Duitse Protestantse Kerk houdt vast aan eenheid Ds. Richters legde basis voor modern zendingswerk Een woord voor vandaag NIEUW TIJDPERK ONDER DIETZFELBINGER Gelovige organisator overleden Pinkstergemeenten als Broederschap bijeen Kardinaal Spellman vraagt ontslag Uw problee is het onze.... Teksten gevonden b Jordaans heiligdom I Henk g j wil je een stuk I kaas i uit het i vuistje I MAANDAG 10 APRIL 191 „Jezus leeft." Hoe vaak hebben we die verzekering tn de afgelopen weken niet van de kansel gehoord. En toch zijn er mensen die maar al te graag geleefd zouden willen hebben in die eerste periode tussen Pasen en Pinksteren. Ze zeggen: Als ik bij de discipelen was geweest, of met de Emmaüsgan gers, als ïk behoord had tot die groep van 150 in Galüea, dan zou ik het nu gemakkelijker geloven. Zij vergeten dat Christus Zich sinds Pinksteren ook heeft geopenbaard. Zijn laatste verschijning was niet op de Olijfberg toen Hij ten hemel voer. Hij verscheen aan Stephanusaan Paulus, aan Johannes op Patmos. Hij wil Zich nog steeds openbaren aan ons. Christus wacht niet alleen in de hemel op ons. Als dat het evangelie waszou het geen echte blijde boodschap zijn. Dan bleven we altijd onzeker. Dan bleef de vraag dreinen in ons wezen: „Zullen we Hem wel zien? Zal er ook voor ons plaats zijn?" De evangeliën zijn wel eens de geschriften van de ontmoe tingen met Jezus genoemd. Dat is juist. Maar Hij wil ons nog steeds ontmoeten. Hij wil geen vage, vreemde figuur zijn ver achter de horizon van ons geestelijk leven, maar wil ons tegemoet treden. Christen zijn betekent niet Christus zoeken, op weg zijn naar Hem. maar Hem ontmoet hebben als levende realiteit. Hij wil tot u komen. We lezen vandaag: Jozua 8 117. „Diensten" bijbel en actualiteit van Sjaloom ODIJK Gisteren is de Sjaloom- groep. waarin christenen uit allerlei kerken samenwerken, begonnen met wekelijkse bijeenkomsten waarin actu ele vraagstukken vanuit de bijbel wor den bezien. De mogelijkheid tot ge- dachtenwisseling is ruim aanwezig. Het zijn „diensten" van ruim een half uur: een om tien en een om elf uur. Het gaat hier louter om een experi ment. Men wil proefnemen zonder eni ge kerkelijke of dogmatische vooron derstelling. De bedoeling is wagend be zig te zijn met steeds nieuwe actuele thema's. "Men wil samen een uitweg zoeken uit problemen, men wil de krant op de bijbel leggen. Deze eerste zondag was het thema de hongerige wereld, een probleem dat werd benaderd vanuit de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan. Van de voorgangers die (voorlopig elke week) de bijeenkomsten leiden noemen we pater S. Jelsma, ds. A. Klamer, P. Reckman, ds. N. Schuman, E. van Hen gel. De bijeenkomsten, die gisteren 70 tot 80 mensen trokken, worden gehouden in het motel Bunnik langs de rijksweg Utrecht-Arnhem. De tweejarige Sonja Rebel is vrij dag in het IJsselmeer verdronken. Ze was met een neefje aan het spelen op een terrein bij een theehuis in Valken veen. Vermoedelijk is ze door de af rastering gekropen en in het water te rechtgekomen. (Van onze kerkredactie) De Gereformeerde Kerken hebben vandaag i i ds. B. BAARN Richters (56) één van hun knapste organisatoren verloren, die an het naoorlogse zendingswerk gestalte heeft gegeven als geen ander. Hij combineerde in zijn leven twee dingen die zelden in één man gevonden worden: een zakelijk organisatievermogen met een welhaast piëtistisch blijmoedig geloof. bijzondere opleiding genoten. Als Ds. Richters die twee jaar geleden geridderd werd, aanvaardde in de oor logsjaren de benoeming tot directeur van het gereformeerde zendingscen trum dat toen in Baarn werd geves tigd in een oude