ZWERVEND VAN KERK TOT KERK 95 Baarn" werd door hem internationaal begrip EEG houdt zich goed, maar het kan beter ratafrstoffen| rmji JOODSE MUZIEK I LAURENSKERK Een woord voor vandaag Ex-pater wordt dominee In memoriam ds. B. Richters Uw problee is het onze.... DINSDAG 11 APRIL MS® Stephanus verdedigt zich voor het Sanhedrin. Maar zijn lange rede, opgetekend in Handelingen 7 is meer. Zij zou zelfs een aanklacht genoemd worden. Niet ik ben ontrouw geworden aan het geloof van onze vaderen, zegt hij, maar gij. Ge hebt deel aan de voortdurende ontrouw die steeds opnieuw open baar werd. Er loopt een vaste lijn door zijn verdediging. De kern vinden we al in het begin: „De God der heerlijkheid is verschenen aan onze vader Abraham." Maar God is niet alleen toen ver schenen, maar verscheen steeds meer. Stephanus vervolgt dat de engel aan Mozes verscheen. Hij her innert aan de woorden uit Exodus dat God neerdaalde. Hij spreekt van het voorbeeld dat Mozes gezien heeft op de berg Sinaï. Hij spreekt van de profeten die geprofeteerd hebben. Maar het volk, en ook de leiders van het volk zijn steeds weer ongehoorzaam geweest aan deze voortgaande openbaring. God sprak en het volk wilde steeds weer niet luisteren. En dan ineens laat God zien dat Zijn openbaring nog niet ten einde is, maar doorgaat. Terwijl Stephanus voor zijn rechters staat ziet hij op naar de hemel en plotseling verschijnt de Heer aan hem. God bewijst aan wiens kant Hij staat en Zijn ver schijning is een veroordeling van het Sanhedrin. We lezen vandaag: Jozua 8 18-35. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Diemen (toez.): D. Dub belman te Lijnden; te Huizen (NH. - vac. J. Vermaas - toez.); H. A. v. Bemmel te Oldebroek. Aangenomen naar Scheveningen 'vac. H. Stolk): dr. C. Bezemer te Hattem; naar Harlingen (vac. J. M. de Vries - toez.); W. F. Kuil te 't Woud (bij Delft). Bedankt voor Katwijk a. Zee (8e pred. pl.)L. Roetman te Gouda; voor Game ren (Geld.): J. Vroegindeweij te Gouds- GEREF. KERKEN Beroepen te Alblasserdam (vac. A, Stolte): H. D. Bakker te Emmeloord; te Murmerwoude: P. v. Loo te Nieuwolda. Bedankt voor Klazinaveen (vac. drs. N. H. Heiner): L. J. Wolthuis te Woer- GEREF. KERKEN (vrUgem.) Bedankt voor 's-Gravenhage-west: H. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer: D. Biesma te Aalsmeer en H. W. Eerland te Amers- Beroepen te Utrecht-noord: C. v. d. Weele te Huizen (N.H.). Bedankt voor Onstwedde: Th. Rutters te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Waardenburg: J. Karens te Nieuwerkerk (Z.) en J. C. Weststrate te Meliskerke. Beroepen te Amsterdam-west: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Leerdam: G. Schipaan- boord te Apeldoorn. DEN HAAG De heer G. M. A. Hendriksen, ex-pater Do minicaan, ex-administrateur van een Rotterdams hotel en ex- leraar oude talen aan enkele Haagse lycea, wordt woensdag 12 april in het bij Brussel gelegen plaatsje Denderleeuw bevestigd als lerend ouderling van de Gereformeerde Kerk, uitgaande van de classis Dordrecht. Binnen niet al te lange tijd hoopt hij dan tot predikant te worden bevestigd op artikel 8 (singuliere gave). Mag hij dan nu nog de sacra menten niet bedienen; hjj mag wèl prediken en met zijn predi king hoopt hij niet alleen zijn 120 gemeenteleden bijna al len gewezen rooms-katholieken te bereiken, maar ook ande ren, daar, zoals hij zegt, in Bel gië vele katholieken zijn die niet meer strikt leven naar de regels van de Moederkerk, en bun geloof niet meer belijden. Daar valt dus werk te verzet ten. Het Is wonderlijk gegaan met de heer Hendriksen. Op 11 oktober van het jaar 1914 werd hij geboren in het