Internationale regeling bij tankerrampen nodig Bloedige slag in Vietnam ademhalen... Niet gemakkelijk met goedkope vlaggen Bij Van Heek toch 1000 ontslagen KR00NK0STUUM KROONGETUIGE Lufthansa nu ook via Schiphol op N. York AKTUEEL Onrustig Aden inzet van machtsstrijd I ZATERDAG 1 APRIL 19«T - Berghuis-Biesheuvel (2) Dat dr. Berghuis zich zeer verwant Yoelt aan „de verworpenen der aarde" en de „spijtstemmers" is ons (ondanks het correcte betoog van de heer Rool- vink.) nu toch wel duidelijk. Het zou zijn goed recht zijn, indien hij geen voorzit ter van de a r. partij was en de propa ganda van dr. Berghuis niet gevoerd werd ten koste van een principieel ehristen-staatsman al mr. Biesheuvel. Na 44 jaar stemmen ben ik wel tot de conclusie gekomen dat in deze ver warde tijden ons vorstenhuis, kerk en vaderland dringend behoefte hebben aan „Biesheuvels". Mocht dr. Berghuis dat niet kunnen inzien, dan zou hij goed doen zo spoedig mogelijk zijn functie van partijvoorzitter neer te leg gen. Rijswijk (Z.H.) A. van Oei Berghuis-Biesheuvel (3) Met mijn volledige instemming j schreef u in een commentaar: „Dej ARP, die de langste geschiedenis heeft van enige partij in dit land (wanneer wordt die geschiedenis weer eens bevat telijk voor de jongere generatie geschre ven?!... enz.' 'Ik zou alle secretarissen van de ARJOS willen aanraden: vraag) de „Politieke Richtlijnen" van het GPV I •ens op. Dan weet u meteen de oorspronkelijke doelstellingen van dej ARP. Dordrecht A. de Meersr. Zuid-Afrika (2) Is het werkelijk zo onverstandig de Zuidafrikaanse regering om de heer Bruins Slot een visüm te weigeren? Niet hij. maar die regering is verant woordelijk voor het welzijn van miljoen en mensen van verschillende rassen en uiteenlopende ontwikkeling en aanleg. Heeft dr. Bruins Slot getoond vocj welzijn veel begrip te hebben? Ik van niet. Vermeldt hij dat praktisch alle Afri kaanse landen met visa werken en dat men deze weigert aan personen die (hoe goed ze het ook bedoelen) toch in staat zijn om grote schade toe te brengen aan land en bevolking? Wat heeft Zuid-Afrika aan persverte genwoordigers, die wél kleine ver keersongelukken uit Afrika melden, maar niet dat een Kongolese „premier" zijn mede-ministers in het publiek laat opknopen, het parlement naar huis stuurt en zélf even de lakens gaat uitde len ten koste van honderden doden de grootste ellende? Overigens: zelfs ons eigen Suriname weigert de toegang aan gebedsgenezers, omdat het vreest dat zij veel schade en menselijk leed kunnen toebrengen-"" de bevolking van het land. YV. Geldof i den Rijn Jezus en Maria (2) Het paasgedicht Maria Magdalena .prak" van de VPRO was een grote teleurstelling Dat men als ratten vuil zoekt bij de Zoon van God en de gerei nigde Maria van Magdalena, stempelt alleen de samensteller de dichter en de vertolkster even dom als ordinair. Een „Paasgedicht", regelrecht uit de koker van Satan! Den Haag R- Ro1 Pinksterbeweging (2) Uit het verslag over het forum „Kerk en Pinksterbeweging" krijgt de lezer een vertrokken beeld van en over de „Pinksterbeweging". Men behoeft slechts kennis te nemen van de belang rijke geschriften, die de voormannen de loop der jaren over „Pinksterren hebben geschreven, om aan te tonen dat de inzichten van de heren Blan- kenspoor en v. d. Brink een geheel an dere geest ademen. Het was eerlijker geweest als zij dui delijk hadden gesteld, dat de inzichten die zij vertegenwoordigden eerst sedert korte tijd worden gebracht door de „Kracht va Den Haag l Omhoog" de spreekbuis Scholte Spelling (5) Inderdaad hr. Hoekstein, wij zullen er aan moeten wennen, als de op God betrekking hebbende voornaamwoor den niet meer met hoofdletter worden geschreven. Maar moeten we