„DRAKENSTEYN - KIJKEN" - MAAR NIETS TE ZIEN Cals: plaats voor een nieuwe partij Mao greep de macht Alleen formateur moet polsen Franse grens weer dicht voor vlees crïta) 55 DODEN IN SEOEL Loonconflict wereld uit Actie Cadeau Beatrix slaat aan Gratis vervoer Achterhoek- Rotterdam? Beschuit en muisjes uitverkocht in de West Maandag 10 april 1967 48ste jaargang (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE De functionaris van de Rijksvoorlich tingsdienst die al meer dan een week in een suite van hotel restaurant De Kastanjehof vier telefoontoestellen als een terreir bewaakt, heeft gezelschap gekregen van officieren uit de staf van prins Bernhard. Actie tegen Lioe en zijn vrouw TOKIO Mao Tse-toeng heeft de tpcht gegrepen in het Chinese polit- luro. Zes van de elf leden kozen zijn )»rtij. Hiermee heeft de actie om presi- :nt Lieo Sjao-tsji af te zetten een feogtepunt bereikt. Een bijeenkomst n Lioe en diens vrouw aan de kaak te ellen wordt dezer dagen verwacht. Pleinen en straten te Peking zijn )1 rode gardisten, die dag en nacht demonstreren tegen Lioe en diens lanhangers in het Politburo. De actie tegen de president blijkt uit berichten, in het Volksdagblad te Pe- ting, de spreekbuis van de partijlei ding. Intussen heeft Mao het drie mil ten man sterke leger verboden, in de ideologische strijd in te grijpen. Het mag alleen politiek opvoedingswerk doen. Olievelden bij Franse kust PARIJS Voor de Kust van Bretag- ne drijven verscheidene olievelden, afkomstig van de vergane tanker Tor- rey Canyon. Hier en daar in de baai van Mont St. Michel ligt al olie op het strand. Er liggen schepen met zaagsel klaa om de olie te bestrijden. Chemische middelen wil men niet gebruiken met 'net oog op de vele oesterbedden ter plaatse. Zaagsel doet de olie klonteren, j waardoor ze gemakkelijker kan wor- verwijderd. Onbestendig DE BILT Een depressie, die van- f ochtend ten noorden van Bordeaux lag. verplaatst zich langzaam in noordelij-1 ke richting, terwijl een langgerekte gordel van hogedrukgebieden zich uit strekt van Noord-Rusland via het zee gebied tussen Schotland en IJsland naar de Azoren. Het bij de depressie behorende warmtefront, dat zich van morgen boven het midden van ons land bevond, trekt, vooraf gegaan door een regengebied, naar het noorden. Achter het front neemt de wind snel in kracht af tot matig of zwak, maar zal in hoofdzaak uit oostelijke richtin gen blijven waaien. De lucht, waarin onze omgeving zich dan zal bevinden, is vrij vochtig en enigszins onstabiel van opbouw. Morgen zal er dan ook een veranderlijke bewolking zijn, met plaatselijk een bui en in de vroege ochtend hier en daar mist. In het tem- peratuurverloop komt weinig veran dering, de temperaturen zullen onge- i veer normaal zijn voor de tijd van het jaar. DE BILT Tijdelijke opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien met kans op onweer Tn de nacht en och- tend hier en daar mist. Matige tot wakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. DEN HAAG Oud-minister- president Cals is ervan overtuigd dat er plaats is voor een nieuwe vooruitstrevende partij, die ge vormd kan worden uit de huidige confessionele partijen en (even tueel) andere partij-formaties. Bij de vorming van zo'n partij zal ech ter uiterst voorzichtig te werk moeten worden gegaan. Vóór alles moet worden voorkomen dat nieu we splinterpartijtjes ontstaan; dan is ons land helemaal niet meer bestuurbaar. De heer Cals zei dit gisteravond in een gesprek met twee leden van AVRO's Radiojournaal. Hij hoopte vurig dat de ontwikkeling van de par tijvorming in de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet meer centraal zal komen te