i - Commentaren Waarom liet de politie marine vrij? Spijt Britse regering FELLOWSHIP VOOR 'T EERST BUITEN Vliegtuig in Seoel op dichtbevolkte wijk illes ioed/ en[ inter Spioneerde Cor S. voor O.-Duitsland? Bouwconflict onopgelost Grotere hulpverlening economisch mogelijk Johnson gaat praten in La tij ns - Amerika T ZATERDAG 8 APRIL I9DT Besinning mJ AMERIKA bezint zich over zijn IqJ houding tegenover communis tisch China. De mogelijkheid van een herwaardering is niet groot, maar ook niet uitgesloten. De Amerikaanse regering wil begrij pelijkerwijs enige zekerheid hebben, dat een toegeeflijker politiek ten op zichte van Peking verantwoord is. Aziatische deskundigen tonen zich optimistisch. Zij menen, dat China in de naaste toekomst een andere R politieke lijn zal volgen. Zij baseren hun mening op de feite lijke mislukking van Mao's culturele revolutie en de ernstige gevolgen daarvan voor de Chinese economie. Matiging van het ideologische con flict met Rusland en vermindering van de spanning in de betrekkingen met Amerika acht men nu mogelijk. Voorts wordt verwacht, dat groter nadruk wordt gelegd op de <nu nog niet omvangrijke) economische en politieke betrekkingen met Japan. ^Dlt laatste is vooral de mening van Ade vroegere ambassadeur in Japan, Relschauer. Hij pleit dan ook voor opheffing van het handelsembargo voor China. Ook zien bedoelde deskundigen gaarne, dat Amerika zich niet langer verzet tegen toelating van Peking tot de Ver. Naties. eslissing 'MU HET vooruitzicht op een vreed- "jP zame regeling van het Viet- A namese conflict vrijwel geheel is verdwenen, is het zaak, de reden daarvan vast te stellen. :Die moet in Peking worden gezocht. Daar ziet men volgens Salisbury (New York Times) de oorlog in Vietnam als eerste etappe van een aanval op China. Hij sluit zelfs de mogelijkheid niet uit, dat de Chinezen aan de oorlog gaan deelnemen, als de Amerikanen hun aanvallen blijven intensiveren. Het is moeilijk uit te maken, welke waarde moet worden toege- kend aan de opvattingen van de q6 Azië-deskundigen. en, D't geldt ook voor de bevindingen en. van Salisbury tijdens een' vrij lang- op durig verblijf in Noord-Vietnam. In hoeverre zijn hun bronnen betrouw de Amerika kan echter geen afwaohten- ste de houding aannemen. Het moet gebruik maken van de mogelijk- ,s^" heden, die zich op het ogenblik voordoen. De grote vraag is, of uitbreiding van de strijd in Vietnam het voor Azië gewenste resultaat zal opleveren. Het tegendeel lijkt het geval. ?r_ Voor Amerika is het van het grootste //.gelang, dat het Peking sterker in al het geval is het gevoel ;eeft, op geen enkele wijze bedreigd te worden. De Fellowship voor het eerst en onder grote belangstelling buiten de fabriek. LONDEN De Britse regering heeft gisteren verklaard dat zij het „betreurt" dat de VN-commlssie Aden heeft verlaten „zonder de opdracht te hebben vervuld". De VN-missie heeft gisteren op het vliegveld van Rome een bespreking ge had met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Een woordvoerder verklaarde dat de missie de uitnodiging van de Britse minister van buitenlandse zaken om in Londen de ontwikkeling in Aden te bespreken naast zich heeft neergelegd. De missie zal in Genève haar werk zaamheden voortzetten, aldus de woordvoerder. Premier Wilson heeft zijn minister zonder portefeuille Lord Shackleton naar Aden gezonden om de Britse auto riteiten te steunen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Op een winderige testbaan heeft Fokker gistermid dag voor het eerst zijn nieuwe F-28 Fellowship gepresenteerd. Na een bouwtijd van ruim twee jaar kon het (straal) toestel de fabriek uit om de komende anderhalf jaar praktijkbeproevingen te on dergaan. Waarschijnlijk op Tweede Pinksterdag zal het zijn eerste proefvlucht maken. De presentatie kwam juist op het moment, waarop directeur Diepen de order van de honderdste luchtvaart maatschappij op de voorganger van de de Friendship, bekend kon ken; Jordan Airlines bestelde de 414de. En daarmee is Fokker op precies 30 toestellen na het magische getal 444 Vele doden en vermisten SEOEL Een transportvliegtuig met elf inzittenden is neergestort op een dichtbevolkte woonwijk van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Omdat het avond was, waren de meeste bewo ners thuis. De eerste berichten meld- Mariniers-provo's kEn havo marinemannen! Jullie heb- bewezen dat er nog jongelui zijn, ir pit in zit! moeten jullie weer zoet ug naar de kazerne. Het schor- •morrie kan zijn gang weer gaan jullie vrouwen en meisjes. De po- let natuurlijk wel op dat het niet te bar wordt. als een paar van hen worden t gekleed, nou ja, 't is een miezerd daar op let. Schrijf dan eens een iendelijk briefje aan de politie of de burgemeester van Amsterdam. I garandeerd dat er een commissie rdt ingesteld, die met haar onder- ik gereed is als jullie vrouwen en ijes zijn verkracht! tterdam W. Luijk larhiiers-provo's (2) It een Chinees spreekwoord: -jnneer de vorst vorst is, en de mi- k P ter minister; wanneer de vader va- en de zoon zoon, dan hebben goede samenleving". deijHet is ook om te keren: wanneer gezag geen gezag is, is de onder- n geen onderdaan. e Amsterdamse gemeenteraad sft het bestaan om onder leiding n de PvdA strenge afkeuring uit te eken over de handelingen der ma ten. die de augiasstal in het CS in minuten reinigden; maar al deze anden heeft die gemeenteraad het t nodig gekeurd een uitspraak te fn tegen het tolereren van de Ee rlijke toestanden in de openbare tionshal. H'at burgers of matrozen het recht eigen hand nemen is uiteraard on- orloofd, maar dit MOET komen, nneer de overheid haar primaire k van gezagshandhaving en orde- idhaving verzaakt. hoopt dat het nieuwe kabinet t alle kracht de gezagsschemering verdrijven. En: wanneer komt de blikatie van het reeds maanden ge en uitgebrachte rapport over de ge- ;sen in 1966? De Tweede-Ka- •leden wilden destijds wél hun onderbreken voor een J cussie over die gebeurtenissen. Nu Pasen al voorbij... •tterdam J. Wilschut VaHnierc-provo'g (3) De Nederlandse Marine heeft bewe- niet alleen op zee, maar ook op vasteland haar mannetje te kun- Maar nu ben ik wel benieuwd, wat burgemeester van Amsterdam gaat in. Zijn verontschuldigingen aanbie- i» aan het grootmeesterschap van provo's? Je moet die langharige hl "te. I'S zwabbers immers als heren behande len? Dat is immers democratie? Gelukkig dat de matrozen ook van die democratie hebben geprofiteerd. Hulde aan deze mannen, die weten hoe met zwabbers moet worden omge gaan. De slappe overtieid van ons dier baar vaderland, waar eerjs mannen als Michiel Adr. de Ruyter leefden, laat allerlei uitwassen voortwoekeren. Ik hoop, dat de regering toch einde lijk eens wat gaat doen tegen de pro vo's. Niet de ene dag oppakken en de andere dag weer vrijlaten. Nee, want dergelijke individuen horen niet in de maatschappij thuis. Bravo voor de 120 mariniers. Zij verdienen geen twee, maar drie gou den strepen! Gorinchem J. Vink Synode Ik hoop dat uw blad de berichten over de lopende synode der Geref. Ker ken (vrijg.) zo goed mogelijk zal weer geven. Ik heb het op prijs gesteld dat ik in de afgelopen jaren in uw blad steeds berichten heb kunnen vinden omtrent de gang van zaken in die ker