Beschuiten ververst in WACHTEN TWEELING ZUSTER VAN LUIHEID H' Motto van pers voor geboorte Trix: Moederweelde en vadertrots Tere herinneringen RIL I GERARD HOEKBEATRIX LIET OP ZICH WACHTEN TELEX 'S NACHTS BEWAAKT DOOR REDACTEUR OP DIVAN 'ILVERSUM „Die hele maand januari 1938 was de spanning in Nederland geweldig groot. Nu elk ogenblik, zo heette het dag in dag uit, kan in het prinselijk gezin een baby worden geboren. Voor de viering van die geboorte waren in het land allerlei voorbereidingen getroffen. Zo zouden de schoolkinderen worden getracteerd op beschuit met muisjes. Maar de baby liet op zich wachten, en dit had konsekwenties, ook voor de beschuiten. Toen prinses Beatrix nog net op de laat ste dag van de maand het levenslicht aanschouwde, waren bij voorbeeld op een aantal scholen de beschuiten al zesmaal ver verst". Van alle kanten stroomden die 31ste januari 1938 de trouwe Oranje-gezinden naar Soestdijk toen bekend werd, dat prinses Juliana het leven had geschonken aan een dochter. Een onafzienbare rij auto's beuoog zich langzaam langs het paleis. De politie had grote moeite het verkeer in goede banen te leiden. Gerard 'H. Hoek, nu wethouder te Hilversum, toen als redacteur ver bonden aan De Rotterdammer, zet de klok 29 jaar terug. Hij vertelt: „De NCRV had ge vraagd of ik voor haar de uitingen van vreugde over de geboorte in Rot terdam wilde „verslaan." Dat gebeur de zo in die dagen. De omroepen beschikten nog niet over een staf van reporters zoals nu. Dikwijls wer den de reportages verzorgd door de omroepers, maar soms werd een bui tenstaander ingeschakeld. Die kreeg dan voor elke reportage een tientje." Een geboorte bergt altijd verrassin gen in zich wat de tijd betreft Je (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het was in 1938 net als nu. Voor de kranten was er die dagen slechts één vraag belangrijk, doch het was een vraag, die nu net niemand kon beantwoorden: Wanneer komt de prinselijke baby? Toen op 3 januari prinses Juliana op Soestdijk terugkeerde, vonden j de journalisten het ogenblik aangebroken hun koffertje te pakken en j vast de wacht bij het paleis te gaan betrekken. De Prinses had wekenlang in het Bur- Igerziekenhuis te Amsterdam ver toefd, bij prins Benlhard die daar werd verpleegd, nadat hij op 29 no vember 1937 op de Muldenstraatweg bij een auto-ongeluk zwaar was ge wond. Er was om hem grote zorg geweest. Maar alles was gelukkig toch nog ten goede gekeerd, en op 5 I januari kon de Prins het ziekenhuis m verlaten en zich bij de Prinses voe gen. Hln Baarn werd ook de saluutbatterij h stelling gebracht. Kapitein G. J. M C. van Nijnatten, de commandant, I zou het bevel „vuur" geven zodra de Oranje-baby was geboren uit de zogenaamde 7-Veld zouden 51 scho ten worden gelost indien de baby Nieuws [De journalisten, onder wie zeer veel buitenlandse, hadden hun centrum in het Badhotel, de fotografen in ho tel Trier. Eén ding hadden ze ge meen: Ze hadden zo mogelijk dage lijks hun kranten van nieuws te voorzien. In het begin lukte dat wonderwel. Er j viel nog wel wat te schrijven en te fotograferen. De Prinses maakte af en toe een rijtoer, koningin Wilhelmi- na bracht haar dochter een bezoek, de Prins reed wel eens uit in zijn roomkleurige streamline Cord, en zuster Trijntje Boonstra schepte ge regeld een luchtje in de bossen in de omgeving van het paleis. |Nee, in het begin was bet een goed leven daar bij het paleis. Er werden met buitenlandse collega's hartelijke banden aangeknoopt, er werden erva ringen uitgewisseld en er werd gezel lig gezamenlijk een drankje gedron ken. paraat, die zogenaamde verreschrij ver of telex, die het bericht over de geboorte van de baby a la minute naar alle dagbladen zou doorzen den. Dat „journalisten kijken" had overigens ook