5rand op Diane geblust: schip koerst naar Hoek „Slachtoffer van invoer uit Oost-Europa" Schipbreukelingen zeer snel gevonden Geen sprake van paniek Experimenten met flissu in Zwolle „Op bedrijf is niets aan te merken Koningin beëdigt vier staatssecretarissen Ulbricht: topoverleg met Bonn Schilderij van Luther zoek van schizofrenen 7 (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De brand in de voortanks van het Liberiaanse kschip Diane is geblust. Een flinke vloot sleepboten en bergings- rtuigen wist gisteravond tegen middernacht het vuur te doven. Diane voer langzaam op eigen kracht richting Hoek van Holland, let voorschip is aan bakboordzijde flink beschadigd. In de loop de ochtend zou het schip de Nieuwe Waterweg kunnen opkomen. Rijkshavendienst moest daarvoor na een inspectie toestemming lenen. illedaags". Zo noemde kapitein W. F. van de Steenkerk maandag- lag de redding van 28 bemannings van de in de ochtend bij het licht- Goeree aangevaren Liberaanse tan- Diane. Tegen vier uur 's middags it dit VNS-vrachtschip de schip- kelingen aan wal bij de werf van de ais en Van de Berg in de Eemhaven. ippikken van de mensen is bijzonder in z'n werk gegaan, vertelde kapi- Rueb. Kort nadat de Steenkerk was afge- rerd, verlieten de 28 opvarenden de Diane Spanjaarden, Italia- en Grieken snel het schip, nnelijk hadden zij het consigne kregen niets over de toedracht n het ongeluk te zeggen, want een een weigerden ze hun mond en te doen. Snel schoten ze een lobus in, die hen naar een hotel in itendrecht bracht. Kapitein Rueb wilde wel wat zeg- n over de redding van de 28 insen: „Toen ik het bericht van de nvaring ontving, stond ik vanwege mist zelf achter de radar. We wa- 1 dichtbij de Diane en begonnen middellijk met zoeken naar de reddingboten die waren uitge- L We hadden ze snel gevonden en ten de mensen via touwladders n boord komen. De boten zelf haal- we met een van onze laadbomen boord." Volgens gezagvoerder Rueb zagen drenkelingen er goed uit ze idden maar een halfuur in de sloe- ■n gezeten en was er geen spra- 1 van paniek. De Steenkerk was zo :ht in de buurt van de Diane dat 'n goed kon zien dat er over een igte van 20 meter aan bakboordzij- van het voorschip eert gat in de mp zat. De staalplaten aan die nt waren roodgloeiend, een teken er mogelijk kort tevoren een ex- sie was geweest. Het Voorschip half onder water. vaur Tijdens de redding had de Steen- rk voortdurend VHF-contact met Diane. Men heeft nog enige tijd zocht naar de twee vermisten, aar tevergeefs. Om ongeveer elf ir liet kapitein Rueb de Steenkerk rder varen naar Rotterdam, aange- toen niets meer te doen was. it leverde echter nogal wat gevaar aangezien het nog steeds dik van t was en er inmiddels een flinke ïBsisclie hasketbaldames nnen ruim van Australië IAAG Op de derde dag van het j tornooi om het wereldkampi- (chap basketbal (dames) behaalde in groep A de grootste over- Australië werd door de liiche dames met 75-37 verslagen n de rust al tegen een 3713 ach- land opgekeken te hebben f verdere uitslagen luiden: groep Joegoslavië Ver. Staten 5843, B: Tsjecho-Slowakije Zuid-; ea 6667, groep C: Japan Bul- I je 5444, Oost-Duitsland Brazilië 59. SHEFFIELD Sheffield United ft maandag de thuiswedwedstrij* Engelse l eague tegen Chel.se 30 gewonnen. UNKS NAAR STOKE CITY EICESTER De oude club van sir iiley Matthews, Stoke City heeft de Iman van Leicester City en het En- elftal. dat in het afgelopen jaar wereldtitel veroverde, Górdon