HELFT VAN ONS VOLK: PREMIER ZELF KIEZEN Britse stranden voor de zomer schoongemaakt Uitzenddienst van ds. Hage Grieks kabinet afgetreden CH verontrust over twee publikaties DUITSERS BEKENNEN OVERVALLEN OP BENZINESTATIONS Miljoenste auto passeert de Rijk moet beroep doen op kapitaalmarkt NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 196T Een VU-onderzoek heeft uitge wezen dat een meerderheid van ons volk zich uitspreekt voor een kabinet met de PvdA. Ook blijkt dat veel kiezers die voor het eerst naar de stembus gingen, de voor keur gaven aan D'66. Onderzoek Vrije Universiteit Zestig procent voor referendum (Van onze parlementsredactie) ^MSTERDAM Het Nederlandse volk hecht grote waarde aan ons parlementaire stelsel. Men is echter ontevreden over de wijze waarop ons politieke systeem werkt. De helft van de kiezers meent dat men ook de minister-president moet kie zen. Zestig procent wenst dat voor sommige vraagstukken een referendum wordt gehouden. Een meerderheid van de Neder landse kiezers heeft zich na de Kamerverkiezingen van 15 fe bruari uitgesproken voor een kabinet met de PvdA. cent deze partij. De D'66-stemmers hebben ongeveer even vaak voorkeur voor de PvdA (39 procent) als voor de VVD (43 procent) als kabinets partner. Een en ander blijkt uit het rapport „De Nederlandse kiezers in 1967", dat is opgesteld door het sociaal wetenschappelijk instituut van de Vrije Universiteit. Hierin zijn de resultaten opgenomen van de lande lijke enquête die van 16 februari tot 9 maart in 64 gemeenten is gehouden. Bij het onderzoek waren ongeveer 4300 kiezers betrokken. Het stond onder leiding van prof. dr. G. Knij pers en dr. A. Hoogerwerf. De Ne derlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek gaf hier voor een subsidie. SCHOKKEND Prof. Kuijpers deelde gisteren de pers mee dat de verwerking van al het materiaal nog enige jaren in beslag zal nemen. Er zullen in de loop van de tijd nog meerdere studies verschijnen. De hoogleraar wees erop dat sommige re- sultaten wellicht schokkend zullen zyn. Hij hoopte evenwel dat dit onderzoek positief zal worden ontvangen en als serieus uitgangspunt voor bezinning zal worden gebruikt. Uit het onderzoek blijkt dat de kie zers veel kritiek hebben op de over heid: te veel formulieren aan de lo ketten. onvoldoende zuinigheid en te grote traagheid. Ongeveer 53 procent van de ondervraagden is het eens met de uitspraak dat de overheid zich met veel te veel dingen bemoeit. Een meerderheid van 61 procent (afkomstig uit alle partijen) wenst verlaging van de overheidsuitgaven, terwijl 70 procent een consequente verlaging van de belastingen wenst. Vraagt men welke uitgaven omlaag moeten, dan worden vooral de defen sie-uitgaven genoemd. Voor verhoging komt Verkeer en waterstaat in aan merking. Het rapport van de VU-politicologen besteedt vooral aandacht aan de wis selende kiezers. Hierbij is men uitge gaan van de stemgerechtigden die in 1967 op een andere partij stemden dan bij de verkiezingen voor de Provin ciale staten in 1966. Onder hen zijn vooral veel personen van 25 tot 30 jaar. Alle inkomensklassen boven de 9.000 per jaar zijn vertegenwoor digd. DORDRECHT Ds. W. A Hage uit Lippenhuizen, die de Verenigde Pro- testantie Gemeente in Nieuw Nickery inrenparti). Haar grootste stemmenver Suriname zal dienen, wordt zondas- »i.« time 7J ai. d. KVT ivond in de Grote Kerk >n Dordrecht bevestigd. De kerkdienst begint om ven uur. Voorganger is ds. J. A. van aer Meiden te Dordrecht, die zelf predikant in Paramaribo is geweest. Het vertrek van ds. Hage is vastgesteld op 14 april. ATHENE De Griekse interim-ka binet van Ioannis Paraskevopoulos is gisteren afgetreden. Premier Paraske vopoulos bood koning Konstantijn het ontslag van zijn regering aan tijdens een audiëntie. Oorzaak van de val het interim-kabi net, dat de algemene verkiezingen moet voorbereiden, was een geschil tus sen de twee belangrijkste leden van de coalitie, de rechtse Nationale