KAMERLEDEN BEZORGD OVER AMSTERDAM Voorstel VS: Bufferzone in Vietnam OPSPORING VERZOCHT JAMIN Commentaren Verlaging belasting op 1 juli Foto's maanoppervlak niet zo duidelijk Prins Philip naar ons land DUIZENDEN GULDENS DEL0NING! Duizend man staken in havens Vliegramp op Cyprus - na blikseminslag - eist 123 levens Donderdag 20 april 1967 48stc jaargang oe Botterton"* Dagblad /SïJIT" Court* CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „St«ntv»«tieh it ghebleven mijn harf In taghampoetl" Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het Kamerdebat is gisteren kalm verlopen. Het kabinet heeft het nu niet moeilijk. Maar er zijn problemen. Zo trok dit de aandacht De ministers overleggen (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Een zekere politieke voetbalmoeheid kenmerkte gisteren de eerste ontmoeting tussen de Tweede Kamer en de nieuwe regeringsploeg. Bij voor- en tegenstanders ontbrak de felheid. De kritiek van de oppositie klonk over het algemeen gematigd. De vier re geringspartijen zegden het nieuwe kabinet loyale steun toe. Opvallend evenwel was de be zorgdheid, die bij enkele kamer leden bestond over de situatie in Amsterdam, waar weer een op stand zou kunnen uitbreken. Deze ongerustheid kon men niet alleen horen van de kant van de oppositie, de PvdA en D '66; ook de WD-er mr. Toxopeus was bang, dat het in de hoofdstad niet rustig zou blijven. Amsterdam „Krijgen we weer een stadsbeeld met henden aan de lijn?", vroeg mr. Van Mierlo, die een goed debuut maakte. Drs. Den Uyl (soc.) sprak over een explosieve sfeer en vroeg daarom de Driehonderd jongelui in Den Haag hebben gisteren, met offi ciële toestemming, vóór de poli tiek van Amerika in Vietnam gedemonstreerd, waarbij ze het Vredespaleis (achtergrond bo ten) als uitgangspunt namen. Dit optreden was hélemaal niet naar de ziti van een aantal con tra-demonstranten, die de tocht probeerden te verstoren. Het politie-escorte (onder) had er weinig moeite mee de infiltran- de kraag te grijpen. SURVEYOR-3 „STEVIG OP ZIJN POTEN" DEN HAAG De regering heeft paald dat de tweede helft van de rlaging van de loon- en inkomsten- lasting op 1 juli zal ingaan en niet ór die datum. Zoals bekend had minister Zijlstra id vorig jaar bekend gemaakt dat verlaging zou ingaan op 1 juli „of veel erder als mogelijk was". Van ze laatste bevoegdheid, die de re- ring bij de wet was verleend, heeft nister Witteveen dus geen gebruik H Slaakt (kunnen maken). TEXEL Over een afstand van onge- tr 15 kilometer ligt tussen Den Hoorn Cocksdorp op het Texelse strand een vijf centimeter dikke en één meter laag olie. Volgens Rijkswaterstaat Texel moet de olie gisteren door een ip overboord- zijn gezet, aangezien ze zeer vers is. Verwacht wordt dat eb vloed en de wind de olie zullen op- jelmatig ligt er op de Texelse stran- ji olie, maar ditmaal is het toch wel dan normaal. Er zijn nog geen iten binnen gekomen over door olie •taste vogels. PASADENA De Amerikaan se Surveyor-3 (maankrabber) heeft enkele uren na de zachte landing op de maan al verschei dene duidelijke foto's van het maanoppervlak naar de aarde ge seind. De eerste opnamen waren onscherp maar dat kwam door de ongunstige zonnestraling. Deze maandag gelanceerde Sur veyor landde om even na één uur van nacht op de maan. Tevoren hadden de remraketten de snelheid van dit spin- vormige vaartuig teruggebracht van tienduizend kilometer tot vijf kilome ter per uur. Het laatste stukje van de reis (350.000 kilometer in 65 uur) was een vrije val. NOG VIER De Surveyor-3 kwam terecht op on geveer vijfhonderd kilometer van ie eerste Surveyor, die in juni vorig jaar ïen zachte landing maakte. Ook dit vaartuig heeft tal van foto's van de maan naar de aarde overgebracht. De Surveyor-2 sloeg in september op de maan te pletter. Er zullen nog vier Surveyors worden gelanceerd. De eerste foto's van de Surveyor-2 laten de plaats van de landing zien. ■fe Ruiten van kerk stuk gegooid pag. Kemmerk Hilversum luidt de noodklok pag. Radio TV WASHINGTON Amerika en Zuid-Vietnam hebben gisteren terug trekking van de elkaar bestrijdende partijen tot zestien kilometer aan bei de zijden van de gedemilitariseerde zo ne tussen Noord- en Zuid-Victnam voorgesteld als eerste stap op weg naar vermindering van de oor logsinspanning. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft dit gisteren in Washington meegedeeld. De terugtrekking zou onder inter nationale controle moeten geschieden zo mogelijk moeten worden gevolgd door een gesprek over verdere ver mindering van de oorlogvoering en een algehele regeling voor Vietnam. Naar het State Department meedeel de is het Amerikaanse plan gebaseerd op een eerder deze maand door mi nister van buitenlandse zaken Martin van Canada geopperde vredesformule van vier punten waarbij „het verbre ken van het contact met de vijand" een van de belangrijkste onderdelen vormde. Minister Rusk van buitenlandse za ken heeft de ministers van de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisaties (ZOA- VO) gisterochtend in kennis gesteld van het Amerikaans voorstel. Dit j voorstel is echter nog niet formeel aan 1 Hanoi doorgezonden. Het gebied heeft veel weg van een omgeploegde akker. De horizon is ef fen. Het televisie-oog van het ruimte schip kijkt uit op de enorme „Oceaan der stormen" bij het centrum van de maanschijf. Het is de bedoeling dat Amerikaanse astronauten in de toe komst in dit gebied zullen landen. Overigens heeft het grondstation in Pasadena (Californië) met nogal wat moeilijkheden te kampen. Zij zijn er niet in geslaagd direct na de landing de stroombronnen uit te schakelen, die de Surveyor kort voor zijn aan komst op de maan gebruikte. Hij ver liest daardoor veel energie. KRABBEN Het zenden van foto's vormt slechts één onderdeel van hel Surveyor-pro ject. Aan boord bevindt zich een krab ber die in de maanbodem moet wroe ten. Men hoopt hierdoor ook een beeld te krijgen van de gesteldheid van de grond, waarop de ruimtevaarders te recht zullen komen. Deze maankrab ber zal pas in de komende nacht in werking treden.. Het volgstation heeft nog meege deeld, dat de Surveyor-3 op de maan „stevig op zijn poten staat". Het vaar tuig reageert goed op de signalen van dc aarde cn het zendt seinen waaruit blijkt dat alles naar wens verloopt. Rouwbeklag van Koningin DEN HAAG Koningin Juliana heeft naar aanleiding van het overlij den van dr. Adenauer een telegram van rouwbeklag gezonden. parade op 1 mei (met de mariniers voorop) niet door te laten gaan. Met mr. Van Mierlo en mr. Toxo peus wilde drs. Den Uyl weten, waar nu het rapport van de com- missie-Enschede (over de Amster damse troebelen van vorig jaar juni) blijft. Mr. Toxopeus zei: „Het is de hoog ste tijd, dat maatregelen worden ge troffen. die ertoe leiden het gezags vacuüm op te heffen." In diezelfde geest liet de fractie leider Mellema van de CHU zich uit Meer hulp Een tweede punt, dat er uitsprong was de vraag om meer ontwikkelings hulp. Mr. Biesheuvel (a.r.) had geen bezwaar tegen een extra belasting voor dit doel, mr. Van Mierlo was bang dat de ontwikkelingshulp het kind van de rekening zou worden en de heer Mel lema (c.h.) zei: „Het breder worden van de welvaartskloof is niet accep tabel". Maar afgezien van deze duide lijke verlangens zit het kabinet- De J.ong voorlopig op rozen. De Kamer wacht de nadere uitwer king van de plannen af. Pas na de derde dinsdag in sep tember kan men de echte vuur doop van de heer De Jong en de zijnen verwachten. LONDEN Prins