,Ze wilden me eerst over de grens zetten' Lage Vuursche stoort zich niet aan drukte McNamara vraagt 2 miljard Huismeester van prinses Beatrix vraagt ontslag Medisch team gereed voor de bevalling WOENSDAG 12 APRIL 1967 Dorpje blijft bescheiden (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE De be woners van het bosrijke dorpje Lage Vuursche worden niet heet of koud onder de drukte van de laatste dagen. Zjj ztfn eraan gewend: Lage Vuursche is sinds mensenheugenis een trekpleis ter voor dagjesmensen tiegangers. dat woud betekent, In de bossen woonden mensen, die afgoderij pleeg den. Daaraan herinnert nog de of fersteen „domein", een reusachtige kei, die op het terras van de herberg „De lage vuursche" ligt. De geschiedenis van de herberg, in de wijde omgeving bekend om zijn pannekoeken, is nauw verbonden met het „Furs", dat in de volksmond later werd verbasterd tot Vuursche. i vakan- j Een zekere jonkheer van Reede, die een man was met warm hart voor zijn medemensen, gaf omstreeks 1650 In zijn propere winkeltje bedient de opdracht, een weg aan te leggen kruidenier in zijn bruine stofjas zijn i klanten, rustig en bedaard. Aan de] de geboorte van! MOERDIJK Ad en Dirk Vermeulen (beiden 23) pro beren weer te wennen aan ons itige klimaat. Na een be zoek van drie maanden aan Israel zetten de twee neven maandagmiddag weer voet op Nederlandse bodem. Een pe riode van werken in kibboet sen. liften, speuren en slapen jeugdherbergen was achter rug. Het heeft maar wei nig gescheeld, of de avontuur lijke bouwvakarbeiders wa ren aanzienlijk vroeger terug gekeerd. De foto-hobby van Ad had bijna verbanning uit het Heilige Land als gevolg gehad. Halverwege het verblijf in Is raël had Ad enkele uren nodig om politie van Beer Sheba de hoofdstad van Negeb van zijn onschuld te overtuigen, Argwar nende lieden hadden méér achter zijn kiekjes schieten in het cen trum van de plaats gezocht dan toeristische belangstelling alleen. Fors gebouwde Ad vertelde gisteren In Moerdijk: „Ik wist eerst niet eens, het om ging toen vier gewapende mannen me midden op straat aanhiel den. Mijn Hebreeuws is nou niet je n Engels en Duits verstonden zt niet. Een koopman moest als tolk op treden." Eerder op de dag had Ad Vermeulen een vingertopje verloren bij werkzaam heden aan de draaibank in Dorot, eei kibboets ten noordwesten van Beer Sheba. Na een bezoek aan een kliniek merkte hij enkele aantrekkelijke objec- 'oor foto's op. „Gebouwen, niets «nders. Missiën was ér wel een van een officier bij, maar dat kon ik niet lezen," OPGEPAKT Bij zijn bezigheden merkte hij wel «enmilitair op, die hem scherp ga desloeg. Van geen kwaad bewust ech- wikkelen. Studenten uit heel de we reld komen er een kijkje nemen en steken ook voor een bepaalde tijd de handen uit de Voor militaire steun derden WASHINGTON Do Amerikaanse minister van defensie. Robert McNama ra heeft gisteren het congres twee mil jard dollar voor militaire steun ge vraagd. heeft het congres verzocht driekwart van dit bedrag toe te wijzen aan landen, die grenzen aan Rusland of China. Volgens McNamara moeten Grieken- nd, Turkije, Perzië, Formosa en Zuid-Korea het meest profiteren van Amerikaanse militaire hulp voor het jaar, dat op 1 juli begint. De militaire steun aan Zuid-Vietnam, aos en Thailand zullen in de gewone igroting worden opgenomen, deelde de Amerikaanse minister mee. In zijn toelichting merkte hij op dat de kosten van het nieuwe programma slechts de helft bedragen van de 11 kosten, die zes jaar geleden voor mili- lire steun werden uitgetrokken. De minister vroeg ruim 1 miljard ollar voor het Verre Oosten. 