spaart verpleegster SPELEN ibbssbebbü- BLAD ZIJ dialoog ZATERDAG 1 APRIL 1967 Automatisering in de Van het bed.... verpleging is een levensbehoefte TN het spel ontdekt het kind de wereld en zichzelf. Spelen is een levens behoefte, net als eten en slapen. Gun uw kind dus de gelegenheid spel-erva- ringen op te doen. Zoals het menu van baby, peuter en kleuter wisselt, wisselt ook zijn speelmenu. HEBT u wel eens op een grote zaal met zieken gelegen? Met „maar" een blindedarm? Zo gauw je maar een veer van je mond kon blazen, hielp je mee op zaaL Waterglazen bijvullen, plantjes water geven, 's morgens de zaal aan kant maken, de afwas in de keuken. En omdat je niet hele maal „plat" hoefde, de zuster waarschuwen als een patiënt niet lekker lag, klachten had die ze niet durfde uiten tegen de zaalchef. Wantde zustertjes rennen de hele dag de zaal op en neer, infusen controlerend, polsen tellen, themometers uitreiken en aflezen. Be grijpelijk dat de zieken die er het ergst aan toe zijn, de meeste zorg krijgen. Moet een ver pleegster over twintig zieken waken, en neemt een handeling vijf minuten in beslag, dan kan ze pas na honderd minuten bij de eerste patiënt terugkomen. In zeer ernstige gevallen is een dergelijk tijd verlies echter onverantwoord. Vaak moet men om de tien minuten metingen verrichten, want dat kan een kwestie van leven en dood van de patiënt betekenen. Deze routinecontroles nu worden in het Noord west-ziekenhuis in Frankfort verricht door een auto maat. Deze houdt voortdurend temperatuur, bloed druk, polsslag en ademhaling in de gaten, schrijft de gemeten resultaten op en slaat alarm in geval van ingrijpende afwijkingen. Denk niet dat er een soort robot naast het bed staat! Integendeel, het lichaam "i&f SSS?ST5Ü t°°r stand* de sewenste gef-evens Sreue£ra?tm|Jh££ aM1Stent verzamelen en die aan een een- dr' Kra£t trale controle-kamer in het zie kenhuis doorgeven. Weet u welk speelgoed geschikt is voor welke leeftijd? Speelgoed moet in ieder geval onschadelijk zijn. uitnodigen tot onderzoeken. Het kind moet er iets mee kunnen „doen". U weet dat een geliefd stuk speel goed tot op de draad versleten, toch een grote betekenis voor het kind kan hebben. De lappen pop, al vele malen versteld en opgelapt, de knuffelbeer, gaan dikwijls in de lagere-schoolleef- tijd nog mee naar bed en met vakantie. Geluid Het eerste speelgoed van baby kan een wiegehangertje zijn van plastic vingerhoedjes gemaakt, of pompoentjes, in frisse heldere kleuren. Gaat baby eraan trek ken, dan verwijderen. Een rammelaar een bijtring, een babytrapeze zijn de volgen de attributen waaraan baby ge luid, beweging, ontdekt. Is het kind zes maanden, dan slaat het voorwerpen tegen elkaar. Het geniet van het gevoel van weerstand en het geluid: een ste vig trommeltje met rubber bespannen, met trommelstok is hét cadeau. Let u bij een piep- pop er op dat het piepertje niet los kan raken? De baby peutert aan alles en steekt het in zijn mondje. Dat geldt ook voor de knuffelpop, waaraan geen ogen mogen zitten die los kunnen ra- In bad is een eendje verrukke lijk om mee te spelen gunt u uw kind daar ook de tijd voor? Tussen 9 en 15 maanden zijn ze verrukt van dingen die in elkaar passen. Kubussen, tonnetjes, doosje met lege garenklosjes, be kertjes om te stapelen, voor de eenjarige een kleurenpiramide. Let wel even op de kleinste ring: kan het kind die niet inslikken? Legosteentjes van gro te broers en zussen moeten verre van hem blijven, misschien kunt u het zo arrangeren dat de kleinste op de vloer speelt als de groten naar school zijn. Een loop roller geeft de