Nieuwe leidse Courant ZES MIGS NEERGESCHOTEN US LUCHTGEVECHTEN BOVEN ISRAËL Commentaar JAMIN K, Verdween f250.000.- aan goud in Londen of op Schiphol? Iedereen moet komen feliciteren in Baarn Rijnmond trekt gastarbeiders Zuid-\ ietnam wil bestand van 24 uur KRAAYKAMP NAAR BOLTINI Zaterdag 8 april 1967 48ete Jaargang .ofdredgeleun Dr. E. DIEMER ORGEL 1395,- BOOT Orgel- en Pianohandel CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is gheblevan mijn her» in teghenspoetl" Keuze uit vele merken. loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Slag bij Chatham In juni is liet 300 jaar ge leden dat een Nederlandse vloot onder De Ruyter de En gelsen bij Chatham een gena deloos pak slaag toediende. De Royal Navy gaat dat feit her denken en nodigt daarbij uit de lieer Frederik P. J. de Ruy ter de Wildt uit Hilversum, nazaat van de grote admiraal. Zondagsblad een inter view met hem. Vanavond Eurovisie liedjes pag. Radio TV In Huisvrouwen plegen met twee linkerhanden allerlei „mannenkarwei- tjes" op te knappen. Op Blad-ZIJ van ons Zon dagsblad ontmoet u ech ter zusters die na een sus gevolgd te heb ben onvoorstelbaar han dig met speciaal voor hen gemaakt gereed- chap omspringen. Burgerwacht TEL AVIV/DAMASCUS Een beschieting met zware mortie ren en tanks van Israëlische pantser-tractors, die een om streden stuk grond in de gede militariseerde zone omploegden, heeft gisteren het ernstigste Syrisch-Israëlische conflict sinds 1948 ingeleid. VN-onderhandelaars wisten tegen de avond een staakt het vuren te bewerk stelligen, nadat reeds op grote schaal luchtgevechten hadden plaatsgehad. Israël heeft in een legercommuniqué verklaard in drie luchtgevechten ten zuiden van het Meer van Galilea zes Syrische straaljagers van het type MIG-21 te hebben neergeschoten. Syrië heeft deze berichten tegenge sproken. Zijn MIG-straaljagers zouden twee Israëlische Mirages hebben ver nietigd. Drie KOUD >E BILT Ook dit april-week- zal te koud blijven. In de mid- wordt het ongeveer 6 tot 8 graden, koude lucht is afkomstig uit het izeegebied en Scandinavië, e wind is weer afgenomen. Morgen r kans op enkele opklaringen, eleidelijk krijgt een hogedrukge- boven Scandinavië wat meer in- zodat na zondag een langzame fetering met enige stijging van natuur is te verwachten. onder 19.26. Volgtens een militaire woordvoerdei in Tel Aviv zijn er drie luchtgevechten geweest. Een in de ochtend, waarbij twee Migs werden neergeschoten. Een vier uur later, waarbij een vijandelijk toestel werd neergehaald en een eéi half uur later dat de Syriërs drie toe stellen kostte. Deze laatste vliegtuigen zouden op Jordaans gebied zijn n gestort. Jordanië heeft het neerstorten in een van deze toestellen bevestigd. In verscheidene Syrische grensdor pen zijn huizen beschadigd. Een woord voerder in Damascus zei dat er geen slachtoffers te betreuren waren. Bij de artilleriebombardementen op de kibboets Tel Kazir in het gebied Haon, waar het incident ontstond, een man om het leven zijn geko men. Het is niet bekend of dit slacht offer en de door het Israëlische opper bevel gemelde dode een en dezelfde is. Einde De gevechten van gisteren versioor- :n een periode van betrekkelijke rust, die alleen af en toe werd ver stoord door acties van grensoverschrij dende Syrische commandogroepen. Felle strijd speelde zich af in januari, toen het bijna dagelijks tot vuurge vechten kwam. Op de dag waarop de gevechten aan de grens tussen Syrië en Israël uit braken, werd in Damascus met grote luister de twintigste verjaardag ge vierd van de Baath-partij, die in haar vaandel onder meer de „herovering van Palestina" heeft geschreven. Uit New