staan dan in de forma tieperiode het geval is geweest. De confessionele partijen zoals die nu bestaan hebben hun tijd volgend mr. Cals gehad. Die noodzaak was er wel, maar in een bepaalde tijd (hij dacht aan de periode van de school strijd). „Lang ben ik voorstander ge weest van een fusie tussen KVP, ARP en CHU. Maar de reactie van de CHU heeft mij ontmoedigd." De oud-premier verwaohtte veel van de commissie van vijftien mensen, die zich aan het beraden is over een gelijke vorm van samenwerking van de drie grote confessionele partijen. Als daar niets uitkomt, moeten de par- Eindelijk HALUIN Frankrijk heeft op nieuw zijn grenzen gesloten voor de invoer van vlees uit geheel Nederland omdat in de laatste week van maart weer een vijftiental gevallen van j mond- en klauwzeer is voorgekomen in Noord-Brabant en Drenthe. Voor de Franse grenspost te Haluin aan de Belgisch-Franse grens stond zaterdag rond het middaguur een rfj Nederlandse vleesauto's die door de grenssluiting waren verrast. De veeartsenijkundige dienst in Zuidlaren deelde zaterdag mee dat in de afgelopen week het totaal aantal geregistreerde gevallen van mond- en klauwzeer in Zuid-oost-Drenthe met zes is toegenomen tot achttien. Nieuwe besmettingshaarden werden geconstateerd op drie bedrijven in Dalen, twee in Wachtum en een in Oosterhesselen. In drie van de zes nieuwe gevallen heeft de dienst de besmettingsbron niet op kunnen sporen. Uit Bonn wordt vernomen dat de Westduitse regering met ingang van gisteren elke invoer van vleeswaren uit Italië heeft verboden teneinde de Afrikaanse varkenspest buiten het land te houden. Mr. Cals was blij dat er eindelijk een euw kabinet was. Hij betreurde het evenwel, dat er zoveel kandidaat-mi nisters moesten worden gepolst alvo rens een kabinet kon worden samen gesteld. Alleen de formateur moet naar geschikte kandidaten zoeken en niet de fractievoorzitters, meende de heer Cals. Het was hem tegengevallen dat de heer Biesheuvel er niet in was geslaagd een kabinet te formeren. Voorts pleitte de heer Cals nog voor het terugbrengen van het aantal Ka merleden van 150 naar 100 en voor verhoging van de drempel om een Kamerzetel te veroveren: het aantal partijen móet verminderen. Provo's willen ,verzoeningsieest' met matrozen AMSTERDAM De provo's hebben het plan zaterdag 22 april in de Apol- lo-bioscoop een „verzoeningsfeest" met matrozen en mariniers te organiseren. Provoleider Rob Stolk en Joost Blom hebben kapitein ter zee A. de Jong, commandant maritieme midde len Amsterdam, dit verteld in een ge sprek dat zij zondagmiddag met hem hebben gehad over de gebeurtenissen op het Centraal Station. Het feest wordt georganiseerd, „omdat de jan maten bijna elke avond binnen moeten zitten" Provo heeft voor de organisatie van dit feest een „comité tot het scheppen van de mogelijkheid tot uithanging van de branie" opgericht. De militaire autoriteiten hebben dat zo gewild. Zij vinden, dateer nie mand beter dan een hoge officier een majoor of een overste de in Huis ter Heide paraat zijnde saluut- batterij van de Gele Rijders kan alarmeren, als de geboorte op Dra kensteyn aanstaande is. Een tweede of eerste luitenant of zelfs een kapitein is in rang te laag om met deze verantwoordelijke opdracht te worden belast, zo is de officiële rede nering van de legerleiding. Overigens: de telefoonwacht van een hoge officier een twaalf uur aan een stuk heeft weinig te betekenen. Hij mag de „hotline" naar de saluut- batterij pas gebruiken, als hij van de RVD de mededeling krijgt, dat de ge boorte van de Oranjetelg spoedig is te verwachten. De RVD is namelijk de enige instantie, die de geboorte van een Prins of Prinses namens