Bereidheid spreken om over te politiek was groot" PROFKUYPERS ENTHOUSIAST OVER ENQUETE Drs. Bakker (de West) tevens vice-premier Uit de Haagse hof geplukt AR- en CH-kiezers: liever met VVD in zee T VRIJDAG 31 MAART 1967 (king\ Sportieve aktieve /mensen hebben graag King bij de hand Berghuis—Biesheuvel Veel wordt er geschermd met hoog dravende woorden over duidelijkheid in de politiek oi^i te voorkomen dat de politiek in de 'pgen van de gewone man een „vuil zaakje" lijkt. Maar wat gebeurt er nu? De voorzitter van de a.r. partij valt nota bene zijn eigen man in de kabi netsformatie, mr. Biesheuvel, af. Deze heeft in het verleden toch wel duide lijk bey/ezen kundig te zijn en z'n woordje mee te kunnen spreken in de politiek, méér dan de voorzitter. Moest dit meningsverschil nu juist voor de tv uitgewijd worden inplaats van het onderling uit te spreken? Naar mijn mening heeft de voorzitter hier gefaald en niet voor de eerste Hoog-Blokland A. de Jong Zuid-Afrika Met uw commentaar „Onverstan dig" (1) ben ik het volkomen oneens Dr. Bruins Slot heeft doorlopend ge toond Zuid-Afrika vijandig gezind te zijn. Waarom moet de regering van deze republiek hem nu de gelegen heid geven nog meer vergif te zui- Dacht u soms dat iemand, die voort durend kwaad van Rusland (en een aantal andere communistische landen) spreekt, een visum zou krijgen voor deze landen? Waarom moet Zuid-Afri ka aldoor Joris Goedbloed zijn? Men heeft er leergeld genoeg betaald met dr. Roskam, ds. Buskes en Kennedy, die wel visa kregen. Dr. Bruins Slot had vroeger Zuid-Afrika moeten bezoeken en er daarna over moeten spreken en schrij ven. Tot dusver heeft zijn beoorde ling op mij de indruk gemaakt van een blinde, die over kleuren wil oor delen. Den Haag Dr. F. C. Domini- Jezus en Maria In de door de VPRO uitgezonden monoloog „Maria Magdalena sprak" wordt geïnsinueerd, dat Christus een intieme relatie met Maria Magdalena zou hebben-gehad. Het is voor een christen onaan vaardbaar dat onze Heer met welke;; vrouw of meisje ook een dergelijke j relatie heeft onderhouden. Men zie over Zijn leer hierover Joh. 8 11, Luc. 8 15, Matth. 19 14 en Matth. 6 28. Dat de VPRO dergelijke dingen via de tv de kijkers voorschotelt is bene den alle pejl. En zijn wij christenen zulke lauwe figuren dat wij dit alles maar nemen? Den Haag E. ten H. „Speurdersroman" Als men een paasspel opvoert onder de naam „Speurdersroman" of op goe de vrijdag zo nodig amusement voor de tieners wil brengen, dan kan men zich er wel van afmaken met te zeg gen „tja, er verandert veel". Maar dan zou de NCRV er goed aan doen de C in haar naam te veranderen in een A. De A vaji Amusement. Schevenlngen S. Bakker Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie DAG VAN DE HUMOR MOSKOU De Sowjetunie heeft 1 april uitgeroepen tot ..dag van scherts en satire". In alle bioscopen in Moskou zullen komische films draaien en de te levisie zal een programma verto nen, waaraan verschillende hu moristen meewerken. Radio-Moskou heeft voor de avond van de eerste april een verrassing aangekondigd. Dit heeft het blad van de Russische schrijversbond, de „Literatoerna- ja Gazeta", bekendgemaakt. Pluim Toen onlangs tijdens stormweer twee schepen op de pier van Hoek van Hólland liepen, waren uitgebrei de verslagen in de bladen te lezen. Wat ik echter alleen in uw krant las ik heb mijn jeugd in Maassluis temidden van de sleepdienst doorge bracht was over die andere scheepsramp in 1925, die op bijna de zelfde tijd en plaats en onder onge veer dezelfde omstandigheden plaats had: het vergaan van de sleepboot De Scheldt, waarbij zeven personen het leven lieten. Ik steek een pluim op de hoed van uw verslaggever die