Restauratie Hooglandse kerk kan wel twintig jaar duren eekagenda Overal gladde witte muren WE LEIDSE COURANT Maandag: (24 april) .e Singel 236, 8 uur: ledenvergade- ■4oor Eendracht Verbonden. traat 19. 7 uur: feestelijke post- ■eilirvg. |l HAAG Schouwburg, 8.15 uur: n met „De thuiskomst". HAAG Diligentia, 8.15 uur: Jardi, piano. •*j)RSCHOTEN Hervormde kerk, orgelconcert Karei van Dinsdag (25 april) inastieklokaal school Lorentzkade uur: installatie schoolhoofd N. Wel tempovertraging maar geen bezuinigingen die het eigenlijke karakter van het gebouw aantasten ir: spreekuur S! e 1 straat 19, 7 tot migratiecentrale. huis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw lied. Gemeenten, gebouw Middelstegracnt 91, 2 tot 7 tot 9.30 uur: bevolkingsonder- iberculose. HAAG Schouwburg, 8.15 Rott. Toneel met „Het balkon". HAAG Diligentia, 8.15 i Solovieff, viool. Woensdag (26 april) inhal, 8 uur: Vereniging Vrienden (et Lied, liederenavond Leny Ste- Ridderhof sopraan, Henk Briër Max van Egmond bariton, Rinus ste Sana kamer stadhuis, 4 tot 6 djuur sociale raadsvrouw, oi uwburg 8 uur: toneelopvoering s Sacrum, ir ol Tweede Haverstraat, 2 tot 5 it< lenbare curcus weven, sie t Singel 236. 8 uur: afd. Leiden enbond C.N.V., sprs.: mevr. G. Eij- ïen m-Pas te De Bilt. J. G. Lamers. A. Hartman-Boevé te Zoetermeer tart,., Bergwerf-van der Schee. eerj-gebouw Middelstegracht 91, 9 tot tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek lilose. HAAG Schouwburg, 8.15 uur: anstheater. r .HAAG -t->. Diligentia, 8.15 uur: Vogel, one-man-show. Donderdag (27 april) jol Medusastraat 24, 2 uur: opé- individueel tech- inderwijs. orzaal, 8 uur: Show „Wie verre doet kan veel verhalen zingen". Avantie en Jong en Jolig. stadhuis, 3 uur: afscheid J vs, co- -issaris van politie. tuwburg, 8 uur: K. en O.-toneel, met „Thuiskomst", nt^orzaal, 2.30 uur: jaarvergadering .eiden Ned. Bond Gepensioneer- 'in| k^gebouw Middelstegracht 91, 9 tot tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek ulose. HAAG Schouwburg, 8.15 uur: :he Comedie met „De dans van a nt Musgrave". Ir EVENINGEN Circus-theater, l& uur: finale Miss-Holland-ver- Vrf'lag (28 april) IDorzaal. 8 uur: show „Wie verre doet kan veel verhalen zingen", e Avanti en Jong en Jolig. Lakenhal. 8 uur: opening ten- illing Kunst van Vrienden en id prof. drs. J. N. van Wessem. luis, achter Hoflaan 74: ruilbeurs erzamelaars. tuwburg, 8 uur: K. en O.-toneel. met „Man is Man", enburg 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, tienersoc. 't Venster, The Colls. •gebouw Middelstegracht 91, 2 tot 7 tot 9.30 uur: bevolkingsonder- wt uberculose. AG Diligentia, 8.15 uur: euwe Komedie met „Mama, kijk handen". tEVENINGEN Kurzaal, 8 uur: lekj-danstest. Zaterdag (29 april) uwburg, 8 uur: toneelopvoering Sacrum. straat 19: Boemerang-soos- I.-gebouw, Levendaal 101: jonge- I- den Moriaen, The Silencers, inburg 10: jeugdontmoetingscen- lehoboth, oranjebal voor beide so- P6n Zondag (30 april) 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, open huis voor ieder- HAAG Schouwburg, 8.15 uur: :he Comedie met „De vrouwen oje". HAAG Diligentia, 1 uur: Are- „De kleine en de grote koning"; r: De Nieuwe Komedie met „Het [e lied van het rieste café". Welke apotheek? >pend voor spoedeisende geval- Apotheek Reyst. Steenstraat 35, 1 1136. ;tr< Jtheek R. van Breest Smallen- nv te Leiderdorp en apotheek Voor- on( »n zijn de gehe'e week geopend. Films IJlERA (2.30. 7 en 9.15 uur): De nelaar (18 jaar). 