voor Weer dode in onderzoek Garrison Iff ÉS Geen noodzaak voor samenwerking PvdA Tienduizenden Indiërs leven op gras en wilde vruchten SPIJKENISSER Dit is doet BRANDWEER EXIT het einddit de deur dicht „Grondwet is goddeloos" 9 VRIJDAG 31 MAART 1967 Nico van den Boezem ontwierp kolossaal schaakbord MIDDELBURG Nadat vele •.happenings" tieners en twens in extase gebracht hebben, is de uit Leerdam afkomstige beeldhouwer Nico van den Boezem (31) nu in Zeeland be gonnen met het verzorgen van „happenings" voor alle leef tijden. Van kleuter tot bejaarde kan men met de beeldhouw werken van deze kunstenaar een „gebeurtenis" meemaken. De beelen van Nico van den Boezem ztfn namelijk niet alleen om naar te kijken, maar ook om op te zitten, te spelen en zelfs om uit elkaar te halen. J. A. v. Bennekom in Klaaswaal: SPAANSE SINAASAPPELEN ...binnen 48 uur hier! U krijgt ze direkt uit Spanje op uw tafel plukvers; boordevol sap en met 30% meer vitamine C. Pure "zonne-energie" voor een hele winterI Toen Nico van den Boezem opdracht I kreeg, bij het nieuwe dienstencen- trum voor bejaarden in Souburg een beeldhouwwerk te maken, wist hij j aanvankelijk niet wat hij moest doen. „Ik dacht: Wat hebben die bejaarden nu aan een abstrakt beeld? Ze vin den er waarschijnlijk niks aan. Toen kreeg Ik het idee dat het veel leu ker zou zijn een beeldhouwwerk te maken waaraan de bejaarden iedere keer weer plezier zouden kunnen be- Twaalf krukjes INico van den Boezem en het anderhalve meter hoge paard. Kelner bekent doodslag ENSCHEDE De kelner J. K. uit Enschede --heeft bekend, dat hij maan dagnacht de twintigjarige Italiaan A. Zucca met een mes heeft gedood en dat hij een andere Italiaan heeft neer gestoken. Deze werd ernstig gewond. K. is vandaag samen met twee cafébezoekers en de beheerder van het café, waarvoor de vechtpartij zich afspeelde, voor de officier van justitie geleid. De beheerder heeft bekend een schot in de lucht te hebben gelost om de twee Italianen bang te maken. Stappen tegen vergiftiging van vogels DEN HAAG De Nederlandse rege ring gaat maatregelen nemen tegen de vergiftiging van vogels, die in 1965 b.v. de populatie van buizerds heeft gehalveerd en verantwoordelijk is voor de sterfte van vele andere vogels. Dit blijkt uit het antwoord, dat mi nister Biesheuvel (landbouw en visse rij). gisteren, mede namens mej. Klompé, minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, heeft ge geven op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Van der Goes van Naters (PvdA). Deze vogelsterfte wordt veroorzaakt door ontsmettingsmiddelen voor voor jaarszaad, nl. aldrin, dièldrin en hep- tachloor. Deze ontsmettingsmiddelen worden vooral in Drenthe toegepast, daarbuiten slechts incidenteel. Minder orders voor Kabelfabrieken DELFT In de tweede helft van 1966 werden bij de NV Nederlandse Kabelfabrieken minder orders ontvan gen. Dit maakte aanpassing van de pro- duktie aan de verminderde vraag nood zakelijk, aldus het jaarverslag. Wat de vooruitzichten betreft is er een algemene terughoudendheid te zien bij het plaatsen van nieuwe op drachten. Door de hierdoor inmiddels ingetreden vermindering van afzetmo gelijkheden, zal de NV waarschijnlijk in 1967 niet in staat zijn hogere loon kosten en afschrijvingen door een ver grote produktie op te vangen. Evenals in 1965 lag het accent van de concerninvesteringen in 1966 op Al- blasserdam, waar de werkzaamheden aan de uitbreiding van het staalbedrijf een bevredigende voortgang maakte. ...een beeld om aan je kennissen te laten zien hoe het is geconstrueerd bleau, bestaande uit twaalf krukjes, een dam- en een schaaktafel en een anderhalve meter hoog paard, dat als kolossaal schaakstuk op de spe lers moet toezien. Dit tableau, in sier beton uitgevoerd, komt op een gazon bij het bejaardencentrum te staan. Bij mooi weer zullen de bewoners hier kunnen schaken, dammen en hun verhalen over vroeger vertellen. Ze zitten