WIJ DOEN HET ZELF Pannenfietsen en politieke partijen Kleine baby-uitzet kost nog f. 650,- Lekkere toetjes BLAD ZIJ Als t kindje binnenkomt dialoog 1* ZATERDAG 8 APRIL 1967 maar gelukkig helpen velen 'n handje HOEVEEL ongemak ervaart de huisvrouw van een snoer dat defect is, een lamp die het plotseling begeeft, een deur die klemt Een reparateur is met een kaarsje te zoeken. Vinden we er één, dan is de rekening om van te schrikken: de man rekent uiteraard zijn komen en gaan. Zijn baas moet er ook nog aan verdienen. Ach, dat hulpeloze vrouwtje Hoeveel van onze lezers hebben met de moed der wanhoop in de schoonmaakperiode het terrein van de man betreden (Misschien nog wel eens een leuk onderwerp voor dialoog - maar intussen) art( Vrouwen witten hun plafond, vrouwen hanteren de insmeer- borstel en beklimmen met lange natte slierten behang de ladder. Een kritisch oog bekijkt het resultaat. Als het scheef hangt, eraf! Wie geluk heeft of twee rechterhanden is soms na mid dernacht klaar. Popelt bij de eerste zonnestraal 's morgens om het resultaat te bekijken. Alle bobbels weggestreken, geen vlek ken achtergebleven? Wat een vol doening, als je bedenkt dat daar mee weer een paar tientjes bespaard zijn. Gezin De geluksbeleving van de Ne derlandse huisvrouw hangt voor een groot deel samen met het gezin. Het geluk van de kinde ren vindt 38 pet van de huisvrouw het meest de moeite waard in haar leven, een goede harmonie in huis vindt 33 pet van ons het belangrijkste facet. Op de derde plaats komt de man, met „slechts" 26 pet. De huisvrouw waardeert haar verschillende bezigheden naar de mate van bevrediging ia het resultaat. Je hebt er plezier van als het huis schoon is en lekker ruikt. Hoewel de vrouw deze zaken niet leerde (we deden er op verschillende huishoudscholen navraag naar) draait 73 pet van haar zelf de nieuwe gloeilamp in. Een stekker of snoer repare ren doet 32 pet., spijkers Inslaan c,„ Rijstpudding Wat doen we met een restje rijst? Niet weggooien, de januarimaand is al zo „duur". We maken er rijst pudding van. Kook het restant rijst met een halve li ter melk tot rijstebrij. Roer twee eidooiers met vijf lepels suiker schuimig en snijd vijf tig gr. Franse vruchtjes klein. Roer ze met de eidooiers, het sap van één citroen en een klontje boter door de rijste brij. Sla de eiwitten zeer stijf en meng ze tot slot door de rijstmassa. Doe alles over in een beboterde en met paneer meel bestrooide vuurvaste schotel, strooi er ook paneer meel over en leg wat klontjes boter er boven op. Geef het gerecht in een matig hete oven in ongeveer dertig minu ten een bruin korstje. schijnt geen moeite te zijn: 59 pet. doet dat, plafonds en muren witten wordt door 40 pet. ver richt, 36 pet verft weieens, 30 pet. behangt en 39 pet. legt zelf groenten en fuit in. (rapport Phi lips). Regionaal zijn er verschillen. In de grote steden wordt er wei nig geweckt, spijkers ingeslagen; witten en behangen doet de huisvrouw op het platteland meer. Zowel jonge als oudere vrouwen staan in dat opzicht hun mannetje. Er is een licht aanwijzing dat vrouwen tussen 35 en 50 jaar meer zelf doen dan haar jongere of oudere zusters. In gezinnen met een hoger inkomen wordt minder zelf behangen en gewit door de vrouw des huizes maar een stekker of snoer repa reren doen de huisvrouwen uit de hogere inkomensgroepen meer. Heeft pa twee linkerhan den? Of staat zijn hoofd er niet naar om thuis nog aan de slag te