eenjarige oriënte ring in de ruimte. Een houten trekkarretje waar van alles mee rond gereden kan worden, din gen om mee te sjouwen (een ou de stoof?), houten blokken, een houten auto met lading, een ha merbord om lekker op te timme ren, en nog altijd de zachte beer zijn tot het tweede jaar geschikt speelgoed. TOEN ik de vorige keer ln het stukje voor Paas het woord „geweten" gebruikte, was dat in navolging van een briefschrijver, waarbij we, geloof ik, elkaar goed hebben begrepen. Wat is het dan wonderlijk zo ver weg van het n iet-lekkere ge voel als je iets doet wat je niet doen mag, nogmaals het woord ge weten te vinden, en nu in twee prachtige brieven. Ik ben er «rg dankbaar voor. Water Daar zit wél -een echte Hij zegt: „Het aantal zware gevallen in alle ziekenhuizen neemt voortdurend toe. Zij ver eisen de meest intensieve pleegster die de patiënt ook op trole en behandeling. Verkeers- haar televisiescherm kan gade- ongelukken en industrieongeval- slaan en draadloos contact met len nemen toe. Vroeger werden hem/haar kan onderhouden. Zo veel kwalen aan ouderdom toe zijn de patiënten voortdurend geschreven, tegenwoordig kan onder controle. men oude, door bijversohijnse- Het apparaat werd ontworpen len gehandicapte mensen, met Steeds meer stenen bij aanleg van tuin WIE DE VORIGE week een kijk je heeft genomen op de „Lentiade" zal het opgevallen zijn dat stenen te genwoordig een be langrijke rol gaan spelen bij de tuin aanleg. Het was ons persoonlijk wel eens wat al te stenig in de gege- vfen voorbeelden. Nu geldt dat ze ker niet voor het kruidentuintje met jes, een aanleg waarmee men in de Middeleeuwen al vertrouwd was en die ons nog steeds aanspreekt wegens zijn natuur - lijkheid, want men gebruikte immers de mooie rode hand vormsteen, die ook nu nog wel hier en daar van afbraak ver krijgbaar is. Nee, ons bezwaar geldt voor al het veelvuldig gebruik van tegels en betonnen elementen, waarin gras wordt gezaaid. paden in de kleine tuin om de ruimte niet te verbrokkelen en bepaalde men zich hoogstens tot enkele „stepstones" op plaatsen waar veel gelopen werd, nu schakelt men meer en meer over naar een tuin van louter stenen paden, met enkele bloemenvakjes en randen Ontegenzeggelijk heel wat minder onderhoud voor dege nen die er zich over ergeren niet genoeg tijd aan de tuin te kunnen besteden, maar juist voor de stadsbewoner tussen de blokkedozen. die de steenmas sa's wil ontvluchten en op eigen erf de natuur wil proeven, geen ideale toestand. Alleen als we het lopen ach ter de grasmachine beu zijn of er te oud voor worden, kunnen stenen een welkome vervanging voor ons gazon betekenen. Harmonie Flagstonepaden zijn altijd mooi, omdat het hier natuur steenplaten betreft, die harmo niëren met de beplanting. Bo vendien kunnen we op de plaatsen waar zij niet aanslui ten, kruipende en zodevormen- de plantjes laten groeien. Meer onderhoud dan bij tegels, om dat er eerder onkruid tussen groeit, maar wie het geluk heeft dat er zich mos tussen ontwikkelt, ziet dat bezwaar verdwijnen. Nu we het toch over natuur steen hebben willen we even een lans breken voor een ge deeltelijk verhogen van uw tuin tot een hoogte van 30 cm op de meest gunstige, warme plaats om dan aan de voorzijde na tuurstenen in te graven. Daar tussen en overheen laat u plan tjes groeien, die het in ons kli maat niet zo goed doen, zoals de Stadstuin, geplaveid met oude keien, waarin bloemenvakjes en een vijvertje zijn uitgespaard. Op de achtergrond betonelementen, bedoeld voor klimplanten. vakantiesouvenirs uit de Alpen en Pyreneeën, die we tussen hun veilige stenen