de rege ring officieel zal bekend maken. ZEER DRUK Hoewel nog niets erop wijst, dat de baby spoedig ter wereld komt, is het zaterdag, maar vooral zondag, weer bij zonder druk geweest op de wegen ron dom Drakensteyn, ondanks het advies van de Baarnse politie er niet heen te gaan, omdat er toch niets valt te zien. De verkeersdrukte was echter niet van dien aard, dat de politie een van de aangekondigde „operatieplannen" hoefde uit te voeren. Wel stonden op enkele kruispunten politiemannen het verkeer te regelen en waren op andere kruisingen mobiele verkeerslichten op gesteld. Ook de wegenwacht had versterking gekregen, maar zij ontving slechts een enkele maal verzoek om hulp. BOOS Exploitanten van cafés en restau rants in Lage Vuursche zijn intussen boos op de korpschef van de Baarnse gemeentepolitie, de heer G. J. Bakker. Zij vinden, dat hij met zijn waarschu wingen aan de automobilisten veel te voorbarig is geweest. Een van hen vertelde: „Als hij zijn mond had gehouden, was het hier veel drukker geworden. Ik heb hier in de weekeinden, onverschillig winter of zo mer, altijd veel meer mensen. Ze ko- van heinde en ver om in de bos te wandelen. Na afloop drinken ze sherry en eten ze pannekoeken. Dat i: :n traditie in deze omgeving." Niemand kan zich echter aan de ij' druk onttrekken, dat het horeca-we reldje van Lage Vuursche dit weekein de slecht zaken heèft gedaan. Op de terrasjes was bijna geen stoel onbezet. De bezoekers koesterden zich in de warmte van het voorjaarszonnetje en speculeerden op de geboorte van de Oranjebaby. De schattingen ook de officiële lopen uiteen. Vrijdag 14 april wordt als waarschijnlijke datum genoemd; vrijdag 21 april als laatste. THUIS Prinses Beatrix en prins Claus lieten zich dit weekeinde niet zien. Ze bleven zaterdag en zondag thuis. Zondagmor gen dronken ze koffie in de tuin ach ter Drakensteyn, door de. overigens nog kale, bossen onzichtbaar voor de vele honderden nieuwgierigen. In de loop van de middag kregen zij bezoek van prinses Christina die via een binnenweggetje naar het kasteel was gereden. Zij werd opgemerkt door een fotograaf, wiens toestel op het laatste ogenblik dienst weigerde. De bezoekers van Lage Vuursche kregen 's middags toch nog een aardig kijkspel te zien, toen een vuurmond van de Gele Rijders voor de tele visie-camera's van Monitor in stelling ging. De uitzending duurde 2'/« mi nuut; de voorbereiding had een week in beslag genomen. -fe Duitse kerk houdt eenheid vast. - pagina Kernmerk. Tienduizenden trokken dit weekeind naar Draken steyn. Maar ook in het Duitse Hitzacker stijgt de spanning. De geboorte van een Oranjetelg zal daar desnoods met nach telijke kanonschoten wor den begroet. En straks eet heel Hitzacker „Beschaus- zer mit Mauser". Daarvoor zorgde onze krant. Onze spec, verslaggevers ver- lellen ervan op pag. 7. •fa Jacco van Renesse en Ria Valk samen op het scherm. - pag. Radio TV SEOEL Behalve aan de veertien inzittenden heeft de ramp in Seoel, waar zaterdag een tweemotorig trans portvliegtuig op een woonwijk is neer gestort, het leven gekost aan 41 Zuid- koreanen. Nog zes personen worden vermist, dertig hebben verwondingen opgelopen. Ruim 150 mensen zijn dak loos geworden. Kort na het opstijgen van het toe stel is motorstoring ontstaan, zo heeft het voorlopig onderzoek van de Zuid- koreaanse luchtmacht uitgewezen. Het vliegtuig zou nog hebben geprobeerd naar zijn basis terug te keren. JSEES Verkerk en met hem de hele schaatsploeg werd zater dag in Maassluis en Puttershoek gehuldigd. Als wereldkampioen kreeg Kees Verkerk van de Put- tershoekse bevolking een bureau met alle toebehoren „in bruik leen". Als een veldheer nam