gaan? Gereedschap Intussen worden er prettige initiatieven genomen om die dap pere doe-het-zelf-sters de helpen de hand te bieden. Een gereed- schappenfabrikant probeerde het eerst bij de Britse dames: ge reedschappen die kleiner en ge makkelijker hanteerbaar zijn voor de vrouw. Ook in Amerika bleek men enthousiast voor dit daïnesgereedschap: met een klein schaafje is een klemmend keukendeurtje gauw verholpen. vastzetten, schuren, plamuren, schilderen, het omgaan met kneedbaar hout, witten, behan gen, basisgereedschap in huis. De avond „schoenenverven" was een groot succes en er bleek grote behoefte aan de cursus „schoenen-verzolen". Dit is bij de vakman bedroevend duur en in een groot gezin slijten de zo len van kinderschoenen om het hardst. Alles over strijkplanken: de Juiste hoogte, houding. het verstellen en overtrekken van de plank werd de cursisten bijge bracht „Wij geven deze lessen niet via de vakman" zegt. mejuf frouw G. M. de Haas, „die spre ken over een andere golflengte dan de huisvrouw. Een land- bouw-huishoudlerares doet het uitnemend en ik moet wel zeg gen dat onze cursussen van afde ling tot afdeling verschillen naar gelang de behoefte. CONSUMENTENGIDS Mannen WONDERLIK op hoeveel ma nieren het woord geweten de ze en gene heeft aangesproken. Dat het woord aanspreekt is geen wonder: we gaan er allen iedere dag mee om. Maar al die richtin gen die de gedachten nemen! Dat is voor mij die hier veel gewend ben, zelfs curieus. Zelf zou ik nooit de kant van het „goed maar niet gek" uitgedacht hebben. Mis schien ben ik wel nooit gek en maar goed tot op zekere hoogte omdat mijn drukke leven mij grenzen stelt bij „gek-zijn," d.w.z. bij helpen van de medemens tot dat er totale uitputting volgt, geestelijk, of totdat het bestaan, materieel, niet meer aanlokkelijk ia. Dit laatste doet zich in cmze ru briek voor. Ik moet het voorbeeld iets veranderen. Het is niet zo'n geval van een dochter die ouders verzorgt tegen 2,50 per week zakgeld, terwijl zij als zij uit huis ging 1000.- per maand zou kun nen verdienen. Cursus ten die met één snoer op de installatie worden aangesloten. Het geval is een veilige vervan ging voor de driewegstekker. „Die cursus is bijzonder leer zaam", zegt mevrouw A. Schie- bergen-Zeilstra, secretaresse van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen te Rotterdam. „Enig, dat we ook een samenvat ting na afloop van de cursus meekrijgen, theorie van alle ma teriaal waar we mee werkten". Belt u nu meteen het GEB niet op, want het doe-het-zelf probleem heeft wel de aandacht, maar is nog in studie. Zodra het Arnhemse instituut (de VEEN) op grote schaal deze cursus gaat geven, zullen wij u dit zeker ver tellen. Intussen geeft diezelfde VEEN leuke flanelborden aan de Stich ting huishoudelijke en ge zinsvoorlichting, waarvan sommi- Kornelia uit Bonn studeert 1 in Moskou ge afdelingen een cursus van acht lessen „kleine karweitjes in huis" organiseert. Hiervoor bestaat veel animo. Daar leren vrouwen: omgaan met plak- plastic, theebladen opknappen, kraanleertjes vernieuwen, tegels Hoewel we altijd mannen uit nodigen voor de doe-het-zelf-cur- sus is de belangstelling van die zijde miniem". De nandige huisvader heeft het niet nodig, en de onhandige stuurt hij zijn vrouw erop uit? Hoe het zij, we doen het zelf en kennelijk met animo en succes. We behoe ven niet langer op manlief te wachten om ongemak te verhel pen! Een goede zaak van de emanci patie: de