bescherming hebben weggehaald en die vaak in onze lage vochtige tuinen een mislukking worden. Stenen houden de warmte langer vast, daar kunnen we dus bij de toepassing van rots- planten van profiteren, terwijl door de verhoging van dat deel van de tuin voorkomen wordt dat de planten in het water ko men te staan. Wie de schoonheid van na tuursteen niet kan waarderen of ze te duur in aanschaf vindt en toch behoefte voelt aan een met stenen gepla- vleide tuin, kan in baksteen een aantrekkelijke maar wèl bewerkelijke en niet goed kope vervanging vinden. Wie fantasie heeft kan er patro nen in leggen, bijvoorbeeld afwisselend de stenen plat en in staand verband toepassen. Ook worden wel rode bakste nen met grijze tegels gecom bineerd. Voor tuingebruik zijn de rode en grijze grindtegels verre te verkiezen boven effen grauwe betontegels. Desnoods zelf te maken van een betonspecie van 2% deel grof grind en 1 deel ce ment, met water tot een dikke brij geroerd en in houten vor men van latjes 5 cm hoog ge stort (30x30 of 50 x 50 cm). Enigszins aandrukken met een plankje, maar niet te stijf, om de oppervlakte enigszins onef fen te houden. Wie het met grauwe tegels zonder grind moet doen, kan ze opfleuren door ze met een papje van dodekop in te smeren, waardoor ze een rode kleur krijgen. A. C. MULLER—IDZERDA succes opereren als ze imaar in tensief onder controle en be handeling kunnen zijn". Het ziekenhuis in Frankfort heeft voortdurend achttien bed den gereserveerd voor de aller ernstigste gevallen men werkt er nu drie jaar mee. Niet iedere patiënt vindt het een prettige ge dachte voortdurend door een televisie-camera te worden be spied. Maar zij zouden ook de voortdurende aanwezigheid van een verpleegster behoeven. De automatische controle (heeft een geruststellende invloed. Pro fessor Ungeheuer wil de ver pleegster bevrijden van allerlei routinekarweitjes de mense lijke ziekenzorg wil hij geenszins schrappen- Verpleegster ln ons land heeft een doe-het- zelver, de heer J. P. Bakker uit Doorn ontwerpen op zijn naam staan. Hij heeft veertien jaar er varing als directeur van bejaar deninrichtingen in Amsterdam en Haarlem zijn vrouw was in de verpleging. Allereerst ontwierp hij uit de praktijk geboren een stalenverpleegster. Daarmee kan men een patiënt zowel zit tend als liggend opnemen uit bed, bad, stoel, po-stoel of wagen. Men kan er een patiënt mee ontkleden, stuitwassen, van bed naar stoel verplaatsen. Het ziekenhuis Eudokia in Rot terdam heeft er zeven stuks in gebruik, de „Zonnehuizen" we ten uit ervaring hoe een zware patiënt door een eerste-j aarsver pleegster zelfs kan worden ge tild. „Het spaart personeel en ruggen", zegt de directrice van het Vlaardingse Zonnehuis. „Zelfs een jonge zuster kan er een patiënt mee naar het toilet helpen. Het is mij bekend dat ook de wijkzuster er thuis mee kan werken; dit biedt de moge lijkheid, indien de verzorging goed is, meer mensen thuis te verzorgen". fracturen en patiënten die een verkeersongeval overkwam, door minstens drie verpleegsters te gelijk getild worden. Door mid del van een steekspatel worden bij de zieken nu vier banden on dergebracht, waarna ze door een zuster pijnloos van bed wor den gelicht. Stuitwassen, verbed den en transport zijn daardoor vereenvoudigd. Het Leidse St. Elisabeth- ziekenhuis heeft de horizontaal- heffer in gebruik, het Schiedam- se gemeenteziekenhuis heeft be langstelling. De maker van de apparaten is de heer H. A. van Zetten in Kapel-Avezaath. „Het is iets geweldigs", zeggen de ver pleegsters die ermee werken. Zowel de „elektronische" ver pleegster uit