van eeo Mislukking politieke carrière GLOUKHOV WAS EEN GEVAARLIJK SPION Sartre's Vrouwen van Tro indrukwekkend gebracht Je Kennedy-dynastie Auto uit de bocht: dode en 5 zwaargewonden Blauwe plekken BEENDEREN ONDER VLOER 5 MAANDAG IT APRIL 1967 (Van een onzer redacteuren) JOE KENNEDY kon niet verdragen, dat zijn omge ving hem nooit geheel wil de accepteren. Hij moet wel eens vertwijfeld hebben uitge roepen: „Zelf hen ik hier ge boren. Mijn kinderen zijn ook in Amerika ter wereld geko men. Wat moet ik eigenlijk nog meer doen om Amerikaan te lorden?" Hij kreeg zijn kans na de klap, die de financiële wereld in 1929 deed ineen storten. Franklin De lano Roosevelt streefde naar de kandidatuur van de Democrati- iche Partij voor de presidents- rerkiezingen van 1932. Joe Kennedy had hem tegen het ïnd van de eerste wereldoorlog leren nnen als onderminister van marine, lo tnnedy was toen een van de leidende t juren van de reusachtige heepswerf van Bethlehem Steel. On- 1 i zijn leiding werd het ene produk- •rekord na het andere gebroken. Conflict De keiharde zakenman Joe Kennedy 'karn wel eens in conflict met de poli- I us Roosevelt. Toen hij weigerde, jree oorlogsschepen aan Argentinië te eren, voordat ze betaald waren, gaf josevelt opdracht. ze bij de hoor>swerf weg te laten slepen. emin werd Joe Kennedy een en thousiast supporter van de presiden- r iele kandidaat Roosevelt. Angst voor en revolutie deed hem de vroegere ivaliteit vergeten. Na de verkiezin- ;en, die Roosevelt in het Witte Huis trachten, werd Joe Kennedy voorzit- 1 ter van een commissie, die wettelijke aa naatregelen moest opstellen om her- ea haling van de depressieramp te voor- «Mosevelt had geen betere figuur n°oor dit werk kunnen vinden. Joe Ken- New York, de stad waar Joe Kennedy goede zaken deed en waar talrijke immigranten het Vrij heidsbeeld passeerden, op. zoek naar een beter bestaan nedy had een deel van zijn fortuin met speculaties verdiend en kende dus het klappen van de zweep. Niemand hoefde te proberen, hem iets wijs te maken. De commissie leverde onder zijn leiding dan ook een voortreffelijk stuk werk. Ongelukken op de weg Opschudding Groot was echter de opschudding, toen Roosevelt Joe Kennedy tot ambas sadeur in Engeland benoemde. Tonden was in de jaren dertig de belangrijkste diplomatieke post. Daar raakte Kenne dy bevriend met een andere zaken man, die in de politiek terecht was gekomen: premier Neville Chamber lain. Hij steunde het vredesstreven van Chamberlain. Kennedy leefde in de veronderstelling, dat internationale pro blemen opgelost konden worden, zoals dat in de zakenwereld gebeurt. Hij drong aan op een vergelijk met Hitier en begroette dan ook het pact van München, dat „vrede voor onze tijd" beloofde. Hoewel hij later opkwam tegen de wreedheid en vervolgingen, door Hit- ler-Duitsland bedreven, verklaarde hij in 1938 dat dictatoren en democra tische landen goede betrekkingen met elkaar moesten onderhouden. Het was niet nodig, zo meende hij, dat zij el kaar in de haren zouden vliegen. „Verzoening" contra-spionage ROME De Italiaanse regering seft toegegeven dat er bij de Itali- i] inse contra-spionagedienst Sifar onre- VPnftrPn KA IK matigheden zijn gepleegd. C',VI Ul *a,,i Vertegenwoordigers van linkse partij- hadden onder meer verklaard dat ie<dienst duizenden telefoontjes had het presidentschap te dingen. Op die President Roosevelt gaf Joe Kennedy de hoogste diplomatieke lost: het ambassadeurschap in En gland. an toestanden bij Kennedy's uitgangspunt was, dat „we gezamenlijk in dezelfde wereld moeten leven, of we dat nu willen of niet". Hij werd beschouwd als voorstander van een verzoeningspoli tiek. Deze beschuldiging noemde