ken. De „Reformatie-groep" met Kamp huis, die zich de afgelopen maanden hoe langer hoe scherper is gaan opstellen tegenover de „Opbouw- 2roep'' met Veenhof (waartoe ik ook behoor), neemt u dat kwalijk, want men zou liever in het geniep al lerlei christenen willen uitwerpen, zon der dat dit bekend zou worden. Ik geloof dat de huidige synode kwa lijke gevolgen zal hebben. Door de ge trapte verkiezingen is het mogelijk ge worden naar de synode in overgrote meerderheid volgelingen van de „Re- formatie-groep" af te vaardigen. Dit bleek op de eerste dag al: ds. Deddens, de groot-inquisiteur van de synode van 1964, is weer voorzitter, gesecun- deerd in het moderamen door andere fel „doorgefourneerde" medestanders. Inmiddels is met 33 tegen 3 stemmen i besloten ds. Schoep aan de inquisitie te onderwerpen. En zo zal het, naar ik geloof, doorgaan. Alle bezwaarschrif ten tegen de verfoeilijke handelingen van de vorige synoden kunnen even goed naar de prullemand verhuizen. Geeft u goede en uitgebreide berich ten over aeze synode, zonder u iets aan te trekken van de „Reforma tie-groep". Natuurlijk zo objectief mo gelijk, maar ik heb nooit kunnen ont_ dekken dat het daaraan bij u man keert. In de vrijgemaakte pers, met name in het Geref. Gezinsblad, wordt men eenzijdig voorgelicht. ROTTERDAM S- P. Mackloet Frits van der Poel In de KRO-rubriek ..Vanavond In Nieuwspoort" werd mr. Biesheuvel geïnterviewd door de heer Frits van der Poel. Zijn indringend vragen genaderd: het ongeslagen Europese kooprecord van de Britse Viscount. De Fokker-directie wilde dat en als een goed voorteken voor de Fellowship. Ook al zal dit toestel waarschijnlijk pas eind volgend jaar officieel in de lucht komen. Daarvoor zal nog veel moeten den getest, onder meer zal men 900 vlieguren moeten kunnen aantonen voordat het toestel zijn luchtwaardig- heidsbewijs krijgt. De proeven worden uitgevoerd op vier vliegtuigen, waarvan er drie nog moeten worden afgebouwd. Zoals bekend, zal de Fellowship, die aan 60 passagiers plaats biedt, worden gebruikt voor de korte afstanden van 200 tot 1500 km. Op die trajecten is het 800 km per uur vliegende toestel het meest economisch. Hoe zuinig, heeft de fabriek precies uitgerekend: een rijksdaalder per mijl. Die economische propositie is echter ten koste van vele miljoenen gegaan. De ontwikkelingskosten hebben in Ne derland alleen al 145 miljoen gulden bedragen, terwijl buitenlandse fabrie ken (die onderdelen bouwen) er een slordige 70 miljoen gulden instopten. En daar zitten de beide Rolls Roy- -motoren nog niet eens in. Het is ook daarom, dat het 9 miljoen gulden kostende toestel pas bij het 125ste afgeleverde exemplaar winst zal gaan opleveren. Zoals bekend, heeft Fokker tot toe 1 bestelling op het nieuwe toestel gekregen: van de Duitse LTU. Fair- child gaat het toestel bouwen Amerikaanse markt, echter in een kor tere uitvoering en onder de naam F-228. Directeur Diepen zag ook mogelij khe- Spionagenetwerk met 500 leden in Italië bekend TURIJN BU het onderzoek in de Rin&ldi-spionagezaak zijn de namen van 500 mensen aan het licht gekomen, die zich misschien met spionage Inlieten onder dekmantel van handel in antieke beeldjes. De laatste weken zouden op Cyprus. In Spanje, OostenrUk, Grieken land. de Spaanse Sahara en Tunesië 20 arrestaties zyn verricht. De Franse politie onderzoekt nog of in dat land 'het netwerk, dat voor Rus land zou hebben geopereerd, zijn ver takkingen had. Giorgio Rinaldi. een 39- jarige parachutist, zijn 52-jarige vrouw en hun chauffeur Armando Giaradr wer den 22 maart in Turijn gearresteerd. Zij zijn aangeklaagd wegens het