Xr'ÉSldiinstoftel Koning Konstantijn niet bij staatsgreep betrokken Amerikanen vonden enorm ondergronds ziekenhuis Europees parlement nodig voor een sociaal beleid HOFNAR 28ct Voorlopig dictatuur In de toekomst zullen meer mensen denken' VRIJDAG 28 APRIL 1967 De pers kreeg het tenslotte ook nog voor de kiezen. Ze hoorde, overigens niet voor het eerst in haar lange leven, dat de waarheid en niets dan de waarheid moest worden geschre- Nederlands mooiste van dit jaar. Ze heet Irene Kamperhorst, woont in Den Haag, is telefoniste van beroep en negentien jaar. Gisteravond werd zij in Scheveningen gekozen tot Miss Holland 1967. Bij de geschenken die haar werden aangeboden was een 4 GAYA De Indiase pers maakt I melding van meer dan 500 gevallen 1 waarin mensen in het door honger ge- teisterde gebied Gaya van de staat Bi- -ij har van honger zijn omgekomen. Een [Ij lid van het parlement van Bihar had dit bekendgemaakt Hij protesteerde te lg gen wat hij noemde het achterhouden ip van inlichtingen door de overfaeid. Prinsenkind (2) Het gebeuren rondom de geboorte van de baby van prinses Beatrix vind ik gewoon ontstellend. Sinds 1 april zaten de journalisten nagenoeg op de stoep van Drakensteyn. Hebben zij niets beters te doen dan iedere dag zo'n onbenullig stukje te maken? Radio en televisie komen geld te kort. Laten zij in Hilversum blijven. Of wij het nieuws een half uur eer der of later horen maakt geen verschil. De journalisten worden, als ze het al niet zijn, een nationaal kwaad. Rotterdam Mej. C. J. Groenheyde Geestesgaven De Pinksterbeweging is de laatste 1 tijd weer in discussie. Gods Woord spreekt duidelijke taal aangaande het doel van de bijzondere Geestesgaven. Deze zijn gegeven om de Gemeente van Jezus Christus te leiden. Het getuigt m.i. van geestelijke hoogmoed indien men enerzijds zegt: „door het geloof in het bloed van Christus ben ik bevrijd, maar na het ontvangen van deze genade blijf ik voortdurend een ongelukkige nul, die Christus moet blijven ver wachten" en anderzijds: „de bijzonde re Geestesgaven, die Christus zijn Ge meente schenken wil, hebben wij nu niet meer nodig, want we zijn nu vol wassen". Ik persoonlijk verwacht alles van Christus. Den Haag J. Goedman Vrijheid Wat worden sommige werken des vleses ontstellend openbaar, terwijl de vrucht des Geestes verre te zoeken is. Het zou goed zijn als men in de vrijgemaakte Geref. Kerken (synoden, classes en de kerken zelve) eens meer aandacht gaf aan Galaten 5:15. Wat deze en andere kerken met bij- belgetrouwe christenen, die zich op hun geloof laten dopen, doen is lijn recht tegen de wil van Christus. Een andere overtuiging wordt immers niet geduld. Zelfs niet door de leidslieden! „Zij zullen u uit de synagoge wer pen".... Laten wij liever staan in de vrij heid, met welke Christus ons heeft vrijgemaakt. Amsterdam F. A. van Antwerpen L.S.D. Uw commentaar op de beslissing van de Ned. Radio Unie om de uitzen ding over LSD te schrappen kan ik geheel onderschrijven. Maar dat com mentaar komt todh wel in een vreemd licht te staan, want enige da gen eerder werd de uitzending onder een oDvallende kop aangekondigd, waarbij zelfs in bijzonderheden werd afgedaald, dit alles zonder enig com mentaar. Dit was m.i. niet verstandig en prin cipieel onjuist, daar het hier gaat om het gebruik van ziel- en lichaamver- woestende middelen, die met name voor de jeugd een dodelijk gevaar zijn. Rijsoord J. Huizer (Van onze speciale verslaggever, Link van Bruggen) ATHENE Bij monde van zyn minister van het zogenaamde pre mierschap, kolonel George Papadopoulos, heeft het nieuwe Griekse regime eindelijk toegegeven dat koning Konstantijn niet in de Met forse stappen en een joviaal hand- militaire coup van een week geleden was gekend. gebaar nam de nieuwe minister Voor zeker 300 publiciteitsvertegenwoordigers uit binnen- en buiten- deHjkbl vc.tie/^hTdV.