Raóikale Unie en de Centraal-linkse Unie van het Centrum. Konstantijn heeft het ontslag aan vaard. De KVP behaalde winst op de Boe- grootste stemmenver- D'66. Zij die de KVP De Koningin, die in Uddel een wijkgebouw van de diakonessen- arbeid opende, werd daarbij door de kleinste genodigden op dit feest toegezongen. Na afloop dankte ze daar op de haar eigen, charmante wijze voor. Wat ver legen staan de kleintjes erbij. Na afloop hun commentaar: „Een hele lieve, gewo lies ging verlieten, gaven vooral als reden op het optreden van deze partij nacht van Schmelzer. De PvdA boekte winst ten koste van de PSP. Haar verlies ging vooral naar D'66. De ontevredenen over de PvdA von den dat de leiders van de partij waren tegengevallen. De grootste stemmenwinst van d( VVD kwam van de KVP. Haar grootste verlies ging naar D'66. Ook de ex- VVD-kiezers bleken vooral ontevre den over de partijleiding. ARP De grootste winst van de ARP kwam van de CHU. Haar verlies ging met name naar D'66. Zij die de ARP ver lieten gaven als reden op dat hun niet duidelijk was wat de ARP wilde. De CHU boekte winst ten koste de PvdA en de Boerenpartij. Haar grootste stemmenverlies ging dus naar de ARP. De winst van de Boerenpartij kwam gelijkelijk van de KVP en de PvdA. Haar grootste verlies ging naar D'66. De ex-Boerenpartij kiezers verklaar den dat de leiders waren tegengeval len. en dat het beleid niet duidelijk was. D *66 D'66 behaalde winst ten koste van alle partijen, maar vooral van de VVD. Van de jonge kiezers die in 1967 voor het eerst stemden, koos twintig pro- Helft geen interesse van de samenleving in ons land ant woordt 55 procent met: de vrijheid. De gelijkheid wordt genoemd door 22 precent en 17 procent van de onder vraagden zegt: mijn geloof. Het rapport merkt op dat nog niet geheel duidelijk is wat uit al deze cU- Het rapport meent dat het succes fers moet worden geconcludeerd. Men van D'66 wellicht verklaard kan wor- acht de uitkomst echter belangrijk zo den uit het diepgaande democratise- wel voor socialistische-, liberale-, als ringsstreven dat onder de kiezers confessionele partijen, blijkt te leven. Voorts achtte 36 pro-I cent van de kiezers de tegenstelling Het percentage niet-politiek geïn teresseerden bedroeg 46. Dit was lager dan wel eens wordt vermoed. Een reden tot vreugde is dit echter niet, aldus het rapport. De belangrijkste problemen in Ne derland zijn volgens de ondervraag den de werkloosheid en daarna de wo ningnood. Als derde volgt de politieke partijen of wel het partijbestel. Dan komen vraagstukken als de inflatie, de overbevolking en de inkomensver deling. Zodra men aan de kiezers vragen voorlegt over voorstellen die hun gro tere zeggenschap geven, krijgt men de hoogste percentages: de gekozen mi nister-president (50 procent); de ge kozen burgemeester (53 procent) en het referendum (61 procent). Confessionele partijen Het beeld van de confessionele par tijen komt in deze enquête niet duide lijk naar voren. Het gunstige beeld de ARP en het ongunstige van de KVP schijnen hier tegen elkaar in te 48 procent van de ondervraagden ontkent dat christelijke partijen min der duidelijk zijn dan niet-confessio- nele groeperingen; 31 procent beves tigt echter deze vraag; 68 procent van de kiezers is van oordeel dat christe lijke partijen nodig zijn; terwijl 42 procent de bijbel een goede wegwij zer voor de politiek acht, verklaart 44 procent zich hier tegen. Voorts meent 66 procent van de ondervraag den dat geloof en politiek gescheiden moeten zijn. De stemmers op de confessionele partijen zijn niet eenstemmig over de vraag of een kabinet met de PvdA erin voorkeur verdient boven een ka binet met de WD. De KVP-kiezers prefereren de PvdA met 40 tegen 3( procent. Daarentegen geeft de ARP- aanhang met 45 tegen 32 procent de voorkeur aan de WD. Ook in de CHU blijkt voorkeur voor de WD te be slaan 43 tegen 30 procent. Slechts 13 procent van alle confessionele kie zers vindt dat het „lood om oud