dan eigenlijk midden in het beeldhouwwerk", zegt Nico den Boezem, „Het is geen kunstwerk waarnaar je alleen maar kunt kij- ken. Ze kunnen er iets mee doen. Iedere keer als ze zich vermaken op mijn beeldhouwwerk, hebben soort „happening". Daar gaat het Nico van den Boezem om: hij wil dat de mensen zijn beel den gebruiken. Dat ze door het ge bruik zijn kunstwerken werkelijk be- Haat De beeldhouwer heeft de krukjes en tafels gemaakt volgens een principe dat ook door de beroemde architect Le Corbusier veel werd toegepast. Dit principe houdt in dat alle afme tingen van het kunstwerk vast gesteld worden door het vermenig vuldigen of het delen met één van te voren bepaalde maat. Deze grondmaat is bij het kunstwerk van Nico van den Boezem 20 centi meter. De zijden van de vierkante tafels zijn elk 4 x 20 cm de afstand tussen tafel en krukje is 20 cm, het krukje is 20 cm lager dan de tafel enz. enz. Ook voor kleuterscholen wilde Nico van den Boezem beelden maken die te gebruiken zijn. Beelden waarop de kinderen kunnen stoeien en ravot ten. Voor elke kleuterschool beeld neerzetten is echter een kostba re zaak, waarvoor de meeste school besturen het geld niet kunnen op brengen. De beeldhouwer ging een manier zoe ken waardoor hij voor de scholen beelden zou kunnen maken die wél betaalbaar zijn. Hij zocht contact met de Vlissingse architecten Steen, Tuinhof en Jobse, die ontwerpen ken voor geprefabriceerde scho- Voor kleuiers Samen met de architecten vond Nico van den Boezem de oplossing: ook zijn beelden waren uit geprefabri ceerde betonplaten te maken. Binnen kort zullen in Zeeland de eerste kleu terscholen gebouwd worden, waarbij deze bijzondere beeldhouwwerken komen te staan. Door de elementen- op een andere wijze op te stellen, zal elke school een ander beeld krij gen. verhouding tot speciaal gemaakte beelden zullen deze geprefabriceerde werken spotgoedkoop zijn. Maar bo venal: de kinderen zullen in en op deze beelden kunnen spelen. „Ze zul len er een happening van kunnen maken", zegt Nico van den Boezem. De beeldhouwer, die pas twee jaar Zeeland woont, heeft nog veel nu ideeën voor beelden waar de mensen iets mee kunnen doen. „Ik ben nu een beeld aan het maken, dat je uit elkaar kunt halen", vertelt hij. „Als iemand dit in zijn tuin heeft staan, kan hij zijn kennissen laten zien hoe het in mekaar zit. Door een beeld dat zij zelf kunnen monteren monteren zullen de mensen veel meer geboeid zijn dan door een beeld waarmee ze niets kunnen doen. Er zit beweging in." Genoeg opdrachten Opdrachten heeft Van den Boezem ge noeg in Zeeland. „Ja, om bij te blij ven moet je regelmatig naar de Randstad gaan. maar zoveel opdrach ten als hier krijg je daar nooit Ik heb in Leerdam gewoond, daar was het afschuwelijk en verlaten. Hier in Zeeland is het alleen maar verlaten. Afschuwelijk is het niet met al die opdrachten". De gemeente Middelburg droeg hem een zes meter hoge plas tiek op en ook Vlissingen heeft een opdracht lopen. De belang stelling voor de beelden van Nico van den Boezem is overi gens niet beperkt tot Zeeland; op de „Keukenhof" is tussen de bloemenpracht een 'ingenieus geconstrueerd beeld van deze kunstenaar te zien. (Van een onzer verslaggevers) KLAASWAAL „Zolang het programma en de zetelverdeling, zoals die op het ogenblik zijn vastgelegd, onaangetast blijven, is er geen noodzaak om overstag te gaan en onderhandelingen aan te knopen met de Partij van de Ar beid". Dit zei donderdagavond het lid van de tweede kamer der Staten- Generaal voor de ARP, de heer J. A. van Bennekom tijdens een ver gadering van de Hulpcentrale Hoekse Waard in de constitorie van de hervormde kerk. Hij bestreed de in sommige kringen levende opvatting, dat de PvdA te vroeg was losgelaten als regeringspart ner „Als de kiezers teleurgesteld zijn omdat de ARP met de VVD in zee is gegaan, verliezen ze uit het oog, dat de PvdA zich bewust buiten spel zette, omdat deze partij