man leert koken en voedingsleer, de vrouw karwei tjes in huis opknappen. Dat kan lelden tot beter begrip en respect voor eikaars werkzaam heden. HET aprilnummer van de Consumentengids bevat nieuws over pannen, fietsen, auto's uit de tweede hand, en politieke partijen. In aansluiting aan de publika- tie van een half jaar geleden over pannen werden nu braad pannen onderzocht. Ze zijn er van geëmailleerd gietijzer, geëmailleerd plaatijzer, alumini um en roestvrij staal. Deze mate rialen hebben hun eigen voor en tegen. Wat de beste keuze is hangt af van de gewoonte van de huisvrouw die de pan gebrui ken gaat. Bijvoorbeeld: zet ze er jus in weg? maakt ze bij het braden gebruik van bepaalde ingre diënten? Eenzelfde materiaal wordt in verschillende kwalitei ten venverkt. In verband met kwaliteit, bruikbaarheid en prijs worden merken genoemd. proeving die gelijk staat met een tocht van 20.000 km door weer en wind en over zwaar terrein waren alle nog in goede staat. De corrosiebestendigheid toon de verschillen. De goedkope fiets, die niet geregeld wordt on derhouden, vertoont eerder roest. De kwaliteit van fietsen, door levensmiddelenhandelaars verstrekt, bleken niet inferieur, integendeel. Auto's Fietsen Samen met de ANWB onder zocht de Consumentenbond fietsen, vier goedkope van ca. rOllTlGK. 150, zes duurdere van 200 tot 240. Het mankeerde in geen ge val aan de soliditeit. Na een be- Wie vóór de vakantie een tweedehands auto wil aanschaf fen vindt in een overzicht de ge middelde prijzen daarvan gel dend voor het tweede kwartaal van dit jaar; de meest gangbare vinden we waarvan de prijs voor de bouwjaren 1961/1966 is ver meld. beide kanten waardering, maar ALS briefschrijfster in kwestie en zij bewijst de dienst, de ander ontvangt die en betaalt haar ervoor wegging, zou zij veel meer kunnen verdie nen. Moet ik alles over mijn kant laten gaan? zegt zij. Dat noemt zij dan een gewetensvraag. Sommigen zullen hier een beet je smalend naar kijken, maar ik wil aannemen dat het voor briefschrijfster een stukje bestaan betekent, en dat zij misschien met haar eigen geweten gauw klaar is maar met met dat van de ander. Immers zij vindt wel een beetje dat die ander toch gekweld moet worden door het feit dat zij haar vriendin berooft van een hoger in komen door de diensten die zij van haar vraagt en die zij vrij schraal betaalt Een Arnhems instituut is aan 't uitproberen hoe een cursus „Eenvoudige reparatie aan snoe ren en elektrische installatie voor vrouwen kan worden sa mengesteld. Een tiental Rotterdamse dames kwam samen bij het GEB. Het repareren van snoeren bleek in een behoefte te voorzien. De da mes leerden een nieuwe stekker aan een snoer bevestigen, een schemerlamp bedraden dat wil zeggen van een nieuw snoer voorzien het monteren van contactstoppen aan allerlei soor ten snoeren. Ze werden ook aan het solderen gezet. Onze zegsman van het GEB vertelt: „Dat gaat heel goed. De handigheid van de dames valt erg mee". De proef-cursisten we ten nu hoe een tafelcontactdoos gemonteerd wordt. Zo'n contact doos kan op tafel of kast ge plaatst worden. Hij bestaat uit drie of vier afzonderlijke contac- Een plezierige uitgave van het Gezinsbegro tings insti tuut te Rotterdam is „De baby-uitzet". Hierin werden allerlei gegevens verzameld die moeders en vaders in spe van dienst kunnen zijn. Het boekje biedt uitgebrei de informatie over alles wat met de komst v&n baby sa menhangt. Adviezen over prijzen voor ba by's kleding, de baby-was, wieg of ledikant je, cursussen, algeme ne inlichtingen over belastingfa ciliteiten, ziekenfonds-uitkerin gen, de raad lid te worden van een kruisvereniging, worden er in vermeld. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft raadgevingen omtrent een doelmatige voeding voor de aanstaande moeder. Het Gezinsbegrotings instituut rekent met grote zowel als kleine beur zen. Het geeft een lijst van de uitzet compleet met prijzen, de „kleine" uitzet wordt begroot op 650, daarbij inbegrepen gym- nastiekcursus en extra voeding en een tweedehandskinderwagen van 75. De wat luxere uitzet is be groot op ƒ1000, daarin begrepen een beklede wieg, een commode en opvouwbaar badje. Later moet hierbij nog een ledikantje worden aangeschaft Terecht kan moeder !het eindbedrag gunstig beinvloeden door het laten snor ren van haar naaimachines laken- tjes, sloopjes, wiegbekleding, een badcape, het zijn allemaal gezelli ge karweitjes. En welke aanstaande oma breidt niet graag een vestje en slofjes? Dit overzichtelijke boekje kost 0,75. Het is geïllustreerd met een reeks foto's van baby tot kleuter en verkrijgbaar bij de spaarbanken. Heeft politiek iets met consumptie te maken? De politie ke partijen houden zich een tik je op de vlakte; hun program ma's zijn onvolledig; men kan er alle kanten mee uit, concludeert de Consumentenbond. tij- en actieprogramma's over de consument, wat zeggen ze van het consumentenprobleem, wat over de wenselijkheid van subsi die van activiteiten ten behoeve van de consument, over het kar- telbeleid, over het prijsbeleid, over de woninghuren en over de positie van de consument in de EEG? Deze vragen bekeek de bond; hij geeft per partij een kort overzicht, met de vermelde con-' clusie. Banana-whip Nodig: vier mid delgrote bananen, ge raspte schil en het sap van een gewas sen halve citroen, 9 eetl. havermout, Vi I. melk, chocolade hagelslag of -vlok ken, rode Franse vruchtjes. Wrijf de gepelde bananen fijn in een kom. Druppel er ci troensap overheen. Doe er de citroen rasp, havermout en melk bij. Roeren en 10 minuten laten staan. Verdelen over vier glazen schaaltjes, garneren met rood Franse Gevulde sinaasappelen Nodig: 3 dl sterke koffie, 1 dl sinaasappelsap, 2 afgestr. eetl. suiker, 5 blad witte gelatine, scheutje curagao. Snijd van de gewassen sinaas appelen een kapje af. Pers ze uit zonder de schil te beschadi gen. Vliesjes verwijderen. De in koud water geweekte gelatine (goed uitgeknepen) in de hete koffie oplossen, voeg suiker en sinaasappelsap toe. De massa onder nu en dan roeren laten afkoelen. Zodra ze gelei-achtig begint te worden, de sinaasap pelschillen er mee vullen. Zet ze op een glas om omvallen te voorkomen. Het vulsel koud en stijf laten worden. Voor het op dienen de slagroom met suikei en curagao stijfkloppen, op de sinaasappel spuiten en een kapje er schuin opzetten. Lekkere combinatie: hierover amandel snippers strooien. y IJ IS niet alleen de eerste *-1 sowjetologie-studente uit dc Duitse Bondsrepubliek in Moskou zij is ook de dochter van de president van de Bondsdag Eugen Gerstenmaier, van de tweede man in rangorde van de westelijk georiënteerde staat, die bij de USSR niet veel goed kan doen. Noch de president van het Par lement in Bonn noch zijn char mante in Rusland studerende dochter beschouwen het feit, dat velen in Oost en West verblufte, als een politicum. Kornelia Gerstenmaier, nu 23 jaar