Beginsel Handelsreizigers stappen weer uit categorale FE WO (Van sociaal-economische redactie) UTRECHT De Nederlandse christe-1 lyke vereniging van handelsreizigers en handelsagenten NCHV is nog geen jaar an de categorie Federatie van werk- nemersorganisaties, maar het bestuur is i al van plan er 1 juni uit te stappen. j De NCHV was voorheen aangesloten bij het CNV, maar omdat de vereniging in het kader van de bedrijfstaksgewijze organisatie niet wilde opgaan in de Ne derlandse christelijke beambtenbond, verliet de NCHV het CNV. Omdat de vereniging toch ergens op landelijk niveau wilde meepraten, sloot zij zich vorig jaar aan bij de FEWO, een centrale van categorale bonden, die zich niet bij NW, NKV of CNV willen voe gen. Na voor een proeftijd van een jaar aangesloten te zijn geweest, zal het NCHV-bestuur op 13 mei de ledenverga dering voorstellen uit de FEWO te tre den Naar het oordeel van het bestuur is de FEWO te veel links gericht en gaat zij te veel de kant uit van de Nederlandse Vakccn'rale van weleer. Trap van eigen jonge mensen Britse brandweerlieden en mili tairen in een bootje voor de kust, volledig ingesloten door de olie. De bijna vruchteloos lijkende strijd wordt taai volgehouden. i onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op de jaarver gadering van de Christelijk Histori sche Kiesvereniging hebben de leden op voorstel van voorzitter W. Wiegers gisteravond hun ernstige ongerustheid uitgesproken over twee publikaties. Naar de mening van een aantal leden wordt met name de heer Beernlnk ten onrechte scherp en vernederend aangeval len: „Het geeft geen pas een hardwer kend man na de verkiezingen nog een dolkstoot in de rug te geven. Het Is voor al betreurenswaardig dat deze trap na van CH-zUde wordt gegeven", aldus de voorzitter. De heer Wiegers was gevallen over een artikel in het februari-maart num mer van De Jonge Nederlander, het blad van de Christelijk Historische Jongeren Organisatie. Daarin wordt de heer Beer- nink beschreven als een man die niets uitvoert. Eenzelfde tendens nam de voor zitter waar in het Algemeen Dagblad, waarin de journalist P. A. Bouwmeester een gesprek weergeeft met Koos Huyser, landelijk voorzitter van de CHJO. Men besloot een protestbrief te schrijven naar de redactie van De Jonge Nederlander. Het andere artikel gaf aanleiding tot langdurige discussies. „Vooraanstaande jonge mensen uit de CH schijnen allerlei ongenoegens in de pers te moeten zetten. Dat dienen we te bestrijden. Nu wc bij de laatste verkiezingen hebben verloren, moeten we naast en niet tegenover elkaar staan", aldus de voorzitter. Zwanezang Verf gegooid naar Humphrey ROME Anti-Amerikaanse beto gers hebben gisteren in Rome een plastic-zak met gele verf gegooid naar de Amerikaanse vice-president Humphrey. Het incident deed zich voor toen Humphrey en zijn echtgenote het ope ragebouw wilden binnen gaan. Een be ambte van het gebouw kreeg de verf over zich heen. Een jonge Italiaanse communist werd aangehouden op beschuldiging m het gooien met de verfzak. Voor het verspreiden van vlugschrif ten tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam werden nog acht demonstran ten gearresteerd. Geen bommen op Torrey Canyon Gooise gemeenten werken samen HILVERSUM De gemeenteraden van Hilversum, Bussum, Huizen, Naar- den, Laren en Blaricum hebben giste ren besloten een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Het rechtspersoonlijkheid bezittende gewest „Gooiland" kan bindende richt lijnen vaststellen met betrekking tot de woningbouw, vestiging van in dustrieën, kantoren en bedrijven, bestemming van gronden, aanleg ne verbetering van land- en waterwegen, recreatie en water- en luchtverontreini ging. LONDEN De Britse regering heeft gisteren de intergouverne mentele organisatie voor de scheepvaart verzocht zo spoedig mogelijk een herziening voor te bereiden van de bestaande scheep vaartwetgeving, dit met het oog op de ramp met de mammoet tanker Torrey Canyon. er