niet wiide praten over het basisprogramma, alvorens de ARP koos tussen VVD en PvdA." Bovendien is de koers van de jonge- n bij de PvdA zo radicaal links, dat wij ons als beginselpartij moeilijk kun nen vinden met deze opvattingen.' ,\7i in voering ivet Assuradeuren in het nauw UTRECHT Verzekeringsmaat schappijen en tussenpersonen, die zich hebben gespecialiseerd op het verzeke ren van zware geneeskundige risico's, zullen door de wet zware geneeskundi- isico's op de rand van faillissement worden gebracht. t zei de voorzitter van de Neder landse vereniging van assurantiebezor gers. de heer T. F. Praasterink, giste- op de algemene vergadering van de vereniging. Hij rekende voor dat de maatschap pijen, stichtingen en verenigingen na invoering van de wet rond 250 miljoen gulden aan premie zullen verliezen en de tussenpersonen twintig miljoen gul den aan provisie zullen derven. ZEVENVOUDIGE KINDERMOORD CORDOBA Een 29-jarige Argen tijnse vrouw heeft bekend dat zij de zeven kinderen, die ze in de loop vaj: vijftien jaar heeft gekregen, allen di rect na hun geboorte om het leven heeft gebracht. De eerste moord, door haar op veer tienjarige leeftijd begaan, was ontdekt en ze werd toen voor vier jaar naai een opvoedingsgesticht gestuurd. Daar na kreeg ze nog zes kinderen, die ze wurgde en in de tuin van haar ouders begroef. NEtV DELHI In de door droogte geteisterde gebieden in India leven tienduizenden mensen o-p wilde vruch ten, gras en bladeren. In Gaya, een district van de staat Bihar, zijn al 156 mensen van honger omgekomen: 320.000 anderen lijden onder voedselte kort. Dit onthulde gisteren de minister zonder portefeuille van Bihar. Verma. die een reis gemaakt heeft door de geteisterd'e gebieden. Deze ernstige voedseltoestand heeft grote spanningen teweegge bracht onder de Indiërs. De relletjes In verschillende steden vormen de dramatische erupties van deze span ningen. Te Calcutta werden elf mensen ge dood en tweehonderd gewond na eer botsing met de politie. Te Santipoer moest de politie ge bruik maken van vuurwapens om eer betogende menigte uitelkaar te drij ven. Velen werden gewond. In de staat Bihar, waar de voedsel toestand het kritiekst is. deden zich twee incidenten voor. In de buurt van Gaya lieten sabo teurs een militaire trein ontsporen en de industriestad Rantsji kondigde de noodtoestand af na ongeregeldheden waarbij betogers verwondingen oplie- SPIJKENISSE De vrijwillige brandweer van Spijkenisse is exit. Torenhoog staan de uitrustingen van de drieëntwintig ontslagen brandweerlieden in de rustkamer van de brandweerkazerne aan de Groene Kruisstraat. In een stemming om op te schieten hebben zij donderdagavond hun spullen ingeleverd. Rond acht uur waren de mannen present in de matig verlichte straat. Waar bleef burgemeester Bliek, die als hoofd van de brandweer de uitrustingen zou innemen? „Zou 'ie wel komen", vroeg er een. „Geloof er maar niks van", antwoordde een an der. De laatste kreeg gelijk: burgemeester P. J. Bliek liet zich niet zien. „Nou laat'ie zich tochwel kennen, hè?" was het commentaar. „Ons ontslag gaat op zaterdag 1 april in: eerst hadden we vrijdagavond moe ten inleveren, maar omdat de burge meester dan verhinderd was moest het donderdagavond worden" Ambtenaar Wie er wel verscheen was een ambte naar. die een stapel gestencilde for mulieren voor de dag haalde. „Inna me brandweeruitrusting" stond erbo ven De ambtenaar was een vreem de voor de brandweerlieden. „Wie is die man" ging het mompelend van mond tot mond. „Interesseert me niet" zei iemand, ,,'t zal wel een vriend van Bliek wezen, anders komt'ie hier niet". De vreemdeling was de heer W. van Boekholt, ambtenaar ter secretarie, die plichtsgetrouw deed wat hem was opgedragen en er geen idee had waarom de burgemeester verstek liet gaan. Drieëntwintig maal turfde de heer Van Boekholt een al of niet compl te brandweeruitrusting en zette hij zijn handtekening