Droogzwemmen voor het harde leven alles S loed en1 wel Russische miljoenen order Zo maakt u ïn een wip een vurrukkulluk toetje Rellen berokkenen A'dam groot nadeel" Kunstgebitten Duitse boeren keren de kerk de rug toe Uit de Haagse hof geplukt MgSjgl Gezondheid van prinses onveranderd gunstig 5 DINSDAG 18 APRIL 1967 (Van «en onzer redacteuren) JOE KENNEDY verlangde van zijn kinderen, dat zij hun volle energie zouden wijden aan alles wat zij op zich namen. Hij leerde ze, dat onderlinge wedijver in het gezin een vorm van droogzwemmen was voor het harde leven. Deze geest bleef kenmerkend voor het rohuste gezins leven der Kennedy's. David Hackett, die vaak tijdens weekends bij de Kennedy's logeerde, stelde eens „spelregels" op voor hen, die er werden uitgenodigd. „Ver wacht", schreef hij, „dat iedere Kennedy vraagt wat u denkt van de kleding, de haardracht en het spel van de anderen of van zijn jongste optreden in het openbaar. Wees er zeker van te zeggen, dat het enorm was. Daar mee komt u het diner door, aldus Hackett. Dan naar het voetbalveld. Dat is een afmaakpartij. Als u zelf niet wilt spelen, kom dan niet. Als u komt, speel dan, anders wordt uw eten in de keuken gezet en spreekt niemand meer tegen u. Laat u niet door de meisjes er tussen nemen. Stel voor al niet voor, een of ander spel te doen, zelfs als u er zelf erg goed in bent. De Kennedy's zijn gewend, zelf de lei ding in handen te houden. Dat hebben ze al heel vroeg Cr jeleerd. De Kennedy-dynastie v gs .w.A.O.A**..,... *j „Maak lawaai" 's-C Hol als een bezetene bij elk spel en órt maak veel lawaai. Maar wek niet de r indruk, er een pretje van te maken. zu len u verwijten, dat u het spel |niet ernstig genoeg neemt. Lever nooit kritiek op de andere ;<fefo!oeg, want er zitten zeker Kenne- Ha dy's in. U zou zich onmogelijk ma- "Ifcen." Joe Kennedy was ook als vader ;n bijzonderheid. Hij zette een mil- joen dollar op elk van zijn negen kinderen (van wie er nog zes leven), i Dat deed hij om er zeker van te zijn, V1-'1 dat zy niet om financiële redenen hoefden af te zien van bepaalde am ities. Ook wilde hy, dat zijn kinderen xich tegenover hem onafhankelijk [>h« zouden gedragen. Over geld werd in Ga iet gezin niet gepraat. Er was nooit «prake van, dat de jongens in het zakenleven zouden gaan. Zij werden i opgeleid om een rol in de politiek te gaan spelen. Mevrouw Rose Kennedy vertelde ms, niet te weten, hoeveel geld _~iar man had verdiend. Toen men loe Kennedy vroeg, hoe dat moge- 60 ijk was, zei hij het heel logisch te pst inden, omdat hij zelf ook niet wist, lss{ loe rijk hij was. Ha, Het gezin van Joe Kennedy was i>ei het voorbeeld van een Ierse familie, J* die rich wilde laten gelden en daar af1 in zou slagen door de rijkdom van rsti de vader en de intellectuele en re- m presentatieve kwaliteiten van de moeder. Amerika.Vietnam (4) i s Bravo, eindelijk eens een paar flinke ngemannen, die pro-Amerika zijn ook willen demonstreren. Ik zal foto en hun namen in ere houden. Steeds heb ik mij geërgerd aan al die nti-Amerika-demonstraties en de wijze id raarop Humphrey in diverse landen is d ehandeld vind ik meer dan schandalig. - wordt een hoop bombarie tegen li te e Amerikanen gemaakt, maar tegen 1; 1 le communistische Vietcong, die geen jrede WIL, wordt nooit gedc- lonstreerd- :ia >en Haag, Synode (6) is begrijpelijk, schrijft de heer Dool, dat vele vrijgemaakten in ood zijn door het wegzenden dan ds «hoep. Neen. dat begrijp ik nu juist iet. Hij heeft zichzelf weggezonden j- loor de grond onder de vrijmaking i heer i .