Geertruidenberg van opgeschoten in greep jeugd O^ZT)t Noren op spoor spionage-net BEPERK UITKERING VAN DIVIDENDEN Senghor keert zich tegen de oppositie Uit de Haagse hof geplukt WOENSDAG 12 APRIL 1967 Geertruidenberg en Raamsdonksveer: sponzen, die tientallen jongelui uit de onmiddellijke om geving, maar ook uit Rotterdam, Dordrecht en Utrecht opzuigen. Politie en justitie werken met beide burgemeesters samen om uitwassen tegen te gaan. Onze verslaggevers Bob Mantiri en Bert Jongsma schreven onderstaande reportage. BURGEMEESTER FAURE MET KANONNEN NIET SCHIETEN OP MUGGEN Panter is niet alleen bezig voor meneer Topman Goodwill TJET is moeilijk uit te maken, of een politiek bezoek geslaagd is of niet. Dat geldt ook voor de Euro pese reis van vice-president Hum phrey. Te oordelen naar de demonstraties, die overal tegen de Vietnampolitiek van Amerika werden gehouden, is men geneigd van een mislukking te spreken. Het zou echter naïef zijn aan te ne men, dat Humphrey van zijn be zoek aan Europa, vluchtig als het was, wonderen heeft verwacht. In wezen ging het hier om een goodwill-reis waarbij het er van Amerikaanse zijde vooral om ging, zich een oordeel te vormen over de situatie in Europa. Het bezoek was op zichzelf al een dringende zaak omdat president j Johnson totdusve- geen tijd kon vinden zelf naar Europa te komen. Vanzelfsprekend hopen de Ameri kanen, dat Humphreys reis de ban den tussen Washington en de Euro pese hoofdsteden heeft versterkt. Daar staat tegenover, dat de vice- president zelf verklaard heeft, in Europa vooral de rol van luisteraar te hebben gespeeld. Als hij goed geluisterd heeft, kan Washington profiteren van het rap port, dat Humphrey over zijn be vindingen zal uitbrengen. Dat hem een luisterrijke ontvangst werd bereid bij zijn terugkomst ge- j tuigt ook van het belang, dat Ame- rika aan de nauwe verbondenheid met Europa hecht. GEERTRUIDENBERG/RAAMSDONKSVEER Door-de-weeks ligt het oude vesting- stadje Geertruidenberg met tweelingbroer Raamsdonksveer weggedrukt tegen de Bergsehej Maas. In een halve cirkel omzoomd door akkers en weilanden, kilometers diep het land in. j In het iveek-einde is het met de idyllische rust gedaan. Schallende juke-boxen proberen j elkaar te overstemmen. Schreeuwende neonlichten floepen aan en uit. Geertruidenberg met zijn zes bars en talloze cafe's en Raamsdonksveer maken zich op de jongelui te ont- j vangen. Het zijn niet meer en niet minder dan sponsendie tientallen naar vertier en vermaak snakkende jongens en meisjes opzuigen. Misdadigheid nam vorig jaar toe DEN HAAG Het aantal misdrij ven in 1966. dat ter kennis van de politie is gekomen, is vergeleken met 1965 met negen procent toegenomen tot ruim 181.000. Van deze misdrijven werd 48 procent geheel of gedeeltelijk opgelost (in 1965: 51 pet.), aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta ll tistiek. Het aantal vergrijpen tegen de eigen dom was met 120.000 ruim acht pro cent meer dan in 1965. Voor diefstal met braak, winkeldiefstal en zakkenrol lerij werd resp. 21.100, 8.370 en 590 Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. wyers Meisjes van zestien, zeg zeven tien jaar haasten zich naar de muurbankjes in de dansgelegen- den. Opgeschoten jongens ver dringen zich er als eersten te zijn. Zij komen niet alleen uit Geer truidenberg en Raamsdonksveer en het wijde achterland. Per auto en per brommer doen ieder zater dag en zondag groepjes jongelui uit Rotterdam, Dordrecht, maar ook uit Utrecht en Amsterdam de Brabantse plaatsjes aan. Spoedig bloeit achter wuft witte gor dijnen het café-annex nachtleven. Gla zen bier, vooral bier, gaan van hand tot hand. Over de hoofden kan men lopen. Van dansen is nauwelijks nog sprake. De café-houders en barkeepers zijn dik tevreden. Incidenten en vechtpartijen, baldadig heden en overtredingen blijven niet uit. De barkeeper van Moulin Rouge overdag huisschilder de heer G. F. Bus (27) zegt ervan: „Ruiten worden ingeslagen, ijzeren hekken vernield, knoppen van deuren ge rukt". Terreur gin met de bestrijding van de uitwas- j sen gemaakt. Er zal strenger worden; opgetreden, er zal