de gevolgen van de waterveront reiniging, althans wat het toerisme betreft. Hij meende dat de stranden bij Cornwall nog voor het seizoen groten deels zouden zijn schoongemaakt. Het reinigingswerk verloopt sneller dan te voren mogelijk was geacht. Watervisser De Waterwisser, een scheepje van de Shell, zal worden ingezet om de haven van Falmouth aan de Engelse zuidkust van olie uit de Torrey Cany- on te ontdoen. De Waterwisser is don- pen met olie ot andere gevaarlijke la-lderda, in ylaardlngen aan boord van ding door zeeengten, waar schipbreuk de kustvaardrr Colette geladen, nadelige gevolgen kan hebben voor de' omliggende kuststroken. Ook zou de Britse regering aandringen op herzie ning van de verzekeringsbepalingen. Intussen heeft de Britse regering ook besloten geen bombardementen meer uit te voeren op de wrakstukken van de gestrande Torrey Canyon. Nu zal de olie alleen nog met chemische mid delen worden bestreden. De minister van binnenlandse zaken, Jenkins, was optimistisch gestemd AMSTERDAM Met de arres-; Toen bovendien bij een nauwkeurig tatie van drie Duitsers, twee j0n- onderzoek van d€ auto nog een oude gens en een meisje, heeft de Am sterdamse politie de overvallen op benzinestations of pogingen daartoe, die de afgelopen veertien dagen in Hoogwoud, nabij Delftl^ de twee knapen „„„«„stemde en bij Rotterdam werden ge-niet de signalementen van de twee pleegd, opgehelderd. De verdach- overvallers op het benzinestation in Het is drie jaar geleden ontwikkeld en doet, indien nodig, af en toe dienst in de petroleumhavens van Rotter dam. Het ontwerp van de ruim 14 ter lange en 4 meter brede Waterwis ser tot dusver het enige van dit type is van de Bataafse Internatio nale Petroleummaatschappij N.V. (Koninklijke Shell Groep) in Den Haag. Aan weerszijden is het schip uitgerust met vangarmen. Door met in V-stand opengeklapte armen met snelheid van ongeveer drie kilo meter per uur voorwaarts te varen wordt een strook water ter breedte an twintig meter schoongemaakt. Vlak vóór het scharnier is een in- dameskous met enkele haren erin te voorschijn kwam. meende de recher che. en naar later bleek terecht, eer goede vangst te hebben gedaan .Bij het nakijken van de politiebladen het licht, dat het uiterlijk ten zijn de 21-jarige U. K., de 20- jarige A. A. en het 17-jarige meis je A. T., allen uit Kiel. De basis voor hun ontmaskering legden enkele agenten van het bu reau J. D. Meijerplein. Deze kregen in de nacht van dinsdag oi woensdag argwaan, toen zij de jonge lui op de Prins Hendrikkade met een bus benzine zagen sjouwen. Al spoedig bleek, dat de brandstof was gestolen uit een geparkeerde auto en bestemd was om de wagen v. jongelui weer op gang te helpen. Dameskous Hoogwoud. Na een langdurig verhoor vielen zij ten slotte door de mand. De jongelui bekenden niet alleen in Nederland overvallen te hebben gepleegd, maar ook in Frankrijk, o.m. in Perpignan. Het meisje bleef bij deze overvallen in de auto zitten en maakte zich nuttig als uitkijkr Voorts hebben de jongelui bekend zich te hebben schuldig gemaakt aar talrijke diefstallen uit auto's. Ir Duitsland worden ze bovendien nog ge zocht voor diefstal van sigaretten. Zij zullen vandaag worden overgedragen ^an de rijkspolitie in Hoogwoud, die i hen nog nader aan de tand zal voelen. laatspleet, waardoor de tussen de vangarmen verzamelde olie met wa ter in het ruim gezogen wordt. De binnengekomen vloeistof stroomt lang zaam door het ruim, zodat de olie kan opstijgen en een olielaag op het water kan vormen. Aan het eind van het ruim wordt het water op de bodem weer buitenboord gepompt. Het ruim met een opslagcapaciteit van twin tig ton kan binnen een kwartier met olie gevuld zyn, bij een olielaag van drie millimeter dik. De verzamel de olie moet dan naar de wal of in een lichter worden gepompt. Het scheepje is niet zeewaardig en kan dus alleen in havenbekkens en op binnenwateren worden gebruikt. vinger op hebben we wel eens nodig." Een