villa. Zijn taak werd het sterk gedecentraliseerd gerefor meerde zendingswerk het verband te geven dat het voor de oorlog nauwe lijks had. Samen met zijn vrouw heeft hij een organisatie opgebouwd die het thuis front confronteerde met de verant woordelijkheid voor de zendingsvel- den, en die voor de jonge kerken op de zendingsvelden en in niet mindere mate voor de zendelingen de antwoord- instantie bij uitnemendheid werd. Voor dit werk had deze predikant Synode schrijft geen speciale biddag uit (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT De generale sy node van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) zal geen algemene bede dag in verband met de grote nood in de kerken uitschrijven, zo heeft zij vrijdag besloten. De kerk van Enschede-Oost had hier om gevraagd. De synode stemde de kerkeraad toe. dat uit de veelheid der stukken en uit de aard dezer stukken, die aan de synode zijn voorgelegd, blijkt, dat er in de kerken een grote nood aanwezig is. Maar zij was er van overtuigd, dat •11e kerken op zondag, aan het bijeen- komen van de synode voorafgaande,1 de nood aan de Here in gebed en sme king hebben voorgelegd en dit ook bij voortduur zullen doen. Ook kon de synode geen gevolg ge ven aan een tweede verzoek van Enschede-Oost (een algemeen drin gend beroep op alle appellanten, die bezwaarschriften hebben ingediend). De zaken zijn immers onderscheiden van aard. De synode zal in elk bijzon der geval zich bezinnen op de rechte afhandeling er van, rekening houdend met het eigenaardige van elk van deze gevallen. DEN HELDER De christelijke ge reformeerde gemeente alhier heeft zich onttrokken aan het kerkverband. Het is het voornemen van deze vacante ge meente. om over te gaan naar d< Oud-Gereformeerde Gemeen* en in Ne derland. Na Urk en Vlaardingen Den Helder de derde gemeente van dit kleine kerkverband, die is overgegaan naar de Oud-Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Er zijn nu nog vier gemeenten over (Gouda. Gouderak, Rotterdam en Vlaardingen), met drie predikanten. Kies paus eens voor 10 jaar PITSSBURGH De Amerikaanse priester Joseph O'Donoghue heeft op| een bijeenkomst van de Amerikaanse katholieke nationale raad het voorstel gedaan dat een paus een maal voor tien jaar kan worden benoemd. De ambtstermijn van bisschoppen zal dan I acht jaar zijn. De priester heeft deze suggesties ge zoon van de Haagse wijnhandelaar W. R. Richters zou hij oorspronkelijk de weg van de handel op gaan. Hij bracht het tot directiesecretaris van een uitgeverij, maar toen trok toch de theologische studie. Directeur Reeds aan de Vrije Universiteit open baarde zich zijn leiders- en organisa tietalenten. Zo werd hij lid van de se naat van het studentencorps. Na enige tijd gewerkt te hébben als hulppredi ker en rechterhand van dr. W. G. Harrenstein werd hij in 1942 beroepen te Heerhugowaard. Twee jaar later reeds aanvaardde hij zijn functie aan het toen geheel nieuwe zendingscen trum. Bij zijn werk kreeg hij enorm veel steun van zijn vrouw. M. J. P. Rich ters-Hessels, zelf de dochter van een synodelid, die voor haar huwelijk het plan had om zendelinge te worden en ook aan de Vrije Universiteit theologie heeft gestudeerd. Samen legden zij de grondslag voor de nieuwe organisatie. Onvermoeide ijver bracht het zen dingswerk in het middelpunt van de belangstelling der gereformeerden. De jaarlijkse collecten groeiden met sprongen. Toen het werk in Indonesië ten einde scheen te lopen door de po litieke situatie stimuleerde hy het zoe ken naar andere terreinen, tiet werden Zuid-Amerika, Pakistan en Roeanda. Toen de deuren naar Indonesië weer open gingen bleek dat hij ook