Meningsverschillen over „Assen" en „oecumene HOFNAR VERDER GAAN OP WEG NAAR EENHEID Huisman terug naar Curacao Belangrijke taken van predikanten Uw probleem is het onze.... Armeense bisschoppen stalen manuscripten Meer protesten tegen beurzen op zondag jEen ivoord voor vandaag En zij naderden het dorp, waar zij heengingen, en Hij deed, alsof Hij verder zou gaan. En zij drongen sterk bij Hem aan en zeiden: Blijf bij ons. want het is tegen de avond en de dag is reeds gedaald. En Hij ging binnen om bij hen te blijven (Lucas 24 28, 29). Wat een voorrecht, als Christus ons levenspad, dat uit zich zelf ten dode neigt, komt kruisen en ons trekt uit de macht der duisternis tot Zijn wonderbaar opstandingslicht, ja steen koude harten doet ontbranden met de vuurqloed van Zijn Geest. Dat overkwam de Emmaüsgangers. De vreemdelingdie met hen meegelopen was, deed, alsof Hij verder zou gaan. Maar Hij kón niet verder. Hij moest heden in dit huis zijn. Hij had hen door de trekkingen van Zijn liefde al onlosmake lijk vastgesnoerd aan Zijn Middelaarshart. Daarom dwongen zij Hem „Blijf bij ons". De liefdedwang van de Vorst van Pa sen blijft nooit zonder uitwerking in de zijnen, maar wordt beantwoord door liefdedwang. Zij kenden Christus nog niet als de Opgestane en toch voel den zij, dat Hij het was. „Was ons hart niet brandende in ons, terwijl Hij onderweg tot ons sprak?" zeiden ze later. Daarom: ..Blijf bij ons." Ze waren thuis gekomen, maar toch niet echt thuis, wanneer Hij niet met hen meeging. Zonder Hem ging het niet. Hoe is het met ons? O God, hoe kunt U bij mij komen? Ik heb niets aan te bic den, dan slechtheid. Maar wij hoeven niets aan te bieden. Toen Christus binnenkwam bij de Emmaüsgangerswerd Hij zelf meteen de gastheer. Wij lezen vandaag Jozua 2 1-14. Enquête onder geref. predikanten toont: 55 J an onze kerkredactie) UTRECHT De gereformeerde predikanten zijn allesbehalve unaniem als er gesproken wordt over afschaffing van de leeruitspraak van Assen-1926 en toetreding tot de Wereldraad van Kerken. Maar ze staan vrijwel unaniem achter christelijk onderwijs en confessio nele politieke partijen, in tegenstelling.tot de pastoors, die daar niet zo bijzonder voor voelen. De meest gelezen niet-gereformeerde auteur is prof. dr. H. Berkhof, op de verre voet gevolgd door bisschop John T. Robinson met zijn „Eerlijk voor God". Dit alles is gebleken tijdens een enquête onder 150 gereformeerde predikanten en 150 pastoors en ka pelaans, gehouden samen door de sociologische afdelingen van de Vrije Universiteit en „Nijmegen". Gisteren verklapte ir. C. Boeke stijn de eerste resultaten op de tweede dag van de gereformeerde predikantenconferentie. De volledige uitslag van deze enquê- 1e is nog niet bekend. Die moet door een Leidse computer samengesteld wor den. Maar enkele gegevens had dr. Boekestijn, lector in de sociale psycho logie toch al wel weten uit te rekenen. De enquête is gehouden onder predi kanten die jonger dan 40 of ouder dan 50 zijn. Een opmerkelijk verschil tus- beide groepen was al dat de oude hun werk als veel belangrijker za gen dan de jongeren. Bovendien werd geprobeerd de uitkomsten te vergelij ken tussen predikanten op het echte platteland, de kleine steden en de gro te steden. Zeer binnenkort zullen 300 gemeenteleden dezelfde vragen moeten beantwoorden als de predikanten. Wat is belangrijk? Nederlandse dienst in Pretoria PRETORIA In de Nederduits Hervormde Kerk van Pretoria in Zuid-Afrika heeft onlangs dr. J. F. Stutterheim de eerste