onder een formu lier. Tweeëntwintig brandweerlieden tekenden ook. Een weigerde: kan toch niet blijven tekenen?" „Weigert te tekenen", schreef Van Boekholt. „Alstublieft, het dupli- caat". Kiespijn Naast de heer Van Boekholt keek de j heer J. de Bruine, commandant i het nieuwe ambtenaren-brandweer- korps, toe of alles goed ging. Gedul dig wachtte ieder zijn beurt af. „Dit is het einde, dat doet de deur dicht' zong er een, maar het was een ple zier van het soort van de boer met kiespijn. Commandant G.A. Verzijl is aan de beurt. Hij somt op: „Een helm, een jas, een paar laarzen, een overhemd, een stropdas, eep pet". Dan komt het witte bordje met de rode letters „Commandant Brandweer". Verzijl heeft het donderdagmiddag losgeschroefd van de gevel van zijn huis aan de Nijverheidsstraat. „Alsje blieft, het visitekaartke". Brandweerman G. P. Vrijland staat met tranen in z'n ogen. Hij is een zwager van Arie Versteeg, de spuit gast die verleden jaar 6 juli om het leven kwam bij het blussen van de brand die Spijkenisse nooit zal verge ten. spanning op het volgende bedrijf van het drama: vorige week vrijdag heeft hij een audiëntie aangevraagd bij minister Verdam en donderdag morgen kreeg hij een telefoontje van een van diens hoofdambtenaren dat het ministerie van binnenlandse ken een commissie van onderzoek heeft ingesteld. „Vandaag of morgen zullen we wel ge hoord worden" verwacht Verzijl. En hij vertelt erbij dat een inwoner Spijkenisse, die voorlopig nog onbe kend wenst te biijven de bemidde ling van Prins Bernhard heeft inge roepen. Niet actief Intussen kan commandant De Bruine van het nieuwe adspi- rantenkorps zijn veertien begin- BETOGING R.K. IN ZUID-VIETNAM SAIGON Ongeveer 3.000 Vietnamese rooms-katholieken hebben vandaag In een betoging de nieuwe Zuldvictnamesc grondwet als goddeloos veroordeeld. Ze protesteerden tegen het schrappen van een verwijzing naar „de Almachtige" uit de inleiding van de grondwet, die morgen afgekondigd zal worden. De wijziging is voornamelijk aange bracht op verzoek van de boeddhistische leiders en religieuze minderheden. De nieuwe grondwet bepaalt zelfs dat geen enkele geloofsovertuiging als nationale godsdienst kan worden erkend. De acht Amerikaanse quakers en paci fisten, die met een jacht naar Noord- Vietnam reisden, hebben de in Japan ge kochte medicamenten ter waarde van 30.000 gulden aan het Noordvietnamese Rode Kruis overgedragen. DOOK1 VECHTEN „Ons standpunt is dat wij moeten blij ven doorvechten, ook wanneer eenmaal tot onderhandelen is besloten. Het Cen trale comité van de partij heeft bepaald dat het Politburo (partij-presidium) zal uitmaken wanneer het moment tot onder handelen is aangebroken." Dit staat in een door de Amerikanen op de Vietcong buitgemaakt document. Het zou de tekst zijn van een uiteenzetting die de Noordvietnamese generaal Ngoejen Van-Vinh op het vierde geheime congres an de zuidelijke afdeling van de Vietna- lese communistische partij heeft gegeven. DRIEVOUDIGE MOORD HAMBURG In de kelder van een huis in een Hamburgse voorstad heeft de politie gisteren onder een hoop steenkolen en afval de lijken gevonden van een vrouw en haar twee kinderen an anderhalf en zes jaar, die sinds 20 februari vermist worden. De 41-jarige vader van het gezin wordt van de drievoudige moord ver dacht. HAMBURG In Hamburg deden gisteren Hardnekkige geruchten de ron de, dat een prins van het huis Hohen- zollern zich in quarantaine bevindt, omdat hij in aanraking zou zijn ge weest met een Westduitse arts die n< een bezoek aan India pokken bij zich heeft geconstateerd. Dit gerucht werd echter niet bevestigd. De heer Van Bennekom zei verder in mening te zijn, dat bij de PvdA weinig bereidheid zou bestaan om rege ringsverantwoordelijkheid te dragen en dat op dit moment liever de weg van de oppositie wordt gekozen." Voorbarig „Als de huidige formatie-poging lukt is er geen reden om ach en wee te roepen over de