Weer van opstand en in griekenland Konstantijn zou gedwongen zijn Film vernietigd door soldaten loogtepunt nog niet bereikt Koning Konstantijn \og nimmer zo gehaat Bij Drakensteyn lang niet zo druk meer Cameraman bedreigd 196) MAANDAG 24 APRIL 1967 aar apl« (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ATHENE De beer is los in Griekenland. Het sinds zaterdag [eer te bereiken land wordt verscheurd door politiek extremisme, ent at z'n hoogtepunt nog niet zou hebben bereikt. Door de militaire stfup, die vrijdag plotseling plaats greep die tenminste twee iden zou hebben geëist en die, in de grondwettelijke beteke- |is van het woord, de afkondiging van de noodtoestand ten gevolge id, is vooralsnog onduidelijk wat de oppositie wil doen. nenstad Is nog even druk en lawaaie rig. Op de grote boulevard, die het vliegveld verbindt met het hart van de Griekse hoofdstad, het Syntagma tos Plein, flaneren, net zoals vroeger, verliefde paartjes langs het onrustig klotsende water. jEen sfeer van verzet, van op- jand, hangt in de lucht. Er is chts weinig voor nodig om BoiM kruitvat te doen ontploffen. Ir wordt van een revolutie, pn burgeroorlog, gesproken. In Dl .der geval is duidelijk dat het nj r ij het toerisme zo in trek zijnde IVl&tQJÏlOrtOSP ind in de ernstigste crisis- Lcieriode verkeert sinds de nog jltijd nawerkende broederstrijd •jan vlak na de Tweede Wereld- lejrfog. Ogenschijnlijk is Athene net zo listig als in minder woelige dagen. is restaurants en de terrasjes zijn, g v»or de tijd van het jaar althans, nordevol. Het verkeer in de bin- Anders dan vrijdag, toen een uit gaansverbod gold, en toen sa menscholingen van meer dan vijf personen verboden waren, ziet men weinig militairen in de straten. Slechts op strategische punten als bij het parlement en de koninklijke residentie staan zware pantserwa gens van een verouderd type op gesteld. Het postkantoor, het radiostation, de ministeries en enkele andere open bare gebouwen worden bewaakt door behelmde en met pistoolmitrail leurs uitgeruste soldaten, die kenne lijk opdracht hebben zich een beetje uit het gezicht te houden. Gisteren stegen er voor het eerst in twee dagen straaljagers op van de Griekse luchtmacht. Ze raasden zo wel 's avonds als 's middags laag over het centrum van Athene, kenne lijk om de bevolking te intimideren. Ook klonken er in de vroege morgen uren enkele geweersöhoten, die offi ciéél althans door niemand konden worden thuisgebracht. De Griekse burgers, die altijd zo heftig over de landspolitiek konden discussiëren, hebben een totale meta morfose ondergaan. Tegenover bui tenstaanders zwijgen ze als het graf. Hun emotionele geladenheid weten ze op een bewonderenswaardige ma nier te verbergen. En als er gespro ken wordt, dan doen ze dat in hoek jes, waar nog ongestoord gefluisterd kan worden. Vrienden en vijanden zijn niet langer te onderscheiden. De vrije meningsuiting is onderdrukt. Wie kritiek heeft, of door een wille keurige persoon als een vijand van de staat wordt aangebracht, kan zon der de gebruikelijke zekerheidsstel lingen in de gevangenis worden ge worpen. Dictatuur Omdat het nieuwe militaire regi me. dat bepaalde artikelen van de grondwet buiten werking heeft gesteld, ondoorzichtig tewerk gaat, zijn fictie en werkelijkheid niet te onderkennen. Men manoeuvreert met de bekende pressiemiddelen van de dictatuur. De kranten, die zater dag niet verschenen zijn, staan on der censuur. De radiozenders wor den voor propagandistische doelein den gebruikt. Ook andere communi catiemiddelen zijn ernstig gestoord. POLITIEHONDEN IN AMSTERDAM LOS AMSTERDAM Tot circa half drie in de zondagmorgen is het onrustig ge weest in de Amsterdamse binnenstad. De incidenten begonnen zaterdagavond bij het Griekse consulaat, waar enkele ruiten werden ingegooid. Manschappen van de mobiele een heid traden later op verscheidene plaatsen in de stad op tegen groepen jongelui, die de orde trachtten te verstoren. Zowel op het Leidseplein als bij het huis van bewaring op de Amstelveenseweg, waar de provo Hans Metz is gedetineerd, werden rookbom- len gegooid. De politie maakte bij tegenacties ge bruik van de lange wapenstok en hon den. Drie personen werden door hon den gebeten. Drie ahderen werden ge arresteerd onder meer wegens