hij zelf vals en boosaardig. Niettemin meende hij, dat Engeland I niet tegen Hitier opgewassen zou zijn. Hij adviseerde Roosevelt, buiten de Eu ropese oorlog te blijven. Amerika I mocht zich niet inspannen voor een j verloren zaak. Na de uittocht uit Duin- kerken drong hij er nog bij Churchill op aan. met Hitier vrede te sluiten. Roosevelt luisterde echter niet naar de adviezen van zijn pessimistische am-| bassadeur. Deze was ook tegen inmen-1 iging van de VS gekant, omdat Hitler alle Amerikaanse burgers kon laten do den. als zijn truepen Londen zouden I bezetten. Zo stellig was Kennedy over tuigd van de overwinning van de KONINGSBOSCH Op de ver bindingsweg tussen de Lim burgse dorp Echt en Ko ningsbosch is gisternacht een personenauto met zeven inzit tenden uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De achterin gezeten 22-jarige me juffrouw T. Reynants uit Ko ningsbosch werd gedood. De 23-jarige J. Ramakers uit Putbroek is met levensgevaarlijke verwondingen in een ziekenhuis te Heerlen opgeno men, terwijl de overige vijf inzittenden allen zwaar gewond naar het zieken huis te Sittard zijn overgebracht. NIEUW VENNEP De 27-jarige me vrouw M. J. Neelemans-Timmermans uit Rotterdam is gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op rijksweg 4 onder Nieuw Vennep. De auto, bestuurd door haar echtgenoot, botste tegen een Duitse auto op die op de linker rijstrook van de rijksweg stil stond om zich tussen de auto's te kun nen voegen op de rechter rijbaan. De Duitse bestuurder was namelijk te laat tot de ontdekking gekomen dat hij de afrit naar Nieuw Vennep al was ge- derd en wilde het alsnog proberen. IJSSELSTEIN H. P. Timmer f6) uit IJsselstein is gistermorgen gedood toen hij op zijn fiets de weg overstak. Een tegemoetkomende auto kon een botsing niet meer voorkomen. HAASELT Op een kruispunt in de Belgische plaats Achel zijn zaterdag twee auto's, waarvan een bestuurd door de 55-jarige C. Meuge uit Rotterdam, met elkaar in botsing gekomen en te gen de gevel van een huis beland. De heer Meuge overleed tijdens het ver voer naar een ziekenhuis. NIEUWERKERK De 11-jarige W. I A. Lievense uit Nieuwerkerk (Zld) is gisteren om het leven gekomen op de weg van Bruinisse naar Zierikzee. Hij wilde tussen twee auto's van een wach tende file de weg oversteken juist toen de file zich in beweging zette. De jon- gen overleed in het ziekenhuis te Zie rikzee aan zijn verwondingen. VAASSEN De 36-jarige landbou wer W. Weultjes ies zaterdagmiddag tij dens werkzaamheden op zijn land met zijn kleren in een meststrooier geraakt en dodelijk verongelukt. Vermoedelijk was de meststrooier door verstopping stil gaan staan. Toen het slachtoffer trachtte het euvel te verhel pen, moet de machine weer zijn gaan draaien. DEN HAAG Ondanks hard nekkige, doch niet geslaagde po gingen van de Russische spion om zich als de mishandelde voor te stellen, bracht een medisch on derzoek geen enkel letsel aan het licht. Hij had slechts wat ro de strepen om de polsen, doch deze had hij zichzelf opzettelijk toegebracht door met de hand boeien. waarin hij geslagen was, te gaan wringen. „Niet hij. maar wij hadden blauwe plekken", aldus de onder de Haagse procureur-generaal werkende rijksrechercheur H. Rood, die met z'n Amsterdamse collega Koops de arrestatie in de Moreelsestraat verrichtte. Het hevige verzet van Glouk- hov ten spijt hebben de recher cheurs hem toch nog met zo zacht mogelijke handschoenen aangepakt. ..Als we werkelijk geweld had den willen gebruiken", aldus de heer Rood, „was het een koud kunstje geweest de man binnen drie minuten in de wagen te krij gen. Waarschijnlijk was hij er dan niet zo ongeschonden afgeko men. als nu het