dit land niet uit het oog had verloren. Hij was een kenner van de Indone sische politieke verhoudingen. (Van onze kerkredactie) BERLIJN/FÜRSTENWALDE De Duitse Democratische Re publiek er is niet in geslaagd de Duitse Protestantse Kerk te splitsen in een Oostduitse en een Westduitse kerk. Zowel het deel van de synode dat in West-Ber- lijn vergaderde als het deel dat in Oost-Duitsland bijeen kwam heb ben uitdrukkelijk verklaard de eenheid met elkaar te willen be- iren. Vooral de vastberaden stem ming van de Oostduitse christe nen in dit opzicht heeft de een heid, die organisatorisch volko men verbroken is door staats- maatregelen van de communis tische regering, geestelijk ver- sterkt. In plaats van voor haar eis om door de wereld als een onafhankelijke staat te worden er kend, is deze synode een prestigever lies geworden voor de regering van Ulbricht. De Oostduitse christenen bleken wei nig bereid om zich naar hun regering te voegen. Nog op twee punten bleek scherp verzet tegen de maatregelen in eigen land. Het Fürstenwalder deel van de synode uitte scherpe kritiek op haar regering, die in het leerplan van de middelbare scholen reeds een mili taire vooropleiding heeft opgenomen. De leerlingen worden daar al ge traind in het gebruik van vuurwapens. Bovendien werd tijdens de dankdienst aan het slot met name gebeden voor de dienstweigeraars. De Oostduitse regering erkent geen gronden voor dienstweigering en deelt zware gevangenisstraffen uit aan wie zijn geweten niet in dienst wil tre- vond de rede van Krummacher algeme ne bijval. Professor Heinrich Vogel sprak van „een belijdenis die iets kost en tevens kostbaar is". Enkele sprekers in West-Berlijn trok ken zelfs de conclusie dat er voor hen een geweldige les in lag. Wij kunnen ons gemakkelijk voor eenheid uitspre ken, zeiden ze, maar dan moeten we er nu ook ernst mee maken in het samen werken tussen de regionale zelfstandi ge kerken, waar nogal eens wat aan ontbreekt. Er klonk slechts éénmaal kritiek op de rede van Krummacher. Dr. 'Martin Niemöller was het met de Oostduitse bisschop niet eens, als hij bedoelde dat het vasthouden aan de organisato rische eenheid een soort belijdeniszaak 'as na een vrdesverdrag kan ero- beslist worden of de eenheid tus- de Oost- en de Westduitse kerk bewaard kan blijven. PROTESTEN Maar zijn rede wekte een stroom in protesten op. Vooral toen Niemöller zei dat dit vasthouden aan de eenheid kennelijk niet betekent dat de eenheid vastgehouden wordt met de Duits-sprekende christenen in Zwitser land en Oostenrijk. Niemöller werd vooral scherp aange vallen door dr. Wilhelm Niesel, voorzit- van de Hervormde Wereldbond, die op het standpunt stond dat de kerk zich niet van buitenaf mag laten voorschrijven hoe zij zich moet orga niseren en wat haar grenzen zijn. Toch dreef de praktijk de beide sy nodes naar nieuwe regelingen, omdat de Oostduitse regering de eenheid in de praktijk volslagen onmogelijk heeft gemaakt. Zo werd een besluit genomen voortaan los van elkaar te kunnen vergaderen, zowel in Oost- als in West-Duitsland. Volgens het nieuwe reglement zal het niet meer nodig zijn gelijktijdig bijeen te komen. Bovendien kunnen beide synodehelften afzonderlijk beslui- den. KRUMMACHER DS. B. RICHTERS dikwijls onderweg Genoeg priesters in Rusland HAMBURG Er bestaat in de Russische kerk geen tekort meer aan priesters. De laatste twintig jaar wa ren er steeds voldoende kandidaten voor de opleiding. Omdat rond zestig procent van de tegenwoordige Ziekte priesters bestaat uit jongeren van de Ondanks de gevaarlijke riekte, die,"1™?6 generatie, is de pastorale beai- rijn krachten stfeds meer ondermijn-jading