-i'HrekregJ'n. land verklaarde deze samenzweerder met een bijna brallende dat het Griekse volk onder een stem, dat de Griekse vorst pas van de putsch op de hoogte was gesteld, nadat deze was gelukt. Met toegeknepen ogen voegde hij er nog fijntjes glimlachend aan toe, dat de koning voor de machts overname staatshoofd en opperbevelhebber van de strijdkrachten was, en deze functies ook daarna was blijven bekleden. Cijfers van het aantal arrestaties, kwamen eveneens voor eerst op tafel. Er zouden slechts 25 politici in goede hotels zijn gedetineerd, terwijl enkele hon derden anderen huisarrest was opgelegd. Voorts zouden 5000 communisten, die als staatsge vaarlijk werden gekwalificeerd, zijn opgepakt, en in kampen in verschillende delen van Grie kenland zijn ondergebracht. De thans tot minister benoemde artille rie-kolonel heeft door zijn eerste op treden naar buiten het imago van het Griekenland van het ogenblik eerder verzwakt dan versterkt. Hij toonde als eerste het gezicht ei taal van de zeven dagen oude dicta tuur. Het een zowel als het ander had niet negatiever kunnen zijn. Papadopoulus, die het in zijn legercar rière niet tot generaal heeft kunner brengen mensen, die hem kennen, beweren dat dit een van zijn wrok ken was is van een kleine, drongen gestalte. Hij kijkt als soort Napoleon de wereld in. Zijn stem, ofschoon schor, doet aan van Hitler of Mussolini herinneren. Zijn gebarentaal is fors hij stoot te verschillende malen enkele van de zeker 30 microfoons om, die hem waren opgesteld terwijl hij als een veldheer, die zijn voorbij marcherende troepen aanschouwd, steeds weer beide armen in de zij plantte. Bananenstaat De inleiding, die hij hield hij daarbij voortdurend omringd door James Bond-achtige figuren, die ach ter donkere brillenglazen nauwlet tend alle bewegingen van het gehoor volgden werd uitermate slecht vertaald. Zij behelsde een rechtvaardiging, die in niets afwijkt van die in deze of gene bananenstaat, als daar een of andere politieke figuur via een staatsgreep aan de macht komt. De coup was natuurlijk uitgevoerd voor het welzijn van het Griekse volk, dat in politieke chaos en anar chie dreigde te verzinken. Dit kon den zijn landgenoten overigens beter begrijpen dan wij, buitenlanders. Er bestond namelijk totaal geen samen werking tussen de gekozen politieke leiders en het leger had verplicht zich achter de souverein op te stel len en deze in alles, wat hem bedreig de te helpen en bij te staan. Het land dreigde te verzinken in een zee van corruptie, terwijl het ambte narenapparaat slecht was, omdat het was misleid. Het leger, aldus Papado poulos, die tezamen met brigade-ge neraal Stylianos Patakos en kolonel Nikolas Makarezos „het vuile werk" heeft opgeknapt beiden be kleden thans ook ministerposten was slechts de enige neutrale macht, die er over gebleven was. Al weer werd de besohuldiging geuit, dat een communistisch komplot van plan was op de verkiezingsdag (door de vorige regering vastgesteld op 24 mei a.s.) een staatsgreep uit te voe ren. Hij vergeleek Griekenland in dit verband met Tsjechoslowakije, dat via een putsch onder de commu nistische dictatuur was gevat. In zijn uiteenzettingen, die hij vaak met overslaande stem naar voren bracht, liet de vroegere artilleriekolo- ncl duidelijk blijken, dat elke te genstand met geweld zou worden neergeslagen. Hij beloofde weliswaar „zo spoedig mo gelijk" terugkeer naar de parlemen taire democratie, maar hij kon dit niet nader preciseren, omdat hij „nu eenmaal geen profeet" was. De patiënt, waarmee hij Griekenland vergeleek, lag nu op de operatietafel. Wanneer deze weer hersteld zou zijn. wist hij niet. Een beperkt aantal vragen mocht op de nieuwbakken minister worden af gevuurd. Voor het zover was, kondig de hij echter wel aan, dat dit orde lijk moest gebeurren. Hij was tenslotte als militair discipli nair opgevoed. In de praktijk bete kende dit, dat hij zelf de vragenstel lers aanwees driekwart deel van de aanwezige publiciteitsverte genwoordigers kwam zodoende niet aan bod en dat hij ongeduldig in de handen klapte, als het in de volle zaal wel eens moeilijk was een van de spaarzaam opgestelde microfoons te bereiken. Doorgestoken kaart De eerste man, die hij gebaarde aan het woord te komen, was een hevig transpirerende Griek. Dit was kenne lijk doorgestoken kaart. De man vroeg namellijk wat 'net nieuwe regi me zou doen om de valse geruch tenstroom, die de in Athene verblij vende buitenlandse journalisten zou- den hebben verspreid, tot stilstand te brengen. Daarna kwamen er meer brandende vragen aan bod. Een ervan luidde of het nieuwe bewind bewijzen zou kunnen overleggen van de voorgeno men staatsgreep door de commu nisten. „Nog niet", antwoordde de zelfverze kerde kolonel. „U zult ons moeten verontschuldigen. U zult moeten be grijpen, dat we op zo korte termijn alle buitgemaakte documenten nog niet hebben kunnen sorteren. Bij elkaar vullen ze namelijk 70 drie- tons trucks." Het ging, zo vulde Papadopoulus later aan, om een nationaal komplot. Maar dit moest wel worden gezien binnen het kader van de doeleinden het internationale communisme. De 79-jarige Papandreoe sr., zo ver klaarde hij, lag in het ziekenhuis. Iedereen zou hem daar kunnen op zoeken, doch het was onmogelijk een interview toe te staan. Elke journa list, die deze anti-monarchale leider van de Centrumpartij echter zot zien, zou tot de conclusie moeten ko men dat deze door een groot deel van het Griekse volk op de handen gedragen ex-premier „zijn gevoel voor humor nog niet heeft verloren". Wat Papandreoe jr. betreft, die inmid dels officieel in staat van beschuldi ging is gesteld inzake het reeds ja ren slepende Aspidakomplot, met hem was het al even gunstig ge steld. Hij verbleef in goede welstand en goed verzorgd in een hotel, waar van de kolonel de naam niet wilde noemen. Eerder had hij verklaard van meerde re „hotelgasten" berichten te hebben gehad dat ze met alle gevoel comfort behandeld werden. Amputatie De minister noemde het vermoeden, dat de rechtse militairen hadden in gegrepen omdat ze op de verkie zingsdag een overwinning van de li berale groeperingen vreesden, een ba- sisfout in de berichtgeving van de buitenlandse pers. Het ging volgens hem uitsluitend om het tijdig neerslaan van een voorgenomen c munistische coup. De moedigste vraag stelde een Griekse journalist. Hij sloot aan bij het beeld van de patiënt op de operatie tafel, dat Papadopoulus had ge bruikt. ,Lag het niet in de bedoeling van het nieuwe regime", zo vroeg hij, „de linker zijde van het Griekse volk te amputeren?" De kolonel brieste dat er van geen enkele amputatie sprake was. Het he le Griekse volk zou tot de grootst EIND MEI EEG TOPCONFERENTIE ROME De topconferentie van de es EEG-landen zal op 29 en 30 mei in Rome gehouden worden. