Lucyshow morgenavond in kleuren te zien Tv-debat ^Dampo spelling Puzzelboek iFr Privé-trofee van J. B. Broeksz mayo YRUinG 31 M\AKT V>67 NCRV WAAGT EXPERIMENT TINTENKEGEL VTA ZENDER LOPIK Commentaar Alweer politiek i de ac- nroepen, rowel voor radio als televisie, wordt in deze dagen voornamelijk verdeeld tussen de binnenlandse politiek en de Engelse olie-overlast. Vooral de poli tiek is in het geding en er wordt menig nootje gekraakt over alles wat samen hangt met de kabinetsformatie. Hier bij leveren de verschillen van inzicht in de ARP ruime pratensstof. Gisteravond kon men er weer het nodige over horen in een door Herman Wigbold geleid debat in Achter het nieuws van de VARA. Vertegenwoor digers van diverse politieke richtingen bespraken nog eens de mogelijkheden tot nieuwe partijconstructie, zulks mede naar aanleiding van het VU-rap- P°Dr. Bruins Slot was er om de ARP te verdedigen en hij had er de handen vol aan. Veel nieuws kreeg men, door de veelheid van ethergesprekken, niet te horen. I Tegenover de bewering van dr. Bruins Slot dat men een bevredigen- I der partijvorming kan bevorderen met handhaving van de bestaande politieke I groeperingen (zoals de progressie bin nen de ARP aantoont) stelde drs. j Gruyters van D'66 dat er eerst grond wetswijziging dient te komen, omdat I de Nederlandse politiek devalueert en J de democratie daardoor in gevaar De eenakter „Cécile, of School voor I vaders" bleek toneeltechnisch wat ver ouderd van opzet, met veel terzijdes en de nodige peroonsverwarringen. Het bood, bij heel smakelijk spel van Kees Brusse en Ina van der Molen, een I uurtje vrij onschuldig amusement en daarom toas het jammer dat regisseur Ton Lensink onnodige profanie niet achterwege heeft gelaten. Dit had het stukje niét geschaad en veel kijkers ergernis bespaard. Fijn en origineel vonden we daarna de moderne uitvoering van het destijds zo omstreden ballet ..De wonderbaar lijke mandarijn" in opvatting van de Deense choreograaf Flemming Flindt. Vooraf was er een sympathiek inter view met deze jonge kunstenaar, wiens werk van bijzondere begaving spreekt. I In prachtig uitgedachte ruimtelijke décors kwam het ballet fraai tot leven, mede dank zij de hoge kunst van de I ballerina Josette Amiel en Flindt zelf, j die de mandarijn danste. Niet minder viel te genieten van het' pianospel van de Hongaa'rSè Annie Fischer (eveneens een Deense registra- tie) dat het VARA-programma besloot. SWETLANA WIL IN INDIA WONEN BERN Stalins dochter, Swetlana, wil in India wonen. Welingelichte zegslieden hebben dit gisteren in Bern gezegd. Swetlana verblijft intussen nog altijd in Zwitserland. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Omdat de NCRV geen kostbaar aandeel heeft gehad in de Paasprogramma's, heeft zij 40.000 kunnen beschik baar stellen voor de aankoop van een Amerikaanse zogenaamde tin- tenkegel, die het mogelijk maakt één uur kleurentelevisie uit te zenden. Voorwaarde is, dat het uit te zenden programma al in kleuren is opgenomen. Daarom koos de NCRV een aflevering van de Lucy show die, evenals Batman en Bo nanza, in kleuren wordt gemaakt. Morgenavond zal men het experiment kunnen zien via Nederland I tussen 8.40 en 9.05 uur. indien men zich de kleine moeite van uiterst eenvoudige toestelbe handeling wil getroosten. ..Liever hadden wij groot èn klein een genoegen willen doen door voor eenmaal Swiebertje" in kleuren uit te zenden vertelt ons NCRVs voorzitter ds. mr. J. Ozinga, „maar dan zouden er veel meer kosten bij zijn gekomen. De aankoop van ie tintenkegel. die bovendien per spe ciaal vliegtuig uit New York naar het vliegveld Hilversum moet worden over gebracht (een normaal lijntoestel mag in Hilversum niet landen) drukt al zwaar genoeg op ons budget". Stage gelopen „wy zyn gedwongen, een Amerikaans kleurenprogramma voor ons experiment te gebruiken en wij rekenen op de hulp van twee NTS-technici, de heren J. Blom en R. Dolman, die juist zyn