hier melding van maakte. Velen van degenen die toen gered werden, zijn al weer overleden, maar het zal hun familieleden goed gedaan hebben dat het gememoreerd werd. Barendrecht B. C. Weltevrede Pinksterbeweging Tijdens het forum in Rotterdam over „Kerk en Pinksterbeweging" heb ben de heren Blankespoor en Van den Brink de pinkstergemeenten ver tegenwoordigd, maar tijdens de discussie bleek dat zij meningen naar voren brachten die toch werkelijk niet kunnen doorgaan voor dé mening van dé pinkstergemeente. In buitenlandse publikaties van de pinksterbeweging zal men tevergeefs zoeken naar ontkenning van de erf zonde. vereenzelviging van zondenver lossing met demonenuitdrijving en de visie op de wedergeboorte, zoals die door de heren Blankespoor en v. d. Brink naar voren werden gebracht. Het was voor een insider meer een confrontatie van kerk en „Kracht Omhoog", het tijdschrift, dat gedach ten over het evangelie verkondigt, die door zeer vele „pinkstergelovigen" ons land niet worden aanvaard e het buitenland praktisch niet bekend zijn. Overigens: Filippensen 1 18. Voorburg J- P- van Arkel Ds. J. Gravendeel Veleh in den lande zullen zonder twijfel geschokt en verontwaardigd zijn over de breuk tussen de leiding van de Belgische Evangelische Zen ding en ds. J. Gravendeel, onthuld in het maartnummer van het maandblad ZIE. Eén van de beschuldigers van d». Gravendeel is de leiding van de Ne derlandse stichting „In de straat", waarvan ds. H. J. Hegger (d e zich blijkens o.a. het van het Schotse maandblad „The Bu - wark" in Schotland voor doctor uit geeft) predikant- directeur is. De stichting, waarvan ds. Graven deel tot voor kort mede- directeur was liet hem geruisloos „verdwe nen". Is het niet merkwaardig dat het zelfde bij andere functies S^rde. Wie schreef redacties van diverse bla den met de „waarschuwing geen arti kelen van ds. Gravendeel meer *e Typisch beeld in de Londense stra ten: het Rode leger marcheert. De Russen legden een krans aan de voet van de Cenotaaf, waarmee de Brit- tpn gesneuvelde militajiren uit beide wereldoorlogen eren. (door Hans van Spanning) AMSTERDAM Wij zijn verrast door de positieve wijze waarop men tijdens het houden van de enquête op ons onder zoek heeft gereageerd. We hadden verwacht dat de bereidheid om uitvoerig over de verkiezingen te praten niet groot zou zijn maar dat is anders uitgekomen. Waarschijnlijk is dit vooral aan de tv te danken. De kiezers hebben de politici beter leren ken nen. Kennelijk zijn ze nu ook meer bereid om hun eigen mening uiteen te zetten. Dit vertelt prof. dr. G. Kuypers, die de leiding heeft van het onder zoek naar het gedrag van de Neder landse kiezers op 15 februari jl. Gisteren werd het eerste rapport over deze door de Vrije Universiteit georganiseerde enquête, gepubli- De heer Kuypers toont zich voor al verheugd over het gunstig ver loop van dit onderzoek. „De mensen die wij geïnterviewd hebben rea geerden bijna allemaal positief", vertelt hij. Zij die geen enquêteur wilden ont vangen heb ik persoonlijk geschre ven en verzocht alsnog hun mede werking te verlenen. Hierop heb ik een groot aantal brieven gekregen. Een aantal toonde zich bereid om toch mee te doen. Slechts enkelen toonden zich boos of verontwaar digd. Een groot aantal briefschrijvers zette uitvoerig uiteen waarom zij niet konden of wilden meedoen. VERRASSEND Het is moeilijk om daar antwoord op te geven omdat veel materiaal nog bestudeerd en bewerkt moet worden. Persoonlijk vond ik het wel VVD gaf voorkeur aan prof. Polak (Vervolg van pagina 1) Drs. Bakker (demissionair minister van Economische zaken) toonde aan vankelijk weinig of geen neiging in een kabinet-De Jong te stappen. Voor