TV RADIO Drakensteyn trok opnieuw duizenden nieuwsgierigen STAATSGREEP IN GHANA Nigeria KILOMETERS LANGE FILES AUTO'S ONDER HET PUIN Scholier (14) pleegde aanrandingen Kv houwt barricade Kleuren-tv met Nina MAANDAG 17 APRIL 196 De VARA heeft een tv-team naa Oost-Nigeria gezonden om ons als kij kers in 25 minuten te informeren ove wat daar gaande is aan onlusten. Wie zich op het standpunt stelt dat alle grenzen in feite zijn weggevallen wij dus onze blik over de gehele we reld moeten laten gaan, zal hierin tot op zekere hoogte voldoening hebben gevonden. Niet geheel, want er was geen tijd om ons genoeg voor te lich ten over de achtergronden van dit bloedige gebeuren noch over de inge wikkeldheden verslaggevers) LAGE VUURSCHE De kermis- sfeer in Lage Vuursche heeft zaterdag en zondag opnieuw ve le duizenden nieuwsgierigen naar de bossen rondom kasteel Drakensteyn gelokt. Vooral gis teren was het zeer druk op de smalle wegen naar het dorpje, over „e .„„e-, dat™ al er>kele <»eke\G. J. Backer van de de volksaard welke middelpunt van de publiciteit Baarnse politie hoefde voor de ver tot onverzoenlijke houdingen aanlei- staat. keersregeling overigen ding geeft. Kilometerslange files auto's reden personeel in te schakel in een suklceloanoetje bumperd™,«^overzichtelijke kruispunten r politiemannen, die de automobilisten oprijlaan aan bumper langs naar het kasteeltje. Zelfs uit Duitsland waren dagjes mensen naar Drakensteyn geko- men, niet in de hoop een glimp van prinses Beatrix op te van gen, maar om later te kunnen vertellen, dat ze er ook zijn qe- weest Hiervoor waren de gevoerde gesprek ken te eenzijdig en te fragmentarisch. Zij riepen tal ran vragen op en wek ten behoefte aan nadere verklaring. Ons bleef de indruk, dat er afschuwe lijke toestanden heersen. Daarom zijn wij t-an mening dat. wanneer een omroep de moeite neemt en de kosten draagt voor zulk een ex peditie. daar meer uit dient te komen dan vrij oppervlakkige en wat verwar de informatie. Niettemin valt de ijver en het werk van het team dat werd verricht, te prijzen. Na het gebruikelijke amusement van de quiz die nog tweemaal zal terugke ren alvorens voor goed van het scherm te verdwijnen, kregen wij weer de no dige goocheltoeren in „Opus 13" te zien. 't Was bepaald niet de sterkste aflevering. David Berglas hield zich bezig met wilsoplegging oftewel hypnose. Ons kon hij daarbij niet helemaal overtui gen. maar de grenzen tussen schijn en werkelijkheid werden heel handig ver doezeld, zo ze er al waren. We zullen het maar aan de verbeel ding van de kijker overlaten, er ja dan nee m te geloven. Zo is het pro gramma trouwens ook bedoeld. ACCRA Hoge legerofficieren on der leiding van luitenant-kolonel As- sasie hebben vanmorgen vroeg zonder bloedvergieten het militaire bewind in de Westafrikaanse staat Ghana aan de kant gezet. Deze „nationale bevrij- dingsraad" was aan de macht sinds de afzetting van president Kwame Nkroemah op 24 februari van het vo rige jaar. Nkroemah leeft thans in het westelijke gelegen Guinee in balling schap. De bekendmaking van de staats greep over de radio kwam vanmorgen in de plaats van het gebruikelijke nieuwsbulletin. Zij werd twintig mi nuten later herhaald. Radio-Ghana riep de leden van de nationale bevrij- dingsraad op zich zo spoedig mogelijk bij het legerhoofdkwartier te melden. In de hoofdstad werden slechts en kele schoten gehoord. Verder zou er mets te merken zijn van een staats greep; er is geen uitgaansverbod af gekondigd. Behalve Assasie bestaat het nieuwe militaire bewind uit majoor Asante van de Ghanese