GEEN OMVANGRIJK PROGRAM ■JS De CPN rechts zuivert weg JAMIN VERMOORDE MAN HAD GELD THUIS Commentaar De Jongbrengt de Koningin eindrapport CHU-fractie krijgt tijdelijke voorzitter eis je onder posttrein w Dinsdag 4 april 1967 48ste jaargang facteur: P. Diemei jcfdredacleun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich i» flhebleveo mijn hert In teghempoetl" Botleriiamm» f Oordis Dagblad 1 laags, Cooran# |oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Predikants traktementen niet hoog, wel redelijk pag. Kernmerk Izaak Kwak is terug uit Engeland. Tijdens een bliksembezoek van drie dagen stak hij als afge vaardigde van het Vogel rampenfonds de handen uit de mouwen bij het rei nigen van door olie uit de Torrey Canyon getroffen vogels. Zijn relaas is te vinden op pagina 7. NTS wat ons betreft mag de baby komen pag. Radio TV I UTRECHT De 9-jarige Maria lansen uit Helmond is gistermiddag tmstreeks vijf uur op een niet meer jn gebruik zijnde overweg in Hel hond door een motorposttrein, die inderweg was van Den Haag naar renlo, gegrepen en op slag gedood, i De overweg is permanent afgeslo ten. omdat zich op 100 meter afstand ten andere overweg bevindt Deson- lanks wordt vaak clandestien van jeze spoorwegovergang gebruik ge haakt vooral door kinderen, aange- Hen zich aan de overkant van de (poorlijn een snoepwinkeltji Findt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De veertien kandidaat-ministers die te zamen het kabinet-De Jong zullen gaan vormen, zijn vanmiddag bijeengekomen voor de constituerende vergadering. Het zag ernaar uit dat deze oprichtingsbijeenkomst nogal wat tijd in beslag zou nemen en in ieder geval ook morgen zal voortduren. Nu de geboorte van het prinsen kind op Drakensteyn niet lang meer op zich laat wachten nemen de activiteiten en de nieuws gierigheid rondom het kasteeltje dagelijks toe. De verschillende publiciteitsmedia hebben „de wacht betrokken" en de wegen rondom Drakensteyn worden da gelijks drukker met nieuwsgie rigen. Ook dit kleine meisje hoopte een glimp op te vangen... (Meer nieuws rondom de op handen zijnde geboorte elders in dit nummer). Mijnontploffing in Canada: 16 doden NATAL Bij een ondergrondse mijn- ontploffing in een kolenmijn bij Na- tal in Brits Columbia (Canada) zijn gisteren zestien mijnwerkers omgeko men. Tenminste negen arbeiders wer den gewond. De ontploffing deed zich voor. juist toen de middagploeg van 34 man in de mijn was afgedaald. In het Tanzaniaanse dorp Rugobo heeft een leeuw een vrouw en een hond verslonden. Hierna verdween het dier in het struikgewas. De dorpelin gen zijn met behulp van jagers een klopjacht op de menseneter begonnen. (Van een verslaggevers) AMSTERDAM Nieuwe uitingen van het conflict binnen de Communis tische Partij Nederland: de heer J. van Seggelen, directeur van de communis tische boekhandel en uitgeverij Pega sus is aan de kant gezet. De directeur van het destijds door de CPN opge richte reisbureau Vernu, de heer W. Hulst, is als partijlid geschorst omdat hij weigert dit bureau (toeristenreizen naar de USSR) op te doeken. Onder leiding van Paul de Groot en zijn medestanders die de Peking- lijn in de CPN voorstaan is bedongen dat Pegasus niet meer zal uitgeven. De heer Van Seggelen. die zich hier mee niet kon verenigen, heeft ontslag genomen. Hem wordt verweten anti-stalinisti sche boeken vertaald op de Nederland se markt te hebben gebracht. In zijn plaats is het partybestuurslid Wessel Hartog benoemd, volgens deskundi gen een in de boekhandel en uitgeverij onbekwaam man. Reisbureau Wat het reisbureau Vernu betreft, hierover schreef De Waarheid dat de door deze toeristische organisatie naar Oosteuropese landen voorbereide rei zen in die landen worden misbruikt om leden van de CPN voor de daar heersende .revionistische rechtse koers' te winnen. Directeur Hulst wijst deze beschuldiging verontwaardigd van de hand. Hij wenst Vernu niet te ver laten: „We gaan gewoon