WERELDEXPOSITIE EEUW GELEDEN Jules Verne kwam naar Parijs Paul van Ostaijen in fraaie her-uitgave m ZATERDAG 1 APRIL 1967 yANDAAG is het een eeuw geleden, dat keizer Na poleon III te Parijs de grote Exposition Univer- selle de 1867" opende. Het was de droom van Napo leon geweest van deze gebeurtenis iets zeer bijzon ders te maken, waarbij alle vorige wereldtentoon stellingen tot vakantiekampjesgedegradeerd zou den worden. Hij hoopte er alle regerende vorsten en vorstinnen met pracht en praal te kunnen ontvangen. Op het Champ de Mars was ©en oppervlakte beschikbaar van ongeveer 50 hectare. Op dit ter rein was het Palais de l'Indus- trie gebouwd, dat een oppervlak te had van 146.000 vierkante me ter. Het was 482 meter lang en 370 meter breed. In het midden was een grote tuin, die niet met een dak bedekt was. Rondom het gebouw waren pa viljoens, cafe's, stands, enz. Een dertigtal landen was op deze Expo vertegenwoordigd. Frank rijk beschikte over 61.000 vier kante meter; daarop volgde En geland met 21.000 vierkante me ter. Nederland stalde uit over een oppervlakte van 1897 vier kante meter en behoorde daar mee tot de „kleinste" inzenders. Er waren te zien: een Oosten rijks dorp, een Engels landhuis, de catacomben van Rome, een Amerikaans huis, een Hollandse boerderij, een Russische boerde rij met vee, een Turks badhuis, een Moskee, een Mexicaanse tempel, een Roemeense kerk, een elektrische vuurtoren, een Egyptisch huis, een Aquarium, een diergaarde met louter opge zette dieren, een paviljoen van het Suezkanaal, een Nederlands café, een Nederlandse diamant slijperij en een bijzonder groot Chinees paviljoen. De Duitse deelstaten waren afzonderlijk vertegenwoordigd. Alles bij elkaar was het dus wel een „groots gebeuren". Voor keizerin Eugénie werd een af zonderlijk paviljoen gebouwd, waarin Hare Keizerlijke Majes teit rust kon nemen, als ze na een rondwandeling vermoeid Merkwaardig was de aanwe zigheid van veel geschut; Prui sen stelde er de kanonnen ten toon, waarmee zijn leger drie jaar later de Fransen te lijf zou gaan! Elk land had ook schilderijen en andere kunstvoorwerpen in gezonden. In de Nederlandse kunstafdeling hingen werken van Roelofs, J. Israels, Bosboom, Weissenbruch, Koekkoek, Bis schop, Kuytenbrouwer. Van de Nederlandse inzendin gen was een mooie catalogus ge drukt. Het titelwoord ïeeft geen diepe ilechts om U uit t< Slecht Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Gondreinetstraat 125, Den Haag. deze rubriek het Nlemeyer-Jeut Groningen, dat zich ge; ilgens twee opgaven van ge- idere aard. al was het alleen mdat hierbij veel oudere in „_val ook meer gerijpte schaakspelers betrokken zijn. te Ideeënrijkdom doch nog verre van ervaren spelers met een grotere geestelijke en technische bagage, doch bU tijd en wijle even kwetsbaar als de jonge garde. toch nog een aanzienlijk aantal, eeuw werd door een speciale Deze tvel wat exotische boerderij was te zien op de Nederlandse intending. Per slot van rekening waren er maatschappij afgehuurd om be- nog nooit in Parijs zoveel natio- zoekers Uit New York naar naliteiten bijeen geweest. Men Frankrijk te brengen. Het werd zag veel „exotische" typen. Strop een strop; het handjevol passa giers, dat werd geboekt, kon het fiasco niet goedmaken. Tot de passagiers behoorde Ju- Het reusachtige schip Great les Verne, die de reis beschreef Eastern, het grootste van de in zijn boek Une Ville Flottante. De Nederlandse locomotieven (van de Staatsspoorwegen) en de spoorrij tuigen kregen in Frankrijk een slechte pers; er werd geschreven, dat ze al even slecht als de Franse waren. Vijftien miljoen bezoekers trok de tentoonstelling; 2 M maal zoveel als de eerste Wereldten toonstelling in Londen in 1851. (De Expo van 1867 was de vier de wereldtentoonstelling). Er kwamen tenslotte wel niet zoveel gekroonde hoofden als Napoleon