Nieuwe Leidse Courant MATROZEN VERJAGEN NOZEMS UIT STATION D Commentaar Rel in hal Amsterdam-CS Politie moest ingrijpen Prins Claus onderging operatie Nog meer bedrijven gaan dicht De Jong: financiële situatie zorgelijk Alleen Grosheide en Van Es blijven Hormonenspuiters wijd vertakt CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD intvaitich i» ghtbleven i herf In tcgh«nspo«t!" Woensdag 5 april 1967 48ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Meer dan honderd matrozen en mariniers hebben gisteravond in de hal van het Amsterdamse Centraal Station voor de nodige opwinding gezorgd, toen zij nozems en provo's verjaagden. Deze nozems zouden de reizigers steeds lastig hebben gevallen. Darom meenden de marinemannen te moeten ingrijpen. AMSTERDAM Zeker 120 matrozen en mariniers liebben gisteravond na een fel gevecht, de hal van het Cen traal Station van nozems gezuiverd. De militairen, die voor deze gelegenheid speciaal uit Den Helder naar Amsterdam waren gereisd onder het motto „er is nog een andere jeugd in Nederland", wilden een eind maken aan de terreur van de nozems, die in de omgeving van het station rondhangen en soms het publiek lastig vallen. Zij wilden de langharige nozems kaal knippen maar slaagden echter niet in hun opzet. Tijdens de gevechten raakte een jongeman ernstig ge- wond door een steekwapen en moest naar een ziekenhuis worden over gebracht. Politie, spoorwegrecher che en de militaire politie slaagden ADEN Nadat het gisteren in Aden rustig was geweest, ziin er van daag weer enkele schermutselingen tussen Britse soldaten en Arabische nationalisten voorgevallen. Een Ara bier werd gedood. Vijf Arabieren werden gedood bij botsingen tussen Britse en Zuid-Arabi sche federale troepen. Aden zit nog steeds in de greep van de algemene staking. De commissie van de Verenigde Na ties is inmiddels besprekingen begon- >m een oplossing voor een vreed- onafhankelijkheid voor Zuid- rabië te vinden. •fe Christuspredi king in de branding pag. Kernmerk •fe Radio concur reert niet met de buis pag. RadioTV Schrikreactie De gebeurtenissen in de hal van het station hebben intussen een nerveu ze situatie geschapen. Het optreden van de militairen heeft bij de poli tieautoriteiten en de militaire poli tie een schrikreactie veroorzaakt. Men vreesde dat de marinemensen ook elders in de stad vechtpartijen met „langharigen" zouden beginnen. Dit is niet gebeurd. De militairen zijn met de laatste trein naar Den Hel der teruggekeerd. De situatie was zeer verward en wordt door de politie als ernstig op gevat. Burgemeester Van Hall werd in de loop van de avond ingelicht. Ook werd een mobiele eenheid in geschakeld. De burgemeester verklaarde eerst de politierapporten te willen bestude ren alvorens maatregelen te nemen. Geen commentaar De Marine-voorlichtingsdienst had vanmorgen nog geen officieel commen taar op de vechtpartij. Een zegsman deelde mee: „We weten nog niet pre cies hoe de situatie zich daar heeft afgespeeld. Het is niet bekend of de marinemannen naar Amsterdam zijn gegaan om de boel schoon te vegen of om te kijken wat er loos is. Als er van eigenmachtig optreden sprake is ge weest, komt dat natuurlijk niet van pas." De Amsterdamse provo's hebben gisteravond nog een protesttelegram naar de nieuwe minister van defensie, de heer W. den Toom, gestuurd. Hier in wordt ernstige evrontrusting uit gesproken over het feit, „dat de mari nemensen naar Amsterdam zijn geko men en daar ernstig lichamelijk letsel hebben toegebracht aan leden van de stationsgroep van de provo's". Zij vra gen de minister om opheldering. Het telegram was ondertekend door de heer H. Tuynman. Vrij koud DE BILT Een depressie, die van ochtend voor de westkust van Noor wegen lag, trekt in zuidoostelijke richting naar Zuid-Zweden. Ten wes ten van de Britse eilanden bevindt zich een hogedrukgebied, waarvan hel zwaartepunt