Wij? Te bescheiden c B' Bureau met LUISTEREN MAAR HOE? Strijd tegen roken met hip plaatje RUIMTE APOLOGIE VAN DE VIJFTIGERSDE WERKELIJK VERLOREN GENERATIE ZATERDAG 8 APRIL 1967 ONLANGS was een artikel in t Ruimte-pagina gewijd aan t Stichting Jeugdsentiment de iren Vijftig. Bob Tichelman (27 dus een Hjftiger") las het artikel en I uurde nevenstaande „apolo- le(verdediging) van zijn gene- I 99 rUSSEN het beheerste gillen van de Beat les en het onbehouiven geschreeuw van I Stones door. kan de nog niet helemaal in- Islapen popconsument een plaat van Bill ailey of Fats Domino beluisteren. Op zich zelf is een en ander een nogal zinledige mededeling, iar er is een hele generatie medemensen, die hij het horen van fc namen verlekkerd de oren spitst. Ik doel natuurlijk op de 25- 30-jarigen, over wie dat verhaal ook zal gaan. Siet alleen omdat ik zelf van die generatie deel uit maakt, ar vooral omdat er weinig of niets over ons geschreven is. icht dat toch ooit het geval geweest zijn, dan was het door een andere 92-jarige hopman der zeeverkenners, want ook in het naleren van sociologische aspecten 6taan hier de beste stuur een generatie werkelijk is geweest dan was het de onze; ondanks alle praat- ie over Hemingway de ronde Werkelijk buiten hun schuld >ren en losgeslagen, zijn zij, in of vlak voor de oorlog ren zijn. Behalve bij zich zelf i ze eigenlijk bij niemand. moeten hun mond houden als ïoe, de professor of de politie- !r het over Dachau hebben. Niet ia en moe er gezeten hebben, ckig maar) maar omdat ze vin- t ze meer recht van spreken omdat er in de geest bij zijn st. In dat geval zou je ze dus verbieden om over de torm en de NSB te praten. Ik ten minste niet aan te nemen, daar in de geest ook bij zijn st. Bob Tichelman Geblaseerdheid »r bejaarden wordt het ene te- het andere uit de grond npt, terwijl een 25-jarige onge- de maar zo beleefd moet zijn om 165 in de maand een onver- id opkamertje te betrekken, na tienen mag u geen bezoek ontvangen.. Icht niet JET Rotterdamse jazzpubliek heeft voor een mini-sensatie ■1 gezorgd. Het gebeurde allemaal in De Doelen waar in iet kader van de grootscheepse B14 concerten een muzikant kwaad het podium verliet, omdat hij meende dat het pu- iliek niet de concentratie kon opbrengen om zijn werk naar aarde te kunnen verwerken. (Ik zou zo gauw niemand kennen, die hier ontvangen wil worden). Ik bedoel maar. En neem dan alles dat jonger is dan 25. Ze hebben een totale onder wij vernieuwing gebpren zien worden, met als gevolg: Nozemdom. Ze heb ben vrijheden gekregen waar wij vroeger niet eens aan gedacht heb ben, met als gevolg: geblasseerdheid. Ze eisen sporthallen, en als die er dan komen, zijn ze te lui om sport te bedrijven. Ja, ja, ze worden zo graag gehoord. Te dien einde heeft men het instituut van de teach-in in het leven geroe pen. Nu moet u weten wat een teach- in is: een zweterige overbodigheid, waar iedere puber ongevraagd z'n ko peren duit in de grote zak van de Vietnamproblematiek kan doen. Zulk soort ondernemingen loopt meestal uit op ongenuanceerd en hol geschreeuw over een land dat tien Laten we er van uitgaan, dat de man een goed musicus is. )an zou het probleem van het jelijk of ongelijk van het pu- iliek al opgelost zijn. Als de mu- :ikant aan bepaalde artistieke lormen voldoet vereist het atsoen gewoon dat het publiek ich kalm houdt. Op zijn beurt mag je de indivi duele luisteraar het recht natuur lijk niet ontkennen te zeggen: Ik leg hele andere maatstaven ik ga weg." Deze handelwij ze houdt een