van de gelovrgen voor enkele zi n Kruouieii siccus iiicci vuuci unju de, spaarde derf zendingsman zich I tientallen jaren niet. Tot het eind'toe zette hij zich he lemaal in voor zijn werk. garandeerd. Hij maakte tal van oriëntatiereizen om het contact met de jonge kerken te onderhouden. Verleden jaar zomer be zocht hy Roeanda in Afrika, waar hij enige jaren daarvoor ook was geweest. Hij aanvaardde hiervoor een uitnodi ging van de Presbyteriaanse Kerk in dat land, woonde de bevestiging van drie Roenadese predikanten bij en ont moette de Nederlandse zendingsarbei ders daar. De zomer 1965 bracht hem samen met de synodepraeses, ds. P. van Strien uit Delft weer naar Indonesië. Tijdens het verblijf van enkele we ken werden de zusterkerken met name op Midden Java bezocht. Artikelen Het jaar daarvoor reisde hij naar Brazilië en Argentinië. Omdat in Ar gentinië ook de zending de met gere formeerd Nederland nauw verwante Christian Reformed Church uit Ame rika werkzaam is, ging ds. Richters ook naar het centrum van deze kerk gemeenschap in de Verenigde Staten. Uitvoerige artikelen van ds. Richters over zijn reizen naar Roeanda en Indo nesië werden in onze bladen opgeno men. meestal geïllustreerd mt fotoma teriaal van hemzelf. Fotograferen was zijn hobby. Dat zei bisschop Juvenalij Moskou onlangs tegen de pers, toen hij ln Hamburg was. In de Russisch-Or- thodoxe Kerk komen niet veel jonge ren, maar die zich tot de kerk reke- zijn zeer trouw, aldus de bis ir Opgericht is een voorlopig comité tol behoud van de Petruskerk in Sloterdjjk. Gelijk bekend heeft de afdeling stads ontwikkeling van Amsterdam plannen ontwikkeld, waardoor dit drie eer oude kerkje zal moeten wijken voo stadsuitbreiding. Een oude naam uit de Duitse kerk geschiedenis van de laatste eeuw heeft een geheel nieuwe klank gekregen. De- man die sterk de noodzaak van de een heid ondersteunde was de Oostduitse bisschop van Greifswald Frledrich-Wil- helm Krummacher. Hij is voorzitter van de Oostduitse bisschoppenconfe rentie. In een uitvoerige rede in Fürstenwal- de keerde hij zich tegen de Oostduitse krantencampagne die met alle geweld een einde aan de eenheid van de Duitse Kerk wilde maken. Scherp ver wierp hij de gedachte dat op poli- tiek-morele gronden de Oostduitse kerk niet meer in één adem genoemd kan worden met de Westduitse. De éne Heer heeft ook de politiek verdachte tollenaar Mattheus uitgezon den met de politiek onberispelijke ze loot Simon als Zijn discipelen en daar om zag hij geen enkele reden om onder druk van buiten de eenheid te verbreken. Het gaat niet alleen om institutionele kwestie, maar om meensehap zei hij. AANVAL De Oostduitse regering wil vooral de eenheid verbreken om zo meer kans te maken om tot erkenning als staat in de wereld te komen. Krummacher wees op dat de Duitse kerk reeds in 1949, kort na de vorming van de DDR sprak van „twee regeringen". De kerk heeft de regering al lang erkend. Westduitse kranten zagen zijn rede als bijzonder belangrijk. Het weekblad Die Zeit trok zelfs een vergelijking met 1934 toen de Bekennende Kirche haar Barmer Thesen opstelde. Het sprak van een nieuw hoofdstuk ii Duitse kerkgeschiedenis. De Oostduitse bladen behandelen Krummacher echter nu als een zonde bok. Zo schreef „Neues Deutschland": „In Fürstelwalde (Spree) kwamen de synodalen bijeen die vroeger tot de Duitse Protestantse Kerk behoorden. Op deze bijeenkomst kwam als woord voerder en slavendrijver van Kiesinger-Strauss politiek bisschop Krummacher van Greifswald naar ren. Hij had kennelijk van de West duitse soldatenkerk opdracht ontvan gen om de Oostduitse kerk zo te beïn vloeden dat zij zich achter de