teruggekeerd van vier maanden stagelopen bij het net work NBC. waar zy hebben geleerd met de kostbare tintelkegel te werken De twee technici vertellen ons zelf, wat een tintenkegel eigenlijk is: „Het is een soort kogelvormig, hol stuk alumi nium, waarin laserstralen zijn samenge perst' onder ultraviolette werking. In Amerika worden ze wel in vooriaad ge houden. maar nooit gewoon gebruikt. Zij dienen als noodmaatregel, yoor als een hoofdzender plotseling zou uitvallen wan neer er een duur reclameprogramma aan ^Grohf adverterende concerns kunnen niet het risico lopen dat hun programma wordt onderbroken door storing. Daarom is in elke hoofdzender zo'n tinteikegel gemonteerd. Via een drukknop in het technisch centrum van het network kan de kegel in werking worden gesie'd. Het is pas één keer voorgekomen, dat men dit moest doen." „De tintelkegel is heel teer en moet in een bed van watten worden vervoerd. Er mag geen licht en geen warmte by ko men. Met watten en al gaat de kegel In een gesloten koelemmer de fabriek uit. De vlucht naar Nederland wordt zo ge regeld, dat de aankomst van het vlieg' tuig vannacht om half ééi 1 is te t De tintenkegel wordt geborgen in de magnetische driehoeksklep, die gelukkig il in de zender is ingebouwd en die la ter ook voor de gewone kleurentelevisie zal worden gebruikt. Zen uurwerkje kan ie werking van de kegel precies af stemmen. Ontvangt nu de zender de Lucyshow, dan beginnen de laserstralen te werken". Ze zitten er nonchalant over te pra ten. de beide heren, maar de spanning is nu al op hun gezichten te zien. Het is bepaald geen klein karweitje, te mani- ouleren met een uiterst breekbaar instru ment als een tintenkegel. die f 4<\000 Half lachend geven ze toe. dat ze na tuurlijk wèl blij zullen zijn, als het ding goed en wel op z'n plaats zit. De mon tage zal ongeveer 20 minuten duren. Aanwijzingen Wat u moet doen, om de kleuren ook te kunnen opvangen, is het volgende. U behoeft er geen klcurentoestel voor te hebben, want de stralen van de tinten kegel beïnvloeden uw antenne. Daarom is het mogelijk, dat de kleuren in een gebied van 120 km rondom de zender Lopik sterker zullen zijn dan verderop in het land. U moet zorgvuldig de breedte var. uw beeldbuis meten en die vermenigvuldigen met 2. Op 1,25 meter afstand vóór het scherm plaats u nu bankjes of kleine tafeltjes, waarop u een gewone stearine- icaars zet (geen vetkaars) in een kande laar of andere kaarsehouder. Het gaat nu om de juiste afstanden, zodat de straling van het kaarslicht in :ontact komt met de straling van de beeldbuis. Is uw beeldbuis 59 cm breed, dan hebt u dus met 2 vermenigvuldigd 118 cm gekregen. De kaarsen moeten dan, van de pit af berekend, precies 118 cm jit elkaar staan. Het midden van de 118 :m moet gelijk zijn aan het midden van de beeldbuis. De afstand tussen de kaars- lijn en de beeldbuis moet overal 1.25 me- den. onder wie Koningin in de provincie, burgemeester J. G. Boot. omroepautoriteiten. predikan ten en pastoors van alle Gooise kerken alsmede de directie van Philips zijn uit genodigd. Men heeft ook prins Claus en enkelr van zyn vrienden een invitatie gezonden om dc uitzending in de studio te komen bijwonen en het NCRV-bestuur hoopt, dat deze zal worden aangenomen. Lukt het experiment, dan zal na afloop de erewijn rondgaan en ontvangen de genodigden een kleine zilveren herinne ringsmedaille. in het eigen NTS-Iaborato- rium vervaardigd. Wij mogen de NCRV dankbaar zijn voor dit bijzondere initiatief, dat de hui selijke gezelligheid op zaterdagavond niet weinig zal verhogen. Direct na het pro gramma. vóór de show, ,,'t Blijft Hol lands" begint, zal de voorziter van de NTS. de heer E. A. Schüttenhelm, in een I kort gesprek met ds. Ozinga de resulta ten van deze spectaculaire proefneming doorpraten. Voetbalreportage ook via radio HILVERSUM De voetbalwedstrijd Nederland Oost-Duitsland, op woensdag 5 april a.s. in Leipzig te hou den, wordt ook via de radio