ssvsss bi« Fijn, dat het wilt dank u u en wel! D Pompidou weer premier Keuken-astronautes serveren snelle hap uit Aden weg Kans op Zwitserse hulp voor Vascomij vergroot VRIJDAG 7 APRIL 1917 I I EN HAAG Zo zijn er dan in eens'negen kers verse ministersgezinnen in Nederland. Kwestie van toe val, dan wel van alfabeti sche volgorde of niet eigen woorden van premier De Jong). Afgezette telefoojis van afkerigen kunnen weer worden ingeschakeld. Wim Kan kan weer een seizoen vooruit. De afzwaaiers heb ben als de wiedeweerga ge maakt dat ze wegkwamen om de nieuwbakken excel lenties ruim baan te geven. Ondank is des ministers loon. Nog buiten adem van het hol len arriveerden de novieten. Voorgereden in een staatsli- mousine. inclusief chauffeur, langs eerbiedig-nieuwsgierige bodes naar „de" kamer, inclu sief kamerbewaarder. Handjes geven. Ogenschijnlijk blasé, maar innerlijk nog erg onwen nig 't met excellentie aangesproken worden ondergaan. Neen. het me- neer-de-minister is nog geen gemeen goed ten departemente. Zegt straks hoogstens een Achter het Nieuws-ré- porter. In de ministersstoel gaan zitten. De eerste paperassen. Oriëntatiege- sprekken met hoge ambtenaren. Va- J minister. Ton van der Hammen zonder boeiend en constructief wor den. Hij hééft het voorrecht dat-ie veel in 's lands belang kan gaan doen. Maar daar moet hij dan wel zijn gezinsleven voor inruilen. Eoht- genote en nageslacht doen maar het beste de tv vaak aan te zetten. Eer der kans dat hij door het kastje in de kamer komt. dan via de huisdeur. OOK HIJ OPGESLOKT ZEEVAARDER Nou moeder en kinders. schrijft pa voorlopig maar af hoor. Nu de eerste feestroes voorbij is: al die blommen, al die telefoontjes, al dat bezoek thuis en intussen ook nog dat ge draaf van uw heer des huizes naar defensie; nog naar zijn oude werk kring om daar alles abrupt af te wikkelen; naar 't paleis in stemmig zwart; een glas sherry rijker (pas maar op in het vervolg)naar de constituerende vergadering van zijn kabinet op Plein 1813 en ga zo nog even door; we zeiden: na die eerste feestroes is paps opgeslokt door een andere paps. Vadertje Staat. Als een Jona in de walvis. Dat gelooft u. achterblijvenden, misschien niet. Maar laat een kind u dan vertellen. Zevenjarige Heintje van een vroegere, toen in middels als enige jaren praktizeren- de, minister. Dat kind zei tegen zijn vadertje, toen hij hem voor het naar bed gaan weer eens op de rug kon ringen: Leuk papa, dat je er van- ivond es bent. Maar waar slaap je tannacht nou? Nee, een minister heeft geen rivé-leven meer. O natuurlijk, wat w man en vader aanpakte, kan bij- ij Maar vooralsnog wordt zijn elke dag voller rakende agenda éérder zijn trouwste metgezellin dan u. En vormen de parlementsleden zijn (on eindig veel lastiger) kinderen, waar hij ziah het mééste om bekommert. U zult zeggen, mevrouw: Geen zor gen. Mijn man komt heus elke avond wel thuis. Toegegeven. Maar toch. Het moge dan wat apocalyp tisch klinken: een minister is een re- Ie week afwezig, oo kal gaat hij iedere avond naar huls. Gelooft u het niet, vraag het dan aan de da mes van de pas geëmeriteerde be windslieden, die haar respectieve echtvrienden weer onder haar hoede Een clubje van de lastigste kinderen: de jractie van de Partij van de Arbeid. O F jjg 1 r. V>; Jfi v L~.i..