Betuwse plaatsje Herveld, waar zijn vader hoofd was van een katho lieke lagere school. Als klein jongetje wilde hij dokter worden, maar „een dokter doet goed aan het lichaam, maar een geestelijke doet goed aan de ziel" en daarom veranderden zijn plannen. Hij besloot geestelijke te worden en koos de orde der Dominicanen, die, met de Jezuïeten tot een we tenschapsorde behoren en als bij naam „de predikheren" dragen. Op twaalfjarige leeftijd verliet hij de warmte van het gezin en kwam intern in het St. Dominicuscol- lege te Neerbosch waar hij in zes jaar het gymnasium doorliep. Daar na deed hij intrede in de orde te Huisse. Drie jaar lang studeerde hij filosofie en drie jaar lang theologie. In het jaar 1939 werd hij in Nijme gen tot Dominicaans priester gewijd. Klooster In de oorlogsjaren werd hij naar Barneveld geëvacueerd en na de oor log ging hij naar Huisse terug, waar hij cantor werd in het klooster. Dat duurde een jaar en daarna vol den drie jaren in het Dominicaner klooster in Zwolle, waar hij dezelfde taak vervulde. Maar naast de Grego riaanse muziek, lag het prediken hem na aan het hart en het wilde wel eens gebeuren, dat de cantor op zondag, wanneer men hem nodig had. ergens anders een preekbeurt vervulde. Er werd een oplossing gezocht. Van 1950 tot 1955 was hij kanelaan aan de Provenierssingel te Rotter dam, waar hij geestelijk adviseur was van 13 vakbonden. Het was voor hem een opluchting toen hij werd verplaatst naar Amsterdam, „want ik wist toen al dat ik toch uit de orde zou treden" In Amsterdam elng hij aan het werk om dispensatie te krijgen we gens „geestelijk conflict". Deze werd hem in de geringe tijdsduur van twee maanden verleend. Wat toen? De heer Hendriksen was geen pater Dominicaan meer. hij was eeen eer waarde meer. hij was slechts meneer Hendriksen. die een nieuwe werk kring moest zoeken. Werk vond hij in een hotel in Rot terdam. waar hii administrateur werd. Ziin woonplaats werd Den Haag. „Dit was zulk puur materieel werk; dat gaf neiging naar het geeste lijke. „Deze neiging werd nog niet daadwerkelijk omgezet maar wèl volgde hij ds. C. Aalders' advies op om les in oude talen aan het Haagse Nederlands Lvreum te gaan geven Daarbij studeerde hij oude talen in Leiden Het Nederlands Lyceum was echter strikt neutraal. bet woord ..God", of „ge'onf" waren daar shockerende woorden en toen solliciteerde hii bij het Huvgenslv- ceum in Voorburg, waar hii twee Jaar aan bleef verbonden. Vandaar ging hij naar het Chr. Lyceum aan de Populierstraat". Daar vond ik de zogenaamde „gelo vige" mensen, die waar ik om lach, maar ik vond er ook „de kinderen Gods" en voor hen had. ik respect. Ik ging er soms voor in de aula- diensten, knoopte aan de dagelijkse Bijbellezing soms een kleine preek vast en de kinderen zeiden tegen me: „u moet dominee worden". Waarheen? Inmiddels was de zwerftocht van kerk naar kerk begonnen. De heer Hendriksen geloofde in God en wilde zijn geloof uitdragen en belijden. Maar dat kan een mens niet alleen; daar is een kerk voor nodig. Maar welke kerk? Hij maakte ken nis met de strengheid van de gerefor meerd afgescheidenen en hoorde het „halleluja" van de pinkstergemeente, hij kwam in de gereformeerde kerk en in de hervormde. Zeker was dat het protestantse geloof hem aantrok. „Toen ik weer ging geloven, merK- te ik dat geloven vertrouwen is. Het is niet in de eerste plaats een zaak van het verstand. Het geloof is vaak juist in conflict met het verstand. Als ik zeg: dat kan niet, dan bewijst dat vanuit het geloof niets. Lees er Hebreeën 11:1 maar op na. Toch ging ik het verschil tussen de roomse en de protestantse mens