lange duur van de formatie, die gezien de ervaringen in het verleden beslist aan de korte kant is." Hij noemde het voorbarig om nu al over de merites van het kabinet-De Jong te praten en was van mening dat De Jong een uitste kend teamleider zal zijn. Hij hoopte, mede voor het aanzien van de poli tiek, dat de huidige formatie zal sla gen. Ten aanzien van de verkiezingsuitslag zei hij het een misverstand te vin den. wanneer de gunstige resultaten uitsluitend worden toegeschreven aan het „Jelle-effect". „De verkie zingswinst is mede toe te schrijven aan het frisse program, dat niet was overgeschreven uit vorige jaren, maar op bepaalde punten was aange past aan de eisen des tijds. Bewogenheid Kenmerkend noemde hij de in het pro gramma tot uitdrukking komende be wogenheid, die uitgaat naar hen, die in moeilijkheden verkeren. Andere factoren, die bijdroegen tot de gunstige uitslag waren naar zijn me ning het enthousiasme waarmee de jongeren de strijd zijn ingegaan en de uitstekende documentatie, die het partijbureau verstrekte. Wat het televisie-interview van par tij-voorzitter Berghuis betrof, besloot ergadering een schrijven te rich- naar het Centraal Comité, waarin wordt aangedrongen op coördinatie bij uitzendingen voor radio en televisie eenheid te brengen in het optreden naar buiten. nelingen vast een uniform laten uitzoeken. Dat de heer De Bruine zelf om medische redenen als brand weerman ongeschikt is, schijnt niet bezwaarlijk te zijn. Hij is geen commandant, maar bevel voerder, zo heeft burgemeester Bliek het dagblad Trouw ver teld. „Dat houdt in dat hij zelf niet actief aan de brandbestrij ding deelneemt. Dit is gebeurd in overleg met de rijksinspec tie". Omgekomen bij vliegramp NEW ORLEANS Bij de vliegramp in gisteren in New Orleans Is een advocaat om het leven gekomen die raadsman was van een der getuigen in het onderzoek van officier van justitie Jim Garrison naar een vermeend kom- plot tegen het leven van president Kennedy. Hij heet George Piazzo en as behalve advocaat ook piloot. Het viermotorige verkeersvliegtuig an de Delta Airlines maakte een oe- fenvlucht toen het neerstortte op een luxueus motel van het Hilton-concern in New Orleans. In totaal werden 18 mensen gedood (vijf vliegers en een functionaris van het federale bureau van luchtvaart alsmede twaalf mensen die in het mo tel vertoefden). Veertig appartementen zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Van acht slachtoffers meisjes zijn de verkoolde lijken gevonden. Acht anderen worden nog vermist. Uitstel betaling Linnaeushof HAARLEM De rechtbank te Haar lem heeft de N.V. Linnaeushof in Ben- nebroek voorlopige uitstel van betaling verleend. De vergadering van schuld eisers wordt op 23 mei gehouden. Daarna zal worden beslist of definitie ve surséance van betaling zal worden verleend. Twee bewindvoerders zullen het kre diet van honderdduizend gulden gaan beheren, dat de Nederlandse Midden- standsbank beschikbaar heeft gesteld en waarvoor het ministerie van econo mische zaken garant staat. Thans wordt met man en macht ge werkt om de hof tijdig voor het pu bliek open te stellen. door Koos Delhaas Vrijland had een taak gisteravond. Na mens de weduwe Versteeg zou hij zijn collega's toespreken en hartelijk bedanken voor alles wat ze voor haar hebben gedaan. Maar wat hier gebeurde was voor de man die zo nauw bij deze ellende betrokken was teveel. „Ik kan het niet opbren gen" zei hij tegen de journalisten, „willen jullie het voor mij in de krant zetten?" Drie dozen Als alle kleding ingeleverd is en - ambtenaar Van Boekholt een paar maal is moeten gaan verzitten, om dat de opgestapelde uitrustingen zijn uitzicht zodanig belemmeren dat hij niet kan zien wie er voor hem staat, draagt commandant Verzijl de admi nistratieve bescheiden aan. Drie kar tonnen dozen met kaarten, boeken rapporten. Dat is het allerlaatste!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9