geval is ge- (Vervolg van pag. 1) Verklaard werd slechts dat het con tact tussen de Rus en „meneer X" in het arrondissement Den Haag had plaats gehad, en dat de laatste de Rijksrecherche over de uitlokking tot spionage had ingelicht. Wat vreemd deed de suggestie aan dat Gloukhov de verkeerde man benaderd had. om dat „meneer X", met wie hij tijdens zijn verblijf in het Haagse Huis van Bewaring niet was geconfronteerd, geen enkele staatsgeheim kende en op dit gebied ook niets voor zijn verleider kon bemachtigen. Zijn gelasting tot arrestatie verdedig de de officier door te stellen dat er ten aanzien van de Rus een „redelijk ver moeden van schuld" bestond. Het aan vullende bewijs, dat door de wet wordt vereist, kon echter niet worden geleverd. Gloukhov had bekend met „meneer X" in verbinding te zijn ge weest, doch hij had ten stelligste ont kend getracht te hebben hem gehei men te ontfutselen. Hoewel de Aeroflot-man als een „ge vaarlijke en goed getrainde spion" werd betiteld, die de veiligheid van de Nederlandse staat in hoge mate in ge vaar had gebracht, werd door mr. Kol- kert uitdrukkelijk gesteld dat de binnenlandse veiligheidsdienst niets met deze zaak te maken heeft gehad. De aangifte van uitlokking tot het uitleveren van staatsgeheimen was bin nengekomen bij de Rijksrecherche. In overleg met de procureur-generaal in Den Haag was de Rus, wiens spiona- ge-activiteiten in Nederland tenminste in november van het vorig jaar waren begonnen, „slechts een paar dagen la ter" gearresteerd. Het laten „schaduwen" van Glou khov met het doel achter meerde re contactadressen te komen en het wel wat dunne bewijsmateriaal aan te kunnen vullen, had de officier, gezien de verhoudingen in Nederland, niet wenselijk geacht. In een huiszoeking had hij evenmin iets gezien. De ning van verdachte was niet ver wijderd van het gebouw waarin de Sovjet handelsdelegatie verblijft Zo er geheime stukken te verbergen waren, dan zouden deze zeker in veiligheid zijn gebracht. Op onze vraag, of de spionage van de Rus in verband is gebracht met het inmiddels in Italië ontmaskerde Rinaldi-complot de ex-parachutist Rinaldi was de leider van een over heel West-Europa vertakt Sowjetspi- onagenet, dat er in slaagde de Noord- atlantische Verdragsorganisatie te infiltreren antwoordde mr. Kol- kert dat dit zeker was gedaan. Het was hem echter niet gelukt door de muur van zwijgzaamheid heen te breken waarmee Gloukhov zich had omringd. Spionnenlijst De officier heeft niet laten nagaan, of de naam van dé Rus voorkwam op de spionnenlijst, die onlangs in de Tu- rijnse flat van Rinaldi is ontdekt Als er geeri andere aangiften, of verzoeken van bijvoorbeeld Interpol voorhanden liggen, is het gebruikelijk zich tijdens de verhoren te bepalen tot datgene wat een verdachte ten laste wordt legd. Gloukhov. die afgestudeerd vliegtuig bouwkundig ingenieur is en c proefschrift in de maak heeft het begin tot het einde onhandelbaar geweest. Bij zijn arrestatie had hij zich zo heftig verzet dat het de drie rijksrechercheurs grote moeite kostte hem in hun auto te krijgen. Tijdens de rit naar Den Haag had hij getracht de ruiten in te slaan terwijl hij ook her haaldelijk naar het stuur greep. De „polsmofjes" die hem waren gedaan, had hij trachten te gebruiken om zich ermee te verwonden. De chercheurs die hem tussen zich inge klemd hadden, waren zelfs verplicht geweest de handboeien wat losser aan te leggen om hem het „bewijs" te ont nemen dat hij „mishandeld" zou zijn. De verhoren die mr. Kolkert bijna alle persoonlijk heeft afgenomen, heb ben nooit langer dan vijf kwartier ge duurd. Bovendien zijn er nooit dan twee per dag geweest. Dit beurd om de Rus elke grond