leveren van inlichtingen over Amerikaanse en NAVO- bases in het Middellandse zeegebied aan Rusland By het doorzoeken van Rinaldi's antiek winkel in Turijn werden de 500 namen gevonden. Velen van de betrokkenen wonen in het buitenland. Microfilms van geheime stukken, die de Rinaldi's door gaven, waren verborgen in beeldjes. In terpol gaat na of alle 500 mensen dan wel een deel bij de affaire zijn betrok ken. In verband met de zaak-Rinaldi zijn in totaal vijf Russische diplomaten uit Italië, Griekenland en Cyprus gewezen. In 459 bedrijven korter werken DEN HAAG Het aantal bedrijven waarin tot werktijdverkorting is over gegaan is van januari op februari gestegen van 307 tot 459. Het aantal werknemers dat korter is gaan werken steeg van 11.600 tot 21.600. De werkne mers werken gemiddeld 43 uur minder. Van hen is 42 procent werkzaam in de textielnijverheid en 24 procent in de metaalbedrijven. den 20 doden en 27 vermisten. Overal braken branden uit, die moeilijk te bestrijden bleken, doordat de brand weer de vuurhaarden via te nauwé straatjes niet altijd kon bereiken. Het vliegtuig, een tweemotorige C-46, dat bij Seoel was opgestegen, kreeg kort na de start moeilijkheden, waarna de catastrofe volg ie. Zeventig Vooralsnog zijn er. nu alle 9500 teke- tot honderd gezinnen zijn dakloos ningen voor de Fellowship van de ta De wijk waarop de machine neer- fels kunnen worden gehaald, nog geen wam, biedt voornamelijk huisvesting concrete plannen voor een opvolger Dit is een foto uit Oostenrijk: niet op de mooiste, noch op de bekendste plek genomen. Het Oostenrijkse Alpenland biedt u zulke uitzichten op ontelbare plaatsen. Eén ervan kan uw aan staande vakantie-oord zijn. Kunt u zich voor de komende zomervakantie iets verrukke lijker voorstellen dan op een stralend heldere dag 's morgens uw ontbijt te gebruiken met een uitzicht op de fantastisch mooie bergen, bossen en meren? Dezelfde bergen, bossen en meren die u overdag zoveel mogelijkheden tot ontspanning bieden. Rondom u vrolijke mensen, die u niet als „toerist" maar als gast en welkome vriend met een hartelijk „Grüss Gott" of „Servus" begroeten, 's Avonds wordt er gejodeld, „Geschuh- plattlf' e'n gezongen. Heeft u wel eens gehoord hoe mooi en bekoorlijk een echt Oostenrijkse cither klinkt? Dit alles is ook voor u betaalbaar. De prijzen zullen u meevallen! Vraagt u eens inlichtingen, prijslijsten en folders bij uw vertrouwde reis bureau of bij het OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS-BUREAU Herengracht 435-437, Amsterdam. Telefoon0 20-62188 OOSTENRIJK IS NIET ZO VER EN TOCH ZO BOEIEND ding, die officier van justitie mr. R. A. Schimmel uitbracht. Deze recht bank sprak S. op 24 mei 1966 vrij van het tenlastegelegde. Enkele maanden later stond hij voor het Haagse hof, want mr. Schimmel was in beroep gegaan. Het hof vernietigde echter de dag vaarding. Daarmee werd het mogelijk de zaak opnieuw voor de rechtbank te brengen. „In wezen is er geen verande ring gekomen in het materiaal tegen S". zei mr. Schimmel vrijdag ..Ik heb den voor het binnenlandse net van de j dezelfde feiten in een andere vorm ge goten". Hij hoopt dat deze dagvaar ding niet weer nietig zal worden ver klaard. Vrij gesprokene weer voor ROTTERDAM De 38-jarlge tech-|tijdschriften aan de Duitsers hebben nisch-inkoper Cor S. moet zich voor verstrej^. In sommige gevallen zou hij de derde maal in nog geen jaar tijd daarbij gebruik hebben gemaakt van voor een Nederlands rechtscollege ver- de in spionagekringen bekende „dode antwoorden wegens „voorbereidende brievenbussen", geheime plaatsen waar spionagehandelingen en pogingen