Schoolschrift Auto's boven op de kerk Een woord voor vandaag Spreken over God is niet vanzelfsprekend reizen Christelijke leraren nemen toneelles Uw pro ileem is het onze.... Gevolg van bezuinigen op onderwijs funest En in een vergadering met de oudsten kwamen de overpries- ters tot een besluit en zij gaven de soldaten veel geld en zij zeiden: Zegtzijn discipelen zijn des nachts gekomen en heb ben Hem gestolen, terwijl wij sliepen. (Mattheiis 28 12 en 13). Kunnen we iets begrijpen van deze reactie van de priesters en oudsten? Zij hadden onthouden (in tegenstelling tot de disci pelen!), dat Jezus gezegd had „Na drie dagen word Ik opge wekt". Daarom hadden ze Pilatus om een wacht gevraagd. Niet, dat ze werkelijk in de mogelijkheid van een opstanding geloofden, maar de discipelen zouden Jezus' lichaam kunnen stelen. En nu moet de panische angst de geharde soldaten toch wel van het gezicht te lezen zijn geweest, toen zij vertelden, wat zij meegemaakt hadden. Maar toch, geen ogenblik denken de priesters eraan, om te onderzoeken of er soms echt iets van grote betekenis gebeurd is in de hof. Zo heilig waren ze ervan overtuigd, gelijk te hebben. Die eerste Paasdag levert meteen al het bewijs, wat een gewel dige macht de duivel nog blijkt te hebben, ook al heeft Chris tus hem beslissend verslagen. Niet te geloven, dat mensen tot zulke dingen in staat zijn maar als je dat zegt, ken je je eigen hart niet. Het voorbeeld van de Joodse Raad mag ons wel doen bidden om bewaring, vooral in onze godsdienst en vroomheid. Je kunt in alle ernst denken God te dienen, terwijl het in werkelijk heid niets anders is, dan het uitleven van eigen hobby's. „Doorgrond me en ken mijn hart, o Heer." We lezen vandaag Jozua 2 15-24. We lezen morgen Jozua 3. ZATERDAG 1 PRIL 1967 DS. WEGERIF I OVERLEDEN OOSTERBEEK Op Tweede Paasdag is overleden de remonstrantse emeritus-predikant ds. W. J. Wegerif. Hij werd 77 jaar. De crematie heeft in alle stilte plaatsgehad. Ds. Wegerif werd in 1916 proponent. Op 19 maart van dat jaar aanvaardde hij het ambt van predikant in de ge meente Oude Wetering. Vervolgens stond hij achtereenvolgens in Alkmaar (1917), Dordrecht (1919), Utrecht (1925), Rotterdam (1933) en Oosterbeek (1948) In juni 1954 ging hij met emeritaat. Middenstand winkelpersoneel is onredelijk Okke Jager voor Gemeentetoerusting DEN HAAG De centrale midden standsorganisaties (d e Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Ne derlandse diddenstandsbond, het Ne derlands Katholiek Ondernemers Ver bond en het Nederlands Verbond van Middenstandsvakverenigingen) zijn te leurgesteld over de eis van de werkne mersorganisaties in de detailhandel, dat op zaterdagmiddag vrijaf moet worden gegeven. (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN „Voor velen van ons is het godsbegrip i dat wij hebben, een vaststaand, traditioneel begrip. We weten er gg \J4llr|§ 11 tl A per alles van en kunnen erover praten, maar eigenlijk alleen in tradi- SS wIlCIIIUv tionele en dogmatische termen. En wanneer we die termen los laten, heeft het woord „God" zijn betekenis voor ons verloren, het zegt ons niets meer: God is dood. Dit geldt niet alleen voor de moderne theologie, maar ook voor christenen en niet-christenen." vliegtuig Inwilliging var alle winkels op zaterdagmiddag geslo ten zullen zijn. De centrale middenstandsorgani saties betreuren het, dat de organisa ties van winkelpersoneel zich zo wei nig gelegen laten liggen aan de functie en economische mogelijkheden van de detailhandel en de duidelijk waarneem bare behoeften van de consument. Aldus de (gereformeerde) stichting Gemeentetoerusting in de syllabus voor de Paasconferentie, die de stich ting deze week organiseerde en waarin onder het thema „Verhalen en veria- ragen rondom de betekenis van het woord „God" aan de orde kwamen. Het woordje „god" is een soortbe- ;rip. Welke „god" bedoelt u Dan moet de Naam gezegd worden. Dal be toogde prof. dr. C. A. van Peursen don derdagavond. De