ontdekken. Volgens de roomse leer kun je de uitverkiezing verliezen. Ze ker, deze verlies je niet als je stipt volgens de regels van de Kerk leeft, maar je vraagt je toch steeds af: „zal ik dat volhouden?" Als je aan de roomse mens vraagt: „Weet hij of je in de hemel komt?", cdan zegt hij: „Ik hoop het". De pro testant zegt: „Ik geloof, dus ik zal in de hemel komen". Het was voor mij een opluchting onder het wettische van de roomse kerk uit te zijn. zelfs heimwee gehad naar het ambt. Toen ik mij voornam predikant te worden, kwam ik in contact met ds. Hegger van „in de rechte straat". Ik liet mij inschrijven als gereformeer de, werd daarna lid van de vrij evangelische gemeente, maar kwam toen weer terug bij de gereformeer de kerk. Toen zij mij vreemd aanke ken, zei ik: „Dat is jullie schuld. Jul lie zijn immers zo verdeeld". Denderleeuw Op 8 september gaf de heer Hen driksen getuigenis in de Haagse Wil lemskerk, waarbij vele oud-leerlin gen tegenwoordig waren. Veertien dagen voor Kerst ging hij naar Den derleeuw, waar de voorgangersplaats na ds. Hegger al tien maanden va cant was. Men wilde hem graag als voorgan ger en hij deed examen voor de classis Dordrecht. Deze week ver huisde hij naar Denderleeuw. In te genstelling tot meerdere ex-roomse priesters is hij geen fervent anti - papist: „Voor de roomse kerk heb ik groot respect omdat zij met zovsel verschil van mening toch de eenheid bewaart en dat vind ik prachtig. Wij mogen de roomse kerk ook niet haten en haar niet verwijten dat zij niet met de oecumene is inge nomen. Ook zij probeert, maar alles heeft zijn tijd nodig. Het is een hele lange en vreemde weg naar Denderleeuw geweest, waar straks naast de aloude zij het dan nieuw vertaalde gezangen en psalmen ook liederen van Johan nes de Heer gaan klinken. Het is ook een lange weg geweest vanaf het moment dat de pater Do minicaan voor het eerst dacht „de paus is niet onfeilbaar", met in het achterhoofd de gedachte aan de straf van doodzonde. Nu zegt hij, terwijl zijn vrouw, met wie hij drie jaar nadat hij uit de orde trad trouwde, instemmend knikt en de nog zeer prille baby in slaap sust: „Ik vind het heerlijk. Dat muurvaste vertrouwen is iets heer lijks in je leven. Je krijgt het heil cadeau en dat heeft de rooms-katholiek niet. Daarbij is het geweldig dat ik nu juist naar Dender leeuw wordt gezonden, want mijn vrouw en ik zijn graag buiten en het is goed voor de jongen. Zo zie je, als de Heer eenmaal begint te zegenen, ben je gesjochte, hoor." (door prof. dr. H. Bergema) BAARN Het bericht van het overlijden van ds. B. Richters be reikte ons terwijl wij op het punt stonden een vergadering te openen, waarop een vraagstuk zou worden behandeld, waarvoor de nieuwe situatie in Indonesië de zending stelt en waarover ds. Richters zelf had gerapporteerd. De notulen van de vorige vergadering waren nog door hem opgesteld en lagen voor ons. Nu realiseerden unj ons dat hij nooit meer aan onze besprekin gen zou deelnemen. Hoewel wij vooral de laatste weken wel op de mogelijkheid van een spoe dig heengaan waren voorbereid, kwam het overlijdensbericht toch nog onver wacht. Een ogenblik waren onze gedachten zo verward door ontroering en ver driet om het grote verlies, dat onze gereformeerde zending en deze niet alleen geleden heeft door het ster ven van deze pionier op het thuisfront van de zending met zijn ongelooflijke werkkracht en zeldzame combinatie van zakelijk inzicht en gelovige overga ve aan Gods leiding, dat wij ons de vraag stelden of we de vergadering wel zouden laten doorgaan. Maar on middellijk daarna beseften wij dat dit niet in overeenstemming zou zijn met wat