Volkshuisvesting, waarvoor hij enkele dagen geleden nog werd genoemd, was hij in ieder geval niet beschikbaar. Tegenover Verkeer staat hij kenne lijk positiever, te meer daar de forma teur hem nu bovendien het vice-pre- mierschap in het vooruitzicht schijnt te hebben gesteld. In deze functie zou de heer Bakker tevens de aangelegen heden betreffende de West onder zich krijgen. De WD'er prof. Witteveen de andere (eerste) vice-premier worden. Zoals bekend zijn er ook nu twee waarnemers-minister-presiden- SCHUIVEN Uit de samenstelling van de lijst blijkt, dat de formateur gisteren nog druk aan het schuiven is geweest. Hij had aanvankelijk Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aan de ARP (dr. Veerman?) en Onderwijs aan de KVP'ster mejuffrouw Klompé toege dacht. Laatstgenoemde wenste echter per se op CRM te blijven. Voor onder wijs was, na het bedanken van mr. Grosheide, geen andere a.r. beschik baar. Na wat passen en meten kwam Verkeer tenslotte in a.r. handen en bleef Onderwijs bij de KVP. Voor deze portefeuille vond de for mateur de 43-jarige prof. Veringa be reid, die thans aan het ministerie van justitie is verbonden en wel als direc teur-generaal voor de straftoepassing (voorheen gevangeniswezen). De heer Veringa is lid van het partijbestuur van de KVP en heeft zitting in de ge meenteraad van Rijswijk. JUSTITIE Wat de bezetting van Justitie be treft, moest de Groningse hoogleraar prof. Beekhuis (VVD) tenslotte wijken voor zijn Leidse collega en partijge noot prof. Polak, naar wie de voor keur van de liberale Tweede-Kamer fractie uitging. Zoals gezegd hoopt de formateur vandaag de laatste (via via dan wel rechtstreeks gepolste) kandidaat-mi nisters over de streep te trekken. Krijgt hij geen bedankjes, dan kan hij van avond nog beginnen aan de reeks van afzonderlijke gesprekken met de der tien uitverkorenen. Maandag kan dan de oprichtingsvergadering van het ka binet-De Jong worden gehouden. Een indroeve zaak, die met klem oproept tot waakzaamheid voor en op treden tegen de listige aanslagen op het terrein van kerk en zending. De eer Gods en het welzijn van Zijn Ko ninkrijk vragen m.i. een ernstig en verantwoord onderzoek m.b.t. dit ge beuren en naar het handelen van de leiding van „In de Rechte Straat". Zeist J. R. van Oordt verrassend dat 61 procent van de on dervraagden zei een referendum over bepaalde aangelegenheden te Een ander belangrijk verkiezings- onderzoek is de in 1959 gepubliceer de studie van een zogenaamd pa- nel-onderzoek in Amstelveen. Ook op dit punt toont onze enquête een verschil. In een pa nel-onderzoek gaat het vooral om de wijze waarop de besluitvorming bij de kiezer tijdens de verkiezingscam pagne tot stand komt. In onze studie gaat het meer om de opvatting op het moment dat de kiezer stemt. 500 ENQUÊTEURS Hoeveel personen hebben ongeveer aan dit onderzoek meegewerkt? i Het is moeilijk dit precies aan te j geven. De leiding berustte zoals u weet bij mij en dr. A. Hoogerwerf. De staf werd gevormd door twee as sistenten; drie tijdelijk-assistenten allen doctoraal studenten in de politlcólogie en een wetenschappe lijk medewerker. Voorts hadden we permanent één administratieve kracht in dienst. Daarnaast hebben personen uit di verse instellingen ons adviezen ver leend. De enquêtes zijn uitgevoerd door ongeveer 500 enquêteurs, die in dienst zijn van het NIPO. Bovendien hebben nog 25 VU-studenten perso nen geïnterviewd die aanvankelijk niet wilden meewerken of enkele ma len niet thuis bleken te zijn. Weet u hoeveel de kosten van dit onderzoek ongeveer zijn? Dat zal ongeveer 150.000 gulden zijn. We hebben echter voor dit on derzoek subsidie ontvangen van de Nederlandse vereniging voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. IJ zult kunnen begrijpen dat wij daar erg dankbaar voor zijn. ACHTERSTAND Staat Nederland in het algemeen vooraan of achteraan in het politico logisch onderzoek? We zijn pas na de oorlog in ons land met de studie der politicologie zoeken welke gedachten hier achter liggen. In ieder geval is het wel dui delijk dat een groot aantal kiezers van oordeel is dat zij te weinig in vloed hebben op de politieke besluit vorming. Hierop wijst, naar mijn mening ook de grote belangstelling die wij voor onze enquête ondervonden. Men heeft blijkbaar grote behoefte om zijn politieke mening te uiten. In een bepaald opzioht is immers een enquête ook een soort referendum. Is uw onderzoekmethode geheel nieuw in' Nederland? Gedeeltelijk wel en gedeeltelijk niet. Er zijn de laatste jaren wel meer onderzoekingen over het kie zersgedrag gehouden, zoals bv. het rapport De Nederlandse Kiezer. Dit onderzoek is in opdracht van de staatscommissie Donner door het NI PO uitgevoerd. Het verscheen in 1954. Ons onder zoek is wel het eerste waarbij de steekproef over alle Nederlandse kiesregisters is uitgestrekt. Met ande re woorden, het was het eerste on derzoek in Nederland waar alle ge meenten evenveel kans hadden om in de enquête betrokken te worden. Ik kan u er bij vertellen dat vooral dit onderdeel van het werk het trekken van een steekproef uit de kiesregisters een enorm karwei ge weest is Prof. dr. G. Kuypers en dr. A. Hoo- Bovendien Hogen h,er een nantal «enverj bekijken het rapport over ■nktirehe nundliikheden In elke nr. verkiezingsondereoek dat onder praktische moeilijkheden. In elke ge meente van de 64 waar wij geweest zijn, werden 72 adressen bezocht. Voor de kleine gemeenten komt dit neer op een gemiddelde van 1 op 10. Toen we met het onderzoek be gonnen waren we bang dat de enquête hierdoor in gevaar zou ko men. Wanneer het gerucht zich verspreid dat er een enquête wordt gehouden en iedereen praat nr over en men vraagt: „Ben jij al geïnter viewd", dan verliest het onderzoek zijn waarde. Gelukkig gens gebeurd. Ten opzichte van landen als de Verenigde Staten. Engeland, Duitsland en Frankrijk hebben w« een achterstan d ie te halen. We staan bepaald niet vooraan maar ik hoop dat dit over enkele jaren an ders zal zijn. Ons gesprek met prof. Kuypers wordt afgebroken doordat hij voor dringende zaken weggeroepen wordt. Maandag gaan dr. Hoogerwerf naar Amerika om een conferentie over vergelijkend verkiezingsonder- zoek bij te wonen, vertelt hij nog hun leiding is uitgevoerd en dat tal van belangwekkende gegevens bevat over de Nederlandse kiezer. in ons team is echter geweldig. We hebben ons er door geslagen. Maar wel zag het overhemd van een van mijn assistenten die avond meer zwart dan wit. Afscheid i UET opperbevel van de Navo-strijd- I krachten in Europa heeft Frank- I rijk verlaten. Het was de wens van generaal De Gaulle, dat dit zou ge beuren. In militair opzicht maakt Frankrijk formeel gesproken niet langer deel uit van de Noordatlantische ver dragsorganisatie. De veertien overige leden zetten de samenwerking voort zonder Frank rijk, dat slechts in tijd van oorlog wil samenwerken. De Franse houding verzwakt de Navo ongetwijfeld. Toch blijft het de moeite waard, de organisatie in stand te houden. De reis van de Amerikaanse vice- president Humphrey naar Europa bewijst dan ook het belang dat Ame rika aan het voortduren van de samenwerking toekent. Intussen blijft Frankrijk formeel lid. Het heeft zich niet volledig uit de organisatie teruggetrokken. Over politieke zaken praat Frankrijk nog mee. Bij beslissingen in het mili taire vlak heeft Parijs echter geen stem in