Frankfort, als de „stalen" verpleegster uit Doorn en de horizontaalheffer kosten bepaald niet weinig. De bespa ring aan krachten wordt echter zo van belang geacht, dat men de dure aanschaf er voor over heeft. Om van menselijk geluk nog maar niet te spreken. Hoe de patiënten het zelf vin den? Ze moeten er eerst even aan wennen, in banden of op een soort brancard door de lucht te zweven. Maar het went gauw. Spelen met water en zand Is onontbeerlijk. Misschien kan een teil op het balkon, of een emmer zand, met vormpjes, emmertje en schepje uitkomst bieden voor het stadskind. Een trechter waar door water of zand kan lopen hoort daar ook wel bij, en gewo ne houten keukenlepels zijn fij ne speeldingen op deze leeftijd. Voor de grotere kleuter is een autoped, plastic bouwdozen, voor de meisjes poppen met poppebed of wiegje met heuse dekentjes en lakentjes, onmisbaar speel goed, evenals boetseermateriaal. auto's, verf- en tekenmateriaal, handenarbeidspullen, ge- zelschapspelen, voor de meisjes een weefgetouw, voor de jongens gereedschap, een drukdoos, zijn geschikt voor de vijf- tot elfjari gen. Prettig zijn de plastic bouw dozen die steeds aangevuld kun nen worden, zodat het bezit Prikbord Hebben uw kinderen een schoolbord, een prikbord van zacht board, leest u ze voor? Is er een doos met oude kleren zo dat ze op een regenachtige dag verkleedpartijtje kunnen hou den? Dan zit het bij u thuis wel goed. Het valt ons op dat het fietsje een nieuw statussymbool voor de kleuter dreigt te worden. Een fiets is geen speelgoed. Verkeersdeskundigen raden aan, dat een elfjarige zich pas in het verkeer begeeft! Natuurlijk zal moeder in de polder die haar kinderen op de fiets naar school laat gaan, zich hiervan niet veel kunnen aantrekken. Maar leer het ze dan, of laat ze onder de hoede van oudere kinderen ver trekken. Je kunt met dit soort aanbevelingen niet zo radikaal te werk gaan. Iedere moeder kent de grenzen van haar eigen Wie iets wil weten over het kind en zijn speelgoed kan voor informatie of een voorlichtend gesprek altijd terecht bij het - Landelijk voorlichlings-centrum ouders en opvoeders. 's-Graven- dijkwal 60 in Rotterdam. Daar zijn ook de Wegwijzer in speel- goedland (ƒ0,30). De kleuter in 't verkeer 0,40). Onverscheurbaar prentenboek (ƒ0,75), Kleine pop penkast 0,25), Kleuters thuis la ten werken (ƒ0,25), vouwblad Spelen met water en zand.), ver krijgbaar, allemaal voorlichtende folders waaraan u voor weinig geld veel plezier beleeft. Bij toe zending per post zijn de prijzen plus portokosten. Giro: 125635. Transport Mevrouw Bakker zegt: „Het is vaak de Bijstandswet die de stalen verpleegster financiert. Gaarne, omdat de kosten van een verblijf in een inrichting hoger zijn". De „dochter" van de stalen verpleegster is de zo genaamde „horizontaalheffer". Dit toestel is geschikt voor trans port en verpleging van ernstige ligpatiënten. De beademings kliniek van het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis in Gronin gen deed een beroep op de heer Bakker om een dergelijk toestel uit te dokteren. Het is nu een jaar in gebruik. Vroeger moesten patiënten die niet overeind mochten komen zo als be-ademden, dwars-laesies, Deze keer alweer de laatste Dialoog over win kelen, Het was een gezel lig gesprek dat zowel voor de kopers als de verkopers leerzaam geweest is. Wat ons betreft overigens, waren wij nog lang niet uitgepraat. Wat dacht u bijvoorbeeld van het boodschappen doen van de kinderen, een vreugde (toekomstige klant!) of ergernis voor de winkelier; het begeerde maar ook vaak beruchte snoepje van de kruidenier, stukje