ZEILSCHIP MERCATOR HALF JAAR IN ROTTERDAM Oegstgeest blijft bij beroep tegen zandwinning-Menten RAI gooit roet in „Kamp Houtrust" Grofvuil in Oegstgeest wordt thans opgehaald Steun begraafplaatsen met forse bedragen NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1967 DE TROTS van zeevarend België: het zeilschip Mercator. Tot eind sep tember zal deze 35 jaar oude barkentyn afgemeerd liggen aan de kade bij de Spido, waar het schip als blikvanger zal dienen. Na een 13 uur durende tocht op motorvermogen (vaart 8 mijl per uur) vanuit Oostende gezeild kan er niet worden omdat daartoe de vakkundige bemanning ontbrak kwam de ranke driemaster in Rotterdam aan. Het voormalige schoolschip is voor publiek te bezichtigen. Aan boord is een expositie en i met cadetten van de zeevaart- De 1600 vier kante meter zeil doek van de Mer cator zijn sinds 1960 niet meer gehesen. In dat jaar besloot de Belgische rege ring namelijk het opleidingsschip voor cadetten van de zeevaartschool uit de vaart te nemen. Een eco nomische exploi tatie was niet meer mogelijk en de veiligheid van de opvarenden was niet volledig meer gewaar borgd. De Mercator werd vervangen door twee vracht schepen, de IJzer 3n de Foercolten. Dp die schepen trijgen de toe komstige Belgi- ;che zeelieden nu hun praktijk, een leerschool die ech ter minder hard is dan die od een zeilschip. Op een volge- tuigd zeilschip, laverend in stormweer, wor den nog altijd de beste zeelieden gekweekt. Die mening is men in ons land ook in brede kring toegedaan, maar van een zeilend schoolschip is hier toch nooit iets gekomen. Op dat punt heeft het qua zeevaart weinig betekenende België ons flink de loef afgestoken. Vijftien cadetten en vijf ouderen hebben de Mercator vanuit het Oost- endse marinedok naar de Boompjes gebracht. Onder hen de drie mensen die de laatste tijd in Oostende het stilliggende schip hebben „bemand": de kapitein, een onderhoudsman en iemand die de bezoekers van het schip kaartjes en souvenirs verkoopt. Want een taak heeft de Mercator nog altijd. Dankzij het Nationaal Co mité voor Zeevaartpropaganda heeft België z'n laatste zeilschip kunnen Oscar Heintjens (54), die perma nent voor het onderhoud aan boord Is (ook in Rotterdam), bij het stuurwiel. „De man van Rio" - kostelijke film LEIDEN De bezoekers van de K. en O.-film van de maand hebben zich gisteravond in Camera kostelijk gea museerd met „De man van Rio", een parodiërende film van Philippe de Broca, waarin met allerlei bekende filmstijlen heerlijk de draak wordt ge stoken. Hoofdrolspeler is Jean-Paul Belmon- do, die als eenvoudige jongeman in een merkwaardig complot verzeild raakt. Van Parys gaat het naar Brazilië, waar een uitermate spannende achtervolging plaats heeft. Daarbij is volop gelegen heid dwaze en dolle dingen te laten zien. Overigens last De Broca ook nog een interessante kennismaking in met de wonderlijke architectuur van nieuwe hoofdstad van Brazilië. Scheppingskerk Pinksteren open LEIDERDORP Naar wij verne men, zal de eerste kerkdienst in de nieuwe Geref. kerk worden gehouden op zondag 14 mei, eerste pinksterdag. De opening van de kerk is bepaald op woensdag 10 mei. Op maandag 8 mei zal gelegenheid tot bezichtiging wor den gegeven. Vast staat dat ook de Hervormde Gemeente voor haar diensten van dit centrum gebruik zal gaan maken. Hoe dat tal worden is nog niet te zeggen. Het overleg daaromtrent is nog niet ten einde. Jubileum M. L. v. cl. Kwaak LEIDERDORP Gisteren kondig den wij ihet 25-jarig jubileum aan van de bode M. L. van der Kwaak. Tot 6 uur zaterdag is er te zijnen huize ge legenheid hem geluk te wensen. toestand zoals de laatste cadetten er jaren geleden vanaf stapten. Hun slaapruimten (uitsluitend hangmatten!) schommelen mee op het ritme van het klotsende water, in de eetsalon van de officieren kan men zo aan een in het bewaarde kombuis bereide maaltijd beginnen. Het ziekenzaaltje en een klein altaar zijn nog altijd intakt. De koelruimen waarin vroeger het eten ging voor de 110 opvarenden (van wie 70 ca