van de te verwachten beschuldiging te ontnemen dat hij een soort „third deg hebben moeten doorstaan. de officier over mishandeling door dei,,een stortvloed hem arresterende rechercheurs had be- wijden, klaagd. geen enkel letsel heeft opgelo pen. Hoewel dit niet gebruikelijk is, heeft r. Kolkert toegestaan dat de man door een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Den Haag werd bezocht. Ook heeft hij, eveneens tegen de gebruiken in, toestemming verleend voor het onmiddellijk ter beschikking stellen van een raadsman. Er is echter geen advocaat komen op dagen. Nog voor het stellen van de eerste vraag had Gloukhov gezegd dat hij niet zou eten en slapen, dat hij „een lijk wilde worden en blijven", dat hij sterven wilde „voor de glorie van het vaderland". Zijn grootspraak duurde overigens niet lang. Toen hij het koud begon te krijgen, vroeg hij om z'n jasje, dat hij bij het gevecht in de Moreelsestraat erloren had. Later nam hij op norma le wijze voedsel tot zich, aangevuld met fruit en chocolade, die hem door de Russische ambassade ter beschik king waren gesteld. De houding van Gloukhov zijn luidkeels schreeuwen bijvoorbeeld tij dens zijn arrestatie kon mr. Kolkert wel begrijpen, maar niet waarderen. Zij kwam voort uit emotie, evenals de overtredingen, waaraan zijn vrouw en zijn assistent (verzet tegen in functie optredende opsporingsambtenaren) zich schuldig hadden gemaakt Geen letsel van beschouwingen* De Rus, die de officier een spion noemde van „een zeker gehalte" „hij was beslist geen assistentje of zo iets" moest door het hoofd zijn ge gaan dat zijn superieuren hem het inci dent, waarbij hij betrokken raakte, toilet zou worden toegewezen, dat hij voortaan met veel argwaan zou wor den bekeken. Bij binnenkomst in het Huis van Be waring stond Gloukhov erop dat hem een ruim verblijf met badkamer en toilet zou worden toegewezen dat hij elke dag tenminste twee uur van wan delgenot in een tuin zou profiteren, en dat hij boter in plaats van margarine zou krijgen. Kruisvuur Tot een half uur voor zijn vrijlating toe heeft de spion zich aan eer kruisvuur van vragen moeten onder werpen. Dit gebeurde zowel in het En gels als in het Russisch tolken wa ren steeds voorhanden doch mr. Kolkert was van oordeel dat de ver- verdachte, die sinds 1964 in ons land vertoefde, redelijk goed Nederlands kon verstaan. Zijn „stempelopmerking" was: „Ik zeg niets meer en ik luister ook niet voordat een vertegenwoordiger var Russische ambassade aanwezig is". Volgens de officier maakte de Rus „aardige danspasjes", als het op kern vragen aankwam. Aan onderwerpen, die hem niet konden belasten, kon hij Mr. Kolkert: „Hij wees ons er her haaldelijk op een zeer belangrijk bur ger van de Sowjetunie te zijn, maar hij heeft zich tijdens de verhoren op de meest onhebbelijke wijze gedragen. Soms stopte hij een vinger in beide oren. vooral als hem lastige vragen werden gesteld. Hij hing dan als een zoutzak over z'n stoel. Als ik de verba lisant dan liet opschrijven: „Geen ant woord", zei hij onmiddellijk „Dat i» fout; ik helemaal niet geluisterd heb ben." Kennelijk luisterde hij dus toch". De officier erkende er niet in geslaagd te zijn door te dringen tot het wezenlijke van de beschuldiging. „Hij heeft zich gedragen zoals men van een goed opgeleide spion in een gevaarlijke situatie verwacht. Als vreemdeling loonde hij niet langer de moeite, die aan hem werd besteed. Na ruggespraak gepleegd te hebben met de procureur-generaal heeft de mi nister van justitie er toen via het vreemdelingenbeleid een einde aan ge maakt". Gloukhov had bij zijn afscheid nog gezegd blij te zijn Nederland te verla ten. Hij zou geen aangename herinne ring aan ons