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Fan- fani, deelde dit gisteren in Rome mee. President De Gaulle en Bondskanselier Kiesinger zullen onder andere vai partij zijn. Iopige dictatuur zal moeten zuchten. I SAIGON Amerikaanse mi litairen hebben bij toeval een met grote zorg ingericht onder gronds hospitaal van de Viet- cong ontdekt. Het beslaat de oppervlakte van vier voetbal velden. Een functionaris, die het ziekenhuis inspecteerde, beschreef het als het meest doorwrochte, dat tot nu toe is gevonden. Hoofdschuddend zei hij: „Dit bewijst, dat we de taaiheid van de Vietcong hebben onderschat". De Amerikanen, die er een week lang met bulldozers over heen waren gegaan om bouwland te krijgen, had den er geen idee van, dat het hospitaal zo dicht bij hun eigen kamp en bij de hoofdstad Saigon zou liggen. Een beroeps-„tunnelrat", sergeant Wilson, ontdekte het toen hij door de rommel scharrelde, die de bulldozers hadden opgewoeld. Hij kwam bij eer put en besloot die te onderzoeken. Wilson liet zich in de put zakken er begon met zijn lange stiletto de aar den wanden te bewerken. Plotseling viel de aarde weg. Een smalle tunnel van ongeveer 50 cm in het vierkant werd zichtbaar. Linnengoed Zigzaggend naar links en naar rechts wrong, trok en duwde Wilson zijn lichaam door de duisternis, tot hij met zijn hoofd naar beneden in kamer vol schoon linnen plofte. De sergeant onderzocht een tweede tunnelgang, die naar een andere kamer leidde. Na nog een gang en meer ge- zigzag kwam hij in een op een cata combe lijkend ziekenzaaltje. Geen mondeling Duits, Engels en natuurkunde (Van onze onderwjjsredactie) ROTTERDAM Ondanks alle feest vreugde zullen de eindexamenkandidaten daar vandaag weinig van merken, de examens gaan namelijk gewoon door. Gisteren was het een zware dag voor de hbs-B. waar Frans en natuurkunde op het programma stonden. Natuurkunde is algemeen niet moeilijk gevonden, al vielen sommige opgaver? buiten het kader van de meeste boeken. De Franse tekst was een prettige verhan deling over het pocketboek. De hbs-ers van de A-afdeling maakten hun tweede portie boekhouden. Leraren verklaarden dat het werk alleszins rede- k was. De A-afdeling maakte dezelfde ranse vertaling. Ook is nu bekend geworden welke vak ken nietiop het mondeling zullen terug keren voor de B-afdeling. Dat zijn na tuurkunde, Engels en Duits. Het ge middelde rapportcijfer fungeert hier als exponent „mondeling". In de marmerharde grond waren bedsteden uitgehouwen met plaats er tussen voor een verpleegster om haar werk te kunnen doen. Er waren maar tien bedden. Dit zou wijzen op de be langrijkheid van de patiënten, die er gelegen hebben. Aan het eind van een andere gang vond Wilson een smetteloze operatie kamer, compleet met een vernuftig ventilatiesysteem. De apotheek, die hij ontdekte, wees op de betekenis van het hospitaal in de bevoorradingsketen van Noord naar Zuid. Haar inventaris omvatte 726 flesjes vitaminen, caffeine, penicilline, 31 fles sen glucose en alcohol, stetoskopen, rollen gaas en windsels en vier com plete installaties voor bloedtransfusies. Achter in de 400 m lange tunnel vond Wilson de nooduitgang met een lift in een koker van vijf meter naar de begane grond, geschikt om een draagbaar met een gewonde naar be neden te laten. Frankrijk straft spionnen zwaar PARIJS Het Franse hof voor de staatsveiligheid heeft gisteren twee Duitse echtparen wegens spionage voor Oost-Duitsland tot zware gevange nisstraffen veroordeeld. Peter Kranic-k en zijn vrouw kregen respectievelijk 20 en 14 jaar; Hans Drammler en zijn vrouw resp. 18 en 12 jaar. Kranicks echtgenote is als typiste werkzaam geweest op het hoofdkan toor van de NAVO. Het viertal was vorig jaar in Parijs gearresteerd. PARIJS De journalisten in het gebied van Parijs gaan staken als hun werkgevers niet