strenger worden gesurveilleerd. Vorige week hebben zich driemaal zoveel agenten als voor heen voor de zaterdagavond-sur veillance ingezet. Burgemeester mr. J. C. J. Faure (51): „Op mijn initiatief zijn er maatre gelen genomen. Het mes moest erin. Maar ik geloof niet dat ik harde maat regelen zal nemen. Mijn gedachten gaan meer in de richting van aange paste maatregelen". „Het heeft geen zin met kanonnen op muggen te gaan schieten. Het gaat er mij alleen om de inconveniënten (ongewensten) te weren". „Welke maatregelen? Ik kan u dat nog niet zeggen. Ik heb zojuist een intern rapport gelezen. Ik moet het nog bestuderen, voordat ik conclusies trek. Van wie dat rapport afkomt? Ja, eh, eh, nou eh, eigenlijk van mezelf". Boemerang „Maar ik verzeker u, als er moeilijk heden komen, bied ik ze persoonlijk het hoofd. Edoch, geen agitatie. Asje blieft niet. Dat werkt als een boeme- De heer Topman uit Leiden liet Panter weten dat hij zeer in z'n schik is met de Panter Naturel. „Waarom", VToeg hij, „maakt u nog zo veel an dere sigaartjes. Die eer lijke, lekkere, lichte, onge matteerde Naturel is toch goed voor iedereen?" dè makers van kleine sigaren! Nee, meneer Topman, wij van Panter vinden dat niet. Mensen verschillen, sma ken verschillen. Daarom maakt Panter fijne, kleine sigaren in drie smaken, acht modellen, twaalf prij zen. DAMTroCpC) SGP (10) ZEER LICHT Domino Panatella20ct Senoritas Rood 17ct Domino 16 ct Sprint 1\ ct LICHT Nattirel 21 ct Furore 19 ct Passage 17 ct Sobrino 15 ct Pari 14 ct KARAKTER Historia 22 ct Mignon 18 ct Ponny 12 ct Ds. Vergunst heeft in zijn artikel over de SGP de vinger precies op de -zere plek gelegd, getuige het ingezon den stuk van de heer Roeters van Lennep. Het spreekwoord „Het is mijn vriend, die mij mijn feilen toont" schijnt niet meer juist te zijn. De SGP heeft mensen, die door op bouwende kritiek het beste voor da partij zoeken, hard nodig, in tegenstel ling tot hen, die zo graag de loftrom pet voor de „ouderen" steken, maar die gezonde kritiek proberen tot zwij gen te brengen door deze „kwaadaar dig" en „verderfelijk" te noemen... Den Haag J. Jansa SGP (11) De heer Roeters van Lennep springt wel heel lichtvaardig om met woorden als „kwaadaardig" en „ver derfelijk" in zijn commentaar op het artikel van ds. Vergunst over het stemmenverlies van de SGP. Commentaar in deze stijl is iets waar alle soorten SGP'ers schouderop halend aan voorbij gaan. Namens meerdere jongeren en ouderen: Rijssen J. Opschoor SGP (slot) Dat de kandidatenlijst van de afge lopen kamerverkiezingen voor de SGP afstotend is geweest voor de jon geren is zeer begrijpelijk. De uitsla gen van de kamerverkiezingen wijzen hier duidelijk op. Het is teleurstel lend dat de heer Roeters van Lennep de opmerking van ds. Vergunst, dat „de SGP-lijst met veel 70-jarigen afstotend is voor de jongeren" verder felijk vindt. Het hoofdbestuur van de SGP dient er rekening mee te houden dat de jongeren graag een kandidatenlijst zien, die ook voor hen acceptabel is. Rotterdam G. J. van Renterghem Synode (3) trekkelijkheid genoteerd, of wel een toeneming van 31,5 en 32 procent. Het aantal misdrijven tegen de open" bare orde en het gezag nam toe met 5 procent en het aantal geconstateerde zedenmisdrijven daalde met 7 procent. Voor de verkeersmisdrijven waren de cijfers voor 1965 en 1966 resp. 17.240 en 18.170 (plus 5 pet.). In deze sector vertoonde het misdrijf „onder drankinvloed een voertuig besturen" een daling van 5 procent. Britse minister van financiën „Het zijn vooral de tientallen - zems uit Utrecht", gaat hij verder, |aat 21 Jn bars ^eel „die er een boeltje van maken". Hij is woedend. Laatst nog hebben ze zijn nachtclub met een bezoek vereerd. „425 gulden schade", merkt hij droog op. „Geloof me, ze oefenen hier een schrikbewind uit, een ware terreur". Zijn indruk van zijn bezoekers is niet geweldig: „Het is gajes... uitschot. Vol gens mij zijn het jongens die in een tuchthuis hebben gezeten". Niet alleen deze barkeeper begint langzamerhand spijt te krijgen van de enorme bezoekersaantallen van Geer truidenberg en Raamsdonksveer. Ook de burgemeesters