hij op het dak van het verenigings gebouw in Puttershoek de hulde van de duizenden in ontvangst. Nuchter als hij is, bleef Kees er bijzonder rustig onder. Zie voor verslag elders in dit blad. BAARN Ds. Barend Richters, de directeur van het gereformeerde zen dingscentrum is vanmorgen overleden. [Hij kampte reeds enkele' jaren met ieen gevaarlijke bloedziekte, en was |de laatste weken ernstig ziek. Toch komt het bericht nog onverwacht. I Ds. Richters begon zijn ambtsloop- baan als predikant van de gerefor meerde kerk van Heerhugowaard in 11942. In juli van 1944 werd hij direc- teur van het Gereformeerde zendings centrum. dat onder zijn leiding uit groeide tot een hechte organisatie ten behoeve van het zendingswerk. Ds. Richters is 56 jaar geworden. zie pag. 2 AMSTERDAM Het loonconflict tus sen zeven Amsterdamse schilders en de bouwmaatschappij Intervam uit Den i Haag. die het project Banne Buisloot in I Amsterdam uitvoert, is uit de wereld. Zaterdagmiddag bereikte het schilders- I comité overeenstemming met de bouw- I maatschappij over de tarieven, die de oorzaak van het geschil waren. DEN HAAG Zóveel weerklank on dervindt een actie van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen om prinses Beatrix bij de geboorte van haar kind een symbolisch geschenk aan te bieden, dat dit een nationaal karakter lijkt te krijgen. De bedoeling is een geld- en goederenin zameling voor baby's en kleuters in Suri- name en de Antillen. De Federatie voor vrouwelijke vrijwil lige hulpverlening, waarbij ook de Neder landse Christen vrouwenbond, de Chr. jonge vrouwenfederatie en de Chr. platte landsvrouwen zijn aangesloten, heeft ver zocht mede op de actie te mogen inhaken, wat uiteraard is toegestaan. Er is nu een gironummer en een cen- raal adres waar resp. geld en nieuwe goederen „uit de babysfeer" heen kunnen worden gezonden. Het gironummer is 42.29.53. ten name van het Centraal bu- eau Actie Cadeau prinses Beatrix. Het •entrale Inzame'ingsadrcs voor goederen is mevrouw H. A. A. L de Vries-van der Jardt Aberson, Grundelweg 7. Hengelo. De goederen moeten alle nieuw zijn. Wat men graag wil hebben is: luiers, 'lemdjes, flanellen omslagluiers. dunne 'ten«Den dekentles, lakentjes, wandver siering, speelgoed, maar ook bijv. een cou veuse. babyweegschalen, stoeltjes, tafel- jes, wandelwagens, babybad enz. De termijn van de actie zou aanvanke- 'ijk 1 april aflopen. Deze is nu gesteld op '5 mei. Prinses Beatrix is enthousiast ge leken voor het idee Onbenut OELAAS moet, na hetgeen het cen- 11 traal comité der ARP uit zijn I vergadering van zaterdag heeft wil len prijsgeven, elk eenvoudig lid van enige kiesvereniging van deze partij vaststellen nog altijd in raad selen te wandelen. Waarmee dan tegelijk is gezegd ge worden, dat wederom een gelegen heid om informatie te verstrekken onvolledig is benut. Het nu verstrekte communiqué lijkt treffend op het onlangs reeds door het moderamen van het centraal co mité uitgegevene, dat door ons toen al welwillend als summier is gelaakt. Communiqués als van toen en van nu herinneren nog al te zeer aan de tijd waarin stukken van deze aard vooral moesten dienen om gedach ten te verbergen. Intussen echter is de behoefte aan informatie allerwege wel zo ge groeid, dat met formuleringen als ook nu weer gekozen nauwelijks meer kan worden volstaan. Men versta ons goed: wij hebben aan accentuering van tegenstellingen geen behoefte. We zouden als onaf hankelijke christelijke krant boven dien kunnen volstaan met te zeggen dat men binnen de ARP zelf moet weten hoe men zijn zaken regelt. Maar er is voor een krant, die im mers óók een uitkijkpost is, nog al tijd een plicht tot