Naam wordt pas onderkend, als men deze Naam langzamerhand gaat betekent, dat I identificeren in dagelijkse gebeurtenis- Beroepingsicerk L C. Vogelaar iwljkgem. Creil Ichtus-college GEREFORMEERDE 1 Uithoorn (2e pred. pi.» kerk in het 120.000 gulden scha- aangericht. Op het altaar vond men n aanplakbiljet tegen de oorlog in (Van onze kunstredactie) zou deze mogelijkheid wel I sterk kunnen verkleinen. ROTTERDAM Met het in ioer-|Om dit manco te voorkomen hebben king treden van de mammoetwetl het Christelijk Cultureel Studiecen- staat voor middelbare scholen de\ en .het Christelijk Pedagogisch mogelijkheid ogen tot het geven van verscheidene expressievak- tiecursus-toneel voor geïnteresseer den. Dit houdt o.m. in, dat dei den die reeds bij het vhmo werk- leerlingen kunnen kiezen voor'. zaam zÜn- Bedoeling is, met deze het creatief bezig zijn met to- SS.'" sep,eml'" van dit iaar ,e De eerste mededelingen over dit devolle initiatief zijn vandaag openbaarheid gebracht op het alge- Vooral voor het christelijk voortgezet onderwijs zal het er dan op aanko men, of de kunstzinnige vorming in schooltijd behoorlijke kansen krijgt. Het gebrek aan deskundige docenten Er zijn in ons land nog talrijke scholen waar de kinderen 's mid dags geen warme lunch kunnen krijgen, waar de banken te nauw zijn, de klassen overvol en waar het daglicht nauwelijks binnen kan vallen. Deze klacht komt van een Russische onderwijsinspecteur, die ook al niet tevreden is over de wijze waarop les wordt gegeven. Die is te dor, te schools en niet voldoende aangepast aan de moderne tijd. Tenslotte meent de man dat de Russische kinderen zo onder het huiswerk bedolven worden (drie uur per avond) dat ze amper tijd voor ontspanning overhouden. OUDERAVOND In het CNS-biad Berichten en bijdragen doet de heer D. J. Brouwer Pzn suggesties aan de hand voor een geslaagde ouder avond. Zorg voor een plezierige aankleding van de zaal, adviseert hij, en dat mag gerust wat kosten, laat de temperatuur goed, de consumptie verzorgd en de leiding sprankelend zijn. Tot de pauze horen de kinderen er bij. Laat ze wat doen op het podium en een geslacht lang is het gezin gewonnen voor de school. Tracteer de kinderen vervolgens en laat na de pauze de ouders Ontdek hoe groot het heimwee is naar de kinderversjes van eigen jeugd. En tik een keer af, omdat Jansen een halve toon is gezakt. Succes verzekerd. 100 JAAR WNT Ruim honderd jaar geleden werd aan de boorden van het Leidse Rapenburg begonnen met het Woordenboek der Nederlandsche Taal (WNT) in de wandeling. Op het ogenblik leggen vier redac teuren op ongeveer dezelfde plaats de hand aan het WNT. Achttien kloeke delen geven nu een beeld van de tijd waarin ze gereed zijn gekomen, met andere woorden: hoe ouder een deel, hoe minder volledig het de taal beschrijft. Vader van het WNT zou men Josua van Ieperen kunnen noemen, die reeds in 1762 liefhebbers opriep „tot het helpen toestellen van een oordeelkundig Nederduitsch Woordenboek". VERDIEPING Alle onderwijzers en leraren van Ivoorkust zijn sinds kort ver plicht tot het volgen van schriftelijke cursussen ter verruiming en verdieping van hun kennis. Dat was dan een ontwikkelingsland, zoals we het noemen. En bij ons de heer Dutmer van de PCOV maar klagen dat iemand veertig jaar voor de klas kan staan zonder ooit een blad in te kijken of een nieuwe methode te kiezen. ECONOMIE De Christian Science Monitor constateert dat de Amerikaanse economie in het eerste deel van deze eeuw was opgebouwd rondom de auto, maar over het geheel van deze eeuw zal zij gegroepeerd zijn rondom het onderwijs. Een van de vier Amerikanen is thans op de een of andere wijze betrokken bij het onderwijs, hetzij als leerling of student, hetzij als docent of als medewerker aan de onderwijsadministratie. „De ner te nu-is ter Heide. Aan de cursus zullen als docenten meewerken de actrice Elsje Scherjon (elementair toneel), mejuffrouw A. J. H. Wart en a (methodische vorming en creatief