van beide gemeen ten, de politie en justitie menen dat het tijd wordt om in te grijpen. Districtscommandant van de rijkspo litie in Breda en omgeving, majoor W Nijnanten (45) zegt fris: „Waar jongelui zijn, komen jongelui. De steeds toenemende drukte is in dat licht bezien niet verbazingwekkend. Maar het moet natuurlijk niet te gek worden". Vorige week heeft de Bredase offi- j er van justitie laten weten dat heti afgelopen is. Een aantal jongens uit Raamdonksveer volge n de groepscommandant Bosman onnaden- j kende en impulsieve figuren heeft gevangenisstraffen van drie en twee j weken onvoorwaardelijk tegen zich ho- LONDEN De Britse regering zal een beroep doen op het be drijfsleven zich zo veel mogelijk te beperken bij het uitkeren van dividenden in de periode dat ook de loonsverhogingen aan beper kingen onderworpen zijn. Minister van financiën Callaghan die gisteren in het Lagerhuis zijn nieu we begroting indiende, zei te geloven dat de industrie „provocerende verho gingen" zal vermijden. Als dat niet ge beurt zullen fiscale of andere maatre gelen moeten worden genomen, aldus Callaghan. De bewindsman meent dat de Britse economie al aan een zekere reflatie is begonnen zonder dat daarvoor enige stimulans van de regering nodig was. Maar, zo zei hij. dat er enige verbete ring in de economische situatie komt, betekent nog niet dat de lonen na 20 juli, wanneer de loon- en prijsstop van een jaar afloopt, weer geheel vrij zullen kunnen worden. Hij verwacht in het komende jaar een overschot van 642 miljoen pond op de betalingsbalans 96 miljoen pond minder dan het overschot over 1966—'67. Naar hij zei, zal de vorig jaar juli ingevoerde toeslag van tien procent op de omzetbelasting met ingang van van daag als vast bestanddeel in de tarié- ven voor de omzetbelasting worden op" genomen. Verder zullen nieuwe acties worden begonnen tegen belastingontduiking er tegen illegale transacties in effecten ponden via de vrije wisselmarkten bin nen het sterlinggebied in het bijzon- in het gebied van de Perzische Golf en Hongkong. Het effectenpond zal met ingang van vandaag worden afgeschaft. de aan- Geertruidenberg ieer dan in een grote stad boven op elkaar staan. „Bo vendien, in de buurt is er niets te beleven. Vooral op zondag niet. Kroe gen dicht, weet u wel. Maar ook op zaterdagavond gaat men liever niet in eigen plaats naar een café. Een ge meenschap als een dorp heeft daar nu eenmaal vaak normatieve bezwaren te- Vastbesloten is hij met de be voegde instanties relletjes, in wel ke vorm dan ook, de kop in te drukken. Hij zegt: „De boel zal me niet uit de hand lopen." Dis trictscommandant Van Nijnanten houdt het op: „Zij zullen leren hoe zij zich als bezoekers in een an dere plaats moeten gedragen." (Advertentie) Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Helpt 't „Ik hoop dat het helpt", is het enige commentaar van majoor Van Nijnan ten. Hij weigert echter van uitwassen en van relletjes op grote schaal te spre ken. „Laten we zeggen dat bepaalde zaken hier meer voorkomen dan el ders", geeft hij wat wazig toe. Na aan drang: „Dronkenschap, vechtpartijen". Postcommandant Bosman is duide lijker: „Ze doen hun behoefte tegen woordig al tegen voordeuren en in voortuintjes. Ja. kijk, dat wordt te gek". Met de incidentele ingreep door -de officier van justitie is slechts een be- i Als eenvoudig kerklid vraag je je af waar het toch heen moet met onze kerken. Het wordt een benauwende zaak. Overal heerst verwarring en verontrusting. De synode van de vrijgemaakte Ge- ref. Kerken is nauwelijks begonnen of men stoot al een broeder uit, nl; ds. Van Schoep. Dit alles doet mij van harte leed. Wat een spraakver- OSLO De Noorse veiligheidsdienstwarring in de kerkelijke wereld. spionagenet op het spoor, dat al i Laat men toch de eenheid bewaren in eigen kerk, en deze bevorderen met andere kerken met dezelfde belij denis. Want we zijn nog ver van het verlangen van de Heiland, dat we al len één zijn. Laat men toch in liefde elkaar vasthouden. Leerdam J. Steketee verscheidene jaren militaire geheimen betreffende het strategisch belangrijke NAVO-gcbied van