-i hfo. 1 r*,t,e mi. ik k-K* PM Trouwste metgezellin van de minister: een elke dag voller wordende agenda. Jan Willem mag nu nog verlan gend zijn te weten in welke auto z'n vader voortaan gaat rijden en niet meer geïmponeerd raken door het verhaal van zijn vriendje dat diens pa gaat jagen, omdat minister-wezen nog belangrijker is, ook dat joch be taalt daar zijn tol voor. Zie boven. Maar dat niet alleen. Er zijn nog andere consequenties. De meester in de klas: Zeg Jan Willem, van ecii zoon van een minister had ik toch wel een beter cijfer verwacht. En Anja. die haar pannelapje ver broddelde, hoort van de handwerk- juf straks vermanend uitroepen: Moet dat vod straks in de keuken van de minister hangen? Oudere kinderen ervaren het weer anders. Als straks Willeke met haar Henk gaat trouwen en ze hebben op 'e normale manier een flatje kun nen krijgen. Of als Piet over een oaar maanden zijn studie zal hebben afgerond en hij vindt, alweer op de normale manier, een leuke baan Olijke .b'ikjes van verstandhouding en dan die onvermijdelijke zin: Ja, natuurlijk, je vader zal wel.... PARIJS President De Gaulle heeft gisteren George Pompidou herbe noemd tot premier. De 56-jarige Pom pidou bekleedt al sinds 15 april 1962, bijna vijf jaar dus, langer dan wie ook sinds Frankrijk in 1870 weer een re publiek werd, het premierschap. Pompidou zal gen belangrijke wijzi gingen brengen in het nieuwe kabinet. Couve de Murville en Pierre Messmer zullen hoogstwaarschijnlijk als resp. minister van buitenlandse zaken en van defensie aanblijven ondanks het feit dat ze bij de jongste parlements verkiezingen niet gekozen werden. Mogelijk zal een nieuw ministerie voor Europese zaken in het leven wor den geroepen met aan het hoofd Mauri ce Schumann, die totdusver voorzitter was van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken. oude... En wat u betreft, nieuwe minister, u doet er maar het beste aan te proberen uw man als een soort zeevaarder te gaan beschouwen. Is nog symbolisch ook. Het schip van Staat en zo. U hebt hem weggebracht. Het schip is de haven uit En nu maar hopen dat-ie over zo en zoveel maan den weer binnenloopt om eens even tijdens wat vakantiedagen (hopelijk is er dan geen terugroepen bij) van i uit te blazen. Woont u ver van Den Haag. zie er dan zo snel mogelijk te komen. Het is geen doen als-ie nog heen en weer moet reizen ook. Met de jaren wordt de weg van en naar huis steeds langer. In Den Haag valt u trouwens ook veel minder op als mi nistersvrouw. En u kunt er uw man ook wat meer ontmoeten doordat u naar de Kamervergaderingen kunt gaan. Al mag u dan niet tegen hem spreken en zijn nieuwe 150 moeilijke kinderen wel, u hebt in elk geval het voorrecht van een gereserveerde plaats in de hanebalken. Eigenaardig, maar we hebben bij na nooit een minister horen zeggen dat hij graag zijn ambtstermijn verlengd zag. Zelfs als je je ambt op succesvolle wijze hebt uitge oefend verlang je eoht niet naar voortzetting. Moet het weer, politiek gesproken, dan is grote druk nodig. Zo van: „je zult" en ,,'t is noodzakelijk in 's lands belang". Denk aan Zijlstra. Ak koord, er zijn uitzonderingen. Maar Lunsen blijven bepaaldelijk uniek. Zie ze niet anders dan als bevesti ging van de regel. IS HET NL LIT Zeg, Is het nou uit, verzucht u nu waarschijnlijk na al die weinig op beurende zinnen. Denk maar niet dat mijn man en wij, achterblijven den thuis, hoera hebben geroepen toen hij werd aangezocht en ja meen de te moeten zeggen. De werkelijkheid hebben we heus wel bevroed. We hebben geen kran testukje nodig om ons die te laten ontsluieren. Er moet zeker ook nog bij dat een minister in zijn loopbaan maar twee verheugende dagen kent: die van zijn benoeming en die van zijn aftreden? Antwoord: Neen mevrouw van de nieuwe minister, dat niet. Met dat laatste bewijst u trouwens dat u de goede instelling hebt en de conse quenties we Idegelijk kent. Laten we u mogen belijden, dat dit hele ver haal eigenlijk niet bedoeld is in de zin, waarin u het meent te moeten Het