9.15 uur): Samen uit. thuis (alle leeftijden) lfr« b n (Van een onzer redacteuren LEIDEN Het is mogelijkdat de restau ratie van de Hooglandse kerk ongeveer twintig jaren zal duren. Er zijn nu twaalf jaren verstreken nadat de restaurateurs met hun zeer omvangrijke werk zijn be gonnen. Volgens architect P. van der Ster- re te Leiderdorpdie zaterdagmiddag een excursie van de afdeling Leiderdorp van K. en O. naar de Hooglandse kerk leidde, is het grootste gedeelte van het werk nu achter de rug. Er moet zeker nog op vijf jaren worden gerekendmaar dan zal er van vertraging van het tempo geen sprake mogen zijn. Dat is er nu wel; de financiële Er komt bij zo'n restauratie heel veel kijken. Want dit is maar niet een globale reparatie van een aantal zwakke plekken in dit markante bouwwerk maar een compleet, tot de kleinste details doordringend herstel van de oorspronkelijke toe stand dezer uit de vijftiende en zes tiende eeuw daterende kapittelkerk. Volledia; herstel npoEN 1 1 WnnP men tot het besluit kwam, de Hooglandse kerk te restaureren, was de eerste opzet een gedeeltelijke restauratie, die zich met name zou be perken tot de toren, de daken, de go ten, de ramen en, waar dringend no dig, het muurwerk. Zoals elk oud gebouw als het een maal onder handen wordt genomen, onaangename verrassingen verbergt, maakte de Hooglandse kerk, eigendom van de Hervormde Gemeente, daarop geen uitzondering. Nadere onderzoe kingen toonden de noodzakelijkheid 'an een volledige restauratie overdui delijk aan. Deze kerk mag dan op menige plaats onvoltooid zijn gebleven (niet alleen aan de torenzijde Nieuwstraat), als laat-gotihische kruisbasiliek is zij toch zo'n rijk en indrukwekkend monument, dat het rijk het met de besli-ssing tot algehele restauratie over te gaan niet al te moeilijk heeft gehad, temeer niet omdat de Hervormde Gemeente er blijk van gaf, haar aandeel in de kosten bij te dragen. Nu is dat kerkelijke aandeel relatief niet groot. Het rijk subsidieert tot een hoog percentage en ook de provincie en de gemeente Leiden doen een flin ke duit in het zakie. Wat de toekomstige bestemming van deze kerk ook zal worden, aan de zin van haar restauratie mag geen twijfel bestaan. Zij betekent het behoud van een cultuurmonument van de eerste orde. Enerzijds is het een gelukkige omstandigheid dat de kerk niet werd afgebouwd; de restauratie zou dan nog meer mil joenen hebben gekost. Het lengte schip bijvoorbeeld, waarin nu de kerkdiensten worden gehouden, had veel langer en hoger moeten zijn en zou zich wellicht tot aan de Nieuwe Rijn hebben moeten voort zetten. Anderzijds kan men het be treuren dat een zo rijke en even wichtige conceptie door allerlei om- KOR (2.30. 7 e ha "j" (2.30. 7.15 (14 jaar) jSDIO (2.30. 7 Mijn zus- (18 jaar). en 9.15 uur): Viva :n 9.15 uur): Darling Badinrichtingen De gemeenieujke badinrichtingen zijn jp de volgende ujder geopend Lindestraai lb maandag geslotei. finsdag 911.15 u. en 13.3017.15 u. woensdag gesloten, donderaag 13.30— 8.15 u. vrijdag 9—11.15 a en 13.30—18.45 u zaterdag 8—11.16 u. en 3.30—16.30 a Van der Werfstraat 39: maandag en iinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.3017.15 u„ donderdag 8.3011.15 *r 13 30—18 15 u„ vrijdag 8.30—11.15 u. ar. i.-,30—18.45 u„ zaterdag 7.30—11.15 en 13.30—16.30 u Molenmuseum Molen De Valk: geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 uur. zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo ten. Tentoonstellingen Rapenburg 73: tentoonstelling Deense grai ek, 17 maart tot en met 3 mei Leids Acad Kunstcentrum. Rijksmuseum voor Volkenkunde: teD toonstelling Bali, beeld en droombeeld tot 1 oktober De Lakenhal: tentoonstelling bedeD- daagse Ned grafiek vaD 31 maart to 23 april, dag van 10 tot 5 uur en zondags van 1 tot 5 uur De Lakenhal tentoonstelling recente grafiek van Picasso van 7 anril tot 21 mei, dag van 10 tot 5 en zondags var. l tot 5 urn- Kantine Koningsveld en Zoon N.V., Jacob van Campenlaan la: tentoonstel Ung grafiek, tot 19 mei iedere werkdag van 10 tot 11.30 en van 3 tot 5 uur. WASSENAAR Kunstzaal Heull. Hoflaan 7: tentoonstelling van tekeningen, pastels en andere werken van Sierk Schroder, van 