Noord-Noorwegen zou hebben doorgegeven aan de Sow- jet-Unie. zo berichtten gisteren de Noorse bladen. Het net zou vertakkin gen hebben naar Zweden. Van officiële zijde was in Oslo geen commentaar te verkrijgen. Wel heeft zaterdag het waarnemend hoofd van de Noorse veiligheidspolitie, Bryhn, de aanhouding bekendgemaakt van twee Noren, die werden verdacht van spio nage. Hij zei niet voor welke mogend heid het tweetal zou hebben gespio neerd. Meer arrestaties konden worden verwacht, was het enige dat hij nog ADEN In de Europese wijk los liet. Steamer Point van Aden is gisteren een Een van hen zou vanuit het verlaten dorpje Bakfjord vlakbij de Noordkaap code-berichten hebben verzonden. In de laatste maanden van het vorige jaar zijn er herhaaldelijk berichten ge weest over lichtsignalen tussen land en geheimzinnige voorwerpen op zee. Volgens persberichten zouden de ge arresteerde Noren een 34-jarige zee man en een 40-jarige boekhandelaar zijn, die in Tromsö in voorlopig arrest worden gehouden. Arabier door een onbekende dood geschoten. De politie ziet deze aanslag als een nieuw incident tussen de twee elkaar bestrijdende nationalistische or ganisaties Flosy en NLF. Dringt direct door tot aan de baard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uilbrcckU Zorgt 'be"agint"sl^Öië"ërin"do hand hebt'om zcdi-liVl nodig de pijn tc 'gjaalheelhuids beneden te krijgen. erlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. I Plaats van handeling een dorpje in de Amerikaanse staat Texas. Dit is een politieagent, die een jon getje van tien jaar probeert te ver lossen uit een onmogelijke positie. De knaap was in een hoogspannings installatie geklommen, verloor zijn evenwicht en bleef aan een been Juridische hulp voor nozems AMSTERDAM Twee studenten in I de rechten, de 26-jarige Bob van der Goen en de twintigjarige Rogier Duk, beiden uit Amsterdam, hebben een ju- I ridische adviescommissie voor di „jeugd van het Centraal Station", pro mo's en anderen opgericht. Zij willen deze groeperingen behulp- J zaam zijn bij het verkrijgen van bescherming via wettelijke weg. Volgens de initiatiefnemers zijn de provo's en de nozems meestal onbe kend met de rechtswegen, die voor hen openstaan, wanneer zij met ge weld worden bedreigd. Ook als zij de wegen kennen, weerhoudt hen de angst voor de politie en alles wat daar mee te maken heeft om een gerechte lijke actie in te stellen. De beide studenten menen dat door een onjuiste berichtgeving in een ge deelte van de pers een „heksenjacht" dreigt te ontstaan op een betrekkelijk zwakke groep. SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL- BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1'/j-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. 9,75. DOOR Officieel Den Haag heeft natuur lijk het vreugdebetoon bij de aanstaande koninklijke blijde ge beurtenis keurig geregeld. De klok ken zullen luiden, de vlaggen gaa» in top. De vlaggemasten langs de Vijver dam zijn al aangebracht en op he' Tournooiveld worden slingers me: oranjelampjes met spoed tussen de nu nog kale lindetakken gewerkt. De kastanjes zorgen zelf wel voor een versiering, de kaarsjes knoppen al aardig. Maar wat doen de burgers? Hel is moeilijk dat te peilen. De tijd van hossende optochten if voorbij. En of kinderen nog in wit te jurkjes en zondagse pajkes me oranje sjerpen om ter aubade mar cheren weten we ook niet. Bovendien zal de televisie d< mensen wel aan het toestel houder om elke mogelijke Drakensteynsi glimp op te vangen. De kans op èer huiskamerfeest is het grootst. D< christelijk historische vrouwen ir Den Haag hebben bijvoorbeeld to' zo iets besloten. Met de bekend» afspraak: voor 12 uur nog dezelfde avond, anders de volgende. Bij een huiskamerfeest behoort teruggrijpen naar de traditie? Toen ekkers. De Haagse bakkers schij nen ons echter meer toe te wensen lan beschuit met muisjes, al dar tiet met margarine besmeerd. De oranje gebakjes en meester- aarten prijken nu in verleidelijke prinses Beatrix geboren de bezoekers ten paleize een kopje kandeel aangeboden. We leefden toen in de crisistijd en de burgers zullen het