Voor zulke kinderen wordt niets gedaan Zwerver koopt voor Beatrix een plantje en Claus Zwerver lokt meisje (17) mee 7 DINSDAG II APRIL 1967 zich ■een ongeluk jl T"| ELFT „Je moet U 's morgens eens dooi de lege prakticaza- '4 'en en laboratoria van de technische Hogeschool openDan slaat de schrik b om het hart. Een einde 'j'bze verlatenheid komt op |e af, er is geen mens te «era. Logisch, die zitten op 11 illege met een soort pa- isclie angst in het hart een oed dictaat bij elkaar te Prof. dr. ir. F. A. HEYN bom sloeg in ken te krijgen. Laat de man in bed blijven als hij daar zin in heeft. Komen wij nu bij de kosten. Er wordt in ons land door zo'n slordige tweeduizend hoogleraren college ge geven aan tienduizenden studenten. Met goede boeken verdwijnt het beeld van de lege prakticazalen en laboratoria 's morgens en de lege col legezalen 's middags. Je kunt voor de eerste drie jaren twee groepen maken. De ene helft kan 's morgens praktica volgen, de andere 's middags. Er behoeven niet steeds grotere collegezalen gebouwd te worden, er komt personeel vrij en ruimte. De peperdure toestellen, die tussen haakjes na vijf jaar soms al -.veer verouderd zijn worden ren dabeler gebruikt. Ik garandeer u dat de kostenbesparing zo enorm is dat men de studenten gemakkeijk alle benodigde boeken gratis kan geven. Natuurlijk zijn er zwartkijkers, die zeggen dat de student zo een autodidact wordt. Dat is niet waar. De docenten stellen immers de stu dieprogramma's op, wijzen de boe ken aan en maken de collegedicta- beschikbaar. De studenten die nu èn colleges èn practica èn oefeningen moeten volgen, krijgen weer tijd voor studie en vermaak. Praktica in de morgenuren hebben ook nog het grote voordeel dat ze het werk bevorderen, want ze zijn verplicht, je kunt niet wegblijven, terwijl men een college naar eigen keus wel of niet loopt. Afschaffing van de hoorcolleges biedt echter ook de docent on voorstelbare voordelen. Als ze de programma's hebben vastgesteld, de boeken aangewezen en de dictaten gemaakt, krijgen ze de banden vrij voor ander werk. Het is toch al te gek dat mensen die hun sporen in hun vak verdiend hebben jaar in jaar uit dezelfde col leges moeten voordragen, waarvan de leerstof niet veel meer is dan die van de middelbare school, terwijl het rendement twijfelachtig is. LEEUWARDEN „Ik kom aan mijn huishouden niet toe'", zegt mevrouw G. J. L. Huisinga- Nijsen, 41 jaar oud en moeder van vier kinderen. Zaterdagavond was zij voor de televisie in het KRO-programma Brandpuntpost. Zij kreeg toen in een directe uit zending van Frits van der Poel de gelegenheid iets te vertellen over het probleem dat haar bezig houdt. Zij is moeder van een negen jarige jongen die „spierdystrofie'' heeft. Het is een verlamming van de spieren van benen en armen. We hebben een poliofonds, astma fonds, vereniging van suikerzie ken enz., maar voor deze groep is er niets, zei ze. Haar oproep heeft succes gehad. Al twee dagen moest ze onophoude lijk naar een ratelende telefoon lo pen. Uit Alkmaar, uit Rotterdam, uit Bennekom, overal kwamen de reac ties vandaan. „Fantastisch", zegt me- Initiatief van moeder uit Leeuwarden vrouw Huisinga, „dit had ik niet verwacht". Begin januari schreef mevrouw Huisinga naar de KRO. Het verzor gen van een dergelijk geheel hulp behoevend kind roept vele problemen moeilijkheden op. Problemen waarmee je bij niemand kunt ver- scnijnen je staat er alleen voor. Het was voor