TSJOMBE AANVAL GEREED VOOR OP KATANGA JAMIN GEEN SPRAKE VAN RUZIE IN ARP FORMATIE ZIT VAST OP ARP in woning vermoord Commentaar „In naam van Oranje TREINRAMP IN JAPAN Stroom doodt kleuter Amerikaanse investeringen belangrijk Wie op Volkshuisvesting? Garrison slaat opnieuw toe Maandag 3 april 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stcntvaitich ii gheblaven mijn h«rt in teghanspoetl" De Rotterdammer Courmt Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 DEN BRIEL Zaterdag, in de vroege ochtenduren, is Den Briel opnieuw door de Watergeuzen ingenomen. Een stromramploeg ingenomen. Een stormramploeg del met muziek, sommeerde de bezetter de stad over te geven. Precies zoals het in 1572 gebeur de. De bezetter negeerde echter dit gebod, waarop een vuur werd ontstoken onder aan de poort. Onder luide toejuichingen van het vele publiek werd daarna de poort opengerammeid. ISederlander Teunissen leider van de militaire operatie (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRUSSEL De voorbereidingen om de provincie Katanga opnieuw van de moederstaat Kongo af te scheiden, schijnen in een laatste stadium te zijn gekomen. „Zeer binnenkort", zo is ons in bevoegde kringen verzekerd, wordt van verschillende kan ten een aanval op Elisabethville verwacht. Dr. Berghuis: TOKIO Bij de Japanse stad Osaka zijn zaterdag twee mensen gedood en zeker 280 gewond toen hun trein op een overweg inreed op een vrachtauto. Drie wagons van de trein liepen uit de rails en stortten in een rivier. Er za ten ruim 300 passagiers in de trein. Jeugdiverk schept ruimte om te experi menteren pag. Kernmerk Ondanks het feit dat er hier en daar nog wat af gelastingen vielen, kwam de voetbalcompetitie op een oortje na klaar. De laatste kampioenen meld den zich (althans in West II en Zuid). Huizen greep de titel in 2B, DOTO en Arnemuiden in de 3de klas. Bij de korfballers doorbrak PKC de jaren lange Haags-Leidse hege monie met het kampioen schap in de Westelijke hoofdklas. ■fa Nee, dan Amerika pagina 7 (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM „Er is geen sprake van ruzie in de ARP. De heer Biesheuvel en ik zijn het eens over de koers van de partij. Er dreigde echter de laatste weken een scheef beeld van de ARP te ontstaan. Dit heb ik willen voor komen. Voor mijn optreden voor de t.v. ben ik persoonlijk verant woordelijk. Ik ben bereid die ver antwoordelijkheid op mij te ne men." Dit zei dr. W. A. P. Berghuis zater dag in Amsterdam in een rede voor het provinciaal verband Noord-Hol land van de ARP. De Ar-voorzitter legde er de nadruk op dat een partij voorzitter een andere verantwoordelijk heid heeft dan een fractieleider. „De fractie bepaalt de taktiek aan het front. De partijleiding bepaalt de stra tegie". aldus dr. Berghuis. Hij zei in volle bewustzijn wetende wat hij deed. te hebben gehandeld. „Het is de eerste keer dat ik als partij voorzitter een verkiezingsoverwinning heb meegemaakt. Het was helemaal niet mijn bedoeling om dit succes om zeep te helpen", aldus dr. Berghuis. Hij betoogde dat de verhouding tot de PvdA tijdens de formatie beter had moeten worden uitgediept. „Men kan wel wijzen op verschijnselen als Tien over Rood maar daarmee is de zaak niet af. Een ontwikkeling van een gro te partij als de PvdA in constructieve richting is van landsbelang", aldus AR-voozitter. Dr. Berghuis herinnerde er aan hij reeds tijdens de informatie-Zijlstra deze visie onder andere in Neder landse Gedachten naar voren heeft gebracht. Voor vervolg zie pag. 5 AMSTERDAM De Amerikaanse investeringen leveren een belangrijke bijdrage voor de economische groei in de Europese landen. Dit gaf dr. C. F. Karsten, lid van de raad van bestuur van de Amrobank, als zijn mening in een rede over de Amerikaanse penetratie in het Euro pese bedrijfsleven zaterdag tijdens een bijeenkomst