10 tot en met 27 april, maandag t.e.m. zaterdag van 105 uur, ook op dinsdagavond van 810 uur. zondags gesloten. standigheden (ook geldgebrek) nie» tot volledige verwerkelijking kon komen De ontwerpers hebben zich aan hun schepping vertild, maar hun schepping is nochtans van een zo voorname allure, dat de generatie van nu, die geroepen is dit monu ment gaaf aan het nageslacht over te dragen, zich er ook haast aan vertilt Hectare pleisterwerk ARCHITECT Van der Sterre sprak zelfs van een „ongewilde erfenis". Hij doelde kennelijk op de zware ver antwoordelijkheid waaronder de Her vormde Gemeente, die dit gebouw wel gebruikt maar niet nodig heeft, gebukt gaat. positie van het rijk is van dien aard dat het voor deze zeer grote restauratie beschik bare bedrag over méér jaren moet worden uitgesmeerd dan aanvankelijk in de bedoe ling heeft gelegen. Na de uiteenzetting van de heer Van der Sterredie uit voorzichtig heid geen jaar wilde noemente hebben ge hoord en na de stand van het werk op dit ogenblik te hebben opgenomenmenen wij eraan te moeten twijfelen dat de restauratie binnen vijf jaren zou worden voltooid. Wij houden het op omstreeks 1975. Zelfs als de financiële middelen ruimer zouden worden, is het noe de vraag of een periode van vijf jaar haalbaar is. Elke voorbijganger kan zien hoe ver de restauratie aan de buitenkant is gevorderd. Onbevoegden mogen de kerk echter niet betreden, zodat wij ons wat de restauratievorderingen be- treftwillen beperken tot het interieur. Het bovendeel van het koor (de mu ren, de ramen en het gewelf) is klaar en al uit de steigers. Tot dit deel be horen ook de triforia; dat zijn smalle zuilengalerijen boven de bogen. De muren zijn prachtig wit gepleisterd. In tegenstelling tot het koor van de Pieterskerk is hier het metsel werk met de voegen geheel aan het oog onttrokken. Glad blank pleis terwerk dus. Dat komt in de gehele kerk. Ook in dat opzicht zal de Hooglandse kerk zich van de Pie terskerk onderscheiden waar liet „De kerk is een juweel, maar wel een heel gróót juweel", voegde de chitect er veelzeggend aan toe. Het tem po van de restauratie mag dan zijn vertraagd, aan de kwaliteit doet dat bepaald geen afbreuk. Er worden al leen materialen gebruikt die verant woord zijn. Goedkope oplossingen zijn er niet bij. Soms worden met de groot ste moeite nog vakmensen gevonden die typische en zeldzame onderdelen kunnen vervaardigen. Alles wordt ge toetst aan deugdelijkheid en een stren ge historische norm. De talrijke on zichtbare onderdelen maken daarop geen uitzonderling. Elke bezuiniging die het eigenlijke karakter van het ge- oouw zou aantasten, wordt afgewezen. Dan liever een bezuiniging in de tijd. De architect: „Er is bijna geen voorstelling van te geven wat er allemaal moet worden gedaan bij zo'n restauratie. Zelf komen wij ook steeds voor nieuwe dingen te staan. Er moet bijvoorbeeld over een totale oppervlakte van 1 hectare pleis terwerk worden aangebracht". „Een groot probleem is ook het transport van de materialen. Natuur lijk proberen wij dat zo efficiënt mo gelijk te doen, maar als op een hoogte van dertig meter wordt gewerkt, moet er weieens honderd meter worden ge lopen om materialen naai de plaats •an bestemming te brengen". Anders dan de Pieters T~\E voortgang van het werk tekent zich niet alleen aan het exterieur maar ook in het interieur duidelijk af De muren in het dwarsschip zijn voor het grootste gedeelte ge restaureerd. Ze zijn nog niet wit gepleisterd omdat ze nog moeten drogen. Ook de ramen zijn klaar. In dit gedeelte van de kerk zal het gewelf eveneens worden wit gepleisterd. Links ziet men het schot dat het lengteschip, waar nu nog diensten worden gehou den. afsluit. In een later stadium zal op deze wijze het gerestau reerde koor worden afgeschei den voor het houden van dien sten. Foto