88 Pro cent hiervan is bestemd voor Zuid-Ko- in Formosa. McNamara wil 830 biljoen dollar bestemmen voor het Midden-Oosten. Hij verklaarde voorts dat van de Westeuropese lan den slechts Portugal en Spanje voor hulp in aanmerking kwamen. ter fotografeerde Ad hier en daar en zette zijn wandeling voort. „Het gekke is, dat er op dat moment niets gebeur de. Ik kocht nog een paar kaarten op de markt, maar toen waren in een win kelstraat een dik half uur later de poppen aan het dansen." Hij kan er nu om lachen: „Ze zullen wel gedacht hebben, wat loopt daar een vreemde snuiter! Een geweldige, onverzorgde baard, een hand in het verband en een fototoestel om z'n nek. Die militair zal de politie wel hebben gewaarschuwd. Een of andere koop man legde me uit, dat het die gewapen de kerels om de foto's begonnen was." De gelegenheidstolk zei me, dat ik mee moest. Naar het bureau. Het was me daar een rommel: iedereen praatte door elkaar. Bij de politie vonden ze na lang zoeken iemand, die behoorlijk Engels sprak. „Ze begonnen ook aan m'n camera te frunniken om het rolle tje te verwijderen. Ik heb ze d'r maar mee geholpen." DREIGEMENTEN De dreigementen waren niet van de lucht. Een boete van vijfduizend gul den was eerst het minste, wat hem te wachten stond. Ook was er sprake van, dat ze de Nederlander over de landsgrenzen zouden zetten. Na veel heen en weer gepraat bleek het afge ven van het filmpje echter voldoende. Het filmpje heeft Ad Vermeulen nooit teruggezien. Diverse malen nam hij contact op met de politie en ten slotte kreeg hij te horen, dat „onge wenste objecten waren gefotogra feerd". Dirk, zijn reisgenoot, zegt nu: „Ad heeft wel geboft, want ze zijn in Israël vaak bijzonder fanatiek." Het tweetal heeft voor de rest overi gens de beste herinneringen aan hun reis. Beiden vertellen enthousiast over hun ervaringen. Vooral Dirk, die al jaren belangstelling voor Israël had, komt nauwelijks uitgepraat. Hij roemt de gastvrijheid, de werklust en de saamhorigheid van de Israëli. Lang is het (half werk-, half toe risten-) bezoek niet voorbereid. „Eigen lijk was het binnen een half uur beslist, dat we zouden gaan", verkla ren ze eenstemmig. „We wilden er eens uit en het reisdoel was snel be paald". zegt Dirk, die een cursus in het schrijven en lezen van het He breeuws heeft gevolgd. De bouwvakkers werden op 2 janua ri uitgeleide gedaan. De trein bracht hen in Genua, per schip ging het naar Haifa. „We wisten, dat je in dat land makkelijk wordt opgenomen. Boven dien hadden we een adres, waar ze inlichtingen kunnen geven over het werken in kibboetsen." KIBBOETS Een kibboets is, dat was het duo bekencf, een gemeenschap waarvan de leden samen werken en wonen op nati onaal land. Een collectieve nederzetting dus, waar men naast landbouw-werk- zaamheden ook een industrie wil ont- „Er wordt in de kibboets keihard gewerkt van 's morgens half zeven tot 's middags vier uur. Je eet er als wol ven, vijf keer per dag. Het werk is gevarieerd genoeg. We hebben er wer kelijk van alles gedaan. Je moet fors aanpakken, maar je hebt er plezier Naar Nederlandse begrippen is het „loon" belachelijk gering: ongeveer 24 gulden per maand. „Maar", haast Dirk zich te zeggen, „je krijgt dan ook alles gratis. Ondergoed, schoeisel, sigaretten, postzegels, alles." Zeven weken zwoegden de Nederlan ders, de rest van de tijd liftten ze door het land. „De busverbindingen zijn „Arabieren" tegen een Neder landse achtergrond. Dirk (links) en Ad Vermeulen poseren, terug in Moerdijk, in Oosterse kleder dracht. De kledij vormt een dier baar aandenken van hun avontuurlijke verblijf Israël. belangstelling de prins of prinses verdient hij geen) cent extra. Voor hem breken pas lu cratieve maanden aan, als het vakan tieseizoen begint.... hij kijkt schuin naar de kalender: nog een week of wat. Ondanks de toeristenstroom, die zich elk jaar over de smalle wegen door het dorpje wringt, is Lage Vuursche; bescheiden gebleven. Geeb schal lende jukeboxen, geen neonverlich ting, geen „goedkope" patatkramen. De allure van een dorp met standing is bewaard en daar kan zelfs de han digste horeca-exploitant (gelukkig) geen verandering in brengen. Pannekoeken In vergeelde boeken wordt de naam van het dorp voor de eerste maal in 850 genoemd. Het heette toen „Furs" Hilversum over de Vuursche naar De Bilt. de