land hebben. Ook de manier, waarop de arresta tie is verricht, en die in officiële kringen als „bijzonder ongelukkig" bestempeld wordt, lichtte mr. Kol kert toe. Men had de keuze tussen drie mogelijkheden. Men zou de man in zijn woning kunnen arresteren, op z'n kantoor (Schiphol) of op straat. Men koos voor het laatste, omdat dit de minste aanleiding tot een rel of tot een volksoploop zou geven. De rijksrechercheurs, aldus de offi cier, waren geheel volgens het boekje te werk gegaan. Ze hadden zelfs nog de voorzorgsmaatregel genomen een in het Russisch gesteld briefje mee te ne men. waarop ze zich hadden gelegiti meerd, en het doel van hun ingrijpen hadden aangekondigd. Dat er ondanks dit alles toch enig rumoer ontstond, kwam omdat Glouk hov zich met alles wat hem ten dienste stond, verzette. Het ingrijpen van som mige omstanders was begrijpelijk, om dat men dacht met een ontvoering te doen te hebben. Na herhaalde legitima tie en de aankomst van een surveillan cewagen van de Amsterdamse gemeen tepolitie hield het publiek zich afzij dig. I BOLZANO Een spoorwegarbei der is gisteravond gewond, toen op de Brennerpas een bom in een spoor wegwagon ontplofte. Naar de politie aanneemt, is de aanslag het werk van terroristen die aansluiting van' Zuid-Tirol bij Oostenrijk eisen. Première bij de Haagsehe Comedie DEN HAAG In zijn treur spel „Vrouwen van Troje" zo schreef Franz Werfel bij zijn Duitse bewerking die in maart 1914 verscheen betoont Euri pides zich „als voorbode, heraut, als vroege duif van het chris tendom". Dit is een opmerke lijk lot van een scepticus: „Voorbode van het geloof te zijn". Maar, schrijft Werfel. „de laatste historische consequentie van de skepsis is de moraal, die tegelijk het ochtendgloren van het geloof is". van list (het Trojaanse paard) geno men was, de mannen vermoord, de hui zen verwoest en de vrouwen als oor logsbuit weggevoerd. Rampzalig l'it een In het Huis van Bewaring ingesteld medisch onderzoek is geble ken dat Gloukhov. die zich tegenover Onder aanvoering van koningin He- kuba bespreken deze Trojaanse vrou wen hun rampzalige toestand. Het I» een stuk met een Kassandrastemming: niets dan onheil en vernedering staat de vrouwen te wachten. Ontroerend laat Euripides achtereen volgens Kassandra. Andromache en He- kuba aan het woord terwijl Helena, om. wie de oorlog begonnen was, tever geefs tracht haar man Menelaos te ver- I murwen. Wat *d.e™oraal die Eur'P'des verkon-l Het is een diepontroerend stuk en er rt. Werfel he# n. ,c geen beter middel tegen de oorlog aj getapt. Ook telefoongesprekken ei "esident Saragat zouden zijn afge- isterd. Er zijn stappen ondernomen om aan nJeze toestand een einde te maken, zo as srzekerde de regering. De regering heeft ook laten weten it generaal Giovanni de Lorenze als es afchef van het leger is vervangen «>r generaal Guido Vedovato. Een irklarïng hiervoor werd niet gegeven. manier wilde hij proberen te komen dat Roosevelts politiek van inmenging in het Europese conflict zou worden voortgezet. Hij kreeg echter geen kans. Eind 1940 moest hij Engeland verlaten, omdat hij zich onmogelijk had ge maakt. Nadat hij in de Verenigde Staten een weinig gelukkige toespraak had gehouden, besloot Roosevelt hem niet naar Londen te laten terugkeren. Zijn nieuwe carrière was mislukt door zijn van weinig politiek inzicht getuigende hou ding. De geschiedenis zou hem ongelijk geven. Kennedy gaf en twee matrozen te hebben verloren. j echter niet op. Hij concentreerde vermisten zijn verdronken. Bij een zich op politieke carrière van fote reddingsactie van schepen en kegtuigen werden hun lijken gebor- j zlJn zonen' met name dle van de en. oudste en veelbelovende