staatsuitgave. Ceen wonder dat deze een uitste*«tende indruk maakt als de geldelijke zijde geregeld is. Alleen al voor de voorbereidin gen voor deze 45ste druk heeft Wolters driekwart miljoen geïnvesteerd. De eerste oplage bedraagt nu 50.000 exemplaren tegen 26,90 per stuk. Een zorg vuldig afgewogen prijs die de at las nog bereikbaar wil maken voor de middelbare scholier. Naar onze mening zelfs goed koop. Directeur Beumer meent ook, dat het mogelijk moet zijn- De winst zit er voor hem pas bij de tweede oplage in. Die komt volgend jaar uit Dan wordt er gebruikt gemaakt van dezelfde kaarten. Begrip Actueel ■LdttÈ De verdeling van de olie op de Noordzee; het Nederlandse plat is nog tvit. Leraar Maar met dat alles had de Gro ningse aardrijkskundeleraar P. R. Bos nog weinig van doen. De wet op het middelbaar onderwijs van Thorbecke, waarbij de hbs als schooltype zijn intrede deed, was nog maar een tiental jaren oud. Aan het vak aardrijkskun de was op de hbs een belang rijke plaats ingeruimd, maar leerkrachten waren met een lan taarn te zoeken. Bos had enkele aardrijkskundige werken op zijn naam staan en, toen uitgever Wolters hem benaderde om de redactie van een atlas op zich te nemen, bedacht hij zich niet lang. In 1877 verscheen het eerste exemplaar. De ontdekkingsreizi ger Stanley maakte zijn bekende reis door Afrika juist te laat om nog in de eerste druk van Bos' geesteskind opgenomen te wor den. In een rustig negentiende eeuws tempo van zo'n 500 per uur werden de atlassen gedrukt met behulp van in zorgvuldige handarbeid gegraveerde stenen. In vijf katernen tegen betaling van 0,60 per katern kon ieder zich een atlas aanschaffen. Ze venentwintig kaarten bevatte de atlas. De Grote Bos werd een succes, voornamelijk dank zij het psycho logisch inzicht van de redacteur. In zijn inleiding tot de eerste druk schreef Bos: „Eene goede keuze uit het vele, waarbij al leen het noodige werd gegeven, zonder dat aan banden wordt ge legd de zelfwerkzaamheid des leerlings, waarbij hij meer kan vinden dan de kaart hem geeft, dat was het vraagstuk, 't welk door mij moest worden op gelost." Leerzaam Een atlas dus die leerzaam was, niet alleen op geografisch terrein. En van meet af aan werd de meest belanghebbende partij het onderwijs bij de samenstelling betrokken. Nu nog komen tal van wensen binnen. Wensen van leraren, die zorgvul dig worden gewogen en waar mee bij de samenstelling terdege rekening wordt gehouden. Er wordt wel eens gezegd, dat de gemiddelde lezer dat boek het meest bewondert, waarin hij zijn eigen gedachten terugvindt. In dien dat gezegde ook voor atlas sen geldt, dan is de Bos een lang leven beschoren. Als men die oude atlas beziet, komt men onwillekeurig onder de indruk van het geweldige werk dat in die tijd met een grafische techniek die eigenlijk nog in de kinderschoenen stond werd gepresteerd. Zeker, ge legd naast de 45ste druk zijn er verschillen: het systeem is veran derd, meer kleur, meer mogelijk heden, meer een kijkatlas dan een opzoekatlas. Maar ook nu nog worden de kaarten centime ter voor centimeter met de hand getekend. Automatisering is in de kartografie voorlopig nog een onbereikbare wens. In 1877 waren de vellen slechts aan één kant bedrukt; rasters waren nog niet in ge bruik, waardoor het geringe aan tal tinten op de kaart bijna ge lijk was aan het aantal gebruik te kleuren. De kaartinhoud van de werelddelen Afrika, Zuid-A- merika en Azië was zo goed als afwezig. De tweede druk, twee jaar later en met 34 kaarten, had al meer inhoud en meer De heer Bos deed zijn werk tot 1910, toen prof. dr. J. F. Nier meyer het van hem overnam. We zien dan voor het eerst een zwart-wit kaartje aan de achterkant van een vel verschij nen: de plannen voor de Zuider zeewerken. In 1923 werd de leraar B. A. Kwast de redacteur. Er veran dert weinig. Belangrijkste cor recties zijn de dekolonisatie van Duits-Afrika, Stalin en de gevol gen van zijn optreden en, dich ter bij huis, de voltooiing van de Wieringermeerpolder. Wolters opende in 1932 een be drijf in het toenmalige Batavia en er werd meer aandacht geschonken aan de overzeese be zittingen. De 36ste druk (1939) is voor geschiedschrijvers een bij zonder document, omdat de toestand in Europa en in het Ver re Oosten aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog er dui delijk op aangegeven wordt De volgende druk zou pas acht jaar later verschijnen. In 1959 kwam, met de nieuwe man Ormeling, de omwenteling die zich kenmerkte door een gro te uitbreiding (in twee kleuren) van de „achterkanten" van de kaarten en het begin van de bergschaduwtekening. Hij zette ook het mes in de vele kaarten van Indonesië, een gebaar dat hij met zijn jongste produkt vol ledig heeft doorgezet: van Indo nesië krijgt alleen Java nog wat extra aandacht. Voor de rest is het buitenland. Een vrij normale zaak. Voor dt Indonesiërs is toch ook een niet te verteren zaak. dat zij vroeger opgescheept werden met de be kende rijtjes namen van Neder landse steden. Andersom is het weglaten van die buitenissige aandacht voor Bali, Lombok, Soembawa enz. even begrijpe lijk. kaartfragmenten, geleend onder meer van de Topografische Dienst en van Rijkswaterstaat, dienden om de gebruikers te at tenderen op de verschillende soorten kaartwerken die in ons land verschijnen. De topografische kaarten zijn inderdaad wonderen van teken vernuft. Van de omgeving van Tiel en Wamel is elk huis in kaart gebracht. De vergelijking met de luchtfoto, die er boven is geplaatst, leert, dat deze kaart uiterst betrouwbaar is. Kleur plaats van acht kleuren ge bruikt, maar er zijn meer tinten mogelijk. Prof. Ormeling vindt, dat het volmaakte onmogelijk te bereiken is, maar met deze her druk wordt dat toch wel bijna gehaald. Zwart-wit ontbreekt ge heel. Op een conferentie van school boekenspecialisten in IJsland werd de Bos uitgeroepen tot de op één na beste ter wereld, zo wel wat zijn didaktische als wat zijn technische kwaliteiten be treft. Prof. Ormeling: ,,Het is moei lijk om aanwijsbaar te illustre ren welke de beste atlas is. Naar mijn mening kunnen we nog veel leren van de Zwitserse Im- hof. Dat is ook al gebeurd. Wij vormt de actualiteit In 1955 was het nog zo, dat het twee jaar duurde voordat het proces van informatie, verwerking en druk ken in een nieuwe herdruk uit mondde. Met het gevolg dat de atlas bij verschijnen eigenlijk al weer verouderd was. Dat proces is nu tot zeven maanden terugge bracht. Ook wel nodig, als men bedenkt dat de wereldbevolking met 50 miljoen per jaar toe neemt Dat betekent elk jaar een land met een bevolking als van Frankrijk. En dat is nog maar één aspect Allerlei andere moeilijkheden kunnen zich voordoen: „Hoe staat het met de drooglegging van de Zuiderzee?" Nu is dat nog gemakkelijk te achterhalen, maar moeilijker wordt het als politieke problemen een rol gaan spelen: „Bestaat de spoorlijn Chi- na-Rusland nog wel?" en „Heet Soekarnopoera nog wel zo, ook nu de president voor de vierde maal getrouwd is?" En dan is voor uitgever Wol ters hoofdzaak, dat hij de lengte van zij financiële polsstok goed berekent In Zwitserland is de De Grote Bos heeft, om met Huygens te spreken, „te veul gesnort van buyen over deuse muts sien gaen". De Grote Bos ia een niet meer uit onze (onder- wijs)samenleving weg te denken begrip. Het is net een soort encyclope die die, zoals dat heet, in „geen enkele boekenkast mag ontbre ken." In één oogopslag wordt de gebruiker voorgelicht door mid del van thematische kaarten over neerslag, grondgebruik, mijnbouw en industrie en bevol kingsdichtheid. Plezierig Er zijn te veel gegevens om op te noemen: de E-wegen in Euro pa, de Pan-Amerikaanse wegen, regenkaartjes, vorstdagen, kaar ten van wervelstormen, het goe derenverkeer per haven. Wij doen maar een greep. Voor Wolters betekent de Atlas der gehele aarde Van Bos een visitekaartje. Voor de gebruiker een kostelijke bron van wetenswaardighe den en een kleurrijk naslag werk, waarin het plezierig bladeren is. Wijziging De meest belangrijke wijzi ging, die in de huidige druk i« aangebracht, is een didaktische Een methodische lijn leidt var groot naar klein, met andere woorden van de grootschalige vertrouwde omgeving naar de kleinschalige onbekende verten. Moderne inzichten pleitten tegen het kris-kras springen van Ne derland via halfronden en Euro pa- «n wereldkaarten en dan weer terug naar Nederland. Verder is uitgebreid gebruik gemaakt van de mogelijkheid om alle soorten kaartwerken in deze atlas op te nemen. Deze offest te drukken werk wordt gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13