Ij LEGER DWINGT KONING" Commentaar JAMIN Muiterij bij Amerikanen Krijgt Rus nog gezelschap de ruimte? in Haanbodem geschikt lcioor landing Vechtpartij bij Oudenrijn D'67 DOET INTREDE ONENIGHEID BINNEN CDU Examens voor middenstand gaan door Winst van neonazi's *ooKvt* m kleiner dan verwacht MHll MIllU) I Maandag 24 april 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „St*ntv«stich i* ghebleven mijn h«rt in toghenipoetl" Waagse Courant ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ing*1: KOKSTMTIJRi ZOU GEVANGENE IN EIGEN PALEIS ZIJN EN WEIGEREN DE STAATSGREEP TE LEGALISEREN De situatie in Griekenland is nog steeds onzeker. Van enorm belang is de vraag, welke rol koning Konstantijn totdusver heeft gespeeld. Link van Bruggen stuur, de zijn impressies uit Athene, waar men het antwoord ook nog niet weet. Zie elders in dit nummer. Ruggesteun IJLPEN in Amsterdam ónder de sneeuw -- iSSADENA De maanbodem een zekere samenhang en schijnt ende zacht te zijn om geen ge- op te leveren voor astronauten. zijn de eerste conclusies die men et Amerikaanse laboratorium voor iteonderzoek te Pasadena heeft ge- «toen uit de foto's van de „maan- ber" Surveyor-3. Op de 1.610 fo- die tot dusver zijn ontvangen, ziet odem er uit als „nat zand van een d". activiteiten van de „maankrab- werden gisteren echter voorlopig ipt vanwege de hoge temperatuur de maan. Men vreest dat de sbare apparatuur zou worden hadigd. Later groef het toestel verder. De gleuf werd 12,7 cm n 30,38 cm lang. ^Jiiiiezen moeten Indonesië uit JAKARTA De twee Chinezen, volgens minister van buitenlandse in Malik de leiding hadden van anti-Indonesische betoging van fe week donderdag in Djakarta, tot ongewenste personen ver- rd. Zowel de Chinese zaakgelas- Jao Teng-sjan als consul-gene- Hsoe Yen moeten vóór zaterdag- lag twaalf uur Indonesië hebben ïten. lonesië is niet van plan de diplo- eke betrekkingen met communis- China te verbreken. „Dat zou het lese probleem in Indonesië niet ssen", aldus Malik. Hij vreest dat inti-chinese gezindheid de econo- van zijn land ongunstig zal be- verhouding tussen Indonesiërs en lezen in Djakarta blijft gespannen. Chinese winkels die nog open zijn, den door militairen beschermd. Chinees die zaterdag door Indo- sche jongelui werd afgeranseld, een ziekenhuis zijn gestorven. e consul-generaal heeft nog be rd dat Indonesische militairen hem [e tijd van zijn vrijheid hebben be id, toen hij een protest wilde in- tegen de anti-Chinese betogin- ATHENE Koning Kon- stantijn van Griekenland zou de nieuwe militaire heersers van z\jn land trotseren en wei geren, hun staatsgreep te le galiseren, zelfs als dat hem zijn troon zou kosten. De 26-jarige vorst zou in feite een gevangene zijn van de militaire junta. Hij bevindt zich in het Tatoipaleis op 32 km van Athene, samen met de 20-jarige koningin Anne- Marie, die volgende maand haar tweede kind verwacht. Het eerste kind is een meisje. Konstantijn zou tegen de ambassa deurs van Amerika en Engeland uiting hebben gegeven van zijn verzet tegen hel optreden van de militairen. Zijn persoonlijke veiligheid en die van zijn vrouw zouden op het spel staan. Totdusver weigerde hij een radio toespraak tot het volk te houden om de junta te steunen. Hij meent aldus diplomatieke zegslieden te Athene dat de machtsovername door het leger onwettig is. Aangenomen mag worden dat de meeste Grieken, met inbegrip van de manschappen van het leger en alle hoofdofficieren op enkele na, niets weten van het verzet van de koning tegen de militaire leiders. Gerekend wordt met de mogelijk' heid, dat de junta geen lang leven be schoren kan zijn, als dit algemeen be kend wordt. De koning zou daar op kunnen speculeren. Als hij van dag tot dag tijd kan winnen, kunnen de ge beurtenissen zich tegen het nieuwe be wind keren. De koning werd enkele malen in het openbaar gezien, sinds de onbloe dige staatsgreep een feit is. Enkele uren