daar-1 spionagemateriaal wordt gedeponeerd, toe ten behoeve van de Oostduitse staatsveiligheidsdienst". Cor S. heeft «ich nooit schuldig ge- terdamse rechtbank een dagvaar- aan arbeiders. Nadat het vliegtuig wi neergestort, klonk een serie zware ont ploffingen. Er wordt rekening gehou den dat nog meer slachtoffers zullen worden gevonden. Van het vliegtuig werd een inzit tende, de vlieger, gered. Volgens oogge tuigen zou de machine door acute mo torstoring plotseling veel hoogte heb- ebn verloren en de toren van een kerk op een heuvel hebben geraakt. Hij vloog nog even verder en ontplofte ver- kwam, biedt voornamelijk huisvesting gende brandende wrakstukken ontston den op diverse plaatsen branden. i de F-28. De directie zal waarschijnlijk eerder >p een vergrote versie gokken dan op :en geheel nieuw type. PSP en Boeren stellen vragen DEN HAAG Waarom is dinsdag avond niet door de politie dan wel marechaussee opgetreden tegen de ma trozen cn mariniers, die de hal van het Amsterdamse Centraal Station schoonveegden? Waarom is wel een jongeman, die zich met oen fietsketting verdedigde, gearresteerd en hebben geen arresta ties van matrozen of mariniers plaatsgehad. Dit zijn twee van de acht vragen, die de heer Boetes, lid van de Eerste Kamer voor de PSP. gisteren heeft voorgelegd aan de ministers van bin-i nenlandse zaken, van defensie, en van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. De heer Boetes verzoekt voorts een overzicht te publiceren van de klach ten, die voor 4 april tegen de Centraal Station-jeugd zijn ingebracht. Hij vraagt zich af of door het optre den van het marinepersoneel in Amsterdam niet eenzelfde situatie is ontstaan als in het voorjaar van 1966. SPAANSE SINAASAPPELEN ...uw wintervoorraad zon! Pure'zonrte-energie' en 30% meer vitamine C, onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde winter... met Spaanse sinaasappelen! In verband met het geheime karak ter van een zaak als deze is de dag vaarding niet ter inzage. Vorig jaar eiste mr. Schimmel vijf jaar met af trek. Ook nu stelt de officier dat S. destijds onder de schuilnaam „Erlch Stadie" contact had met figuren van de staatsveiligheidsdienst ln Oost-Ber- lijn. S., die dikwijls reizen maakte naar landen achter het ijzeren gordijn zou van deze mensen codemateriaal heb ben ontvangen, waarmee hij berichten kon ontcijferen. Voor zijn activiteiten zou Cor v. d. S. contact hebben ge zocht met een onderofficier van een Nederlands tankbataljon, die operatie bevelen kende. Ook zou de Rotterdammer gegevens uit militaire handboeken en militaire het veiligheidssysteem van dat land binnen te dringen. Maar mr. Schimmel wijst deze verklaring van de hand. „Ik ben van mening dat elke handeling ter voorbereiding van spionage strafbaar is, afgezien van de bedoelingen, die er achter schuilen." In de nieuwe dagvaarding zijn twee pogingen tot spionage en voor bereiding daarvan in drie vormen ten laste gelegd. Als de rechtbank een en ander bewezen acht kan S. tot maximum acht jaar worden ver oordeeld. Vrijwel zeker is dat de be handeling achter gesloten deuren zal geschieden. Vorig jaar had de recht bank twaalf uur nodig. I AMSTERDAM De onderhandelin gen tussen de NV Intervam en de stakende schilders op het ultbrel- dingsproject Banne Buiksloot in Amsterdam-Noord zijn gistermiddag vastgelopen. De Amsterdamse gemeenteraadsle den Schip (CPN) en Kuiper (PvdA) hadden de partijen weer tot elkaar ge bracht. Tegenover Intervam hadden zij verklaard dat de schilders, van wie da looneisen 100 procent boven de CAO zouden liggen, tot het doen van conces sies bereid zouden zijn. Tijdens