IR ofoc Johnson en Humphrey zijn de iuiste mensen Russische imbassadeur in India vervangen Mi WOENSDAG 12 APRIL 1167 IOSKOU De Sovvjetrussischp am- sadeur in Nleuw-Delhi, Benediktov, door het presidium van de Opperste vjct van zijn functie ontheven, zo ft het Russische persbureau Tass eren gemeld. Benediktov is ovcrge- atst naar Zuid-Slavië. Waarnemers brengen zijn over- atsing in verband met de gebeurte- sen rond de dochter van Stalin, itlana, die onlangs na een bezoek India te kennen gaf niet naar r vaderland te willen terugkeren, zien echter in de benoeming geen radatie, daar de post in Belgrado een zeer belangrijke wordt aange- kt. De ambassadeur in Belgrado is rgeplaatst naar Bulgarije. DEMONSTREREN VÓÓR VS IN VIETNAM 55 7 5? (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM In de met platen be hangen hut 40 van het studentenschip Spit, Spierpijn 7*1 SI =1-1 fiesenthal: „Vier jrote nazi's zijn Zuid-Amerika" fASHINGTON Martin Bormann, de plaatsvervanger van Hitier, irich Muller van de Gestapo, Ri- •d Glücks, inspecteur-generaal van nazi-concentratiekampen en dr. iph Mengele, kaïhparts van Ausch- genieten in Zuid-Amerika asiel, heeft Simon Wiesenthal gisteren Lgd. ij zei dat het anti-semitisme in ést-Duitsland en Oostenrijk toe- it. In West-Duitsland bestaan 48 -semitistische tijdschriften. Hij ide met name de Soldatenzeitung, nu een oplage van 120.000 exem- heeft tegen 40.000 enige jaren bondskanselier Kiesinger zei Isenthal: „Ik kan niet begrijpen bom Duitsland met een bevolking J 57 miljoen geen bondskanselier vinden die geen lid van de na- s geweest." .ASTRICHT De rechtbank te cht heeft gisteren de 30-jarige iwerker Johannes N. uif itricht veroordeeld tot een gevan- straf van een jaar en ontzegging rijbevoegdheid gedurende wegens het veroorzaken •lijk ongeluk na drankmisbruik. was een jaar en drie maanden jenisstraf en vijf jaar intrekking djbewijs. Btcj ',53 Dambortl-puzxel >nnl irizontaal en vertikaal woorden in- rt*e n die dezelfde betekenis hebben: Md ëbaar, 2. eenjarig kalf, 3. kubieke ld« er, 4 plaats in Italië, 5. eenmaal, 6. 1 ijesnaam, 7. plaats in Drente, 8. tXi :1e, 9. plaats in Drente, 10. gem. riesland. Seven Seas, dat ligt afge- meerd aan de Parkhaven, zetelt het reactie-comité 1 Vietnam. Volgende week I woensdag, 19 april, or ga- niseren de comitéleden in Den Haag een demonstra nt tie waarmee zij de Ante 1 rikaanse politiek in Viet- nam willen steunen. j 1 Vorige week donderdag I hebben wij het comité op- gericht'\ zegt de 22-jarige K. A. Tedder, student in s de rechten. Pij liepen I reeds geruime lijd met het idee rond te reageren op de vele anti-Vietnam be- 1 togingen, die overal in Europa worden gehouden. Als er volgende week woensdag geen prinsje wordt geboren (dan wordt de aktie een week uitgesteld) zullen wij bij het Vredespaleis de optocht for meren. Bij de Amerikaanse ambassa de zal een adhesiebetuiging worden afgegeven. Daarna wordt bij het mi nisterie van buitenlandse zaken een petitie overhandigd waarin wij het Amerikaanse beleid steun toezeg- gen". Terwijl de andere comitéleden uitwij- IfT E [OPLOSSING VORIGE PUZZEL boter, 2. kapel, 3. glans, 4. baard, pegen, 6. kalis, 7. slang, 8. stère, 9. 