dienst in het Ne-1 derlands gehouden. De Raad van Immigranten heeft omi dergelijke diensten gevraagd en voort aan zal er in Pretoria eens in de drie maanden een Nederlandse dienst wor den gehouden. Waarschijnlijk zullen andere gemeen ten dit voorbeeld volgen ten gerieve van de Nederlandse immigranten. AMSTERDAM De genezings-evan- gelist Piet Huisman, die enkele weken geleden niet toegelaten werd in Surina me. is gisteren teruggekeerd naar zijn werk op Curacao. De reis werd betaald door de administrateur van de stich ting „Stromen van Kracht", de heer P. Vlug. Suriname heeft reeds eerder leiders van deze organisatie de toegang tot het land ontzegd, onder andere de evangelist Karei Hoekendijk. Op Cu racao worden zij wel toegelaten. Zondag begint in Australië een e- vangelisatiecampagne van de Bap tisten, die in het hele land tegelijk wordt gehouden en twee maanden zal duren. De 261 gemeenten zullen wor den gediend door 202 predikanten, waarvan er enkelen voor de gelegen heid uit Nieuw-Zeeland zijn overgeko- (Van onze kerkredactie) In de enquête werden de predikanten negen taken voorgelegd. Hen werd gevraagd te zeggen wat de belangrijkste waren. De aller belangrijkste mochten ze een 9 en de onbelangrijkste een 1 geven. Zo ontstond een statistiek waaruit valt af ie lezen wat predikanten onder de veertig 40) en bonen de vijftig (-ƒ- 50) belangrijk en onbelangrijk vinden. Taken 40 50 1. Preken e.d8.6 8.8 2. Pastoraal werk 8.2 8,6 3. Niet-pastorale bezigheden 3.7 4.5 4. Evangelisatie 6,8 6,8 5. Catechisatie 7.7 8.1 6. Studeren, lezen, mediteren 8,0 8,4 7. Organisatie 4,7 4,7 8. Kerkeraadsvergaderïngen 5,3 5.7 9. Meerdere vergaderingen 3,7 4,9 dikanten was dat vrijwel een uitge maakte zaak. Maar de pastoors waren nog al eens tegen chtistelijk onderwijs en hechtten beslist minder aan hun Katholieke Volkspartij. Opleiding In deze enquête kwamen heel wat wensen naar voren voor aanvullende vakken in de theologische opleiding die ze genoten hadden. Zeventig pro cent van de geënquêteerden achtten het beslist noodzakelijk dat de aanstaande predikanten beter getraind worden in de omgang met mensen. Een iets kleiner percentage sprak zich uit voor meer maatschappelijke vakken. Velen zagen die als nodig, maar minder predikanten vonden ze absoluut noodzakelijk. Groot was ook het aantal predikanten dat de theolo gische studenten organisatie-techniek wil bijbrengen. Er waren er zelfs vrij veel die meenden dat een predikant beslist een begroting moet kunnen le zen. Andere wensen waren: meer aan dacht voor geestelijke stromingen, an dere godsdiensten en sekten en voor kerkmuziek. De enquête polste de predikanten op wat zij zagen al6 het belangrijkste van hun werk. Preken vonden ze vrijwel allemaal het belangrijkste, al meende toch een enkeling dat een niet-predi- kant dat ook wel kan doen. Andere\Boekeri belangrijke taken die ze niet graag anderen overlaten zijn de belijde-1 De auteurs die bij deze gereformeer- j nis-catechisatie en het bijstaan van stervenden. Veel minder belangrijk en velen zou den dat graag aan anderen overlaten achtten de 149 geënquêteerden de ge wone catechisatie, bezoeken aan bejaar den en evangelisatie-huisbezoek. Ook het gewone huisbezoek stond laag ge- 1 noteerd. Maar wei vindt de meerder- heid dat de predikant de mensen met geestelijke- en gezinsmoeilijkheden moet bezoeken. Predi kant-pastoor Hoewel dr. Boekestijn zich hoofdza kelijk beoerkte tot de resultaten van de enquête onder de gereformeerde predikanten, gaf hij wel een aantal