infanterie divisie en majoor Atsjeampong. Aan het hoofd van het vorige bewind stond luitenant- generaal Ankrah Ghana is in 1957 als eerste Britse kolonie in Afrika onafhankelijk ge worden. De eerste premier. Nkroemah. was een van de invloedrijkste politie ke figuren in Afrika. Nkroemah werd vorig jaar afgezet terwijl hij op weg was naar Peking met het plan later door te reizen naar de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi om te trachten een oplossing voor het conflict in Vietnam te bewerkstelligen. Een paar dagen later vloog Nkroe mah naar Conakry, de hoofdstad van Guinee, waar zijn vriend president Sekoe Toeré hem asiel verleende. Sindsdien is het beeld van de ex- president in Ghana hoe langer hoe meer ontluisterd. Deze staatsgreep is de derde in Afri ka van dit jaar. In januari zette in Togo de 29-jarige luitenant-kolonel Eayadema president Groenitzky af. Dit weekeind nep hy zichzelf tot presi dent uit. man maakte kennelijk zo'n indruk op het Duitse duo, dat zij zonder mopperen aan de sommatie gevolg gaven en er snel vandoor gingen. Rinus Bouwmeester, de Rotterdamse clochard, die prinses Beatrix na af loop van de geboorte een cyclaam wil aanbieden, bouwt intussen nog hard aan zijn „image". Na zijn be zoek aan Willem O. Duys in diens vuist-programma beschouwt hij zich zelf als de populairste figuur van Lage Vuursche. Hij sjokt een paar keer per dag, minzaam naar ieder een zwaaiend, langs de terrasjes. Tien tegen een dat hij daar wel een paar cognacjes van overhoudt.... VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV en TROS 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 uur Amerikaanse jazz. 8.20 uur aflevering van „Mijn oom van Mars". 8.45 uur TROS-actualiteiten. 9.20 uur „Zwarte vrijdag", tv-spel (Intertel produk- tie) over de beurskracht in New York in 1929. Ned. 2 VARA 8.05 uur aflevering van Z-Cars. 8.55 uur Achter het nieuws. 9.20 uur Coronation Street. 9.45 uur dierenfilm: hermelijnen, wezels en bisam- ratten in Nederland. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NRU 8.05 uur muziekprogramma, waarin mogelijk wordt opgenomen een uitvoering van „Dies Israe", oratorium van Penderecki ter nagedachtenis van de slachtoffers van Auschwitz. 9.00 uur gesprek over het Joodse Paasfeest. 9.30 uur RONO-programma. 10.00 uur koorzang „Let the peoples sing". 10.55 uur lichte muziek. Hilversum II NCRV 7.30 uur NCRV-vocaal ensemble zingt. 8.30 uur hoorspel van Quintana „David en Joab". 9.30 uur Muziek en dienst, informatie. 10.40 uur literaire rubriek Literama. 11.00 uur amusementsmuziek. STIERF HET GELUK De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz bij Drakensteyn met een geboortelepel, die bij de juwe lier voor 45 te koop wordt aan geboden. zodra de prinselijke baby het levenslicht heeft aanschouwd. Een gedeelte van de opbrengst is voor het Prinses Beatrixfonds. RIDDERKERK Een veertienjarige Ridderkerkse scholier is door de po litie aangehouden, nadat hij geduren de enkele maanden drie aanrandingen en acht mishandelingen zou hebben gepleegd. Zijn slachtoffers waren vrouwen en meisjes in allerlei leeftijdsgroepen, die hy soms onzedelijk of agressief be naderde. Een 42-jarige vrouw sloeg hij bij voorbeeld enige tanden uit de mond. De jongen, die flink van postuur is, maakte vooral een gedeelte van Slik kerveer onveilig. Hij zal binnenkort voor de officier van justitie te Rotter dam worden geleid. Ontvoerde babv J werd vermoord aanwijzingen gaven en tot doorrij den maanden. De korpschef, die de laatste dagen tus sen zijn bureau en het RVD-perscen- trum