10 molen, 11. kroon, 12. sterk, kolen. BAARN - MAARN - |RN. den over de mogelijkheden, beant woordt Theo Hillenaar (22) student in de rechten, de aanhoudend rinke lende telefoon met „Reaktiecomité Vietnam". „De hele dag worden we overspoeld met telefoontjes van mensen die zich achter ons streven stellen. Er is slechts een enkele boze reaktie die het bekrompen vindt dat wij voor de Amerikanen gaan de monstreren" zegt Theo Hillenaar. „Wij verwachten dat ongeveer 200! personen aan de demonstratie zullen deelnemen. Wij hebben hierover reeds contact gehad m'et studenten' uit Delft en Leiden, die zullen mee-| doen. Ook een aantal scholieren uit Den Haag hebben hun medewerking verzekerd. Bovendien kunnen sympa thisanten zich bij de demonstratie aansluiten". ROT MANIER „We vinden het zelf ook een rot mid del om op deze manier onze mening naar voren te brengen" zegt W. H. Padmos, (22) student in de rechten, „maar het is het enige middel om ons standpunt te laten blijken. Het moeilijke punt is de mentali teit bij te brengen om voor een mening te gaan demonsteren. De vele demonstraties van de afgelo pen twee jaar van linkse groeperin gen hebben het publiek in een eenzij dige positie gebracht waarbij geen alternatief mogelijk is. Dit is een van de belangrijkste redenen waar om wij gaan betogen. Het moet dui delijk worden dat er in Nederland mensen zijn die niet anti-Ameri kaans denken". Charles Paul Delorme (23) voegt daar aan toe: „Wij zijn zeker geen oor logszuchtige figuren. Wij stellen ech ter de integriteit van de Verenigde Staten voorop. Wat zou er zijn ge- beurd als de Verenigde Staten twee jaar geleden niet in Vietnam hadden ingegrepen. Waarschijnlijk zou dan het gebied rondom Vietnam en Cam bodja communistisch zijn. Natuurlijk zijn wij niet in staat de moeilijkheden van de Amerika nen in Vietnam te beoordelen. Daarvoor achten wij president Johnson en Humphrey de juiste mensen. Zij weten waar zij het over hebben. REALISME Tegenover het idealisme van de linkse jongerengroeperingen willen wij het realisme van de toestand stellen. Met onze aktie hopen wij aan te to nen dat Europa niet eenzijdig tegen het optreden van de VS is. De pu blieke opinie is teveel in de ban deze demonstraties gekomen." De gedrapeerde vlag van een bierfabri kant boven het bureau in de hut vormt een contrast tegen de gesprek ken die zich in het scheepsvertrek verder afspelen. „Natuurlijk heeft iedereen het recht zijn mening via demonstraties naar voren te brengen: Als die linkse jon gelui dat menen te doen in een wit pak, dan lijkt ons een witte smoking leuker", aldus Delorme. De nadruk bij de demonstratie, waarin een bord zal worden meegevoerd „pa cifisten aller landen, gewapend tot aan de tanden", zal worden gelegd op de manier waarop de aktie loopt. De comitéleden zullen in ieder geval „stijlvol" gekleed gaan. „Overi gens hebben wij als comité geen poli tieke binding" merkt initiatiefnemer Tedder op. TEGENACTIE „Voor de demonstratie is toestem ming verleend" zegt de sociolo- gie-student F. Erven (23). „Er wordt rekening mee gehouden dat de anti's een tegenactie zullen on dernemen. Om onze betoging toch ordelijk te laten verlopen hebben wij daartoe begeleiding van de po litie gevraagd. Inmiddels is die toe gezegd. Overigens moet het de Seven Seas niet als centraal punt van deze aktie i den gezien. Het is een toevalligheid dat wij elkaar hier aan boord heb ben ontmoet. Het blijft een feit dat elke oorlog tragisch is. Maar volk eenzijdig beïnvloeden is geen juiste zaak voor een democra tisch volk", valt Charles Delorme zijn collega-studenten bij. Het reactiecomité aan boord van de Seven Seas; van links naar rechts: F. van Erven, Th. A. M. Hillenaar, K. A. Tedder, W. H. Padmos, Ch. P. Delorme en R. P. Kuiken. Powell herkozen NEW YORK De negerpredikant Adam Clayton Powell is gisteren her kozen als afgevaardigde van Harlem in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. De democraat Powell, die vorige maand door het Huis werd afge zet, behaalde 27.900 stemmen tegen 4.091 voor de republikeinse Lucille Pic ket-Williams en de conservatieve predi kant Ervin Yearlin. Het Congres kan nu verschillende wegen behandelen. Het kan weigeren Powell