spel), David Koning (dra maturgie) en de acteur Piet van der Meulen, (speltechniek, regie en tekst interpretatie). De lessen worden op zaterdagen gegeven gedurende twee Docenten bij het christelijk voortgezet onderwijs kunnen zich voor nadere inlichtingen óver de toneelcursus wenden tot het centrale adres: ir. J. Bulens. Reigerlaan 2, Leidschendam, tel. 01761 - 6336. Oproep van PCOV vond weerklank (Van onze onderwijsredactie) ARNHEM De rede van voorzitter D. H. Dutmer van de PCOV. waarvan wij gisteren reeds melding maakten, vond voor wat betreft zijn oproep tot j eenheid grote weerklank. Met een dui delijk applaus onderstreepten de aan wezigen het appèl op het totale christe-j lijke onderwijs, dat anders onherroepc-1 lijk in het slop raakt. Tijdens de middagvergadering heeft dr. E. de Vries uit Scheveningen een interessant referaat gehouden over de noodzaak van christelijke organisatie, waarin hij beklemtoonde dat pragma tisch denken niet voldoende is in deze tijd. De dienst aan de medemens, dat is de samenleving, dient centraal te staan, zo betoogde hij. De aftredende hoofdbestuursleden mejuffrouw P. Gorter en de heer H. Folkersma werden bedankt voor het werk voor de PCOV gedaan en de nieuwe bestuursleden, de heren W. A. Koopmans en J. Veerman geïnsial- Demka investeert 3,5 miljoen UTRECHT De Demka gaat haar afdeling staalgietwerk op grote schaal moderniseren. Voor de eerste investe ringen is een bedrag van ongeveer 3.5 miljoen gulden nodig. De personeelsbezetting behoeft niet te worden uitgebreid. Voor de produk- tieverhoging bieden de beschikbare ge bouwen voldoende ruimte. sen. Een overmacht wordt speuibaar, die niet zonder meer te verklaren uit menselijke geschiedenis. Christus trachtte in Zijn leven de Naam te spellen, te exegetiseren, te spelen. Hij las Zijn rol af uit de Oudtestamentische profeten. Maar dit was geen marionettenrol, doen juist een eigen beslissing, om God zo te dui den: Hij, die recht doet door in zwak te alle machtsstructuren te doorbre ken, Hij die „Vader" De opstanding is een culminatie van een dergelijke beslissende uitleg Gods Naam en daarin het meest werke lijke, appellerende, tevens onbeschrijf lijke, niet objectiveerbare gebeuren: de schok, die de Kerk maakte. Heridentificatie Kerkzijn thans is heridentificatie. En dit is meer dan sociaal en menselijk: er is Overmacht. Dit is de betekenis van „Heilige Geest". In zijn Naam ver gaderd is de wezenstrekken Naam voorspelen. Zijn Lichaam zijn is Zijn daden verhalen en vertalen, voorspelen, rechtvaardigheid betonen. Tot zover prof. Van Peursen. De nieuwe vragen over de betekenis van het woord „God" zijn in werkeli jk heid niet nieuw. Wel zijn er nieuwe aanleidingen, aldus gisteren dr. Okke Jager. Hij wees onder andere op de omme zwaai van de vergoddelijking van de natuur naar de- vermenselijking van de wereld, de secularisatie, het verzet tegen alle ambtelijkheid, en hiërarchie en ook het algemene probleem verstaanbaarheid en de nieuwe bezin ning (door dichters en filosofen) op de taal. Geen wonder, dat de hele stijl van -theologisch denken veranderd isi en er een nieuwe blik op God is. „Wij hebben goddank moeite ge kregen met het woordje „god". Deze aarzeling is gezond. Al te lang heb ben we gedaan, alsof het vanzelfspre kend was, dat wij over God spra ken", aldus dr. Jager. Maar hij wees op voorzichtigheid bij het „vertalen". De moderne mens moet begeleid worden naar de bijbelse boodschap, ja maar over een drempel. Niemand mag zeggen, dat de Schrift taal direct doorzichtig is. Wie christen!? wil worden, moet zich de moeite ge- troosten de eigen taal van de Schrift te leren. Dr. Jager noemde enkele punten, die het de moderne mens moeilijk maken de Bijbel te verstaan: Bijbeltaal is de taal van het verbond. Het is de taal de bondgenoten, die met elkaar onderweg zijn. Er staat zelfs geheim taal in. Het is de taal van de verwondering en alleen daarom al moeilijk te begrij- voor buitenstaanders. Het is een taal met een