Joe. KOPENHAGEN De Ameri- lanse duikboot Picuda heeft gisteren oiymeld tijdens manoeuvres negentig ijl ten noorden van de Far-Oer-eilan- SOUBURG Bij een verbouwing van in winkel aan de Paspoortstraat heeft heer A. H. Borst beenderen van 'nselijke lichamen gevonden. De lu iere vondst werd gedaan b(| het op- "ken van de vloer in de verf- en be- 'ngvinkcl. recherche uit Vlissingen, die een zoek instelt, deelde mee dat het gaat om beenderen van meer per- i. Nagegaan wordt of het hier een lad uit een ver verleden betreft, eerste plaats zal nu een onderzoek worden ingesteld naar de leeftijd van de personen, waarvan de beenderen onder de winkelvloer zijn .gevonden. DEN HAAG De Deense kust vaarder Trevik is zaterdag in de Oost zee gezonken na een aanvaring met het Panamese MS Caltex-Kopenhagen. De vijf bemanningsleden van de coaster zijn van hun reddingsboot aan boord genomen van de Deense coaster Fennia. Het Panamese schip is verder gevaren. i den en het oosten, waren zaterdag in de vroege middag wonderlijk- versierd. Bonte trossen in lila, rood, geel. oranje, groen hingen langs dc autowegen. Wie niet al te snel reed. onderscheidde in de kluwen veel bleekblauw beklede benen, naar de eisen der jeugd, van verschoten jeans. Boven het palet een variatie van kapsels, waar de beroemde Pa- rijse Alexandre in zijn glazen bed nog nimmer van gedroomd zal heb ben. Naarmate het later werd, werden de klonten kleiner, want er zijn ge lukkig nog begrijpende automobi listen, die een vrij plaatsje in hun wagen aan een jongen-zonder-cen- ten-op-zak, maar wel in het bezit van een kostbaar kaartje voor de Haagse Houtrusthallen, willen mee nemen. Ja zelfs vonden ze meer aftrek dan de enkele keurige jongeling, die gewoontegetrouw zijn weekend in het Haagse thuis of bij het Haagse meisje wilde doorbrengen enz hoe keurig ook, eveneens cent loos is. Ze hadden pech en zijn waarschijnlijk te laat voor het eten in de veilige haven gekomen. Of te laat voor de afspraak met het meisje, wat erger kan zijn beatfestijn getrokken. Zo tussen vijf massaal genoten vreugde. Een paar blokte daken, witte deuren groen chassis „I love" op de flan ken en een vossenstaart op een ra- dioloze antenne, alles volgeladen met weer een Appelachtige kleurencom- Wie nog een beetje duiten had, vermeed alle risico's en nam de trein. Omstreeks kwart over zeven was he saaie, troosteloze sta- een men door enkele tientallen weer Nazorg tionsplein van de residentie levendi ger dan op de warmste zomerse toe ristendag. Afgeladen reden de trams Hout- rustwaarts en naar mijn zeer specia le verslaggever mij gemeld heeft, is het daar een groot en gepast feest geworden. Zelfs met ministerieel bezoek. Het is allemaal wat droevig geëin digd en het nare is, dat wie de intocht der duizenden gezien heeft. dat op zijn vingers kon narekenen. -. In het holst van de nacht moest autoriteit, de „nazorg" op zich wil- alles terug. Maar liften is dan moei- de nemen, lijker en het ongeduld groter. De ge- Al doende leert men. duizenden in een kwaad dag- (in dit geval nacht-) licht te staan. Natuurlijk, het is te laat bedacht, dat geef ik grif toe, maar zou het niet mogelijk zijn, bij zo'n gelegen heid een massa-logeergelegenheid te creëren? De kazernes staan toch leeg in het week-end en luxe vra gen de jongelui niet. We hebben hier nog Marva en Milva en Luva ook. dus kunnen de schaapjes zr rien worden Van de organisatoren van zo'n beatfestijn wordt geëist de orde te handhaven. Ze moeten voor een ei gen ordedienst zorgen; ze zijn ver- olicht dranghekken te plaatsen, die van de gemeente gehuurd moeten worden, het vervoer van deze hek ken komt ook voor hun rekening. Als het feest voorbij is, de zalen