op vallende verschillen tussen deze predi kanten en de pastoors. De gereformeerde predikanten hech ten heel wat meer waarde aan de mon digheid van de gemeente dan de pastoor. Die vinden een mondige paro chie meestal wel leuk, maar vrezen dan erg veel last te krijgen met eigen zinnige gemeenteleden. Ook verschilden predikanten er pastoors sterk van mening toen hun gevraagd werd naar hun visie op het christelijk onderwijs en de confessione le partijvorm. Voor gereformeerde pre- Brieven die niet cijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels worden ttogeslo- Reactie van lezer: Als administra teur ener Hervormde Gemeente las ik met belangstelling de vraag inza ke de kerkelijke bijdrage, te meer daar genoemde percentages een op merkelijke overeenkomst tonen met die in onze gemeente. Uw antwoord lijkt mij echter niet in zijn geheel juist. Aan hel sloï verklaart u namelijk verzekerd te zijn. dat de gevraagde bijdrage nergens meer dan 2 pet. bedraagt. Dit zal ongetwijfeld zo zijn. Vermoedelijk heeft u hier het oog op 2 pet. van het inkomen. De door onze gemeente gevraagde bij drage gaat echter zoals de vra gensteller het ook aanduidt over het inkomsten- en/of loonbelasting- bedrag. Dit is een groot verschil. In het algemeen zal een bijdrage van l'/t 2 pet. van het inkomen aanmerkelijk meer zijn dan 8 pet. van het ink./loonbelastingbedrag, in het bijzonder voor kleine inkomens. Onze gemeente heeft de voorkeur gegeven aan het vragen van een bijdrage, berekend naar het be lastingbedrag; immers hierin is zo wel de kinderaftrek als aftrek we gens bijzondere lasten verdiscon teerd. hetgeen bij opgave van het inkomen niet het geval is. Dank aan de lezer, die ons heeft medegedeeld dat het boek Aller afschrapsel over de Afscheiding geschreven is door Udo en uitgege ven door J. W. Boevenga en Zn. te Sneek. Verzoek van lezeres: Kent ie mand het gedichtje, dat ik indertijd van mijn grootmoeder leerde maar nu grotendeels vergeten ben? Het heet ..Het gulden uurslag" of iets dergelijks. Daarin komen de volgen de regels voor: Slaat de klok één. 't maakt ons indachtig: Er is maar ééne God Almachtig En één Zaligmaker zoet. Prof. Kooiman niet naar de Wartburg (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Luther-kenner prof. dr. W. J. Kooiman is voor een ernstige operatie in een ziekenhuis op genomen. Het gevolg is dat hij zeker niet de feestrede kan houden op de Wartburg. als daar op 4 mei de kerke lijke herdenking is van het feit dat 450 jaar geleden de Reformatie begon. Prof. Kooiman had tevens beloofd reisleider te worden van een ge zelschap dat een bezoek zou brengen aan Oostduitse reformatie-monumen ten. Ook deze taak zal hij niet op zich kunnen nemen. Hoewel de operatie goed verlopen is en prof. Kooiman zich naar omstandigheden goed voelt, wil zijn geneesheer beslist niet dat hij dan al een zware reis zal ondernemen, Rabbijnen willen niet naar Rome JERUZALEM Opperrabijn Jit- schak Nissim van Israël heeft er zijn afkeuring over uitgesproken, dat de komende vergadering van de Euro- pese rabbijnenconferentie in Romel NEW YORK wordt belegd. Hij vindt deze stad hierjkaanse negerleider dr. Martin Luther niet geschikt voor, omdat volgens ve- King is van plan nog dit jaar een pel len „Rome is gebouwd op da vernieti- grimstocht te organiseren voor negers I ging van Jeruzalem". inaar het Heilige Land. Hij wil daar! JERUZALEM, JORDANIË Twee Armeense bisschoppen en een Armeense christen zijn door de Jordaanse aanklager beschul digd van het