worst van de slager, dropje van de drogist of worteltje van de groente man? Wc gaan volgende week over op het nieuwe onder werp „Als het kindje binnen komt. en wij dachten zo dat daar ook wel heel wat over gezegd zal worden. Reu ze benieuwd zijn wij natuur lijk allemaal naar de a.s. blij de gebeurtenis op Dra- kensteyn. Wat zou het gewel dig zijn als er weer een klei ne Willem van Oranje in Hol land zou zijn! Enfin, afwach ten maar, de kansen zijn fif- ty-flfty. Nu het winkelen: Mevrouw A. G. te L. zegt over het boodschappen doen van kinde ren: „Een winkelier moet al tijd maar snappen wat zij be doelen; onze kinderen zeggen gerust voor een half pond kra kelingen een half pond „brille- Soms weet je ook niet waar ze mee thuiskomen, mijn zoon moest eens een pond gehakt halen, hij kwam met een kilo biefstuk thuis. En mijn doch tertje ging om drie ons koek jes, maar kwam met drie pond thuis. De juffrouw had wel gezegd: „Is dat niet veel meisje?" maar ze had geant woord: „Nee, hoor, want we krijgen visite!" Zo'n nest. „Laatst zat ik zo omhoog (letterlijk en figuurlijk) zegt mevrouw A. te L. „Ik ontdek te dat ik geen suiker meer had en kreeg die avond visi te. Ik woon vierhoog en al dat trappen lopen met kleine kinderen had me die dag al zo doodop gemaakt dat ik ge woon- geen moed meer had. Zodoende kwam ik ertoe mijn vierjarige zoon naar een su permarkt in de buurt te stu ren met briefje en de porte monnee. Ik vond het wel wat grieze lig, het is nl. niet zo'n held, maar hij is wel plichtsge trouw. En ja hoor, na een half uur kwam hij voldaan binnen, met de suiker èn het pakje boter, want: „Je had ook geen boter meer mam, en toen dacht ik, dan neem ik dat ook maar mee.En het was nog het juiste merk ook!" Verlichting „Ik vraag me af of het alle maal piepjonge vrouwen zijn die op dialoog ingaan", zegt mevrouw A. te C. „Ik heb zelf dertig jaar gewinkeld, dus ik weet er wel het een en ander van. Voor- de oorlog vochten we om kortere werk dagen; de goederen kwamen dan 's morgens om half zes binnen en om 'zeven uur moest de winkel open, dit bij- elkaar maakt een werkdag van dertieneneenhalf uur. Het was een grote verlich ting dat de winkels toen om acht uur dichtgingen, maar degenen die vroeger om tien uur als laatste kwamen, kwa men nu om acht uur. In Scheveningen bijvoor beeld waar ik gewerkt heb, lagen de mensen 's zomers de hele dag aan het strand en dan op het laatste nippertje even alles halen met het risi co dat wij een boete konden oplopen. Nu weer dat gezanik over een koopavond! Met die vijf daagse werkweek kan ieder een gemakkelijk zijn inkopen doen, ook de werkende vrouw; ik heb het zelf dertig jaar lang gedaan in de mid dagpauze. Denkt men er wel eens aan dat die koopavond ten koste gaat van andermans vrijheid? Ik logeer zomers wel eens in een recreatiegebied in Friesland. Daar is ook een koopavond op vrijdag. Ter wijl anderen van hun va kantie genieten, moeten win keliers van vrijdagmorgen tot zaterdagavond vliegen voor al die vakantiegangers." Inderdaad zal er dan wel dubbel gewerkt worden maar.de vendiensten zullen Robot er ook wel naar zijn en wij denken dat menig middenstan der het van die drukke zomer weken moet hebben. uitpakken hoeft dan niet te gebeuren en dan gaan we zo heerlijk de zondag tegemoet. Wat waardeer je die zondag dan. niet het „niets" doen. maar het opgaan naar Gods huis en genieten van alles." Zakenvrouw Hoe is het met de combina tie huisvrouw-zakenvrouw? De een zal dat gemakkelijker afgaan dan de ander, afhanke lijk ook van velerlei factoren. „Ik ben zakenvrouw", zegt mevrouw E. te Z., ..maar