verzwegen kritiek in, zonder provocerend te zijn. De man heeft z'n toegangsbe wijs betaald en wat hij er ver der mee doet, is zijn zaak. Hij kan, gewapend met de indruk die hij bij het concert heeft opge daan de muziek van de betrok ken kunstenaar laten voor wat en er verder geen aandacht meer aan besteden. Toeteren maar Maar nu de andere partij: Mu zikant moet centje maken (kas sa...). Zijn aanwezigheid is dus niet zo vrijblijvend als die van de luisteraar. Gedisponeerd, of niet: toeteren geblazen. Z'n moe- '5 ziek. Voor het weggaan er een veter van een van t'n schoenen. In de trein merkt hij dat hij het mondstuk van z'n instru ment is vergeten. Hij leent een ander van een collega, dat veel te groot of veel te klein is. Erg nare dingen, waar de man ter nauwernood schuldig aan ver klaard kan worden. Maar op de derde rij zitten een paar lawaaierige mensen die aijn muziek niet mooi vinden. Ze steken een gedeelte van het an dere publiek aan en er ontstaat een chaos. De muzikant die daar de schuld aan heeft hoeft niet op continuering van z'n contract 'e rekenen. Arbeidsbeurs. Nare sohnabbels. Hongerende kinde ren. Allemaal tragiek. Goed recht Iedereen heeft het recht te werken in een sfeer die de idea- veel mogelijk benadert. Als die sfeer dan moedwillig, door wie dan ook wordt verstoord heeft men het recht op een tegen actie. Men heeft het recht om kwaad te worden. En dat heeft die muzi kant gedaan. Voor deze zaal speelde hij niet meer. Het weglo pen is in dit geval dus niet al leen terecht, maar het getuigt ook nog van karakter. De man kende de consequenties en hij aanvaardde ze. De kans dat hij voor het laatst van z'n leven in de Doelen heeft gespeeld is niet zo heel erg klein. Smaak Naar jazz luisteren is erg moei lijk. Om uit de vele mogelijkheden die de jazz biedt te kiezen is ondoenlijk. De jazz is zo gediffe rentieerd, dat er geen sprake is van één hooiberg, maar van nel zo veel hooibergen als er musici zijn. als er grammofoonplaten De een houdt van Miles, de ander van Monk, de derde van Mingus en Jack Kerouac hield heel erg veel van Mulligan. Tot voor enige jaren was ik zelf een groot bewonderaar van de teno rist Stan Getz. Daarna warer het de soul mensen (Blakey). Op het grote Jazz-festival in de Doelen dat het vorig jaar werd gehouden, heb ik (foi old friend's sake) weer eens naar Getz geluisterd. Hij was groots. Er heeft niemand zo'n mooie toon. Z'n frasering is soms een beetje erg zoet, maar hij ver goedt het met z'n onuitputtelijke improvisatievermogen. Business Op datzelfde vierdaagse festi val (ik hoop dat het terugkomt) was ook een new thing meneer. Was het Ayler of Schepp? Ik weet het niet meer. Ik digte het in ieder geval niet, maar daarom ga ik nog geen herrie zitten ma ken. Onthoud een ding: Jazz is busi ness. Je kunt het kopen of niet. Maar je scheldt een kruidenier ook niet uit omdat je niet van griesmeel houdt. Probeer het eens met Lampong peper. B.T. IJ de jeugd leeft een gevoel van teleur stelling dat de ou dere generatie, naast de geweldige wederop bouw van de stad geen kans heeft gezien, de stad speelser te maken." Dit zegt de harts tochtelijk pijp rokende heer A. D. Steensma, leider van het Rotterdamse jeugd- en jonge- renbureau. Zijn assistent H. van den Hoogenhoff springt hem bij. „Waar de jongelui van dromen is ruimte keldertjes, zolder tjes om met een bandje of orkestje samen te komen." Het jeugd- en jongerenbureau van de heer Steensma (Saftlevenstraat 40b in Rotterdam) is uniek in Nederland. Wat er ook te bedenken