morgen boven Ier land zal liggen. Tussen deze druksys- temen staat een krachtige noordwes telijke luchtstroming, waarmee kou.le en onstabiele lucht naar onze omge ving wordt gevoerd. Het koufront dat hiervan de voorste begrenzing vormt, zal vanavond ons land gepasseerd zijn. DE BILT Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Krach tige, langs de kust harde tot storm achtige wind tussen noordwest noord. Kouder. April: 5.34. r 6.05. inder 15 19.21: SPAANSE MEUBELEN ra kt* r vol daa kei kastje in Uw kamer is een persoonlijk succes. het alleen even DURVEN. BULTHUIS In de hal van het Centraal Station ging het er niet bepaald zachtzinnig aan toe. UTRECHT Prins Claus heeft in het Academisch ziekenhuis te Utrecht een kleine operatie aan de linkerhand ondergaan. De chirurg dr. Honig heeft hem geopereerd aan een peesbladver- groeiing in zijn handpalm. Eerder had de Prins in Duitsland een dergelijke operatie ondergaan aan zijn rechter hand. De Prins werd maandagavond na zijn terugkeer uit Oxford, waar hij de Bilderbergconferentie had bijgewoond, in het ziekenhuis opgenomen. Hij zou vandaag in de loop van de dag weer naar kasteel Drakensteyn kunnen te rugkeren. Het opnemen van prins Claus in het ziekenhuis werd pas gisteren bekend. Verpleegsters van het ziekenhuis ver telden gistermiddag aan verslaggevers dat zij een „koninklijke" patiënt had den. In dit ziekenhuis is al een perscen trum ingericht voor het geval dat prinses Beatrix haar baby niet in het kasteel ter wereld kan brengen. LONDEN In maart zijn de Britse goud- en deviezenreserves met 32 miljoen pond gestegen tot 1.164 min. pond. Het ministerie van finan ciën heeft dit gisteren bekendgemaakt. Voorzitter NVV-bond: AMSTERDAM Van Hetk in En- schede zal stellig niet de laatste tex tielfabriek zijn die in moeilijkheden komt te verkeren. Enkele grote fami liebedrijven verkeren al in een slechte liquiditeitspositie. De heer Th. A. J. de Jong, voorzitter van de NVV-bond textiel en kle ding, deed deze uiterst sombere voorspelling vanmorgen bij de ope ning van een driedaags congres var zijn bond in Amsterdam. Er moet meer samenwerking komen tussen werkgevers, werknemers en de overheid. Als de vakbeweging het enquêterecht zou hebben gehad zoals in het rapport van de com missie-Verdam wordt voorgesteld zou hiervan bij Van Heek al jaren geleden gebruik zijn gemaakt. Hij verweet de werkgevers dat zij zich niets hebben aangetrokken van de waarschuwing van de vakbeweging tegen het in groten getale aantrek ken van buitenlandse werknemers. Het woord pbo werd, volgens de heer De Jong, in werkgeverskring als een vies woord beschouwd. Blijkbaar waren de werkgevers niet bereid wat de werkgelegenheid be treft op iets langere termijn te den- NIEUW voor Nederland matrassen j ook met [IHrUmi] 'EN HAAG Minister-president De Jong stelt zich voor op dinsdag 18 april zijn kabinet aan de Tweede Kamer te presenteren. Hij hoopt dan een korte regeringsverklaring af te leggen, waarover de Kamer op woensdag 19 en donderdag 20 april zal debatteren. De tien nieuw optredende ministers (Witteveen, Beernink, Roolvink, De Block, Schut, Veringa, Den Toom, Polak, Lardi- nois en Udink) zijn vanmorgen op Huis ten Bosch door de Ko ningin beëdigd. Het kabinet-De Jong komt vrijdag voor het eerst als minis terraad bijeen om een voorlopige schets voor de regerings verklaring te ontwerpen. De overdracht van de portefeuilles geschiedde vanmiddag. (Van onze parlementsredactie) DE nieuwe ploeg had gisteren maar drie uur nodig van half vier tot half zeven voor zijn oprichtingsbijeenkomst. Dat was verrassend kort. Vorige ka binetten waren soms dagen bezig met hun constituerende vergade ring. Kennelijk hebben de nieuwe mi nisters zich gistermiddag beperkt tot een zeer globale discussie over de allervoornaamste punten van het regeringsprogram. Het hete hangijzer van de (zeer be perkte) financiële