ander geluid was dat de partij haar zwanezang zou zingen, in dien niet naar de stem van de jongeren werd geluisterd. Naar de mening van sommigen slaat de CH bij de jeugd te weinig aan en dient men bij een kritisch geluid niet direct te ageren. Tot slot besloot men in dezelfde brief naar aanleiding van het artikel in De Jonge Nederlander, een zekere ongerust heid uit te spreken over uitlatingen' van personen uit de CHU in een blad dat de CH-beginselen niet voorstaat. De kiesvereniging is van plan een bij eenkomst te beleggen voor jongeren met als spreker wika I. Kandel uit Bunnik over „Heeft de CH nog wel zin". Het re sultaat van de discussies zal in een rap- Kort worden uitgebracht aan het hoofd- estuur. De jaarverslagen van secretaresse me juffrouw A. den Duik en van penning meester G. Sluyter werden in dank aan vaard. Bij de bestuursverkiezing zUn de aftredende leden mr. D. J. J. den Hartog, J. van Noort en G. Sluyter herkozen. Na de pauze hield men een nabeschou wing over de Tweede-Kamerverkiezingen. Daarna namen de bestuursleden J. Jap- pes en G. Sluyter het op in een politieke Ïuiz tegen de raadsleden J. Ligthart en i. de Snaijer. Hoofdkwartier Shape nu gesloten PARIJS Het eerste geallieerd* hoofdkeartier dat in vredestijd ont stond - het Europese hoofdkwartier van de NAVO (SHAPE) te Rocque- court, ten westen van Parijs, is gis teren officieel gesloten. Het hoofdkwartier zal met ingang van vandaag zijn werk voortzetten vanuit de nieuwe vestiging te Casteau (België). Bij het strijken van de vlaggen der veertien NAVO-landen, de Franse drie kleur en de groene Shape-vlag, dankt* generaal Lyman Lemnitzer de Fransen die in de loop der jaren hebben bijge dragen tot het succes van het NAVO- hoofdkwartier. De stafchef van de Franse strijd krachten, generaal Ailleret. zei, dat het hoofdkwartier indertijd was opgericht toen de indruk bestond van een „on middellijk agressiegevaar". Maar bij de vermindering van dit gevaar is d* handhaving van een geallieerde militai re organisate niet langer gerechtvaar digd, zo zei hij. Geen Nederlandse films naar Cannes AMSTERDAM De jonge cineasten Wim Verstappen en Pim de la Parre, Sireen Strooker en Roelof Kiers noe- het niet minder dan een schan daal, dat de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft besloten dit jaar geen Nederlandse films naar het internationale filmfesti val in Cannes te sturen. Daardoor is in kringen van Neder landse filmproducers ongerustheid ontstaan. Verstappen meent, dat dit besluit te maken heeft met ervaringen in vorige jaren, toen films, die door het ministerie waren uitgekozen in Cannes werden geweigerd Mogelijk is het ministerie bevreesd opnieuw presti geverlies te lijden en heeft het daarom besloten maar geen films in te zenden. Verstappen zegt in zijn communiqué: „Zo geeft men zich over voordat d* slag gestreden is." Hij wijst daarbij op het grote commerciële belang, dat het vertonen van Nederlandse films in Cannes heeft, omdat daar veel films gekocht en verkocht worden. „Het besluit van de minister heeft dan ook ernstige consequenties, niet al leen voor het cultureel aanzien van onze films, maar vooral voor de finan ciën, en is op een wel zeer ongelukkig moment genomen. Een aantal Nederlan ders bereikt met grote krachtsinspan ning, dat hier nu oorspronkelijke film* worden gemaakt, die overal opvallen, maar de minister weigert eenvoudig mee te helpen dit brok cultuur te exporteren." „Een dergelijke ingreep van de over heid op zaken die voor het filmbedrijf van het grootste belang zijn is op zijn minst merkwaardig." De heer Verstap pen is van mening dat het noog tijd i* dat het bedrijf zich hierop gaat bezin- In de Duitse auto troffen dc politic mannen twee alarmpistolen, een lucht-SOUBURG Dc direkteur-generoal j drukpistool. een stiletto en enkele Ne- van het ministerie voor cultuur, recrea- derlandse kentekenplaten aan. wat vol- tie en maatschappelijk werk, dr. G. doende aanleiding vormde om het trio Hendriks, zal op donderdag 13 april 's op het bureau aan een nader verhoor middags om half drie het bejaarden- te onderwerpen. 