stelen van de 23 ma nuscripten, die onlangs in Londen zouden worden geveild. Er kwam zo'n groot verzet tegen de ver koop van deze oude met de hand geschreven bijbels, dat ze aan de patriarch van Jeruzalem zijn teruggegeven. De beschuldigden zijn de 83-jarige bis- Pelgrimstocht van King naar Heilige Land schop Souren Kemhadjiari en bis schop Schnork Kalustian, die in 1959 archivaris van het Jeruzalemse patri archaat was. In dat jaar zouden ook de manuscripten zijn verdwenen. Gebleken is dat 28 van de 130 waarde volle manuscripten gestolen zijn. Door Londen zijn er 23 terug gestuurd, zodat er nog vij fzoek zijn. Alle manuscripten zijn eerst naar Turkije verdwenen. Het ziet er niet naar uit dat het in Jordanië tot een reohtszaak tegen beide bisschoppen zal komen, diefstal had plaats in 1959 en koning Hoessein heeft in april 1965 een alge mene amnestie afgekondigd. Persbe richten uit Jordanië zeggen niet waar de beide bisschoppen zich op het ogenblik bevinden. de predikanten heel hoog staan geschreven zijn prof. dr. G. C. Berkou-| wer en prof. dr. Herman N. Ridderbos. Dan komt er lange tijd niets en dan j dr. Kuitert op de voet gevolgd door prof. dr. H. Berkhof. Bisschop Robinson neemt een plaats i boven J. H. Bavinck en pas onder aan verschijnen andere namen. Opval lend is dat vrijwel geen buitenlandse auteurs de aandacht krijgen. Het ziet er naar uit dat Karl Barth gelezen wordt via de bril van Berkouwer. Synode-uitspraken Volgens de enquête voelt 48 procent niets voor een synodale uitspraak over kernwapens. Van de anderen wil 37 procent een uitspraak tegen en tien procent een uitspraak voor het ge bruik van de atoombom. Veel meer belangstelling is er voor een synodale uitspraak over rassenge- lijkheid. Tachtig procent, meent dat de synode daar iets over moet zeggen. De meesten willen natuurlijk zich uitspre ken tegen apartheid, maar er is nog enkele predikant die beslist voor apartheid is en dat ook gezegd wil Verreweg de meerderheid (60 pro cent) meent dat de synode niet het voorbeeld van paus Paulus moet vol gen door zich voor meer gelijke inko- uit te spreken. Zes en twintig procent wil dat wel en drie predikan ten willen dat de synode zich tegen deze gedachte verzet. Over de „pil" wil ruim veertig pro cent geen uitspraak, 53 procent wil een synodale uitspraak voor het ge bruik en 5 procent is er tegen en wil dat de synode dat ook ronduit zegt. Conferentie over evangelisatie ZEIST Van 16 tot 18 mei wordt in „Woudschoten" te Zeist de jaarlijkse ge reformeerde evangelisatieconferentie ge houden. Gesproken zal worden over „Beeldvorming van de kerk" (welk beeld heeft de buitenkerkelijke van de kerk en van de gereformeerden in het bijzonder?) en over het gébruik van de Bijbel bij de evangelisatie. Op de jeugddag 17 mei zal de jeugddienst onderwerp van gesprek zijn. Sprekers zijn mejuffrouw dis. J. Gier veld, sociologe, de heer J. G. Bos. staf functionaris van het Nederlands Bijbelge nootschap en ds. P. B. Suurmond van het Evangelisatiecentrum. BOUQUET ^HOFNARpRODUKTEN^SLU.TENOr4s^ (Van onze soc.