is op het gebied van de Rotterdamse jeugdfesti- viteiten of organisaties, in negen van de tien gevallen kun je bij het jeugd- en jongerenbureau terecht, dat er voor zorgt dat veel wensen van de Rotterdamse tieners en twens worden vervuld. „Familieleden" „Daartoe hebben we de beschikking over honderd familieleden", zegt de heer Steensma, want zo spreken de medewerkers van het bureau over de honderden mensen die belangeloos en met groot enthousiasme meewerken aan de realisering van de vele plan- „De meeste activiteiten van de negen aanwezigen „ergens in Zuid-Frankrijk" situeren. Nu is dat op zich zelf niet eens zo erg: het is niet belangrijk om te we ten waar een bepaald land ligt, je kunt je in dat geval wal verzetten tegen een aldaar te voeren oorlog. Maar nu ga ik een citaat plaatsen dat van Hemingway is: „Ten aanzien van een oorlog kun je je op twee manie ren opstellen; je kunt er aan meedoen en je kunt er over zwijgen".. En dat lijkt met een waar woord. Aan holle frases (hoe goed bedoeld ook) en leeg ge- poseer hebben we niets. Met een de monstratie riskeert de demonstrant in het algemeen niets, terwijl de partij waarvoor gedemonstreerd wordt in het gunstigste geval niet eens weet dat er actie voor hem genomen wordt. Als er ook maar een heel kleine kans was op een herstel van de vrede waar ter wereld ook door middel van een demonstratieve optocht, dan zou ik zelf hoogst waarschijnlijk een van de meest notoire demonstratielopers zijn geworden. Maar ik (en volgens mij ieder weldenkend mens) acht het effect van Nederlandse spandoeken over Vietnam nihil. Immers: er is geen Vietnamees, geen Amerikaan en geen Chinees die de spandoeken kan lezen. Wij zouden ook niets aan een IJslands kookboek hebben, terwijl we weten dat het Ne derlandse menu heel goed enige varia tie kan gebruiken. Sigma-gootsteen Wat ik aan wilde tonen was, dat de generatie die de shake, danst met een grote mond bereikt heeft wat wij met bescheidenheid niet konden bereiken. De brutalen hebben meer dan de hal ve wereld. Een ander voorbeeld: goed geld waar hard en degelijk en soms zelfs zwaar werk voor verzet is gaat borrelend en klokkend door de Sig ma-gootsteen. Voor een zinledige instelling vraagt men een subsidie aan. De overheid die te bang is om z'n gezicht te ver liezen dat mag de politie voor haar doen) geeft die subsidie. Maar gelooi nu niet dat de aanvrager tevreden is nee, hij was pas tevreden gewees met het dubbele. Kijk en dan ga il denken in de richting van een bodem loze put. Want stel nu dat de overheid aó dit geschreeuw gehoor had gegeve: Ik maak me sterk, dat er dan Wf weer een of ander beschimmeld schri versidool zou zijn opgestaan dat oo de verdubbelde subsidie weer nir half genoeg zou hebben gevonden. Begrijp me goed: ik gun pa en mo hun eigen mening, of die nu ove Ajax gaat of over Dachau. Dat e voor ouden van dagen gemeenschappe lijk iets wordt ondernomen is een so ciusfunctie van de mens. Dat een tic ner stemrecht krijgt: Waarom eiger 'ijk niet? Geketend De keten-rage is uitgebro ken. Dit meisje showt als een echte boeien-koningin in één keer alle mogelijke manieren om eraan mee te doen. Niet waar, Parijs decreteert en iedereen doet z'n best om aan het bevel van modecentrum nummer EEN gehoor te geven. Tieners en twens, vrijwillig in de ketenen! ideeën van de Rotterdamse jongelui te bevorderen is er een soort consula- tenstelsel ingesteld. Door de gehele stad verspreid wonen medewerkers van het bureau, die op hun deur een bordje hebben geschroefd, dat een