Hl had gedacht, maar Er kon een rondrit op het yrden gemaakt in deze primitie Paul van Ostaijen, verza meld werk, proza. Uitgave Bert Bakker/Daamen nv, Den Haag en C. de Vries-Brou- wers, Antwerpen. Aan het begin van iedere ver nieuwingsbeweging in de Neder landse literatuur staat Paul van Ostaijen. Vooral zijn verhalend proza, dat in deze bundel is opge nomen blijft zo modern, dat een herdruk alleszins gerechtvaar digd was. En niemand beter dan Gerrit Borgers kon die uitgave verzorgen. Van Ostaijen is reeds tijdens zijn leven algemeen als vernieu wer erkent. Afgezien van een voorliefde voor typografische grapjes, die ontstaan zullen zijn uit een veelvuldig contact met beeldende kunstenaars worden zijn verhalen nog druk gelezen. Ze waren alleen moeilijk te krij gen. Zijn grotesken, waarin hij op ironische en speelse wijze de tekortkomingen van mens en maatschappij, van overspannen idealisme en onverbiddelijke lo gica bloot legt hebben eerst de laatste tijd de erkenning gekre gen waarop zij recht hebben, evenals zijn lyrisch proza, dat door zijn zuiverheid aan zijn la tere gedichten doet denken. In deze uitgave zijn de teksten in hun oorspronkelijke vorm, zo wel wat spelling als taalgebruik betreft teruggebracht. Een daad van eenvoudige rechtvaardigheid ten opzichte van de man die zo veel oog had voor de uiterlijke vorm van zijn werk. De diplomatische uitgave wordt besloten met een uitvoeri ge verantwoording en toelich ting, die het boek ook voor stude renden extra waardevol maakt Wit aan zet kan het indringen van de zwarte koning op de dame vleugel niet verhinderen en zocht zijn heil aan de andere kant met 1. Kf3. En nü? U bent dan aan zet! (4) Uit een party Berger—1Tschi- gorin (Banden 1905!) abcdefgh In deze remise-achtige stelling speelde wit 1. Lc6. En nü? U bent dan aan zet! Zwart aan zet mag zich ogen schijnlijk gelukkig prijzen dat hij met remise zal kunnen ontsnap pen. Hoe zoudt U verder spelen? Oplossingen Wit aan zet. Tracht U een beeld te vormen van de mogelijkheden en kansen in deze stelling. Eén waarschuwing; het gaat niet ge forceerd snel. Hieronder volgen de oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 18 maart Jl., U voorgezet onder de titel ..Halfleeg bord (2)". (1) Martinez-Cobo. Zwart deed dat aldus: 1. 14! 2. gxf4 (Indien 2. Lxf4 dan 2. Lxf4 3. gxf4 Kd2 en wint) 2. Lb6 3.fó (Gedwongen) gxf5 4. Lf4 Ld8 5. LgS Lc7 6. Kei Ld6 7. Kf2 f4! en wit gaf het op (0—1). (2) Koetlanine-Estrine. Ja. zwart kan snel winnen, en wel door 1. De2! 2. Kgl gó! 3. fxgó Tf8 4. LM Txf4 en wit gaf het op (0—1). (3) Arnstein—Lcmaire. Zwart won met 1. TcS 2. TxcS bxcó 3. Ke2 Kc7 4. Kd3 KbS 5. Kc4 g3! 6. hxg3 (of fxg3) g4! en zwart won (0—1). (4) Probleem van Bajtay. Sleutel- PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. joodse gemeente. 5 zangstem. 7. plaats in Utrecht. 11. meisjesnaam. 12 waterdoorlatend. 14. eikenschors. 16. vette vloei stof. 18. kippenloop. 20. zwarte. 23. bijwoord. 24. oude rekening <afk.>, 25. jongensnaam, 27. zuster. 28 dof. 30. trustee (afk.). 31. oogziekte. 33. korter. 34 muzieknoot. 36. stad in Frankrijk, 38. plaats in N.Brab-, 39 jongensnaam. 40. afnemend getij. 42. vreemde munt. 44. aanw. voornaamw. 45 inhoudsmaat (afk.». 46. tweetal. 48. kolfhamer. 50. stad in Italië. 52. voorzetsel. 53. wijnglas. 54 roeipen. 55. deel, 57. tuchtroede. 59 teken. 61. spil van een wiel. 62. laag schoven op de dorsvloer. 63. onbep. voornaamw. 66 scheik. element (afk.), 67 rund. 66 verfstof. 69. profeet. 71. meisjesnaam. 73. uniform, 75. ketting. 76 provincie van Nederland (afk 78. meisjesnaam. 79. slaapt men op. 81 viervoetig dier. 82. uitroep, 83. boom. 85. meisjesnaam. 87. voor. 88. bloem. 90. lichaamsdeel. 91. eikenschors. 93. dorpje in Gelderland. 94. gemeenschappelijke weide. 95. kever. 96. langzaam (muziek). Vertikaal: 1 spleet. 