Van der Horst dwars- en lengteschip rode steen hebben, wat een aanduiding moet zijn van het verschil in ouderdom tussen liet koor (het oudst) en de rest van de kerk. Witte gewelven (~)OK het houten koorgewelf is wi gepleisterd. Er is voor de gewelven met verschillende kleuren geëxperi menteerd (o.a. blauw), maar het witte pleisterwerk benadert, naar het oor deel van de deskundigen, het dichtst de toestand die er geweest zou ziin als de kerk was afgebouwd. Het was by de bouw de bedoeling de gehele kerk een stenen stervormige overwelving te geven, maai- dat is al leen in de kooromgang en de zijbeuken MAANDAG 24 APRIL 1967 Bescherming A RCH1TECT Van der Sterre vertrouwde de deelnemers aan de zaterdagmiddag gehou den excursie naar de Hoog landse kerk toe, dat bij hem de gedachte weieens was op gekomen. dat dergelijke ge bouwen onder een „hogere be. scherming staan". Toen het kruis van de toren op de kruising van deze kerk moest worden verwijderd, kon de man die dit zou doen de houten, met lood beklede toren heen en weer bewegen. Zó los stond hij. De steunpunten ble ken te zijn vergaan. En toch heeft de toren de stormen ge trotseerd. Velen zullen zich herinneren dat onder de kruisingtoren vroeger enkele grote wijzer platen hebben gezeten. Zij stonden in verbinding met een wijzerplaat in het midden van het kruisingsgewelf aan de binnenkant. De wijzerplaten worden niet opnieuw aanae- braoht. Men heeft in het ver leden van dit uurwerk maar weinig nut gehad. Toen het klaar was, ging de tijd achter in plaats van vooruit. De ma ker kon dan ook fluiten naar zijn geld. Later werd de con structiefout hersteld maar bij harde wind begon de klok toch weer terug te lopen. Men heeft het uurwerk toen maar vast gezet. Muren en gewelven van de Hooglandse kerk worden wit ge pleisterd. Voor de houten gewel ven van koor en dwarsschip is ook met de kleur blauw geëxpe rimenteerd maar wit is ten slotte gekozen omdat dit witte gewelf de indruk geeft een ste nen stergewelf te zijn, waarmee de Hooglandse kerk, als ze vol gens de plannen was afgebouwd, zou zijn overdekt. De foto laat het zien: een prachtig resultaat Foto Van der Horst uitgevoerd. „De ui/t 1842 daterende hou ten gewelven geven een illusie van de oorspronkelijke ruimtewerking en zijn als zodanig zeer te waarderen", aldus de schrijver in het Kunstreisboek voor Nederland 1960. Stenen stergewelven zouden ook wit zijn gepleisterd. De restauratie van het koor betreft 1 nog de ramen en de muren van de omgang. Het koor zal dan ook het eerst klaar komen. Da-t is ook nodig in ver band met de toekomstige verplaaitsimg an de kerkdiensten van het lengte- schip maar het koor als het eerste in restauratie komt. Het koor zal dan met een schot worden afgescheiden. De muren in de zuidarm van het lange dwarsschip (zijde Nieuwstraat- Middelweg) zijn geheel gerestaureerd, alsmede een groot deel van het muur werk in de noordarm (zijde Hoogland se Kerkgracht). Ze zijn echter nog niet gepleisterd, omdat ze eerst moeten drogen. De ramen in het gedeelte de kerk zijn vrijwel alle vernieuwd, waarbij de iizeren staven, die door roest en uitzetting de stenen stijlen en traceringen op vele plaatsen hadden doen afbrokkelen, werden vervangen. Diensten in koor TV/ANN EER de kerkdiensten naar het koor worden verplaatst, is nog niet met zekerheid te zeggen. Het be stek voor het vervolg van de restaura tie zal verschillende mogelijkheden be vatten en daaruit wordt een keuze ge De inrichting van het koor zal onge twijfeld heel anders worden dan Prof. Plate was op Drakensteyn LAGE VUURSCHE Prof. Plate, die de bevalling van prinses Beatrix zal leiden, is vanooht enkort vóór twaalf uur op kasteel Drakensteyn aangekomen. Omtrent de aard van dit bezoek konden van de zijde van de Rijksvoorlichtingsdienst geen medede lingen worden gedaan. Kort vóór