detten), liggen erbij alsof ze net zijn leeggeruimd. In de zeilkooi zijn nog een groot aantal zeilen en een enorme hoeveelheid touwwerk opge borgen. De drie masten (elk 40 meter hoog) zien er als nieuw uit. de twee stuurwielen één midden en één op het achterschip zijn gebruiks klaar. De cadetten stonden er tij dens de reis om beurten een uur aan, buiten. Tijdens de lange, vaak zware reizen werden op dat kleine plaatsje achter het stuurwiel de stuurlieden gehard. In storm en regen De Mercator was België's derde zeilende schoolschip. De trits werd in 1906 geopend door het fregat Com te De Smet de Naeyer, dat reeds na een jaar tijdens een furieuze storm in de Golf van Gascogne ten onder ging. Z'n opvolger werd L'Avenir, welk schip tot 1932 onder de rood-geel- zwarte vlag heeft gevaren. Het ging als schoolschip via Finland naar Duitsland, waar het de naam Admi- OEGSTGEEST In het vervolg zal viermaal per jaar gratis grofvuil worden opgehaald met de nieuwe persvuilauto van de gemeentelijke reini- behouden. Dankzij een expositie (foto's, kaarten e.d.) en films over de vele reizen en de in stand gehou den accommodatie, heeft het schip de afgelopen jaren (eerst in Antwer pen, de laatste twee jaar in Oostende) honderdduizenden bezoeken; getrok ken. Het comité en de Spido hopen ook in de Maasstad „goede zaken te doen". De Mercator is zijn leeftijd niet aan te zien. vooral omdat het onder houd altijd met zorg is uitgevoerd. Het schip is geconserveerd in de ral Karpfanger kreeg. In 1938 ging het schip met man en mui Kaap Hoorn, De laatste zeilvaarder werd de Mercator, in 1932 in Leith (Schot land) gebouwd. Het negen miljoen kostende schip droeg de naam van de wereldberoemde 16e eeuwse Vlaamse kaartmaker Mercator. Kort na het in de vaart komen, werden er diverse verbeteringen aan de tuigage aangebracht hetgeen meteen een verhoogde snelheid ten gevolge had. De Mercator voerde 15 zeilen: razeilen aan de voorste (fokke)mast en langscheepse zeilen aan de dere twee masten. Bij elkaar maakte de Mercator 41 reizen, waarbij totaal 337.742 zeemij len werden afgelegd (140.675 onder zeil). Met een gunstige wind en alle zeilen by liep het schip 13 mijl! De helft van de reizen werd voor de oor log gemaakt. Gedurende de oorlogs jaren lag het schip in Freetown in West-Afrika, waar het als depot schip voor onderzeeboten fungeerde. De beroemdste van alle reizen was die naar het Paaseiland in de Stille Zuidzee, in de jaren 1933-1934. Toen werden ook de eilanden Pit- cairn en Tahiti aangelopen. De Mer cator haalde toen van het Paaseiland een Belgische expeditie op. die daar onderzoekingen had verricht naar de herkomst van de vreemde beelden. Twee van die beelden de zwaar ste woog zes ton werden mee naar Brussel genomen. Het laden van de ze beelden, aan boord van de op 250 meter uit de kust voor anker liggen de Mercator, lukte destijds alleen dankzij het enorme doorzettingsver mogen van bemanning en cadetten. Toen de Mercator in 1960 werd OEGSTGEEST De eigenaars van de begraafplaatsen bij de Groene of Willibrordkerk en de R.K. kerk krijgen jaarlijks respectievelijk f 5.000 en f 2.500. Dit zijn vergoedingen voor het feit, dat deze kerkhoven ook als algemene begraafplaatsen kunnen worden gebruikt. Na uitvoerige bespre kingen besloot de raad hiertoe met als voorstemmers de fracties van de P.v.d.A. (uitgezonderd de niet aanwezige heer De Graaf), K.V.P., prot.-chr. (behalve de heer Aldershoff, die er niet was, en de heer Brouwer). De V.V.D. stemde tegen. B. en W. haalden echter niet hun voorstel tot een tienjarig contract met de betrokken kerkbesturen. Met 7 tegen 6 stemmen besloot de raad op voorstel van mevrouw Samkalden (P.v.d.A.) de ver goedingen elk jaar bij de begroting opnieuw te behandelen. De V.V.D. was tegen de vergoedin gen omdat men het exploitatiebeieid van de kerkbesturen niet juist achtte, omdat de tarieven voor begrafenissen nog best zouden kunnen worden ver hoogd, omdat de overeenkomst meer het karakter van subsidie draagt dan •ergoeding voor een door de begraafplaatsen