vloot van grote was gearriveerd. Binnen twee uur echter was de Steenkerk die van Australië kwam en als laatste haven Rijeka in Joegoslavië had aangelopen bij De Hoek. Enkele uren later arriveer de de Westdultse kustvaarder Anne- lis Christophersen, het schip dat met de Diane in aanvaring was geweest. Kapitein Rueb had 's ochtends reeds gezien dat dit veel kleinere scheep je er toch beter aan toe was dan de Liberiaanse Diane. De Annelis Christophersen kon ondanks een brand op het voorschip op eigen kracht naar De Hoek varen. Het Duitse schip is kennelijk met de voorsteven tegen de Diane ge botst en vrij snel weer losgekomen Het vuur heeft ook de kustvaarder flink geteisterd. Het ingedeukte voor kleine schepen dek vertoonde sporen van brand en ook de masten waren geblakerd. Na aankomst in de Waalhaven gisteravond weigerde de kapitein van de kustvaarder elk commentaar DI op de aanvaring. Duidelijk is het DlUSSing wel dat het schip aan een ramp is ontsnapt, aangezien een lege tanker zoals de Diane (die nog niet is ont- gast) groot gevaar voor een explosie oplevert. In eerste instantie leek het erop dat de Annelis Christophersen een dode aan boord had, omdat de vlag halfstok wapperde. Het bleek echter een teken van piëteit voor de twee vermisten van de Liberiaan te zijn Wel was in Hoek van Holland een arts aan boord gegaan omdat een van de bemanningsleden verwondin- gen had opgelopen. Ze bleken echter van lichte aard te zijn. De Annelis Christophersen was met looderts op weg van Marokko naar Rotterdam. Het ziet er naar uit dat het schip in Nederland vrij ingrijpend zal moe ten worden gerepareerd. gingsvaartuigen deel. Het zijn de Bel gische slepers Scaldis en Georges Letzct, de bergingsvaartuigen Bruln- vlsch en Bison, de sleepboten Schou- wenbank en Maasbank van L. Smit en Co. en de Titan en de Nestor van Wijsmuller. Er kwam gisteravond nog altijd veel zwarte rook uit het schip, ter hoogte van tank 1. De boten spoten zowel met water als met schuim. De reddingboot Koningin Wilhelmi- na die met de President Jan Leis uit Burghsluis was uitgevaren zocht dé gehele avond nog naar de twee vermisten. Het is nog altijd onbegrijpelijk dat de 60.193 ton metende Diane zo veel zwaarder is beschadigd dan de 1260 ton meten Annelis Christopher sen. het schip waarmee op 12 mijl van het lichtschip Goeree de aanvaring om ongeveer half tien 's ochtends ontstond. Op hot moment van de aanvaring hing er een dichte mist. Direct na het noodsein van kapi tein José Urrutia van de Diane voer een flinke vloot sleepboten en ber gingsvaartuigen uit. Voordat die ech ter ter plaatse waren hadden de ne- Kapitein W. F. Rueb gen aan boord van de Diane geble ven bemanningsleden de brand zelf echter al gelokaliseerd. Tegen twaalf uur arriveerde als eerste de sleep boot Scaldis, die direkt met de blus sing begon. Na korte tijd echter vat te de sleper zelf vlam, maar de be manning kon het vuur gelukkig zelf snel doven. Kort nadat de Steenkerk 28 man aan boord had genomen, was er een groot aantal te hulp geschoten sche pen in de buurt, die later alle persoonlijk door kapitein Urrutia werden bedankt voor hun medewer king. De Diane was op het moment van de aanvaring nog maar twee uur bui ten de Nieuwe Waterweg. Het schip had om tien voor half acht de pieren bij D: Hoek gepasseerd, nadat het een lading ruwe olie in Europoort had gelost. Het was ledig op weg naar Ras Tanura aan de Perzische Golf. Eigenaar van de tanker is Glo bal Tankers Inc. te