een voordeel. Men kreeg meelij met de stakkerds, die hun tijd in lijdzaamheid moesten doorbrengen, en er werd zo maar spontaan besloten hen met wat ver tier op te vrolijken. Psychiater Volendammers kwamen muziek ma ken, een oud-resident uit Indië kwam een film vertonen, een mario netten-theater voerde een schim menspel op, een firma stuurde hop jes, een tweede firma cream crac kers met muisjes, er werden sigaret tenpijpjes gestuurd, en gelegenheids liederen, en er kwam ook eer adreskaartje in het perscentrum: „Beleefd aanbevelend, een psychia ter"... In het Badhotel trad een goochelaar op onder het motto: De journalisten hebben bij gebrek aan nieuws van niets iets moeten goochelen. Er waren journalisten, die in het hotel op een of ander instrument de gehe le dag een klagelijk mamma-geluid produceerden. Zij protesteerden bij de hoteldirectie tegen het strijkje, dat overmatig Sag beim - Abschied leise Servus, speelde. Hun antwoord daar op was koorzang van: Wij gaan nog niet naar huis, nog lange niet... Op een dag werd hun op de telex een citaat aangeboden uit Levenskracht een boekje van Dahlmeijer: „Het le ven is te kort om met wachten ver knoeid te worden. Bovendien is wachten de tweelingzuster van de luiheid". Voorts bevatte het boekje een soort leer van het blijmoedig verbeiden. Er werden ook regels gegeven, die nauwgezet werden gespeld. Zij luidden: „Gij zult niet dezelfde ver halen aan dezelfde mensen doen. Gij zult acht uren daags slapen. Gij zult matig eten, geen alcohol gebruiken en elke dag oefenen in de open lucht Gij zult goed denken van uzelf en van uw buurman. Gij zult u niet laten ontmoedigen. Gij zult nooit op het toeval rekenen. Gij zult acht geven op kleinigheden: zij zijn ook zaken. Gij zult leren zien wat anderen niet zagen, gij1 zult niet op de gelegenheid wachten doch haar scheppen. Gij zult de waarheid nooit verloochenen, als ge u niet verder waagt dan de werkelijkheid". Fleetstreet was paraat ROTTERDAM De Engelse kranten waren in 1938 in het perscentrum goed vertegenwoor digd. En ze hadden er heel wat voor over om het grote nieuws van paleis Soestdijk ogenblikke lijk te kunnen publiceren. Meer dan drie weken hield Fleetstreet daarom de ochtend edities langer vast dan gewoon lijk. Het kostte de directies per krant duizend pond sterling per dag kunt nooit op de dag af precies zeg gen wanneer de baby komt. „De NCRV nam dan ook geen en kel risico. In de eerste week van januari werd onze technicus Nico Akkerman al in Rotterdam gedeta cheerd en ondergebracht in een ho telletje in de omgeving van de Veer haven. Hij heeft daar tot 1 februari gezeten. Voor de NCRV zou het het beste zijn als de baby op een maandag werd geboren, want dat was haar dag van uitzenden. Kwam de baby op een dinsdag, dan greep zij er naast. En een zondag was ook niet zo'n geschikte dag. Waar het tenslotte op aan kwam was, dat ik zo tijdig werd ingelicht als de baby was geboren, dat ik van stonde af aan het vreugdebetoon kon uitzenden." „LEKKER" Een journalist moet over goede re laties beschikken. „Ik had het voor deel dat ik op zeer goede voet stond met de heer H. Ringers van het Rot terdams Comité tot behartiging van Nulpunt Tegen het einde van januari was stemming onder de journalisten tot het nulpunt gezakt. Ze waren het wachten moe en ze hadden ook geen nieuws meer. Ze hadden verhalen geschreven over het weer, over koningin Wilhelmina op de fiets, over het Noorderlicht. Ze hadden verteld over die twee kinde ren uit Blaricum, Gé en Freddy Reeser, die naar het paleis waren gekomen om prinses Juliana een zelf gemaakt schilderstukje aan te bie den De wieg van het prinsenkind. En ze hadden stemmingsstukjes geschreven over de belangstelling dag-in dag-uit rond het paleis. Ze konden nu alleen nog maar