heen en weer pendelt, zei met een opgelucht hart, dat de drukte hem toch nog was meegevallen: „Op echte zomerse weekeinden is er hier veel meer verkeer. Als 't vandaag beter weer was geweest hadden we 'n ander beeld gezien". Exploitanten van café's en restaurants hadden wel op (nog) meer drukte gehoopt. Het kille weer weerhield de mensen ervan op de terrasjes te gaan zitten en merkwaardigerwijs was het ook in de zaken vrij stil. „Wel kijkers, maar geen kopers", kenschetste een van hen de stroom nieuwsgierigen, die zich huiverend verdrongen voor de hoofdpoort Drakensteyn. Een cameraploeg van Monitor was gisteren ook weer naar Lage Vuursche „uitgerukt". Voor de toe gangshekken. waar een marechaus see onbewogen op wacht stond probeerde zich zelf wijs te maken, dat er niets aan de hand was, inter viewde verslaggever Joop van Zijl de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, Klaasesz. In zijn functie van voorzitter van het Prinses Beatrix Fonds vertelde de heer Klaasesz, dat de Federatie goud en zilver ter gelegenheid van aanstaande blijde gebeurtenis Drakensteyn geboortelepels heeft la ten maken. Van de opbrengst van elke verkochte lepel is vijf gulden bestemd voor het naar de kroonprin ses genoemde poliofonds. i Kinderkoortje De activiteiten van de Nederlandse eniging voor de Volkszang, die onver moeid propaganda blijft maken voor oranje- en volksliedjes, kwamen nog even in het beeld. In verband met de geboorte de Oranjebaby heeft de vereniging een folder met nieuwe liedjes laten druk ken. Een kinderkoortje, gevormd door leerlingen van de School met de Bijbel uit de buurtschap Hees (bij Baarn), zong er een van onder leiding van de bekende Harm Sine- des. In het geroezemoes van de hon derden mensen achter de dranghek ken gingen de woorden verloren, maar wie de tekst leest vraagt zich af of er niemand in vons land is te vinden, die nu eens een goed liedje kan schrijven..... la afloop van zijn „tv-optreden' bracht mr. Klaasesz nog een kort be zoek aan het RVD-perscentrum in „De Kastanjehof" en aan de twee legertenten op het- daarachter gele gen grasveld, waar voor de pers tele foontoestellen en telexapparatuur zijn opgesteld. Prinses Beatrix en prins Claus bleven het hele weekeinde op het kasteel. Zij kregen geen bezoek van familiele den. SOUTHEND In de Engelse bad plaats Southend is zaterdagavond het lijkje gevonden van een zeven De Duitse marskramers Wilhelm Eich- Marskramers weken oude, ontvoerde baby. Het kind, een jongetje, verdween zater dagmorgen uit zijn kinderwagen voor een supermarkt, waar zijn moe der, Patricia Inwood, inkopen deed. De politie heeft reeds een vrouw gea- resteerd. Een tienjarig meisje wist te vertellen dat zij een vrouw met de kinderwagen heeft zien weglopen. en Gustav Klein uit een dorp je bij Bonn, die vrijdag in Lage Vuursche arriveerden om verouderde fotokaarten van het prinselijk paar te verkopen, kregen zaterdag de politie opdracht, hun spullen in te pakken en weg te gaan. Van de gemeente hadden zij namelijk niet de vereiste schriftelijke vergunning gekregen. Het uniform van de politie- Tegen in filtraties J SAIGON In dc kustvlakte in noorden van Zuid-Vietnam wordt een barrière opgeworpen tegen infiltraties uit Noord-Vietnam. De barricade bestaat uit prikkeldraadversperringen, mijnenvelden en bunkers. Zij loopt de zee tot dc eerste bergketens het binnenland. De barrière beslaat echter minder dan de helft van de 65 km lange grens tussen beide delen van Vietnam. Uit het betrokken gebied moeten 1.000 mensen vertrekken. Deze „ver huizing" kost alleen al