als lid te aanvaarden, hem zijn zetel laten behouden en hem een straf opleggen, hem zonder straf toelaten of hem schorsen, hangende een uitspraak van het opperste gerechtshof over de rechtmatigheid van zijn uitsluiting. hier moet een ITHO komen vanaf: f 69. VENTILATOREN Canada komt met Vietnam plan OTTAWA Minister van buiten landse zaken van Canada, Martin, heeft gisteren een plan ontvouwd om een einde te maken aan het conflict in Vietnam. Het plan omvat vier punten. Eerst zou er een bufferzone tussen de tweei partijen moeten komen, b.v. in de gede- militairiseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Vervolgens zou de militaire activiteit op het huidige peil moeten worden be vroren. Als derde punt noemde de mi nister het staken van alle vijandelijk heden te land, ter zee en in de lucht. Tenslotte zouden de strijdkrachten van de twee partijen zich aan weerskanten van de 17e breedtegraad moeten terugtrekken, de krijgsgevange nen gerepatrieerd en de militaire bases moeten worden ontmanteld. MONTREAL Premier Donald Sang,ster van Jamaica is gisteren neurologisch instituut in Montreal, hij na een hersenbloeding was opge nomen. overleden. Sangster was 55 jaar oud. Zijn opvolger is de oud-minister van buitenlandse zaken, Hugh Shearer, die vorige week door de socialistische partij van Jamaica was gekozen, nadat ia. 22.15 Zelf le- n. lezing. 22.30 DRAADOMROEP PANAVOND VAN 18—20 UUR Grand old Ivy: NTS: 22.15 Journaal. lardcn 19.25 Sportkron chtend- gymnasMek. 7,20 Lichte gram- mofoonmuzlek. VPRO: 7.55 De- 8TO dAktualïteU grammofoonmu; 8.15 Lichte Lichte lÜFstêraaisT foToo Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.25 Beursberichten. 12.27 Me dedelingen t.b.v. Land- en tuinbouw. 12.30 Lichte orkest muziek. 12.50 Draaiorgelmu- zlek (gr). 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 Stereo: Alt en plano. Voordracht. 14.35 Toeristisch programma. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nieuws. 16.02 Pro: HILVERSUM KRO: i Notedop. 17.00 7.15 Lichte grammofoonmu- :k en praatje. (7.30 - 7.32 euws) 7.55 Overweging. 8.00 ■ammofoonmuzlek. Schoolradio. lellngen t.b.v. land- „.jatje. 13.05 Klassie ke grammofoonmuzlek.13.45 Claveclmbelrecl Stereo: Lichte gram mofoonmuzlek. 17.50 Klas bla zers (gr.). 18.10 Sportrubrlek 18.30 Voor de twintigers. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vokale mu ziekjes. 10.00 Nieuws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek bij de koffie (gr.). 12.00 Nieuws. 12.02 Variant: actualiteiten en reportages. 13.00 Nieuws. 13.02 Top Twintig. 14.00 Nieuws. 14.02 Instrumentaal allerlei (gr.). KRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 K.1®1" chanson. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Tle- ershow. 17.00 We wilden niet karig zijn Daarom moeten wc ons na matigen met adverteren Toegegeven. U zou er niets van geweten hebben als we de kwaliteit van Navy Club 'n tikkeltje kariger hadden aangepakt. Of als die 25 smakelijke Amerikanen wat minder verzorgd waren ingepakt Wy wel. Want Navy Club zou dan nooit zo'n suc ces zijn geworden. Zelfs niet voor die in teressante prijs van 1,25; lage prijs alleen zegt tenslotte niets. Misschien hadden we Navy Club toch voor 1,50 moeten brengen. Voor die prijs was het óók 'n bijzonder goede sigaret geweest. En dan hadden we dat ook met lekker grote advertenties kunnen vertellen. Enfin. Met zo'n krap kleintje gaat 't ook. Navy Club. 25 pure Amerikanen. U rookt er goed van voor L25. Punt. Een firma in Sassenheim maakt allemaal trappelzakken, geborduurd met een kroontje in oranje en goud, plus de letters B en C in lichtblauw. Zo'n exemplaar is al op Drakensteyn en de firma heeft zich nu gehaast ook andere a.s. moeders de mogelijkheid te geven hun baby met dit model trappelzak uit te rusten. Een trotse Marian Deutekom die het geval ontwierp ging op de foto met een exemplaar. voor vlugger opschieten VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO - NTS 7.00 uur Voor de laatste maal een aflevering van Mona en haar luchtmachtsergeant. 