oud, heeft haar liefde voor Rusland meegekregen in de wieg. Een Russisch kindermeisje, Ni- nuschka genaamd, vertelde haar Russische sprookjes, tot de fami lie Gerstenmaier in 1944 in moei lijkheden geraakte: de vader werd wegens verzetsactiviteiten tegen Hitler in het tuchthuis op gesloten. Aan de universiteiten van Bonn en Freiburg (Zwitserland) wijdde Kornelia zich eerst aan de Oosteuropese geschiedenis, de sowjetologie en de slavistiek, voordat zij als „diplomate van de goede wil' aan de Moskouse Lo- monossow-universiteit Russische literatuur en Sowjet-filosofie kon gaan studeren. In het studententehuis van de universiteit woont zij. Boven haar bed hangt de foto van haar lievelingsschrijver, de Russische auteur Poes j kin, op tafel ligt naast studielectuur een kook boek, want Kornelia houdt veel van de Russische keuken. Verder brengt zij haar vrije tijd door met het bezoeken van de oude en nieuwe architectonische be zienswaardigheden van Moskou, van musea en van theaters en concertzalen. „Mijn compliment voor het originele onderwerp juist in de tijd dat prinses Beatrix haar eerste baby verwacht" zo opent me vrouw v. d. V. te B. onze nieuwe Dialoog. „Als een heel goede vriendin een baby verwacht, maak ik zeven pakjes; dan mag ze elke dag één pakje open maken. Op één van die pakjes zet ik „voor de kraamheer". Ik vind dat die vaak vergeten wordt dat wordt altijd erg gewaardeerd- Dit hoeft niet zo kostbaar te zijn, het gaat meer om de verras sing". Over verrassing gesproken, daar spreekt mevrouw J. W. S. te S. over „Wij zij. in 1937 getrouwd, even na prinses Juli ana. Ik verwachtte eind februa ri of begin maart 1938 mijn eerste baby, dus niet gelijk met de Prinses. Maar... op 26 januari werden wij verblijd met geduld is de tweeling groot ge worden. Ze hebben zelf ook al kinderen, maar geen tweelin gen". Mejuffrouw M. S. te R. heeft een familieverhaal. .Mijn ouders (86 en 87 jaar) weten zich nog heel goed te herinne ren dat koningin Juliana gebo ren werd. Moeder was dienstbode bij een zeer goede familie. Dicht bij het huis was het gebouw van de krant. Op 30 april 1909 stond er een groep mensen. Zou er nieuws zijn? Samen met de tweede dienstbode keek moeder uit het raam. Toen kwam haar verloofde (mijn va der) langs en zei: Er is een Prinsesje geboren! Hij liep door, moest naar zijn werk. Moeder en haar collega naar hun mevrouw om het goede nieuws te brengen. Die belde op haar beurt haar schoonva der. Deze vond het helemaal dingen hoor je h la minute. oudste huilde helemaal niet. De dokter maar kloppen en in koud en warm water dompe len. Jawel, het was gewonnen. Toen. op die maandag daarop, begonnen de klokken te luiden en kwam de blijde tijding dat er een Prinses geboren was. Die maand bleek zeer belang- Ylfl£[ Uit rijk voor ons. Mijn man had wel werk maar verdiende slechts 14 in de week. huishuur ƒ4 per week dus ik kon geen kleertjes erbij ko niet aardig. Hij was zelfs kwaad, want het had een zoor. moeten zijn, zei hij. Mevrouw lachte hem uit, want zij vond het juist erg leuk dat het een meisje was". (Spit eens in uw herinneringen lezers, kregen de werknemers geen vrij op die blijde dag in 1909?) Toen de Oranje-baby er was geen nood. We kregen dat was zo in ons dorp bij alle januari-baby*s een complete babyuitzet en ook nog iets ex tra voor de kraamvrouw. Ik zie de dames met het geschenk nog komen. Ze von den de tweeling enig en wij waren uit onze nood gered. Na veel getob en eindeloos „Ik zou wel vaker schrijver maar ik heb eerlijk gezegd een hekel aan dat gepen, als ik het maar vertellen mocht dan zou dat beter gaan" zegt mevrouw L. S.