ei genlijk ben ik liever huisvrouw. We hebben een drogisterij, vroeger stond ik alleen in de zaak terwijl mijn man de buitenklanten be zocht. Maar het werd té druk voor mij, en mijn man staat nu ook de hele dag in de zaak. Wij hebben geen personeel. U begrijpt wel dat ik nie' j moet hebben van een super markt. Zelf kom ik uit een zakengezin. mijn vader zei vroeger al: die maken de kleintjes dood. Al zou ik het in een supermarkt voor niets krijgen, ik zou er niet naar toe gaan. Wat werkt dat door hè, als je zo opgevoed bent? Winkelweek Eéns in het jaar hebben we hier een winkelweek en dan zijn de winkels tot 's avonds negen uur open. We zijn al tijd erg blij als dat weer voor bij is. Vooral als je zoals wij de vijftig al gepas seerd bent; dan ben je echt om zes uur aan rust toe. De zaterdagavond vinden wij ook zo heerlijk, het prij zen van de goederen en het Al komt mevrouw B. te S. niet uit een zakengezin, ook voor haar is de supermarkt taboe. „Vooral bij de kassa vind ik het naar, je hebt bij na geen tijd om het geld na te kijken en of het in orde is. Er is nergens eens een krukje om op te gaan zitten, dat vind ik lastig want winkelen is o zo vermoeiend. En dan nog door al dat haasten heb je het idee een robot te zijn." Tja, die krukjes van me vrouw B. zouden ons ook wel lijken. Denk er eens aan, bij de slager bijv., altijd druk, ie der moe en wat narrig op haar beurt of nummertje (een uitkomst!) wachten. Wat zou het gezellig zijn als we erbij konden gaan zitten. Misschien een idee voor een vooruitstre vende middenstander die niet zo gauw bij de pakken neer gaat zitten! Tot slot een raad van me vrouw D. te R. nl.: gaan win kelen in de vroege morgenu ren. „Ik winkel altijd 's mor gens, dan is het niet zo druk en kan je rustiger je keuze doen. Ook word je vlugger ge holpen en is het personeel be hulpzamer dan na een ver moeiende dag. Ik haal 's mor gens alles in één keer en ben dan weer gauw thuis." Lezeressen, we zijn in Dia loog uitgewinkeld en hebben kunnen leren hoe ieder op zijn/haar eigen wijze dit op lost. Ons nieuwe onderwerp is weer heel wat anders, maar wij weten zeker dat u ook dan ons niet in de steek zult laten! weten bestaat, zo'n kleine rikketik die je bij ruimer blik of alleen al bij ouder worden kunt overzien, desnoods overboord kunt zetten. EN een nobel groot geweten, het echte, het geweten van de drie minuten stilte, van de dokwerkeiv van de Hongaarse opstand, van als je wilt Vietnam. IK HEB iemand gekend die in één college-jaar éénmaal per week het begrip „conscience" (di, geweten, bewust-zijn) bij Descar tes behandelde, bij één filosoof dus en wa tzouden we dan hier in deze huppel-zinnetjes in de krant kunnen beweren. En toch! Toch is iets wat heel diep en groot is evengoed deel van ons leven bij aardappelkoken als bij filosoferen. Daarom geen twee gewetens. Daar om alleen als het kan mijn ant woord aan twee vriendinnen, mid den in het volle leven waarop zij ja zeggen en waarin zij g.eJuk- kig zijn maar waarin zij vra gen stellen. Geweten, zo zegt de een, komt bij schuld uit. En met die schuld heb ik altijd moeite, Chris. De voel me zo .vaak zo min als ik hoor en zie wat andere mensen doen. Vind jij dat er zoiets als een christelijk geweten is, of een wereldgeweten? En dan niemt zij enige voorbeelden. Jo, ik zal je precies zulke voor beelden noemen: vroeger had ik een vriendi n die steeds als ze haar zoontje van de kleuterschool haalde, een zakbijbel bij zich had om deze eventueel in gesprek met andere wachtende moeders te kun nen gebruiken, ja mee te geven; gedreven als zij was (enthousiast is een te