eigen geladenheid („Jezus] gaat voorbij" betekent in de Bijbel heel wat meer dan enkel „Jezus pas seert"). Tenslotte is de bijbeltaal dan nog historisch en geografisch bepaald. God spreekt geen Esperanto, maar He breeuws. uitgebreide REISGIDS 1967. aan ons hoofdkantoor of aan een boekingskantoren. Ook de preektaal mag wel een beet je moeilijk zijn. Het was dr. Jager op gevallen, dat de geïnterviewden van het boekje „De kogel geketst" herhaal delijk vragen naar uitlegkundige, leer- preken. Men wil een lespreek, DS. BAAS VOLGT DS. J0RISSEN OP (Van c e kerkredactie). NIEUWERKERK De Her- vormd-Gereformeerde Jeugdbond heeft een nieuwe landelijke leider be noemd. Tot opvolger van ds. A. J. Jo- rissen is benoemd ds. C. Baas van Nieuwerkerk a.d. IJssel. Hij heeft de benoeming in beraad. Ds. Baas werd in 1933 geboren en heeft twee gemeenten gediend. In 1958 de bijbelse oerwoorden te leren J werd hij bevestigd te Haaften en in 1963 verhuisde hij naar Nieuwerkerk. Als hij deze benoeming van de Jeugdbond aanneemt, zal ds. Baas offi cieel beroepen worden door de genera le synode van de Nederlandse Her vormde Kerk tot predikant voor bijzon dere werkzaamheden. BRUSSEL De EEG-commissie heeft aan Nederland 3,5 miljoen gul den toegekend uit het Europese sociale fonds, dat de helft kan vergoeden van kosten, die de EEG-landen maken voor herscholing en herplaatsing van werklozen. De dominee moet voor alles zichzelf blijven. Alle napraten staat de verkon diging in de weg en ook de kramp om voor alles „de moderne mens te berei ken". Alle kramphouding in de verkon diging is verkeerd, zowel in de stellig heid van vroeger, als in de voorzichtig heid van nu, zei dr. Jager. Geen wettelijke bepalingen tegen zondagsbeurs DEN HAAG Volgens minister Bakker (economische zaken) en mi nister Verdam (binnenlandse zaken) bestaat er geen wettelijke bepaling, die het openstellen van vakbeurzen de internationale schoenenbeurs, zondag verbiedt. Aldus minister Bakker in antwoord op schriftelijke vragen van Tweede Kamerlid Van Dis (SGP). Wel heeft minister Bakker bestuur van de Jaarbeurs verzocht bij zijn beleid zoveel mogelijk rekening te. houden met het eigen karakter van de zondag. Het besluit de internationale schoe nenbeurs op zondag open te stellen i: overigens door het jaarbeursbestuur ge nomen na een ingestelde enquête, waarbij is gebleken, dat meer dan 80 procent van de deelnemers zich posi tief daarvoor heeft uitgesproken, aldr- de minister. Blieven die niet zijn voorzien nut; naam en adres kannen met tn behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra- gejj'die niet onderling met elkaar In ^Verband staan moeten in af zonderlijke brieveD worden ge stekt. Per brief dient een gulden aau postzegels worden ingeslo- Verzoek van lezer: Wie kan m« helpen aan de dichter en de volledi ge tekst van een gedicht dat als volgt begint: Een vader ging 's mor gens heel vroeg op de jacht, Hij had van de jacht graag iets goeds thuisgebracht. Daar zag hij wat' vliegen en schoot er op los, Een musje viel neder op 't zacht groens Het einde luidt: De hond kreeg de kluifjes en at zich zo zat, Dal hij in geen drie dagen honger meei had. Het bovenstaande heeft ver moedelijk gestaan in een school boekje uit de jaren 1925 tot 1935. r Vraag: Hoe kan ik teakolie ui(c jabotapijt verwijderen? Antwoord: Strooi er wat magnesi-J umpoeder op en laat dit enkele uren intrekken. Zuid daarna hel poeder op. Herhaal deze behande-*: ling zo nodig. Vraag: Weet u ook of schoolradio- lessen in druk verschijnen of dat ei^ een andere mogelijkheid is, daaraan0 te komen? Antwoord: Wend U tot de stich-u ting Nederlandse Schoolradio. 