haar een reden om een brief naar Brandpunt te schrijven. Voorzover haar bekend is wordt er voor dergelijke kinderen niets ge daan. In Amerika en in Engeland bestaan resp. een fonds en een stich ting. iets dergelijks zou mevrouw Huisinga ook graag in Nederland zien. Zij hoopt op zoveel mogelijk re acties. Het eerste dat haar staat te wachten is het vormen van een werk comité. Dit comité zal moeten on derzoeken wat er verder mogel?S; is. Als er maar een centrum is dat rijgen. En dan moet je 's middags s' eer eens naar die TH gaan. an zit er geen kip in de lege ir- illegezalen. Alle studenten erkten op praktica of in het 0. boratorium. Dat kost miljoe- Ik zal het u zo voorreke- Aan het woord is prof. dr. ir. F. A. (elektrotechniek) die in para- schematisch praat over de izïening van het hoger onderwijs, (het blad Intermediair (informatie- j voor leidinggevende functiona- rsen) zette hij zijn bezwaren tegen hoorcolleges uiteen. De bom sloeg Er kwam vraag naar het artikel in brochurevorm werd het her- Heyn „dit is het tweede van i serie van tien artikelen die ik l schrijven aan de vooravond van D complete onderwijs-omwentellng. en de tijd. Hij kan drie bladzijden terug gaan, hij kan blijven hangen bij een zin en er over nadenken. In Amerika (alweer Amerika) heeft ene professor R. F. Feynman een bijzonder goed leerboek geschre ven. Dat is glashelder. En het ziet er aantrekkelijk uit. Het begint met een foto van Feynman als drummer, gewoon omdat de man daar gewel dig in was, en dan volgen de „lectu res on physics", met duidelijke teke ningen en zonder overbodige En in Engeland heeft prof. Sears WEER TIJD een leerboek geschreven dat in drie jaar een duizelingwekkende oplaag haalde, gewoon omdat het zo goed is. De' man werd er miljonair mee, wat hij trouwens al was, maar dat doet er niet toe. Het komt er op aan de sjudent de eerste drie jaar te verlossen van het achter vrienden aanhollen om toch maar dat ene goede dictaat te pak- SLUIER Op praktica, oefeningen en instruc ties blijft het contact met hen bestaan. Juist op demonstratiecolle ges neemt het contact toe. Bij die massa-seances bestond dat helemaal niet Het rendement van de studie en de duur worden gunstig beïnvloed. Niet alleen door de meer efficiente Niet alleen door de meer efficiënte doen op colleges, niet meer achter dictaten aanjagen maar ook door een betere dosering van de leerstof, die nu openbaar wordt. Er komen miljoenen man-uren Voor de demonstratiecolleges en de praktica, daarvoor zijn ze werke lijk nodig. Daarvoor hebben we pas het recht ze uit de maatschappij te halen, waar ze vaak zo broodnodig zijn. Vroeger, toen kon het nog, een professor met een paar studenten voor' zich, maar de schaalvergroting heeft alles onzinnig gemaakt. Maar (berustend) de massa-colleges zullen het nog wel een tijdje uithouden on der 'de geheimzinnige sluier van de wetenschapsbeoefening die alles be dekt. College geven? De stof uit het notitieboek van de hoogleraar doen verhuizen naar het notitie boek van de student, zonder dat de hersens van beiden daaraan te pas komen. FJnus Bouwmeester liep in 4 dagen ERLOREN naar Drakensteyn. „Ik hoop dat het een feest wordt met veel muziek Jt u zich voor, je staat voor een met studenten, die zich een on- pennen om je bij te houden, mensen kunnen op zo'n moment it denken, want dan vallen ze uit boot, ze kunnen niets vragen, ant het kan een stomme vraag zijn m zou je de gang van het onder