TV Korte tv-progra niet meer in trek THRILLER VERBLOEMT AANKLACHT IN SPEL 1) 1 1 f nifk. ïl fep ftl RADIO en Puzzelboek 1 11 DINSDAG 18 APRIL 1967 Commentaar Weinig eigen J£R was gisteravond weinig eigen werk op de televisie. De NCRV beperkte zich tot een (overigens uit stekende) opname van een bijzonde: goed jazzconcert (tweede deel) en d< dagsluitingde VARA tot een actuali teitenrubriek over vroegere topsport mensen. Verder was alles gekocht uit het buitenlandop een kort natuurfilmpje van Jan Veenman na. De TROS kwam in Kompas met een Franse reportage uit Noord-Vietnam onder een soort ex cuus dat men de oorlogsellende ook eens van een andere dan de Ameri kaanse kant wilde laten zien, maar de KRO heeft dat al enige tijd geleden ook al gedaan. Het was inderdaad ellende, wat we kregen te zien en U horen. Verder vertoonde de NCRV eer Duits spel, gebaseerd op de Ameri kaanse beurskracht van 1929. Heel Duits, heel boeiend en met een prach tige rol van Curd Jiirgens als de gentleman-fraudeur Richard Whitney. De ingewikkelde toestand die aan leiding gaf tot de grote inflatie werd zo goed mogelijk toegelicht, maar zal voor velen moeilijk te begrijpen zijn geweest. Dat is logisch, omdat niemand ooit heeft doorgrond hoe het plotseling zover kon komen. De zogenaamde historische „zwarte vrijdag" viel bo vendien nog op een donderdag, zoals zn toelichting werd verteld. Riviera krijgt kleur-primeur Zendtijd vulling is belangrijk Kleuren eerst in zwart-wit (Van o e radio- en tv-redactie) PARIJS Blijkens mededelingen an André Astoux, adjunct-directeur an de Franse omroep ORTF, krijgt de Riviera nog deze zomer de primeur in kleuren-televisie. Waarschijnlijk ten genoege van de vele gasten, welke men aan de kust verwacht, zal de ORTF via één zender regelmatig proefprogramma's vertonen. Men neemt aan, dat de vele rijken die aan de Riviera wonen, alsmede de gro te hotels, er geen been in zullen zien een kleurenontvanger aan te schaffen. In elk geval is dit voor Frankrijk het beste gebied .om in kleuren te verschij- De uitzendingen over het gewone (tweede!) net zullen in oktober begin- Fr ankrijk is gehouden, het tweede tv-net ervoor te gebruiken, om dat dit al is aangepast op het Euro pese lijnensysteem. Het eerste draait nog op 817 lijnen. Over koopgraagte betreffende ontvangers voor kleuren, die in Frankrijk ruim ƒ3000 gaan kosten, is nog niets bekend. (Van een medewerker) CANNES De derde tele visie-jaarbeurs MIP heeft twee zaken duidelijk gemaakt: ten eerste dat korte programma': (25 minuten) niet meer in trek zijn, omdat zij te weinig zend tijd vullen en ten tweede dat de belangstelling voor zwart- wit-produkties bedroevend klein wordt. Tal van landen, die he lemaal nog niet met kleuren beginnen, kochten toèh kleuren opnamen aan, omdat zij die evengoed in zwart-wit kunnen vertonen. Zij hebben dan twee dingen voor één geld, want later kun nen zij reeds nu vertoonde shows gemakkelijk in kleuren herhalen! Daarom zaten in de zalen waarin zwart-wit werd vertoond gedurende de beurs- dagen maar heel weinig ko pers. Ook tijdens de gedachtenwisselingen, door de beurs opgezet, bleek dat men de attractie van de korte pro gramma's niet meer ziet. Dit hangt samen met het feit, dat in de meeste tv-landen langzamerhand tweede net ten werken en men is van mening, dat uitzendingen van 50 a 60 m ten betere contrastwerking toelaten. Ook voelt men meer voor één lang programma voor de vooravond, dan in de verbrokkeling van tweemaal een klein half uur, waarmee het al tijd passen