„jpkijken. lesluiten neemt, die ons alleen unnen verblijden, maar naar ds. sh' choep en de zijnen, die niet meer we en wat de vrijmaking geweest is. oheveningen Jos van Kuijk Zwerver Met belangstelling las ik uw artike- le zwerver Bouwmeester- Wat vraag, is: wanneer deze man ^'cs zou hebben verdronken, was dan l.a Hes goed geweest en kon hij z'n plant veJ»n met vreugde geven? Hij heeft ook bij ons 'koffie gedron- en en gegeten. Hij vroeg ons niet, aar wij vroegen hém. Als we beter nc|esitueerden op de koffie vragen dan 'leken we onderwijl toch ook niet hun ortemonnaie om te kijken of ze ons «duvelen? Dacht het gezin Sies een "leboom der gerechtigheid te herber- ordrecht A A Doornheim-Droogers en Aanpassen Het woord aanpassen is bij velen in na-oorlogse tijd van hoogconjunc- als het ware een vervloeking ge- orden De uitkering krachtens in de ■erimwet invaüditeitsrentetrekkers is "lós 1957 gestegen van 39 tot 74 a 8P per week. Laat iedereen maar eens vertellen «"^•t er met dit geld terecht kan komen !>n de zo hoog geroemde „rechten van mens" en de zgn- „sociale liefde ttwdam C. Verspuij De vier zonen (Joseph, John, Ro bert en Edward) drukten de voet sporen van hun vader. Zij studeer den af op Harvard, waar zij in een of andere sport uitblonken. De jon ge Joe maakte er geen geheim van, dat hij president van de Verenigde Staten wilde worden. De vijf dochters (Rosemary, Kath leen, Eunice, Patricia en Jean) kre gen eenzelfde harde opvoeding. Al leen Rosemary bleek niet mee te kunnen. Zij wordt al vele jaren ver pleegd in een tehuis voor gehandi capten. Kathleen zorgde voor een familie drama door haar huwelijk met de anglicaanse markies van Harrington. Dit bracht verwijdering, ook nadat de markies in Normandië was ge sneuveld. In 1948 kwam Kathleen om bij een vliegramp in Frankrijk. Eunice trouwde met Robert Sar gent Shriver, de vroegere leider van het Amerikaanse Vredescorps, Pa tricia met de acteur Peter Lawford (van wie zij intussen is gescheiden) en Jean met Stephen E. Smith, die een deel van de familie-rijkdommen beheert. Jonge Joe wilde in de politiek gaan, Hij was op Harvard een po pulair student geweest en blaakte van zelfvertrouwen. Het was de liefste wens van zijn vader, dat hij president van Amerika zou worden. De zoon moest slagen op het terrein, waar de vader had gefaald. De oorlog haalde een streep door de rekening. Toen ook Amerika er bij betrokken raakte werd de jon geman als piloot in Engeland gesta- tionneerd. Ooa daar viel hij op, om dat hij snel de nodige ervaring op deed. Terwijl hij recht op verlof had meldde hij zich in september 1944 vrijwillig voor een gevaarlijke-on derneming. Een Liberator-bommen- werper geladen met explosieven moest onbemand naar een af- schietplaats van V2's worden gediri geerd. Joe en een vriend zouden het toestel de lucht in brengen, de explo sieve lading op scherp zetten, het toestel in de goede koers brengen en het vervolgens per parachute ver laten. Escorterende vliegtuigen zou den de bommenwerper verder bege leiden. John Kennedy en Jaqueline Bou vier in de periode die voorafging aan de „opmars naar het Witte Zware slagen De poging mislukte echter. De Li berator ontplofte al in de lucht, voordat Joe en diens vriend het toe stel hadden verlaten. Zijn dood was een enorme slag voor de familie. Nauwelijks had zij zich van deze klap hersteld of de tweede zoon, John Fitzgerald, keerde zwaar gewond terug uit het Verre Oosten, waar hij in dienst van de marine aan de oorlog te gen Japan had deelgenomen. De hoop, dat eens een Kenne dy de scepter in het Witte Huis zou gaan zwaaien, leek voor goed de bodem te zijn ingesla gen. (Vervolg van pagina 1) Van dit systeem hebben de beide be drijven de licentie. De nieuwe inrich ting wordt in haar soort de grootste ter wereld. Zij zal in opdracht wor den gegeven en te zijner tijd. worden beheerd door een onder auspiciën van het openbaar lichaam Rijnmond nog op te richten naamloze vennootschap. Een commissie van Rijnmond, waarin ook deskundigen van de zijde van Rotterdam en andere ge meenten zitting hebben, is reeds enige tijd bezig met de plannen voor deze installatie. Aangenomen mag worden dat reeds dit jaar of het volgende met de bouw wordt begon nen. Deze vuilverbranding wordt dringend noodzakelijk, mede door de toenemende industrialisatie in Europoort en Botlek. Op de eerste vergadering van de Rijn-Scheldegroep, maandag in Rotter dam, heeft de directie mededeling ge daan van deze opdrachten. De