West duitse kerk stelt. Zowel in Oost- als West-Duitsland Geloof Soms was er binnen zijn kerken wel eens kritiek op zyn werk. Zijn sterke persoonlijkheid en nog sterker gerich te visie op het zendingswerk bracht suggesues ge- j ^em soms jn conflict met mensen die daan om het ideaal van de oude kerk j door zijn zakelijke aanpak niet heen- te doen herleven toen elke hoogwaar-1 digheidsbekleder de goedkeuring van i aar dan hadden zij vaak een eenzij de geestelijkheid en de gelovigendjge hlik op hem. Het was juist ds. moest hebben om zijn functie uit te j Richters die het gebed voor de zen- oefenen. ding in zijn kerken stimuleerde, en O'Donoghue. schrijver van het .boek voor de zendelingen was hij als een „De kerk en de verkiezingen" is voorts vader. Zij hebben ervdren dal zy al- voorstander van invoering van een i tijd met hun vragen en problemen bij „representatieve democratie" in de nem terecht konden. Het gevolg was kerk, waarbij de geestelijkheid en ge- dat hij een uitgebreide corresponden- lovigen allen deel zullen krijgen in het tie voerde met zendelingen waarin hij nemen van beslissingen. I bemoedigde, trooste en wijze raad gaf. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De pinksterge meenten in ons land hebben zich tot een Broederschap samenge voegd en een kerkgemeenschap gevormd die vrijwel identiek is aan die van de Unie van Baptis tengemeenten en de Bond van Vrye Evangelische Gemeenten. De officiële naam luidt Broeder schap van Pinkstergemeenten in Nederland. Zaterdag is de eerste algemene vergadering gehouden volgens de nieuwe constitutie. De nieuwe Broederschap wordt hoofdzakelijk gevormd door de oudere pinkstergemeenten in ons land. Door ordening willen zij meer verband bren gen tussen de autonome gemeenten en groepen. De Broederschap zal steun geven aan kleine nieuwe gemeenten en geza menlijke projecten behartigen, zoals de stichting van een centrale pinksterbij- belschool voor de opleiding van voor gangers, een eigen uitgeverij, een be jaardentehuis en wil ook gezamenlijke evangelisatie-bijeenkomsten organise- Het bestuur van de Broederschap als volgt samengesteld: D. Voordewind uit Alkmaar, voorzitter; J. Versteeg uit Haarlem, vice-voorzitter; H. Oh. Slee- bos uit Eindhoven, secretaris; J. Ver- woert uit Rhenen, penningmeester er W. A. van Beek uit Waalwijk, tweede secretaris-penningmeester. Alle leden van dit bestuur zijn voorgangers. De Broederschap bestond reeds ja ren als een ontmoetingsplaats van voorgangers. In 1960 is bij de Kroon officiële erkenning gevraagd. De consti tutie was toen nog zeer summier. In het afgelopen jaar werd begrepen dat de gemeenten nauwer zouden r ten gaan samenwerken. Vorig jaar zijn nieuwe statuten ontworpen en huishoudelijk reglement. Zaterdag bleek dat er grote belangstelling is ook van gemeenten die zich nog niet offi cieel bij de Broederschap hebben aan- LILJE Een bijzonder opmerkelijk facet van deze synode is het feit dat Lilje, kandi daat voor het voorzitterschap van de Raad voor de Duitse Kerk, volkomen op de achtergrond Is geschoven. Tot nu toe was hij assessor van de Raad. Vooral de Lutherse Kerken in Duits land wilden hem als praeses naar vo ren schuiven om eindelijk eens een lutheraan als hoofd te hebben. Lilje werd niet eens assessor. Hij kreeg voor die functie slechts drie stemmen. Gekozen werd bisschop Kurt Scharf. Dat was na de keuze van Dietzfel- binger wel te verwachten, want met hem hebben de lutheranen eindelijk weer eens een lutherse voorzitter ge kregen, maar de voorzitter van lutherse bisschoppen dr. Hanns Lilje kwam volkomen tussen de wal en het schip terecht. THEOLOGIE Duitse kranten hebben