ds. Richters zelf zou hebben wild. Jarenlang heeft hij zelf geleefd en gewerkt met de wetenschap, dat hij een ziekte had die zijn ijzeren gestel ondermijnde. Hij heeft gewerkt zolang het dag was. Ook dit jaar 1967 is hij ingegaan met een nieuwjaarspreek over Psalm 31:16: Mijn tijden zijn in uw hand. wetende dat ook dit jaar het laatste van zijn leven kon zijn. Blij geloof Maar dit verontrustte hem niet. Inte gendeel, het vervulde hem met een in nerlijke vreugde waardoor hij met een blij geloof elke dag zijn zendingstaak verrichtte, en de talenten verdubbelde, die de Here hem had toevertrouwd, totdat hij werd opgeroepen tot het bruiloftsfeest van zijn Heer. Wel heeft hij tijdens zijn ziekte meermalen ge hoopt dat hij nog zou herstellen. Nauwelijks een week geleden nog schreef hij in een rondzendbrief de zendingsarbedders, de laatste dje hij dicteren zou, dat zijn ziekte wel langer duurde dan hij gedacht had, maar dat hij hoopte binnen niet te lange tiJÖ toch zijn werk voor de zending te kunnen voortzetten. Straks zit ik misschien weer naast je aan iouw bed, zei hij lachend tegen mij, de voorlaatste keer dat ik bij hem Was, met een zinspeling op zijn bezoe ken aan mij, toen ik kort geleden in het ziekenhuis lag. Maar niet dat ik dat hoop hoor, voeg de hij er dadelijk aan toe, toen hij zich realiseerde dat dit een nieuw ziek bed voor mij zou betekenen. Ds. Richters heeft het niet gemakke lijk gehad als directeur van het zen dingscentrum. De eerste jaren niet, om dat velen in onze kerken wantrouwend stonden tegenover de idee van een zen dingscentrum. En toen tenslotte de aan vankelijke tegenstand volledig over wonnen was, werd hij acht jaar gele den aangetast door een bloedziekte, waarvan hij wist dat ze na een betrek kelijk gering aantal jaren dodelijk zou kunnen zijn. Harrenstein In die jaren werden de vruchten openbaar van de leerschool die ds. Richters indertijd als hulpprediker bij dr. Harrenstein had doorlopen. Jaren geleden was dr. Harrenstein ernstige oogoperatie ongeneeslijk blind geworden. Hij vreesde dat hij goed zou zijn afgeschreven. Maar toen is ds. Richters naar hem toegekomen en heeft hem gezegd: Harry, ik zal je helpen je werk voort te zetten. En ds.Richters is er jarenlang ge tuige van geweest, ook toen hij niet langer hulpprediker was maar tot directeur van het zendingscentrum benoemd, noe dr. Harrenstein de zwaarste crisis in zijn leven in het jeloof heeft overwonnen. Dezelfde ge- loofsblijdscbap en humor als van dr. Harrenstein hebben ook het leven en werken van ds. Richters gekenmerkt. Tot de laatste dag van zijn leven toe. God heeft hem de genade geschon ken dat hij niet lang heeft behoeven te lijden en dat hij nog helder van van zijn vrouw en kinderen en van zijn medewerkers op het zen dingscentrum afscheid heeft kunnen Verder gaan Donderdag zal ds. Richters op zijn uitdrukkelijk verzoek in alle stilte be graven worden na een rouwdienst in de zendingskapel waarin hij ons zo wijls is voorgegaan in het gebed e Om niet Ten tweede krijgt de reformato rische het heil om niet aangeboden door God; de roomse mens kan zeg gen: „Dat beetje dat ik doe. kan ik daar de hemel mee verdienen?" De -oomse kerk heeft de kwitantie van Golgotha ingeruild voor een stapel onbetaalde rekeningen. Ik wil ook naar België omdat men daar denkt dat je gelooft als je doet wat de oaus zegt. och ben ik nooit met tegenzin geestelijke geweest: ik heb PARIJS De Europese ge meenschap houdt zich goed, maar cr valt nog veel te doen. Dit is de teneur in de vraaggesprekken, die elk van de ministers van buitenlandse zaken van «s landen van de EEG heeft ge had. Gisteren zijn