en meten is. De landen, die nog dit jaar met kleu- ren-tv starten willen (Frankrijk, En geland, Duitsland en de Sovjet Unie) toonden uitsluitend belangstelling voor kleuren. Het aankopen van bui tenlandse produkties is immers veel voordeliger, dan zelf kleur enprogram- ma's te moeten maken! Vooral in de eerste tijd, wanneer alles nog moei zaam gaat, zou er ook teveel tijd en geld worden verloren aan het zelf produceren van zoveel uren per week kleuren. Mtaar zelfs Italië, dat voorlopig de kleuren-komst tot 1970 heeft uit gesteld, toonde zich koop-bereid. Aan de andere kant trokken de kleu ren natuurlijk ook sterk vanwege het nieuwe. En daarbij: als je een maal een paar dagen naar een bont scherm hebt gekeken, komt zwart-wit wel magertjes aan. Ruim de helft van de 700 ingezonden produkties, over de 4 gesloten ketens in het Festivalpaleis vertoond, wa ren gekleurd. De deelnemers waren het er over eens, dat de invoering van kleurentelevisie veel meer spec taculair zal zijn dan die van de kleu renfilm ooit was. Men zei vroeger wel eens, dat de kleuren nooit kon den doen vergeten dat de film slecht was, maar bij televisie schijnt dat wel andersom te zijn. Het bonte scherm is zo aantrekkelijk, dat er geen erg in heeft als het program ma er niet mee door kan. Of dat waar is, zullen de kijkers t.z.t. zelf moeten vaststellen. Het kan natuurlijk ook anders worden uitgelegd: zolang het gekleurde scherm nog nieuw en verrassend is, zal het meer moeite kosten een gramma dat niet zo bijster bevalt, af te zetten. Daarom blijft men dan maar kijken. Maar ach... hoevele kij kers doen dit nu al niet? Aanmerkingen Niettemin was er nogal wat aan t< merken op de vertoonde produkties. Wij zeiden al, dat het Franse sys teem (SECAM) niet gelukkig is voor opnamen bij kunstlicht gemaakt. Waar dat aan ligt wordt nu druk onderzocht in de laboratoria bij Pa rijs. Bovendien kreeg de 6 mm kleuren film, in het Paleis via de huisdistri butie vertoond, steeds een betere ont vangst dan de 35 mm banden, die door de Franse tv via het eigen sys teem rechtstreeks uit het laboratori um werden overgezonden. Frankrijk kan de 35 mm film nog steeds niet baas. Deze handicap was voor Frahkrijk zeer teleurstellend, vooral omdat pro dukties via het Duitse PAL-systeem aan dergelijke zwakheden niet mank gaan en dus aldoor een betere pers kregen. Zo werd er op de beursdagen heel wat bekeken en nog meer bespro ken, maar ook heel behoorlijk ge kocht. Nederland Uit Nederland waren natuurlijk ook belangstellenden aanwezig. Onder hen telde men Jan Beumer van de NTS, Dick van Bommel (NCRV), Ben Klokman (KRO), Therese Hazel- hoff (VARA) en Gerard Smit (AVRO). Hoewel er nog niets officieel vaststaat, hoorde men Jan Beumer in een ge houden colloquium verklaren, dat Nederland op 1 januari a.s. begint met, kleurenuitzendingen gedurende 6 uren per week en dat men in okto ber reeds start 'met experimentele uitzendingen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO verbruikt vanavond al zijn zendtijd op Ned. 2 voor het vertonen van een uit het Duits vertaald televisiespel, geschreven door Erich Engel: „De zaak Blum". Het stuk speelt zich af in het Duitsland van 1928, toen nazisme en antisemitisme de kop al opstaken en het militarisme natuurijk hoogtij vier- iets onaantastbaars had. Dit al les komt tot uiting in dit spel, maar het thriller-effect overheerst en ver bloemt de aanklacht daardoor wel enigszins. Engel stelt zich zeker niet zo fel te als Brecht dat kan doen in zijn vijten aan bepaalde