er al op ge wezen dat dit een synode van de een heid is geworden. Het gevolg is dat een van de grootste problemen voor -de Westduitse kerk, de groeiende split sing tussen de moderne en de conser vatieve theologie nauwelijks een punt van gesprek werd en zeker geen aan dacht in de pers kreeg. Toch kon de verkiezing van Dietzfel- binger op dit punt wel eens grote ge volgen hebben. Hij stamt uit de tame lijk conservatieve en meer piëtistisch geriche Beierse kerk. Hij is vooral een pastor. Duitse bladen spreken dan ook al van een „nieuwe era" die zou zijn aan gebroken. Terwijl Scharf zijn aandacht vooral richtte op en binnen-Duitse problemen, verwachten velen dat Dietzfelbinger veel meer aandacht zal gaan schenken aan de plaats van de Duitse kerk in het wereld-lutherdom. Paus weigert misschien verzoek NEW YORK Kardinaal Spell man, de'78-jarige aartsbisschop van New York, heeft zondag meegedeeld, dat hij zijn ontslag bij Paus Paulus heeft ingediend. Hij verklaarde „niet. te vyeten, wanneer dit zal worden aan vaard". De kardinaal voegt eraan toe: „Deze jaren hebben hun tol van mij geëist.mijn werkzaamheden den beperkt. Niettemin wil ik voort gaan zolang ik kan. Mijn laatste ge dachten zullen die zijn van dank baarheid, liefde voor het volk, de priester? en de religieuzen van het aartsbisdom van New York. De kardinaal kwam met Kerstmis in het nieuws en moest veel kritiek in casseren over zijn uitlatingen inzake Vietnam. Aanblijven Hoe de paus zal reageren op de ont slagaanvraag van Francis kardinaal Spellman is nog niet bekend. Het wordt echter niet onwaarschijnlijk geacht, dat de paus de aanvrage zal afwijzen en de kardinaal zal verzoe ken als aartsbisschop van New York aan'te blijven. In een aantal andere gevallen heeft de paus dit ook gedaan. Tot dusver heeft de paus van slechts twee ver zoeken van kardinalen om ontslag (van de zeer velen) ingewilligd. Sinds 11 oktober is een pauselijk docu ment van kracht, waarin alle diocesa ne bisschoppen verzocht worden hun ontslag in te dienen zodra zij de leef tijd van 75 jaar hebben bereikt. Vol-; gens de tekst wordt ontslag op vrijwillige basis aangemoedigd, maar het is niet verplicht. Op het ogenblik zijn twintig diocesane kardinalen en tweehonderd bisschop pen zo oud, dat zij ontslag kunnen nemen. NIEUW DELHI President Sar- vapalli Radhakrisjnan van India heeft gisteravond bekendgemaakt dat hij zich niet herkiesbaar stelt voor ambtstermijn. KARDINAAL SPELLMAN tol geëist Brieven die niet zijn voor van naam en adres kunnen ln behandeling worden genos Geheimhouding is verzekerd. gen die niet onderling met elk in verband staan moeten in zonderlijke brieven worden steld. Per brief dient een gul aan postzegels te worden inge ten. Vraag: Mijn huis is vier jaar en nu is een dwarsbalk onde vloer al vermolmd, 2 cn noordgevel. De ventilatie b^o uit het 'hier en daar weglaten w de voegen tussen de stenen. Bi dl begin van de bouw vroeg ik de wer of dit wel voldoende was. meende van wel. Deze zomer heb ik centrale warming laten aanleggen. Onde vloer lopen nu geïsoleerde waarvan ik verwacht dat ze wel wat warmte zullen afgeven dat de vochtigheidsgraat wat der zal zijn. Het zand onder de is nu wat vochtig. Op de ba wat schimmel of zwam aanwez de vorm van een halve bloem Alle balken en vloerplanken gecarboleümd. Een plank lang j muur niet, en ook deze is aang<er Door plank en dwarsbalk ka naar alle zijden een schroeved er steken. Moet de balk eru moet er een andere aan of te Deze zomer heb ik in voor tergevel twee normale rooster de buitenmuren laten aanbrei Antwoord: De oorzaak is veri P pend grondwater. Er is niet vol< de trek in uw huis: er