's-Gravelandseweg 55, Hilversum. h Vraag: We hadden verleden jaaifi een dame op kamer, die voor haal radio betaalde, maar die is thans vertrokken. Nu hebben we één ra-j. dio in de huiskamer, één in de keu-J ken en bovendien hebben de kinde^ ren een draagbare. Hoeveel luister-)1 geld moeten we betalen? Antwoord: In een gezin met min-) derjarige kinderen mag men net zad behoeft te beta" ^n. Heeft men meer-, veel radio's hebben als men wil; g. zonder dat men dubbel luistergeld derjarige kinderen of kostgangers g, in huis, dan moet voor elk hunneij toestellen luistergeld worden be-L taald. I Automobilisten, die de Rooms-katholieke Kerk in het Engelse Brixham willen bezoeken wordt het op alle manieren aangenaam gemaakt. Zij kunnen namelijk hun auto parkeren op het dak van de pasgebouwde kerk, terwijl de pastoor hen daar verwelkomt. Chr. leraren beroepsonderwijs (Van onze soc.-econ. redactie) T UNTEREN De heer H. F. Ei van Leeuwen, voorzitter van de Vereniging van christelijke leraren en leraressen bij het be roepsonderwijs, heeft vanmorgen in de algemene vergadering van de vereniging ernstige bedenkin gen uitgesproken tegen de wijze van voorbereiding van de onder wijsvernieuwing per 1 augustus '168. Hij vreesde dat hij de onderwijsver nieuwing grote moeilijkheden zullen ontstaan, indien het Nederlandse volk niet bereid is meer geld neer te tellen jor het onderwijs. De 5 a 6 miljard gulden, die in de komende jaren voor het onderwijs Jaarlijks op de begroting zullen verschijnen, noemde de heer Van Leeu wen beslist niet toereikend om de ver nieuwing zo te doen zijn als zij eigen lijk is bedoeld. Hij noemde het funest hier bezuinigende maatregelen door te voeren. Per hoofd van de bevolking wordt toch al minder voor het onder wijs betaald dan in het buitenland. Onzekerheid Ongelukkig noemde de heer Van Leeuwen ook de onzekerheid, met be trekking tot de nieuwe Iessentabellen, de rechtspositie van het onderwijzen personeel en de vraag of de minister al een beslissing heeft genomen het gradensitelsel en de indeling de bevoegdheden. De heer Van Leeuwen protesteerde er tegen, dat voor de opstelling van het interim-rapport opleiding leraren, de organisaties van leraren bij het be roepsonderwijs niet zijn gehoord. Voor het definitieve rapport zal dit nu gebeuren. Hij noemde de stelling onjuist, dat grote organisaties, waarin alle takke van onderwijs zijn ondergebracht, be ter zouden zijn dan dc veelal kleine onderwijsgerichte organisaties. - bestaan vel e mogelijkheden om in groot verband met elkaar same: werken, waarbij toch elke organisatie zijn zelfstandigheid bewaart. De Vereniging van chr. leraren bij het beroepsonderwijs telt 3400 leden. In dc middagvergadering ging dr. H. A. Schuring, lid van de Tweede Ka- voor de CHU, nog nader in op verschillende problemen bij de onder wijsvernieuwing. «ET WEER IN EUROPA Wenen Madrid UITGAVIN VAN DE KATHOLIEKE BIJBELSTICHTING - BOXTEL alle uitgaven verkrijgbaar bij de boekhandel STANDAARDUITGAVE met uitgebreide inleidingen en aantekeningen, linnen band. Formaat 19.5 x 12.5 cn 784 pagina f 12,90 GEZINSUITGAVE volledige tekst met korte inleidingen en beknopte aantekeningen, kunstlederen band. Formaat 18 x 12 cm, 718 pagina's f 6,50 KERKBOEKUiTGAVE volledige tekst met korte inleidingen en beknopte aantekeningen. Bijlage met vaste gebeden H. Mis. Leeslint en soepele plastic band. HET OUDE TESTAMENT Deel I (Pentateuch) Irideling, omvang en intekenprijs zijn als volgt vastgesteld 1. De Pentateuch 438 pag. f 13,90 2. Jozué - Koningen 358 pag. f 12,25 3. Kronieken - Esther 394 pag. ƒ12,75 4. Job - Ecclesiasticus 602 pag. 19,90 5. De Profeten 706 pag. ƒ21,20 Samen ongeveer 2.500 pagina's, totale intekenprijs 80, Prijs deel I afzonderlijk 15,50 „LEZENAAR"-UITGAVE BIJBELGEDEELTEN volledige tekst Nieuwe Testament, als voorleesboek bij Eucharistieviering, speciale tekstindeling, grote duidelijke letter, gebonden in kun9tleder, goud op snee. Formaat 30 x 22 x 4.5 cm, 800 pagina's f 69,50 in geheel nieuwe bewerking door prof. dr W. Grossouw. De Eerste Brief van Johannes, 36 pagina's f li- De Brief van Paulus aan de Galaten, 70 pagina'a f 1.60 Op de pagina Geestelijk leven van het Zondagsblad vindt u een uitvoerige beschouwing over deze uitgaven

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2