wil, op misschien wat on gebruikelijke wijze, een monu mentje zijn. Voor uw man niet j alleen, maar vooral ook voor u j en uw kinderen. Omdat u als gezin, ondanks meesmuilende commentatoren van her en der j met hun „tweede garnituur" (wat een kreet overigens) en wat dies meer 2(j, pa naar het schip hebben laten gaan om de wacht af te lossen. Uw offer kan niet hoog genoeg worden aan geslagen. Veehandelaar reed man dood: eis half jaar LEEUWARDEN De officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwar den heeft gisteren tegen de veehande laar J. M. J. F. (36) uit Purmerend een half jaar gevangenisstraf met aftrek geëist met aftrek van voorarrest en twee jaar ontzegging van 'de rijbe voegdheid. De veehandelaar zou op 20 januari onder invloed op de Afsluitdijk, dei, ,T TT r* straatmaker FC. Dijkhuis uit Den Oe-Pe Vascomg te Heerlen met Zwit- ver hebben doodgereden daarna in vol- sers kapitaal gerefinancierd kan of jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen DRIVE-IN VOOR AUTOMOBILISTEN 95 55 (Van onze verkeersredacteur) JUTPHAAS Amerikaans wegcomfort aan de Nederlandse autosnelweg: bij Jutphaas aan de rijksweg Utrecht-Den Bosch is gistermiddag het eerste dri- ve-in-restaurant geopend. Wel iswaar komt het gedeelte voor de automobilisten pas over een maand in gebruik, maar het restaurant staat er en gehaaste automobilisten kunnen er van vandaag af al een snelle hap voor onderweg krijgen. De nog af te bouwen drive-in-af- deling biedt plaats aap 32 auto's 16 overdekt en 16 in de openlucht die geheel op z'n Amerikaans worden bediend. Aan een paal vindt de automobilist een menu kaart en een telefoon, waarmee hij naar de centrale keuken kan bellen en zijn bestelling kan opgeven. Even later komt dan een stewar dess het bestede brengen op een dienblad, dat aan het stuur be vestigd ken worden. Ook een beetie Amerikaans, maar wel apart, is de kleding van die stewardess. Gen zwart met een wit schortje, maar een charmant 20ste- eeuws zilvergrijs ruimtevaart-jurk je, ontworpen door de Amstel- veense mode-ontwerpster Alice Ede- ling. Zij staat dagelijks klaar voor de automobilist met een Hamburger, warme worst of een drankje. En straks wellicht ook 's nachts, maar dat hangt af van de vergunning. Die service is gratis, want een fooi mag zij niet aannemen. Wie wat uitvoeriger wil eten, kan dat in het restaurant, waar men dan eveneens wordt bediend door vlotte keuken-astronautes. In de tussentijd kan men dan zijn tank laten vullen of desgewenst de auto in de wasserette een schoonmaak beurt laten geven. Initiatiefnemer voor dit Neder landse novum is de heer G. J. Ver veld, directeur van een bureau voor projectontwikkeling. Zijn plan: nog meer van deze restaurants in Neder- Ontwerpster Alice Edeling (links) land. In ontwerp zijn thans een va- 'net haar creatie: een charmant kantiemotel bij het Drentse Norg jurkje voor de keukenastronaut es, en een motel-wegrestaurant bij die in Jutphaas klaar staan voor el- Rijsenhout aan rijksweg 4. Ze zul- ke automobilist. len alle de naam Rjck krijgen. De capaciteit van het restaurant in Jut- licht wordt er in de toekomst nog phaas is 3000 gasten Der dag. Wel- een motel aan vastgebouwd. ALMELO Gezien de ontwikkeling van de orderportefeuille wil de NV Cirex, waarin het Philipsconcern en het VMF-concern deelnemen, de af deling ijzergieterij geleidelijk ophef fen. Dit heeft tot gevolg dat onge veer 45 personeelsleden zullen moe ten afvloeien. Het personeelsbestand wordt hiermee teruggebracht tot ruim 100 personen. De lopende orders zullen worden uit gevoerd zodat met de beëindiging van de werkzaamheden een aantal maanden gemoeid zal zijn. Na