willen praten over ho gere lonen en een kortere werkweek. De werkgevers kunnen tot zondag over het besluit van hun werknemers nadenken. Prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth van Enge land, vertoeft op het ogenblik in ons land ter bijwoning van het eerste congres van het World Wildlife Fund, waarvan prins Bernhard de voorzitter is. Invlieger Fokker verongelukt MANILLA Een Fokker Friend ship van de Indonesische staatsolie- maatschappij is kort na het opstijgen van het vliegveld Malaybalay in de Philippijnen verongelukt. Vijftien van de zeventien inzittenden verloren het leven. Het toestel maakte een demon stratievlucht. Onder de slachtoffers bevond zich de gezagvoerder Piet Brey, plaatsver vangend chef-invlieger van Fokker en nog enige enige andere Fokker-func tionarissen. De persdienst van Fokker was van nacht nog niet op de hoogte van bij zonderheden van het ongeluk. Voor de Japanse kust, bij Kioesjoe, is een Amerikaans marinevliegtuig met twaalf passagiers neergestort. Over het lot van de inzittenden is nog niets bekend. Bij Ontario is een Canadees vracht vliegtuig tijdens een oef en vlucht verongelukt. De zes inzittenden zijn, naar men vreest, omgekomen. Sj. Jonker over EEG-beleid BOUQUET JJofnar frodukW umw»™» (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Een van de be langrijkste doelstellingen van de EEG voor de toekomst is de de mocratisering van de gemeen schap. Niemand is op het ogen blik in staat wezenlek controle uit te oefenen op het beleid in Brussel. Ook al stemt een natio naal parlement een beslissing van Brussel af, de beslissing blijft toch bestaan. Een beroep op de Europese Commissie heeft geen zin want de Commissie w(jst naar de Raad van Ministers en deze Raad laat zich niet ter verant woording roepen, want h(j is geen Europees orgaan. De nationale parlementen zullen daarom hun bevoegdheden moeten delegeren aan een Europees parle ment. Er moet een weg komen van de Europese burger naar het Euro pese parlement. Met name voor het sociale beleid in de EEG is dit een belangrijke zaak. De heer Sj. Jon ker, adjunct kabinetschef van dr. L. S. Mansholt. vice-voorzitter van de in de ledenraadsvergadering van de EEG-commissie, wees hier gisteren Ned. Chr. Agrarische Bedrijfsbond op. In zijn toespraak over „De EEG van- aag". sprak hij het vertrouwen uit, dat het gemeenschappelijk EEG-beleid op den duur een harmonisatie van de sociale politiek niet zal kunnen ontlo pen. Hij gaf toe dat er op het ogenblik nog concurrentie bedreven wordt via de sterk uiteenlopende arbeidsvoor waarden voor de werknemers in de verschillende landen. Van een reële gelijkstelling van de lonen voor de landarbeid is nog geen sprake. De heer Jonker noemde dit on- i aanvaardbaar. Via het gemeenschappe lijke markt- en prijsbeleid, dat per 1 juli a.s. van kracht wordt, is deze ge lijkstelling niet te bereiken. De weg hiervoor is verbetering van de produk- tiviteit en herziening van de land bouwstructuur. Binnen de EEG verla ten jaarlijks 500.000 mensen de land bouw. Toch blijft de produktie stijgen. Met de sterke toeneming van de pro- duktiviteit houden de lonen echter geen gelijke tred. Hiervoor zal de vak beweging de handen ineen moeten slaan en zal men in Bruss l met voorstellen moeten komen. De heer Jonker noemde het ook een onbillijke zaak, dat overal in de EEG- landen overheidssubsidiés worden gege ven op kapitaalsinvesteringen, behalve in Nederland. Dit schept een ongelijke concurrentiepositie. Dat er op het sociale vlak binnen de EEG nog zo weinig gebeurt zag de heer Jonker ook als gevolg van de poli tieke malaise, waarvan voornamelijk