rechtstreeks uitgezonden en wel tussen 4.55 en 6.55 uur op Hilversum II. In het Zentral Stadion zullen als Ne derlandse verslaggevers aanwezig zijr. Theo Koomen en Wim Hoogendoorn. LUCYSHOW tintenkegel zorgt voor kleur BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN KIND De hoogte van de vlam moet 5 cm boven de onderrand van de beeldbuis uitsteken. Kunt u deze hoogte niet precies riVM treffen, probeert u het dan door boeken VyA van verschillende dikte op bankje of t feitje te leggen. Het beste kunt u vó kwart voor 7 (als de tv begint) alles klaar hebben, dan behoeft u om 8.4r leen maar rustig de kaarsen aan te ken. De kleuren komen langzaam Slaagt de NCRV-proefneming dan i heldere kleuren VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 7.00 uur tienerprogramma Telixer. 7.30 uur Bijbelprogramma. 8.20 uur Piste, variété met o.a. een grote honden- 9.05 uur Bonanza. 9.5512 uur documentaire over Vietnam. Nederland 2 AVRO 8.05 uur tienerprogramma Vjoew. 8.30 uur danswedstrijd in Amsterdam, laatste regio nale finale. 9.10 uur actualiteiten. 9.20 uur Dean Martin-show met o.a. als gast Louis Armstrong. VANAVOND TE HOREN Genodigden In de studio grootbeeld-toestel Hiervoor moeten vier kaarsen worden gebruikt van bijzondere dikte. Het ex periment zal een feestelijk tintje krij gen. doordat een kleine schare genodig- In het donker „Wij staan dan met een auto op het vliegveld en gaan regelrecht naar :1e zen der Lopik. waar we de montage ver richten. Dat moet bij donker gebeuren, j Kruis woord-puzzel zonder zwart Hilversum I VPRO en VARA Ronduit. 8.05 uur jazzmuziek uit Rotterdam. radio- en 9.00 uur Toscanini-herdenking: klassieke composities dactie) (Beethoven. Haydn, Brahms e.a.) door Ame- n, vara ,ai rikaanse orkesten gespeeld. .t! H uur lichte platen in Prettig Weekend 'del tv-redactie) Oei HILVERSUM VARA's voorzitter 1 J. B. Broeksz heeft in zijn kwaliteit e 9 van president van dc Europese Radio Unie een persoonlijke wissclprijs erk beschikbaar gesteld voor de afdeling Drt Jeugdkoren in de jaarlijkse wedstrijd ga voor amateurkoren „Le;t the peoples ilefe sing". haai Het is een zilveren zangvogel. De fi- nale van de wedstrijd, vroeger door de s jj BBC maar sinds enkele jaren door de 5 p ERU zelf georganiseerd, valt in mei. idat Meest punten De hoogste trofee, bestemd voor het Ikoor dat de meeste punten haalt, is de Rose Bowl. De koren gaan niet ]zelf ter wedstrijd, maar zenden uitvoe ringen op banden in. Van deze banden orden voor de finale halfuurspro- ramma's samengesteld, die door bij ERU aangesloten landen kunnen orden uitgezonden. De NRU zal enke le van deze programma's in de komen de zomer ten gehore brengen. Er zijn bij de wedstrijd drie afdelin gen: jeugdkoren, mannen- of vrouwen koren en gemengde koren. In deze cate gorieën doen dit jaar voor Nederland mee het Haags Jeugdkoor onder lei ding van Marius Borstlap, het. R.lc. Jon- gemannenkoor uit Bergen op Zoom en het Strijps Kamerkoor uit Eindhoven. DUITSE PRIJS VOOR NRU-OMROEPKOOR (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aan e< maanden geleden op de plaat de uitvoering van de Mattheus Passion van Bach door het Groot Omroepkoor en het Concertgebouworkest onder lei ding van Eugen Jochum, is de „Preis der Deutschen Schallplattenkritik 1966" toegekend. Deze prijs werd gegev ling koormuziek. Horizontaal: 1. lomp - meisjes: 2. vrucht - zijtak Douro; 3. soort van hert - goedertierenheid; 4. onbekende - lidwoord - plaats in Duitsland; 5. lid van de voormalige Raad van Indië - ontkenning (Eng.); 6. afgelegen - fami lielid - tocht of uitstap; 7. boomloot - oude lengtemaat - lichaamsdeel; 8. kop pelriem voor jagershonden - voor- naamw. - aanw. voornaamw.; 9. soort van hond - zwakke - voorzetsel. Vertikaal: 1. plaats in Gelderland; 2. plaats in Groningen - nieuw (Gr.); 3. plaats in Gelderl. - telwoord; 4. voorschrift - gebruikt men voor het land; 5. glijvoertuig - wiersoort; 6. spijskaart - hoekbalkon; 7. zijtak Do- - soort van hert - lidwoord; 8. plaats in Gelderland - dat is (alk. Lat.) - voorzetsel; 9. voorzetsel - zoon van Seth - meisjesnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. makreel, 2. inertie. 