van de kring van Amsterdamse economen. Hij sprak zich uit tegen restrictieve maatregelen, die ten doel hebben de Amerikaanse investeringen in Europa te stoppen of af te remmen. TILBURG Een brand heeft za terdagavond het gebouwencomplex van de Tauris textielmaatschappij te Tilburg gedeeltelijk in de as geiegd. De schade aan machines, gebouwen en vóorraden moet op enige honderddui zenden guldens worden geschat. Om trent de oorzaak tast men in het duister. De grote man achter de schermen is ex-premier Moise Tsjombe. Hij ver blijft momenteel in het Belgische Aalst, zwaar bewaakt door zijn (Bel gische) lijfwacht. Tot voor kort reisde hij heen en weer tussen Brussel, Parijs en Madrid. Door intriges van zijn grote vijand president Moboetoe is dit echter een levensgevaarlijk karwei geworden. De leider van de militaire opera tie, die Katanga onafhankelijk en Tsjombe president van deze aan bodemschatten onnoemelijk rijke provincie moet maken, is de 29-ja rige Nederlander Anton Teunissen. Hij werd geboren in Breda, was scheepswerktuigkundige en auto mobielverkoper, en diende in 1959 en 1960 als onderofficier in het Ne derlandse leger. Avontuur bitterkoekjes niet duur wel heerlijk Zijn lust naar avontuur bracht hem in aanraking met de OAS hij draagt hiervan het teken op z'n linker ronde rarm waarvoor hij zowel in Algerije als in Frankrijk „missies" uit voerde. Hij was o.m. betrokken bij een mislukte aanslag op generaal de Gaul le. In Frankrijk staat hij op de zwarte lijst van ongewenste vreemdelingen. Van 1962 tot 1965 diende hij in het huurllngenleger van de inmiddels afge zette president Kasavoeboe van Kongo. Hij bracht het daar tot luitenant, doch werd tijdens akties van de politiestrijd- macht der Verenigde Naties gevangen genomen. Hij wist te ontvluchten en kwam na omzwervingen door Angola, Rhodesië en Ethiopië in Zuid-Afrika terecht. In 1964 maakte hij weer onderdeel uit van de huurlingen, die. in samenwerking met inderhaast overgevlogen Belgische parachutisten, de opstandelingen in het noorden en in het oosten van Kongo over de kling joegen. Als gevolg van deze interventie werden duizenden blanken het leven gered. Tweede „Turk" Een jaar geleden spraken we met Teunissen, die een tweede uitgave van de omstreden Nederlandse kapi tein „Turk" Westerling kan worden genoemd. Alleen kwam hij er toen zonder omhaal van woorden vooi dat hij vocht en doodde uit gel win. Politieke idealen had en heeft hij niet Evenals zijn mede-huurlingen, van wie de kern uit ex-leden van Franse vreemdelingenlegioen bestond, uit gevluchte SS-ers, uit Portugezen, Zuidafrikanen, Rhodesiërs en ballingen uit een groot aantal Europese landen, werd het machinepistool alleen ge bruikt als er handenvol dollars tegeno ver stonden. Enkele uitspraken van toen: „Ik ben als militair te koop voor ieder een, die meer biedt". „Ik schiet liever een mens naar dan een hond." „Met honderd goed getrainde en met moderne wapens uitgeruste blanken kan het hele Kongolese le ger in de pan worden gehakt." „Als ik als huursoldaat genoeg geld heb verdiend om ervan te kunnen leven, schei ik er mee uit." Teunissen, die nog een Nederlands paspoort bezit, heeft zich met vele huurlingen van generaal (later presi dent) Moboetoe afgekeerd, toen de laatste een staatsgreep uitvoerde. Hij noemt zich thans commandant va beroepsmilitairen, die door Tsjombe zijn gerecruteerd en ook door laatste worden betaald. Union Minière Het gaat om bedragen van 600 tot 2500 Amerikaanse dollar per week. Tij dens een interview, dat wij het vorig jaar met president Moboetoe Kinshasa hadden, zei deze dat de gel den voor het huurlingenleger van Tsjombe door de Union Minière wer den gefourneerd. Zoals bekend, ligt de huidige Kongo- gigantische en poliep-achtige Belgischt lese regering totaal overhoop met dit concern, dat de voornamelijk