York wordt gemeld dat Israël bij de Veiligheidsraad heeft ge protesteerd tegen de toestand, die door Syrische „agressie en provocatie" is ontstaan. Prins Bernhard opende vrijdag- norgen het nieuwe hoofdkantoor van Christiaan Lewis en Zoon NV door een diamant te kloven. De Prins liet zich van tevoren instrueren: midden de heer C. Lewis, rechts klover J. H. Sick- nann. inisterraad is voor het eerst bijeen geweest. Staand van links naar rechts: ir. W. F. Schut, drs. B. J. Udinfc, mr. P. L. de Haseth, B. Rool- vink, dr. G. J. Veringa. ir. P. J. Lardinois, drs. J. Middelburg (secretaris ministerraad) en mr. J. P. M. H. Merckelbach (nodu laris). Zittend van links naar rechts: mr. C. H. F. Polak, mr. H. K. J. Beernink, dr. H. J. Witteveen, P. J. S. de Jong, drs. J. A. Bak ker, mevrouw dr. M. A. H. Klompé en mr. L. de Block. Antiquair overleeft beroving niet HAARLE& De antiquair G. Geer- dlnk uit Haarlem, die eind vorig jaar be roofd is van zijn hele bezit, 180.000 gulden, is die slag niet meer te boven gekomen en in een rusthuis overleden. Zyn vrouw stierf enkele weken geleden. De man, die door hard werken een ka pitaal had vergaard, kon er nooit toe ko men zijn geld bij de bank te brengen. Hij liet in zijn dressoir een soort brandkastje bouwen waarin hij alles bewaarde. Vlak voor Kerstmis werd 's nachts in zijn wo ning ingebroken. Het geld kwam nimmer terecht: de daders werden niet gevonden. AMSTERDAM Waar is een zending goud ter waarde van een kwart miljoen ge stolen? In Londen of op Schiphol? De bevrachters op London Airport zeggen, dat zjj tien kistjes, elk met 51 kilo goud, in het KLM-vlieg- tuig geladen hebben. By aan komst op Schiphol werd ge constateerd, dat er maar ne gen kistjes waren. BAARN De Baarnse oranje vereniging en de christelijke oranjevereniging Baarn zullen zo spoedig mogelijk na de officiële bekendmaking van de geboorte van het prinsenkind de Nederlandse bevolking via radio en televisie uitnodigen zich per auto, trein, fiets of andere vervoermiddelen naar Baarn te begeven om de felicitatieregisters op het ge meentehuis te tekenen. Beatrix, Irene en Christina, kost de deelnemers 1,50. Deelnemende auto's kunnen zich herkenbaar maken door een oranje lint aan de voorzijde te be vestigen. Intussen wordt het aantal wachten den in Lage Vuursche met de dag groter. Een groot aantal binnen- en buitenlandse journalisten posten dag en nacht in afwachting van het mo ment van de geboorte. Maar ondanks het kordon om Dra- kensteyn slaagden Prinses en Prins er gisteren in even uit te breken. Zij brachten een bezoek van enkele aan de werkvertrekken van prins Claus in Den Haag. terwijl zij tevens een privé-bezoek aflegden. Ongemerkt hadden zij het kasteel kunnen verlaten door van een zij-uit gang gebruik te maken .Tijdens de af wezigheid van de Prinses bleef dc standaard op het dak van Drakensteyn wapperen. Niet ongemerkt bleef mevrouw Laurent uit Amsterdam, die vroeg geboortegeschenk kwam bren gen: een zelfgehaakt wit babyjasje. Zij toonde vol trots een brief, die zij in 1938 kreeg van prinses Juliana cn prins Bernhard met een bedankje voor een soortgelijk geschenk, dat zü bij de geboorte van prinses Beatrix Soestdijk zond. Het kasteeltje bleef voor mevrouw Laurent gesloten; zij mocht haar cadeau afgeven bij de re- cherche. Even v^as er daarna nog paniek toen een enorme klap weerklonk, gevolgd door sirenegeloei. Maar alles bleek loos alarm. De klap was veroorzaakt door een straaljager, die door de ge luidsbarrière brak en de sirene was in werking gesteld door de brandweer, die dat elke vrijdagmiddag als oefe ning doet. Om de verwachte drukte het hoofd te kunnen