3. ellende. 4. regelen. 5. leiband. 6. offerte. MIER- LO-LEENDE. HILVERSUM avond van woensdag 5 april 9.20 en 10.15 uur op Ned. 2 een tele visiedebat over de recente voorstellen tot spellingswijziging uitzenden. De discussie, waaraan diverse letterkundi gen deelnemen, staat onder leiding van Han Lammers. Als gewoonlijk wordt voor dit debat weer studio Bellevue in Amsterdam ge- kozen. Wanneer de uitzending begint zal het gesprek al geruime tijd aan de gang zijn: het start om 8 uur. Een klein werkcomité, daartoe uitge nodigd door het maandblad „De Gids", bereidt een concrete motie voor welke ter discussie wordt gebracht. In dit werkcomité hebben zitting Renate Ru binstein, Gerrit Kouwenaar, Harry Mu- lisch (namens de Gidsredactie) en dr. C. Kruyskamp. Het grote comité dat aan het debat deelneemt en bezwaren heeft tegen de spellingsvoorstellen bestaat uit de letterkundigen J. Bern- lef. Godfried Bomans, Remco Campert, Simon Carmiggelt, Kees Fens, prof. H. A. Gomperts, prof. dr. W. Hellinga, W. F. Hermans, dr. C. Kruyskamp, Gerrit Kouwenaar, Aad Nuis, A. Roland Holst, Renate Rubinstein, dr. Victor E. van Vriesland. Ewald Vanvught en Jan Wolkers. Er zal tijdens de uitzending een adres worden opgesteld en kijkers wor den in de gelegenheid gesteld, adhesie daarmee te betuigen. Z.-Afrikapater niet uitgewezen PRETORIA De Zuidafrikaanse overheid heeft gisteren ontkend dat de Nederlandse pater Th. Hunink, leider van een r.k.-gemeenschap in een bui tenwijk van Windhoek, het land is uit gezet. Wel is toegegeven dat een ver zoek van de geestelijke zijn ver blijfsvergunning te verlengen werd ge weigerd. Pater Hunink is inmiddels naar Rome vertrokken. Hilversum II NRU 8.00 uur operettemuziek. 8.55 uur twee generaties politie-agenten ontmoeten elkaar. 9.15 uur volksmuziek uit India. 10.40 uur kamermuziek. 11.20 uur Radiorama, satirisch-cultureel programma. Als hij in zo'n neerslachtige stemming in de spiegel van het eigen leven kijkt, is hij geneigd zichzelf te beklagen. Een enkele maal gaat hij daarbij zo ver. dat hij zijn tweede huwelijk een mislukking acht Dan denkt hij: ik had beter alleen kunnen blijven. De zorgen waren minder en aan Machteld had ik meer dan een goede huishoudster. Ook nu overweegt hij: het zou beter zijn geweest als ik niet was hertrouwd. Hij loopt doelloos door het atelier, waar het op deze grijze winterdag te donker is om te werken. Na het middagmaal, dat hij samen met zijn vrouw en schoon moeder heeft gebruikt, is hij nog even in de kamer blijven zitten. Daarna is hij naar het atelier gegaan, waar zijn leerling alweer geduldig verf stond te wrijven. Hij heeft er even bij staan kijken en toen gezegd: „Wat moeten we met al die verf doen?.... Er is toch niet te werken met dat donkere weer". Daarna heeft hij de jongen naar huis gestuurd- „Je moeder kan je nu misschien beter gebruiken dan ik", heeft hij gezegd. Nu is hij alleen. Het is stil in de werkplaats. Onder de schouw gloeit flauw slechts het vuur. Hijvoeltnuook.dat het koud is. Hij werpt een paar blokken hout in de haard en denkt onderwijl: de jongen heeft hier staan werken. Hij zal wel hinder van de kou hebben gehad- De vlammen slaan een bewegende roze gloed door het vertrek. Ze verwarmen het ook maar desondanks blijft hij zich onbehaaglijk voelen. Misschien komt het doordat hij niet werken kan. dat hij van binnen zo akelig koud is. Het is net of de warmte van het vuur niet de kracht heeft om door zijn huid heen te dringen. Hij zou het liefst naar bed Hij moet ineens aan Machteld denken. Ze is uit zijn leven verdwenen. Iemand kan echter uit het leven verdwijnen, doch nimmer uit de herinnering. Het is ook helemaal zijn bedoeling niet om te proberen haar daaruit weg te