KERN Bonden fuseren binnen CNV VATICAAN SCHRIJFT BONN BOZE BRIEF Nieuw verschenen boeken Blake prijst encyclie en wil samenwerker Uw probleem is het onze.... Kythera Vriendenkring wordt opgericht WOENSDAG 12 APRIL "4 Stephanus ziet op naar de hemel en ziet de hemel geopend. Hij ziet niet het plafond. Hij ziet niet met de ogen van zijn lichaam. Hij ziet met de ogen van zijn geest. Wat zouden wij graag weten hoe de hemel er uit ziet. We spreken van gouden straten, we zingen van paarlen poorten. Maar is dat het belangrijkste? Stephanus ziet waar het in werkelijkheid om gaat: De heerlijkheid des Heren en Christus. We zijn hier terug b\j de rede van Stephanus. Hij begon met te herinneren aan de heerlijkheid des Heren die aan Abraham verscheen. Nu verschijnt hij ook aan Stephanus. God plaatste de patriarch en deze eerste diaken naast elkaar. Maar we zien hier ook een verdere openbaring. Stephanus ziet meer dan Abraham. De hemel is veranderd. Aan de rechterhand van God ziet hij Jezus Christus. In Psalm 16 wordt gesproken over God die aan onze rechter hand is. Hij moet in ons leven de ereplaats innemen. Maar hier zijn de rollen omgedraaid. De Zoon des Mensen heeft Gods ereplaats ontvangen. En in Jezus Christus ivorden ook wij door God geëerd. Daar ligt het verschil tussen iedere godsdienst en het christe lijk geloof. In iedere godsdienst wordt God of de godheid ge- eerd. Maar in het christelijk geloof eert God ook de mens. Daarom hebben wij ook een totaal andere God. Gistermiddag arriveerde op Schiphol dr. Eugene Carson Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, en de heer Tahi B. Simatupang, een van de voorzitters van de Indo nesische raad van kerken. Zij nemen deel aan de consultatie van de commissie voor interna tionale zaken van de Wereldraad, die vandaag in Den Haag is be gonnen. We lezen vandaag: Jozua 9 1—15 Zestig tot zeventig deskundigen uitr continenten zullen in Den Haag aan* zig zijn. c ^Vietnam Dr. Blake betreurt het, dat de f reldraad nog niet meer kan doen de vrede in Vietnam, dan zij al d| Hij zei dit naar aanleiding van de kL tiek, die patriarch Alexei twee wei geleden op de Wereldraad heeft ui| oefend bij het bezoek van dr. Bli aan Rusland, als zou de Wereld» niet volhardend genoeg zijn op i punt. Vrijwel gelijktijdig arriveerde Schiphol generaal Tahi B. Simatupa een van de voorzitters van de In dot sische raad van kerken, die ook f het Haags overleg zal deelnemen. L generaal nam destijds deel aan de a de Tafel Conferentie en werd in I chefstaf van het Indonesische lel Thans is hij op non-actief. „Eerst hield ik mij bezig met I programma van het leger in revolul naire situaties en nu met het progri ma van de kerk in revolutionaire si» ties," zei hij. In de Wereldraad hel de generaal zich vooral bezig metf problematiek van kerk en samei ving. L Hij schatte het aantal christenen! Indonesië thans op negen miljoen een bevolking van honderd miljol waarvan een derde deel rooms-kai Iiek. (Van onze kerkredactie) SCHIPHOL Dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Ker ken, beschouwt de encycliek van de paus over de vooruitgang der volken als een „document op de weg vooruit". De Wereldraad aanvaardt de uitnodiging van de paus, om samen te werken bij het in kaart brengen van de route en het effenen van de weg, zodat alle mensen van goeden wille samen in hoop kunnen optrekken. Dit zei hij gistermiddag op Schiphol, waar hij uit Genève aankwam om het overleg van de commissie voor interna tionale zaken (CCIA) van de Wereld raad in Den Haag bij te wonen Over de agenda van deze (besloten) besprekingen, die tot volgende week maandag zullen duren, wilde dr. Blake zich niet uitlaten. Het is de bedoeling, dat de resultaten van het Haagse over leg ter sprake zullen komen op de sa menkomst van het centraal comité van de Wereldraad van de zomer op Kreta. (Advertentie) die het veel moeilijker hebben. Ook voor de financiën van de vakcentralen heeft