Golden Fiction „Ik zoek geen politieke carrière" Steekhoudend Albeda: iedere christen moet radicaal zijn Humphrey weer thuis AKTUEEL Uit de Haagse hof geplukt Mao van minderheid naar meerderheid DINSDAG 11 APRIL 190? IR. WILLEM FREDERIK SCHUT: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Toen bekend werd dat ir. Willem Frederik Schut (46) die zondagavond forma teur De Jong het ja-woord had gegeven en minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening was geworden zeiden zijn vrienden en hij heeft die in vrijwel heel het land „Kijk, dat is nu net iets voor hem. Hij zou als hoofd van dat departe ment best eens the right man on the right place kunnen blijken te zijn". Zij doelden daarbij in de eerste plaats op zijn akti- viteiten van meer dan twintig jaar als directeur van het (planologisch) Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" te Rotterdam dat hij naar het oordeel van deskundigen voortreffelijk en met veel verve heeft geleid, en in welke functie hij heeft bewezen een man met visie te zijn, die zijn idealisme hi praktische banen weet te leiden. Vakman Maar zij hadden ook het oog op zijn kwaliteiten als mens, op zijn persoon. Hij is een beminnelijk man met een groot gevoel voor humor, beslist iemand op wie te bouwen valt, een vakman tot in de toppen van zijn vin gers, geenzisn zo star, dat hij niet bereid zou zijn kennis te nemen van denkbeelden van anderen en die op hun bruikbaarheid te onderzoeken, ook al stroken ze niet met de zijne. Hij had in Rotterdam, wat men noemt, een goede baan. In kringen van Zuidhollandse gemeentebesturen werd hij hogelijk gewaardeerd. Hij voelde zich door nog allerlei andere bezigheden een gelukkig mens. Waarom dan heeft hij dit alles opgegeven voor een post, die in de jaren na de oorlog door allerlei om standigheden het middelpunt is geweest van veel kri- triek? Een minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening wordt immers van alle kanten op de vingers gekeken. Het is niet zo gauw goed wat hij doet. Niet afschuiven Ir. SCHUT de schouders er onder zetten... zijn vrienden vullen aan: „Hij is de gedachte toegedaan, dat ie mand die op een bepaald vakge bied geschiktheid heeft, niet al tijd werkzaamheden kan afschui ven op de schouders van politici". Ze zeggen: „Het past helemaal bij zijn anti-revolutionair-zijn uit te gaan van het standpunt, dat kri tiek op de meest verantwoorde lijke politici zeer gemakkelijk te geven is, als je niet bereid bent zelf ook eens je schouders onder het oplossen van problemen te zet ten. Hoe kun je wat constructiefs verwachten is zijn gedachten- gang als mensen, die zeggen het te weten aan de kant blijven staan?" Het departement is hem niet vreemd. Door zijn werk als di recteur van Stad en Landschap heeft hij zich op dezelfde gebieden bewogen als door het departe ment worden bestreken. Als ste- debouwkundige heeft hij zich ook beziggehouden met woningbouw, met grondprijzen, met allerlei ..stunts" en heeft hij de grote op komst van het bouwen in „stro men" meegemaakt Taak Ziet hij problemen in zijn nieuwe werkkring. Hij vertelde: „In de eerste plaats is er de problema tiek van de coördinatie op plano logisch gebied. Daarnaast de pro blematiek van de uitvoering. Hoe ga je werken? Volgens een vast patroon, een vast model, of wil je enige soepelheid betrachten? Bij een vast patroon ben je grotendeels gebonden aan vaste lijnen, bij soepelheid gooi je dat feitelijk allemaal over boord. De taak zal worden antwoord te vin den op de vraag: „Welke lijnen stippel je uit en hoe blijf je daar binnen toch nog soepel. Dit zie ik als een taak van de overheid". Ir. W G Schut is het terrein nog een tikkeltje aan het verkennen. Hij waagt zich niet aan voorspel lingen. Van een ding is hij echter vast overtuigd. „Dit departement gaat een goe de toekomst tegemoet door de wel vaart en door de plaats, die ons land in Europa inneemt. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de geweldige ontwikkeling van de havens. Dit departement kan de problematiek, die daarmee verband houdt, hel der eh doorzichtig maken. En die kant trekt me bijzonder aan". Positief TIET lijkt erop, dat de landen van de EEG (Europese economische gemeenschap) wat positiever staan tegenover de problemen, die op korte termijn om oplossing vragen. Frankrijk toont zich voor het eerst sinds lange tijd bereid, medewerking te verlenen. Vorige week werd nog verwacht, dat het zelfs geen minister zou zenden naar de ministers-bijeen komst te Brussel. West-Duitsland ontwikkelde bij monde van minister Brandt opbou wende ideeën met betrekking tot uit breiding van de samenwerking tus sen de zes landen, in het bijzonder op politiek terrein. De Beneluxgroep ontplooide activi teiten, die kunnen leiden tot het wegnemen van bezwaren tegen on derdelen van het non-proliferatie verdrag (tegen verspreiding van kernwapens). Blijkbaar is een punt aangebroken, waarop de belangen van de leden- staten weer parallel gaan lopen, ook al blijft er onderscheid in benade ring van de aan de orde zijnde pro blemen. Initiatief 'TOE te juichen valt het initiatief van de Beneluxgroep, al was het alleen maar omdat het kan leiden tot vergroting van de samenwerking der drie landen, die in Europa een be langrijke rol kunnen spelen. Het compromis, dat de Benelux nu gaat uitwerken, kan tot gevolg heb ben, dat de in het non-proliferatie verdrag voorziene controle ook aan vaardbaar wordt voor West-Duits land en Italië. Wordt dit compromis aanvaard, dan zijn alle beletselen nog niet wegge nomen. In dat geval blijft de vraag, of de Russen akkoord zullen gaan met de uitleg, die de Euratomlanden aan de controle-bepaling geven. Dat is echter een ander probleem. Het is van groot belang, dat de lan den van de Europese gemeenschap niet op zuiver juridische en tech nische gronden het verdrag naast zich neerleggen. Perspectief Synode (2) n ons blad van zaterdag 8 april bben wij in deze rubriek een brief genomen van de heer S. P. Mac- ver de generale synode van de Kerken (vrijgemaakt). Het jkt, dat de heer Mackloet niet de 3 doeling had deze brief als „ingezon- n" te zien opgenomen. Hij schrijft is o.m. het volgende: De brief achtte ik niet voor publica- bestemd, omdat die onvoldoende as gemotiveerd en vooral ook om- t die veel te fel was. Nu achteraf erken ik ook, dat ik de brief -^Jfs niet in deze vorm aan u had r<jeI >eten schrijven, ook al zou ze niet )do< publiceerd zijn. In een onbewaakt ogenblik heb ik ij als reactie op de laatste gebeurte- V' 5 ter synode niet beheerst, en daar- *f uiee onchristelÜk gehandeld. Ik vraag f j iereen, die dit aangaat, orn verge* ng. Het is ook één van mijn zonden lakfe ik voor mijn Heer en Heiland be- sloffi- Berghuis-Biesheuvel (slot) Dr. Berghuis heeft als voorzitter ■it, n de ARP nu voor de tweede maal rust en de eenheid verstoord. Ik cht dat een voorzitter van een par- I de taak had steeds naar buiten de 'Pk' nheid te demonstreren. Onderlinge verdeelheid predikt men Oeg van daken, maar behandelt i en binnenskamers. Onze tegenstan- las-irs zitten te wachten op tekenen n do'n verdeeldheid, om die dan uit te ;ie iten. Tonge P. van Heemst Hariuiers-provo's (4) )g De marinemannen verdienen een vifek verlof met doorbetaling van sol- i i voor hun kordaat optreden. :il aalwijk J. van Leest ïïariuiers-provo's (5) Wat hebben wij geweldig flinke ke- ;on! U bij de marine, jongens met durf. in optreden was goed bedoeld, lU! aar helaas niet te tolereren, er Wat anderen nalieten hebben zij ge- Tel ian. Ik ben bereid degenen, die daar- »r gestraft zijn, een volle dag va- oiintie bij me thuis aan te bieden, di it reisgeld wordt door mij betaald. jjn adres is bij deze krant bekend. j en Haag W. van Alphen Ifdriiiirrx-proro's (6) Ik wilde hulde brengen aan de ge- hun gsgetrouwen uit Den Helder. Want v j hebben, als militairen, de kat de „.