offersteen liet hij een plaatsen en een gerechtskamer bou wen. waar de vroede vaderen hun vergaderingen hielden. Bij de steen werd ook een boerderij opgetrokken. De boer kreeg tot taak de tol te bedienen, zijn vrouw moest gerechtskamer schoon houden. Aan de gerechtskamer herinnert nog de oude naam van de herberg: „rechthuis". De boer was een commercieel in gesteld man. Al gauw liet hij de zorg voor zijn vee aan knechts over en ging hij bier en jenever verkopen aan boeren, die de tol passeerden. Dat was het begin van de herberg, die tot de dag van vandaag de meest florerende zaak van Lage Vuursche is. Ruim tweehonderd jaar later, in 1865. huurde de boerenzoon Willem van Oosterom, stamhouder van de huidi ge exploitanten, de herberg plus boerderij van jhr. Bosch van Dra- kensteyn, de bewoner van het kasteel. Van Oosterom, afkomstig uit Portengen, een buurtschap in de Vechtstreek, pakte de zaken goed aan, zijn herberg kreeg een beroem de naam en werd het eindpunt van plezierritjes, die mensen uit omlig gende dorpen op zomerdagen maak ten. „die goeie jaren". Hij is geboren en getogen op de VuurscJhc en heeft met zijn broer Hein jarenlang de her berg, die in 1880 met een restaurant werd uitgebreid, gedreven. Hij zegt: „Vroeger was 't hier veel leuker. De mensen waren toen nog niet zo gehaast. Ze bleven veel lan ger zitten, omdat de paarden van de rijtuigen, waarmee ze naar ons toe waren gekomen, moesten uitrusten. De koetsiers kregen altijd een glas bier of 'n borreltje en n sigaar van anderhalve cent voor de klandizie.... „Naast de herberg stond de voerbak voor de paarden, 's Avonds kwamen daar de mannen van 't dorp voor 'n praatje bij elkaar. Dat was gezellig. Niemand verdiende veel in die ja ren, maar iedereen hielp iedereen, als dat nodig was". In 1952 verkocht de familie Bosch van Drakensteyn de herberg en de boerderij aan de van Oosteroms. Een jaar later legde de gemeente een nieuwe weg aan over de Vuursche in verband met het snel toenemende autoverkeer. Voor het restaurant leg de dat uiteraard geen windeieren. Al in 1931 hadden beide broers het buurhuis Dorpzicht gekocht en als lo- geerruimte voor vakantiegangers in gericht. Zeven jaar geleden werd het afgebro. ken; op dezelfde plaats werd het ho tel-restaurant „De Kastanjehof" ge bouwd. De Van Oosteroms beschouw den de uitbreiding als de kroon op hun werk en trokken zich uit de zaak terug. De voortzetting lieten zij aan hun kin deren over.... In de voormalige herberg zwaait een zoon van Hein de scepter, in de „Kastanjehof" de schoonzoom van Jan, Karei Bleuland van Oordt Hij is de gastheer van het R.V.D.-perscen- trum en van tientallen iournalisten en persfotografen, die in Lage Vuursche de geboorte van de Oranje baby afwachten. e pannekoeken, die zijn tweede vrouw bakte, waren een lekkernij,) maar ook de broodjes met kaas i Zorgen ders heel goed en goedkoop", zegt heeft ontslag gevraagd en gekregen. De heer en mevrouw Mastenbroek wa- j gebakken eieren met ham vonden De restaurateur is het type Dirk. Helemaal ongevaarlijk zijn de busritten echter niet altijd, "s Avonds j is er vrijwel geen vervoer, want dat is te riskant. BEKOGELING Tijdens een nachtelijke rit van eenj speciale bus door de Negeb-woestijn gaat een zwaar bewapende jeep aan het transport vooraf. Een aanval van de Bedoeïenen komt namelijk veelvul dig voor. Ad en Dirk maakten het mee, dat hun autobus met stenen werd bekogeld. „We waren de enigen, die er van opkeken." Indrukwekkend vonden de Israël-rei- zigers het militaire apparaat: „Elke man gaat in dienst, zonder voorafgaan de keuring. En iedereen is er nog blij mee ook. De training is zwaar en uitge breid. Ze zijn ook fel en erg wantrou wig. Als je een soldaat vraagt, waar-ie gelegerd is, krijg je geen antwoord." Dirk is dermate van de kracht van het Israëlische leger overtuigd, dat hij de uitspraak waagt: „Als ze ook maar één Israëlische divisie naar Vietnam sturen, is de zaak zo bekeken. Het zijn prima