na de machtsovername betrad hij zijn paleis te Athene. Gisteren woonde hij de orthodoxe palmzondagmis bij in een eigen kapel op het landgoed Tatoi. Ook heeft men gezien, dat hij naar het huis van zijn moeder (koningin Frederika) in Psychico aan de rand van Athene ging. Men neemt niet aan, dat hij bij de staatsgreep betrokken is geweest. Het is zelfs niet zeker, of koning Konstantijn onder welk document dan ook zijn handtekening heeft gezet. Een woordvoerder van het militaire bewind deelde gisteren mee, dat de nieuwe regering de eed heeft afge legd „in handen van koning Konstan tijn". Er werd aan toegevoegd: „Dit betekent, dat de Koning instemt". Voor vervolg zie pag. 9 (Vat verslagg» JUTPHAAS Een automobilist die een andere bestuurder, de 52-jarige H. J. K., niet welgevallig was. is er oorzaak van geweest dat zon dagmorgen om tien uur op rijksweg 26 onder Jutphaas een vechtpartij ontstond waarbij K. aan de pols werd gewond. K. werd, toen hij midden op de rijbaan reed en wilde voorsorteren bij Oudenrijn, plotseling gepasseerd door een rode Volvo, die volgens K. levensgevaarlijk inhaalde en sneed. K. wees met zijn vinger naar zijn voorhoofd. De Volvo- bestuurder remde af. stopte en trok K. uit zijn auto. Vervolgens brak hij de claxonring uit K.'s auto en stak hem ermee in zijn pols. De zoon van de heer K., die in een andere auto achter zijn vader reed. .scheidde de vechtenden, waarop de Volvo-bestuurder er vandoor ging. ROME D '66 heeft een opvolger: D '67. In Rome is deze nieuwe politieke groepering zaterdag opgericht. Oprich ters van Democratie '67 zijn oud-leden van de Italiaanse liberale partij. De ad- vokaat Casellati. een gemeenteraadslid van Venetië, is tot voorzitter gekozen. De nieuwe partij is gekant tegen het samengaan van de christen-democraten met de socialisten, die de coalitie cen trum-links vormen. Zij wil contacten met o.a. de republi keinse partij, die aan de huidige rege ringscoalitie deelneemt. Nog minder vrijheid voor Spaanse protestanten - pagina Kernmerh. Met een ruimere marge dan ooit op Franse bodem (5—2) won het Nederlands zaterdagelftal zaterdag in Versailles van Frankrijk. Het betekende een goede inzet voor het tornooi om de Coupe Fernand Canelle en bovendien een eerherstel voor het verguisde elftal, na 't weinig hoffelijke optreden van de Olympische coaches Kessler en Plooijer. BBC eerste met k leurentelevisie - pag. Radio TV Sfeer van opstand en verzet in Griekenland - pagina 5. room boter koekjes niet duur wel heerlijk SAIGON De Vietcong heeft giste ren bekendgemaakt, dat op 14 april Amerikaanse troepen op een basis Zuid-Vietnam gemuit hebben en daarbij 50 Amerikaanse militairen zijn gedood. Het persbureau Nieuw China, dit Vietcong bericht aanhaalt, zegt, dat het „oorlogsmoede" troepen van de Amerikaanse vierde infanterie-divisie waren. Zij zouden een bevel tot het ondernemen van een zuiveringsopera tie hebben genegeerd. Vrijdag zijn 40 kilometer ten zuiden van Da Nang Amerikaanse mariniers in een hinderlaag gelopen. Dit is giste ren van Amerikaanse zijde te Saigon bekendgemaakt. 46 Amerikanen sneu velden en 105 werden gewond, zo werd gezegd. President Marcos van de Philippij- nen heeft volgens een bericht van een Australische correspondent gewag ge maakt van een communistisch komplot om president Johnson, premier Ky en Marcos zelf te vermoorden tijdens de recente topconferentie in Manilla over Vietnam. Door de ontdekking van de samen zwering moest de plaats van samen komst der conferentie worden veran derd. Zij werd toen gehouden in het paleis van de Philippijnse president Evenals Noord-Viet nam heeft ook de Vietcong het Amerikaanse voorstel terugtrekking van beide partijen uit een bufferzone een list genoemd. ^FER gelegenheid van de 58ste verjaardag van H.M. -Konin gin Juliana nam Max Koot deze joto van de vorstin. TSJECH UITGEWEZEN ISTANBOEL De Turkse regering heeft gisteren een Tsjechisch