om zet in 1966 bedroeg ruim ƒ300 mil joen. De gang van zaken in 1967 komt overeen met die in het vorige jaar. Centraal Het dividend werd vastgesteld op 13 pet. De Rijn-Scheldegroep krijgt in Rotterdam een centraal apparaat, dat hoofdlijnen zal vaststellen en direc tieven zal geven aan de drie werk maatschappij De Schelde, RDM en de motorenfabriek Thomassen in De Steeg. Het komende jaar zullen geen „fundamenteel grote investeringen" worden gedaan. Op vragen over toekomstplannen zei de directie dat men zich hoopt bezig te houden met de bouw van in stallaties voor de chemische en petrochemische industrie. De groep MORGFiV: John F. baant zich weg naar Witte Huis John F. Kennedy (geheel rechts) als commandant van een Ameri kaanse torpedoboot, die in de strijd tegen de Japanners zou ondergaan. Politierechter mr, Romke de Waard: 99 AMSTERDAM „Geen cate gorie misdrijven heeft in de laat ste twee jaar Amsterdam econo misch en aan goodwill in het bui tenland en tegenover andere ste den zoveel schade berokkend als juist de stelselmatige misdrijven tegen het gezag van de politie." Deze uitspraak deed gisteren de Amsterdamse politierechter mr. Romke de Waard bij de behandeling van de rel op 14 januari van dit jaar in de hal van het Centraal Station, waarbij het CPN-raadslid, de heer W. F. H. van het Schip, die zich als toeschou wer ermee bemoeide, betrokken raak te. Daaruit ontstond later het incident met hoofdagent Jan Bakker, die toen tegen de heer Van het Schip gezegd is groot genoeg om op dit terrein succes te kunnen boeken. In de sec tor kernenergie zijn de vooruit zichten goed. Het reparatiebedrijf van De Schelde heeft zich goed ontwikkeld. Het be drijf maakte een late start, omdat nog nogal eens moest worden gerekend met onzekere omstandigheden. Vlissingen ligt niet aan een eindhaven en er was geen terrein in de nabijheid. De groep is, fiscaal gezien, nog geen .eenheid. Men hoopt dat deze spoedig kan ontstaan, maar een beslissing hangt af van de belastingautoriteiten. De drie maatschappijen kennen name lijk ieder een eigen afschrijvingsper centage. De directie van de groep meent dat een gunstige verhouding van de belastingdienst zeer ten goede zal komen aan verdere fusies in de scheepsbouw. Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Denfofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. FRANKFORT De Duitse boeren dreigen geheel en al van de kerk te vervreemden. Tot deze conclusie kwam de directeur van de raad voor agra rische problemen van de kerk van Hes sen en Nassau, Günther Brodkorb. Hi deelde dit mede aan de dezer dagen gehouden synode van zijn kerk. boeren hebben hun nieuwe plaats in de sociale wereld van van daag nog niet gevonden, meende hij. Vele jonge boeren worden door de in dustrie weggezogen. De anderen on derschatten de waarde van een goede schoolopleiding. Toch heeft de boer zonder een goede opleiding geen toe komst. In het bijzonder waarschuwde dr. Brodkorb dat de boerenstand tot een nieuw rechts extremisme gedreven wordt. De praeses van de s>node van de kerk van Hessen, dr. Wolfgang Suc ker. nam dit rapport over en vroeg zich af of het wel goed is voor een natie om een bepaalde stand hulpbe hoevend te laten worden als er voor de andere standen, als arbeiders, amb tenaren en middenstanders, zoveel ge daan wordt. DOOR de hoek van de Parkstraat en de migranten per jaar, nu zijn het Mauritskade. Een breed recht huis. dat ik al dromend inrichtte en waarbij ik werkelijk tot de con clusie kwam, dat het geknipt voor men genoeg krijgen. Een merkwaardig emigratiegeval is dat van ds. Goudekamp, die vijf- mi] Laat ik nengegaan. De Australische Immi gratiedienst is namelijk verhuisd van de riante villa aan de Ja- vastraat naar Mauritskade 19. Rede van de verhuizing: drie jaar gele den werd de huur opgezegd en nu gaat de eigenaresse, een bank, de plannen uitvoeren om aan de Ja- vastraat en drive-in bank te ope nen. Zittende in uw auto kunt u dan uw geld deponeren of opne- ongeveer 3000. Of de crisis in