stromingen in |het Duitse volk, die algemeen werden gehuldigd. Hij vat die stromingen aan om zijn moordgeschiedenis een verwar rend karakter te geven, al verheelt hij niet dat er in die jaren heel wat cor ruptie aan de gang was. De kijker ech ter blijft meer in spanning over de afloop van het geval, dan dat hij zich laat meeslepen in verontwaardiging en dat is bijzonder listig van de auteur. Het gaat er om. dat een jongeman die in geldnood zit, een willekeurige moord pleegt. Hij is gezien en de poli tie komt spoedig bij hem. Hij is dan juist bezig, het chequeboekje van zijn slachtoffer 4 ten eigen bate te gebrui ken. Nu ontstaat de eerste vorm van cor ruptie: al pratende blijkt, dat verdach te en inspecteur aanknopingspunten hebben in hun militaire verleden en dat schept een soort band op politiek gebied. Daardoor Iaat de politieman zich verstrikken in handige verzinsels, waarmee de schuldige een rijke jood tracht te belasten met zijn misdaad. Dit gegeven wordt nu verder uitge werkt. Politie en justitie raken op een dwaalspoor, maar geven daarbij blijk van vooringenomenheid jegens onschuldigen (antisemitisme) en opmer kelijke kortzichtigheid voor de juist heid van de feiten. Wij zullen U niet vertellen hoe de zaak zich ontspint, U moet dat zelf maar zien als U lust hebt. U zult het spel een schare bekende Neder landse acteurs ontmoeten, van wit alvast noemen Max Croiset, Johan Kaart, Luc Lutz, Eric Schneider, Lies de Wind en Riek Schagen. versie, w.o. afleveringen van „Ja zuster, nee zuster" („Yes nurse, nurse"), van „Moef ga ga" e.a. Er was een programma „Rita Reys Sings" en „Dobrodosli". Opmerkelijk was, dat er een nog nooit bij ons vertoond programma „First up" van de NCRV werd aangeboden. Het was geregisseerd door Paul Cammer- mans. Grote aankopen heeft Nederland ter beurze niet gedaan, wel werden een aantal programma's geclaimd, o.m. „Mission Impossible", „The Prisoner" en „Something special". Dit zegt de kijkers misschien weinig. Daarom: Ook de series „De vliegende (een Amerikaanse kolderprogramma) en „Tarzan" (speciaal voor de jeugd) vielen onder de claims. De BRT kocht Tarzan al. Schele leeuiv Veel belangstelling bestond ter beur ze voor een nieuwe serie, uitge bracht door dezelfde maatschappij die Flipper lanceerde. Deze reeks is getiteld „Daktari" en handelt over een scheelkijkende leeuw en een slimme chimpansee, genaamd Judy. De opnamen worden gemaakt in het studiodorp „Africa", gebouwd door Ivan Thors die ook de decors voor Flipper op zijn naam heeft staan. Uiteraard hebben de gedelegeerden beslist niet rondverteld, wat zij zoal hebben besteld of gekocht en daar om kunnen wij daarvan nauwelijks iets mededelen. Een kleine hoop, dat de schele leeuw ook in onze huiska mers eenmaal een vertrouwde figuur zal worden, mogen we misschien wel koesteren. Tenslotte zwemt Flipper over enkele maanden weg en hij moet dan toch een opvolger hebben! Kruiswoord-puzzel Zonder zwart Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.25 Stereo: Lichte or kestmuziek (opn.) 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Hersengymnastiek. 19.20 Licht muziekprogramma voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Hou je 20.45 -ied- .15 Marie Ce- leste. het verlaten schip, hoorspel. 22.00 Internationale volksliedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Venster op de hedendaagse muziek. 23.35 Lichte platenpro- gramma. 23.55—24.00 Nieuws. 19.00 Nl< :n. 19.31 II. 298 m. KRO: De zingende kerk. 19.45 Nieu we katechismus voor volwasse nen. 20.00 Stereo: Omroepor kest en solist. 