dit bepaalde consequenties. De kleine bonden krijgen veelal een aanzienlijke reductie op de contribu tie-afdracht aan de vakcentrale. Ook het verschijnsel van het grote aantal ongeorganiserden Is niet vreemd aan de financiële problemen van de vakbe weging. Omdat hierin echter moeilijk veran dering is aan te brengen en omdat het eveneens moeilijk is de contributies voor de leden van de bonden aanzien lijk op te trekken (de scheve verhou dingen ten opzichte van de ongeorga niseerden, die gratis profiteren, wordt dan nog groter) streeft de vakbewe ging op het ogenblik, evenals het hele bedrijfsleven dat met stijgende kosten te kampen heeft, naar schaalvergro ting. Vergroting van de bonden en dus vermindering van het aantal -kleine bonden maakt het werk, ook bij hand having van de huidige contributies, ef ficiënter en goedkoper. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gnlden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Twee echtgenoten zijn gescheiden van tafel en bed. De uitspraak is geschied tegen de vrouw zodat zij geen alimentatie kon vorderen. Is hiertegen mets te doen? Antwoord: Als tegen het vonnis geen beroep meer openstaat, is hier tegen niets te doen. Maar als de vrouw een gegronde reden had om echtscheiding te vorderen, Kan zij dit overwegen en dan is er de moge lijkheid dat haar een alimentatie wordt toegewezen. Dit valt op te maken uit een arrest van de Hoge Raad van 23 november 1962, Neder landse Jurisprudentie 1963 nummer Schoolstrijd nu op nationaal niveau Beroepingswerl NED. HERV. KERK I Beroepen te Vriescheloo, I. D. H. 1 te Vierhuizen. Benoemd tot bijstand in het pastol te Apeldoorn, A. de Meijere, a s. pred. te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Schoonebeek (toez,)| C 't Hooft te Kollumerzwaag. I Emeritaat aangevraagd (per 1 oktol door J Vermaas te Huizen (NH). Vraag: Ik heb mijn huis aan mijn zoon verkocht. Ik betaal nu jaar lijks een bedrag aan mijn zoon voor een warme maaltijd per week. Kan ik dat bedrag van de belasting van mijn inkomen aftrekken? Antwoord: Neen; uitgaven voor voedsel zijn niet aftrekbaar. Vraag: Wat betekent de afkorting A.E.? Antwoord: Technisch: Angström- eenheid; kerkelijk: archi-episcopus of aartsbisschop. Vraag: F. de Sinclair is mijn lie velingsschrijver. Ik zou graag zo veel mogelijk over hem weten. Antwoord: August Herman van der Feen, 22 februari 1873 te Hein- kenszand geboren, stierf in 1953 te Amstelveen. Was eerst in de handel werkzaam, daarna tot zijn pensione ring ontvanger der directe belastin gen te Amsterdam. Publiceerde vele novellen, schetsen en essays in tijdschriften en dagbladen, alsook vele romans en bundels novellen, zowel onder eigen naam als onder pseudoniem F. de Sinclair. Het onder eigen naam gepubli ceerde is literair werk. het onder schuilnaam uitgekomepe ontspan ningslectuur. vaak van humo ristische aard. Daarnaast waren er detectiveromans. Van zijn toneel werk werd het drama ..Haar grote dag" door het beroepstoneel op de planken gebracht. Onder zijn schuil naam is hii het bekendst gebleven. Voor een lijst van alle door hem geschreven werken kan u zich het beste wenden tot zijn uitgevers: NV Bruna, Brigittenstraat 7, Utrecht, en Holkema en Warendorf NV. Nieuwe 's-Gravelandseweg 19. Bus- sum. Daar kan u waarschijnlijk het beste te weten komen, waar u zijn werken nog zou kunnen krijgen. U kan ook zoeken in bibliotheken en tweedehands-boekzaken. BONN Het Vaticaan heeft zich gemengd in de schoolstrijd die op het ogenblik in enkele sta ten van West Duitsland woedt. De minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt heeft gisteren be vestigd een nota van de aposto lische nuntius aartsbisschop Ba- file ontvangen te hebben. Hij wil de nitet zeggen wat er in de brief stond. De Duitse staten Baden-Württem- berg, Noordrijnland-Westfalen en Rijn land-Palts zijn bezig hun onderwijs systeem te vernieuwen. Op het ogen blik onderhouden de staten scholen voor