het kapittel. Het is een onontkoombare ontwikke ling geworden. Overigens zal het bij dit militaire afscheid niet blijven. Binnen afzienbare tijd moeten in Europa belangrijke beslissingen val len, die ten nauwste verband houden met de veiligheid van dit werelddeel. Ook Engeland moet wat zijn militair beleid betreft een keus doen, wil het voor Frankrijk aanvaardbaar zijn als lid van de EEG (Europese econo mische gemeenschap). Grote invloed zal voorts hebben het non-proliferatieverdrag (tegen ver spreiding van kernwapens). Dit kan de samenwerking in Navo-verband opnieuw op de proef stellen. begonnen. Grote verkiezingsonderzoe-1 ons rapport niet op tijd klaar kingen is men nog slechts korte tijd mee bezig. We zullen nog nader moeten onder- 1 zijn. Het moest woensdag binderij. Dinsdagavond werkte een stencilmachine echter niet. De geest DOOR Eigenlijk moet het ditmaal „ge hakt" inplaats van „geplukt" zijn, want het gaat over bomen. Hier in Den Haag zijn we verschrikkelijk trots op ons stadsgroen. In het algemeen gespro ken, maar een boom voor je huis is weer iets. dat dikwijls niet onder planting voor de door U bewoonde verkregen, percelen sterk in Uw belangstelling. Alhoewel ik niet dan node tot het anderen zeer gesteld zijn op hand- het College van Burgemeester en having van de huidige situatie. Wethouders genomen besluit, bijdra- die algemene .waardering „alV Er ik steeds he, standpunt zijn mensen, die doodzenuwachtig laatstgenoemde groep heb gedeeld Het zal U niet onbekend zijn dat §en ,tot het in starKj blijven van het de fraaie aanzien van Uw kade. worden van zo'n boomstam, kaal in de winter en zonwerend in de zo mer. Ik heb zelfs iemand gekend die stnukjes vlees bij zijn huis boom legde om de hondjes aan te trekken, die namen het vlees weg en lieten iets anders achter. Het was een probaat middel, want de boom kwijnde weg. Toch is de opzet niet geslaagd want de plantsoenendienst ontdekte de oor zaak en plaatste een beschermend rasterwerk rond de stam. wel omdat ik dat een dergelijke mooie boombe de boom Planting niet dan op goede en steek- |HEr van overtuigd zijnde dat U al- mening ben len in deze zaak geïnteresseerd bent dacht ik dat het nuttig was U voor het begin van de werkzaamheden in te lichten omtrent de voorgeno men wijziging- Moge ik deze brief besluiten met het uitspreken van de hoop dat U allen naar vermogen zult toezien dat de overblijvende bomen zich in ongeschonden staat kunnen blijven ontwikkelen." Wat een uitmuntend staaltje van voorlichting! Bij mij in de straat worden Dit speelde echter niet in Den 611 ^an worden. houdende gronden gewijzigd mag steeds andere bordjes met Haag, hoewel ook daar blijkt, bomen problemen zijn. Het is een stille kade met een watertje ge klemd tussen grasgazons, waar een den gelukkig zijn zolang de ratter ze niet belagen. Er is een ijle boombeplanting er je zult er wel moeten wonen om jc over die bomen druk te maken Maar het blijkt te gebeuren, want anders zou de directeur van de Ge meenteplantsoenen van 's Gravenha- ge niet de volgende hartroerende Thans doet zich echter de situatie nooit heb ik voor dat enkele bomen, te weten de brief gehad, voor de huisnummers 96 en 140, in moet. «o'n slechte staat verkeren dat tol rooien moet worden besloten. Dit is voor mij aanleiding geweest de :iele boombeplanting ii 'e nemen met het ddel tectonisch en landschappelijk op zicht verantwoord geheel te behou- het Een en ander heeft geleid tot het En de bewoners van de Groot Hertoginnelaan hebben nooit een brief thuis gekregen waarin ver- ogenschouw <'aard werd. waar de twee grauwe in archi- zwanen gebleven zijn, die ze bij wij- van spreken uit het ei hebben ien komen en