nu maar meteen zeggen „Men wil de Aller hoogste blijkbaar op alle terreinen dood verklaren?" Kijk eens een oude Statenbijbel in en lees eens de geschriften van Bra- kel. Smijtegelt en Comrie. U zult daar deze hoofdletters nergens vinden, want dit spellingsgebruik kwam pas in de vorige eeuw op. Of sloegen de „oude schrijvers" het majesteitelijke ook niet hoog aan? Rotterdam L. R. Wermbach Kerkgeld en belasting bond de volgende regels voorkomen: „De Staat is, via de belastingen, de grootste spaarder. Een groot aandeel houder moet voor elke duizend gulden winst, die de onderneming maakt, na een vennootschapsbelasting van 450 ook nog 70 procent inkomstenbe lasting over het restant betalen, waar door hij van deze f 1000 winst uiteinde lijk slechts plm. ƒ165 netto ontvangt; plm. 835 gaat naar de Staat!" Rijke gereformeerden, hierboven be doeld (en dat zijn er m.i. heel wat), betalen derhalve ongeveer 16% pet. van hun totale jaarinkomen aan belasting. Zij mogen voor de fiscus van hun bru- to-inkomen 10 pet. aftrekken voor kerk en allerlei christelijke doeleinden! Het ia derhalve voor de hand liggend dat zij gaarne tenminste deze 10 pet. voor kerk, zending en evangelisatie enz. bestemmen, in welk geval zij maar I.60 pet. netto hiervoor afstaan. Het gemiddelde deze kerken is het niet al te moei lijk dit percentage tot 2% of 3 op te voeren, in welk geval alle getob met jaarlijkse tekorten eens voor goed uit de weg zou zijn geruimd. Groningen Jorrit de Jong Jachthaven (2) Ik ben het met mevrouw C. v.d. Berg niet eens, dat de Jachthaven van Wil lemstad op zondag niet open mag zijn. Onder de watersportbeoefenaaTS zijn ook kerkmensen. Twee jaar geleden lag hier een Engels jacht. Het hele gezin ging 's zondags twee maal ter kerke. We hadden die zondag ds. Elffers uit Limburg, die voor de Engelse gasten gedeelten uit de preek vertaalde en dat vonden zij geweldig. De hele verdere week voeren ze rond. maar 's zondags waren ze terug in de Willemstadse haven én... in de kerk. Heus. watersportbeoefenaars die naar de kerk willen doen dat wel. of zij op het water zijn dan wel op het land. (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Eén ding heeft de unieke ramp met de reuzen- tanker Torrey Canyon zeer duidelijk gemaakt: zo snel mogelijk moet er een internationale regeling komen om in zulke gevallen snel en doeltreffend te kunnen ingrijpen. Liefst nog voordat in 1969 de oliegiganten van 200.000 ton en meer in flinken getale in de vaart komen. palingen en overeenkomsten die de vei ligheid ter zee moeten waarborgen. Er zijn regels opgesteld voor het opzette lijk overboord zetten van afgewerkte oliën e.d., een punt dat jarenlang de gemoederen heeft beziggehouden. Maar voor een ramp zoals die met de Torrey Canyon heeft mm nog geen antwoord klaar en dat kan eigenlijk ook nog niet, althans in wereldwijd verband niet. Zoiets wordt namelijk voor een heeft deel tegengehouden door de landen die er de z.g. goedkope vlag op na houden en die zich niet willen on derwerpen aan strenge regels. Deze landen pionieren er maar wat op los en bieden zulke gunstige financiële fa ciliteiten dat er altijd wel wat te va- Torrey Canyon zou goed schip zijn geweest De Torrey Canyon-tragedie i overal paniek gesticht. Regeringen, scheepvaartinstanties, de dlerenbescher- ming e.a. werden door de stranding op het Seven Stonesrif wakker geschud. Niet dat ze helemaal sliepen maar gesluimerd werd er her en der toch wel. Er moet blijkbaar eerst een ramp gebeuren voordat men de enorme geva ren beseft die de technische ontwikke ling meebrengt. Het vergaan van de Torrey Canyon heeft aangetoond dat de risico' het olie vervoer in al maar grotere sche pen niet meer zijn te overzien. Achter