mogelijkheden voor 1968 is niet of nauwelijks aangevat. De ministers waren al eerder op de hoogte gebracht van de financiële streef cijfers van prof. Zijlstra en konden zich daarover de afgelopen dagen een oordeel vormen. Deze cijfers geven een globaal inzicht in de departemen tale ontwerp-begrotingen voor he volgend jaar. De verdeling van de middelen voor 1968 en de vraag in hoeverre bezuini gingen moeten worden doorgevoerd, komen pas bij het begrotingsoverleg aan de orde. aan de orde. Hieraan heeft men gis teren blijkbaar alleen willen ruiken. NIET TEGELIJK „Ons oordeel over de financiën is nog niet uitgekristalliseerd", vestigde premier De Jong gisteravond op een persconferentie in het perscen trum Nieuwspoort. Hij noemde de fi nanciële vooruitzichten zorgelijk in die zin, dat allerlei op zichzelf wenselijke zaken niet tegelijk kunnen worden ver wezenlijkt. „Maar de toestand van het land is niet zorgelijk". „Formeren is vermoeiender dan denkt", zei de premier, die de pers een kort verslag van zijn formatiepoging gaf en daarna vragen beantwoordde. Hij deelde mee, dat in de oprich tingsvergadering over de benoeming van nieuwe staatssecretarissen geen beslissing was genomen, al kwam men wel overeen, dat de verdeling van de staatssecretariaten over de vier re geringspartijen zo ongeveer naar analo- van de politieke verdeelsleutel 6(KVP) 3(WD) 3(ARP) 2(CHU) dient te geschieden. Over het aanblijven van enkele on der-ministers die reeds deel van de vdrige ploeg(en) uitmaakten, zou van morgen voor de beëdiging van de nieu we ministers worden beslist. BARTELS NIET? In Haagse politieke kringen deed gisteravond het gerucht de ronde, dat de staatssecretaris voor volksgezond heid dr. Bartels (KVP) al zou hebben besloten niet op zijn post terug te ke ren omdat hij geen enkele verant woordelijkheid wil nemen voor bezuini gingen die in zijn beleidssector zouden moeten worden doorgevoerd. Een ander gerucht wil, dat staatsse cretaris Van Son (KVP) van Econo mische zaken naar Algemene zaken zal verhuizen om daar als een soort finan- cieel-economisch „bewaarengeltje" pre mier De Jong bij te staan, die op dit terrein niet bepaald uitblinkt. Voor vervolg zie pag. 2 (Van parlementsredactie DEN HAAG Van de staatssecre tarissen uit het vorige kabinet zullen alleen de antirevolutionairen mr. J. H. Grosheide (Onderwijs) en de heer A. van Es (Marine) in het kabinet-De Jong op hun post gehandhaafd blijven. Hun ontslag is vanmorgen door de Koningin geweigerd. Vijf staatssecretarissen uit het team- Zijlstra zullen niet terugkeren. Het zijn de KVP'ers Bartels (Volksgezond heid), De Meijer (Sociale zaken), Van Son (Economische zaken) en Schaper (Luchtmacht) en de partijloze heer Peijnenburg (Landmacht). Over de benoeming van nieuwe staatssecretarissen is nog geen beslis sing gevallen. Ernstig nemen VOORZITTER De Moolj van de Christelijke Middenstandsbond heeft vandaag ernstig gepoogd een hardnekkig misverstand omtrent het midden- en kleinbedrijf uit de we reld te helpen. Hij heeft krachtig ontkend, dat de middenstand organisatorisch on machtig en onderling sterk verdeeld zou zijn en tot weinig positiefs in staat. Zijn argumenten waren stuk voor stuk steekhoudend. De middenstand omvat in Nederland 400.000 vestigin gen. Waar in Nederland bestaat een ondernemersgroepering van derge lijke omvang met hechtere samen werking? Het is eer verwonderlijk dat een zo groot aantal kleine en middelgrote ondernemers nog tot zo eensgezind beleid komt. Niet onderlinge verdeeldheid, maar dat deze sector, die een kwart van onze beroepsbevolking werkgelegen heid biedt en 18 pet van ons natio nale inkomen voor zijn rekening neemt, te weinig ernstig wordt ge nomen, is een belangrijke oorzaak van extra grote moeilijkheden. Een juister instelling zal van volk en overheid verwacht moeten wor den. Wie bevoegd F)E nozems, vooral voorzover