dc on derhandelingen bleek echter dat de schilders hun oude eisen onverkort handhaafden. Nu zullen maandag vijftien Amersfoortse schilders beginnen tegen betaling van loon volgens de lande lijke CAO-tarieven. Baby's krijgen honderd gulden VEEN'ENDAAL Iedere baby. die in Veenendaal op dezelfde dag wordt De officier meent dat de zaak dit- geboren als de prinselijke baby, krijgt maal niet zo lang zal duren, vooral ook omdat geen getuigen worden ge hoord. Op 24 mei 1966 werden in to taal elf getuigen opgeroepen. Ook dit maal is raadsman mr. S. Ivens, bekend strafpleiter uit Rotterdam. •an de gemeenteraad van Veenendaal een spaarbankboekje met honderd gul den. De gemeenteraad van Veenendaal heeft hiertoe besloten na een suggestia van de ch-fractie. AKTUEEL Nieuwe CAO in grafisch bedrijf AMSTERDAM Voor het admi nistratief personeel in het grafisch be drijf is overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO, zo heeft gisteren het centraal bureau voor de grafische be drijven meegedeeld. Per 1 februari 1967 zal het werkelijk loon met vier procent worden verhoogd. Per 1 juli aanstaande volgt nog een extra verho ging van Vit procent. De nieuwe CAO zal ter goedkeuring 1 I worden voorgelegd aan het college van I rijksbemiddelaars. Prof. H. Linneman voor NOVIB DEN HAAG Een snelle en aan zienlijke vergroting der hulpverlening is economisch zeker mogelijk. Dat is de mening van prof. H. Linnemann die vrijdagmiddag sprak tijdens de jaar vergadering van de NOVIB. Opvoering van de hulp tot twee pro cent in 1970 lijkt ambitieuzer dan het in wezen is. Het zou bijzonder toe te juichen zijn als de regering het centraal planbureau wilde opdra gen de mogelijkheden van een snelle- H H re vergroting in detail na te gaan. man, heeft het college van B. en W. Nederlands initiatief op dit terrein, zei prof. Linnemann, maar dan metter daad zou wellicht de impasse kun nen doorbreken, waarin met name de kapitaalhulp al jaren verkeert. Wat betreft de vraag of vergroting van de kapitaalhulp mogelijk is leg de prof. Linnemann een plan voor. schriftelijk gevraagd of politie-autori- teiten op de hoogte zijn van de namen adressen van de minderjarigen, die de oud-minister heeft mij ernstig ver- onder de benaming provo's ontwaardigd. Deze dialoog gaf een dui- in Amsterdam een chaotische toestand delijke indruk, dat de heer v.d. Poel I trachten door te voeren, via zijn informaties een persoonlijkeI Hij suggereert B. en W. deze namen voldoening eiste voor het oiet slagen en adressen door te geven aan de raad informatiepoging Biesheuvel. De heer v.d. Poel heeft al meer malen blijk gegeven zich niet te kunnen distanciëren van persoonlijke gevoelens. de kinderbescherming. „Wellicht De hulpverlening. dit jai be- ROTTERDAM kunnen dan maatregelen worden ge- groot op 450 miljoen dient te worden troffen, die het provo- dan wel no- verhoogd tot 800 miljoen in 1968. 1300 zem-probleem in de kern aanpakken." miljoen in 1969 en 1900 miljoen noemt de heer Heierman in 1970. Ontwikkelingshulp vereist de O. de Waard I ontzetting uit de ouderlijke macht. nationale besparingen en legt beslag op een deel van de' beschikbare buitenlandse valuta's. De economische ruimte om de ont wikkelingshulp te vergroten kan het eenvoudigst worden gecreëerd door eni ge matiging in de consumptieve sfeer. Thans neemt de nationale consumptie met ongeveer drie miljard gulden per jaar toe. Van deze drie kunnen we nog altijd twee miljard zelf consumeren als wij dit programma voor de ontwik kelingshulp willen verwezenlijken. Een tijdelijk iets langzamer groei van de consumptieve bestedingen is al les wat