LUNAR ORBITER ONOAGS BLAD Op bezoek bij de familie Maanomzwervingen van een ruimteschip Operatie ZATERDAG 1 APRIL 1967 Je hangt wat tegen het dubbe le raam en je probeert je te rea liseren wat daarbinnen precies afspeelt. Het valt tegen, of in ieder geval niet mee. Niemand, ook de expert niet, kan zien dat het ventilator-achtige gval nu beslist 100 miljoen gulden moet kosten. Degene die het tegendeel beweert, wèet niet wat 100 mil joen gulden is. De kunstmaan, de satelliet, meet nog geen twee meter in het vierkant. Zijn blauwgroene „jasje" en de witte „knopen" zijn van een titaanlegering, die de wrijvingshitte kan doorstaan, welke bij een snelheid van 40.000 kilometer per uur op treedt. Geduld Als leek kijk je met grote be wondering naar de laboranten, die met de precisie van een chi rurg aan dit vierde lid van de familie Lunar Orbiter dokteren. Het zijn experts, die het geduld kunnen opbrengen één schroefje of één moertje dagenlang te testen. Ze werken in een hecht teamverband. Ze zijn er zich steeds weer van bewust dat een enkele onoplettendheid er oor zaak van kan zijn dat er, in de figuurlijke betekenis van het woord, een kapitaal van 100 mil joen gulden naar de maan gaat. De stem> „We zijn meer dan enthousiast over de reeds beken de prestaties van Lunar Orbiter I en II. De eerste missie resul teerde in 214 haarscherpe maan foto's; de tweede missie bracht zelfs 240 platen op. Nog enkele feiten en cijfers, heren: alle Lu- nar Orbiters nemen 29 kilometer film op hun maantocht mee. Voor het terugseinen van de fo to's, dat een maand in beslag kan nemen, wordt op aarde bij na 250 kilometer film gebruikt". Zo, zo, denk je dan: een pro- duktie van 200-250 foto's per fa milielid. Een kostprijs van 400.000 tot 500.000 gulden per plaat dus 't lijkt wel niks! De excursie gaat verder. De goed van de tongriem gesneden commentatoren wisselen elkaar voortdurend af. Het gaat ten slot te op z'n Amerikaans. En uit Amerika stamt de super-speciali- Foto's nar Orbiters zijn gemaakt. Het zijn vergrotingen van micronega tieven, welke het maanlandschap in een ijzige verstilling tonen. Er bevinden zich niet alleen van bo ven, maar ook van opzij geno men platen bij. Een indrukwek kend en tegelijk een normaal landschappelijk gezicht. Het is of je aan de voet van de Kara- vanken rijdt en het bergmassief langs je heen ziet glijden. De stem spreekt over kraters als Copernicus en Eratosthenes alsof ze reeds gemeengoed zijn. Je vangt namen op als die van Reinhold, Gay-Lussac, Tobias Meyer en Lansberg. „In feite," zo klinkt het in je oren, „ziet u hier het grondmate- riaal van de maanatlas, die zal worden samengesteld. Een fan tastisch stuk luchtkartering van een andere planeet. Alleen de Lunar Orbiter I kwam met 100.000 vierkante kilometer aan close-ups terug en met 1.000.000 vierkante kilometer aan op grote afstand genomen foto's." Als je dan ook nog wordt ver teld dat de peervormige maan vier keer zo klein is als de aar de, ga je in de stelling geloven dat het inderdaad mogelijk is met vijf gezinsleden van de fami lie Lunar Orbiter de hele verken ningstaak te verrichten. technische breinen hebben sa mengesteld. Je wordt verder geleid. Je staat nu voor een lid van de fa milie Lunar Orbiter, dat voor proefnemingen op de grond wordt gebruikt. Je kijkt in. de camera-ogen zonder ook maar enig verschil te ontdekken met DOOR Link van Bruggen Details Dat het ook om kleine cijfers gaat, merk je als je de stem hoort zeggen: de lens van je eigen fototoestel. De door Kodak gewrochte appa ratuur is trouwens ook niet veel De stem: „Vergelijkingen zijn vaak onthullend, heren. Denkt eens aan uw eigen camera; u hebt allen wel eens geprobeerd een beeld op grote afstand te vangen. Hoe moeilijk is dit niet; hoe slecht zijn vaak de resulta ten. De Lunar Orbiters staan voor niets. Ook als de platen op een afstand van honderden kilo meters worden gemaakt, zijn er nog talrijke interessante details op te ontdekken. De close-ups, die u zojuist hebt gezien, zijn mini maal 45 kilometer van de lent verwijderd geweest." Er is een wereldwijde organisa tie opgezet om de familie Lunat Orbiter de noodzakelijke le vensruimte te geven. Op de ruim tevaartbasis Cape Kennedy; wordt