beledi ging en wegens schreeuwen op de openbare weg. ENSCHEDE Ruim .rouwen hebben zaterdag in Enschede geprotesteerd tegen de ontslagen in de textielindustrie. De demonstratie ge schiedde op instigatie van het commu nistische dagblad „De Waarheid". Oranjebaby kom t nu spoedig (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Vage mededelingen uit de omgeving van prinses Beatrix doen ver moeden, dat de Oranjebaby nu spoedig verwacht wordt. Ook blij kens de aktiviteiten en opmerkin gen van tal van functionarissen zal de geboorte niet lang meer op zich laten wachten. Te meten naar de verkeersdrukte rondom kasteel Drakensteyn neemt de belangstelling af. Het was gisteren aan zienlijk minder druk dan vorige zonda gen. Exploitanten van cafés en restau rants klagen steen en been over het geringe bezoek aan hun etablissemen- (Ve, 1) Het wemelt in Athene dan ook van geruchten, die niet op hun J. gj-pdSt juiste waarde te peilen zijn. De gene raals en de kolonels, die de staatsgreep hebben uitgevoerd, heb ben zelfs nog niet toegegeven dat het koningshuis, met name de 26-ja- rige vorst Constantijn en diens door vroegere intriges berucht geworden moeder Frederika, achter hun doel einden staat. Een feit is echter dat dit wel zo is. Dit althans nemen de Grieken als een vaststaand gegeven aan, hoewel ze toegeven er niet zeker van te zijn of het staatshoofd van het eigenlijke plan de campagne op de hoogte was en zelfs met de datum. De suggestie dat de koning onder dwang het de creet uitvaardigde, dat, zij 't onder een andere leiding, de militaire dicta tuur van generaal Ioannis Metaxas (1936-1941) deed herleven, wordt als dwaasheid van de hand gewezen. Eveneens staat vast dat honderden politieke opponenten zijn gear resteerd en dat er, overal in het land, nog steeds mensen achter slot en grendel worden gezet. Ongeveer de helft van de socia listische (centrumpartij) en commu nistische parlementsleden zou hierbij zijn. Ook enkele minder extre mistische volksvertegenwoordigers van de rechtsradicale ERE-partij zouden onder arrest gesteld zijn. Van het wettige kabinet, dat op 14 april j.l. het parlement ontbond in afwachting van de verkiezingen van 28 mei a.s. deze zullen nu wel niet doorgaan zijn verscheidene leden in een gevangenis of in een concentratiekamp terecht gekomen. Onder hen bevinden zich in ieder geval premier Kanellopoulos, de mi nister van defensie Papaliguar, zome de de minister van nationale veilig heid Ralis. De aartsvijanden van de koning en de rechtse elementen in de ruim 100.000 man tellende strijdkrachten, de 80-jarige ex-premier George Pa- pandreou en diens zoon Andreas, zijn respectievelijk onder huisarrest geplaatst en in verzekerde bewaring gesteld. Bij de grote massa van het volk genieten beiden grote populari teit. Vooral Papandreou junior, wiens naam reeds jaren wordt ge noemd in verband met het zogenaam de Aspida-complot een samenzwe ring van links georiënteerde officie ren" die zich van het koningshuis wil den ontdoen wordt wegens zijn forse, in het openbaar gedane uitspraken tegen Constantijn op de handen gedragen. JN Stockholm is zondag een grote demonstratie tegen de machtsovername in Griekenland gehouden. De politieman, die hier een bord met de tekst „Hang Koning Constantijn" vasthoudt, nam niet deel aan deze demon- stratie. maar heeft dit bord hier zojuist in beslag genomen. De paar Grieken, die ons in ver trouwen wilden nemen in de beslotenheid van hun eigen huis, of in een hoekje, waar niemand hen kon horen vertelden dat men reeds lang een militaire staatsgreep had verwacht. Toch is men nog door de coup verrast, omdat gemeend werd dat deze aan de vooravond van de verkiezingen zou plaats vinden. Meegedeeld werd dat de stembus, werd, voor 75 procent voor de cen trumpartij (socialisten) en de con nistische partij hebben willen uitspreken. De haat tegen de koning en ook tegen koningin-moeder Frederika is groter dan ooit tevoren. „Die lui moe ten het land worden uitgezet", ver klaarde een zegsman, die, als alle zegslieden, anoniem wilde blijven. „De koning heeft zich niet doen ken nen als een constitutionele vorst, maar als een partijleider. Hij heeft onze voorzichtig opgebouwde demo cratie verwoest. We zijn weer terug op het punt, waar we begonnen zijn: de