de reorganisatie zullen de werk zaamheden van de NV Cirex zich concentreren op precisie-werk. Op dit gebied is de ontwikkeling van de orderpositie bevredigend. Nog veertig EMMEN Dc Algemene Kunstzijde Unie gaat in haar fabrieken te Em- men het aantal personeelsleden in- krimpep. Werd enkele weken geleden aan 75 overwegend jonge werknemers ge vraagd naar ander werk uit te zien, dit verzoek is nu gedaan aan 40 eveneens jeugdige personeelsleden, werkzaam in de administratieve, de chemische en de technische sector. Aanbod verliooed ADEN De VN-commissie naar Aden heeft vandaag per vliegtuig de terugreis aanvaard. De drie leden toonden zich ontsticht over het ge brek aan medewerking van de En gelsen. Het Afghaanse lid gei dat Enge land de oorzaak was van meer bloed vergieten in de wereld, dan welk land ook. Ook waren de leden ontstemd over het controleren van hun bagage. Het inderhaaste vertrek volgde op Atheïsme in Span je neemt sterk toe j MADRID Pater José Gomez Caffare- na, voorzitter van een commissie van Spaanse jezuïeten, die op instructie van de paus een onder zoek instelt naar het atheïsme in Spanje, heeft verklaard, dat het atheïsme daar een ernstig probleem wordt. Hij meende, dat vrijheid van godsdienst het rooms-katholicisme goed zou doen. Beetje bij beetje heeft volgens hem het godsdienstige leven in veel secto ren van de Spaanse gemeenschap aan levendige intensiteit verloren. De statistieken over de godsdienstbele- ing zijn reeds lang zeer laag. De een rel, die donderdagavond ontstond ontkerstening van andere westerse toen de federale regering weigerde de ianden doet zich laat in Spanje voor. missie televisiezendtijd te verlenen voor een verklaring. PARIJS Een internationaal Bij een schietpartij tussen een Bntse consortium voor hulp aan India zal dit MAASTRICHT - De kans dat le vaart vandoor zijn gegaan. worden is sinds dit plan op de vorige crediteurenvergadering op 123 februari jl. werd gelanceerd groter geworden. Dit bleek gister- 1 middag tijdens de tweede credi teurenvergadering in het Staar- gebouw te Maastricht waar de raadkamer van de rechtbank de aanvraag om surséance van beta- 'ing definitief behandelde. Mr. M. Tripels en mr. jhr. L. Sasse van IJselt, procureurs van belangrijke crediteuren van de VASCOMIJ, deel den mee dat de Zwitserse financiers hun aanbod om 16 miljoen gulden de Vascomij te steken hadden v hoogd tot 20 miljoen, omdat het eerst geboden bedrag te krap was gebleken. Uitstel Mr. Tripels en mr. Sasse van IJselt drongen aan op het verlenen van surse ance van betaling maar met uitstel van de uitspraak. Mr. Tripels deelde gisteren mee dat hij van 286 van de circa 400 crediteu ren van de Vascomij volmachten had ontvangen om voor surséance van beta ling te stemmen. Hij zei voorts dat de verzekering van het risico-dragend ka pitaal serieus wordt bestudeerd door een in Londen gevestigde maatschap pij, die de polis op de Londense beurs wil onderbrengen. Hoewel de financiers in Genève op een snelle beslissing hadden aangedron gen. hadden zij op 3 april schriftelijk verklaard dat zij de 20 miljoen gulden beschikbaar bleven houden in afwach ting van de beslissing van de Lon dense verzekeringsmaatschappij. Mr. Tripels ontkende het gerucht dat de directeur van de Vascomij, de heer E. Joosten uit Geleen met kapi taal in de Zwitserse belangengroep was vertegenwoordigd. Namens de bewindvoerders verklaar de prof. dr. E. Luyten dat zij vasthiel den aan hun conclusie van 23 februari jl. die inhield dat surseance geen had. DJAKARTA De vulkaan Mera- pi op Midden-Java is tot uitbarsting gekomen, zo meldt het persbureau An- tara. Sinds maandag Is de lavastroom vier