diplo maat, Karei Patek, die verbonden is aan het bureau van de handelsattaché, tot ongewenst persoon verklaard. Patek zou hebben geprobeerd toe gang te krijgen tot geheime stukken betreffende navo-bases in Turkije. Hij moet het land voor vanmiddag hebben verlaten. MOSKOU De Russische ruimtevaarder Vladimir Komarof is vandaag aan de tweede dag van zijn verblijf in de ruimte begon nen terwijl er nog geen enkele aan wij zin gbestond dat hij gezel schap zou krijgen van collega's, zoals westerse waarnemers ver wachtten. De 40-jarige ruimteveteraan heeft de grondstations meegedeeld dat de vlucht van de Soyoez-I (Soyoez be tekent Unie) goed verloopt en dat hij een aantal experimenten heeft uitgevoerd. In geen enkele officiële mededeling word gerept van een tweede lancering of een spectaculai re ontmoeting in de ruimte. Geruchten wilden dat vandaag nog minstens één andere ruimtevaarder zou worden gelanceerd, ja zelfs dat de komende dagen zes of meer ruim tevaarders in actie zullen komen en mogelijk hun ruimteschip aan de So- yoez-I zullen koppelen. KOPPELING Zoiets wordt allang verwacht om dat de Amerikanen nu al tienmaal een koppeling tot stand hebben ge bracht en de Russen nog helemaal niet. Maar de prestaties van Russen en Amerikanen zijn moeilijk vergelijk baar. De Amerikanen hebben de koppeling zonder meer nodig voor hun maanreis; de Russen hebben al tijd gewerkt met veel zwaardere ruimteschepen, die een heel ander soort vluchten mogelijk maken. Sedert maart 1965 was er geen Rus meer de ruimte in gegaan. Inmid dels brachten de Amerikanen het aantal man-uren in de ruimte op zo'n 2000, terwijl de Russen op 507 uur bleven staan. Amerika maakte tot nu toe 16 ruimtevluchten, de Russen 8; Amerika 10 vluchten met ri dan één man, de Russen 2. VRACHTAUTO Komarof werd zondagmorgen vroeg van de basis Baikonoer in Kazakstan de ruimte in gestuurd. De officiële gegevens waren schaars. Het toestel is zo groot als een vrachtwagen, weegt ruim 27 ton. maakt zijn ronde om de aarde in 88,6 minuten, maximale af- Socialisten verliezen in Rijnland stand tot de aarde 224 km, minimale afstand 201 km. Vannacht had Komarof acht uur lang geen contact met de grondsta tions. Er waren weinig speciale ra diouitzendingen en de Russische TV- kijkers kregen geen rechtstreekse beelden uit de ruimte; wel een ge sproken groet van Komarof. Vladimir Komarov, die zondagmor gen met de Soyoez-1 de rtiimte inge schoten werd. Komarof is de eerste Russische astronaut die vor de tweede keer een ruimtereis doet. In oktober 1964 was hij commandant van de Wozchod-I die met drie astronauten was bemand. GEWOON Mevrouw Komarof hoorde pas 25 minuten na de lancering dat haar man een ruimtevlucht maakte. „Als Wo- lodja op zakenreis gaat, zegt hij nooit waar hij heen gaat of wat hij gaat doen", zei ze tegen de Prawda. „Deze keer ging hij ook gewoon weg." Toch was ze blij dat de basis haar om 4 uur in de morgen opbelde, want ze had wel een vermoeden gehad. Ze scheen erg nerveus te zijn. „We wach ten met spanning op hem." E)E verkiezingen in West-Duits- U land laten een teruggang zien van de NPD, de als neo-nazistisch beschouwde Nationaal-Democrati- sche Partij Duitsland. Waar gerekend werd op meer dan 12% van de stemmen moest genoe gen worden genomen met minder dan 6 en in Rijnland-Pals met nog geen 7. Deze tegenvaller voor de NPD moet voornamelijk worden toege schreven aan de verdeeldheid, die de laatste tijd in de partij heerst. Dat haar verwachtingen niet wer den beantwoord is echter mede ge volg van de winst die de Chr.