niets ontziende, militaire dicta tuur. Niemand ter wereld kan ge dacht hebben dat dit in het vrije Europa van de zestiger jaren nog mogelijk was". Waar deze thans in een onverzoen lijk stadium gekomen zijnde strijd tussen links (ook de middengroepen behoren hierbij) en rechts in uit mondt, is niet te voorspellen. In poli tieke zin heeft de minderheid zich met geweld van wapens van de meerderheid meester gemaakt. Als mogelijkheid wordt genoemd het uiteenvallen van de strijdkrach ten. Van de rang van majoor af zou het korps officieren zich weliswaar in de rechter hoek bevinden, doch de lagere officieren en de manschap pen zouden een veel minder radicale instelling bezitten. Een andere mogelijkheid is contra-revolutie. De communistische partij in Griekenland is goed georga niseerd, en zou ook over de nodige wapens beschikken. Hoewel haar lei ders gevangen genomen zijn, wordt met geheime cellen gewerkt, welker methoden niet onderschat mogen worden. Hierbij komt nog dat zich in Bul garije en Joegoslavië zo'n 60.000 com munistisch opgevoede Grieken bevin den. die tijdens de burgeroorlog als kind werden ontvoerd. „Wat gaat er gebeuren", zo zei een Griek, „als deze lieden, die thans tus sen de 20 en 30 jaar zijn, en onge twijfeld weten hoe met wapens moet worden omgegaan, in kleine guerril la-eenheden ons land invaderen?" Duidelijk is dat het nieuwe be wind, dat zogenaamd onder leiding staat van de 61-jarige Constantijn Jolias tot nog toe een politiek volledig onbekende figuur, die procu reur-generaal van het Griekse Hoge Gerechtshof was grote moeite heeft met het vinden van geschikte ministers. Meegedeeld wera aai ae stemuub, die voor eind mei was gepland, de frllltVOnGJ' rechts-radicalen een verpletterende 1 nederlaag zou bezorgen. Het Griekse volk, dat zeven miljoen zielen telt. zou zich, naar algemeen verwacht Behalve de initiator van de coup, de chef-staf van het leger, generaal Gregorios Spandikakis, die vice-pre mier en minister van defensie gewor den is, heeft men aanvankelijk slechts vijf hoge officieren bereid ge vonden een ministerspost te bezet ten. Zaterdagavond zijn er tenslotte nog dertien militairen en burgers bij gekomen. „Men durft kennelijk niet", aldus een lid van de centrumpartij. „Reeds vrijdag werd bekend gemaakt dat al le leden van het nieuwe kabinet zich nog diezelfde dag zouden presente ren, maar vandaag, zondag, is dat nog altijd niet gebeurd." Een laatste vraag, die wordt gesteld, betreft het bijeenroepen van het parlement. Volgens de Griekse grondwet heeft de koning het recht onder bepaalde omstandigheden de zittende regering naar huis te stu ren, de macht over te nemen e noodtoestand af te kondigen. Een daad als deze zal echter bin nen tien dagen door de volksverte genwoordiging bekrachtigd moeten worden, ook al is deze door ontbin ding op non-actief gesteld. Betwij feld wordt, of dit alsnog zal kunnen. Veel parlementsleden „de helft" zo wist iemand te vertellen zitten in de gevangenis, terwijl de woede van de meesten van hun collega's geen grenzen kent. „Het ging om een ongeoor loofde beïnvloeding van de ver kiezingen", zo wordt er gesteld. „Koning Constantijn heeft bluf poker gespeeld. Omdat hij de uitslag van de stembus vreesde, heeft hij met behulp van het le ger zijn troon trachten te redden" •volg vaD pag. Beëdiging Zaterdag zijn 12 nieuwe leden van het kabinet in aanwezigheid van Kon stantijn/ beëdigd. Volgens Associated Press meldde radio Athene, dat de beëdiging geschiedde door de primaat van Griekenland, aartsbisschop Chry- sostomos. Naar aanleiding hiervan werd in Athene opgemerkt, dat het feit dat de Koning de beëdiging bijwoonde, niet hoeft te betekenen, dat hy alle acties van de militaire leiders goed keurt. Gemeld wordt, dat hij de vrijlating wist te bewerken van de afgezette premier Kanellopoelos en vele ande ren, onder wie kolonel Arnaoetis, de particuliere secretaris en vriend Konstantijn. Vele andere politici worden vastgehouden. De belangrijksten zijn vader en zoon Papandreoe. Berichten als zou de jongste (Andreas) Papan dreoe naar het buitenland zijn ge vlucht, werden tegengesproken. Generaal Patakos, de nieuwe minis ter van binnenlandse zaken, zei dat alle gevangen vrijgelaten worden, die verklaren, niet in opstand te