opgroeien. Ga zo maar door. Conclusie....? Er moeten meer persoonlijke brie- broef aan de bewoners van de Hart besluit nog enkele bomen extra te ven aan de gemeentenaren geschre- Nibbrigkade geschreven hebben: doen rooien, te weten voor de ven worden Uitslagen van VU-onderzoek (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kiezers van de drie grote confessionele par tijen zijn niet eensgezind over de keuze van een kabinetspartner. Een meerderheid van de KVP- kiezers gaat het liefst met de PvdA samen. ARP en CHU tonen een lichte voorkeur voor de WD. Dit blijkt uit de VU-enquête over het kiezersgedrag. Van de ARP-kiezers wil 45% met de VVD samen en 32% met de PvdA. Bij de CHU is 43% voor de VVD en 29% voor samengaan met de PvdA. De totale uitslag van deze vraag toont het volgende beeld: r PvdA of WD PvdA VVD KVP PvdA 93% 2% 3% 2% VVD 1% 93% 3% 3% ARP 32% 45% 13% 10% CHU 30% 43% 14% 13% BP 27% 38% 23% 12% PSP 76% 15% 5% 4% D'66 39% 43% 11% 7% TEVREDEN OVER ZIJLSTRA Met uitzondering van de Boerenpartij en de PvdA was een meerderheid der kiezers in alle overige partijen tevreden over het kabinet-Zijlstra. De grootste te vredenheid heerst bij de ARP. De meeste wrevel over het kabinet-Zijlstra bestaat bij de PvdA, de PSP en de Boerenpartij. De uitslag op deze vraag leverde het volgende antwoord op Mening over het kabinet Ztjlstra Tevreden Ontevreden ARP 92% PvdA 30% WD «o- PSP 19% CHU 70% Boerenpartij 14% Boerenpartij 40% VVD 5% In het rapport wijst men op de plaats van de Boerenpartij tussen PvdA en PSP. Bij de vrije boeren is het aantal kiezers dat op deze vraag geen mening heeft verreweg het hoogst <46% tegen 33% PvdA-kiezers en 7% ARP-kiezers). Het rapport vermoedt dat dit duidt op het aan het woord zijn van veel zo genaamde „onbehagen stemmers". VIETNAM WASHINGTON President Johnson heeft generaal James H. Polk benoemd tot opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa met in gang van 1 juni. Hij volgt generaal Andrew P. O'Meara op. die sinds maart 1965 het opperbevelhebberschap bekleedt. onderhandelen om het conflict in Viet nam tot een oplossing te brengen. In de enquête waren de volgende vragen over Vietnam opgenomen. In Vietnam vechten de Amerikanen tegen de Vietcong. Welke van de dingen die op dit lijstje staan moeten volgens u de Amerikanen in Vietnam doen? In Vietnam blijven maar met de Vietcong gaan onderhandelen 64% Zich zo spoedig mogelijk geheel uit Vietnam terugtrekken 26% In Vietnam blijven en nog harder gaan vechten 3% In Vietnam blijven en ook China gaan bombarderen 1% Geen mening 6% Met de Amerikanen gaan onder handelen 90% Uitgebreide hulp aan Noord Viet nam vragen2% Hulp van vrijwilligers uit China inroepen 0 Geen mening 7% KABINET-CALS Zowel in de KVP, de ARP, de CHU, de PSP als D'66 betreurde een meerder heid der kiezers de val van het kabinet- Cals. Hiertegenover stonden echter velen die dit koud liet. Bij de Boerenpartij zelfs 51% van de kiezers. By de andere partijen ongeveer een kwart of meer. 1 het kabinet-Cal OVERHEIDS UITGAVEN Niet minder dan 61% van de Neder landse kiezers vindt de overheidsuitga ven te hoog en wensen een verlaging. Ook bij de socialistische partijen Is deze groep in de meerderheid. Bij de PSP zelfs een grote meerderheid van 72%. Een kleine groep van de kiezers wenst verhoging van de overheidsuitgaven. Hier gaan de socialistische partijen voor op. gevolgd door de PSP. Uitgaven te hoog Voorstander van Voorstander van verhoging der verlaging uitgaven Boerenpartij 78'. PvdA j 2% PSP 72% PSP li', WD 99% ARP fS O'66 w: Boerenpartij 7', CHU 61'. CHU J', KVP 57'. D'66 7'. PvdA 56% KVP ARP 36% VVD s%

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7