8.30 uur In de NTS-hoofdfilm „De onverzoenlijken" o.m. Burt Lancester en Audy Murphy. Nederland 2 AVRO 8.05 uur een opera van de Amerikaan Gian-Carlo Menotti „Het medium". 9.00 uur „Een schaduw op de wolken", een doku- mentaire over de dramatische ondergang van het luchtschip Hindenburg. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.05 uur de show van het Metropole-orkest met bekende solisten. 8.50 uur Dorus loopt weer door het land 10.55 uur Radio Jazz Magazine Hilversum II NCRV 8.05 uur Omroeporkest in stereo. 9.05 uur Over de grens: serie gemeenschappelijke uitzendingen van NCRV en Radio-Bremen. 10.40 uur Com nu met sangh, onder leiding van Kees Deenik. Toch was hij toen te ziek geweest om ook maar met een enkel woord op die handdruk te reageren. Het waren weken die hij grotendeels onbewust heeft ge leefd. Hij is ervan overtuigd, dat hij al die tijd op de rand van het graf heeft gestaan. Misschien stond hij er wel met één been in. Daarom is het een wonder, dat hij nu weer zover is hersteld. Ineens ziet hij zichzelf zitten op het stenen trapje van de brug. Wellicht komt. dit, omdat een paar kleine jongens met de vinger naar hem wezen en lachten. Ze dachten natuur lijk. dat hij dronken was... Hij staat daarom op en zet zijn wandeling voort. Zoals hij nu in de richting van de Vest loopt, voelt hij de zonnewarmte in de rug. Het doet hem goed en hij denkt: als het mooie weer blijft, zal ik iedere middag iets verdei wandelen. Hoe eerder ik weer de oude ben, hoe beter het is. Want eindelijk zal er ook weer eens moeten worden gewerkt. Werken. Schilderen! Het is hem thans nog niet mogelijk. Doch hij weet zeker, dat de tijd niet ver af meer is, dat hij zijn werk zal hervatten. Hij weet ook even zeker dat hij het zal kunnen. Daarvoor zal hij echter niet alleen zijn gezond heid moeten hebben herwonnen, doch ook rust en zekerheid moeten hebben. En die ontbreken hem nu nog doordat hij zijn houding tegenover zijn vrouw nog niet zuiver heeft kun nen stellen. Dit bezwaart hem en geeft hem soms ogen blikken van twijfel en moedeloosheid. Toen hij tussen dood en leven worstelde, heeft hij het als een vanzelfsprekendheid aanvaard, dat hij, telkens als het bewustzijn weerkeerde, Aegte aan zijn ziekbed vond. Steeds was zij er als hij haar zocht en altijd wist zij precies wat hij nodig had. Maar toen de crisis voorbij was en hij voelde, dat de genezing kwam, verwonderde hij zich over de zorgen waarmee zijn vrouw hem voortdurend omringde. Hij had dit immers niet verdiend. Hij was het niet waard zoveel liefde van haar te ontvangen. Dat zij hem die nochtans gaf, verbaasde hem niet alleen, het beangstigde hem ook. Ten slotte was hij alles wat zij voor hem deed als een pijn gaan voelen. Hij had haar niet meer in de ogen durven zien. En er was een moment geweest waarop hij jad willen uitschreeuwen: ik heb niet verdiend, dat je zo goed voor me bent! Ten slotte had hij het niet langer kunnen verdragen. Hij gezegd: „Aegte.." Zij had zich over hem heen gebogen en gevraagd: „Wat is er?" Opnieuw had hij gezegd: „Aegte". Doch de rest had niet over zijn lippen willen komen. Het was zo moeilijk om uit te spreken wat hij op het hart had. Zij had echter zijn zwijgen verstaan. Ze had een hand op zijn mond gelegd en gezegd: „Stil Carel. Ik weet wat je zeggen wilt. Maar hier praten we niet meer over. Ik heb je alles