-Dem. Unie van kanselier Kiesinger heeft geboekt. Voor de socialisten waren de ver kiezingen geen succes, met name niet in Rijnland-Pals, waar de NPD er nog het best af kwam. Dit kan betekenen, dat men in so cialistische kringen nog moet wen nen aan het samengaan met de CDU, dat blijkbaar niet aan de ver wachtingen voldoet. Vorige week werd nog aangenomen, dat het optreden van de socialisten in de grote coalitie te Bonn de SPD winst zou opleveren ten koste van de CDU. Dat dit laatste niet werd bewaar heid duidt wellicht op de persoon lijke populariteit van kanselier Kie singer. Deze heeft steeds bewezen, als po liticus over een grote werfkracht te beschikken. Voor hem is het resul taat van de verkiezingen een flinke ruggesteun. Temeer waar het hier gaat om de eerste verkiezingen, die sinds het tot stand komen van de grote coali tie in West-Duitsland werden ge houden. HILVERSUM Voorzitter J. J. M. Smits uit Waalwük, algemeen secretaris mr. W. van Es uit Waalwijk en perschef J. W. Hekman hebben zaterdag tijdens een bijeenkomst van het dagelijks be stuur van de Christen-democratische Unie hun functies neergelegd. Zij zullen wel lid blijven van de CDU. De heer Hekman deelde ons desge vraagd mee dat „het gebrek aan eensge zindheid binnen het bestuur" de oorzaak is. „Men kan zelfs spreken van onver draagzaamheid," aldus de heer Hekman. ma die woensdag in 44 platasen i land zullen worden afgenomen, gaan gewoon door ook al wordt op die dag of vlak ervoor de prinselijke baby ge boren. Er nemen 16.000 kandidaten aan deel. In de vastgestelde tijden komt geen verandering. I KIEL De neo-nazistische Na- tionaal-democratische partij van Duitsland wordt nu ook vertegen woordigd in de deelstaten Slees- wijk-Holstein en Rijnland-Palts. Ze kreeg bij de verkiezingen van gisteren resp. 5,8 en 6,9 procent van de stemmen. Dat betekent in beide parlementen vier zetels. De winst is wel kleiner dan NPD- leider von Thadden en de West- duitse politici hadden verwacht (20 procent). Enkele maanden geleden kregen de neo-nazi's bij verkiezingen in Beieren 7,4 en in Hessen 7.9 procent. De uit slag van gisteren laat een duidelijke teruggang zien. De Christen-democratische unie van bondskanselier Kiesinger boekte winst. In Sleeswijk-Holstein ging zij van 45 naar 46 procent (aantal zetels bleef op 34); in Rijnland van 44,4 naar 46,7 procent (49 zetels tegen 46 in 1962). Nachtvorst DE BILT Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar waar schijnlijk op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht plaat selijk nachtvorst, vooral in de ooste lijke helft van het land. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. April: 25. Zon op 5.24, zon onder 19.53: Maan op 21.48. maan onder 5.44. De andere regeringspartij, de soci aal-democratische partij, verwierf al leen meer aanhang in Sleeswijk-Hol stein; ze steeg er van 38,2 naar 39,4 procent (van 29 naar 30 zetels). In Rijnland-Palts leed de SPD een ver lies van bijna vier procent (nu 36,8). Het aantal zetels liep er met vier te rug tot 43. De liberalen, die in beide deelstaten met de CDU in de regering zaten, kre gen harde klappen. In Sleeswijk-Hol stein behaalde de FDP nu 5.9 procent tegen 7.9 procent in 1962. Ze verloor één van de vijf zetels. In Rijnland- Palts liep het percentage terug van 10,1 naar 8.3 en het aantal zetels van elf naar acht. De FDP kreeg in ieder geval nog voldoende stemmen.om in beide par lementen vertegenwoordigd te blijven (minimum is vijf procent van het aan tal stemmen). Denen In het Sleeswijk-Holsteinse parle ment zal het Zuidsleeswijkse kiezers- verbond weer met één afgevaardigde zijn vertegenwoordigd. Dat is de vertegenwoordiger van de Deense minderheid, waarvoor de vijfprocents- clausule in de kieswet niet geldt. Algemeen neemt men aan dat de CDU haar winst te danken heeft aanl de populariteit van Adenauer wiens overlijden in het centrum van de be langstelling staat. Dr. Adenauer was ere-voorzitter van de CDU. Ook wordt de uitslag gezien als een inwijzing dat de kiezers vertrouwen hebben in de coalitieregering in Bonn: van CDU en SPD. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT1 Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk j frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1