wach ten, wachten. En ze hadden te wach ten tot de laatste dag van de maand, toen de souvenir-fabrikanten al bleek om de neus begonnen te wor den bij de gedachte dat hun hele voorraad souvenirs waardeloos zou Toen. Toen, die 31ste januari, kwam het gro te nieuws. Het werd verstrekt door jhr. Dedel, secretaris van prins Bern- hard, en het bestond slechts uit twee woorden: een prinses.... Kort daarop volgde de officiële publi- katie van de beide artsen dr. J. de Groot en dr. C. L. de Jongh: „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Julia na heeft heden, den 31sten 'januari 1938, des voormiddags te 9.47 uur, het leven geschonken aan een flinke dochter. De toestand van moeder en kind is op het ogenblik zeer bevredi gend". Zes minuten later gaf kapitein Van Nijnatten het eerste commando „vuur'. Er werden in totaal 51 scho ten gelost. Na 12 minuten en 45 se conden wist iedereen in Baarn en wijde omtrek dat de baby was gebo- De journalisten hadden toen het ver haal. waarop zij bijna een maand hadden gewacht, al naar hun redac ties doorgebeld.— GERARD H. HOEK derde keer Verveling De verveling kwam later, toen de baby langer op zich liet wachten dan was gedacht, toen ook dr. J. de Groot, de arts van de Prinses, de 6 journalisten mijdde omdat hij op hun vragen geen antwoord meer durfde geven. 1'Op 11 januari had hij laten weten dat hoewel onmogelijk de datum met eni ge zekerheid kon worden voorspeld, de waarschijnlijkheid toch groot was, dat de blijde gebeurtenis over een of twee weken een feit zou zijn. 'Maar de baby was )Voor Rosemary Hirst van T - - Mirror was dat het einde. Zij pakte seJuliana (1909) en prinses Juliana met prinses Beatrix (1938). haar koffers, boekte een plaats in 1 een vliegtuig en vloog terug naar j Londen. Twee weken had ze in Baarn vertoefd. Haar on kostenrekening beliep een 0 duizend gulden. En voor die duizend j gulden, onthulde een collega, had ze -| minder geschreven, dan de doorsnee j||||!||||| 0 Nederlandse journalist op één dag. IV ij1 1 I Kijken Het verblijf van de journalisten en fo tografen, van radio-mensen en cine asten, in het Badhotel en hotel Trier was natuurlijk een sensatie voor de bevolking. Het „journalisten kijken" werd een sport. Het ommetje, dat inwoners van Baarn zo 's avonds maakten, leidde altijd langs de ho- Maar hun grootste belangstelling ging Drie vaders: koning Willem lil (1882), prins Hendrik (1910) en prins Bemhard (deze foto werd toch uit naar dat geheimzinnige ap- in 1943 genomen). Op hetzelfde ogenblik passeerde er een vrachtauto. Ik liet de chauffeur stoppen, toonde hem mijn perspen ning, klom maar vast in de cabine en zei: Breng me gauw naar de Veer haven, er is een prinses geboren. De chauffeur reed of zijn leven ervan afhing. Natuurlijk hadden we een brug tegen. Er stond een dubbe le rij auto's en sleperswagens gedul dig te wachten tot de kleppen zou den neergaan. We sneden ze allemaal, kwamen als eerste over de brug en juist toen we op het Westplein arriveerden be gonnen de boten te loeien en de klok ken te luiden. Ik kon dus fris van de lever mijn verhaal uitzenden." LIEFDE De vreugde was direct algemeen. „Toen heb ik pas goed kunnen constateren hoe groot bij de Rotter dammer de liefde voor ons vorsten huis was. In een oogwenk wapper den van kantoren en woonhuizen de vlaggen. De mensen stroomden de straat op, alles liep leeg. De meisjes van Jamin in haar witte schorten, de heren van de kantoren, de huis moeders, de winkeljuffrouwen iedereen liep buiten. Mét de NCRV was afgesproken, dat eerst een reportage zou worden gegeven van het afvuren van de vuurmonden op het Haagse Malie veld. Daarna zou Rotterdam aan de beurt komen. Maar door een verkeerde schake ling in Hilversum kwam het Malie veld er niet aan te pas. Het