bieden, heeft de Wegen wacht van de ANWB gisteren naast het perscentrum in de legertent in Lage Vuursche een mobiele radiopost gestationeerd, die in vol bedrijf komt zodra de verkeerssituatie zulks ver-, eist. In ieder geval op en na de ge boortedag zullen tien wegenwachters op vaste plaatsen langs de 12 km lange route worden gestationeerd, waar de Baarnse politie eenrichting verkeer heeft ingesteld. Ook wordt een takel wagen ingeschakeld. wortelnoten SECRETAIRE 1190,— Ontslagen in Twente (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „In het Rijnmond gebied is nog steeds een gebrek aan arbeidskrachten. Daarom verwacht ik dat de 300 gastarbeiders die in Twente werkloos zijn geworden naar de Rotter damse agglomeratie zullen komen". Ds. C. van Nes, directeur van de Stichting hulp aan buitenlandse werknemers in Rotterdam zei dit vrijdag. Rotterdam kan deze arbeiders goed opvangen en aan werk helpen. Dit blijkt wel uit de cijfers: van de 70.000 buitenlandse werknemers in Nederland werken er 10.000 in Rotterdam en onge veer 16.000 in het Rijnmondgebied Mr. P. A. H. Bos. voorzitter van de stichting, voegde daar aan toe: Hoewel terugsla® van de economische groei ook in het Rijnmondgebied is gevoeld, krijgen, blijft men om meer werfkrachten vra- De heer Kraay- gen. Ikamp heeft ge- De enige mogelijkheid om het bestaande tekort op te heffen is buiten landse arbeidskrachten aan te trekken. Dit is het gevolg van een structu reel tekort in een overbevolkt gebied". De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie sluit de moge lijkheid uit, dat de diefstal op Schiphol is gepleegd. London Airport heeft een slechte naam in dit opzicht. Deze week nog is er een keer sprake geweest van een gouddiefstal op dit vliegveld. De bewuste goudzending was afkomstig van de firma Mat thews in Engeland, bestemd voor een goudbewerker in Amster dam en arriveerde in de nacht van donderdag op vrijdag in Am sterdam. Bij het ontladen hiel den veiligheidsmensen van de KLM toezicht. Volgens hen kwamen er negen kisten uit. Ook Scotland Yard is in het onderzoek betrokken. De zen ding van tien kisten was met een groot net omspannen. Op de vrachtbrief stond nauwkeu rig aangegeven hoeveel staven goud er in ieder kistje zaten. De mogelijkheid bestaat dus, dat een amateur-dief, die inzage heeft kunnen krijgen van de vrachtbrief, de diefstal heeft kunnen uitvoeren. Het is niet duidelijk waar het goud, dat de laatste tijd gesto len is, uiteindelijk terechtkomt. Geruchten willen dat afnemers uit het Midden-Oosten gretig elke zending goud kopen, die clandestien verhandeld wordt. tot vorming van een burger wacht is een nieuwe aanwijzing hoe onmachtig het gezag in de hoofdstad is geworden. Vooral te Amsterdam wordt het ge zag kwalijk geprovoceerd en tasten bepaalde groepjes de grenzen af, hoe ver ze wel kunnen gaan. Dat daarbij de grenzen zelf gemakkelijk worden overschreden, is al herhaal delijk moeten blijken. Worden dan van andere kanten tegenacties ondernomen, dan is dat natuurlijk verkeerd, maar in veel kritiek daarop beluisteren we nog te weinig de erkenning dat het ge zag op de tocht is gezet geworden. Daarom moeten we terug naar de juiste verhoudingen, de juiste taken en de juiste plichten. We moeten weer zicht krijgen op hetgeen nodig is in de menselijke samenleving. De daarvoor geldende wetten worden nooit straffeloos veronachtzaamd. Zodra dat gebeurt, ontaardt de vrij heid in vrijbrief en willekeur. Natuurlijk géén burgerwacht. Maar dan tegelijk de erkenning dat dit ook niet nodig behoort te zijn. Het behoeft ook niet. Mits men de din gen weer goed gaat zien. En zich beijvert om het ook aan