zijn genoeg roosters geplaatst of ze niet op de juiste plaats a; bracht. Wij krijgen niet de ini dat de aannemer nauwkeurij juist te werk is gegaan. Wij r u daarom aan een andere deski ge te zoeken. Deze kan u dar den, hoe u de roosters plaatsen. U kan tegen de verrotte geen andere laten zetten, wante zou deze ook verrotten. De oudei er uit moeten, evenals de aa taste vloerplank en dezfe mi door een nieuwe vervangen den. Wij kunnen niet -beoordelen bouwer aansprakelijk is. Als u beklagen wil, kan u zich we tot de bond van aannemers it bouwbedrijf, Benoordenhouts 44, Den Haag. Studenten psychologie J aan VU vieren lustrun (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Op 13, 14 april viert de vereniging van st ten in de psychologie aan de Vrije versiteit haar vierde lustrum. Ter gelegenheid hiervan is er tentoonstelling ingericht, bestaande, schilderijen en tekeningen van psyc trische patiënten. Prof. dr. .J. H. Plokker houdt lezing over de geëxposeerde werke j prof. dr. S. D. Fokkema opent lustrum. Succes voor Nederlandse archeologen VOED? MM MAR r* AMMAN, Jordanië Nederlandse arche ologen hebben in bet Jordaanse dorp Deir Alia teksten gevonden die waar schijnlijk dateren uit de zesde eeuw vóór Christus. Deskundigen achten de- 1 ze vondst de belangrijkste van de laat- ste twintig jaar. Misschien wordt nu bewezen, dat in Deir AUa een volk leefde met een eigen cultuur cn een schrift dat nergens in de omringde landen werd gevonden. De vondst bestaat onder meer uit een Aramese tekst op muurkalk en een kruik met letters op het handvat. De leider van de Nederlandse ploeg, dr. i Hans Franken van de Leidse Univer siteit, die dit mededeelde in het dal van de Jordaan, vertelde dat er ook weverijen zijn ontdekt in een kenne lijk zeer groot bouwsel dat overigens nog niet is blootgelegde Bij eerdere opgravingen hebben de Ne derlanders kunnen vaststellen, dat in de zestiende eeuw vóór Christus in Deir Alla een reusachtige kunstmatige wal werd opgeworpen. Hierop werd in de bronstijd een altaar gebouwd, dat tot de twaalfde eeuw in tact bleef. Er zijn aanwijzingen dat de top van de wal nog een ander heiligdom verbergt binnen een fort dat dateert uit de vroe- HET WEER I\ EEROPA Max. temperatuur Weer gisteren Neerslag Kopenhagen gel Parijs Nice i Frankfort HVVZaaOA «4 IInnsbrück regent inspeelt op het heiligdom Alla. 'r Franken die volgend jaar met ploeggenoten naar de vindplaats za ie rugkeren, is er bijna zeker van, d deze plek bewijzen tevoorschijn 2 komen over zaken die tot dusver a bekend waren uit Bijbelse bron. Monofysieten zoekt samenwerking BEIROET De vijf monofysitl kerken zijn begonnen aan de voorbf ding van gemeenschappelijk mingsmateriaal voor de jeugd. Hetl siswerk zal gebeuren in hat Engeljl vervolgens vertaald worden verschillende talen. Hiertoe werd t ten op een consultatie in Beiroet, i ook vertegenwoordigers van de Weil raad van christelijke opvoedinjL van de oosterse orthodoxie aantf waren. De vijf monofysitische kerken (ff tisch, Ethiopisch, Armeens, SyrisclC Syrisch-Malabar) kwamen twee L geleden voor het eerst bijeen, omr meenschappelijke belangen te besr ken. Dat was op een conferentie Addis Abeba, waartoe keizer Hailej, lassie het initiatief had genomen. BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten (7e pred.pl.ff J. Wolthuis te Woerden: te 't Harder Heuzeveldt, legerpred te Zeven 1 Duitsl.); te Sneek (vac. G. Clementlltl Goldschmeding te Dussen (N.B.). Aangenomen naar Geldrop: B. J. I bers te Dronten (O. Flevoland). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop: Th. RuttenL Nymegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2