met krachtige en peperdu re raketten de lancering ver richt In Goldstone (Californië), in Woomera (Australië) en in Ma- dua (Spanje) zijn observatiesta tions gebouwd, waarin de terug- geseinde informatie over de maan wordt uitgezift en uitge- De stem: „De eerste missie van een Lunar Obiter is het ma ken van close-ups om een geschikte landingsplaats voor astronauten te vinden, terwijl de tweede missie op het fotografe ren Blaat van het hele, zichtbare maanoppervlak. Er is echter nog een derde missie. Zij duurt voort zolang de krachtbron in stand blijft, die door zonne-energie wordt gevoed. Het gaat hierbij om algemene gegevens, die het wezen van de maan betreffen, en waarover we niet genoeg we ten kunnen." „Oneindig," zegt de stem. „Hier op aarde wordt er onge veer een jaar aan gebouwd, en het vergt slechts zes dagen om de satelliet in een baan om de maan te brengen. In het luchtle dige daar blijft hij eeuwig zwe ven, ook als elk contact met zijn opdrachtgevers verbroken is." Het is duidelijk: de als Amerikaanse toeristen foto graferende kunstmanen zijn een langer leven beschoren dan u of ik. Lang leve de familie Lunar Orbiter! TTOE de Lunar Orbiter in een baan om de maan wordt gebracht, laat -*■ deze tekening duidelijk zien. Als de satelliet zich heeft losgemaakt van de Atlas-Agena-raket gaat hij even op eigen stuwkracht verder (1). Het doel hiervan is een koers correctie aan te kunnen brengen. De raket van de Lunar Orbiter ontbrandt opnieuw als hij zich gereed maakt voor een wijde elliptische baan om de maan (2). Hij blijft daar lang genoeg om de nodige foto's op afstand te maken (3) en om de technici op aarde in de gelegenheid te stellen de koerswijzigingen voor zijn uit eindelijke bestemming te berekenen. De tweede en laatste baan (4) voert tot 45 kilometer van het maan oppervlak (5). Hier worden de scherpe en gedetailleerde foto's gemaakt, welke nodig zijn om een geschikte landingsplaats voor een bemand ruimtevaartuig aan te wijzen. Nadat de film van de Lunar Orbiter is uitgeput, blijft hij op de „binnenbaan" rond de maan zweven. Hij zendt dan weliswaar geen foto's meer, doch voor waarnemers op aarde behoudt hij toch zijn nut. Zolang zijn door de zon gevoede energiebron in stand blijft, kan hij bruikbare informatie geven over onderwerpen als meteoorstof en zwaartekracht. SEATTLE Het huis van de familie Lunar Orbiter is een lelijk, rechtlijnig laboratorium, dat van buiten op een pakhuis lijkt. Het is zo onopvallend als het maar zijn kan. Op Highway nummer 99, die er rakelings langs loopt, beweegt zich het drukke verkeer tussen Down town Seattle en Tacoma. De Elliot Baai, die zich fors in de waterrijke staat Washington heeft gewrikt, vormt in wezen de grens met de Stille Oceaan. Van de gezinsleden, acht in kapitaal is deze enorme som ren- getal, zijn er drie de ruimte teloos. ingestuurd Dit jaar zullen er Meer dan duizend „„tgejaste nog twee volgen. De overigen en vaak hoog gesalarieerde man- zullen de maan nooit zien, nen verzorgen en koesteren de omdat ze voor werk op deze f,.U!\ar Orbiters als hun eigen planeet zijn voorbestemd, kinderen- voor proefnemingen eigenlijk, Het zijn werknemers van die pas in de jaren zeventig ,dle als da grootste vlieg- r u+ n e tuigfabriek van de wereld geldt, hun vruchten zullen ai- doch „gelijkertijd enorme op- Werpen. drachten uitvoert voor het Ame rikaanse bureau voor ruimte- Het beroep van alle Lunar Or- NASA- Om precies te zijn: alleen het vorig jaar werd aan biters is fotograaf. Ze xijn echter raketten so gespecialiseerd dat ze hun ge wicht in goud waard zijn. In bun op de gram af 385 kilo •en derde hiervan wordt ingeno men door camera-apparatuur i. inn „llMo„ Een stem, zo'n typisch Ameri- 1. «on 100 miljoen *"ld™ kaansa stem duideiijki sympa. geïnvesteerd. Het komt er «11e- thiek, maar lerend: „U bevindt maal te zijner tijd uit, maar als zich nu voor de kamer, waarin Stofvrij De operatie i» in volle gang. Al ln het begin van de jaren zestig werden de strategen opgesteld en de miljarden gereserveerd, die in het begin van de jaren zeventig de eerste mens op een andere planeet moeten brengen. Operatie Maan heeft, voor de Amerikanen althans, drie fasen. Ze staan alle in het