werd ineens Rotterdam." Overal in de stad werd feestge vierd. Burgemeester Droogleever Fortuyn zou vanaf het bordes van het stadhuis de middelbare scholie ren toespreken. Toen ik op de Coolsingel kwam was het daar zo In «en van de kamer* tan het paleis Soestdijk wachtten de toen malige minister-president dr. H. Colijn, de vice-voorzilter van de Raad van State jhr. mr. P. Beelaerts van Blokland en de burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen flinks), op het ogenblik waarop prins Bernhard aangifte kivam doen van de geboorte van zijn dochter Beatrix Wilhelmina Armgard en hij hun het kindje toonde. De feestdronk was kandeeL vol, dat ik nauwelijks tot bij het stadhuis kon doordringen. De kabels en de apparatuur moesten door de ramen naar binnen, ik trouwens ook. Later op de dag heb ik nog een zanghulde opgenomen van de leerlin gen van de school van August Weiss, en een gelukwens in het Maleis en het Nederlands uitgesproken door de mandoer van de Javanen van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd. In een paar dagen heb ik twaalf reportages over de geboorte kunnen verzorgen. Het was geweldig. De NCRV was ineens in het hele land bekend." 1909 Gerard H. Hoek hoopt straks voor de derde maal de geboorte van een Oranje-baby te beleven. „De eerste keer was ik een jochie van vijf jaar. Dat was in 1909, toen koningin Julia na werd geboren. We werden toen op school ook al getracteerd op beschuit met muisjes. Het waren heel bijzondere oranje muisjes, weet ik nog. Als je ze in een glas water stopte, kreeg je ver rukkelijke limonade, en je hield dan nog eetbare witte muisjes over. Die traditie van beschuit met muisjes heeft zich dus 58 jaar lang gehand haafd Nationale Belangen. Hij vertelde me heel geheimzinnig, dat hij nauw con tact onderhield met het hof. Het hof zou hem direct inlichten als de baby er was, want de geboor te zou in Rotterdam worden aange kondigd door het loeien van scheepsfluiten en het luiden van de klokken. Met hem maakte ik een afspraak. Dat scheepsgeloel en dat klokkenge lui moest ik natuurlijk „brengen." Lukte het de heer Ringers me tijdig te waarschuwen en kwam de baby op een maandag, dan zat ik met mijn uitzending wat je noemt echt lekker. Intussen maakten Akkerman en ik een heel programma op voor het ge val de baby niet op een maandag zou komen. Toen dat was gebeurd konden we niet anders doen dan maar rustig afwachten. Nou Ja, rustig!" M'lYYIYf, Dat afwachten bestond onder meer in het op de krant nauwlettend in de gaten houden van de telex, waar op het grote nieuws zou verschijnen. „Die telex was geen minuut onbe waakt. Tegen het einde van de maand werd er zelfs een divan bij gezet en hield een redacteur er dag en nacht de wacht. De laatste dagen van januari steeg de spanning ten top. Nu kon werke lijk het grote ogenblik elke minuut aanbreken. Voor alle zekerheid werd Akkerman in zijn hotelletje geconsig neerd. Binnen blijven, was voor hem het parool. Op zondag 30 januari verscheen •p de telex het bericht, dat de kran ten attent dienden te zijn. De geboor te was aanstaande. In de loop van de avond werd dit nog eens herhaald. Het werd die nacht dus zenuwach tig waken maar er gebeurde nog SMJDEN Prinses Beatrix werd de maandag daarop geboren. „Nauwelijks was ik op de krant of collega Blijleven die de wacht had bij de telex rende de redactie op, schreeuwend: Een Prin ses, een Prinses... Nog geen seconde later stond ik op de Goudsesingel De Rotterdam mer was toen nog daar gevestigd. die iedere moeder van haar baby laat maken. Boren: i« prinses Juliana, vervaardigd in december 1909. Onder, n prinses Beatrix, genomen door haar vader, die al kort r een hele serie plaatjes van zijn dochter „schoot'

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 21