leeg gestroomd zijn. houdt hun ver antwoordelijkheid op. Terecht, ze kunnen moeilijk méér doen. Maar het zou een idee zijn als een vol gend maal eens iemand burger of digt? Werfel vat het zo samen: „De dichter geeft de mens niet het recht op zijn dood. De plicht van de mens is te leven En het leven van mens is de plicht. Plicht echter het trotseren van de onmenselijke schepping, verzet tegen de natuur, geloof aan het middelaarschap van de mensheid die er is om zin aan de wereld te verlenen." Zo werd de als atheïst uitgekreten Euripides di „vroege duif van het Christendom" Evenals Werfel beschouwde ook de oude Oosterse kerk Euripides als voorbode, als de dichter die de oude goden van het heidendom de doodsteek toebracht om hen plaats te laten maken voor de god van Israël, de god van de gerechtigheid. Scepti cus Men kan het dan ook met vreugde begroeten dat in onze tijd het de scepticus Jean-Paul Sartre is die door. het oude stuk van Euripides gegrepen is. Hij heeft het stuk van Euripides enigszins gemoderniseerd maar het toch ook gelukkig nog in zijn oorspronkelijke wezen gelaten hoe wel kleine nuances in de vertaling het stuk wel dichter bij onze tijd brengen, bijv. door er sterk de na druk op te leggen, dat de Grieken Europeanen en daarmede beschaaf den zijn en Troje in Azië ligt en daarmede barbaars is. Ook de toegevoegde epiloog van Poseidon zette kracht bij aan de ac tualisering van het stuk. Toch is het een klassiek stuk geble ven en de opvoering door de Haagsche Comedip onder regie van Joris Diels heeft het zeer klassiek gehouden. De Vrouwen van Troje behoort tot het indrukwekkendste anti-oorlog pro test dat ooit van het toneel geklonken heeft. Euripides dacht zich in 415 voor Christus, toen Alcibiades eei vloot uitrustte tegen Sicilië dan zich het lot van de overwonnenen in te denken. Euripides kreeg voor zijn stuk de tweede prijs, maar kon de ongelukkige oorlog tegen Sicilië niet tegenhouden. Leven din Joris Diels heeft de opvoering zeer klassiek gehouden maar tegelijk zeer levend. Met name heeft hij de koren, die juist in dit stuk een zeer voorname plaats innemen, een zeer levendig aan deel in groepering en actie weten te geven. Deze regieprestatie van Joris Diels mae men gerust klassiek noemen een lichtend voorbeeld van hoe de klassie ken gespeeld moeten worden, een lich tend voorbeeld ook van wat het toneel in deze tijd van welbewuste toneelaf braak kan zijn na al het modern to neel geknoei. Werkelijk een verade ming. Wat het repertoire van d« Haagsche Comedie betreft: het beste stuk van het seizoen. In zijn eentje meer waard dan heel de rest bij el kaar. Anny de Lange was een diepontroe- rende Hekuba, Do van Stek een prach tige verbeten en vurige Kassandra, Trins Snijders een tere moeder Andro mache en Paula Petri een zeer Aphro- ditische Helena. Leo de Hartogh was een prachtige martinale heraut Talthybios, Carl van der Plas een zeer edele Menelaos en Joris Diels vertolkte in een buitenge woon fraai masker god Poseidon en Anne-Marie Heyligers, idem In masker, godin Pallas Athena. Het decor van Hep van Delft ver toonde een grote foto van een atoom ontploffing als achtergrond met daar op gescheven: e mc2, of anders gezegd de formule van de massa-ener- giewet die ten grondslag ligt aan de atoomphvsica. De kostuums van Hans Noordhoek Atheense j Hegt waren zeer verzorgd. Een buiten gewoon indrukwekkende opvoering j van een stuk dat het ontroerendste an- patriottische stemming heerste V™uwuenv,van Troje zich ge-j ti-oorlogprotest uit de~wereidilteratuur «ebben op de dag nadat genoemd mag worden. Ev. Grolla hun stad door de Grieken door middel

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5