-econ. redactie) ZEIST De heer E. van Tel lingen, voorzitter van de Christe lijke Bond van Patroons in het Meubileringsbedrjjf, fulmineert deze week in zijn vakblad tegen de openstelling van vakbeurzen op zondag. Hij constateert, dat er in onze christelijke kringen een duidelijk waar neembaar verzwakt normbesef bestaat en een slapheid in levensstijl. Eigen lijk vindt hij dit het grootste gevaar. Daardoor vinden zaken als openstel ling van vakbeurzen op zondag zo ge makkelijk ingang. Protesteren staat in onze moderne tijd zo „principieel" en „eigengereid". Men wil vooral „ruim" zijn. Gods gebo den zijn immers „tijdgebonden". Het jaarbeursbestuur kiest geen par tij. Dat is erg gemakkelijk, aldus de heer Van Tellingen. „Maar wij vinden dit pertinent onjuist en leugenachtig. Het bestuur verhuurt tooh de gebou wen en kan bepalen, dat beurzen 's zondags gesloten moeten zijn." Verontrusting rusting ontstaan door deze gang zaken en men heeft zijn afkeuring uit gesproken. De heer Van Tellingen staat hier ten volle achter en hoopt, dat de Christe- lijke Middenstandsbond stappen zal dernemen om aan deze ongewenste si tuatie een duidelijk halt toe te roepen. Ook de christelijke werknemersorgani saties zullen alles in het werk moeten stellen om verdere afglijding te voorko- Plannen bestaan ook al om toonza len op zondag open te stellen. Dan kan ook moeilijk meer voorkomen worden, aldus de heer Van Tellingen, de zon dag te gebruiken voor allerlei andere reclame- en propaganda-activiteiten om nog maar te zwijgen over C mee gepaard gaande verkapte ciële activiteiten. Bezwaarden. met name protes tants-christelijke standhouders, behoe ven 's zondags niet op de Utrechts» beurzen aanwezig te zijn, aldus da 1 heer Van Tellingen, maar wel moeten zij hun stands verlicht houden. Ton meer voor herv.- geref. zending (Van onze correspondent) UTRECHT De Gereformeerde Zen- dingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk ontving vorig jaar ƒ137.457 meer dan in 1965. De bruto-inkorasten waren vorig jaar ƒ1.151.718. Dit bedrag werd bijeengebracht ir hervormde gemeenten, behorende tot de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. De collecte op de dingsdag bracht 33.922 op. De classis Harderwijk spant als ouds de kroon. Hier werd ruim ƒ175.000 ingezameld. Maar ook de classis Maastricht, waar niet één bondsgemeen- te is. bracht nog bijna tweehonderd gul den bij elkaar voor dit zendingswerk. De bekende Ameri- 55 Hij vindt het bezwaarlijk, dat het Vaticaan in Rome een dominerende positie inneemt. Vermoed wordt, dat hij wil voorkomen, dat de rabbijnen' tijdens het congres hun opwachting bij het Vaticaan moeten maken. Opperrab bijn Nissim heeft het de paus erg kwa lijk genomen, dat hij bij zijn bezoek aan Israël in 1964 hem niet bezocht heeft. Een woordvoerder van het rabbinale hooggerechtshof in Israël heeft al la-i ten weten, dat rabbijnen uit Israël de conferentie in Rome zullen mijden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (2e studenten pred. pl.-toez.i: Tj. Bijlsma te Warfhui- zen; te Hoevelaken: J. Vroegindeweij te Goudswaard. Aangenomen naar Soest, als pred. v. bijz. werkzaamh. 'Zonnegloren»: L. de Ru. woonachtig te Middelburg. Bedankt voor Buitenpost (toez.): J. Dol. godsdienstleraar herv. kweekschool te Assen: voor Bodegraven (vac. A. den Hartogh - toez.»: H. A. v. Bemmel te Ol- debroek; voor Rotterdam-Delfshaven (vac. ir. D. Hartvelt»: Ph. J Stoutjesdijk te Hellendoom. GEREF. KERKEN Beroepen te Uithuizen: G. Manenschijn te Broeksterwoude (Fr.): te Kampen '4e pred.pl.»: W M. Bakker te Zuidwolde GEREF. KERKEN (vrQgem.) Beroepen te Berkel-Rodenrijs: W. Wie- renga te Zuidbroek-Veendam. Bedankt voor Voorburg: C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde: Th. Rutters te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk: A. Vergunst Ite Rotterdam-centrum: t eWoerden: D. Hakkenberg te Dordrecht: te Leerdam: iG Schipaanboord te Apeldoorn. I Bedankt voor