-V te R. „In 1909 ging ik op de lagere school". Voor ik weg ging moest ik op de kerktoren kij ken of de vlag al uithing, dan was er een kindje geboren in fleacti(?S het paleis. Wat is dat tegen woordig toch mooi met dc nieuwsvoorziening, bijzondere denkplaat. De kleuters werden getrakteerd op beschuit met oranje muisjes. Ter ere van de kleine Prinses werden grote feesten gegeven. Mijn ouders hadden een gedenkplaat aan de muur die ter gelegenheid van de koninklijke geboorte was uitgegeven, donkergroen met zilveren letters, ik zie hem nog in gedachten hangen. De huizen waren versierd met vetpotjes en de schepen op de Maas waren praohtig ver licht. De moeders vertelden vroe ger dat de baby'tjes de muisjes zelf produceerden in hun luiers en je geloofde dat natuurlijk. Toen ik later Oma werd, trak teerde ik bij elk kleinkind beschuiten met muisjes. In het ziekenhuis kregen de zusters ook hun deel. Jammer dat het nu zo uit de tijd is" (Is dat zo?) Gebeden „Toen ons nakomertje werd geboren" zegt mevrouw G. W.-H. te L. zeiden ons zoontje van 9 en dochtertje van 10: ..Mam daar hebben wc nu al vier jaar lang elke avond om gebeden". Ik was beschaamd- ik had er alleen maar tegen op gezien om mijn leeftijd en gezondheidstoestand. Het kindergebed werd verhoord. Het werd een zusje en bij geen der andere kinderen, ging het zo voorspoedig. De buurkinderen die hoorden dat het op komst was, gingen op post staan, twee in de voor tuin, een in de achtertuin. Groot was hun teleurstelling toen ze uit het slaapkamer raam het nieuwe kindje hoor den huilen. Nu hadden ze zo goed opgelet en toch de ooie vaar niet gezien. Onze kinde ren lachten erom, die wisten wel beter! liefst in een gezin waar al kin deren waren. „De reacties als 's nachts de baby gekomen was en ze s' morgens mochten kij ken vond ik prachtig. Soms vroegen ze zachtjes „Is dat van de zuster" en altijd moest ik zeggen dat ze het heus mochten houden. Niet altijd waren kinderen ermee ingenomen. Een jaloerse kleuter (4) gooide van alles in de wieg. trok de dekentjes weg. Ik zette de wieg vlak voor de bedstee zodat moeder erop kon letten. Moeder, even ingedommeld, werd op geschrikt toen ik de wieg leeg aantrof met de dekentjes op de grond. De kleuter had zijn zusje op de mat voor de deur gelegd waar het rustig lag te slapen. Het liep goed af al was dit meisje nog geen vijf pond. Ook kwam mevrouw M. eens in een gezin waar de baby reeds gebo ren was. „Een stamhouder" riep de buurvrouw. De trotse vader ging het aangeven en kaartjes bestellen. Enkele uren later werd de baby verschoond. Het enige dat ik kon zeggen was OOOOh! De vrouw riep: zuster mankeert er wat aan? Nee, maar het was een meisje. Wat was de kraamheer kwaad hij wilde niet terug naar stadhuis en boekhandel. Dat heb ik toen maar gedaan. Later stond in de krant dat een vader een zoon kwam aan geven, die later bleek een doch ter te zijn. Dat kranteknipsel heb ik nog!" Doe mee U ziet, niet alleen moeders zijn welkom, in dit hoekje van onze krant waar U het voor het zeggen hebt. Wie' voedt moeder het eerst als er een tweeling is, die het hardst schreeuwt, of geeft va der aan nummer twee de fles? Kleedt u ze eender? Wat doet u met jaloerse broertjes of zusjes? Nog gesprekstof te over, maak het gezellig! Doe