geleverde prestatie („de bedragen staan in geen verhou ding tot het aantal keren dat de ge meente van de begraafplaatsen ge bruik maakt") en omdat er een pre cedent wordt geschapen jegens dege nen die crematie voorstaan. De heer Brouwer keerde zich voor al tegen het feit dat de beide kerk besturen niet eenzelfde bedrag ont vangen. Ook hij zag (vanwege de hoog te van de bedragen) in 't voorstel meer een subsidiëring van twee kerken dan een vergoeding voor geleverde „pres- de gehele waterpartij, de provincie zal het geheel in eigendom overnemen en met de gemeenten Oegstgeest, War mond. Leiden en St-ssenheim zal een recreatieschap worden gevormd. De waterplas blijft echter even groot en stilgelegd, was er allereerst het plan om het schip te slopen of aan het buitenland over te doen. Maar dank. zij inspanningen van het Nationaal Comité voor Zeevaartpropaganda en met steun van het ministerie van verkeerswezen echter, kon de Mer cator behouden blijven. Er werd een Fonds Mercator gesticht, dat moest instaan voor het onderhoud van het schip en de doeleinden die men voor ogen had (openstelling voor bezoe kers). Op die manier kon een stukje ma ritieme historie worden behouden. De Mercator kreeg een eigentijdse plaats tussen het vikingschip, het poolschip Fram, het vlot Kon Tiki (alle Noors), het 17e eeuwse Zweed se oorlogsschip Vasa, de nagebouwde Santa Maria van Columbus, een 19e eeuws Duits zeilschip van het type Fischer-Ewer, de twee Engelse sche pen Victory (vlaggeschip van Nel son) en Cutty Sark (een der be roemdste clippers) en onze eigen vissersschepen van weleer in het Zuiderzeemuseum. Voor een halfjaar mag Rotterdam met dit prachtige zeilschip pronken. Daarna moet het weer terug. B. O. Beroep De raad handhaaft het beroep bij de Kroon tegen de vergunning, ver leend aan de heer Meuten te War mond, tot ontgronding in de Voorhof- polder. Over dit niet op de agenda vermelde punt debatteerde men ge ruime tijd, overigens na een wat merkwaardige procedure. Bij de aan vang van de vergadering had namelijk loco-burgemeester Van der Voet een besloten zitting (waarbij de publieke tribune moet worden ontruimd) aan gekondigd, gevolgd de or een openbare bespreking. Enkele raadsleden opper den hiertegen bezwaren en men sprak af de vergadering alleen te schorsen (waarbij het publiek aanwezig mag blijven). Toen tijdens de schorsing de tribune bezet bleef, vaardigde de voor zitter alsnog een geheime bespreking uit, echter zonder eerst de schorsing te hebben opgeheven. Het recreatieplan in de Voorhofpol der is enigszins verbeterd, zo verna men publiek en pers na de besloten zitting. De oeverschakeringen zijn ge wijzigd, er is 5 ha land bijgekomen (waarvan 4 ha voor een huis voor de heer Meuten is bestemd), er zijn meer toegangswegen, er is een voetpad om juist dat vond de raad bezwaarlijk Men heeft de indruk dat ondanks mooi woorden over recreatie de zand win ning toch op de eerste plaats komt. De raadsagenda werd gisteravon maar voor de helft afgehandeld. Van avond van 7 tot ongeveer 9 uur maak men de agenda af. waarna de stede bouwkundige De Ranitz voorlichtin, komt geven over de plannen met d Morsebelpolder. Reumafondscollecte OEGSTGEEST Deze week. vai 27 maart tot 2 april, wordtt ook ii Oegstgeest de jaarlijkse collecte ge houden ten bate van de Stichting He Nationaal Rheumafondis. Diit fonds be stirijdlt de gevolgen van reumatiek on der meer door de financiële zorgen patiënten te verlichten, door huisvrou wen weer in staat te stelten zeDf hui huishouden te doen. huisvaders te hel pen de kost voor hun gezin te verdie nen en voor de kinderen d mogelijk heden te scheppen een zo normaal mo gelijk leven te leiden. Ook vakantie voor patiënten in het eigen reuma vakantiecentrum worden mogelijk ge maakt- Het gironummer van het fond (Den Haag) is: 324. AMF is niet mededeelzaam over het winkelcentrum OEGSTGEEST Van de totale oppervlakte aan winkelruimte in he| centrum aan de Irislaan/Lange Voort (4500 vierkante meter) is bijna di helft gereserveerd voor