1 centrum „Bachtenpoorte" openen. Kind verdronk in de Waal OPIJNEN s= Donderdagmiddag is in de Waal onder Opijnen de vierjarige Amoldus Aldus verdronken. Het jonge tje was met zijn zusje en enkele ande re kleuters bij het zogenaamde haven tje, een kleine insteek van de rivier, aan het spelen. Daarbij moet hij van de glooiing in het water zijn gegleden. De kinderen liepen hard weg. om omwonenden te waarschuwen. Dreg gen had geen resultaat. Dit werk werd later voortgezet met assistentie van de waterpolitie. Gisteravond was het stof felijk overschot nog niet geborgen. Stage in Canada van jonge boeren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Maandagmiddag 3 april vertrekt de eerste groep jonge boeren voor een stage van enkeie maanden per schip naar Canada. Be halve dit gezelschap van de „Jonge Boeren Stage" zal ook een groep vai het „Algemeen Jongeren Programma' vertrekken. Een en ander gaat uit van de drie centrale plattelandsjongeren organisaties. Dit jaar zullen ruim 120 jonge boe ren in Canada gaan werken om daar leef- en arbeidsgewoonten te leren ken nen. De stages zijn zo opgezet dat de deelnemers alle kosten zelf terugverdie nen. NUMANSDORP Vandaag zal de mil joenste personenauto van dit boekjaar de Haringvlietbrug passeren. Het boekjaar loopt van 1 juli tot en met 30 juni. Vorig ging de miljoenste auto op 1 juni de brug; dit jaar dus precies twee maanden eerder. DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid ir. M. A. Geuze (c.h.) heeft de mi nisters schriftelijke vragen gesteld over de voorgenomen opheffing van en kele spoorlijnen. Hij vraagt of reke ning is gehouden met bestaande of toe komstige belangen van een regionaal gespreid industrialisatiegebied voor Zuid-Limburg, de Achterhoek en N oor d-Groningen. In 1966 fl,6 miljard meer uitgegeven EINDHOVEN Het Rijk zal binnenkort een beroep op de ka pitaalmarkt moeten doen. Dat kan ook, want de kapitaalmarkt is in middels voldoende ruim gebleken om in de behoeften van de ge meenten te voorzien. Premier Zijlstra zei dit gisteren bij de opening van een nieuw kantoor van de Boerenleenbank in Eindhoven. De huidige situatie vraagt volgens dr. Zijlstra voor 1967 met name een behoed zaam financieringsbeleid. De belasting ontvangsten blijven met 600 miljoen ach ter op de ramingen. Grote bedragen van de begroting voor 1966 moesten naar 1967 worden overgeboekt. Alles bij elkaar is aan financiering van het tekort uit kortlopende middelen niet te ontkomen. Dit is ook conjunctureel juist. Deze bedragen zouden echter te veel oplopen wanneer niet tevens een beroep op de kapitaalmarkt zou worden gedaan. Of zich daarnaast ook nog een zekere consolidatie reeds in 1967 zal voordoen, hangt voor een belangrijk deel af va mate waarin uit buitenlandse bronnen ordt ingetekend op staats- en gemeen telijke leningen. In ieder geval zal da tendens tot rentedaling, die zo heilzaam Is voor onze economie, zich voortzetten, aldus prof. Zijlstra. Belastingen Inmiddels heeft het ministerie van fi nanciën meegedeeld, dat in 1966 ruim 1.6 miljard gulden meer is uitgegeven dan in 1965. In 1966 leverden de salarismaatrege len van het overheidspersoneel met 700 miljoen de grootste bijdrage tot deze uitgavenstijging. Ook ging er 600 mil joen meer naar het onderwijs. De woningvoorschotten namen toe met 300 miljoen tot 1.800 miljoen en de militaire kasuitgaven stegen met 76 mil joen tot 2.790 miljoen. miljoen. Dit moet geheel worden toege schreven aan de hogere belastingontvang sten. De mindere opbrengst door de ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting werd meer dan gecompenseerd door de extra-ontvangsten uit de op 1 januari 1966 in werking getreden dekkingsmaat regelen. voor een groot deel bestaande uit verhoging yan de indirecte belastingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11