mee aan ons gesprek. TV TEL, als je zo praat is dit W alles niet zozeer een kwestie van geweten maar een van waar dering. Dat zie je overal. Als ik een miljoen heb en ik kan mij niet bewegen en ik vraag jou om mij in een karretje te rijden en s middags in het boudoir het witte haardje aan te steken en de plan ten in de serre te verzorgen, dan kan het niet anders of ik waar deer die arbeid laten we zeggen met 500,-, of met 1500,- per maand al naar gelang de tijd is en ik denk over dienstbetoon. Ik koop misschien een lijfrente voor je of zet je in mijn testa ment, ik geef je eten en verwar ming en een dak boven Je hoofd. ien da^ryoor in de\plaats,verdraag je mijn af en toe geslaakte zucht, begeef je je in mijn conversatie (en ik mij in de jouwe), enzo- - voort. Nu komt er een moment dat je 2000.- ergens anders kunt verdie nen. b.v. als directrice van een tehuis voor chronisch invaliden. Je wordt je nu van je waarde bewust en nu zegt een kleine rik ketik je (maar heus, dat is je ge weten niet): hé zeg, ben je als je dat verdienen kunt niet wat ondergewaardeerd? Per slot heeft die Christine een milioen. later geeft ze het aan kerkelijke instellingen, ook een mop, ze houdt lekker wat vast om later de goede geefster te zijn, en jou geeft ze „minder". TV7EL, hier hebben we nu de W waardering. Dominees en bankdirecteuren verdienen, ik be doel: krijgen verschillende honora ria. In Amerika is er wat maande lijks inkomen betreft niet veel verschil tussen een glazenwasser en een professor. Maar natuurlijk is Amerika groot en gaat die grap niet overal op. In Hongarije liggen waardering en loon weer heel anders. En dan de huisvrouw! De een dweilt de keuken en aarzelt een nieuw man telpakje te kopen; de ander zit na een uurtje volautomatisch ge- huishoud te hebben al bij een vriendin de zoveelste modeplaat te bekijken en beiden hebben mannen met gelijke salarissen, le ven in ongeveer dezelfde omstan digheden Reken nu die arbeid eens uit, dat kun je immers niet, het hangt allemaal van de waardering van manlief af. WAAR het echter op aankomt voor degene die dienend werkt ook de bankdirecteur en de glazenwasser is de manier waarop. Er zijn mensen, ook Open Brief vriendinnen die in het stof zouden willen kruipen om iemand begrensd, opener, vrijer. Aan hen besloot ik de vorige keer met te zeggen: je gelooft in God, Die mensen schiep, je hoopt op een leven waarin we van onszelf loskomen, maar de meeste van deze is de liefde. De liefde is bij al ons werk, want ook samen-leven is werk, de meeste. Déar pas ga je met je geweten te rade. Daar pas liggen de vragen van schuld en tekort. Maar telkens weer is ons verzekerd Jat de lief de de meeste is. Dat gaat tegen onszelf in. Want natuurlijk is hier niet bedoeld die kinderachtige lief de van: houden ze van me, ben ik nu gelukkig. Liefde is volwassen, liefde, zei iemand eens, neemt maskers af, maskers waarvan we vrezen dat we er niet zonder kunnen en waarvan we weten dat we er bin nen, er achter niet kunnen leven. Daar komt Christus op ons pad, ln die liefde. In dat tegen vlees en bloed ingaan, in die kwelling van daaglijks nieuw-worden In groei en durf. In goed en gek beide. In een levensgeheim dat niet van deze wereld is. In een absolu te eerlijkheid. Deze opeenhoping van rijkdom wordt wel eens „staat van genade" genoemd. Maar voor we nu weer zo'n moeilijk en diep begrip aanpakken, zeg ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15