Monrovia. (Van onze moderedactrice) ZWOLLE De heer Mulder, directeur van de NV Mulder te Zwolle slaapt tussen flissu lakens en onder een flissu deken en het bevalt hem best. Hiermee is hij bijzonder gelukkig, want de ontwikkeling van de flissu-markt is bepalend voor het suc ces van zijn onderneming: het confectioneren van deze nieuw ste stof voor kleding en huishoudtextiel. Flissu, ten onrechte wel „papier" genoemd is ongeveer tien dagen ge leden officieel op de markt geko men. In een aantal detailsaken en een groot warenhuis heeft men de jurken, blouses en rokken met een speciale campagne in de handel ge bracht. De reacties van het publiek va riëren van belangstelling en koop lust tot alleen de behoefte aan ex perimenteren. In een warenhuis werd een in flissu geklede pop da nig onderhanden genomen. Rukken, scheuren, knippen om de sterkte te bepoeven. Voor jongt' garde Men vertelde ons dat er aardig verkocht is. De flissukleding is nu meestal ondergebracht bij de speci ale jeugdafdeling, die elke confec tiezaak op het ogenblik wel heeft. Voorlopig blijft het materiaal dan ook voornamelijk geschikt voor de jonge garde, daar het naar de aard van een vliesstof ietwat stijf afstaat en dus het meest geschikt is voor de ranke figuurtjes. Toch zal de gemiddelde huisvrouw er ook belangstelling Het blussingswerk op de Diane i heeft de gehele avond geduurd Aan de bestrijding van het vuur na men acht «eesleepboten en ber- ENSCHEDE „Ter Kuile-1 fend zouden zijn. ..Zeker niet als men In mei congres over ontwikkelingsh ulp Nederland kan niet zelf beslissen Zwijgend en kennelijk met de op dracht niets te zeggen verlieten gistermiddag tegen vier uur de 28 geredde bemanningsleden van de Diane in de Eemhaven het ms Steenkerk. Cromhoff is een bedrijf waarop niets valt aan te merken. Nu ech ter werkt het onder omstandighe den. waaronder zelfs het meest I vooruitstrevende textielbedrijf zal moeten sneuvelen." Dit commentaar gaf mr. T. Enklaar gistermiddag tijdens een persconferen tie namens de fabrikantenvereniging op de sluiting van het Enschedese tex tielbedrijf. Drs. H. P. ter Kuile, enige directeur, lichtte de achtergronden toe. Hij zei dat Ter Kuile-Cromhoff uit de markt is geprijsd door de invoeren uit de Oostbloklanden, waar hemden en vrije- tijdskleding worden gefabriceerd tegen prijzen die in geen enkele verhouding tol een werkelijke kostprijs staan. „Tot eind 1964 hadden we," aldus de heer Ter Kuile, „geen enkel probleêm. We hebben ons artikelen-pakket voort durend aangepast, steeds meer nieuwe machines aangeschaft." ,,De ontwikkelingslanden kunnen ons produkt niet tegen een redelijke prijs maken, doch de confectie-industrie in Nederland koopt niet meer van ons. De buitenlandse prijzen zijn zo laag dat zelfs de Nederlandse confectie in dustrie hier niet tegen op kan. Zij koopt dus de buitenlandse produkten en brengt ze onder in het eigen artike lenpakket om er een zekere greep op te houden". Zeker niet De heer Ter Kuile zei niet te weten hoe lang deze situatie kan voortduren. I Wel geloofde hij niet dat renteloze kre- I dieten aan de textielindustrie doeltref- 28-jarige Banks stond ook op het langlijstje van de manager van ia" nchester United, Matt Busby, die za- lag nog verklaarde de stijlvolle kee- van Leicester City voor elk bedrag en de 500.000 en 600.000 gulden te len kopen. Banks kwam tot nu toe keer uit voor het Engelse elftal en in 1959 voor 60.000 gulden van iterfield over naar Leicester