vergeven en ben dankbaar dat God jou bij mij heeft gelaten. Laten we proberen samen opnieuw te beginnen." Hij wil niets liever dan dat Soms meent hij inderdaad, dat het nieuwe begin er is. Er is vrede in huis. Aegte noch haar moeder reppen ook maar met één woord over wat er voor zijn ziekte is gebeurd. Schijnbaar gaat het leven zoals het moet gaan. De vrouwen gaan rustig hun gang. Moeder verdeelt naar tijd tussen het weven van kleden, het afleg gen van bezoeken en de zorg voor haar distelvinkje, dat nu, in de lente, een plaatsje buiten heeft gekregen tegen de witte muur achter het huis. Aegte heeft haar andere huishoudelijke bezigheden; ze houdt de woning schoon, maakt de maaltijden klaar en weet daarnaast nog voldoende tijd aan hem, de herstellende patiënt te besteden. Een nieu we meid is er niet gekomen- Maar Mathias, de schildersleer ling, die nu vanzelf niet veel om handen heeft, steekt de helpende hand toe. Hij doet boodschappen, zorgt dat er steeds houtblokken voor het haardvuur zijn en verricht allerlei andere karweitjes. Aegte heeft een flinke hulp aan de jongen en zal Maartje heus niet zo missen. Van de Geerweg af is Carel de hoge stadswal opgeklom men. Het heeft hem meer vermoeid dan hij zichzelf wil bekennen. Onder de zware bomen var, de vest, waarin hij de woudduiven hoort, blijft hij staan, Hij kijkt uit over de zonnige stad en denkt: het ÏÏJfcr allemaal weer mooi en goed, maar toch mankeert er nog iets aan. Niet alleen voor mij, maar ook voor Aegte. Vroger zong zij als ze door het huis ging en haar werk deed. Nu, sinds hij weer bewust is gaan leven, heeft hij haar nog nier horen zingen. Aanvankelijk had hij gedacht, dat zij bang zou zijn, dat het hem hinderen zou. Maar nu weet hij wel zeker, dat zij, evenals hi;, gebukt gaat onder het feit dat er tussen hen een muur is blijven staan. Ze heeft gezegd: ik heb je alles vergeven. Hij heeft geen reden eraan te twijfelen, dat zij dit oprecht meende. (Wordt vervolgd) BAKOE De Herder van 150-jarige her- der Sjirin Ga- laOjaar sanov uit het dorp Tsjeriken Ln de Sowjet-republiek Azerbeidsjan is gekozen als plaatsvervangend lid van de plaatselijke Sowjet. waar hij nu de permanente commissie voor de landbouw leidt. Gasanov wordt beschouwd als een deskundige op het gebied van het schapenfokken. Reeds meer dan 100 jaar heeft hij met kudden schapen over de hellingen van het Kaukasus- gebergte getrokken. De oude man is goed gezond en slaapt altijd buiten. MflftfcöENEenfti! MU wlfcH5f RIS SRlCk: M'J NIET TERUS (SEFR.RCHT ^^"RT IS HAD, WRS BRNIETSlwRRR.DEVOL SeWEEST Eilanden E0*?EN wordt gewerkt aan een aan een plan om anker °P de Atlanti sche Oceaan drijvende kunstmatige eilanden neer te leggen. Het eerste doel zou zijn een beter toezicht op de bewegingen van de burgerluchtvaart door radar. Op de tweede plaats komt de functie van landingsterrein voor helikopters. Het voornaamste probleem bij het ontwerpen was de verankering, aan gezien de eilanden in 3.000 meter aiep water precies op hun plaats moeten blijven liggen. De eilanden, die uiterlijk veel weg hebben van booreilanden, zullen 30 meter in doorsnee meten. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Gooi eerst even de fles op; heel voorzichtig hoor!" zegt Stikkeltje. Bruunke mikt zorgvuldig. „Daar komt-ie" roept hij. „Goed zo; nu jij!" zegt Stikkeltje. En Bruunke zwaait met dichte ogen naar de overkant van het ravijn. „Ziezo, verder maar weer!" zegt Stikkeltje Maar Bruunke steekt waarschuwend zijn pootje op. „Luister eens Stikkeltje, wie zingen daar?" Stikkeltje schrikt. Goeie help: de Plante- kwantjes zijn op de terugtocht; gauw, we moeten ze voor zijn!!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13