bannen- Integendeel hij schept er behagen in om haar naar zich toe te halen in de verbeelding. Hij staat met de rug naar het vuur en het gezicht naar het venster. Doch zijn ogen zien niets. Het is alsof ze zich hebben gesloten om hem met Machteld alleen te laten. Wat het houtvuur niet vermag te doen, bereiken zijn dromen. Ze verwarmen hem. Ze blazen een smeulend vuur in hem op tot een laaiende brand. En als er is geklopt en Maartje, de dienstmaagd, het hoofd naar binnen steekt, brengt hij verward haar komst in verband met de gedach ten die tot rode vlammen zijn geworden. „Kom binnen, Maartje", zegt hij schor. En nog eens: „Kom binnen...". Hij geeft er zich geen rekenschap van. dat zijn uitnodiging een ongewone is en haar verbaasde blik ontgaat hem. Wat hij slechts ziet is dit, dat zij binnentreedt en de deur achter zich sluit. Ze staat vlak bij hem- Hij behoeft slechts een arm te strekken om haar om het middel te kunnen vatten. Doet hij het?... Hij weet het niet Het lijkt hem of de kamer om hem heen wegdraait. Het is hem ook of zijn keel wordt dichtgesnoerd. Hij weet het meisje heel dicht bij zich: hij ruikt de geur van haar kleren. Naast zijn oor hoort hij haar tech. Heel even maar. Want dan is er haar stem die hem ontnuchtert en zegt: „Ik moest zeggen, dat er bezoek voor u is". Ineens is er een afstand. Hij staat hier en zij staat daar. Ze heeft de deurknop in de hand. Ze herhaalt: „Er is bezoek." Heeft hij haar naar zich toegetrokken? Of heeft hij dit slechts in gedachten gedaan?... Hij probeert een antwoord op deze vragen te vinden, doch slaagt daarin niet. Verwezen zegt hij: „Zo, zo..." En dan: „Wie is er?" „Heer Van Aelst met een vreemdeling", antwoordt ze. En ze laat erop volgen: „Ik denk, dat die vreemde ook een schilder is." Hij is nu weer geheel zichzelf. Hij vraagt: „Waarom denk je dat?" „Och, zo maar", zegt ze ontwijkend. „Hij ziet er zo zwierig uit" „Laat ze maar vlug binnen", zegt hij; zonder op haar laatste opmerking in te gaan. Als Maartje de deur achter zich heeft dichtgetrokken, valt het hem op hoe donker het in het atelier is, terwijl het nauwelijks halfdrie kan zijn. Er zal sneeuw komen, denkt hij, terwijl hij naar de tafel gaat en een paar kaarsen aansteekt. Als de kaarsvlammen wat meer licht in het ver trek hebben gebracht, werpt hij nog een stuk of wat blok ken hout op het vuur in de haard. En als een regen vonken knetterend opspat, laat Maartje de bezoekers binnen. Evert van Aelst heeft een jonge man bij zich. Hij is misschien vijfentwintig jaar oud. schat Carel, en hij schijnt bij Maartje goed in de smaak te zijn gevallen. Hij ziet althans dat het meisje, voor ze de deur sluit, een steelse blik werpt op de jongeman, die zich omdraait en haar blik met het opsteken van een hand beantwoordt Het ergert hem. (Wordt vervolgd) Robots LONDEN Drie uitgangen van het onder grondse station Hammersmith in Londen zijn uitgerust met de eer ste automatische kaartencontroleurs. De machines, die de j menselijke controleur innemen, „le zen" magnetische gegevens op de uit een automaat getrokken plaats- In de loop van de zomer zullen ook andere stations met deze con trole worden uitgerust. Bovendien worden overal meer kaarten- en wisselgeldautomaten aangebracht. SUKKELTJE EN BRUUNKE 49. „Laten we maar te voorschijn komen, hij heeft ons toch te pakken" zucht Stikkeltje berustend Bruunke neemt gauw zyn laatste hapje soep. „Voor uit dan maar; mijn honger is tenminste over" zegt hij. „Zo jongelui, ik zoek jullie ovi zegt Dikkie Dribbel. „Het blazen van niet-stuk-gaande zeepbellen staat niet in het Wetboek van Strafrecht, dus.gcsteld. Sikkeltje betaalt de soep aan|ruf, Zljn voor de pjantekwanties" zeat jullie zyn vrij! Sikkeltje lacht opge- Vette Pollepel. „Nu moeten we vlug Bruunke zoreeiiik lucht. naar Ouwe Pim de Tovenaar" zegt hij. „Dat valt dan mee" zegt hij gerust-1 „Als we maar bij de rhododendron te-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15