dun woord) sprak ze mij daarover met een zekere klem. en ik prijs me nog steeds gelukkig dat ik destijds nog geen kinderen, laat staan kleuters bezat: wat zou ik me miserabel gevoeld hebben! Nu immers al voelde ik een zacht verwijt in haar verhaal: wat doe jij? Kijk, en dat is nu juist het ge vaarlijke. Het geweten heeft een religieuze achtergrond, dat wilvzeg- gen: de mens is niet alleen op de wereld, hij is betrokken op de an der. hij wil die ander gelukkiger of de situatie van die ander har monischer, en die wil, dat streven geeft hem impulsen, en omdat hij als mens faalt en in ieder geval tekortschiet, voelt hij schuld en ontoereikendheid als iets wat hem diep treft, daar waar zijn ge loof, zijn raadselachtig besef yan wat waarachtig is, ligt. Als je dit ver genoeg doordenkt, kom je altijd bij jezelf uit. De tweede briefschrijfster voelt dit te recht als zij naar mensen om zich heen kijkt, mensen die haar heel lief zijn: zij hebben het jonge ge zicht, de glimlach, het vertrouwen van twintig jaar geleden verloren, in hoeverre is dat mijn schuld? Ja, in hoeverre. In zoverre als jij jij beng. Daar kom je nooit uit. Tenminste niet met die vraag te stellen. Je komt bij Dostojewski uit die riep: vergeef ons onszelL Dat is alle dagen waar. Laatst was er iemand bij ons die een soorgelijk voorbeeld stelde: in zen dingsbladen wordt wel eens een verzoek gedaan, zei hij, te bidden voor een bepaalde gemeente in Af rika, Indonesië, enz. Dat mensen zich hiervoor opgeven, vervulde hem met ontzag. En, zei hij, me teen met een gevoel van schuld. Omdat hij niet zo was. Nou, kijk, daar zit het nu. Als je daar zwaar onder gebukt gaat, doe je weer niets anders dan roe pen: Vergeef me mezelf. Als je een jongen hebt getrouwd uit een stug gezin en je houdt van elkaar, dan betekenen die twee gegevens niet dat die jongen door jouw lief de op zijn vijfenveertigste niet op pelen, ook niet uit z Hoeveel meisjes beginnen een huwelijk niet met tegenstellingen: mijn schoonmoeder pietepeuterig? Dan kan bij mij alles. Zijn stand besef? Dan ik een gezellige koffie- tafe 1 met mijn werkster. Mijn man zijn speelgoed altijd achter slot en grende? lDan mijn kinde ren de vrijheid om alles af te tui- Waarop natuurlijk weer reacties van toekomstige schoondochters: o'n troep als het bij jouw moeder .En Met andere woorden: zo helpt het ons niet van onszelf af. En dat moeten we ook niet proberen. An ders krijg je een soort na- maak-troos t voor het geweten; dan hap je op alle appèl aan je schuldgevoelens, denk maar eens aan de actie Het Dorp: ontstaan uit een nobele impuls, werd het een handig speculeren op schuldge voelens: vooruit, allemaal met een luciferdoosje de straat op, we zijn allen even „goed". Alsof de man die een driftbui de baas bleef, een verpleegster dia een kreunend mens beter legdej een jongen die met zijn vriendeij lachte of een plaatje draaide, ge wetenloos was. Je koopt niets af. Natuurlijk ié het jouw „schuld" dat je er bent in een anders leven. Natuurlijk is het onze schuld dat we mens zijn. Heel mooie gewetens die weiger den God te erkennen hebben kin derdorpen gesticht, de wereld wak ker geschud, profetisch ge:proken. Maar zij kochten niets af Je bent al gekocht. Er is al voof je betaald. We zien onze foto's aan. ja. die gezichten zijn mede door ons veranderd. En iemand die we zielslief hebben, blijft stug; pf negatief, of zwaarmoedig. En je gelooft in God Die menseit schiep. Je hoopt op een levert waarin we los van onszeu komen. Maar de meeste, boven geloof en hoop uit, in de liefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15