af hoort men nu, dat zo'n ramp toch wel een keer werd verwacht. Het kon ook niet anders, want met de regelmaat van de klok komen sche pen van 100.000 ton en groter vaart. Steeds drukker wordt scheepvaartverkeer, met name rond West-Europa, dat al maar opslurpt, honderden miljoenen tonnen per jaar. Die hoeveelheden moeten per schip worden aangevoerd. Het is echter een vorm van transport die steeds kost baarder wordt en die alleen econo misch verantwoord kan blijven door grotere schepen in te zetten. Relatief hebben mammoettankers namelijk min der bemanningsleden nodig en de loon kosten vormen voor de rederijen het grootste probleem. Daarnaast vragen veiligheidsmaatregelen grote bedragen. De grote oliemaatschappijen over de gehele wereld zijn natuurlijk terdege op de hoogte van het feit dat hun verantwoording met het laten varen van drijvende olietanks ?eer. groot is. Zij doen al jaren van alles om hun schepen zo veilig mogelijk en bun be manning -zo kundig mogelijk haar zee te sturen. Regels Indien landen zoals Liberia, Panama, Honduras en nog enige andere zouden meedoen in het internationale scheep- vaartspel, zou het moeilijk voor hen worden, het hoofd boven water te hou den. Aan de strenge eisen en regels zouden ze kapot gaan. In het algemeen namelijk nemen ze de veiligheid de schepen niet zo nauw. De vloten van de goedkope vlag-landen zijn de oudste ter wereld. De traditionele scheepvaartlanden als Engeland, West-Duitsland, Noorwe gen, Zweden en niet te vergeten Neder land hebben voor het merendeel vrij nieuwe schepen varen, die voldoen aan de hoogste veiligheidseisen. Want het zien te voorkomen van rampen door strenge bepalingen en eisen is ai grote stap in de goede richting. Maar zolang er landen zijn die zulke zaken wel geloven, blijven olie trage dies van een Torrey Canyon-omvang elke dag mogelijk. Vooral als de Liberi aanse vloot zich blijft uitbreiden 2 de laatste jaren. Liberia heeft sinds enige tijd de grootste vloot ter wereld! De Engelse premier Wilson heeft ge wezen op het gevaar van de goedkope vlag. Hij kon zich voorstellen dat er sen zijn die het zwaarst tillen aan de economische kanten van het oliever- maar de ramp met de Torrey Canyon heeft toch maar weer aange toond welke gevaren eraan vastzitten. In zijn algemeenheid had Wilson ge lijk. maar juist met een schip als de Torrey Canyon schijnt hij er naast te zitten, tenminste als men de uitlatin- van de heer A. Cayzer. president de Engelse Chamber of Shipping, mag geloven. Deze gaf toe dat vele landen de laatste jaren een enorme concurrentie te verduren hebben gehad van derge lijke vloten, maar hij schoof dit volle dig op rekening van kostenbesparing. De Torrey Canyon was volgens hem een goed schip. De kapitein was kun dig. de eigenaar is een dochter maatschappij van een uitstekend be kend staande Amerikaanse olie maatschappij en het schip was voor de laatste, fatale, reis normaal op de open vrachtenmarkt gecharterd. Volgens deze Engelse scheepvaartdes- kundige liggen de voordelen van de goedkope vlaggen zuiver in het finan ciële vlak. Is het dan een wonder dat Liberia de grootste vloot ter wereld heeft? Eind 1966 telde dit land 1.436 schepen van totaal 20.603.301 ton der haar vlag. tegen nog maar 85S gezamenlijk 10.573.158 ton in 1962. Ook de Panamese vloot nam de laatste ja ren sterk in omvang toe. Dat dergelijke, toch min of meer on ontwikkelde landen er een uitstekende vloot op na kunnen houden, is echter beslist te betwijfelen, ondanks het feit dat er wel schepen bij zijn die aar internationale eisen voldoen. De Tor rey Canyon zou er zo een zijn geweest. Door de gebeurtenissen met deze tan ker alleen door het feit dat het schip de rood-wit gestreepte vlag