21.00 Voor dracht. 21.15 Instrumentaal kwartet. 21.30 Stereo: Radio- koor, Radiophilharmonisch or- eel i solist Nederland I. NTS: 18.45 po de Clown. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. AVRO: 19.00 Zoo Zoo: dlerenprogram- ma. 19.30 The Monkees. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. AVRO: 20.20 Muziekpro- ma met ballades. Swing, en klassiek. 21.00 AVRO's Televlzler. 21.30 De fan- ische het ruimteschip Orlon. TV-fllm. NTS: 22.30-22.35 Journaal. 23.00—23.30 Teleac: Kernfysica (27). Nederland NTS: 20.0C STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 De zaak Blum, TV-spel. (herhaling van iel 1965). STER: 22.01 Recla- NTS: 22.05—22.20 Jour naal. BELGI? Nederlands progr. Kanalen: en 10. 18.25 School-tv. 18.55 andmannetje. 19.00 Fllppei (50). 19.25 Jeugd zonder gren- 19.40 Kwart-Eefje. 19.55 spreekt men Nederlands. 20.00 Nws. 20.25 Klankklaar Nederlands. 20.30 Lucifer, blj- •eursp. door Joost van mdel. 22.25 Nws. RADIO MORGEN Rusland. r.jttelan<" r Mededelingen 1 het platteland, praatje. listen. 13.00 I aliteiten e i kalender. 13.25 Ste- Koor Hollands Filharmonisch ork Spn.), 14.50 Blokfluit, cello avecimbel. 15.00 Voor ued. (16 00 - 16.02 Nleuv .00 Voor de zieken. 17.30 t A-dansorkest en solisten. foonmuzlek. 7.30 Nieuws. 7.3: Licht orkest (gr.). 7.40 Radio riant: actualiteiten en reporta ges. 13.30 Stereo: Metropole or kest. 14.00 De familie Leen- houts. hoorspel (dl. 27). (Herh. v. donderdag 13 april jl.). 14.25 Stereo: Klassieke grammofoonmuzlek. 15.20 Ste reo: Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock, 17.50 Overheldsvoc 9.05 Gevar. muziek- PP .0.00 Nws. 10.02 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nws.). 2.00 Nieuws. 12.02 Operetteva- ia. 13.00 Nieuws. 13.02 Act. 1.0S Vrolijk platenprogram- la. (14 00 Nws.). 15.00 Nieuws. 5.02 Lichte muziek voor een rnllanrtft publiek. 17.00 Act. 17.05 Rhytm nieuwe Coun- Horizontaal: 1. zeker; 2. op alle aatsen - tweetal; 3. voorschrift - bakt men brood van; 4. stap - oude vr. datief van een; 5 cilindervormig voor werp - mannelijk beroep - in het jaar onzes Heren (afk. Lat.); 6. man van adel - meisjesnaam; 7. voorzetsel - wat gesproken wordt - de geboden som; 8. gem. in Utrecht - dunne over- s; 9. nauw - spijltje. Vertikaal: 1. foto - scheik. element (afk.); 2. wild zwijn - concertzaal; 3. lineaal (ZN) - landbouwwerktuig; 4. meisjesnaam - vracht; 5. geluid van ezel - devies - trustee (afk.); 6. bekende afkorting - maand van het jaar - meisjesnaam; 7. lusthof - afkor ting van dyne - schel; 8. heden - muze van het minnedicht - muzieknoot 9. stad in Spanje - aanw.voornaamw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. open - paard; 2. log - ark - Leo; 3. Isère - eden; 4. Ferdi nand; 5. ami - Uden - ee; 6. nar - sas - ter; 7. tree - la - end; 8. tin - le - Lena; 9. os - es - nm - nog. Vertikaal: 1. olifant - To; 2. pose - Maris; 3. Eger - Irene; 4. nardus - els; 5. prei - Dalen; 6. Aken - es - alm; 7. al - Dante - en; 8. ree - neen - no; 9. donderdag. S.i imti - V Veelzijdige Edwin Rutten heeft samen met Tony Schifferstein voor de AVRO-televisie een showpro gramma gemaakt, waarin hij optreedt als zanger van balladen, swing en jazz. Het klassieke genre, niet zijn sterkste kant, wilde hij toch niet laten ontbreken in dit programma waarin diverse stijlen elkaar ontmoeten. Dat Erna de moderne tijd evenzeer goed verstaat, bewijst wel dat zij vanavond niet in klassiek avond toilet, maar lustig in mini zal verschijnen, zoals de fo to aantoont. Andere gasten van Edwin Rutten zijn de organist Bernard Drukker en een combo onder leiding van Ro gier van Otterloo. Alles te zien en te horen op Ned. 1, tussen 8.20 en 9 uur. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO 7.00 uur aflevering van Zoo Zoo. 7.30 uur feuilleton „The Monkeys". 8.20 uur Edwin Rutten zingt 9.00 uur actualiteiten;' 9.30 uur belevenissen van het Ruimteschip Orion. Nederland 2 KRO 8.05 tot 10 uur tv-spel „De Zaak Blum". VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.05 uur laatste aflevering Hersengymnastiek. 8.05 uur „Hou je aan je woord". 8.45 uur liedjesprogramma. 9.15 uur hoorspel „Marie Celeste", het verlaten schip. 10.00 uur volksliedjes uit de Haarlemse Waag. 10.50 uur Venster op de hedendaagse muziek. Hilversum II KRO 8.00 uur Omroeporkest en pianist George van Renesse in werken van Diepenbrock en Brahms (stereo). 9.00 uur Bob de Lange draagt een verhaal van Gust Gijs voor. 9.30 uur studio-uitvoering (stereo) van Strawinsky's „De bruiloft". 10.00 uur cultureel programma. 10.45 uur muzikaal programma over Zweden. 11.15 uur de dingen doorpraten in Contekst. 79 „Hij heeft het aan zidhzelf te wijten, dat hij als schilder zo weinig succes heeft gehad", bromt Van Asch. „Hij was altijd even eigenwijs. Toen hij eens van een predikant op dracht had gekregen om een schilderij te maken, dat het berouw van Petrus zou voorstellen, ging hij over dat onder werp zo met de predikant strijden, dat het op een slaande ruzie uitliep. Nou, je begrijpt, dat die predikant met zijn opdracht naar een andere schilder is gestapt". „Ja, we hebben hier wel vreemde sinjeurs in ons gilde gehad', zegt Van Aelst lachend. „Maar dat zal, denk ik, in alle gilden wel precies eender zijn". „Dat geloof ik ook wel", zegt CareL Doch dein laat hij da vraag volgen: „Maar moét een schilder niet een beetje eigen wijs zijn?" „Hoe bedoel je dat?" vraagt Bramer. En ook de beide anderen kijken hem vragend aan. Carel voelt zich tegenover de drie zoveel oudere mannen wat onzdker nu zij een verklaring van hem lijken te ver wachten. Hij zegt: „Ik bedoel... eh... je hebt als schilder zo je eigen mening over het onderwerp, nietwaar?...Je voelt voor jezelf het beste hoe je kunt handelen. En moet je je dan door de opdrachtgever, die misschien alleen maar geld en geen kunstgevoel heeft, laten vertellen hoe je het doen moet?"... „Dat niet", zegt Bramer. ,„maar je kunt als schilder toch met je opdrachtgever overleggen. Dat gebeurde vast en ze ker met de altaarstukken die voor de roomse kerken werden gemaakt. Of dachten jullie, dat bijvoorbeeld die oude Italia nen, zoals Rafaël, Correggio, Tintoretto en noem ze ver der maar op geheel vrij waren in hun kunst?" Van Aelst en Van Asch kijken nadenkend voor zich heen. Maar Carel zegt: „Helemaal vrij waren ze natuurlijk niet. Maar ze kunnen toch ook weer niet zo heel sterk aan hun opdrachtgevers gebonden zijn geweest. Want dan hadden ze nooit zo kunnen schilderen als zij het hebben gedaan". „Dat ben ik wel met jou eens", zegt Van Aelst bedacht zaam. En Van Asoh merkt op: „Het is natuurlijk, dat..." Doch op dat moment onderbreekt Bramer hem. Hij heft de hand op en zegt: „Stil, luister eens even..." Ook aan de andere tafel blijkt men iets ongewoons te hebben gehoord en is er een stilte gevallen. Iedereen luistert. Buiten klinken snelle voetstappen. Een jonge stem schreeuwt: „Brand!" Een kreet, die door anderen wordt overgenomen en de schilders zich naar buiten doet