open oor toont. De jongelui kunnen daar dag en nacht aanbellen om hun denkbeelden te spuien. Via deze „consuls", die zich uitslui tend tot taak hebben gesteld te luiste ren, komen plannen op tafel. „Met realisering van al de plannen, van alle groeperingen waarmee wij samenwerken, is jaarlijks zes miljoen gulden gemoeid. Nu moet u niet denken dat wij niet achter ons bureau vandaan komen, want vaak genoeg gebeurt het dat wij het ene kwartier in conferentie zijn met een wethouder of een com missie en het andere kwartier zakken zand staan te scheppen. Speelweek Een jaarlijks festival dat door het jongerenbureau wordt georganiseerd is de Speelweek. Een week waarin de Rotterdamse jeugd kan genieten van alle vormen van eigentijdse expressie en cultuur. De heer Steensma vertelt dat er een ingrijpende reorganisatie op sta pel staat. „Wij zijn nu aan het uitzoe ken, in overleg met- de gemeente, om het bureau als gemeentelijke instantie voort te zetten. Het accent zal daarbij vooral komen te liggen op een over zichtelijke organisatie. Of is ingeschreven als lid de beat-adepten van nu. Ik kan na tuurlijk niet ontkennen dat ik een be paalde leeftijd heb bereikt. Maar wat die kansen betreft, dat is demagogie. Als we ze al gehad hebben, dan heb ben we er nu niets meer aan. Ik durf zelfs te beweren dat we ze niet gekregen hebben omdat onze ge neratie als collectiviteit te bescheiden (te verlegen misschien wel) was om eisen te stellen. Die zelfde generatie was 16, 17 of 18 jaar toen de bestedin gen zo nodig beperkt moesten wor den. Dus voor ons geen sporthal, en zwemmen deden we wel in de Schie, waarin je overigens net zo lekker zwemt als in een 50-meterbad. We hebben niet bereikt wat we kon den, omdat onze mond niet groot ge noeg was: wij waren toen introverter dan onze leeftijdgenoten van nu. En dat lijkt me, gemeten naar gewone burgerlijke fatsoensmaatstaven, een punt in ons voordeel. Wij en alles wat voor ons is geko men, schudden het hoofd over de beat generatie (beslist heel wat anders dan de beat generation), maar er wordt wel verwacht dat we mee zul len zingen in het koor van: En toch... als je het goed beschouwt hebben ze wel een klein beetje gelijk. Provo met z'n witte plannen. Ze proberen in ieder geval iets... Maar wèt dan toch? En wij: als wij iets probeerden, moesten we stil we- worden ontplooid via stichtingen die zelfstandig werken. Zo komen hier honderden jongelui informeren hoe zij artiesten kunnen bereiken en wat hun vraagprijzen zijn. Ook verlenen wij met ons bureau, dat een volledig zelfstandige instelling is waarover al le aanvragen van subsidies van de meeste Rotterdamse (jeugdverenigin gen lopen, adviezen voor het maken van een programma", zegt de heer Steensma. Vanuit de werkgroep Stichting Speelruimte worden alle mogelijke culturele activiteiten georganiseerd. Zo worden culturele beurzen samen gesteld waarvoor grote belangstelling bestaat. Commercie Aan de organisatie verlenen verschillende werkgroepen hun mede werking. Vooral op het gebied van de beatmuziek. „Wij willen daarbij pro beren beat te ontdoen van de niet- bonafide commercie. Hoe vaak ge beurt het niet dat jongelui, die lol hebben in een bandje, worden geëxploiteerd door vaders of ooms of nog erger door managers. Het gevolg hiervan is avondjes Een belangrijk ding, wat wij de ve- voor tieners met geweldig hoge en- le honderden Rotterdamse orkestjes treeprijzen. Voor een paar gulden oroberen bij te brengen is hun vaak kunnen de jongelui een fantastische kostbare apparatuur