door met onze activiteiten, die elk jaar toene men". Dit jaar heeft hy vijfmaal zo veel boekingen als verleden jaar. Ook Bakker? Verwach* wordt, dat meer nu nog sluimerende conflicten met „rechtse elementen" aan het daglicht zullen treden. In dit verband wordt de naam van het Kamerlid Marcus Bakker ge noemd. die mede verantwoordelijk is voor het werk van de uitgeverij Pega sus. Tot nu toe is hij niet aangepakt wegens zijn populariteit in CPN-kring. Ook met de auteur Theun de Vries is er de nodige conflictstof. Dit CPN- bestuurslid heeft geprotesteerd tegen bovengenoemde en andere „zuiverings acties". De ironie wil dat alle maat regelen bekend werden nadat pas het CPN-maandblad Politiek en C tuur triomfantelijk was geschreven over „onjuiste speculaties in de bur gerlijke pers" onder meer over de per soon van Vernu-directeur Hulst. Bejaarde patiënt vlucht aan touw uit ziekenhuis DEN HELDER De 68-jarige Wil lem V.. die voor een rustkuur was op genomen in het gemeentelijk zieken huis Parkzicht, is aan een stuk touw ontvlucht. Hij liet zich 's nachts, toen zijn ka mergenoten sliepen, uit het raam op de eerste verdieping naar beneden zak ken. waarna hij naar huis wandelde. De man maakte zich ongerust over jn 60-jarige broer, met wie hij sa menwoont. „Ik was bang, dat mijn broer niet genoeg te eten zou krijgen", zei hij. Als alles naar wens verloopt (en poii- iek Den Haag twijfelt daar niet meer aan) kunnen de tien ministers die geen deel van het vorige team uitmaakten, donderdag of vrijdag worden beëdigd. Dan zal ook de ontslagaanvrage van de ministers Luns en Klompé worden ingetrokken en kunnen de heren De Jong en Bakker in hun nieuwe func- worden benoemd (dit demissionai re viertal, dat in de nieuwe club terug keert, hoeft niet opnieuw de eed af te leggen). Pas dan is de geboorte van het kabi net-De Jong het twaalfde na de bevrijding een feit. Ja-woord In gesprekken onder vier ogen met adspirant-premier hebben inmid dels alle kandidaat-ministers hun ja-woord gegeven. Voor enkelen was het de eerste echte ontmoeting met de nieuwe regeringsleider. Zij hadden tot dusver slechts telefonisch contact met hem gehad of waren via de fractielei ders gepolst. Van morgen kon de heer De Jong zijn formatiepoging formeel afsluiten. Hij aanvaardde zijn opdracht tot vor ming van „een kabinet dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging" bracht op paleis Soestdijk eindrap port aan de Koningin uit. Uitgaande van het regeringspro- gram-in-hoofdlijnen, waarover de vier fractieleiders het tijdens de informa tie-Zijlstra eens zijn geworden, den de kandidaat-ministers zich in hun vergadering vandaag buigen de voornaamste punten die straks in de regeringsverklaring aan de orde zul len komen. Uiteraard vormen de financiën een belangrijk onderwerp van gesprek. Er zal een globaal akkoord tot stand moe ten komen over de richting van he financiële beleid, maar over de concre- in alle winkels van niet duur wel heerlijk Veel bewolking DE BILT Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied. Aan de noordflank hiervan staat een brede westelijke stroming. Gisteren stroomde hiermee enigs zins onstabiele lucht naar ons land, maar geleidelyk is de aangevoerde lucht vochtiger geworden, zodat er vannacht op de meeste plaatsen wat regen of motregen viel. Ook morgen houdt dit weertype aan. Er zal dan ook over het algemeen veel bewolking zyn, waaruit af en toe wat lichte regen of motregen valt. De wind zal matig tot vrij krachtig zijn met een westelijke richting en in het tem- peratuurverloop komt weinig verande ring. DE BILT Over het algemeen veel bewolking met af en toe enige lichte regen of motregen. Matige tot vry krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. April: 9. n onder 14.21. onder UTRECHT De politie heeft paar duizend gulden gevonden in de slaapkamer van de 87-jarige Goos van Piggelen uit Eist, die in de nacht van zaterdag op zondag is moord. Ook in