ï.fel aangebonden. Amsterdam is een evaarlijke mallemolen geworden in 'ze samenleving, vooral nu de „ker- ajj 'lisbaas" de „molenaar" heeft wegge ld inden, idi to™ (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De christen heeft als roeping zich altijd kri tisch op te stellen tegenover de politieke en economische structu ren van de maatschappij, waarin hij leeft. Namen als Anti-Revolutionaire Par tij en Christelijk-Historische Unie zijn teveel tijdgebonden en daarom minder gelukkig. Op het gebied van het bedrijfsleven is de bijbel teveel gebruikt als sanctie eigen doen en laten ten aanzien gezag en eigendom. Beide begrip pen zijn geen scheppingsordinantie, maar stukjes roeping,, welke de christen (evenals het gehele leven) mag en moet aanwenden ten dienste in de naaste. Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar voor sociaal-economisch beleid aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, verdedigde gistermiddag deze opvattin gen tijdens een lunchbijeenkomst van de afdeling Rotterdam van het Ver bond van Protestants-Christelijke Werkgevers in hotel Atlanta. Hij is vrij in de luchtkoerst langs vogels en wolken een piloot vliegt en vliegt naar steeds weer andere steden, die hem helder voor ogen staan: New York, Buenos Aires, Karachi. Kan kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAURENS PRODUKT Voor rokers met een eigen stijl Radicaal de bestaande verhoudingen goedpra ten. Als zulke ideologieën merkte hij aan, het principe van het particulier initiatief, het zichzelf sanctionerend ge zag, de klassentegenstellingen tussen werkgever en werknemer (om het on verantwoord gedrag van de werkne mer goed te praten), het winstmotief, recht op arbeid, medezeggenschap, mondigheid enz. Allemaal zaken, die losgemaakt van het centrale thema van de dienst aan de naaste, verwerpe lijk zijn. In navolging van de Duitse theoloog Bonhoeffer wilde prof. Albeda in elke medemens Christus zien in het masker van de naaste. Van de kerk verwachtte hij, dat zij de leden ook in de week bij het werk niet loslaat. De kerk kan begeleiden, vragen stellen en soms een duidelijk „nee" laten horen. De ethisch-relevan- te zaken moeten uit de ingewikkeld heid van het werkelijke leven uitge- peld en aan het Evangelie getoetst wor den. Anderzijds zullen de kerkleden zelf de kerk in het bedrijfs- en politieke leven dienen te presenteren. Dit is niet alleen een christendom van vrome woorden, maar het bewijzen van het geloof door daden. yERBLIJDEND is ook het opti misme, waarmee de laatste fase van de besprekingen in het kader van de zgn. Kennedyronde tege moet worden gezien. Een akkoord lijkt niet langer onmogelijk. Er moeten nog heel wat moeilijkhe den worden overwonnen, voordat een belangrijk deel van de tarief muren in de wereld gesloopt kan worden. Wat de EEG betreft is er perspectief. Het is vooral Frankrijk, dat deze nieuwe en nogal onverwachte ont wikkeling heeft mogelijk gemaakt. Nog kort geleden hield men dit in EEG-kringen niet voor mogelijk. Niettemin zullen de onderhandelin gen ln Genève, die de Kennedyronde tot een succes moeten maken, moei zaam en keihard zijn. Het nieuwe optimisme binnen de EEG kan echter bevrijdend werken. B. van de Griendt Een christelijke partij, die een mid den-positie wil innemen, noemde hij een verwerpelijke zaak, omdat de christelijke politiek een radicale koers behoort te kiezen ten aanzien van de bestaande orde. Prof. Albeda was het eens met de stellingname van de heer Berghuis binnen de A.R.P. De overheid zou prioriteit moeten verlenen aan haar taak tegenover de ontwikkelingslanden en bereid moeten zijn tot herziening van de arbeidsver deling in de wereld. Ook de overheid moet zorgen voor een economie, die dienstbaar is aan de mens. Aan be lastingverlaging zou prof. Albeda geen voorrang willen verlenen boven zaken als verkeersvoorzieningen, huisvesting, ontwikkelingslanden, waarmee de me demens gediend wordt. Ieder mens zal op zijn plaats zijn functie in dienst moeten stellen van zijn naaste. De christen heeft tot plicht de bestaande orde te aanvaarden (einord- nen). maar zich daarin onmiddellijk kritisch op te stellen. Onze maatschap- pij-orde is altijd een gemaakte, een bedachte en niet een door God gege ven orde. Ook de particuliere onderne ming is een menselijke fantasie. Overi gens wilde de heer Albeda niet bewe ren. dat het relativeren van de dingen nu ook onmiddellijk het overboord zet ten Inhoudt. De kerk kan het economisch leven niet bevoogden, omdat zij niet