2. zijtak Donau. 3. muzieknoot. 4 oude lengte maat. 5. stad in Duitsland. 6 twijg. 7. maanstand. 8. rivier in Italië. 9 zijtak Saaie. 10. kuit (ZN). 11. bezinksel. 13. voegwoord. 15 bij woord 17. rangtelwoord. 19. soort van kachel. 21. kleefmiddel. 22. leerling-officier. 25 gebod. 26. Nederl. schilder. 28. meisjesnaam. 29 voorzetsel. 32 gemalin van de zeegod Aegir. 33. tegengestelde van zenith. 35. boom. 37. wijnsoort, 39. boom. 41. vis. 43. schatten. 45 dwalen. 46. zeepwater. 47 doorweekt, 49. bloem. 50. paard. 51. tel woord. 53. spelleiding. 56. voedsel om te lokken. 57. stad in Italië. 58 ambacht (vlaams». 60. onbep voornaamw.. 62. benedendeel v. d. rug 64 ieder. 65 duivel. 67 bestelling. 68. maand van het jaar. 70. zoor van Noach. 72 uil. 74 afgelegen. 77. plaats in Frankrijk. Dep. Puv-de DAme, 79. jongensnaam. 80 beest. 82. rivier in Italië. 84. rund. 85 term bij het boksen <afk 86. deel van een ontkenning (Fr i. 87 hoofddeksel. 89 scheik. element (afk 90. jongensnaam. 92. klasse (afk.). 93. voorvoegsel. 9. es. 11. mark. 13. daar. 14. ten. 16. pa. 18. gene. 21. rel. 22. Genk, 23. Deen. 24 ha. 25. Erf. 27. duif 29. beer. 30. ten. 32. toon. 33. drie 35 eek. 38. Otto. 39. nar. 41. Em 42. pardel. 44. node, 46. karn. 47 sta. 49. tolk. 50. do. 52. pen. 54 lei. 56. ets. 57. ta, 58. gd. 59. ne INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. SSING VAN DE tIGE PUZZEL Horizontaal: 1 op. 3. mode, 7. hees. 10. lom. 12. pardoes. 15. stap, 17. Mia. 18. ge. 19. tra. 20. kar, 22. gen. 23. dek. 24. hé. 26. reden. 28. er. 29 Bart. 31. lunet 33. de. 34. fee. 36. ik. 37. Noren. 40. neef. 42. Po. 43 tiran. 45. km. 46. kan. 47 stc. 48. rot. 50. dar, 51. To. 53 dol. 55. orde. 57. Tege- len, 60 net. 61. mand. 62. kier. 63. L.S. Vertikaal: 1. Ols. 2 Potter. 4. op. 5. dam. 6. Erik. 7. ho. 8. eek. WITTE KRIEL Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal na zo'n heerlijke week vakantie? Hebben we geno- ten? Jammer voor jullie dat het aan het begin van de week zo stormde en regen de en de tweede paasdag letterlijk in het water viel. Maar jullie hebben je toch niet verveeld? Er zijn zo veel leuke dingen te doen. Alleen voetballen kunnen de jongens nu eenmaal niet bin nen doen. Stel je voor! Als er een grote schuur achter het huis staat bof je hoor, want dan kun je nog weieens een balletje trappen. Maar we kon den spelletjes doen. lezen, knutselen en de meisjes konden nog iets gezelligs voor barbie of een andere pop breien. We hebben toch ook moeder wel een beetje geholpen? Is de muts en sjaal mooi ge worden? De meisjes heb ik veel zien touwtje springen. Leuk hoor! Tante Jos zou nog best mee willen doen. Hebben we de eieren mooi geverfd? Zijn de figuurtjes al lemaal gelukt? Jammer dat tante Jos zo weinig rapportcij fers toegestuurd kreeg. Had den jullie geen tijd om ze even Witte kriel doet elke dag. Iets dat eigenlijk niet mag. ,,tok-tok" legt ze haar eitje. Dagelijks op oma's spreitje. Zonder blikken of blozen, Heeft ze deze plaats gekozen. Oma is niet boos op krieltje Noemt haar zelfs ,.mijn lieve zieltje". Oma eet dat gladde eitje, Elke dag bij haar ontbijtje. Daarom legt Wit krieltje blij. Dagelijks 't ei op oma's sprei. Jan Fonteine, Anne lies de Jong, Anja Lodders, Aart Muil wijk, Elsje Peters, Hans Riet dijk en Rineke Spaans, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en zaaien Puzzeloplossing kam, boom, paraplu, arn hoed, paasei, ketel, bal, gong, kraag, edelman, trein, inkt, Diagonaal (dat is schuin van boven naar beneden) lezen we krokodil en papegaai. Enkelvoud Wat zijn wij toch eigenlijk Spreek alsjeblieft in het enkel- Goed: „Wat ben jy toch een onderaan de brief te schrijven of waren de rapporten alle- j maal zo slecht? Nee toch? Tan- te Jos is echt benieuwd naar de cijfers hoor! Enfin, jullie hebben allemaal heerlijk kunnen uitslapen en gaan we