deze interviews in het kader van de viering van de tiende verjaardag van het verdrag van Rome door de Franse televisie uitgezonden. De zes ministers hebben geantwoord op twee vragen. Had het beter gekund in de tien jaar, die de EEG nu achter de rug heeft' en: Wat moet er nog worden gedaan om de EEG te vervol maken? Het minst tevreden over de stand van zaken in de gemeenschap bleek de Westdultse minister van buitenlandse zaken. Willy Brandt. Hij legde de na druk erop dat een fusie van de drie gezagsorganen: van de gemeenschappe lijke markt, de kolen- en staalge meenschap en Euratom met spoed tot stand moet komen. E. J. Swellengrebel kinderverzorgster van Oranje-baby VVV) J DEN HAAG - Mejuffrouw Swellengrebel te Oosterhout is voor een jaar benoemd tot kinderver zorgster van het eerste kind van he kroonprinselijk paar. De 29-jarige Elisabeth Jacoba Swel lengrebel heeft een jaar gewerkt in een kliniek te Lausanne in Zwitser land. Zij werd in het Gelderse Ooster hout geboren, bezocht de middelbare school in Arnhem en genoot haar ver pleegstersopleiding in het diakonessen- huis Bronovo te Den Haag. Haar kraamdiploma behaalde zij in het Luthers diakonessenhuis te Amster. Meer kalfsvlees voor consument DEN HAAG Wordt de Neder landse consument aan een vergrote consumptie van met hormonen behan deld kalfsvlees blootgesteld door de Ita liaanse import-stop. Dit vraagt ir. H Vredeling, lid van het Europese parle ment, de EEG-i Couve de Murville, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, meende dat wat bereikt is, aanzienlijk en geslaagd kan worden genoemd. „Ander half jaar vooruit op de bepalingen van het verdrag", constateerde hij. Mi nister Fanfani van Italië sprak zich in dezelfde geest uit. Ook de Belgische minister Harmei toonde zich tevreden. Om de ge meenschap te vervolmaken zou men naar zijn mening tot een handelsge meenschap, een fiscale gemeenschap en wellicht tot een monetaire eenheid moeten komen. Minister Luns geloofde tamelijk te vreden te kunnen zijn. Hij zei echter te betwijfelen of de economische politiek voor januari 1970 gemeenschappelijk zou worden, zoals is voorgenomen. De mo nopolistische tendenzen op het gebied van tabak en olie verontrusten hein. De Luxemburgse minister Grégoire was van mening dat het eindpunt van de te verrichten taak voor de toekomst nog is overgebleven. Hij informeert ook naar het oordeel van de executive over de mening van de deskundige dr. J. Grashuis, die de toevoeging van antibiotica in mengvoe ders gevaarlijker vindt dan de toevoe ging van oestrogen en. Voorts vraagt ir. Vredeling of de commissie het niet voor ongerijmd houdt dat toediening van hormonen aan kalveren wordt verboden, terwijl haarwaters en huidcrèmes, die het voor de gezondheid gevaarlijke diae- thylstilboestrol via de huid het li chaam laten binnendringen, wel wor den toegelaten. De Nederlandse afgevaardigde vraagt ook naar het oordeel van de commissie over de verhouding van het o van het innemen van de anticon ceptiepil, die grote doses oestrogenen bevat, tot het nuttigen van met oestro genen behandeld kalfsvlees. Export snijbloemen 20 procent gestegen UTRECHT Er is vorig jaar twin tig procent meer aan snijbloemen potplanten geëxporteerd dan in 1965, zo blijkt uit het jaarverslag vai Vereniging De Nederlandse bloemiste rij- De export steeg van 163 milji tot 196 miljoen in 1966. De totale veilingomzet steeg van 211 in tot 251 miljoen in het afgelopen jaar. Op de jaarvergadering van de vere niging verklaarde voorzitter dr. Verha- ge vanmorgen, dat de aarzeling die ir de conjuncturele ontwikkeling is opge treden, weinig invloed heeft gehad