zullen! komen. Patakos wordt de sterke man van het nieuwe bewind genoemd. Hij was commandant van een tankdivisie, die de machtsovername mogelijk maakte. De generaal vertelde dat de arresta ties werden verricht volgens het „plan- Valk",dat lange tijd geleden al was voorbereid. De arrestanten zijn com munisten en mensen, die gevaarlijk zijn voor de veiligheid van Grieken land. Tegengesproken wordt nog steeds, dat het aantal arrestanten meer dan 8.000 bedraagt. Het Karaiskakis-stadion van Athene wordt gebruikt als een reusachtige gevangenis. De gevangenen worden nu per schip naar eilanden voor de Griekse kust weggebracht, zoals dat ook tij dens de burgeroorlog in de eerste na oorlogse jaren gebeurde. Bij terugkeer uit Athene zei KLM gezagvoerder D. A. Breurkes uit Haar lem op Schiphol, dat de greep naar de macht in Griekenland een „zeer ge moedelijke revolutie" was. Hij had het in Nicaragua en Perzië wel anders meegemaakt. Ook de beroemde violist Yehudi Me- nuhin vertelde bij aankomst te Lon den, dat de coup een „vrij kalm ver lopen aangelegenheid" was. Met zijn vrouw bracht hij een vakantie van drie weken in Griekenland door. Het uitgaansverbod is voor een groot deel opgeheven. Het geldt nog van 1 uur 's nachts af tot half 6 's morgens. ten. Zij geven de journalisten en foto grafen de schuld. Het publiek zou door de publikaties worden afgeschrikt om naar hun zaken te komen. KOUD Feit is, dat het op andere weekein den in de buurt van Drakensteyn aan zienlijk drukker is. De kou en de mot regen werkten gisteren ook niet uitno digend. Duitse reisbureaus, die dagex cursies naar ons land organiseren, heb ben sinds kort ook Drakensteyn In hun programma's opgenomen. Behalve bij paleis Soestdijk stoppen de bus sen nu ook bij de oprijlaan naar het kasteeltje. De marechaussees, die bij de hoofdpoort op wacht staan, moeten zich de laatste dagen wel fotomodellen voelen... MONITOR Bij gebrek aan betere onderwerpen was de cameraploeg van Monitor giste ren voor de derde achtereenvolgende zondag in Lage Vuursche. Men wilde een wedstrijd in touwtrekken tussen paleisrecherche en marechaussee ener zijds en persvertegenwoordigers ander zijds opnemen. Paleisrecherche en ma- recraussee lieten het echter afweten wegens onvoldoende mankracht. In de plaats kwam een interview van de ex-tandartsstudent, thans free lance tv-medewerker Hans Zoet met enkele journalisten en fotografen. Van zijn positie maakte hij misbruik door een aantal verslaggevers, die een kaart je legden, te kwalifiseren als „nega- tievelingen". Deze. opmerking was zijn „wraak" op de weigering van een groepje jour nalisten, voor de camera's te komen. Zij achtten het voor de kijker nauwe lijks interessant, hoe de journalisten ln Lage Vuursche hun dag doorbrengen. Prinses Beatrix en prins Claus ge bruikten gistermiddag in paleis Soest dijk de thee. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ATHENE De Nederlandse cameraman Pim Korver is gisteren bij het filmen van de militaire be drijvigheid voor het Griekse parle mentsgebouw in grote moeilijkhe den geraakt. Hij werd met een stengun in de rug door drie mili tairen gearresteerd en pas weer vrijgelaten nadat een officier zijn opnamen vernietigd had. Pim Korver; „ik filmde op de achter bank van een auto, die we hadden ge huurd. Nico Hclzenberg van d< NCRV-televisie rubriek „Attentie" zat achter het stuur. Toen ik een pantserwagen met een zich daarop bevindende soldaat achter een brengun had opgenomen was Lei den in last. „Een politieman floot ons terug, maar we reden door. Drie solda ten renden ons toen achterna en wisten ons bij een stoplicht in te ha len. Ze wilden mijn camera hebben, maar ik wenste daar. zo maar geen afstand van te doen. Met de loop van een stengun in mijn rug ben ik toen uit de auto gesleurd en naar het ter rein van het parlementsgebouw overge bracht." Daar begon het gezeur opnieuw. Ik hield mijn camera vast in de armen geklemd en bleef wel een kwartier lang tevergeefs om een officier vragen. Eindelijk werd deze er bij gehaald. De man besliste dat ik mijn apperatuurj mocht behouden, maar dat mijn film bewandelen om haar te omzeilen. Bij na alle apparatuur die door toegesnel de televisieploegen is meegenomen moesten op het vliegveld van Athene worden achtergelaten. Dit