teken van de fotografische verkenning. Niets zal aan het toeval worden overgelaten. Een complete en zeer uitvoerige maan atlas is in voorbereiding om uit de mogelijke landingsplaatsen de beste te kunnen kiezen. De fase Ranger is thans afgesloten. Deze satelliet, die de eerste close-ups van het maanoppervlak naar Cape Kennedy zond, was het medium waarmee onderzoekingen werden verricht ten behoeve van de lancerings-, de besturings- en de navigatietechniek. De Rangers waren harakiriplegers. Toen ze hun werk hadden gedaan, sloegen ze te pletter in de kraters, die de maan lijken te bedekken. De tweede fase, waarin de Surveyor wordt gebruikt, is nog niet helemaal beëindigd. Wel kon z\j aanzienlek worden ingekort de nummers 8, 9 en 10 werden onlangs van het serieljjetje geschrapt doordat de resultaten van de nummers 1 en 2 alle verwachtingen hadden overtroffen. De Surveyor, waarvan er nog vyf de ruimte in zullen gaan, maakt vloed van gegevens naar de aarde, die van groot wetenschappelijk be lang zijn voor het steeds dieper gaande onderzoek. Pas als z'n ener- [J giebron is uitgeput, wordt hem het zwijgen opgelegd. Er is dan geen contact meer met de wereld, die hem heeft uitgestuurd. In de derde fase, die half in de tweede fase geschoven is, maakt de Lunar Orbiter furore. Dit ruimteschip wordt in een lage baan om de maan gebracht om de oppervlakte van de enige natuurlijke satelliet van de aarde te filmen. Het vorig jaar zijn er twee, dit jaar is ar al één gelanceerd. Het is de bedoeling er vóór 1 januari nog twea te laten volgen. Hoewel nummer 1 de technici op de grond gedeeltelijk in de steek liet een van de camera-ogen werkte niet perfect waren de astronomen over de resultaten in extase. Er werd zelfs beweerd dat men in één week meer geleerd had over de maan dan in de voorafgaande halve eeuw het geval was geweest. De Lunar Orbiter kan de verkenners aller verkenners worden genoemd. De foto's die hij maakt, kunnen zodanig worden uitvergroot dat het mogelijk ia met grote nauwkeurigheid een plaats aan tc wijzen, die zonder risico's is voor het landen van een bemand ruimte- Met Operatie Maan van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart NASA is het overigens niet steeds van een leien dakje gegaan. De tegenslag was er ook, zelfs zó'n tegenslag dat de landing van de eerste Amerikaanse astronaut op een andere planeet waarschijnlijk twee jaar later zal geschieden dan was gepland. „Het wordt niet 1969 of 1970", zei een verslagen functionaris van Cape Kennedy, toen hü twee maanden geleden vernam dat Grissom. White en Chaffee levond in hun cabine waren verbrand tijdens een proefneming op de grond, „maar 1971 of 1972. Er moet gezocht worden naar nieuwe materialen en gasmengsels, en daar gaat heel wat tijd mee heen". De kans zit er daardoor in dat Diet de Amerikanen, maar de Russen als eersten de maan bereiken. Van wetenschappelijk belang is dit niet. De magische tijdslimiet die was gesteld, en die, naar vermoed wordt, de oorsaak was van het drama met het Apollo-project, had slechts «verwegingen van prestige en propaganda tot achtergrond. Lunar Orbiter IV voor zijn vlucht naar de maan wordt ge reed gemaakt. De ingenieurs, die u achter het glas ziet, dragen speciale kleding en mogen niet roken. Hun werkruimte is stof vrij. Dit kon pas na een lange serie proefnemingen worden be reikt, omdat elk tochtje, zelfs dat wat bij het openen van een deur ontstaat, moest worden voorkomen". De Lunar Orbiter in xiveefstand. „Het gaat ons niet alleen om de grote lijnen, mijne' heren, maar ook om de details. Ofschoon de maan 400.000 kilo meter van onze planeet verwij derd is, moeten we met behulp van deze platen landingsplaatsen voor astronauten kunnen vaststellen, die minimaal 7 vier kante meter groot zijn. Slechts deze ruimte heeft de eerste cabi ne nodig, die zonder één schok of stoot op de maan zal neerda len." De grote zowel als de kleine cijfers spreken de buitenstaan der als een benauwenis aan. De computer-rekenkunde van het ogenblik is voor geen mens meer te bevatten. De technische brei nen kunnen kennelijk niet meer falen. Wie nog wel kunnen strui kelen, zijn de lieden, die deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13