Philip, de echtge noot van de Britse koningin Elizabeth, zal op 27 april een bijeenkomst van het World Wildlife fund in Amsterdam bijwonen. KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. LAHORE „Het volk in Kasjmier en Vietnam zal winnen," „Naar de hel met de Amerikaanse hulp," „Nixon, naar huis." Tientallen demonstranten schreeuwden dit de Amerikaanse oud-vice-president Nixon gisteren toe, toen hij na een kort oponthoud in La hore zijn reis naar Rawalpindi voort zette. De demonstranten trokken hun schoenen uit en beukten daarmee op de auto van Nixon. Nixon maakt een particuliere reis door Zuid-Oost-Azië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Rijnmond gebied staken nu duizend classificeer ders. Woensdag waren het ongeveer driehonderd classificeerders van het onderaannemingsbedrijf Junius die bij Wilton-Fijenoord het werk neerleg den. Vanmorgen, donderdag, om negen uur werd gestaakt in Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, Dor drecht en Spijkenisse. Zoals wij woensdag reeds in enkele edities meldden eisen de stakers een loonsverhoging van vier procent. Bij hun looneisen worden de classificeerders ge steund door het NVV en NKV, waarbij de meesten zijn aangesloten. Met terug werkende kracht van 1 maart vragen de bonden een verhoging van vier procent (zoals die reeds is goedgekeurd door het college van rijksbemiddelaars) en met ingang van 1 juli anderhalf procent. „De werkgevers willen echter van geen verhoging weten," zei de heer B. J. van Eldik secretaris van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel afdeling havens Rotterdam. „Vanmorgen waren de classificeerdersbedrijven van De Bruin (Dordrecht), Conservator, Unitas, Junius, 't Hart, Atlas, Van Eijck en Hille bij de staking betrokken. Dat wil zeggen dat behalve bij Wilton-Fijenoord ook bij Boel» in Bolnes alle classificeerders (80 man) staken," aldus de heer Van Eldik. ,Wij betreuren de staking bijzonder," zei woensdag de heer F. Jongenelen, se cretaris van de Nederlandse vereniging van werkgevers in het scheepsonderhoud- bedrijf. Hij achtte de eisen van de bon den onoverzichtelijk. „De verhoging in totaal vijfenhalf procent zal de werk gevers vooral bij de calculatie moeilijk heden opleveren." Volgens de heer Van Eldik van de ver- voersbond zouden de werkgevers, die steeds traag hebben gereageerd bij de on derhandelingen, pas bereid zijn in de zomer over de verhoging te gaan praten. Vrijdag heeft een korte staking bij de HAL de direktie van Perfect reeds ge dwongen tot het aanvaarden van de nieu we looneisen. BERICHT De voortgezette kostenstijgingen nopen nagenoeg alle dagbladen tot een bescheiden abonnements prijsverhoging. Met ingang van 1 mei a.s. zijn de prijzen van ons blad als volgt vastgesteld: 0,98 per week 4,20 iter maand 12,55 per kwartaal Deze verhoging geschiedt mei voorkennis van het ministerie van Economische Zaken. Voor abonnees die ons een mach tiging hebben verstrekt tot auto matische afschrijving van hun girorekening zullen wij gaarne aannemen dat men ermede ak koord gaat dat de nieuwe prijs vanaf de eerstvolgende afschrij ving wordt aangehouden. Vriendelijk verzoeken wij onze kwartaalabonnees, die over het 2e kwartaal reeds betaalden, het supplement ad f 0,43 over te schrijven op onze girorekening nr. 58936. DIRECTIE koffie cognac bonbons van niet duur wet heerlijk Koud DE BILT Een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van het zeegebied ten noorden van de Azoren via Frankrijk en de Alpen tot boven de Balkan. Langs de noordflank ervan is een aktieve depressie, in diepte toenemend, ten noorden van Schotland langs, naar Zuid-Scandina- vië getrokken. Een bijbehorend koufront passeerde vanmorgen vroeg ons land, maar re gen van betekenis heeft dit niet ge bracht. Inmiddels is ten zuiden van IJsland een volgende depressie tot ontwikke ling gekomen. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met vooral morgen buiten. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen west en zuid. Morgen later draaiend naar richtingen tussen west en noord. In het algemeen iets lagere tempera- op 5.32, NICOSIA Bij een vliegramp op een van de heuvels van de Cypriaanse hoofdstad Nicosia zijn vanmorgen vroeg zeker 123 mensen om het leven gekomen. Slechts vijf inzittenden van het Bristol Britannia passagiers vliegtuig van de Zwitserse maat schappij Globe Air, dat na blik seminslag neerstortte, overleefden de ramp. Ze zijn opgenomen in een hospitaal van de VN-vredes- macht in Nicosia. Het toestel, dat een chartervlucht uitvoerde voor een Westduitse onder neming en een reisbureau verbon den aan het Zwitserse winkelconcern Migros), had tijdens de vlucht van Bangkok naar Nicosia met zwaar stormweer te kampen. Het vliegtuig zou al in Kairo een tussenlanding maken, maar vanwege de hagelbuien was het uitgeweken naar Cyprus, waar het weer niet minder gunstig was. GERINGE HOOGTE Kort voor de ramp meldde de piloot bliksem. Daarna werd niets meer ver nomen. Het toestel bevond zich toen al op geringe hoogte om de landing uit te voeren. De reddingspogingen werden door het barre weer ernstig bemoeilijkt. De wrakstukken lagen honderden meters verspreid. De redders werkten in het licht van schijnwerpers die onderaan twee VN-helikopters waren opgehan-1 gen. De overlevenden konden met he likopters naar nabijgelegen zieken-1 huizen worden gebracht. Verscheidene! van hen overleden onderweg of kort, na aankomst. Ook de vijf inzittenden die nog in leven zijn, zijn er ernstig] aan toe. Onder hen is een stewardess. Het viermotorige toestel had voor- i namelijk Duitse en Zwitserse toeristen aan boord, die op weg waren naar huis van een reis naar het Verre Oosten. Onder de tien bemanningsleden waren vier Britten. GEREDDEN Tol de overlevenden behoren een in woner van Lausanne, de stewardess me vrouw Gysin, een inwoonster van Furth (West-Duitsland) en een inwoner van het Duitse Godesberg. Het staat wel vast dat deze mensen tijdens de ramp in het achterste gedeelte van het toestel zaten. Deze ramp is de zwaarste uit de lucht vaartgeschiedenis sinds vorig jaar maart, toen een Boeing 707 van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC op de Foeji- Jama in Japan stortte. Hierbij kwamen alle 124 inzittenden om het leven. Een maand eerder stortte een Boeing 727 neer in de Baai van Tokio (133 doden). Op 20 mei 1965 verongelukte een vlieg tuig van de Pakistan Airlines bij Kairo (120 doden). De grootste luchtramp gebeurde op; 16 december I960 toen bij een botsing tussen een DC-8 straalvliegtuig van United Airlines en een super-constellation I van Trans World Airlines boven New Vork 134 mensen omkwamen. AMSTERDAM De sigaren en de I zogenaamde sprietjes zullen met in gang van 1 juli a.s. in verband met1 de verhoging van de omzetbelasting ge-I middeld een cent, respectievelijk een halve cent duurder worden. Winkelsluiting I 1700R de detailhandel is de vijf daagse werkweek nog steeds een groot probleem. Dat men er hier nog niet in geslaagd is een voor iedereen bevredigende oplossing te vinden is overigens niet zo vreemd. Roulering van personeel met een over de gehele week ge spreide steeds wisselende vrije tijd is voor de werknemers een onaange name zaak. De ondernemers hebben het tot nog toe echter niet aangedurfd hun be drijf op zaterdag of een deel van de zaterdag te sluiten, omdat men hier in een vermindering ziet van de service aan het publick en een drei gende vermindering van de omzet. Thans hebben de werknemersbon den van