gold niet al- ileen de NCRV en de AVRO maar ook |de Amerikaanse NBC en CBC de Deense televisie, etc. Op straffe van uitwijzing is de jour nalisten officieel te kennen gegeven dat zij hun artikelen, telegrammen en bandopnamen eerst aan „de bevoegde autoriteit" moeten overleggen. Wie deze zijn weet overigens nie mand. Zo kon het ministerie van voor lichting mij gister geen uitsluitsel ge ven, geen instanties, geen namen en geen adres konden althans worden ge noemd. Als motief werd opgegeven dat het militaire bewind dat dit weekeinde een eerst nogal hypocritische verkla ring over de coup aflegde, het doorsei nen van geruchten wil vermijden. Opgedroogd Duidelijk is echter, dat men zoals in alle dicatuurstaten, de waarheid vreest. Ook wil men trachten te voor komen dat de filmopnamen van het militaire optreden de juist op gang uit Ook de Grieken zelf zuchten onder het gebrek aan goede voorlichting. Over de radio klinkt slechts een stem, die van de zichzelf propageren de nieuwe machthebbers. Bij de pers ontbreekt de gebruikelijke en zo ge zonde gevarieerde voorlichting. Al leen de bladen met een uitgesproken recht radicale signatuur mogen wel verschijnen of kranten die positief tegenover de militaire junta staan. Een andere informatiebron is even eens opgedroogd. Het betreft de bui tenlandse bladen, die voorlopig niet geïmporteerd mogen worden. De 'aatste kranten die het land binnen kwamen en nog steeds voor de ki- .'ernietigd moest worden. Ik heb toen I j hangen zijn die waarin de nog geprobeerd hem een lege filmspoel1 ^ood^van^.Adenauer met grote kop- in de handen te drukken, maar deze' no" nav"*° vlieger ging helaas niet op." Zivare censuur in Griekenland ingestelde censuur is de zwaarste die ik ooit in een dictatuurstaat heb meegemaakt Men moet de meest kronkelige wegen pen aangekondigd werd. Geen wonder dan ook dat om de Daily Telegraph en de New York Ti mes. die ik zaterdag bij aankomst bij me had bijna gevochten werd. Ik ben ze nu kwijt, maar ik ben er van over tuigd, dat de commentaren op de situa tie in Griekenland die er in stonden, nog altijd de ronde doen. T/OOR de hekken van kasteel Drakensteyn zong de Am sterdamse familie Van Dijk het liedje „Wat brengt de ooievaar op Drakensteyn." Van dit liedje is ook een grammofoonplaat ge maakt, waarvan het prinselijk paar een exemplaar is aange boden. Oud-ministers onderscheiden DEN HAAG De ministerpresident, de heer P. J. S. de Jong, heeft in aan wezigheid van de vice-minister-president drs. J. A. Bakker onderscheidingen uit gereikt aan de oud-ministers en staats secretarissen van het kabinet-Zylstra. Bij koninklijk besluit van 17 april 1967 zijn benoemd lot grootkruis in de orde van Oranje- Nassau: prof. dr. J. Zijlstra, oud-minJstér- president, minister van algemene zaken en oud-minister van financiën; oud-vice-minister-president, minister landbouw en visserij; tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw: mr. Th. H. Bot, oud minister zonder portefeuille; tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: prof. dr. I. A. Diepen horst. oud-minister van onderwijs en wetenschappen; tot groootkruis in de orde van Oranje- Nassau: dr. G. M. J. Veldkamp, oud minister van sociale zaken en volks commandeur in de orde van Oranje-Nassau: prof. mr. P. J. Verdam, oud-minister van binnenlandse zaken; tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: dr. A. J. H. Bartels, oud staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: dr. J. F. G. M. de Meijer, oud-staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: de heer G. H. J. M. Peijnenburg, oud-staatssecretaris van defensie: tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw: de heer H. Schaper, oud-staatssecretaris van defensie. PARIJS President De Gaulle heeft de Franse schrijver Jean-Paul Sartre geschreven, dat het tribu- naal-Russel, dat „de Amerikaanse oor logsmisdaden in Vietnam" wil beoorde len, geen zitting op Frans gebied kan houden. BONN Besprekingen in Bonn om te komen tot hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en negen Arabische landen zijn mislukt. Het voornaamste struikelblok was de eis, dat Bonn een schriftelijke verklaring moet geven over zijn politiek jegens Israël,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5