City. sbaan Den Bosch nu »ok in zomer open ►EN BOSCH Als eerste in de lelux zal op verzoek van Neder- dse en Belgische schaatsclubs de «dekte kunstijsbaan van Den Bosch buiten het winterseizoen in bedrijf 'en De baan wordt op 22 april ifBpend en zal op woensdagmiddagen >1 -avonden voor het publiek worden Ingesteld. De zaterdagen zullen voor iningsdoeleinden worden gebruikt. zware storm heeft enkele Oost- kistaanse dorpen geteisterd. Zeker iftig mensen zijn om het leven geko st. Meer dan honderd mensen wer- 1 dakloos. BRUSSEL Op 1» en 20 mei zal in .ussel een groot congres worden ge- .loiulcn dat gewijd is aan de ontwikke lingshulp. Meer dan 300 deskundigen '«Jn de heren J. C. E. Haex (c.h.) voor hebben dit congres voorbereid. Het Defensie (landmacht), dr. R. J. H. resultaat van hun studie is gisteren Kruising» (c.h.) voor Sociale zaken gepubliceerd in twee boeken van in (volksgezondheid), drs. L. .1. M. var totaal achthonderd pagina's. Son (kath.v.) voor Economische zake en M. J. Keyzer (lib.) voor Verkeer ei Enkele conclusies zijn: waterstaat. Kleine landen als België en Neder- land dienen hun financiële ontwikke- De heer Haex 77 0 boven 1 lingshulp voornamelijk via multilatera-president directeur van he le organisaties te laten lopen: ze zijn Staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen niet zelf in staat beslissingen te base-1 Hi) was al eerder staatssecretaris ren op gedetailleerde studies inzake de'd,t dePar'nl economie van het ontwikkelingsland, j De voornaamste knelpunten van de ontwikkelingshulp zijn' tekort aan de andere kant de grenzen wijd open zet voor goedkope textiel, die te gen oneerlijke, voor de Nederlandse be drijven vernietigende prijzen, wordt aangeboden". De drie vakbonden in de textielin dustrie zullen morgen in het Volkspark restaurant de 80 aanstaande werklo zen toespreken en meedelen welke re geling Ter Kuile-Cromhoff heeft ge troffen. Tevreden De heer G. Poelman van de algeme- bedrljfsbond textiel en kleding „De Eendracht" (een van de bedrijfsbonden van het NVV) zei over de regeling: „Wij zijn tevreden over hetgeen de NV Ter Kuile-Cromhoff voor zijn men sen gaat doen" In totaal werken bij Ter Kuile-Crom hoff 185 man, van wie 36 vrouwen. Er zijn zeventig personeelsleden boven de vijftig jaar. De beambten zijn over het algemeen nog jong. De directie kan niet zeggen wanneer de eerste ontsla gen zullen vallen. De afvloeiing zal een geleidelijk karakter hebben, waar bij de openstaande orders normaal af gewikkeld worden. Rapport Nog voor het eind van dit jaar zal het Nederlandse economisch Instituut te Rotterdam rapport uitbrengen over de industriële toekomst van Twente. De grote bedrijven in dit gewest heb ben het instituut opgedragen een uit voerig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er In Twente voor handen zijn. Bij de opzet van het onderzoek is men ervan uitgegaan dat voor de toe komstige ontwikkeling de produktlvl- teit van de Industrie in Twente als geheel bepalend is. voor hebben, omdat de produktie van huishoudgoederen binnenkort op volle toeren zal draaien. Dat betekent: lakens, slopen, tafella kens en dekens. Een flissu-laken kan enige ma len gewassen worden, is zelfstrij- kend of kan desgewenst met een lauwe bout bijgestreken worden. Het zal zeker niet zo worden, dat de uitzet nu rustig in flissu geko zen zal worden. De prijs van een laken is ongeveer 2,75; slopen zijn er van 0,60 af. Een katoenen laken in de wasserij doen kost 0,75 en men