het tien jaar geleden naar Australië oosten van ons land een grotere be- trok en daar zakenman werd. Na langstelling voor emigratie zal ge- enige jaren keerde hij terug naar ven is nu niet te bezien, maar wel het predikambt, nu als dienaar van is duidelijk dat Australië de grotere de Engelse kerk. Hij is Australisch gisteren zijn bin- kansen die daar liggen niet ont- staatsburger geworden. Hij heeft gaan. In principe vraagt men nu vakantie en brengt die in het oude vaderland bij familie in Apel- doorn door. Maakt daarbij nog een reisje naar Luxemburg en'zal daar- ffOt BllllS door z°ndag niet in Den Haag kun nen zijn waar in de Engelse kerk een dienst wordt gehouden ter gele genheid van Anzac-day. Dat is de geschoolde krachten, maar ten slotte plechtige herdenking van het geza- wordt elke aanvrage persoonlijk be- menlijk optreden van Australische keken. Men redeneert: wie in Ne- en Nieuwzeelandse militairen in de derland een baan naar wens ver- Eerste Wereldoorlog. Australië had Mauritskade 19 dus. Vijfentwintig vult zal ook in Australië de handen 'oen vijf miljoen inwoners en lever- kamers, toch wel wat veel Hoewel er één kamer is met een antieke schouw met blauwe tegel tjes waar een gezelligheids mens ge woon niet meer uit zou komen. Immigratie, het punt dat Austra lië nog altijd voorop stelt en dat voorlopig tot in lengte van dagen boekje over verschenen, zal blijven doen, want de uit- een hele serie Australië beschrij gestrektheid daar is on verzadig- de publicaties. Voorlichting wel uit de mouwen steken. De gro- de 500000 manschappen, wat wil te aarzeling voor velen is, dat" de sociale zekerheden in Australië min der zijn dan hier, ouder domspensioen bijvoorbeeld is afhan kelijk van de eigen middelen. Juist in maart van dit jaar is er een eggen dat in praktisch elke familie wel een of meer mannen in de ïtrijd waren. Het woord Anzac is tevormd van de letters A(ustralië), N(ieuw) Z(eeland) en A(mi)C(o). Dit alles opgestoken in het huis van .an mijn vroegere dromen. Ik heb 'en- altijd wel gedacht dat ik er iets kan vinden zou! zou hebben hetgeen de agent heeft ontkend dat de raadsleden lapswan- zen zijn. De rel in het Centraal Station begon met de weigering van de 25-jarige bouwvakarbeider J. de R. te voldoen aan het verzoek van de in uniform geklede diensthondgeleider spoorwegrecherche B. Koch om zich uit de hal te verwijderen. Zo hevig verzette zich de jongeman dat politie- assistentie werd ingeroepen. Het pu bliek ging zich ermee bemoeien en wel dra ontstond een complete rel. Wegens weerspannigheid veroordeel de de politierechter de bouwvakker conform de eis tot zes weken gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De twintigjarige magazijnbediende F. M J. H. G., die een agent tegen de knie had geschopt, werd eveneens eenkomstig de eis veroordeeld tot drie weken, waarvan twee voorwaardelijk. Het raadslid verklaarde het feit dat hij bij de rel betrokken raakte uit ambtelijke interesse. Hij wilde wel eens van dichtbij het optreden van de politie gadeslaan, zo zei het raadslid. Toen hij een agent een gebaar zag ma ken dat iets van een stonip weghad, had hij gezegd: „Moet dat nou, kan dat niet anders?" Het raadslid had toen van hoofdagent Bakker t in het gezicht gekregen. De rechtbank liet het bij de deling van de bouwvakker en de maga zijnbediende. voor lekker ontspannen Antwoord yOALS verwacht is Ulbricht op het Oostduitse partijcongres inge gaan op de toenaderingspogingen van de YVestduitse kanselier Kiesinger. Hij heeft de voorstellen niet zonder meer van de hand gewezen, ook al sluit hij een unie tussen beide Duits- landen reeds bij voorbaat uit. Ulbricht vindt, dat de Westduitse kanselier zijn voorstellen maar moet bespreken met de Oostduitse pre mier Stoph. Maar dergelijke besprekingen zou den uitgelegd kunnen worden als een formele erkenning van de DDR (Duitse Democratische Republiek). En Ulbricht weet, dat Bonn nog lang niet toe is aan een stap die het ba- staan van twee Duitse staten soa bestendigen. De