bijna anderhalf miljoen dollar. Van Amerikaanse zijde wordt het nut van de barrière in twijfel getrok ken. Veelbetekenend wijst men er op, dat de infiltratie uit het noorden naar de sector van de Amerikaanse mari niers zal worden verschoven De druk op de Zuidvietnamese troe- :n zou minder worden. Intussen zou een Italiaans vre desplan dicht bij een positief resultaat staan. Het Canadese voorstel heeft Ha noi van de hand gewezen. Ook in het afgelopen weekeinde zijn bij bombar dementen vergissingen gemaakt. Tien tallen Zuidvietnamezen (onder wie ve le gedeserteerde Vietcongstrijders) kwamen om het leven. SLUISKIL Zaterdagnacht om kwart voor één is op rijksweg 61, bij de Zeeuwse gemeente Westdorpe, een personenauto tegen een boom gereden. De bestuurder, de sinds een week over het rijbewijs beschikkende 18-jarige T. J. H. uit Baarland, kwam met de schrik vrij maar zijn passagier, de 21-jarige dokwerker F. J. van Kam uit Goes, werd op slag gedood. De bestuurder is door de rijkspolitie te Sas van Gent in hechtenis genomen, aangezien hij vermoedelijk onder in vloed van sterke drank verkeerde. Het bekende showechtpaar Nina en Frederik is even overgekomen om zich te laten filmen op de Amsterdamse grachten. Terwijl het aan het eind van de vorige week stralend lenteweer was, wandelden, zongen en lachten Nina en Frederik tegen de achter grond van een schilderachtig decor voor opnamen van een kleurentelevisie. Het belooft een voor het buitenland „echt Hollandse" film te worden. Wanneer de kleurentelevisie ook in Nederland een feit is, zullen we deze showproduktie stellig te zien krijgen. Dat wil zeggen als we zo rijk zijn om een dure kleurenontvanqer aan te schaffen. 78 „Wie van ons kan er nog een dienaar achter zich laten lopen? Jij Pie ter/?" vraag Van Aelst En Van Asch bromt: „Ik ben al blij als ik mijn huisbu kan betalen". Hij laat er somber op volgen: „Wie is tegenwoordig nog deftig in onze Delftse schildersbent?" Maar dan zegt Bramer: „Ho, ho, waarde Pieter, vergi onze Jacob Delft niet". „Goed, al goed", zegt Van Asch, „maar hij is, beha! conterfeiter, binnen en buitenhavenmeester van de stad. hij is getrouwd met een adellijk meisje Van Hoogenhoucl „Bovendien is hij de kleinzoon van onze grote Van Mie velt", vult Van Aelst aan. „O ja? Dat wist ik niet", zegt Carel, die geïnteressw naar het gesprek heeft geluisterd. Van Aelst verduideiy „De moeder van Jacob is een Van Mierevelt; Geertruyt h Zo praten ze, de schilders. Vanzelf komen nu de herin: ringen aan vroeger. Van Aelst heeft van Van Miere* indertijd het verhaal gehoord van Herman van der Mast, portretschilder, die in Delft kwam wonen, nadat hij Frankrijk in de adelstand was verheven. Blockland had h hier gekend. Van der Mast was in zijn jeugd in Antwerp leerling geweest bij Frans Floris en later bij Frans Frai ken. Daar kopieerde hij op zekere dag een schilderij, i kruisdraging, dat door zijn eerste leermeester was gesel derd. Op het origineel was een spin gekropen, die precies het kruis zat. Van der Mast schilderde die spin zo natuuy trouw op de kopie, dat Francken, toen hij' in de werkpli kwam, zei: „Nou Herman, ik zie wel, dat je niet veel h uitgevoerd, want de spinnen beschijten je werk". Ze lachen en Bramer zegt: „Ik kende het verhaal, van Mander heeft het beschreven in zijn boek „Het lev der doorluchtige Nederlandschen schilders". Kennen ju! dat boek?" Ze kennen de titel, maar hebben het niet gelezen. Bran las het van begin tot eind. Hij weet eruit, dat Franc) probeerde de spin te verjagen. Toen hij zijn vergissi bemerkte, zei hij, dat Van