Kootwiikerbroek: J. Ka rens te Nieuwerkerk (Z.). dan preken op de Olijfberg en op de j berg in Gaiilea, waar Jezus de Bergre de zou hebben uitgesproken. Beide toespraken zijn bedoeld als een oproep tot de wereld voor gelijke rechten voor de verschillende rassen en voor vrede onder de volkeren. (Van onze onderwijsredactie) ARNHEM „Een afwijkende minderheid, die probeert met een rookbom afscheid te nemen van het raadlidmaatschap om een rookgordijn te leggen rondom haar eigen fiasco, staat in geen enkele verhouding tot de goedwillende studerende en werkende jeugd. Een belangrijk deel van die jeugd is intensief bezig met de proble matiek van de veranderende maat schappij, en dat met de dynamiek van deze eeuw." Dat zei de heer D. H. Dutmer. voorzitter van de Protestants-Chris telijke Onderwijzersvereniging van morgen in Arnhem op de 14de jaar vergadering. Beroering Er is de laatste jaren met stenen gegooid in vele vijvers, zoals de theolo gische en de politieke. De opgroeiende jeugd had daarin een actief aandeel. De jonge mens wil zelfstandig oorde len. ook al heeft hij dringend behoefte aan zijn medemens, die ais klankbord kan fungeren. i Sprekende over de beroering in de HRT WFTR IN riTRIlPA (theologie, vroeg de heer Dutmer zich minir* f of wij in staat zijn het nod.ge elan Max. temp. °P te brengen om ons opnieuw te be weer cisteren Neeriia» zinnen op de theologische waarde die RESJJ**™ JiïÜfïü»1 i? iwe van huis "h hebben meegekregen. Amsterdam regenbui '9 J Z'^n wii nog bereid te gaan studeren om Kerk van vijf bii vijf meter LONDEN De kleinste kerk van Engeland en misschien wel van de wereld is die van Lulling- ton bij Eastbourne in Sussex. De kerk is vijf bij vijf meter biedt plaats aan twintig perso- I nen. Hoewel het dorpje Lulling- ton al eeuwen geleden verdwe nen is. worden er nog eens in de maand diensten gehouden. v< namelijk voor toeristen. Archeologen hebben nu t dekt. dat het eeuwenoude kerkje een deel moet zijn geweest van het koor van een kerk. die in de twaalfde eeuw door brand is woest. onze houding te bepalen tegenover al les wat zich aandient? Wij bewijzen onze jeugd geen enkele dienst wanneer we de uitkomsten van de evolutietheorie van onze christen-bi ologen en christen-theologen verbor gen houden. De jonge mens laat zich niet veel meer wijsmaken, de boekwin kel is tegenwoordig een zelfbedie ningszaak. waarin hij te kust er. te keur kan grasduinen. Niet bevorderlijk De PCOV is als de jeugd, zij wil expansie en het oude doorbreken, al dus de heer Dutmer. Zij wil ook ver der gaan op de weg naar eenheid, om dat zij er van overtuigd is, dat ver doorgevoerde splitsing in allerlei belan gengroeperingen niet bevorderlijk is voor de ontwikkeling van het protes tants-christelijk onderwijs. Wie in deze veranderende maatschap pij verantwoord onderwijsbeleid wil voeren zal de eenheid moeten roeken, in welke vorm dan ook. Daarom is de structuur van een nieu we allen omvattende organisatie van lesgevenden in principe aanvaard. Uit voerig ging de heer Dutmer vervolgens in op de enorme autonome kostenstij ging van het onderwijs. Zonder enige verbetering zal dat in 1970 ƒ5843 mil joen vragen. Als er dan nog enige van de meest urgente wensen van de prioriteitenlijst van minister Diepenhorst worden ver meld, komen we tot een bedrag dat de zes miljard ruim overschrijdt. Wij doen, zo zei de heer Dutmer, daarom nogmaals een dringend beroep op de regering alles te doen om onderwijs aan te passen aan de i van de maatschappij. Herscholing Onlangs