vechters. Wat wil je ook, met de vijandige buurlanden?" Grensincidenten zijn aan de orde van de dag, stelt Ad. „We hebben en kele opgeblazen installaties gezien en een verwoeste spoorlijn. In de grensgebieden draagt elke man wa- j pens. Men verklaarde ons voor gek, i dat we ongewapend waren. Bij het j meer van Galilea werken de boeren met gepantserde trekkers, omdat regel- 1 matig vanaf de bergen wordt gescho-j ten." sinds prinses Beatrix op het kasteel woont op Drakensteyn in dienst. Me vrouw Mastenbroek (Canadese) was de kokkin van het prinselijk paar, dat, nu een lakei heeft geleend van paleis Soestdyk. Het echtpaar Mastenbroek beviel het werk op Drakensteyn niet meer. Het vond het ongeregelde leven op den duur te zwaar. Prinses Beatrix en prins Claus hebben nog geen ander echtpaar gevon den, dat de huishouding op zich wil nemen. lD*»_!!\a_n_s_ gretig aftrek. De ham kwam varkens, die op de boerderij waren; gefokt en ook de melk, boter en j kaas waren van eigen bedrijf af-1 komstig. i mevrouw Mastenbroek nog in de bijgebouwen van Dra- !4-jarige zoon. Jan van; Oosterom. vertelt dat met een duide- lijke ondertoon van weemoed i Dit is het medisch team dat prin ses Beatrix bij de bevalling zal bijstaan: v.l.n.r. dr. J. Drukker, arts-specialist voor kindergenees kunde te Amersfoortzuster C. L. van Beuzekom, hoofdverpleeg- ster-kraamdocente te Utrecht; dr. G. M. M. Nijhuis. arts te Bilt- hoven en prof. dr. W. P. Plate, hoogleraar in de verloskunde eh leer der vrouwenziekten te Utrecht. MODERN LAGE VUURSCHE Meer buitenlandsed,5Ch team'dat prof dr hotels erslaggevers) Plate uit Utrecht zal assisteren bij de bevalling van prinses Bea trix, is samengesteld. Het bestaat uit dr. J. Drukker, kinderarts te Amersfoort, de narcotiseur G. M. gasten in „Toch hebben we weinig van de Inci- .y pen Qn; denten gemerkt", is de eensgezinde conclusie. „De voornaamste indruk, die DEN HAAG Het aantal gere-jM Niiuuis uit Rilthoven en de we van Israël hebben overgehouden isj gistreerde overnachtingen van buiten- J4- ^l-,ftUl1S u" ülunovj" en °e wel, dat het land verrassend modern landse gasten in hotels bedroeg in 1966 hoofdverpleegster mejuffrouw L. is. Moderne steden, moderne werkwij-4.800.000. Dit was vier procent meer L. van Beuzekom. Beide laatsten zen." dan in 1965. i zijn, evenals prof. Plate, verbon- Duitsland neemt met 32 procent van J De twee neven willen graag nog i de overnachtingen de eerste plaats in. den aan het academisch eens terug. Om het geld hoeven ze «ierna volgen Engeland en Schotland huis in de Domstad, ut i 4 1,^+1(16 pet.), de Verenigde Staten (15 pet.) het zeker met te laten, want heten F"rankr,jk (6 pct|. uitstapje kostte hen. reizen en aan-j koop van vele souvenirs inbe grepen, de man tweeduizend gul- Het me- het examineren. Aan beide nam hij trouwens zelf in tensief deel, ongeacht de grote gevaren die eraan verbonden waren. In vele commissies van uiteenlopen de aard heeft prof. Plate, over wiens persoon en werk zonder uitzondering met grote waardering wordt gespro ken, zitting. Zo is hij lid van de con tactcommissie van de Stichting kli nisch hoger onderwijs te Rotterdam. Toen hij op 8 december 1966 40 jaar arts was. werd hij benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Gisteren is een verlaat huwelijks- den. Ze geven er echter in de toe- ZtrLTvol"e^hov""^ebode'. komst de voorkeur aan, als toerist; Onder meer een rugschild van een het land te bezoeken. „Ze zeggen,; zeeschildpad. Namens de Neder- dat iedereen die er eenmaal is ge-1 weest, beslist terug wil. Dat is waar. volkomen waar". D'r. Drukker Dr. J. Drukker, op 1 november 1912 Prof. Plate hoogleraar in de ver- in Ams,„dam 5eboren. atudeerde aan loskunde en de leer der vrouwenrok- de Gem„nteiyke Univeraiteit In de de Utrechtse Rijksumversiteit, hoo(dstad. Sinds d, bevrijding is hij Het Loo brengen. werd op 17 maart 1902 op Java gebo ren. In Leiden legde hij in 1921 zijn eerste universitaire examen af. Zijn