in Katan ga voorkomende bodemschatten exploi teert. Kinshasa eist het eigendomsrecht van de vele ondernemingen voor zidh op. terwijl het al jaren over een groter winstaandeel onderhandelt President Moboetoe ziet in de pro-Belgische Tsjombe zijn aartsvijand en rivaal. Op diens hoofd heeft hij een fantastische prijs gezet. Het vorig jaar betaalde hij (alleen als voorschot) een bedrag van 40.000 Amerikaanse dollar uit aan een Europeaan, die hij bereid en in staat achtte Tsjombe te ontvoeren of te li quideren. Voor vervolg zie pag. 5 AMSTERDAM Een meisje van an derhalf jaar is vrijdagochtend toen zij in de slaapkamer van haar in Amster dam-West wonende ouders een onder stroom staande niet voldoende af geschermde stekker beetpakte, geëlek- trocuteerd. De stekker zat aan een pro visorisch verlengsnoertje van een bed lampje. (Van onze parlementsredactie) T~\EN HAAG Formateur De -L' Jong die vandaag 52 jaar is geworden is er tijdens het weekeinde niet in geslaagd de laatste open plaats (en) in zijn kandidatenploeg op te vullen. Een c.h.-kandidaat voor Landbouw schijnt inmiddels wel te zijn gevonden, r het grote probleem was vanmor- nog de bezetting van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning door een anti- revolutionair. De indruk bestond dat de formateur voor deze post een serieuze (ons onbekende) gegadigde op het oog had en in af wachting was van diens beslissing. Krijgt hij een „ja", dan kan hij van daag zijn formatie nog afronden. uit, dan moet de formateur vandaag nog een allerlaatste poging doen om door verschuivingen binnen zijn sche ma toch nog een oplossing te vinden. Er zijn nog enkele mogelijkheden, bijvoorbeeld Volkshuisvesting naar de CHU (drs. Udink), Landbouw naar de KVP (ir. Lardinois), Ontwikke lingshulp naar de ARP (drs. mr. ir.?), of Landbouw naar de WD en De fensie naar de ARP. Naarmate de tijd vordert worden de schuifmogelijkheden echter geringer, want de formateur kan moeilijk meer kandidaten, die hij na veel inspanning heeft weten aan te trekken, zomaar weer laten vallen, alleen omdat ze niet meer in het schema passen. De partij en, die wel geschikte mensen hebben geleverd, voelen er weinig voor hun kandidaten als pionnen te laten verschuiven, alleen omdat andere par tijen niet in staat zijn geschikte gega digden te leveren. DE BILT In de nacht van zondag op maandag passeerde een koufront ons land. Het behoort bij een thans ten noordoosten van IJ-sland gelegen depres sie en veroorzaakte in Nederland op vele plaatsen 10 tot 15 mm regen. Aan de achterzijde van het front staat een brede westelijke stroming, die in stand wordt gehouden door de depressie bij IJsland en een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Met deze stro ming wordt enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Hierin komt een wisselende bewolking voor, waaruit ook dinsdag plaatselijk een bui kan vallen. De wind blijft westelijk en overwegend matig en de temperatu ren zullen dinsdag ongeveer dezelfde zijn als maandag. DE BILT - Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. April: 4: Zon op 6.10, zon onder 10.16; Maan op 5.01, maan onder 1S.06. Voeten gebonden met tuinslang RHENEN Politie en justitie van Arnhem stellen een uitgebreid onder- Arnhem stellen een uitgebreid onder zoek in naar de moord op de 87-jari ge Goscn van Piggelen, wiens lijk gistermiddag door buren in zijn wo ning werd gevonden. De benen van het slachtoffer waren gebonden met een rode plastic tuinslang. Sectie op het lijk heeft uitgewezen dat een worsteling de moord is voorafge gaan. Talrijke inwendige verwondin gen werden geconstateerd. Of de heer Van Piggelen door wurging om het leven is gekomen is nog niet duidelijk. De moord zou zijn gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. Aangezien de politie geen sporen van een inbraak heeft