erop uit anderen te hinderen, zullen er begrip voor hebben dat zij nu eens op hun beurt door anderen door marinemensen en mariniers zijn gehinderd geworden. Natuurlijk was het verkeerd wat er is gebeurd. Maar er was ook ditmaal helaas veel verkeerds aan vooraf ge gaan. En er waren geen aanwijzin gen gebleken dat aan dat andere verkeerde nu eens iets zou worden gedaan. Devaluatie van het gezag leidt er nu eenmaal toe, dat het in het openbare leven een rommeltje wordt. Mee door overmatige kritiek op het po litieapparaat is een sfeer ontstaan waarin ook het nozemverschijnsel zich breed kon maken. De eigenlijke achtergronden zijn vermoedelijk nog veel ernstiger. Het nozemdom is in wezen een intens zielige zaak. Wat is er vaak een leegte in de levens door de situa ties thuis of door welke nog andere oorzaken ook. Naar de aanklacht die hier omhoogrijst behoorden we al len te luisteren. De marinemensen waren niet be voegd, inderdaad; maar nemen we allen wel op de juiste wijze onze menseli,jke plichten waar? Want hier in diepere zin bevoegd zijn we toch zonder uitzondering al lemaal. Autorijles duurder DEN HAAG Het tarief voor het geven van autorijlessen mag met 0,50 per lesuur worden verhoogd. Deze verhoging zal met terugwerkende kracht op 31 december kunnen ingaan. De minister van economische zaken heeft het nieuwe tarief goedgekeurd. ken. Evenmin wilden zij samen met de vakbeweging een studie onder nemen, die een ander inzicht zou geven in de werkgelegenheid op I langere termijn. „Ik heb evenwel de indruk dat de bereidheid tot meer samenwerking bij de werkgevers de laatste tijd is gegroeid", aldus de heer De Jong. Ontslag bij Duitse vliegtuigbouw BONN Ongeveer 1200 man perso neel van de Westduitse luchtvaartin dustrie, in het bijzonder uit de sector /an de vliegtuigbouw, zijn ontslagen >m financiële redenen. Ongeveer 300 /an hen zullen emigreren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het gerechtelijk vooronder zoek van rechter-commissaris mr. J. Bellaart is gebleken dat de knoeierij met het toedienen van hormoonpreparaten aan mestkalveren een lande lijke aangelegenheid is. Uit het verhoor van de 78-jarige Vlaaidmg->i veearts F. A A. van D., de 32-jarige Vlaardingse .•eterinaire handelaar M. V. W. en de 33-jarige H .an den E„ eigenaar van een farmaceutische han delsonderneming in Rotterdam, is gebleken dat bij deze illegale handel veel afnemers zijn betrokken. derzoek ingesteld naar hun aandeel in deze affai re. Alle betrokkenen zullen worden gehoord. De zaak kwam aan het rollen toen uit een onder zoek van de inspectie van de veeartsenij kundige dienst in Den Haag bij farmaceutische groothande laren bleek dat er grote hoeveelheden hormoonpre paraten waren afgeleverd. De inspectie achtte deze hoeveelheid te groot voor louter diergeneeskunde de. Kanalen Het bleek toen dat deze preparaten (stiboestrol en hoxostrol) via vele tussenkanalen waren door verkocht. Hierdoor kwamen de middelen onwettig in handen van personen die geen bemoeienis had den met diergeneeskunde. De drie verdachten zouden bij deze handel een centrale rol hebben gespeeld. Zoals bekend heeft de knoeierij met de mestkal veren reeds internationale gevolgen gehad. Italië heeft besloten geen rundvlees meer uit Nederland te importeren. Dit betekent voor deze Nederlandse export een flinke strop. Vorig jaar werd voor 234 miljoen gulden vlees aan Italië geleverd tegen een totale exportwaarde van 300 miljoen gulden. Ook binnen de Nederlandse grenzen heeft deze zaak de nodige opschudding verwekt, daar deze inspuitingen ernstige gevaren voor de volksgezond heid opleveren. In Arnhem werden reeds illegale hormonenspuiters tot zware straffen veroordeeld. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE 80NNEE 0P6EEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur neernjK Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1