rekent, dat een nor maal laken zeker honderd keer ge wassen kan worden. De flissu-lakens zullen echter goede diensten bewijzen als aan vulling van het huishoudlinnen. Men denke aan vakantieoorden waar linnengoed meegebracht moet worden. Een stel katoenen la kens weegt zwaar, de flissu-lakens zijn inderdaad vederlicht. Veel ho tels tonen belangstelling voor deze lakens, die dan na gebruik wegge gooid worden, daar de aanschaf van een nieuw voordeliger is dan de arbeidskracht, die aan het was sen van een traditioneel laken besteed moet worden. In ziekenhuizen In bet buitenland is het ge bruik van flissu-lakens in zieken- huizen reeds normaal. Deze markt echter blijft in handen van de Oostenrijkse firma, die het materiaal ontwikkeld heeft. Mulder in Zwolle houdt zich al leen bezig met het veredelde pro dukt; dit is wanneer het materi aal bedrukt of uni gekleurd is. Grote belangstelling is reeds, zo vernamen we van Mulder N.V. getoond door de Aziatische landen, waarheen men een groei ende export verwacht. Voor het najaar zal regenkleding in de handel gebracht worden. Hier voor wordt een zware kwaliteit gebracht, die in verhouding zeer soepel valt en gegarandeerd re genbestand is. Ook de dekenfabricatie opent perspectieven. Deze dekens zijn vervaardigd volgens het principe van de donzen of gewatteerde doorgestikte deken. De vulling bestaat uit viscose- of acrylve zel. Ze zullen in verschillende dikten, variërend van één centi meter tot vier worden gemaakt. De prijzen zullen waarschijnlijk tussen de 7,50 en 12,50 lig gen. De proefnemingen blijven in Zwolle in volle gang en in de komende maanden zijn nieuwe resultaten te verwachten. menselijk kapitaal, ontoereikende kapi taalvorming en ondoelmatige internati onale arbeidsverdeling. De schuldenlast van de ontwikke lingslanden is zo hoog opgelopen, dat verzachting van de voorwaarden voor financiële oulp onafwendbaar is De ontwikkelingslanden hebben jndanks alle hulp. hun aandeel in de werelduitvoer van 27 procent in 1953 tot nauwelijks 20 procent in 1965 zien teruglopen. het kabinet-Mari. (1963-1965). Dr. Kruisinga (foto onder) is sind enige tijd directeur-generaa' van d volksgezondheid De heer Van Son (thans weer Twee de-Kamerlid) was ook al vier maander staatssecretaris van Economische za ken in het overgangskabinet-Zijlstr; Ook de heer Keyzer. sinds 15 februa ri lid van de Tweede Kamer, was eer der staatssecretaris op dit departement en wel eveneens in het kabinet-Marij- j Ze zaten vanmiddag samen met hun aangebleven collegae Van Es en I Grosheide achter de regeringstafel tij dens het uitspreken van de regering.* De totale hulp van de ontwikkelde >erklaring. landen is in de periode van 1961 tot j De hee° a. e. m. Duynstee (kath.v i 1965 nagenoeg gelijk gebleven. Het die aangezocht is voor Defensie (lucht- aandeel van de OESO-landen bedroeg macht), heeft zijn benoeming nog in ruim 90 procent van de totale hulp. beraad De emigratie van hoog gekwalifi- ceerd personeel uit de ontwikke- lingslanden naar de ontwikkelde lan- DACCA Aan cholera en pokken den is verontrustend. I zijn in de afgelopen drie maanden in Oost-Pakistan 398 mensen overleden, j De omvang van de kapitaalstroom ,0 js gisteren officieel meegedeeld, van de EEG-landen naar de ontwikke- I lingslanden blijft achter bij de groei In Dacca stierven 255 mensen aan van hun nationaal inkomen, een ten-pokken, in de provirtcie 143. Hoewel dens die zich ook bij andere OESO-1 het aantal pokkengevallen hoog 1». 