met de ene ster voerde zal Liberia het uiterst ingewikkelde en veelomvat tende onderzoek moeten leiden. Of het daartoe in staat zal zijn, betwijfelt men. Ook dat is een facet van het varen onder goedkope vlag. Ondanks steun van regering DEN HAAG Gistermiddag heeft het ministerie van econo mische zaken de directie van het textielconcern Van Heek en Co. een kredietgarantie aangeboden, waardoor het voortbestaan van het bedrijf voorlopig verzekerd is. Niettemin zal vrij zeker aan on geveer duizend man personeel toch ontslag moeten worden aan gezegd. Na de bespreking die de drie vakcen trales woensdag met minister Bakker hebben gevoerd, ontving hij gistermid- vangoedesmaak UJ Zwitsers importkottuum gemaakt ven exclueief Schot» getwist komgaren (Reid Welsh)'In veelkleurige dessins. _Q_ Modern, slank geeneden - superieure, afwerking ZgQ. - Crisis SAIGON Ruim 2.000 Ameri kaanse infanteristen en eenheden van een Vietcong-elite-korps zijn in het oerwoud bij de Cambod jaanse grens verwikkeld in een bloedige slag. De Amerikanen trachten een communistisch hoofdkwartier te veroveren waar de hoogste leiders van de guerril lastrijders verblijven. De slag begon toen een verken ningseenheid van ongeveer 50 man in i'oud onder vuur werd geno- compagnie die de soldaten moest ontzetten kwam ook in moeilijk heden, waarop Amerikaanse vliegtui gen het oerwoud langdurig bombar deerden zodat een uitgebreid complex •aste bunkers, schansen en loop graven zichtbaar werd. voorstel om tot vrede in Vietnam te komen: een algemeen staakt-het-vu ren, vooronderhandelingen en herope ning van de Geneefse conferentie over Indo-China. Hieraan werd toegevoegd dat de Zuidvietnamese regering liever de vooronderhandelingen vervangen ziet door een internationale conferentie naar Geneefs model op zo kort moge lijke termijn. het kabinet Paraskevopoelos ontslag heeft genomen. De taak van de premier was, alge mene verkiezingen voor te bereiden, die naar verwacht werd in mei zou den worden gehouden. Aanleiding tot de val van het ka binet is de zoon van de omstreden oud-premier Papandreoe, die enkele jaren geleden in conflict kwam met de koning. Oeze zoon, Andreas, wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in een komplot, dat omverwerping van de Griekse monarchie ten doel had. Andreas geniet echter parlementai re onschendbaarheid. Hij kan (nu het parlement niet meewerkt) niet in staat van beschuldiging worden gesteld. Dat kan wel gedurende enkele we ken in de periode tussen ontbin ding van het parlement en het hou den van nieuwe verkiezingen. Om ook deze mogelijkheid uit te sluiten wilde de partij van vader Papandreoe de kieswet wijzigen. Een desbetreffend amendement leidde tot het aftreden van het over gangskabinet. De jonge koning Kon- stantijn is daarmee in een moeilijke positie gebracht. Aanhangers van Papandreoe menen, dat de jongste ontwikkelingen de positie van de koning ernstig zul len benadelen, als verkiezingen worden gehouden. Of dit zo is, moet nog blijken. Want belangrijker is de vraag, waarom Papandreoe tot elke prijs wil voor komen, dat zijn zoon in staat van beschuldiging wordt gesteld. Het proces tegen andere deelnemers aan het komplot is al achter de rug. Talrijke officieren werden veroor deeld. Blijkbaar vreest Andreas Papan dreoe dat hem eenzelfde lot wacht. Zijn pogingen om buiten schot te blijven hebben nu meer dan ooit de aandacht getrokken. Het gevecht nog volle gang. dag de directie van Van Heek" en" Co Het Amerikaanse opperbevel in Saigon waar nog ca. 3.700 werknemers heeft versterkingen gedirigeerd naar' dienst zijn. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het in 1927 gestichte „Haagsch Persbureau" voorziet talrijke kranten regelmatig van de bekende Matla-agenda en daarmee van een indrukwekkende reeks data, waarop gebeurtenissen van aller lei aard zullen plaatsvinden of jubileren". Eén van de unieke merkwaardigheden van de Matla-agenda is, dat elke mededeling (hoe lang ook) in één zin wordt ondergebracht. Al ontstaan daardoor soms gedrochtelijke zinnen, een prestatie is het toch wél. Enkele bewijzen vindt u hieronder. Maar haalt u eerst even flink adem? Hier komt er een van 317 woorden: „Van 1 april tot 3 november is het 100 jaar geleden, dat te Parijs een wereldtentoonstelling plaats had. welke achtereenvolgens werd bezocht door de prins van Wales, de koningen van Griekenland, België, Pruisen en Zweden, de czaar van Rusland, de onderkoning van Egypte, de sultan van Turkije en de keizer van Oostenrijk en voorts zou worden bezocht door mrs. Henson (weduwe van een Brits officier van het Indische leger), die met haar dochter Esther van India op weg was naar Engeland en in verband met haar voorgenomen bezoek aan de expositie tezamen met haar dochter haar intrek nam in een nabij de Madeleine gelegen, gerenommeerd hotel, waar zij echter wegens een plotseling opgekomen ziekte door een arts moest worden behan deld, die de dochter met een huurrijtuig ver weg zond voor het afhalen van medicijnen, maar evenals het hotelpersoneel bij haar terug keer voorgaf haar niet te kennen en evenmin iets af te weten van de verblijfplaats van haar moeder, terwijl bovendien na tussenkomst van een Engels diplomaat de door haar moeder besproken kamer van ander meubilair bleek te zijn voorzien en ook anders bleek te zijn behangen en gestoffeerd dan Eshter zich herinnerde, hetgeen tot gevolg had, dat het meisje, aan haar verstand twijfelend, de vlucht nam zonder een spoor achter te laten, welk drama eerst in 1911 werd opgehelderd, toen een reporter van de „Daily Mail" een oude behanger ontmoette, die hem vertelde in 1867 tegen een abnormaal hoge vergoeding de bewuste hotelkamer onder strikte geheimhouding in één nacht geheel nieuw te hebben behangen en gestoffeerd, welke geheimhouding op straffe van ontslag ook aan het gehele hotelpersoneel was opgelegd, omdat zich bij de moeder symptomen van pest hadden geopenbaard, waaraan zij zonder haar dochter te hebben weergezien kort daarop eenzaam in een afgelopen hospitaal is overleden tot opluchting van Franse autoriteiten, beangst voor afbreuk aan het succes van de wereldtentoonstelling bij bekendwording van de gevreesde ziekte als doodsoorzaak." „Op 13 april is het 100 jaar geleden, dat te Slough nabij Londen werd geboren Francis Charles als onechte zoon van de toen achten twintigjarige actrice Ellen (roepnaam: Nelly) Ternan en de beroemde Engelse romanschrijver Charles Dickens, althans volgens de Engelse schrijver Felix Aylmer in zijn in 1959 gepubliceerde werk „Dickens Incognito", waarvan de gegevens zouden zijn ontleend aan een op 29 Dec. 1867 door Diokens te New York verloren en, aldaar in de openbare bibliotheek terecht gekomen agendaboekje, dat door hem was gebruikt als een soort dagboek, waarin hij met minuscule lettertjes en met talloze afkortingen in summiere vorm zijn belevenissen had genoteerd en o.m. in cryptogram ook de geboorte van genoemde Fran cis Charles, die echter eerst op 10 Mei 1867 in het bevolkingsregister te Slough werd ingeschreven als zoon van de huisschilder Thomas Tringham, eveneens huisschilder werd, op vierentwintigjarige leeftijd trouwde, zeven jaar later overleed en twee kinderen naliet, waarvan er een in de eerste wereldoorlog is gesneuveld, terwijl van Ellen Ternan bekend is. dat zij na een dertienjarige (door haar later be treurde) vriendschap met Dickens bij diens dood met een ruim legaat werd bedacht en