volgende week weer met nieuwe moed aan de laat ste ronde beginnen. Veel sterk te hoor! Tot de volgende week. TANTE JOS PAPAROKMAAVEUAN AZAKAHOSCHNT BAS ESCHPRSPOTSG Hebben jullie zondag en maan dag heerlijk van de eieren ge smuld? Mmm, wat was het allemaal lek ker. Hebben jul lie er geen kui kentje in gevon den zoals op de foto? Stel je voor! Dat zou wat zijn! Op de eerste foto zien we hoe knap het kuiken tje uit het ei kruipt en op de foto (beneden) zien we hoe mooi het is nu ze schoon en droog is. Het staat heel parmantig naast haar oude nestje Leuk hoör! Wat ligt Piet heerlijk te slapen nichten en nev'en.' Waar zou hij van dromen? Van de fijne vakantie die hij de afgelopen week heeft ge had? Ik weet het niet hoor.' Maar één ding is zeker en dat gaan jullie nu proberen op te lossen. Dat doen we door alle let ters van de na men van de voor werpen die boven zijn bed zweven door te strepen. De overige letters vormen dan het kleine zinnetje. De oplossing moeten we inzen den vóór dinsdag Tafel erbij Sla er op zei Kees tot Krijn. Krijn sloeg, maar Kees had weggetrokken. De slag trof het hout en Kees had pijn. De andere dag zei Krijn tot Ko- Sla er op. en Kobus deed het. Krijn trok weg. hé die is raak 'k Wist niet precies meer hoe het gaan moest. Maar 'k merk er hoort een ta fel bij. Prijswinnaars Conny Leenheer, Ridderkerk Lies Sterrenburg, Vlaardingen i Piet de Vos, Streefkerk. We nemen een eierkarton en vullen de kuiltjes met tuin- of potaarde. In elk kuiltje stoppen we 2 of 3 zaadjes. Van goudsbloemen, lathyrus en zon nebloemen zijn de zaadjes ge makkelijk te tellen. Stop het zaad zover in de grond dat er net zoveel aarde overheen komt als het zaad dik is. Om een duidelijk voorbeeld te geven: Een bruine boon gaat één cm., een erwt een halve om. diep de grond in. Met fijn zaad moeten we het weer anders doen. Voor het uitzaaien hier van gebruiken we een grote bloempot of nog liever een kistje. We vermengen het zaad eerst met aarde, bijvoorbeeld een kopje, zodat het goed is verdeeld. Dan strooien we het op de aarde in het kistje. Goed aandrukken en dagelijks begie ten hoor! En dan maar kijken meisjes en jongens of het wil kiemen. Om vlugge verdamping tegen te gaan kunnen we er een plastic zak (waarin gaatjes zijn gemaakt) overheen doen. Ma- er geen gaatjes in dan te weinig ventilatie en zouden de plantjes kunnen gaan schimmelen. Als de plantjes boven de grond koonen gaan we ze bui ten poten. Zorg ervoor dat er een klein kluitje aarde om de worteltjes blijft zitten, zodat ze niet worden beschadigd. De aarde moet steeds vochtig blijven en daarom begieten we ze elke dag. Worden de plan tjes groter dan zorgt de regen wel voor ze en wordt het begie ten overbodig. Als het dan 's een paar dagen droog weer is vinden de wortels, die dan die per in de grond zitten, voldoen de vocht Sterkte ermee nichten en ne en en schrijf maar eens of het is gelukt. Raadseltjes Waarop zitten dc mensen niet graag? Welke weg is in heel Nederland bekend? Welk dier is sterker dan de sterkste mens? Welk land heeft geen hoofdstad en ook geen regering? Welke Jan is altijd zeer voorzichtig by alles wat hij doet? Spelletjes voor binnen We kunnen met kleerma- korskrijt op een beetje gladde vloer een mooi hinkelpark ma ken. een pot om te knikkeren of een voetbalveld om te voet ballen met dc knikkers. Met een borstel is het krijt er in een ogenblik af. Probeer het maar eens! Cijferraadsel 5 5 5 550 Je denkt natuurlijk dat is hele maal niet goed. Maar als er één streepje bijkomt dan wel hoor! Proberen jullie het maar eens op te lossen. Lentelied Daar komt de lieve lente, De lente komt in 't land, Kom vriendjes, doe de prenten, En verfdoos aan de kant. Het hobbelpaard op zijde, De poppen in de kast. Nu gaan wij naar de weide, Naar 't groene klavergras.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16