de jongere generatie goed te laten zien. Veruit de grootste meerderheid on der die jongeren wil dat trouwene terdege. Foley: Torrey Canyon leeggelopen LONDEN „Er sijpelt nog wel wat olie uit het voor de Britse Zuid-west kust liggende wrak van de reuzetan ker Torrey Canyon, maar de tanks zijn zo goed als leeg." Dit heeft giste ren de Britse minister van marine Foley het Lagerhuis meegedeeld. Foley maakt bekend dat de veront reiniging van de stranden niet zulke ernstige vormen heeft aangenomen ala aanvankelijk werd gevreesd. SAIGON - Zuid-Vietnam heeft opj initiatief van de hoogste Boeddhisten-j leider voorgesteld de vijandelijkheden! op 23 mei (2510de verjaardag van! Boeddha) te staken. Het zou weer een bestand van 24 uur moeten worden.; Het enige voorbehoud dat Zuid-Viet- nam maakt zijn garanties om te voor-|| komen dat dc Vietcong zou profiteren |l van de wapenstilstand. Het is de eerste maal in de Vietna mese oorlog dat deze gedenkdag wordt aangegrepen om een bestand voor te stellen. Eerder werd de strijd slechts gestaakt ter gelegenheid van Kerstmis het Vietnamese nieuwjaar. De oproep geniet de steun van alle geallieerde landen die aan de zijde van Zuid-Vietnam vechten. Het voor gestelde bestand zou 22 mei te midder nacht moeten beginnen en 23 mei te middernacht moeten eindigen. MOSKOU - Rode Ster. de offi-j ciële krant van het Rode Leger, heeft] gisteren in een artikel gepleit voor gro tere politieke controle op dc Sowjet strijdkrachten. Het blad zegt dat de gecompliceerdheid van nucleaire oor logvoering leiding van de strijdkrach ten door de partij meer dan ooit nood zakelijk maakt. in alle winkels van niet duur wel heerlijk BREGENZ Twee Britse studen ten zijn gisteren gedood door een lawi ne in de Flexenstrasse tussen Lech en Zürs in Oostenrijk. Een derde student ligt in het ziekenhuis. Het drietal was woensdag ondanks de waarschu wingsborden de weg overgestoken. Rol als clown ROTTERDAM Johnny Kraay- kamp, die bij Sleeswijk Revue is ontslagen na een onenigheid, gaat nu voor Tony Boltini wer ken. Hij zal in hel circusprogramma waarschijnlijk eer clowneske ro In Overijssel zal dit jaar een groot aantal buitenlandse werkers op basis van vrijwilligheid afvloeien. Mogelijk zullen vele buitenlandse arbeiders van Van Heek en Co volgende week reeds Enschede verlaten om elders in Neder land te worden geplaatst. Het gaat hier om de mobiele categoriëen: onge- huwden en getrouwden met een gezin in hun vaderland. Samenwerking tussen de perso neelsafdeling van Van Heek en het ge westelijk arbeidsbureau heeft deze snelle oplossing mogelijk gemaakt. Vooral ook omdat bedrijven als de Amstelbrouwerij, Zwanenberg in Oss. Andextextiel in Amstelveen vele perso neelsleden kunnen gebruiken. Bespre kingen worden gevoerd met de Fordfa brieken, die honderden mensen vra gen. durende de afge lopen dagen in Rotterdam uitvoerige besprekingen gevoerd -met de heer Boltini. In een telefoongesprek vertelde de komiek dat „nog vele obstakels moe ten worden opgeruimd" aleer hij een verbintenis zal aangaan met het circus Boltini. Wij moeten nog over vele din gen praten," zo zei hij. Johnny is evenwel optimistisch ge stemd over de resultaten van zijn ge sprekken met Boltini. Hij verwacht dat volgende week de zaak beklonken is. Belonsova-Protopopov prolongeerden titel MOSKOU Ludmila Belousova en Oleg Protopopov, wereld-, olym pisch- en Europees kampioenen paar- rijden, hebben vrijdag tijdens de Russische kampioenschappen kunstrij den, met ruim verschil hun titel gepro longeerd. I Bnzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze laM

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1