moeten onderbreken om zon iets duidelijk te maken wat die deren en dat kunnen er twee- nderd zijn allang weten. Haar zelf sta je ook maar verlo- Je krijgt geen respons, je weet ;t of je te snel spreekt, of te lang- Maak je geen gedachtenspron- die niet meer bij te benen zijn? Dan kom je vanzelf tot de enige medie; Maak een leerboek, maar ook werkelijk een leer-boek. Amerika, vertelt prof. Heyn. ;n ze dat al lang begrepen. .j«r nemen ze het niet langer uit j inomische motieven dat soms ^tig procent van de studenten er lkomen passief bijzit en zijn ge- AGt chten bij iets heel anders heeft. N4 fOE "b :en mens Neem het verhaal van die hoogle- die niet op tijd in de college kon verschijnen. De man is heel ■tsgetrouw. Hij zet zijn college televisiebanden en geeft opdracht op het vastgestelde uur af te i de collegezaal, lij blijkt zich echter vergist te •ben in het tijdstip van terug- »t. Dat valt veel vroeger en hij luit zichzelf te gaan beluisteren. de gang hoort hij zijn eigen reeds srhallen. Hij zal voorzich- binnenkomen om niemand te sto- opent de deur en ziet een com- batterij bandopnemers. Geen in de zaal. Zoiets moet je toch I denken geven. Schrijven dus, dat is de enige op- Tsing. Ga maar na. Als je schrijft ink je na. je schrapt eens een zin, idpieegt een collega en een stel fcidenten. Die kunnen allemaal kri- pch je werkprodukt bekijken. beste docent maakt voortdurend rsprekmgen en is lang niet al- i even goed ;n de stemming. Ik ga jaar bij mezelf na; er is toch een pidelijk verschil tussen, zeg maar.- pgmorgen negen uur en donderdag- i twee uur, [Dat geldt voor de hoogleraar, laar de student kan ook een fiest pter de rug hebben en er maandag geweldig met zijn kop bij- (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE In het luxueuze hotel-café-restau rant „De Kastanjehof" wacht een zonderlinge clochard de ge boorte van de Oranjebaby af: de vooral in Rotterdam beken de zwerver Rinns (ook wel: Henk) Bouwmeester (61). Van het geld, dat bezoekers van een Baarns café voor hem hebben opgehaald („vjjf gulden") heeft hjj een cyclaam gekocht. Hij .EERBOEK wil proberen, de plant persoon lek aan prinses Beatrix en prins Claus aan te bieden zodra de baby is geboren. „Ik zoek alleen nog 'n tussenpersoon, die me effe door de hekken naar binnen loodst Hij is een schilderachtige figuur, on danks zijn schamele kleding. Op zijn lange grijze haar draagt hij zwarte schipperspet, op de re van zijn jasje zitten speldjes en op zijn vale regenjas bungelt een daille aan een rood-wit gestreept lint: „van het carnaval". Met zijn ruige baard trekt hij veel bekijks, overigens tot ongenoegen van de restaurateur, die bang i: gunsten van zijn welgestelde klan tenkring te verspelen. Zijn vrouw vroeg zich nerveus af: „Als 'ie zich maar gewassen heeft..." Inkomsten heeft hij niet en hij maakt ook niet de indruk, dat hij daar rou wig om is. Hij kijkt wel uit naar zijn „pensioen": „Nog 42 maanden..." mistroostig: „Dat duurt nog 'n hele tijd. Voorlopig moet ik nog blijven sjaggeren." eigen adressen Zijn wieg stond in de oude binnenstad van Rotterdam, de Hennewierstraat. „Ik ben Rotterdammer in hart en nieren." Vast adres heb ik niet, maar ik heb wel plaatsjes, waar ik altijd kan slapen. Niet op sleepboten of in leegstaande auto's of bij het Centraal Station. Daar zien ze me niet. Met die zwervers wil 'k niets te maken hebben. Ik heb m'n eigen adressen en die houd ik geheim." Hij heeft