koninklijk -oorbeeld over het algemeen wel T militie etalages. Soms compleet met wieg niet gevolgd hebben, maar nu heeft de welvaart ons beroerd en kan er wat meer lijden. Voor tien kopjes heb), u een fles rijn- of moezelwijn nodig, acht eier dooiers, acht eetlepels witte suiker en een pakje vanillesuiker, flink wat poederkaneel. Eierdooiers en suiker tot een gladde massa roeren, dan langzaam steeds roerende de kaneelpoeder toevoegen en de wijn. "•In dan komt het moeilijke: dit nengsel moet verwarmd worden •onder direct op het vuur te ko- Au-bain-Marie, dus de pan in %en grotere pan met kokend water •n maar roeren tot het een lekker •■meuig drankje is. Als je met waalf feestelingen bent? Een eitje meer en even de waterkraan open om de wijn aan te lengen, dan zijn Een bakker garneerde een taar iet tientallen miniatuur beschuit- es, oranje besuikerd. Een ande egde in de wieg een suikeren pin ippoppetje bij gebrek aan een zui ;eling-miniatuur. Het aloude Krul vaar koningin Juliana graag een" •ven uitrust als zij in Hoogstraa' •n Noordeinde haar boodschapper leeft gedaan, zijn alle bonbondozer n oranje uitgevoerd en oranj' iestrikt Een traditie, zoals alle? laar traditie is. Waarom zouden we zelf ook niet er toch nog twaalf kopjes. AKTUEEL DE dichter-staatsman Leopold Senghor heeft het bepaald niet gemakkelijk in zijn kleine Westafri- kaanse staat Senegal. Onlangs wilde iemand hem neerschieten. Het wapen ging echter niet af. Het incident leid de tot de arrestatie van Senghors voornaamste politieke tegenstander, Mamadoe Dia. Vorig jaar liet Senghor de enige oppo sitiepartij PRA (Partij van de Afrikaanse hergroepering) inlijven bij de regerings partij UPS (de Progressieve Senegalese Unie). Door ook van Senegal een eenheidsstaat te maken hoopte president Senghor over alle politieke en sociale organisaties zeggenschap te krijgen. Het zou de concentratie van alle krachten ten goede komen. Het was te voorzien, dat zich spanningen zouden voordoen. Dit was met name het geval, toen figuren naar voren werden geschoven, van wie men zeker wist dat zij loyaal waren ten opzichte van de partijleiding. Een tegenvaller was de slechte aardnotenoogst. De boeren gaven de on populaire colectivisatie de schuld. De landelijke bevolking voelde zich achter gesteld. omdat de hoofdstad Dakar op grote schaal werd gemoderniseerd. Om zijn positie als staatshoofd en leider van de UPS te versterken stelde Senghor enkele grond wetswijzigingen voor. De presidentsverkiezingen zouden van decem ber naar februari verschoven moeten worden. Dan is er wellicht een betere aardnotenoogst binnengehaald. Niemand kan, zo schrijft de Neue Zuercher Zeitung, de invoering van een autocratisch regeringststelsel verdoezelen Dit is niet het doel, dat Senghor zich aanvankelijk voor ogen had gesteld. Nu zegt hij, geweld met geweld te zullen beantwoorden „opdat de macht aan de kant van het recht blijft". Dit duidt op een nieuwe fase in de binnen landse politiek van Senegal. Tekenend is ook wel de moordaanslag van 3 februari waarbij een burgemeester om het Pl'OCCS leven kwam. De regering wenste volgens ge noemd blad, dat een speciaal gerechtshof zou vaststellen, dat de moordenaar contact had met oppositieleiders. Het hof liet zich door de openbare aanklager overtuigen, veroordeelde de moordenaar ter dood en enkele oppositieleiders tot langdurige dwang arbeid. Kort daarop volgde het Tabaskifeest. Senghor werd in de moskee van Dakar met koele gereserveerdheid ont vangen. Toen hij na het verlaten van het gebouw in zijn auto stapte, richtte een aanhanger van Mamadoe Dia een pistool op hem. dat op het beslissende ogenblik dienst weigerde. Het proces voor het speciale gerechtshof zal IVojI iliOOI' wel precies zo verlopen als het vorige. Nog meer leden van de oppositie zullen in de gevangenis terecht komen. Overigens komt het Senghor niet ongelegen, dat Mamadoe Dia in conflict met de Maraboets stond. Hij heeft er nu immers alle behoefte aan, zijn betrekkingen met het wantrouwend geworden mohammedaanse bevolkings deel te verbeteren. Grondwet

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9