winkelpersoneel een vrije zaterdagmiddag geëist. In midden standskringen is deze eis met ge fronste wenkbrauwen ontvangen. Een uitzonring hierop vormt de voorzitter van de Christelijke Bak- kersbond. Deze sprak zich gisteren op de jaar vergadering van zijn bond uit voor sluiting van de winkels op zaterdag om 2 uur. Wjj vragen ons af, of dit niet de beste oplossing is. Wat de service aan het publiek betreft en het te ruglopen van de omzet zal het wel meevallen. Vroeger waren alle win kels tot 10 uur geopend, en een vervroeging van de sluitingstijd tot 6 uur werd toen ook aanvankelijk met dezelfde argumenten afgewezen. Wanneer het gehele bedrijfsleven een vrije zaterdag kent, zal men zich moeten realiseren dat een der gelijke maatschappelijke ontwikke ling moeilijk het middenstandsbe drijfsleven onberoerd kan laten. Voor sommige branches zou wel licht de instelling van een koop avond aanbeveling verdienen en in enkele gevallen, zoals bijv. het ho recabedrijf, zou de zaterdagmiddag sluiting niet moeten gelden. Werkloosheid (1) IVA in het algemeen onze waarde ring uitgesproken te hebben voor de regeringsverklaring en de intenties van premier De Jong, ach ten we het goed nader in te gaan op details, die niettemin van groot be lang zijn. Er zijn er, die het program van de regering vaag en vlak vinden. Het is een minderheid, die voorbijgaat aan het feit dat de werkelijke krachtmeting pas in september, bij de aanvang van het nieuwe begro- "tingsjaar, komt. Bestrijding van werkloosheid en be vordering van werkgelegenheid is echter een acuut probleem, dat een concrete visie vraagt. Daar eist de verwevenheid van economisch be lang en menselijk geluk meer dan gewone aandacht. Een aanzienlijk deel van ons volk is erbij betrokken. Indirect wij alle maal, als het kan, niet alleen uit economische overwegingen. De heer De Jong maakte onderscheid tussen structurele en conjuncturele werkloosheid. Er zal geld op tafel komen, wanneer speciale maatrege len ter verbetering van de structu rele werkgelegenheid dat eisen. De premier heeft dat in een interview voor de televisie met zoveel woor den toegezegd. Limburg en Twente zullen daar blij mee zijn. De bedoeling is, dat die speciale maatregelen werkloosheid, ook een tijdelijke, voorkómen. Werkloosheid (2) LIET lijkt dat de bestrijding van conjuncturele werkloosheid optredend wanneer de economie een neergaande lijn vertoont met te veel voorwaarden is omkleed: de ontwikkeling van de betalingsbalans, de particuliere investeringen en de portemonnee van de staat. De eerste twee punten zullen geen problemen opleveren, wèl het laat ste. Het krappe staatsbudget zal heus nog wel enige tijd remmend werken. De textiel is niet alleen in moeilijk heden gekomen door verlies van ex port en de concurrentie van buiten landse producenten, maar de detail handel aarzelde ook met afnemen. Dat is een kwestie van conjunctuur. De bouw een goed voorbeeld van conjuncturele werkloosheid kan goed een injectie gebruiken. Van provincie en gemeente, grote op drachtgevers in de bouwnijverheid, is die stimulans niet te verwachten. De begroting laat het kabinet niet veel ruimte om lagere overheden extra te gedenken. En minister Wit teveen heeft het door het uitschrij ven van een nieuwe staatslening, provincie en gemeente al moeilijker gemaakt op de open kapitaalmarkt aan geld te komen. Werkloosheid is schrijnend, maar niet altijd te vermijden. Premier De Jong heeft gezegd, dat het een bron van grote zorg voor de regering is. Daarom zal hij er goed aan doen de bestrijding van dit kwaad niet te veel aan budgettaire mogelijkheden te binden. Het zou zelfs, evenals de ontwikke lingshulp, een belang van de eerste orde kunnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1