op de verkoop op de binnenlandse markt en in de speciale afzetgebieden in het buitenland. IN CONDITIE! Lenige lichaamsbouw (gezondé slankheid) de Kruiskerk in Baarn, waarin hij ge regeld dicht voor de preekstoel zat, toen hij zelf niet meer preken mocht. Het zal voor ons moeilijk zijn zon der hem verder te gaan. Wij denken daarbij inzonderheid aan mevrouw Richters en aan de kinderen, die hun man en vader moeten missen. Maar toch ook aan de stafleden en het perso neel van het zendingscentrum en aan vele zendingsarbeiders op thuisfront en op de zendingsvelden Azië, Afrika en Latijns-Amerika, die hij allen heeft bezocht op zijn werkbe- zoekreizen en die in hem een vaderlijk vriend hebben verloren. Een medewerker die als geen ander elke dag hun noden in het gebed aan God heeft opgedragen en die van het zendingscentrum een service-station heeft gemaakt, waardoor Baarn een be grip in de zendingswereld is geworden. Ds. Richters heeft ons in zijn maan delijkse gebedbrieven leren danken en bidden voor al het werk in Gods ko ninkrijk. Wij willen ook nu, gedachtig hem, God danken voor wat Hij in Barend Richters geschonken heeft en Hem bidden voor zijn gezin voor wie zijn werk zullen moeten overnemen en voortzetten. Ik wil daarbij herinneren aan wat ds. Richters zelf schreef aan het slot van zijn rondzendbrief bij het overlij den van dr. Harrenstein, bijna acht jaar geleden: „We vinden veel troost in wat Markus aan het eind van zijn evangelie schrijft, namelijk dat de Heer meewerkte. Merkwaardig, wij zouden onszelf niet gauw medewerkers van de Heer durven noemen, maar de Christus schaamt er zich niet voor on Zichzelf een medewerker van ons t< noemen. Zo gaan we verder, u in Indo nesië en wij hier op het thuisfront." Schilders toch niet tevreden AMSTERDAM De schilders op het bouwproject Banne Buiksloot te Amsterdam bleken gistermorgen danks berichten van zaterdag over overeenstemming tussen Intervam de schilders toch niet tevreden. De gehele dag is opnieuw onderhandeld. De moeilijkheden zouden liggen in het verschil van meten van de te schilde ren oppervlakte. Sanovit© heeft een hoge voedingswaarde maar zet niet aan. Ideaal als conditie voeding voor sportmensen. Ideaal voor ieaer die "fit" wil blijven. Eet dagelijks enkele Sanovietjes. Heerlijk met alle beleg. (Ook zoutarm overal verkrijgbaar) Begrafenis vai; ds. Richters EN BAARN Op verzoek van de ove dei dene zal de begrafenis van ds. b Richters in stilte geschieden. De grafenis is donderdagmiddag om vier op Den en Rust te Bilthoven. Een rouwdienst gaat vooraf, die half twee in de Kruiskerk te Bi begint. Voorganger is ds. A. Vos, junct-directeur van het Zending! HET WEER IIV EI KOi Londen geh. bew. Amsterdam half bew Brussel half bew. Innsbrück Rome Madrid ROTTERDAM Het Collegium Musicum Judaicum uit Amster dam, dat onder leiding van Chaim Storosum verleden jaar novem ber in de kleine Doelenzaal op trad, heeft maandagavond in de Laurenskerk opnieuw religieuze muziek van het Joodse volk ge bracht. Werd toen deze muziek ons in ziens te weinig vanuit een inner lijke beleving gezongen en ge speeld, thans hebben we geconsta teerd dat hierin veel verbetering is gekomen: de psalmen 23, 33, 43 92 kregen een duidelijk op de tekst geïnspireerde vertolking vooral de jubeltoon van psalm 33 werd voortreffelijk weergégeven, al was de instrumentale inzet niet helemaal zuiver. De beurtelings extatische en tere voordracht van de bariton Chaim Sto- m in het Chassidische Messi- aslied „Sug schojn Rebbenju" en de oudste overgeleverde melodie van psalm 43 werkte meeslepend. Een enkele maal dreigde de krachti ge bariton het zilveren