verdere medische studie genoot hij in K„JPmSIHIIBAmsterdam, waar hij in 1926 de doe- ïandse Antillen kwamen ~de dochter I torsbul verwierf. Twee jaar later pro- arts~v van de minister-president aldaar, moveerde hij. mej. Jonckheere en de gevolmachtig- Van 1930 tot 1939 was hij tweede de minister, mr. P. L. de Haseth, het (hoofdassistent van de universiteitsvrou- beerde medicijnen verbonden aan het protestants-christe lijk ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. Gedurende de oorlogsja ren. waarin dr. Drukker moest onder duiken, werkte hij ais huisarts en al; de gastvrije waard en daarmee zet hij de familie-traditie voort. De laatste dagen vertoont zijn gezicht echter rimpels, want hij heeft zorgen. Als de baby in de tweede helft van april geboren wordt, komt hij onher roepelijk in moeilijkheden. Voor de laatste weken van deze maand heeft hij voor andere gasten kamers ge reserveerd. Als er dan nog journa listen zijn, moet hij hun noodgedwon gen de deur wijzen. Op zijn agenda staat ook nog een vergadering van een aantal directeuren. Voor hen heeft hij ook kamers gereserveerd, kamers, die nu nog worden bewoond door persvertegenwoordigers. Hij heeft het plan achter zijn hotel een tent op te richten en de verslagge vers uit te nodigen, daar een of twee nachten te slapen, als de directeuren komen.... Berichten over de drukte in Lage Vuursche hebben hem een financiële strop bezorgd. De organisator van een partij met vijftig gasten belde gistermorgen af. omdat hij bang was, dat het feest in het geroeze moes verloren zou gaande restau rateur protesteerde: afspraak is toch afspraak, maar de man hield voet bij stuk. Als hij een ander etablisse ment wil vinden, moet hij- in elk geval niet in de buurt van Dra kensteyn zoeken. ARP-kieskring: aan de top te weinig begrip (Van onze parlcmcntsrcdactie) DEN HAAG Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Kamerkies- kringcentralc Leiden van de ARP in het vage communiqué na de vergade ring van het Centraal Comité op zater dag jl. reden gezien tot het uitschrij ven van een openbare vergadering van dc Kamerkicskringcentralc. wenkliniek, waarvan hij van 1939 tot 1948 eerste hoofdassistent was. Van 1930 tot 1948 had dr. Plate ook een praktijk als vrouwenarts in de j hoofdstad. Hoogleraar In 1948 aanvaardde hij het hoogle raarsambt aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij publiceerde verscheidene werken op het gebied van de gynaeco logische pathologische anatomie en de gynaecologische endocrinologie. Naast de andere onderdelen van zijn j vak trok vooral de pathologische anato- i mie zijn aandacht. Op dit gebied is •prof. Plate een specialist tot wie men zich uit het hele land wendt, wanneer moeilijke preparaten moeten wor den beoordeeld. Ervaren in het geven van colleges n als lid van de artsenexamencommis- ie was hij in de oorlogsjaren ook dc BRUSSEL De nieuwe minister van landbouw en visserij, ir. Lardi- nois, betreurt het dat Frankrijk zonder enig vooroverleg het invoerverbod heeft ingesteld voor Nederlands vlees. De Franse regering had toch volgens hem invoer kunnen blijven toestaan van vlees van dieren, die niet af komstig zijn uit besmette omgeving en die geslacht zijn in een niet besmette provincie. Deze vergadering zal worden gehou den op 24 april te 8 uur 's avonds in restaurant Florida te Boskoop. Het bestuur van de Kamerkieskring, zo vernemen wij, heeft uit de tekst van het communiqué en de daarop door de partijvoorzitter gegeven toe lichting de indruk gekregen, dat de partijvoorzitter van mening is het poli tieke beleid van zijn partij te kunnen bepalen. In deze echter is alleen het partijconvent bevoegd. Het communiqué, aldus de opvatting van liet Kamerkieskringbestuur, be- De heer G. M. M. Nijhuis (34) stu- wijst dat men aan de top van de par- -®: - f-— Utrecht. Sinds tij te weinig heeft begrepen van bange de universi- vermoedens zoals die thans in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11