te verzekeren, avond hebben, als de organisatie Enkele weken geleden hebben we nog maar in handen is van een bonafide meegemaakt dat het bandje de Facts organisatie. door een brand in het Buurthuis Om een goede doorstroming van de West-Kruiskade zijn volledige instal- latie verloor. Voor enkele kwartje# per week hadden deze jongens hun instrumenten kunnen verzekeren." De heer Steensma benadrukt tenslotte: „Wat voor activiteit er ook op touw wordt gezet, zoals een bevrijdingsdag waaraan 12.000 jongeren deelnemen, of he organiseren van een dans avondje, het gaat erom dat de jongelui zélf actief betrokken worden om zo hun vrije tijd op een nuttige en aangename wijze te vullen RIKKERT ZUIDERVELD verlenen. Daartoe heeft de beschikking over alle mogelijke materiaal als filmprojectors, licht installaties en grammofoonplaten. Verzekering Er is een hip 45-toerenplaatje in omloop gekomen. Je krijgt het nog voèr nop ook. Tenminste als De hoes van hef anti-rook-plaatje OM SUSAN NJ Geen kansen Maar waarom moet de generati die daarvoor is gekomen het alleei maar stellen met plichten, zoals hog< belastingen, het betalen van schreeu wend hoge huren, stil wezen omdal Opa slaapt? Opa loopt ook hinderlijk door het huis te mompelen als df kleinzoon studeert. En Opa hoeft nie' stil te zijn. Integendeel, we moeter allemaal roepen dat-ie zo levendig is vandaag. (Opa eet nog zonder bril... u hoort mij niet eens zeggen dat de helft van de maaltijd dan wel weer op het tafelkleed gekoekt zal zitten) Ik ken uw tegenargumenten en zal proberen ze te ontzenuwen. U zegt: maar jij bent ook zeventien geweest en je hebt de zelfde kansen gehad als je op de een of andere manier voortgezet onderwijs volgt, en dat doen toch de meeste tieners. Het is een plaatje van dr. L. Meinsma, de man die al enige jaren een kruistocht tegen het roken leidt. Het plaatje is wel fijn. Aan de ene kant Oh Susanna en aan de andere kant Oh, so wrong. Wat wrong? Mag je raden. Eddy en The Eddysons spelen. Op de hoes: in de zeventiende eeuw iet de Sjah van Perzië rokende solda- en neus en lippen afsnijden. Ta- Jaksverkopers verbrandde hij in hun eigen tabak. Kan dr. Meinsma nu niet meer doen, dus... dat plaatje, kompleet met een dringend beroep op e zelfbewustzijn. Waarom niet? Dr. Meinsma zegt tenminste: Jij be hoort tot de nieuwe jeugd en je vindt veel wat ouderen doen hopeloos uit de tijd en ouderwets. Je hebt je eigen meningen en opvattingen. Je kiest zo veel mogelijk je eigen weg naar vol wassenheid. Daarom doe je veel an- Hé, waarom ook dan die rookge woonte niet opgegeven? Of bèn je niet zo verstandig en vooruitstre- i vend? Heus, nu kan je er nog vrij gemakkelijk af. Een recht-op-de-man-af advies. Van iemand die het weten kan. Ie mand, <jie de weinig verminderde siga- rettenomzet van thans eerder bij zich zelf zoekt dan bij jou. Dr. Meinsma zei tenminste dezer dagen in een tv-interview over dat plaatje: „Ik doe dit omdat tot nu toe andere propagan damiddelen tegen het roken niet vol doende aansloegen bij de tieners. Ik hoop zo van harte dat het hiermee wat meer lukt". RIKKERT Zuiderveld (20) is een nieuwe ster aan het protestsong-fir- manent. Deze week Ls zijn eerste lang speelplaat, met twaalf van zijn liedjes, uitgekomen. Rikkert, een liefhebber van Bob Dylan, trad voor het eerst onder contract op in het Rotterdamse Roefje. Dat was vorig jaar. Nu wordt hij beschouwd als een van de exponen ten van de nieuwe richting in het Nederlandse chanson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17