nieuwe Westduitse politiek tegen over Oost-Europa lijkt vastgelopen. Echter moest van het begin af da koerswijziging van Bonn vooral in Oost-Duitsland wel op tegenstand stuiten. Het akkoord met Roemenië over di plomatieke betrekkingen leidde aan vankelijk tot succes. Het versterkte echter de weerstand, niet alleen in Oost-Duitsland, maar ook in Polen en Tsjechoslowakije. Ook Moskou zag reden om die nieuwe ontwikke ling af te remmen. Er zal dan ook nog heel wat tijd mee heengaan, voordat het komt tot een oplossing van het Duitse pro bleem. Koers Surveyor-3 gecorrigeerd PASADENA Amerikaanse ruimte vaarttechnici hebben vanmorgen vroeg een kleine correctie aangebracht in de I koers van het onbemande ruimtevaar tuig Surveyor-3, dat op de maan bodem monsters moet nemen. De manoeuvre is goed verlopen. Na 20 april geen afspraken voor Claus (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE De ge zondheidstoestand van prinses Beatrix is onveranderd gunstig. De verloskundige prof. dr. W P. Plate uit Utrecht heeft dit gistermiddag verklaard na zqn routine-visite aan de kroon prinses op kasteel Drakensteyn. Verleden week dinsdag deelde hij mee, dat over de geboortedatum van de Oranjebaby geen enkele uitspraak is te doen. Gistermiddag liet prof. Plate zich niet uit ove: dag, waarop de geboorte van prins of prinses is te verwachten. De geruchten worden echter steeds ster ker, dat de baby eind deze week vrijdag of zaterdag en mogelijk zon dag wordt verwacht. Prins Claus heeft na donderdag 20 april geen afspraken meer in zijn agenda staan. Van 25 tot en met 28 april moet de Prins representatieve verplichtingen vervullen tijdens het staatsiebezoek, dat de koning en ko ningin van Nepal aan ons land bren gen. In het RVD-perscentrum was gister middag de Amersfoortse huisschilder Jan Blij (65) op bezoek. Hij was 29 jaar geleden de eerste Nederlander, die de geboorte van prinses Beatrix vernam. Hij vertelde: „Mijn collega's en ik wa ren bezig de Baarnse vleugel van paleis Soestdijk 'n verfbeurt te ge ven, toen op de morgen van 31 janu ari het zal ongeveer tien uur zijn BVD-COMMISSIE INGELICHT DEN HAAG De minister van bin nenlandse zaken, mr. H. K. J. Beer- nink, heeft gistermiddag de vaste com missie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten uit de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van de feiten en omstandigheden, die hebben geleid tot de arrestatie van de Russische Aero- flotdirecteur V .A. Glouchow. prins Bernhard naar ons toekwam. Hij zei: Houd er maar mee op, ik heb 'n dochter". ..Ik drukte hem de hand, feliciteerde hem en vroeg hoe moeder en doch ter het maakten. „Wunderbarzei de Prins." „Wij kregen anderhalve dag vrij. Twee dagen na de geboorte werden wij uitgenodigd op een feest voor het paleispersoneel. Dat was heel ge zellig. De Prins was onze gastheer en tracteerde op beschuiten met oranje muisjes, bier en sigaren." Zes jaar voor roofoverval BREDA Tegen drie daders van een roofoverval gepaard gaande met mishandeling, op 31 augustus van het vorig jaar in Berkel-Enschot gepleegd, heeft gisteren de officier van justitie bij de Bredase rechtbank strenge straf fen van acht jaar geëist. Na de pleidooien van de raadslieden meende de rechtbank dat niet alle da ders even schuldig waren. De hoofdda der. de 28-jarige Piet D. uit Tilburg werd veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf en voorwaardelijk ter beschik king van de regering met een proeftijd van drie jaar. De 32-jarige Jan S. uit Vlijmen kreeg vijf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en de negentien-jarige Mi- chiel S. uit Tilburg vier jaar gevange nisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Doodstraf geëist tegen lijfwacht DJAKARTA Tegen de 3 voormali ge paleiswachten van preside.:! Soekar- no is gisteren de doodstraf geëist we gens poging tot ontvoering van en moord op generaal Nasoetion ttjdenz de mislukte communistisch» staatsgreep in 1965.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5