kilometer langs de bergflanken omlaag gekropen. De laatste barsting van de Merapi had zich een jaar geleden voor gedaan. Zeker vijf bemanningsleden zi.in het leven gekomen bij het vergaan Japanse vissersboot ten patrouille en terroristen werd jarige Arabische jongen gedood en een meisje gewond. Gisteren zijn negen pantserwagens de wijk Sjeikh Othman binnenge- 'drongen, om de weg vrij te maken voor het federale leger. Dit leger viel een moskee aan, die als hoofdkwar tier fungeerde voor de terroristen. Vijftig Arabieren werden gearres-j teerd, maar de terroristen hadden zich uit de voeten gemaakt. RAZENDE MAN SCHOOT TWEE AGENTEN DOOD WEST PALMBEACH Twee po litiemannen uit West Palmbeach in de Verenigde Staten zijn gisteren met hun eigen pistolen doodgeschoten. Z(j waren naar een spaarbank gegaan om een inbreker te arresteren. Deze, een totaal verwilderde man, nam in een handgemeen met een van de agenten diens pistool af en schoot hem dood. De tweede agent werd neergescho ten voordat hij van zijn motor kan afstappen. De razende man nam ook I hem zijn pistool af en schoot de wa pens leeg in de lichamen van ie agenten. De vrouw van de inbreker had eerder op de dag éen document getekend om hem in een inr;?hting te laten opnemen. Verder houwen iaar 10 miljoen ton broodgraan naar India sturen ter bestrijding van de hongersnood. Dit is gisteren te Parijs bekendgemaakt Er ls reeds 4.3 miljoen ton broodgraan, voornamelijk uit de VS. naar India onderweg. Drs. Korthals over ontwikkelingshulp „Ene hand geeft, andere neemt'' DEN HAAG „By de hulpverle ning aan de ontwikkelingslanden wordt wat met de ene hand wordt gegeven, voor een deel weer met de andere hand teruggenomen". Dit zei drs. H. A. Korthals, voorzitter van de Nederlandse organisatie voor inter nationale bijstand (NOVIB), vandaag op de jaarvergadering van deze orga nisatie. „De kapitaalstroom naar de ontwik kelingslanden is thans ongeveer 47 miljoen gulden per jaar. Hiervan moeten evenwel dadelijk weer ten minste 25 procent worden afgetrok ken voor kapitaal- en rentedienst met betrekking tot aan ontwikkelingslan den verstrekte leningen." •j ~t 7 ~j De heer Korthals bepleitte nog eens dank zp Krediet trum voor internationale samenwer- iriif lking-en onderstreepte de noodzaak o™ een procent van het nationaal in komen te besteden voor ontwikke lingshulp. UTRECHT Het öo-iwoi Rijksen NV heeft anderhalf jaar opschorting van betaling gekregen de rechtbank in Utrecht Met d surseance kan men het eind november stilgelegde werk hervatten. Het betreft hier de bouw ''an Domiduca-flat op het Utrechtse naaleiland (100 flats, waarvan 56 kocht). De Nederlandse Mid- denstandsbank zal een fcrcdie* van 1450.000 verstrekken, terwijl B. en W. zullen bevorderen dat de grond j aan Rijksen NV wordt verkocht tegen eedeeltelijke contante betaling. Met deze transactie zullen zowel de belangen van de gemeente. Rijksen NV. alsook die van de kopers Bii de arrestatip van pPn Amoriir«,n gemoeid zijn. Ahj^lijkje '"».L de Nederland,, in hun hui, Larache^werden vijf kilo hennepblad- al voor de vervaardi- Ptrnffpn. Nederlandse handelde in verdovende middelen TANGER De Marokkaanse politie heeft gisteren in de omgeving van Tan- gcr zeven handelaars in verdovende middelen gearresteerd, onder wie een Nederlandse. Alleen de naam van de leider, de Amerikaaq G. H. Berleman, d bekendgemaakt. ooeder en mate* Van hun kant zu'len de dopers eer i bedrag van ee kwart miljoen gulden j Tiidens de huiszoeking vond de poli- storten binnen een maand nadat de tie de namen en adressen van de andt- bouw hervat zal zijn. re handelaars.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5