zijn kleding trof men nog een bedrag van enkele honderden guldens aan. Hoewel in Eist het gerucht ging dat de bejaarde man ergens een ..spaarpotje" had, waren zijn naaste buren ervan overtuigd, dat hij uitsluitend van de aow-uitkeringen leefde. De politie, die zegt tot nu toe met over aanwijzingen te beschikken met betrekking tot de identiteit van de moordenaar, zet haar onderzoek voort VS lenen India 132 min dollar WASHINGTON Het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikke ling heeft gisteren bekendgemaakt, dat India een lening van 132 miljoen dol lar krijgt om dit land te helpen meer voedsel te produceren en zijn econo mische ontwikkeling te stimuleren. De aflossing begint over tien jaar en duurt derig jaar tegen een rente van een procent gedurende de eerste tien aflossingsvrije jaren en 2'/» procent tij dens de terugbetaltngsperiode. Bij de sectie in het Juliana-zieken- huis te Veenendaal is komen vast te staan, dat de moordenaar waarscnijn- lijk wel een poging heeft gedaan om zijn slachtoffer te wurgen, maar dat de heer Van Piggelen is overleden aan inwendige kneuzingen en bloe dingen die moeten zijn ontstaan bij een worsteling met zijn aanvaller. te verdeling van de middelen 1968 zal pas bij het komend begro tingsoverleg worden beslist. Niet lang Na de oprichtingsbijeenkomst zal het nieuwe kabinet nog wel ettelijke len moeten vergaderen om de rege ringsverklaring op schrift te zetten. In politieke kringen veronderstelt men dat het geen lang stuk zal - den. Het „grote" regeringsprogram zal vermoedelijk pas in september worden gepresenteerd. Het kabinet streeft er naar reeds volgende week voor de Tweede Kamer te verschijnen, maar of dit zal lukken is lang niet zeker. In de constituerende vergadering zal stellig ook worden gesproken over de verdeling van de staatssecretarissen. De ministers plegen hun naaste politie ke medewerkers zelfstandig te kiezen, maar over de vraag hoeveel elke par tij er krijgt, moeten van tevoren wel enkele globale afspraken worden ge maakt Welke demissionaire staatssecretaris sen zullen aanblijven, is niet bekend. Dat hangt van de betrokken ministers af. Ook daarover zal vandaag wel zijn gesproken. Aangenomen wordt, dat in ieder geval dc a.r. staatssecretarissen Grosheide (Onderwijs) en Van Es (Ma rine) blijven. CHU-fractie De C.H. Tweede-Kamerfractie zal binnenkort een nieuwe voorzitter i ten kiezen als opvolger van de heer Beernink. De fractie overweegt een in terim-leider aan te stellen en haar de finitieve keuze pas te bepalen na de beslissing over de staatssecretariaten. Het fractielid mr. W. Scholten, die een van de kandidaten voor het voor zitterschap is, maakt namelijk ook eer goede kans onderminister van finan ciën (belastingen) te worden. Andere kandidaten voor de opvolging van mr. Beernink zijn de heren Tilanus. Melle- ma en Van der Mei. Verloofd stel verongelukt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een ernstig v keersongeluk op de Gerrit Jan de Jonghweg bij de medische faculteit in Rotterdam is maandagmiddag een ver loofd stel om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen vrachtauto met aanhanger de twee jon gelui die naast elkaar op een fiets en brommer reden, passeerde. Door onop gehelderde oorzaak kwamen zij, recht onder de achterwielen var aanhangwagen. 22-jarige kantoorbediende Harmsen van de Schiedamseweg en zijn 22-jarige verloofde Frieda van den Berg uit de Ameidestraat waren op slag dood. Zij zijn naar het Dijk- zigtziekenhuis vervoerd. Natuurlijk ontbraken gisteren op zijn verjaardag de bloemen niet op de tafel van premier-in- spé De Jong. Zijn secretaresse, mejuffrouw W. M. P. Nieburg, maakte er een fraai boeket van Sterkte 0P' "TEN blik op het kabinet-De Jong laat zien dat het sterker is dan de moeilijke voorgeschiedenis moest doen verwachten. Die voorgeschiedenis is niet in alls fasen moeilijk geweest. Informateur Zijlstra had snel en doeltreffend ge werkt. Hij