is bepleit, zo zei de heer Dutmer, dat academici van tijd tot tijd naar de universiteit zouden moeten te rugkeren om hun vroeger verworven kennis op te halen. Voor de takken van onderwijs beneden universiteit en vhmo geldt diezelfde wens. Kleuterleidsters, onderwijzers en le raren gaan veertig en meer jaren hun gang zonder ooit verplicht te zijn ge weest zich op de hoogte te stellen var. de onderwijskundige ontwikkeling. De vrijwillige regeling die bestaat, voldoet niet, omdat die slechts de honderden bereidwilligen bereikt en niet de dui zenden, die een nascholing juist het meest nodig hebben. Voor de tiende keer, aldus de heer Dutmer, brengen we hier de onhoudba re positie van het hoofd der school ter sprake, een positie die niets te maken heeft met die van een leider en de lachlust van het bedrijfsleven opwekt. Tenslotte ging de heer Dutmer in op de grote problemen waarvoor het voortgezet onderwijs staat. In officiële regeringsstukken wordt nu reeds gesproken over temporisering van de kostenverhogende maatregelen. Hij besloot met de wens dat het hui dige ulo en vglo en ook het beroeps onderwijs onder dezelfde omstandig heden als het vhmo aan de opbouw van het nieuwe voorgezette onderwijs moeten kunnen beginnen. Mindszenty zal legatie niet verlaten BOEDAPEST De rooms-ka- tholieke primaat van Hongarije, kardinaal. Mindszenty. heeft woensdag zijn 75ste verjaardag gevierd, nog steeds binnen de muren van de Amerikaanse lega tie in Boedapest. Niets wijst erop, dat de kardi naal van plan is zijn bal lingschap in het stukje Verenig de Staten in Boedapest op te ge ven of zijn ambt als primaat van Hongarije neer te leggen. Waarschijnlijk zal hij dus geen gebruik maken van het pauselijk decreet, dat iedere bisschop we gens het bereiken van hoge leef tijd kan aftreden. Mindszenty schijnt vastbeslo ten te zijn tot het einde van zijn dagen in de legatie te blijven, waar hij zijn toevlucht zocht na de Hongaarse opstand van 1956. De kardinaal is waarschijnlijk een van de eenzaamste mannen in Boedapest. Hij brengt de tijd door met studie en het schrijven van zijn herinneringen. Eens per dag maakt hij een wandeling in de kleine tuin. Sinds 1960 heeft de Hongaarse regering het standpunt ingeno men dat de primaat zal worden toegestaan zijn vrijwillige bal lingschap te beëindigen op voor waarde dat hij zijn functies neer legt. Echter noch de paus, noch Mindszenty zelf wil deze voor waarde accepteren. De kardi naal, een fel tegenstander van eerst het nazidom en later het communisme in zijn land heeft steeds geweigerd de legatie te verlaten tenzij hij van de com munistische regering volledige re habilitatie en concessies voor de Rooms-Katholieke Kerk ver krijgt. Hogeschooldag op 11 mei onze medewerkers) „Bedreigingen (Van een KAMPEN - sen voor het christelijk leven" onderwerp, dat dit jaar centraal zal staan op de hogeschooldag van de Ge reformeerde Kerken. De dag wordt donderdag 11 mei in de Burgwalkerk gehouden onder lei ding van curator ds. D. van Enk uit Veenendaal. Na een korte bidstond zal de rector prof. dr. J. L. Koole de fata vermelden. Daarna zullen dr. F. H. von Meyen- feldt, godsdienstleraar te Hilversum, en ds. K. A. Schippers, directeur van de Nederlandse Gereformeerde Jeugd raad. het onderwerp inleiden, dat 's middags onder leiding van Drof. dr. A. D. R. Polman in discussie komt. Aan dit gesprek nemen deel prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. dr. G. Th. Rothuizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2