nog vier broers en1 een zus, maar hij ziet hen nooit. „Ik weet zelfs niet waar ze wonen: een moet er in de buurt van Gouda zitten, een andere broer ergens bij Nijmegen." Getrouwd is hij nooit geweest. „Dat is de schuld van Hitler. In de oorlog voer ik als matroos op 'n schip (ik het gaat aanbieden. „Dat blijft ge heim, da's m'n privé-zaak." Over de oranjetelg: „Ik hoop, dat de baby op 'n zondag wordt geboren. Dan wordt 't 'n gelukskind. Ik ben ook op 'n zondag geboren. Maar vol gens mij kan 't ook op 'n donderdag gebeuren, deze week of de volgen de." Onopvallend heeft hij van iemand een uitsmijter en twee glazen bier losge kregen. Daar zet hij zelfs zijn vette pet voor af. De komende dagen hoeft hij zich weinig zorgen te ma ken over een lege maag. Journa listen en fotografen tracteren hem op cognacjes, waaraan hij als kenner nipt, en v een bewoonster van Soest- dijk heeft hem gevraagd, bij haar te komen eten en logeren tot de dag van de blijde gebeurtenis. De zwer ver nam de uitnodiging graag aan. Het is lang geleden, dat hij tussen de koele lakens lag. gek op muziek Hij hoopt, dat het een spontaan feest wordt, met veel muziek. „Ik ben gek op muziek. Als er ergens 'n fanfare voorbijkomt, loop ik altijd 'n eindje mee. Ik heb altijd twee stokjes bij me om de maat te slaan. Laatst was ik in Eindhoven. Ik wilde naar concert in de Schouwburg, maar toen ik er kwam, vertelden dat ik -te laat was. Het concert was 's middags al geweest. Geloven doe! 'k 't nog niet'" Voor haar en voor de telexistes is dan het ogenblik aangebroken, waar op telefoon en telex 24 uur moeten zijn bemand. feesttooi Baarn heeft zich intussen in feesttooi gestoken. Op de brink naast het ge meentehuis Is een houten podium ge bouwd, waarop op de avond van de geboortedag wordt gedanst. De stra ten rondom het plein zijn versierd met kleurrijke zuilen, tussen de hui zen hangt feestverlichting. Het extra feestelijke aanzien, Baarn nu al heeft, houdt verband met de sterrit, die is voorbereid door de gezamenlijke Oranjeverenigingen Op de geboortedag of de dag daarna komen automobilsten uit alle delen van het land naar Baarn, waai gelegenheid krijgen de felicitatiere- gisters te tekenen. bekend is bij de ouders, waar terecht kunnen met hun moeilijkhe den en waar ze om advies kunnen vragen. Dit is voorlopig de vurigste wens van mevrouw Huisinga. Voorlichting aan de ouders met zo'n kind is heel belang rijk. Dit centrum zou de ouders bij voorbeeld kunnen vertellen hoe ze het kind het beste op het bed kunnen leg gen, hoeze het kind zouden kunnen op tillen en hoe het kind het beste op het toilet te helpen. Het geluk moet ook binnen het bereik van deze kinderen liggen. Blij Na de uitzending belde een man uit Alkmaar op, die verzuchtte: „Wat was ik blij toen ik u voor het scherm zag. Ik heb al maanden rondgelopen met de gedachte iets te doen, maar ik wist niet hoe ik het moest aanpakken." Dergelijke reacties geven de Leeu warder initiatiefneemster veel morele steun. Ze is echter het meest in haar schik met enkele reacties van medi sche zijde, hetgeen erop duidt dat er echt nog wel iets te doen is voor deze kinderen. Mevrouw Huisinga weet wat het is een dergelijk zorgenkind te hebben. Het kind vraagt veel van zijn ouders en met de moederlijke zorg alleen komt het kind er niet. Er is ook veel geld voor nodig. Sinds de uitzending heeft ze al ge hoord van uitermate trieste gevallen. Inhakend hierop zegt ze: „Een cen