gevonden is het mogelijk dat de moordenaar een be kende was die door het slachtoffer zelf is binnengelaten. Men weet ook niet of er iets gesto len is. Er zijn ook geen vingerafdruk ken gevonden. De moord werd ontdekt door de bu ren. Zij waren ongerust geworden omdat tegen de middag de luiken nog voor de ramen waren van de woning van de bejaarde, alleenwo nende man. De buren beschreven de heer Van Piggelen als een eenzame oude man die erg achterdochtig was en daarom iedere avond de luiken sloot en de deur op slot deed. COLUMBUS (VS) Officier van justitie Jim Garrison heeft gisteren twee arrestatiebevelen uitgevaardigd. Het betreft de 29-jarige Gordon Novel, die inmiddels in Columbia (Ohio) is gepakt en de Cubaanse ballingleider Sergio Archacha Smith. Beiden zou den volgens Garrison meegewerkt heb ben aan de moord op president Ken nedy. Novel, een ex-nachtclubeigenaar, zou van plan zyn geweest in 1961 een inbraak te plegen in een munitieop slagplaats, samen met de Cubaanse ballingleider Smith en Dave Ferrie. Bij zijn overbrenging naar het poli tiebureau van Columbus vroeg Novel politiebescherming, omdat hij, naar zijn zeggen „geen tweede Dallas" wilde. Hij herinnerde hiermee aan de moord op Oswald, gepleegd door Ruby. Liever T IEVER ware het ons geweest, in dien de ARP-voorzitter zaterdag te Amsterdam had erkend dat zijn tv-uitlatingen, zeker op het moment waarop ze werden gedaan, onjuist moesten worden geacht. De politiek leent zich gemakkelijk tot het maken van fouten en vergis singen en wij beschouwen het als een christelijke inbreng noem het desnoods evangelisch radicaal zo dit de betrokkene niet ernstiger wordt aangerekend dan strikt nood zakelijk. In plaats daarvan hoorden wij nu, dat de opmerkingen toen voorzichtig en weloverwogen waren gemaakt. Tegelijk echter dreigden diezelfde opmerkingen de ARP een wat erg onzekere factor te doen worden in de nationale zaak van de kabinets formatie. Die onzekerheid, moeten wij vrezen, heeft sindsdien verder belemmerend op de formatiearbeid ingewerkt. Het moet beter uit de verf komen, hoe het zit met de onderscheiden verantwoordelijkheden van partij en fractievoorzitters. In ons partij wezen zijn deze functies allengs al- lerwege om praktische redenen ge deeld. Is daarmee echter niet de kiem gelegd voor moeilijkheden als zich dan nu één heeft voorgedaan? Hoe immers te handelen bij een uit eenlopende k(jk? De partijvoorzitter heeft nu met klem verzekerd, dat de fractie voorzitter en hij het over het wezen der dingen eens zijn. Daarmee ech ter is geen nieuwe helderheid ge schapen. Zelfs moet worden betwij feld of hij met die mededeling zijn partijgenoot, op een moment immers waarop deze nog volop bij de for matie was betrokken, een dienst heeft bewezen. Ook het spreken, zoals de partij- voorzitter deed. in termen van stra- i tegie en tactiek, lijkt ons nauwelijks bevredigend. Afgezien van het feit dat het een vreemde strategie is die de man aan het front voor de benen loopt, kan in een situatie als de on derhavige een spraakgebrek als dit naar buiten alleen maar argwaan wekken. We zeggen er niet veel meer van. Maar deze enkele kritische opmer kingen moesten ons toch uit de pen. Spoedvergadering Enscliedese raad ENSCHEDE Het gemeentebestuur van Enschede heeft de raad voor een spoedeisende vergadering bijeengeroe pen voor morgen om de werkgelegen heidssituatie in de stad te bespreken. De ontwikkeling rondom de ontsla gen bij Van Heek en Co staan daarbij in het middelpunt van de belangstel ling. Het gemeentebestuur is reeds in Den Haag om de ontwikkeling te bespreken. E3 N.v.v.d. velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 21156 VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE i BONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. erujK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1