rooms-katholieke en scholen voor protestantse kinderen. Zij willen nu deze scholen vervangen door openbare scholen, waar de kerken gelegenheid krijgen godsdienstonderwijs te geven aan hun kinderen. Deze vernieuwing is noodzakelijk geworden, omdat steeds minder stre ken een uitgesproken rooms-katholiek of protestants karakter dragen. Het huidige systeem vraagt soms om twee scholen in één dorp die ieder slechts één of twee leerkrachten kunnen heb ben. De bedoeling is deze mini-scholen samen te voegen. Verzet Van protestantse zijde is deze ver nieuwing vrijwel zonder moeite aan vaard, maar de rooms-katholieken ver zetten zich heftig. Zij proberen zelfs zich te baseren op het concordaat dat in 1933 gesloten is tussen Hitler-Duits- land en het Vaticaan, waarin de hand having van het rooms-katholieke on derwijs wordt gewaarborgd. Het onderwijs in Duitsland is geen nationale kwestie, maar toegewezen aan de verschillende staten. Het Vati caan wil kennelijk nu deze kwestie op nationaal niveau gaan behandelen. Gisteren was er ook reeds een ge sprek tussen bondskanselier Kiesinger en de voorzitter van de Westduitse bis schoppenconferentie. kardinaal Doepf- GEREF. KERKEN ne Beroepen te Honselersdijk, G. D. H N maayer te Haarlemmermeer (Oostzij I te Nieuweroord, P. van Loo te Nsll< wolda. 1 Pe GEREF. KERKEN (vrijg.) 2 Bedankt voor Apeldoorn, A. Kooi Emmen: voor Marienberg, D. Nieuvl, huis te IJmuiden. CIIR. GEREF. KERKEN hau Beroepen te Ermelo, J. P Geeliuziel Haarlem-Centrum. I Eb GEREF. GEMEENTEN Ml Tweetal te Scheveningen. H Rij^Hai te Gouda en G Schipaanboord te A H doorn. Beroepen te Zoetermeer. K. de Giel!dat 's-Gravenhage-Centrum: te Patedt c iFranklin Lakes. New Jersey), H. Rijll te Gouda. Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid ;dge C. Weststrate te Meliskerke. >ke VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Enschede, J. G wöhner te Apeldoorn. Engels protest bii Jaarbeurs UTRECHT Bij de vele protes ,hg die de directie van de jaarbeurs h nt ontvangen naar aanleiding van j H openstelling van de intematio euv_ schoenenbeurs op zondag, heeft an nu ook een uit Engeland gevoegd Engelse vereniging voor zondags vreest, dat openstelling van beu op zondag op het continent gevo zal hebben voor de praktijk in El ,uw; land. Zij herinnert eraan, dat de b j voor ijzerwaren in Keulen, die ja lang 's zondags geopend was, in fferj vervolg op deze dag gesloten zal j„ log, waar iedereen uit zijn norma le omstandigheden gerukt is, grijpt zij gretig de vele kansen om „te leren leven". Clotilde maakt verzetsstrijders en spionnen van dichtbij mee, die men echter door hun praterige ma nier nauwelijks serieus kan ne men. Evenmin kan men het opper vlakkige „gevoelsleven" van de personages serieus nemen. Personages, die geen werkelijke genegenheid kennen, maar voor wie de liefde begint waar de linge rie ophoudt. En die evenals het meisje Clotilde zich erover ver bazen dat zij het geluk en de wa re liefde niet kunnen vinden, ter wijl zij voortdurend alles doen om elk geluk kapot te maken. Voor zichzelf en voor anderen. (264 blz., 16.90) De liefdesnacht van Vanina, door André Pieyre de Mandiar- gues. Uitgave De Arbeiderspers (ABC-boeken), Amsterdam. Op een eiland neemt de jonge vrouw Vanina er ruimschoots de tijd voor om tot in details zelf te regelen met wie en hoe zij haar kennelijk lang gedroomde lief desnacht wenst te beleven. Voor de Franse schrijver De Mandiargues is Vanina als een le lie, die in een dorre omgeving kort maar hevig bloeit en dan een zwoele, bedwelmende geur verspreidt. Zo is ook dit verhaal: een lang durig groeiproces waarin de contrasten van esthetica en erotiek, van natuur en mythe zich met el kaar verweven mondt uit in kortstondige zwoelheid. De 59-jarige schrijver is van ou de adel: zijn verbeeldingswereld draagt er de duidelijke sporen van Hij wijkt in zoverre af. dat hij overgeleverde decadentie nieuw literair raffinement mee geeft f157 