nadien met een-dominee in het huwelijk is getreden." En dat was er dan een cart 197 woorden Minister Bakker liet weten wel tot steun bereid te zijn, maar deze te wil len beperken tot de economisch gezon de onderdelen van het bedrijf. Dit be tekent, dat de directie zich genood zaakt zal zien de onrendabele afelin- gen te sluiten of in te krimpen. Het gaat hier om de spinnerij en de verve rij aan de Noorderhagen, de weverij aan de Rondweg en de dochteronderne ming Rigtersbleek, alle drie in Ensche de. In deze afdelingen werken ca. 1000 personen. De klap van het dreigende ontslag komt voor Enschede waar reeds ruim 1500 werklozen zijn, hard aan. Dinsdag komt de gemeenteraad in spoedverga dering bijeen om de werkloosheid te bespreken. het betrokken gebied. Aan Amerikaanse zijde zijn intussen zeven doden gevallen en 38 gewonden. De Vietcong verloren naar schatting 28 man. Bestand Zuid-Vietnam heeft secretaris-gene raal Thant meegedeeld dat het bereid is zonodig binnen een week onderhan delingen te beginnen met Noord-Viet- nam over afkondiging van een bestand. Dit blijkt uit een memorandum dat gisteren in New York is bekendge maakt door de Zuidvietnamese waarne mers-missie bij de VN. Ook verklaarde de Zuidvietnamese regering in het memorandum dat zij in beginsel instemt met een drie-fazen- Geen concurrentie met KLM (Van onze speciale verslaggever) j was gisteren van Maastricht naar j Amsterdam gekomen om eregast te AMSTERDAM Met ,n8ang van zijn bij de penetratic van Lufthansa in vandaag slaat de Westduitee Lufthansa Nederland op het gebied van het inter_ ook via Amsterdam een brug over decontinentale verkeer. Atlantische Oceaan. Voorlopig drie keer per week. daarna vier keer, cn J De krasse, nog goed Duits spreken- van 26 mei af dagelijks behalve op de, oude baas had als een van de maandag, zullen de Boeings 707 op j eerste passagiers in het eerste burger- Schiphol landen om non-stop naar j vliegtuig van de voormalige Deutsche New York door te vliegen. |Luft Reederei gevlogen. De in 1919 ge maakte vlucht, waar hij nog goede he rinneringen aan had, was van Warne- munde naar Hamburg gegaan een afstand van ruim 100 kilometer, waar anderhalf uur over was gedaan. De directeur Europa, de heer Hans G. Eilers, zag gisteren in de opening van de luchtlijn eerder een samenwer king dan concurrentie met de KLM. Beide maatschappijen zouden volgens een gezamenlijk opgezet vliegplan ope reren. Te zamen zou het per week om 74 vluchten AmsterdamNew York v.v. gaan. Lufthansa heeft optie genomen op drip supersonische concordes. Deze Brits-Franse toestellen, die 128 passa giers met een snelheid van 2.330 kilo meter per uur kunnen vervoeren, zou den in 1973 aan de Lufthansa aangebo den kunnen worden. Duidelijk liet* de heer Eilers uitko men dat deze onvoorziene stap was ge daan om niet achter te blijven in het komende supersonische luchtvaartvor- keer. De Amerikaanse SST, welke door Boeing ontwikkeld is, kan Luf thansa pas in 1976 in gebruik nemen. Overigens: optie nemen is wat an ders dan bestellingen plaatsen. Luf thansa kan er tussenuit met verspeling van de (in de miljoenen lopende) waar borgsom. Ze zal dit ook zeker doen, als de Concordes blijken tegen te vallen op dit moment is er nog zo goed als niets van bekend of als de Ameri kaanse SST eerder leverbaar wordt. OUDSTE De heer Vare Dooren, die zijn met de hand geschreven vliegbiljet nog bij I zich had, heeft in Maastricht cn in Dordrecht gewoond. Hij heeft modeza- 1 Ondankbaar ken beheerd in Amsterdam. Utrecht en Den Haag. Een modehuis aan de Haagse Plaats draagt nog steeds zijn Koningin naar eeuwfeest van Limburg DEN HAAG De Koningin zal don derdagmiddag 11 mei de viering van het honderdjarig bestaan van