haasten. Men behoeft niet te vragen, waar de brand is. De mensen lopen allen, zo snel zij kunnen, in de richting van de Vla mingstraat, waarboven de avondlucht rood is gekleurd. Ca rel loopt met hen mee. Hij geeft er zich geen rekenschap van, dat het harde lopen hem wellicht te veel kan vermoei en. Evenmin let hij erop, dat hjj de oudere schilders, met wie hij tegelijk naar buiten ging, achter zich heeft gelaten. Hij meet zich met de jonge kerels om maar zo snel mogelijk bij de brand te zijn. De klok in de toren van het stadhuis wordt geluid. Op de dag kan dat luiden een feestelijke klank hebben. Nu, in de avond, klinkt het vreesaanjagend. De klokken roepen het uit over de stad en de polders rondom: brand brand 1 brand.... De mensen die nog in huis waren, zijn erdoor gealarmeerd. Deuren zijn opengegaan en in verschrikte ge zichten turen angstige ogen naar de donkere avondhemel om te speuren naar de gloed van het vuur. Als Carel de Vlamingstraat heeft bereikt, zijn daar al heel wat nieuwsgiereigen samengestroomd. Hij dringt zich ertus sen totdat hij zo dicht mogelijk bij het brandénde huis staat Het lijkt, dat de brand beneden is ontstaan. Het glas boven de gesloten blinden, die ook reeds branden, is weg geslagen en daardoor lekken de vlammen naar buiten. Zij zijn al overgesprongen op de luiken, die het onderste gedeel te bedekken van de vensters op de bovenverdieping. Straks zal het gehele huis in brand staan. Want het droge hout wil wel branden. „Ruimte. Maak ruimte!" wordt er geroepen. Carel laat zich, met de andere nieuwsgierigen, op zij dringen om plaats te maken voor de mannen die hijgend met de leren emmers zijn komen aanrennen. Hij hoort de luide bevelen en ziet hoe een aantal mannen een ketting vormt van de gracht naar het brandende huis. De leren emmers, gevuld met grachtwater, gaan snel van hand tot hand. Elke keer als een emmer in het vuur wordt leeggestort, geeft dit een scherp, sissend geluid. Doch dit lijkt het enige effect te zijn De vlammen worden niet minder. Integendeel. Ze slaan nu ook op de bovenverdieping naar buiten. Zelfs het dak brandt al. Het zal moeilijk zijn nog iets te redden. (Wordt vervolgd) Analfabeten rome - de Italiaanse rege ring doet een poging om alle Italianen zo snel mo gelijk te leren lezen: in de zomer maanden en in de vakantie kunnen alle analfabeten in de schoolbanken gaan zitten en speciale cursussen volgen. Ondanks de leeslessen voor de tele visie en de cursussen in vrijwel alle dorpen, kunnen nog steeds 2,5 van de 53 miljoen Italianen niet lezen. De r- Ee Z'JN IU cc 1 wEL, ze ZITTEN EFL\<3AN<3 NOG MEEE Kaboutertje Rougg™IBg; kleine Bruce Rambaldini uit Queniborough (Enge land) had goed geluisterd toen zijn vader tegen zijn moeder zei dat zij hun oude auto kwijt moesten. Bruce (4) besloot te helpen. Hij stak de wagen in brand, wat nu niet precies de bedoeling van zijn vader was ge- gesproken om zijn oude auto te ver kopen en een nieuwe aan te schaffen Maar de woorden die bij Bruce waren blijven hangen, waren: „Wij moeten die wagen kwijt". Waar Bruce hem dan ook meteen van afhielp. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Het komt mij voor, dai wij nog niet klaar waren met rhodondendrons keu ren" zegt jurylid nr. 1, zijn bril opzettend. „Dit teken werk zullen wij met een troostprijs belonen" meeni „Maar wij ZIJN al ge troost, omdat Jasper toch gewonnen heeft" zegt Bruunke Stikkeltje stoot hem aan. „Hou je een batterij, di» FERDNAND iht? -

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11