grootwinkelbedrijven, namelijk 2000 vierkant) meter. Definitieve overeenkomsten zijn gemaakt met Albert Heyn, Dt Gruyter en C. Jamin. De overige 2500 vierkante meter wordt over ongeveer zeventien winkels verdeeld. Definitieve beslissingen daarover kunnei echter pas tegen 1 juni worden verwacht. Het is de bedoeling het winkel, centrum in het najaar officieel te openen. d Deze mededelingen konden B. en W. op verzoek van de raad loskrijgen van de eigenaar van het centrum, het Algemeen Mijnwerkers Fonds te Heer- Op de vraag of met de bouw van het deel voor de grootwinkelbedrij ven meer haast wordt gemaakt dan met die van het resterende complex wilde men van de zijde van het AMF niet ingaan, deelde locoburgemeester M. van der Voet mevrouw Gouver neur (KVP) mede. De heren Kam steeg (prot.-chr.) en Temminck (VVD) werd toegezegd, dat B. en W. bij het AMF op een bevredigender antwoord hierop zullen aandringen. De Oegstgeester middenstand die belangstelling heeft voor panden in het nieuwe centrum, wordt niet be nadeeld door de forse reservering van ruimte voor de grootwinkelbedrijven, kreeg de heer Brouwer (prot.-chrj 0 te horen. De Oegstgeestenaar die o^ j ruimte heeft gevraagd, wordt niet g« passeerd terwille van niet-Oegstgeej ter bedrijven. Overigens vond de raq de datum, waarop definitieve beslii singen over de zeventien kleine wiij kels kunnen worden verwacht (1 ju fl ni), te laat. gingsdienst. Gisteren is daarmee in maakt. Het vuil moet aan de rand Vuilnisemmers worden niet geleegd. De gemeente is voor deze ophaal- regeling verdeeld in twee wijken: de eerste omvat de woongebieden ten zui den van de lijn bos van Oud Poelgeest- Laan van Alkemade-Hofdijck-bos van Wijckerslooth-sportpark De Voscuyl; de tweede wijk omvat de woongebie den ten noorden van deze lijn. De Laan van Alkemade, Hofdijck en Bui- tenlust behoren bij wijk één. Het grofvuil wordt in wijk één op gehaald op 29 maart, 3 mei, 6 septem ber en 22 november. In wijk twee wordt het opgehaald op 5 april, 10 mei, 13 september en 29 november. De regeling waarbij op verzoek en tegen betaling van f 5 per kwartier op vrijdagen grofvuil wordt opgehaald, blijft van kracht. Overigens worden dozen en zakken met huisvuil, die bij de vuilnisemmers worden geplaatst op de gewone vuil- deel van Oegstgeest een begin ge- an het trottoir worden klaargezet. één gebundeld pakket voor afvoer wor den gereed gezet, bijvoorbeeld tuinaf val dat niet in de emmer kan worden 40 bij 40 bij 80 centimeter bedragen. Protest Warmondse seminaristen WARMOND De studenten van h« groot-seminarie te Wairaond hebben het curatorium van de toekomstige hoge school voor Theologie en Pastoraat te Heerlen om opening \an zaken gevraagd rond de weigering om dr. H. Spee te benoemen tot docent in de moraal theologie aan deze hogeschool. Zij hebben met verontwaardiging kennis genomen ven het bericht, waarin als reden voor deze weigering werd genoemd de ODcn brief aan Paus Paulus in het januari-nummer van „Wy in huwelijk en gezin". Zij kun nen niet begrijpen dat dit de werke lijke reden is, omdat deze brief juist getuigt van pastorale bewogenheid en veel Roest heropende VOORSCHOTEN Gistermiddag werd in de Schoolstraat weer een verbouwde winkel geopend. De firma H. J. Roest -fc Zn. heropende in de Voorschotense luifei. baan van de toekomst, zijn sterk ver grote verkoopruimte voor rijwielen, bromfietsen gereedschap en vele acces- Door het wegbreken van enige binnen- anden en het moderniseren van plafonds i muren is het een mooi geheel gewor den aangepast aan de nieuwe verkoop techniek 'veel laten zien). Bij stukjes en beetjes wordt de School straat de winkelstraat yan Voorschoten. Toch volledige expositieruimte benut DEN HAAG De heer H. F. Dies- bergen, directeur van de N.V. tentoon stellingsgebouw Houtrust heeft con tact opgenomen met het ministerie van economische zaken, afdeling ordenings- zaken, daar de Amsterdamse RAI roet in het „Kamp Houtrust '67"-eten tracht te strooien en al heeft gestrooid als men in aanmerking neemt dat 15 a 20 zaken op kampeer- en