had daarbij een knap program in elkaar gezet, geheel pas send in de situatie waarin wij ver keren. Daarbij waren de socialisten afge vallen. Er zijn er die ditbetrenren. Naar onze indruk overigens was ds treurnis daarover groter buiten de kring der socialisten dan in die kring. De socialisten zelf waren zich enkele zaken bewust. In de eerste plaats de bij de verkiezingen geleden ne derlaag: daartegenover hadden de liberalen wat winst mogen boeken. Daarnaast waren zij zich bewust van de spanningen in eigen gelederen. Onder zulke omstandigheden tot de regering worden geroepen kon moei lijk worden verwacht en werd dan ook door de socialisten zelf niet be geerd. Buiten de PvdA is dat niet door allen begrepen. Bovendien werd soms voorbijgezien aan het feit dat PvdA en WD nu eenmaal elk voor sich besloten hadden de ander uit te slui ten. Wat ligt dan meer "voor de hand dan dat voorshands genoegen moet wor den genomen met de winnende par tij, in dit geval de VVD? Het streven hier en daar om desondanks bij de PvdA aan te dringen alsnog mee te doen, hebben wij niet zo best be grepen. de snelle informatie is een toch nog tamelijk slepende formatie gevolgd. Het in de praktijk al te vruchtbare onbehagen is zich immers ook tot de ministersfuncties gaan uit strekken. Reeds daarom hopen wij, dat dit kabinet er óók in mag slagen bet aanzien dat een regering als zodanig behoeft te verhogen. Want er is ook in dat opzicht een bedenkelijke in flatie gaande, even gevaarlijk als die op financieel gebied kan zijn. Misschien dat dan ook het vreemde gedrang in de richting van allerlet veranderingen in ons staatsbestel wat aan kracht zal gaan afnemen. De lezer kent ons standpunt, dat dit vreemde dringen zijn bedenkelijke kanten heeft, zodat allerlei zaken tè vlot op losse schroeven worden ge zet. Het kabinet zelf telt heel wat be kwame figuren, ook in de jongere leeftijdsklasse. Wat de aandacht trekt, is dat de Rotterdamse inbreng aan talent niet gering mag heten. Ook dat wettigt zekere verwachtin gen. Dat behoort ook, want er is, en dan onder veelszins moeilijke omstandig heden, belangrijk werk te doen. Het kabinet treft een financiële situatie aan, die op zijn minst bedachtzaam heid vereist. Gelukkig is de situatie weer niet zo, dat niet gedaan kan worden wat beslist gedaan behoort te worden. Maar ook buiten de sector van het financiële zal scherp inzicht geboden zijn in de problemen die zich in deze tijd nu eenmaal als vanzelf opdrin gen. Het ware een misvatting te menen dat in deze tijd alles om bet financiële draait. Er zijn invloeden gaande op het mensbeeld waarop ook een regering acht dient te geven. FJE regering zij sterkte toegewenst. Aan goedkope kritiek Is ook ditmaal geen behoefte, wèl aan een vereend optrekken van regering en, indien niet geheel, dan toch een zo groot mogelijk deel van ons volk. Wij voor ons menen ons over dit kabinet te mogen verheugen. Wij verheugen ons over het samen gaan van de confessionele partijen en in het bijzonder na de periode van gescheidenheid over het sa mengaan van de beide protestantse. Wij verheugen ons over deze toch nog gelukkige afsluiting van een toch nog weer moeilijke formatie- periode. Wij wachten tenslotte het regeerbe- leld van dit kabinet met belangstel ling af. Het zal voor zijn daden in onze krant een rechtvaardige beoor deling vinden. Cubaan gepakt in Garr i son -onderzoek DALLAS De ex-Cubaanse leider Sergio Arcacha Smith, tegen wie offi cier van justitie van New Orleans Jim Garrison een arrestatiebevel heeft uit gevaardigd. is gisteren door de politin an Dallas gearresteerd en op borg tocht weer vrijgelaten. Smith en de gisteren in hechten!» genomen Novel, en de overleden Davn Ferrie worden ervan beschuldigd een inbraak te hebben willen plegen in een munitiedepot. Deze drie, Omwald en Clay Shaw zouden voorts een com plot hebben gesmeed president Kennn* dy te vermoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1