blz (65.0) naar inhoud is dit boek van de Franse dichter Pierre Jean Jouve die in 1962 de Grand Prix Natio- ,nal des Lettres kreeg. Jouve is een dichter en in sub tiel- taal benadert hij het primitie ve en pure. Met enkele streken tekent hij het ongerepte Zwitserse landschap en met fijnere lijnen de conflicten, die d- homosexueel Jac ques ontmoet. Hij gaat ten onder: zijn vrouw Baladina verdwijnt (wat hetzelfde is in dit verhaal) en de schrijver Lue Pascal geraakt in een volko men geestelijke isolatie. Dat is het lot van de drie hoofd personen. die in het woeste en le dige zijn geplaatst, alsof er geen God is, Die de wereld heeft geschenen <204 blz., 11.90) Wat het orakel voorspelde door Rona Lentfnck. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Enkele jongelui gaan met va kantie naar Griekenland, waar ze een Griek, die ze in Nederland leerden kennen, willen bezoeken. Ze beleven afwisselende dagen met avonturen en liefdesperikelen. Griekenland wordt bekeken met vakantieogen en hoge verwachtin gen. die soms teleurgesteld en soms overtroffen worden En Nor- ma. de hoofdpersoon krijgt" haai Griek. e ro i voor jonge meisjes, met veel vrolijkheid en verwikke lingen. dat de stemming en de spanning erin houdt tot het einde En die aan jongeren een goed beeld geeft van Griekenland en van de liefdesuitingen der Grie ken (183 blz. ƒ5,90). De Heptamerone, door Margue rite de Valois. Uitgave L. J- Veen. Amsterdam Tijdgenoten van Cremer en Wolkers komt het nogal onbegrij pelijk voor dat in 1885 de eerste vertaling in het Duits van dit boek in beslag werd genomen. Geen van de ..galante verhalen' in deze pendante van Boccaccio's Decamerone bevat een onvertogen woord; voor een 20e-eeuwse lezer zijn ze nauwelijks prikkelend De uitgave ontleent dan ook meer haar belang aan het inzicht dat de geschiedenissen geven in het le ven van Frankrijks hoogste adel in de 16e eeuw. Pikant is alleen dat de clerus er niet bepaald genadig afkomt (406 blz., (4.95). Het monster van het Zwarte Water, door Tim Maran. Uitga ve H. Meulenhoff, Den Haag. Tim Maran is een knap vertel ler. Op een boeiende wijze neemt hij de jeugd mee naar het vis sersdorpje Taligo ergens aan de Stille Oceaan, De arme mensen die in dit schamele dorp wonen kunnen slechts leven van de visvangst. Sinds kort is aan de rand van het dorp een fabriek gevestigd, die de vis verwerkt. Haaien bren gen het meeste op. Maar het is niet eenvoudig zo'n haai te van gen Bij de Zuiderbank ligt het domein van het monster van het Zwarte Water. Deze haai heerst hier als een koning Over het dorp hangt een scha duw van vrees Toto, een stoere jonge visser neemt het op tegen de haai. Pepe, een wees die met zijn broertje en zusje samen woont. helpt Toto. Het lukt hen de vrees van het dorp weg te ne- Een verantwoord boek voor de jeugd van 14 tot 16 jaar. (141 blz., f6.90) Clotilde. de vlucht, door Cécll Saint Laurent. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. Clotilde is een meisje, dat nog op de schoolbanken zit. In het door de Duitsers bezette Frank rijk. tijdens de Tweede Wereldoor- taris van de Stichting oecumenische j hulp aan kerken en vluchtelingen en i dr. A. D. W. Tilanus te Arnhem, lid van de Tweede Kamer. Het comité zal tot vier leden worden uitgebreid. •Het actieprogramma houdt voor dit kwartaal onder andere in het orga niseren van de tweede Kythera-wan- delmars in Vlaardingen. verdere sti mulering van de act'e Water voor Fratsia in 's-Hertosenbosch en Zeist en het uitwerken van actiemogelijk heden in Zetten, Delft (Griekse week van 1 tot 10 mei) en Deurne (NB) (Griekse week "an 1 tot 6 mei) (Van onze correspondent) Want Doublemint kauwen bevori dert de spijsvertering, 't Is heerlijt,the« en zo gezond. Doublemint reinigfrdoi uw tanden en verfrist mond ei adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - ei merk zelf hoe goed DoublemlnPera li doel |0

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2