half een heeft de hoogleraar „Draken steyn" weer verlaten en is naar Utrecht teruggekeerd. Bromfiets in brand LEIDEN Bij cc politie is zater dag aangifte gedaan, dat een brom fiets, die voor het perceel Pieterskerk gracht 2 stond, door onbekende jon gens n brand was gestoken. De brand weer heeft het vuur geblust. Bij het blussingswerk werci een spiegelruit vernield. De waarde van de brom fiets was f 500. Burgerlijke stand van Valkenburg VALKENBURG Geboren: Johanna l P dv J F Spiering. Gehuwd: L Hogewoning en M C te het schip nu. Het meeste meubilair heeft geen historische betekenis. Al leen de preekstoel, het doophek, de banken tegen de muren van de zijbeu ken en het orgel dateren uit de zeven tiende eeuw. In de regel worden der gelijke kerken na restauratie met stoe len uitgerust. De excursie (met dia vertoning) on der leiding van architect Van der Ster- heeft ons ervan overtuigd, dat het i deze restauratie bestede geld een zinvolle bestemming heeft. Een scha duwzijde is dat de veranderingen in Leiden de huidige bestemming van de kerk discutabel hebben gemaakt. De kerkvoogdij heeft juist meege deeld, dat de diensten in de Hoogland se kerk in mei zullen worden hervat. In de wintermaanden is de kerk ge sloten. Man (75)aangereden LEIDEN Een 75-jarige voetgan ger uit Leiden is zaterdagmiddag om kwart voor zes op de Haarlemmer straat aangereden door een auto. Hij liep links op het trottoir en ging de rij baan op, omdat er tegemoetkomende voetgangers waren. De EHD bracht hem met een gebroken linkeronder been naar een ziekenhuis toe. T.V. GESTOLEK LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is uit de conversatiezaal van de studentenflat aan de Klik- spaanweg een t.v.-toestel ontvreemd. Het afgelopen weekeinde is ingebro ken in de school aan de Stadhouders laan. Vermist wordt een bedrag van f 40. Bromfietser gaf geen voorrang LEIDEN Op dc kruising Willem de Zwijgerlaan-Bealnxstraat verleen de een 15-jarige bromfietser uit Lei den zaterdagavond omstreeks 7 uur geen voorrang aan een auto. De jongen kreeg een hoofdwond en een hersen schudding. Hy is opgenomen in een ziekenhuis. Leidato-feest in Gehoorzaal LEIDEN Zaterdagavond hielden bestuur, standhouders, medewerkers en genodigden van de dit jaar gehou den Leidato een slotfeest in de Stads gehoorzaal. Voorzitter J. Wolfslag kon onder anderen de wethouders P. S. Harmsen en C. J. Piena welkom heten. Secretaris J. van Zijp maakte later de uitslag van de Leidatokrantprijsvrag bekend. Hij overhandigde de winnaar de heer J. Bij, een reischèque. Met als presentatrice de zangeres Annie de Reuver werd de avond ge vuld met een gevarieerd programma, waaraan meewerkten het kwartet Ge rard Engelsma. de muzikale clown Handy Fool met zijn assistente Trudy Dilé, de Boerenkapel en het beator- kest The World Slendors. Opheffing school Da Costastraat LEIDEN Nadat de raad begin dit jaar heeft besloten niet de instand houding van de openbare lagere school aan de Da Costastraat te vorderen en G.S. dit besluit inmiddels hebben goedgekeurd, stellen B. en W. de raad nu voor te besluiten deze school met ingang van 1 augustus op te heffen en zodoende het aantal openbare scho len in Leiden met één te verminde- Burgemeester Leiden benoemd tot erevoorzitter van bond voor sjxistici GRONINGEN Mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Lei den, heeft zaterdagmiddag op de al gemene vergadering van de Bond ter bevordering van de belangen van Spastici na tien jaar lang voorzitter te zijn geweest, afscheid genomen Uit dank voor deze toen jaar voor zitterschap werd hij benoemd tot ere-voorzitter van de bond. De meis jes Mirjam en Karen Bootsma boden voorzitter Van der Willigen namens de leden een cadeau aan. Evert Jan Hulberdink gaf mevrouw Van der Willigen bloemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3