der Mast de spin maar zo mo laten als hij haar had geschilderd. „Van Mander vertelt nog meer", vervolgt Bramer, der Mast liet de volgende dag het schilderij zien aan medeleerling Geldrop en vertelde hem de geschiedenis de spin. Daarbij schepte hij er danig over op, dat hij grote Zeus had overtroffen. Want die, zei hij, had de voj voor de mal gehouden, maar hij had het met die spin eigen meester gedaan Maar Geldrop wilde het ook al niet geloven, dat de was geschilderd. Hij was er pas van overtuigd toen ondanks zijn tegenstribbelen, tot vlak voor het schild) was getrokken Als er een jongeman is binnengekomen, die in de richt van hun tafel een hoofse buiging maakt en dan plaatsnei bij de andere groep, vraagt Carel: „Wie is dit? Hem heb nog niet eerder gezien". Bramer licht hem in. Het is Pieter Ophooven, een joi schilder, die uit Den Haag is gekomen, waar met één de twee kanppe dochters van Adriaen van Linschoten t Deze mededeling is ook nieuw voor Van Aelsten en V Asch, die nieuwsgierig informeren hoe het gaat met N Linschoten, die zy beiden nog enige jaren als lid van gilde hebben meegemaakt voordat hij naar Brabant vertil Ze weten, dat hy er trouwde met een opvallend knap meii Hij is er later nog eens mee in Delft geweest en ha twee dochtertjes. Daarna hadden ze hem uit het oog ren. Van Aelst zegt: „Die meisjes zullen nu zowat twii zijn". „Negentien en achttien zijn ze", zegt Bramer. En hij telt, dat de oude Willem van den Bundel, die jaren in Haag heeft gewoond, nog lang contact met het gezin Van Linschoten heeft gehad. Van hem wist hij, dat dochters zeker even knap zijn als de moeder vroeger v En met een blik naar het groepje aan de andere tafel hij fluisterend: „Die knaap, die Ophooven, weet wel wat doet. Hij vrijt een mooi meidje..." „Maar geld zal niet meebrengen", veronderstelt Van Aelst. Waarop Brai zegt: „Als er wat. valt mee te brengen, zijn het alleen m de schulden van Adriaen (Wordt vervolg! Computer Cupido's werk met een compu ter deed. is na drie maanden gesloten. Klanten moesten vragenlijsten invul- hen uitzocht. had gekregen hoewel hij eei. had gestort, kreeg te horen: „Heti ons bijzonder dat u uw tientje k bent, maar wij zijn heel wat n kwijt". Ongeveer 3.000 mensen taalden tien gulden aan de ond neming. ZUU.BN ZE TOK/, 09 NAM HBT SLUIT MEE NAAK E* AAepe Te QAAU. ZüLoezeicBR POPULAiee Groene perigueux - De toeristen melaatsheid ^"jaa? moe ten wachten zij de prehistorische muur schilderingen in de grotten van Las- caux (Frankrijk) willen zien. De schilderingen zijn opnieuw door schimmel aangetast. Vorige maand waren de grotten ge opend na drie jaar gesloten te zijn geweest. In die tijd zijn de geleer erin geslaagd de „.groene melaatshi te onderdrukken door de lucht zuiveren. De eerste bezoekers i heropening hebben blijkbaar een we besmetting overgebracht. SUKKELTJE EN BRUUNKE 63. Nu is Jaspers struil aan de beurt. „Dit is dt hoogste", zegt jurylid nr. 1 al metend. „En de breed ste". zegt nr. 2. „En met df meeste bloemen", zegt nr 3 ijverig bloemen tellend. Jasper heeft de prijs ge wonnen, zoals trouwens iedereen al verwachtte. „Nu komt er een groot diner", zegt Jasper, „daar heeft mevrouw Konijn voor gezorgd en zij kookt heerlijk, weet je!" „Kom maar binnen, allemaal", zegt mevrouw Konijn en feliciteert Jasper. Dan ziet de jury in eens de versiering van de mooie, paars getekei rodondendrons, die Stikkeltje en Bruunke vi het konijnenhuis hebben laten liggen. Mevroi Konijn heeft ze als versiering gebruikt. "VyU V)* CT" •f-/jy i

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6