waarschuwen. Hiervan zijn wij overtuigd dat elk eenvoudig lid van de ARP heel graag een streep had gezet gezien achter hetgeen is gebeurd. Maar ook dat vergt toch enige informatie. Mag men, om dan iets te noemen, niet veronderstellen dat van daar toe aangewezen kant enige erken ning is uitgesproken van begane on juistheden? De vergevingsgezind heid is waarlijk groot genoeg. Maar ook daarvan vinden we in het com muniqué niets terug. We moeten het nu echter hebben van in alle richtingen nogal kwistig uitgesproken vertrouwen. Maar waarom ook dit niet wat breder uit gewerkt en toegelicht? Gelukkig gewaagt een slotzin van overeenstemming omtrent „het te voeren beleid". Over de betekenis daarvan zullen het echter weer de feiten zijn die ons de informatie gaan verstrekken. Mogen ze met het communiqué blijken te kloppen. ALMELO De directie van N. J. Menko NV in Enschede zal vooi 750 man van de ruim duizend personeelsle den een werktijdverkorting voer zes weken aanvragen. De directie is bereid het wachtgeld tot negentig procent van het inkomen aan te vullen Het bedrijf is hiertoe genoodzaakt omdat verschillende afnemers een af wachtende houding aannemen. Het be drijf heeft zich de laatste jaren met succes gespecialiseerd op hoogwaar dige modieuse artikelen, waardoor het niet mogelijk is grote voorraden op te bouwen. KIPO heeft plaats voor 100 werklozen heidspei'soneel) wil ruim 100 werknemers uit de Achterhoek direct in de organisa tieplaatsen. De directeur van KIPO, de heer W. B. Knoops, deelde mee dat veel bedrijven in het westen van het land nog steeds om goed personeel zitten te sprin gen. „Er zouden er wel eens meer ge plaatst kunnen worden, dan de Achter hoek kan bieden". De heer Knoops deed enkele suggesties om de werkloosheid in de Achterhoek te bestrijden, waarbij alle betrokken par tijen iets moeten nemen en geven: de overheid moet zorgen voor gratis vervoer per spoorwegen: dat is econo misch voordeliger dan het uitbetalen van ondersteuningen: de werknemers in het oosten moeten het dagelijks heen en weer reizen accep teren en de reisuren voor hun rekening nemen, tot er woongelegenheid is ge vonden: de werkgevers in het westen moeten de aanvangsuren iets later stellen en de dagtaak iets vroeger beëindigen: PARAMARIBO De levensmiddelen bedrijven in Paramaribo hebben geen beschuit en geen muisjes meer. Na een re petitie van de troepen macht, die de saluutbat- terijen van het Prins Bernhard kampement overbrachten naar het eeuwenoude ford Zee- landia, liep het storm op deze winkels. De con clusie van de toeschou wers was onjuist. Met het lossen van 101 saluutschoten wanneer de aanstaande Oranje telg een zoon is of 51 schoten wanneer het een I dochter is, zal de Suri naamse regering de ge boorte aankondigen. Wordt het bericht na tien uur 's avonds ont vangen, dan zullen de schoten de volgende morgen om zes uur wor den gelost. Onder het vallen van de schoten zullen tevens de kerk klokken worden geluid. Als de bekendmaking na vier uur 's middags geschiedt, zullen de Su rinaamse en de Neder landse vlag (met oranje wimpel) worden gehesen op de publieke gebou wen, kantoren, scholen en schepen, die voor de Surinaamse havenplaat sen liggen. Op zondag wordt niet gevlagd. Daags daarna wel. Publieke instellingen m het gehele land, die niet open moeten blij ven, zullen onmiddellijk sluiten. Het bericht moet dan wel voor elf uur 's morgens wordeh ont vangen. Heeft de bekendma king na elf uur plaats, dan sluiten de publieke instellingen eerst de dag daarop. Maar dan ook de gehele dag. De scholen sluiten on middellijk, wanneer ook het bericht ontvangen wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1