trum voor spierdystrofie zou de ouders ook kunnen adviseren hoe ze via de Bijstandswet en andere bronnen aan geld kunnen komen als vereniging of als stichting zouden we bij de regering op een spoedige inwerkingtreding van de wet zware geneeskundige risico's kunnen aandringen en op mogelijke andere sociale voorzieningen. Nerveus Mevrouw Huisinga was nerveus toen de camera's op haar werden gericht. „Je praat per slot van rekening over levende dingen. Ik hoop echt niet iets gezegd te hebben waarmee ik het heb verknoeid. We leven in een materia listische tijd en er wordt al zoveel ge vraagd van de mensen." Al die mensen zou ik echter willen wijzen op hun gezonde kinde ren die niet verlamd in een rolstoel zitten. Mevrouw Huisinga weet nog niet hoe ze het allemaal moet aanpak ken. De reacties hebben naar over rompeld. Maar één ding weet z« zeker: ze wil geen instantie op een levensbeschouwelijke grondslag. „Als jeblieft niet, of we nu rooms-katho-- iek, hervormd of humanist zijn, we zjjn allemaal moeders met hetzelfde probleem. Waarom dat te versnip peren? Binnen de algemene organi satie zal altijd nog wel plaats zijn voor een meer individuele geestelijke begeleiding". Als we de deur achter ons dicht doen, rinkelt de telefoon weer. Het adres van mevrouw Huisinga is: Potgieterstraat 4 in Leeuwarden. Generale staf voor werkgelegenheid? UTRECHT Het orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft in zijn laatste nummer het al eerder te berde gebrachte Idee om een centraal beleidsorgaan voor de werkge legenheid te stichten, nader uitge werkt. De gedachten van het NKV gaan uit lar een rijksdienst voor industrialisa tie en werkgelegenheid, een toporgaan boven de regionale werkgelegenheids- commissies. Deze rijksdienst zou, zich moeten be zighouden met alles wat er op het ter rein van arbeidsmarktpolitiek, industri alisatie, werkgelegenheid e.d. gebeurt. Zwitserse stad wordt bedreigd door tyfus ZURICH De Zwitserse stad Baden (14.000 inwoners), niet ver van Zürich gelegen, wordt bedreigd door tyfus. Sinds enige tijd komt in een industrie wijk van de stad grote vogelsterfte voor. In de kadavers zijn tyfusverwekken- de salmonella-bacteriën aangetroffen. De bevolking is gewaarschuwd de do de dieren niet aan te raken. Men vermoedt dat de vogels besmet water hebben gedronken. Maandag stapte hij „De Kastanjehof" binnen, druipnat van de regen. Zijn hele bezit droeg hij aan een hand met zich mee. hoofdzakelijk boeken. verpakt in krantepapier en met voer ik als matroos op 'n schip (ik| -t n0g niet" ROTTERDAM Gisteren is hier de touwtjes bij elkaar gebonden. Lo- heb altijd op de bmnenvaart geze- Met een dak boven zijn hoofd en een i zwerver G. T. gearresteerd, ervan ver- pend was hij uit Maastricht geko- ten), dal door de Duitsers m beslag' bed om jn te slapen leeft de Rotter-jdacht een 17-jarig meisje naar een kei- men, waar hij in plaats van op een werd genomen. Ik zou met de doch-1 damse clochard de komende dagen I der te hebben gelokt, waar hij haar feest in het ziekenhuis belandde J14 omeen zieke vriend op te zoeken. „Ik heb er 'n dag of vier over ge daan." vertelt hij in ruil voor koffie en cognac. „Slapen doe ik overal, bij boeren en in hooibergen. Vannacht heb ik n 'n busje gelegen, maar van morgen vroeg moest ik er weer uit, want anders hadden ze me gezien." MM feu dan nog wat. Als je een stu- Pent een goed leerboek in handen H. Bouwmeester wandelend voor de fceft, kan