de pro vincie Limburg bijwonen. In de Stads schouwburg van Maastricht wordt een plechtige academische zitting gehou den. waarop dr. M. G. Spietz, docent geschiedenis aan de universiteit te Nij megen een ree zal houden. Leden van de provinciale staten van Limburg bieden de vorstin een maal tijd aan. (Van een onzer redacteuren) HET zit Engeland niet mee in Aden, dat deel uitmaakt van d» Zuidarabische federatie een kunstmatig gevormde staat, die uiterlijk volgend jaar onafhankelijkheid verkrijgt. Oorzaak is, dat de Egyptische president Nasser vast van plan Is. de hand op dit strategisch belangrijke gebied te leggen. Al geruime tijd zendt Egypte terroristen en wapens van Jemen uit naar het gebied van de federatie. Aden verkeert in staat van beleg en ook in het grensgebied met Jemen zien Britse militairen zich geplaatst tegenover toenemende terroristische activiteiten. Deze worden geleid door het Front voor de bevrijding van bezet Zuidelijk Jemen. Jemen maakt al heel lang aanspraak op de soeve- .1 OHIOII reiniteit in het gehele gebied van Zuid-Arabië. Uit de geschiedenis blijkt evenwel, dat het nooit werke lijk de macht erover heeft uitgeoefend. Na de revolutie in Jemen, die leidde tot het uitroepen van een republiek, werden de aanspraken verweven met een beroep op het Arabische nationa lisme. Sindsdien wist Engeland, dat het in grote moeilijkheden zou komen. Nasser gebruikte Jemen niet alleen als bruggehoofd in zijn strijd tegen koning Feisal van Saoedi-Arabië; hij had ook zijn oog gericht op Zuid-Arabië, waar het vertrek van de Britten slechts een kwestie van tijd zou zijn. De Egyptische president heeft openlijk verklaard, dat hij voorbereidingen treft, zijn strijdkrachten Zuid-Arabië te laten binnenrukken. Dit bracht Amerika ertoe, de hulp die Nasser zo hard nodig heeft, te staken. Het bezoek, dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, dezer dagen aan Kairo bracht, hield direct verband met de ontwikkelingen op het Arabische schiereiland en met de moeilijkheden, die de houding van Amerika veroorzaakt. Nasser ziet zich evenals in Jemen ook geplaatst tegenover koning Feisal van Saoedi-Arabië, Feisal die de ontwikkelingen in Zuid-Arabië met zorg gade slaat. Als dat gebied in handen van Nasser zou komen, zou de veiligheid van zijn land worden bedreigd. De Verenigde Naties hebben een groep vertegenwoordigers naar het omstreden gebied gezonden om ter plaatse na te gaan, welke problemen verbonden zijn aan het verlenen van onafhankelijkheid aan de federatie. Morgen zal de groep in Aden arriveren. De Britse autoriteiten vrezen, dat de terroristische groeperingen het de VN-vertegenwoordigers onmogelijk zullen maken, een juist beeld te krijgen van de wensen, die onder de bevol king leven. Daar komt bij. dat de bevindingen van deze VN-missie niet kunnen bijdragen tot oplossing van het werkelijke probleem. Die kan slechts worden bereikt, als de VN erin slagen, Nasser van zijn veroveringsplannen af te brengen. Wat Jemen betreft is dat niet gelukt. Egypte getroost zich enorme krachts inspanningen om zich in een deel van dat kleine land te handhaven en een regering van stromannen in het zadel te houden. De vooruitzichten zijn dan ook niet rooskleurig. Vooral niet voor de Britten, die de ondankbare taak hebben de orde in het gebied van de federatie te handhaven. Het is zelfs de vraag, of zij na het overdragen van de soevereini teit de bevolking van de nieuwe staat aan haar lot kan overlaten. yorming van de staat was bedoeld om Aden (kroonkolonie) een achter- de westelijke en oostelijke protectoraten. Van het begin land te geven i j af was het de vraag, of de federatie levensvatbaar was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5