deskun dig is. maar zij zal wel meer moeten ontluisteren dan sanctioneren. Het eco nomisch leven is vol ideologieën, die ons makkelijk liggen, zo meende prof. Albeda. Het zijn veelal theorieën, die VS op 26 april voor „rechtbank" PARIJS Het „tribunaal ter berech ting van oorlogsmisdaden" zal tussen 26 april en 6 mei in Parijs de Ameri kaanse doelstellingen en het optreden in Vietnam behandelen. Het tribunaal, waartoe de vredes stichting van de pacifist Bertrand Rus sell (94) het initiatief heeft genomen, zal getuigenverklaringen van indivi duele personen en van groepen horen, die ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld. In het tribunaal zitten ook Franse schrijver Jean-Paul Sartre en de schrijfster Simone de Beauvoir. „Goede vrienden in Europa WASHINGTON Vice-president Humphrey is er van overtuigd dat Amerika's vrien den in Europa goede vrienden van de VS zullen blij ven. Hij heeft alle reden om optimis- tiscn te zijn. Hubert Hum phrey zei dit gis teren bij zijn te rugkeer in Wa shington waar hem een grootse ont vangst werd be reid door presi dent Johnson. De vice-presi dent werd op het terrein van het Witte Huls met kanonschoten begroet. Voor aanstaande congresleden en andere top functionarissen waren aanwezig. President Johnson zei onder mei. hebt de leiders van de bevriende lan den te kennen gegeven dat Amerika nog steeds de dochter is van Europa. In Parijs heeft de Amerikaanse am bassadeur mondeling bij het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken gepro testeerd tegen de anti-Amerikaanse in cidenten tijdens het bezoek van Hum phrey. Betogers hadden bij deze gelegen heid de vlag van de Amerikaanse kerk verbrand en twee Amerikaanse mari niers een pak slaag gegeven. De politie was niet tussenbeide gekomen. OOST-BERLIJN De ambassa deurs van China en de VS hebben in Warschau de verzekering gegeven dat hun landen elkaar niet zouden aanval len. Het gezaghebbende Oostduitse blad Einheit heeft dit gisteren gemeld in een artikel. DOOR De lente heeft over Den Haag gestreken met wat slordige vegen. Geel over dp Vijverberg en een spoortje rood in de Zeestraat, wazig groen aan de parkranden en wat paars-blauw van scilla en wilde hyacintjes, waar tuinmanshanden nooit meer komen. Dat is heerlijk, die iente, al staan de bankjes nog leeg. Je wil dan meteen gaan doordromen over de zomer en de zon en de warmte en de lichtvoetigheid van de vrijheid. En hoe het goede Den Haag, het gulle Scheveningen, dan de vreem deling weer welkom zullen heten.. Die gedachte schokt je tot de wer kelijkheid terug. Net als wanneer je in een vrolijke droom te hard lacht. Knap, kapot, wakker in het donker en de droom kun je je met geen mogelijkheden meer herinne- bloemde pleinen en straten kan de realiteit verdoezelen. De werkelijkheid, die elke vreem deling beleven moet voor hij of zij in het dromenland is aangekomen. De puinhoop van Den Haag aan het Spui. toevoersweg naar het hart der residentie. Hele en halve afge broken huizen, stinkende graafgan- gen, hellende schuttingen. Puin Of er een vernietigende oorlog ge woed heeft en we te moe zijn ge weest wat orde te herscheppen Of we een stadsdeel hebben afgeschre ven en wachten tot alles door de tijd vermold en weggevaagd zal zijn. Misschien komen er dan flin ker vingers, die de papieren plan nen in steen en staal omzetten. De lente zelfs kan hier niets op knappen, niet opfleuren. Tel het op de vingers na, nog hooguit een maand en het vakan tieseizoen is begonnen. De fleurige folders zullen leugenblaadjes lijken, ken. Puin aan het Spui, puin rond de Groenmarkt, puin bij de Groot Her- toginnelaan, puin op het Buiten hof..., bouwketen op het Lange Voor hout. Opgeruimd staat netjes hebben we moeizaam de burgerij inge pompt en de brave burgers met de reinigingsdienst hebben echt en eer lijk geprobeerd het moeilijke leven te beteren. Maar tegen het gruis, de afgebikte stenen, de beplakte schut tingen is geen strijd met vuilnisbak ken en straatvegers mogelijk. Daar zouden snelwerkende bulldozers en wonderbouwers voor nodig zijn. We zitten in het puin, de stank en wachtende plannen