'wordt het geen epidemie genoemd. landen voordoet. OOST-BERLIJN. Het Oostduitse staatshoofd Ul bricht heeft gis teren op het ze vende partijcon gres in Oost-Ber- l»jn besprekingen op het hoogste niveau met West- Duitsland voorge steld, maar tege lijkertijd voor waarden gesteld welke steeds door de regering In Bonn als onaan vaardbaar zijn beschouwd. Ulbricht zei dat premier Willi Stoph en bondskanselier Kiesinger bijeen zouden moeten komen om de weg te effenen voor een eventuele algeheel Duitse overeenkomst. Hoewel het Oostduitse staatshoofd door het stellen van zes voorwaarden een bijeenkomst van de regerings leiders waarschijnlijk onmogelijk maakte, scheen hij de deur op een kier te laten staan voor samenwerking met de Westduitse socialisten, de tweede partij in de Westduitse coalitie regering. Hij drong er bij de sociaal-democra ten die beschouwd worden als de stuwende kracht in de nieuwe Oost- Europa-politiek van Bonn op aan samen te werken bij besprekingen ussen Oost- en West-Duitsland. „Ons antwoord is dat een eenheid /an de Duitse natie onder imperialis ten onmogelijk is. Maar naar de een heid van de arbeidende klasse zullei we met geheel ons hart streven", aldu? Ulbricht. Drs. Aarden wilde niet in kabinet met liberalen DEN HAAG Drs. J. H. Aarden, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft meegedeeld geen staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te hebben willen worden, en wel ->m politieke redenen. „Hoewel ik mij zeker zou hebben kun nen vinden in de bijzondere beleidssfeer van het ministerie onder leiding van me juffrouw Klompé, heeft mijn persoonlijke voorkeur voor een ander en anders tot stand gekomen kabinet (met de PvdA rol gespeeld". HALLE Een kostbaar portret Maarten Luther uit het jaar 1527 is spoorloos verdwenen. Het is een olie verfschilderij van 36 bij 23 centimeter uit de school van Cranach, dat het eigendom is van de Frankese stichtin gen in Halle. De verdwijning kwam aan het licht", doordat dit portret was gekozen als voorbeeld voor een ansicht bij de Re formatie-herdenking dit jaar. Kampioenen in de nationale sport schaatsenrijden zijn gis teren op Soestdijk geweest. Ko ningin en Prins maakten er in de paleistuin een informele ont vangst in de openlucht van. Van links naar rechts: Stien Kaiser, de Koningin, prins Bern- hard, Cees Verkerk en Ard Schenk. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Vereni ging van Studenten in de Psychologie aan de Vrije Universiteit is in het Museum „Fodor" (Keizersgracht 609) een tentoonstelling ingericht van schil derden en tekeningen die door pa tiënten van psychiaters zijn vervaar digd. De expositie omvat anoniem gehou den werken uit de collectie van prof. dr. J. H. Plokker en van enige buiten landse geestelijk gestoorden van wie de namen en levensomstandigheden worden vermeld. Het werk van deze in twee gevallen reeds overleden zie ken is eigendom van Zwitserse kunst galerieën. Dat op een in het kader van weten schapsbeoefening geplaatste expositie de buitenlandse stukken van „geschon den beeld" ten verkoop worden aange boden, doet binnen de Nederlandse nor men vreemd aan. Prof. Plokker, die door zijn boek „Geschonden Beeld" ook buiten we tenschapskringen bekendheid kreeg, heeft de tot 23 april durende ten toonstelling geopend met een toelich ting en het vertonen van een aangrij pende film over de vreemde wereld waarin de schizofrene mens leeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7