er van ons volk wordt ge vraagd om in 1970 een niveau van twee procent te bereiken Iedere Ne derlander zou dan in dr komende drie jaren f 40 per jaar moeten afhlaan van zijn consumpliav.rhojin,. pre"siden"Kennedy)' Dat wil zeggen 11 cent per dag. Het voorgestelde programma legt een extra last op de betalingsbalans van maximaal 150 miljoen gedurende drie achtereenvolgende jaren. Dat is precies een half procent van de totale bestedingen in buitenlandse valuta. De ze ruimte la te scheppen. (Van een onzer redacteuren) PRESIDENT JOHNSON vliegt maandag twee dagen voor het begin van de top conferentie van het Westelijk Halfrond naar Uruguay. Dinsdag zal hij met verschil lende Latijnsamerikaanse presidenten spreken. Dat gebeurt in Punta del Este, een „concen tratiekamp voor miljonairs". Op genoemde conferentie wordt vrijwel uitslui tend over economische vraagstukken gesproken. De financiering van langlopende plannen in Latijns- Amerika hangt voornamelijk af van de steun van Washington. In de jaren zeventig moet uit de Vrijhandelszone van Latijns-Amerika en de Gemeenschappelijke markt van Centraal Amerika de „Latijnsamerikaan- Johnson se gemeenschappelijke markt" ontstaan. Het lijkt nogal ingewikkeld, maar het is tamelijk eenvoudig, als men weet dat Latijns-Amerika bestaat uit Centraal- en Zuid-Amerika. In Centraal-Amerika is men wat verder gevorderd dan in de rest van Latijns- Amerika. Overigens zal alles niet zo glad verlopen als voor Latijns-Amerika wen- selijk is. President Johnson wilde ruime volmachten hebben om te kunnen onderhandelen. Het Congres voelde daar echter niet voor. De presidenten zijn 100 jaar te laat om de kamelen Kamelen te zien, die het vroegere woestijngebied Punta del Este heeft gehad. Een Spaanse immigrant voerde in de negentiende eeuw een 20tal van deze I dieren in voor transportdoeleinden in de golvende zandduinen. De dieren stierven echter als gevolg van het vochtige zeeklimaat, zonder nakomeling schap. Villa's met daken van rode tegels en moderne hotels zijn verrezen tussen de weelderige pijnboombossen, die de mensen de laatste veertig jaar op het witte zand hebben geplant. Snelle sportwagens namen de plaats van de kamelen in. Rijken hebben het gokparadijs aan het strand van de Atlantische oceaan tot hun geliefd- koosde verblijfplaats gemaakt. Nu nemen de presidenten de plaats in van de croupiers. Zy komen bijeen in de grote speelzaal van het luxueuze San Rafaelhotel, een gebouw in Tudorstijl van acht verdiepingen. Alleen de gastheer, president Oscar Gestido van Uruguay, zal in het hotel logeren. Johnson en de anderen verblijven in particuliere huizen in de omgeving. Ongeveer 6.000 personen komen voor de conferentie naar Punta del Este. Een derde deel daarvan bestaat Bezoekers uit journalisten. Verwacht wordt, dat er ook meer toeristen zullen komen. Punta del Este is bezig, zich een positie te verwerven als zetel voor internationale bijeenkomsten. Er werden al twee grote internationale con ferenties gehouden. In 1961 ging de Alliance for progress (Alliantie van de vooruitgang van stapel. Een jaar later werd Cuba er uit de ïnter- rikaanse familie gestoten. De enorme rijkdom, die in Punta del Este wordt tentoongespreid staat echter wel in schrille tegenstelling tot de ontstellende armoede waarin de meeste mensen in Latijns-Amerika nog altijd leven. Aangenomen mag worden, dat alles gedaan zal worden om te proberen hier verbetering in te brengen. De vraag is slechts, of spoedig voldoend» financiële steun kan worden geboden. Daarover moet in Washington worde» beelist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7