net zo klem als een konijn in een strik. Wat zal die zee blauw, dat strand blank en de zon stralend moeten zijn om de grauwheid van onze stad te overtroeven! HET ECHTPAAR LIOE (Van een onzer redacteuren) VOORDAT Mao Tse-toeng er in slaagde, opnieuw een meerderheid te veroveren in het Politburo van de Chinese com munistische partij verdedigde hij steeds het recht van de minder heid, de wil van de meerderheid in twijfel te trekken en er geen gehoor aan te geven. Mao maakte toen deel uit van de minderheid en president Lioe Sjao- tsji leidde de meerderheid. Het merkwaardige is echter, dat Mao nooit rekening heeft gehouden met de rechten van de minderheid, toen hij zelf nog de lakens uitdeelde. Nog opvallender is dat hij zich ook niet aan die rechten zal storen, als hij eenmaal de macht van Lioe en diens aanhang definitief heeft gebroken. Hij is niet van plan in praktijk te brengen wat hij slechts uit taktische overwegingen heeft verdedigd. Uit een artikel in het door Mao gecontroleerde Volksdagblad te Pe king blijkt de aard van de tegen stelling tussen Mao en Lioe duidelijk. De kop is veelzeggend: „Begraaf de slavenmentaliteit van China's Croesjtsjef" (met wie Lioe wordt bedoeld). Het blad citeert uit een in 1939 verschenen boek van Lioe (de be langrijkste partij theoreticus in China). De titel luidt „Hoe men een goede communist wordt". In zijn boek eiste Lioe absolute gehoorzaamheid aan het gezag. Dat is al weer 28 jaar geleden. Lioe was toen een van de trouwe medewerkers van Mao, de onbetwist» leider van de communistische partij. Het zou toen nog tien jaar duren, voordat deze partij de macht in China kon overnemen. Dat de communisten de overwinning behaalden was voor een belang rijk deel te danken aan de eis van totale gehoorzaamheid, die in het boek van Lioe werd gesteld. Zolang Mao het zelf was, naar wie moest worden geluisterd, waren er geen problemen. Na 1959 werden de rollen echter verwisseld. Lioe wist de meerderheid van de partijleiding te overtuigen van de onjuistheid van Mao's avontuurlijke politiek. En tot voor kort behoorde de vroegere „grote leider" tot de minderheid. Sindsdien zegt Mao, dat partijen slechts een vorm Anders van organisatie zijn om de politieke doeleinden van een zekere klasse te verwezenlijken. Daarom wilde hij de organisatie ondergeschikt maken aan de politieke lijn. Lioe blijft daar tegenover stellen, dat het organisatorische beginsel voor alles gaat. De politieke lijn moet ondergeschikt zijn aan de organisato rische lijn. Hij eist blinde, absolute gehoorzaamheid aan de organisatie. Mao wilde zich er niet bij neerleggen dat de minderheid, die gelijk heeft, de meerderheid moet gehoorzamen die ongelijk heeft; dat het onder geschikte, hoewel juist, moet bukken voor het hogere, dat onjuist is; en dat het individu absoluut moet gehoorzamen aan de organisatie, die fout is. Hij noemt dit „een contra-revolutionaire discipline, opgelegd door partij- persoon no. 1, die het gezag heeft (Lioe) en die de kapitalistische weg volgt om zijn reactionair bewind te kunnen handhaven", aldus het Pekings Volksdagblad. Mao richt zich vooral tegen de passage uit het boek van Lioe, waarin gezegd wordt: „Men moét gehoorzamen, zelfs als de meerderheid of de leiders van het centrale comité het feitelijk fout hebben en men moet de verkeerde orders eerst uitvoeren". Toen Lioe deze woorden schreef was hij de ondergeschikte van Mao en legde hij dus ook zichzelf enorme beperkingen op. Geheel anders zou het zijn geweest, als Lioe zijn boek na 1959 (toen hij zelf aan de macht kwam) zou hebben geschreven. Bij Mao echter komt de aap nu al uit de mouw, enkele dagen nadat hij de leiding heeft overgenomen. Dra&i Onvoorwaardelijk moet de juiste leiding worden aanvaard van het centrale comité, welks voorzitter Mao is. Krachtig moet men rich verzetten tegen verkeerde leiding, die ingaat tegen de gedachten van Mao en diens revolutionaire lijn. De noodzaak om de rechten van de minnerheid te verdedigen bestaat voor Mao blijkbaar niet meer. Hij is op zijn oude uitgangspunt dat van Lioe teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5