Frankrijk de schuldige is. Dit land wei gert afstand te doen van een stukje souvereiniteit in welke omvang ook. 8.13 R. 1481 28 APRIL Prins Claus en zijn oud-secretaris mr. C. J. van Schelle reden vanmiddag om kwart over drie en zij-ingang van het ziekenhuis uit. De RVD wist niet waar zij heengin gen. Brits Rijnleger sterk ingekrompen LONDEN In welingelichte Iain- gen in Londen is gezegd, dat Engeland naar verwachting ongeveer 5.000 man van zijn 59.000 man tellende troepen macht in West-Duitsland zal terugtrek ken in het eerste kwartaal van het volgend jaar. Deze voorgestelde verlaging maakt deel uit van een overeenkomst die thans in Londen wordt uitgewerkt tus sen de VS, Engeland en West-Duitsland over de financiering van de legering van Britge troepen in West-Duitsland. LONDEN De politie heeft don derdag de 20-jarige Anthony Smithera aangehouden. Hij was 2'/t jaar geleden uit een gesticht ontsnapt. Het ging een voudig, want de man werkte in het gebouw van Scotland Yard... Jaarvergadering Philips EINDHOVEN De jaarver gadering van Philips blijft een massale aangelegenheid. Ook gis teren waren de aandeelhouders er weer, tot voldoening van de pre sident van de vennootschap, ir. F. J. Philips. Ze waren er on danks het feit, dat voor het eerst dit jaar geen grammofoon wordt aangeboden. Ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van commissarissen, presideerde de vergadering. Een van de vragen luidde: „Hoe zal het met Philips gaan als er plotseling een einde zou komen aan de oorlog in Vietnam?" Het antwoord van ir. Philips was: „Vrede geeft alleen maar welvaart. En het tegendeel van vrede geeft al leen maar verwoesting. Wat Philips betreft, zouden wij er alleen maar ge- luikkig mee zijn als de oorlog in Viet nam ophoudt". Geestdriftig applaus. Wat het bedrijf van Pye in Engeland betreft, dat door Philips kortgeleden is overgenomen, merkt het bestuur op, dat het deze zaak haar specifiek En gelse karakter wil laten behouden. De netto investeringen bedroegen het afgelopen jaar 563 miljoen gulden. Over de resultaten van het eerste kwartaal van 1967 kon nog niets ge zegd worden. Men verwees naar het persbericht dat op 22 mei wordt be kendgemaakt. Een vraag over de voorraden gaf aanleiding tot de opmerking dat het personeel is een wachtgeldregeling ge"-" oplopen van voorraden op de koop toe troffen. Tien tot vijfden mensen zulfen is genomen, teneinde een heel grote voor reparaties en andere werkzaaniie- wisseling van het personeelsbestand tel den in de fabriek blijven "aamne voorkomen. De aanpassing van de voorraden verloopt volgens plannen. Hierbij moet men niet vergeten dat- maar tien procent van de activiteiten van Philips in Nederland liggen. Aan research en ontwikkeling is acht procent van de omzet uitgegeven. In de toekomst zullen steeds minder men- „werken" en steeds meer mensen zul len „denken". Korter werken bij Haes Holland NV HENGELO De directie van de wo ningtextiel- en markiezendoekfabriek Haes Holland NV heeft gisteren tijde lijk werktijdverkorting aangevraagd voor 400 man en 70 vrouwen voor een dag per week gedurënde zes weken. Verder zullen 80 personeelsleden van de in totaal 700 worden afgevloeid. De hcidige marktsituatie heeft de directie tot deze maatregelen gedwongen. Er is overleg gepleegd met ondernemings raad en vakbonden. Strokartonfabriek i staakt produktie OOST W OLD De strokartonfa briek Erica 2 in Oostwold (Groningen) zal de produktie geruime tijd moeten staken wegens gebrek aan stro. De Eri ca heeft nog voldoende orders. Voor ongeveer zestig man van het

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13