geluld van de sopraan Ina Druyf te overstemmen (Ro- nl w'simchi), maar in „Hawa nagila", waarbij de bas Cor Beek, de fluitiste Ria Gaasterland-de Vree, de harpiste Sylvia Veels, de cellist Wim Straesser de organist Johan Lemckert mede werkten, was de eenheid weer hersteld. Ontroerend was de door een rabbijn vlak voor zijn gewelddadige dood door de nazi's in 1942, gecomponeerde nig- goen (lied zonder woorden) voor fluit en harp. Een speciaal woord van lof komt de bas Cor Beek toe. die met medewer king van fluit, viool, cello, harp en orgel, Psalm 33 voortreffelijk weergaf. Sinds het begin van de achttiende eeuw is het orgel een rol gaan spelen in de synagogale muziek. Ook hiervan hebben wij voorbeelden gehoord, zo wel in de begeleiding van het ensem ble, als solistisch. Johan Lemckert speelde op het koororgel een door Chaim Storosum bewerkte meditatie „Ledor wador", en dat vonden we, hoe verdienstelijk ook gesDeeld, het zwak ke punt van het programma. Ook de orgelprélude, bedoeld als in leiding voor de dienst op de Grote Ver zoendag. was te weinig van het instru ment uit gedacht. Van het geheel is een zodanige wij ding uitgegaan. dat niemand de doodse Warffemiu.s geëerd AMSTERDAM De Nederlandse fe deratie van beeldende kunstenaarsvere nigingen heeft haar oud-voorzitter, de Rotterdamse glazenier F. Warffemius benoemd tot erelid Het federatiebestuur bestaat trans uit de heren F Souwer. Haarlem - voorzitter, A. J. Hermans. Breda - se cretaris, R. J. Visscher. Den Haag. J. Schuurhuis, Anloo, P. Pauwels. Hil versum en J. H. Griensven, Eindhoven. stilte waaronder de muziek de he avond werd aangehoord aan het e B!in door^ applaus durfde te verbreken, j' als één man oprijzen van het put bij het vertrek van de musici was ter welsprekend genoeg. W. P. VERHjaé ird Brieven die niet zijn voon ran naam en adres kunnen »u§ In behandeling worden genon siel Geheimhouding is verzekerd. Vtac gen die niet onderling met elk >sh In verband staan moeten In zonderlljke brieven worden steld. Per brief dient een gul 'Pe postzegels te worden Ingen Vraag: Iemand woont nog s in een huis van een gewezen v gever. Toen hij daar werkte, be de hij nog geen huur. Maar sindsdien wat voorgevallen maanden geleden werd hij op s de voet ontslagen. De werkgeveiF de; Nu betaal je me maar 25 per week en zoek zelf maar£ andere werkgever, met Hij heeft betaald, maar niets ge den. De werkgever heeft nu dat hij eruit moet. Maar waar hij heen? Het huis staat bij d< meente niet geboekt als dienst ning maar als gewoon huis. Q Antwoord: In de eerste plai A' het ontslag van belang. Het is mer dat hiertegen niet tijdig prótesteerd en een beroep op gewestelijk arbeidsbureau geen zin meer. Wel zal het zaam zijn in allerlei opzichten Is eens op dit bureau te gaan p Tr en met de vakbond overleg te gen, want de hele ontslagkwes nu van belang voor de positie va u„ huurder, en misschien ook in ipeii re ODzichten. Het huis is vermoedelijk werkelijke dienstwoning. Ook de verhuurder huur aanvaar" niet onmiddellijk werk van uitzetting. Daar de kwesti<|ape goede trouw van de huurder van belang is. is de zaak var ontslag van zo groot belang. P" trokkene kan een advocaat gen. maar het is het raadzaams eol de zaak in de handen van een 'h •Vraag: Een familie bes taai een grootmoeder. een scl 30t zoon-weduwnaar en vier kleink l,eri -en. Wie zijn bij het overlijden de grootmoeder de erfgename! •oor welke delen? Antwoord: De schoonzoon niets. De vier kleinkinderen on ïen de nalatenschap. Als zij kinderen van de ene voorovei dochter zijn. ontvangen zij elk vierde. itii «i

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2