hij zelf het tempo bepalen poorten nooit honger Na de dood van zijn moeder zeven jaar geleden is hij gaan zwerven. „Ik zit overal. Honger heb ik nooit, want ik scharrel hier en daar altijd wel wat op. Maar nou begint 't me wel te vervelen. Er moest nu 's ie mand zijn, die 'n woonwagen of 'n woonschuitje voor me had, waar ik in kon gaan wonen. De gemeente doet niets voor me. Als ik bij 't lo ket kom, proberen ze me steeds mis te lopen voor vriendjes doen amb tenaren alles, vooral als dat maar goed is." Hij maakt met duim en wijsvinger het internationale gebaar, I dat geld betekent. de schipper gaan trouwen en het schip als huwelijkscadeau krij gen. Dat schip heb ik nooit terugge zien en de dochter evenmin." koningsgezind Waarom is hij naar Lage Vuursche ge komen? „Ik ben koningsgezind. Wat ik in Duitsland heb meegemaakt is nooit te vergeven en te vergeten. In j 'n republiek is het altijd hommeles. Als je 'n koningin hebt, kan er niet zo gauw wat gebeuren. Daar is ze j zelf wel bij. Bij de plant, die hij op Drakensteyn wil bezorgen, heeft hij een briefje gestopt met een gelukwens: „Gefelici- teerd met uw jongste spruit en dat] hij maar als kleine guit flink op j mag groeien en dat hij vele jaren inj geluk en vrede en voorspoed tot een j flinke zoon of dochter mag opgroei- j en tot een volwassen mens". Voor koningin Juliana heeft hij ookj een geschenk in gedachten. Hij ver-| telt niet wat het is en waarom hij I volgens zijn begrippen als een vorst. Hij wordt het wachten niet moe. Ve le anderen wordt het dat wel. afleiding In de twee legertenten op het grasveld tegenover de ingang van Dra kensteyn proberen zes telexistes van de PTT de dag zoek te brengen met het oplossen van kruiswoordpuzzels en het lezen van boeken. Zij moeten van 's morgens half negen tot 's avonds tien uur aanwezig zijn: om niets te doen, want er gebeurt (nog) niets. Hun enige afleiding is de tele foon, die regelmatig belt. Het telex- centrum heeft namelijk het nummer gekregen van een bedrijf, dat on langs is verhuisd. Vele relaties van de onderneming kennen het nieuwe nummer kennelijk nog niet. Vandaar de talrijke telefoontjes. De telefoniste in de andere donker-] groene tent heeft het helemaal een-| zaam in haar eentje. Zij krijgt pas Men neemt aan dat de zwerver de gezelschap van een collega, als de avond tevoren de gesprekken van de geboorte spoedig is te verwachten. I jongelui heeft afgeluisterd. aanrandde en ernstig mishandelde. Het meisje was donderdagavond naar de hal van het Centraal Station ge gaan. Zij hoopte daar haar verloofde, met wie zij de vorige avond ruzie had gehad, weer te treffen. Zij werd aangesproken door de zwerver. Deze bleek volledig op de hoogte te zijn van de persoonlijke omstandigheden van het verloofde steL De clochard vertelde haar dat hij wist waar haar verloofde zich die avond bevond. Het meisje ging op zijn voorstel in. Per tram vertrokken zij naar de flat. Toen zij in de lift stapten, drukte de man inplaats van op het knopje voor de vierde etage op dat voor de kel der. Het meisje begon zich toen te verweren. Met haar naaldhakken verzette zij zich tegen haar aanval- I Ier, die verwondingen aan zijn hoofd opliep. Ondanks de verdediging van het meisje wist de zwerver haar te overweldigen. Het meisje liep ern-"j stige verwondingen in haar gezicht Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor tweew - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7