sportgebied zich dit jaar aan deelneming .Kamp Houtrust" hebben onttrokken. Tot nog toe konden fabrikanten winkeliers deelnemen aan de jaarlijkse „Hiswa" in de RAI, zowel als lid als niet-lid. Vorige maand echter is besloten, dat degenen die dit jaar in de Houtrust hallen exposeren in 1968 niet meer in de RAI terecht kunnen. „Het gaat blijkbaar te goed met Kamp Houtrust", zei direc teur Diesbergen gisteren tijdens een pereconferentie en vervolgde: „Even goed is het zowel voor het publiek als voor de exposanten bepaald hinderlijk voor een tentoonstelling op kampeer- sportgebied uitsluitend op Amsterdam aangewezen te zijn. Wij leggen ons dan ook niet bij deze tegenwerking van de zijde van de RAI neer". (Enkele jaren geleden heeft zich eenzelfde conflict voorgedaan, dat toen in der minne U geschikt). Red.) Al met al wordt voor „Kamp Hout rust '67" de volledige expositieruimte be nut en deze beslaat een oppervlakte van 10.000 m2. Hier kunnen de bezoekers zich weer oriënteren op het gebied van allerlei soorten benodigheden voor kam peren in tent of caravan, toerisme, (wa ter) sport en andere vormen van recreatie VOORLICHTING tingen en deskundige adviezen te geven. Onder meer neemt de ANWB tweede maal deel met een stand, het maandblad „Camping" is vertegenwoor digd, men kan van alles te weten komen over een eventuele vakantie in Bulgarije, de Nederlandse Toeristen Kampeer Club geeft tips aan degenen die op een rustig terrein in Nederland willen kamperen, het Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk is vertegenwoordigd evenals de gezamen lijke Gelderse WV's, heel interessant wordt de gezamenlijke inzending landmacht, marine en luchtmacht, het Staatsbosbeheer is dit keer ook aanwezig en de Haagse Vereniging voor Veilig Verkeer geeft met medewerking van de Haagse verkeerspolitie adviezen over vei lig rijden in de vakantie. ATTRACTIES Attracties vormen de Nederlandse, Joegoslavische en Israëlische volksdansen die elke avond en enkele dagen worden gedemonstreerd door een volksdansgroep van het NIVON, het Terras Touristicana, een kampeerprijsvraag, die dit jaar is gewijd aan de kampeerkeuken en d< deshows, die elke middag "en avond den gegeven. Voorts wordt het nieuwste van het nieuwste op kampeer- en water- sportgebied gedemonstreerd, zoals onder meer een opvouwbare roei/motorboot van polyester „Kamp Houtrust '67" is onder het motto „Palet voor uw vakantie" van 7 tot en met 12 april dagelijks geopend van 12 tot 22,30 unr. Mr. M. Vrolijk, oud-minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk verricht vrijdag ochtend 7 april om half twaalf dc opening. Aanbesteding zwembad OEGSTGEEST Vrijdagmorgen maart wordt in Het Witte Huis bouw van het zwembad openbaar aai besteed. Benoeming OEGSTGEEST De heer E. Duursn te Leiden is benoemd tot onderwijzer a< de derde openbare lagere school. Ex-Boerenleider ha< Koekoek niet in openbaar beledigd DEN HAAG De Haagse politierec ter heeft gisteren de 64-jarige M. uit Den Haag, gewezen administrate van de Boerenpartij, vrijgesproken a hem ten laste gelegde belediging van leider der Boerenpartij H. Koekoek. Verdachte had aan de uitgever i ,0e Wassenaarder" A. Lodder te Wass naar een brief gestuurd met het verzo een bericht te nwken van het feit dat niets meer m*t de Boerenpartijhad maken. In die brief kwamen o.m. i drukkingen voor als „Koekoek de chart' lan die in troebel water vist", terwijl betrokken partij ook als „ongeorgaa- seerde bende" bestempeld. Naar F. aan u» politierechter, mr. I H. C. Gieben, mededeelde, ontving hij i als lid der Boerenpartij te hebben b; dankt nog veel correspondentie. Tenein). hieraan een einde te maken, schreef i' de brief aan „De Wassenaarder" en o| perde dat voor het bericht gebruik k( worden gemaakt van de door hem ve strekte gegevens. Evenwel ontkende ve dachte dat het de bedoeling was daar beledigende woorden op te nemen. uitgever van het blad zond de brief ed ter aan de heer Koekoek, die daarop aanklacht wegens belediging indiend» De officier van justitie, mr. E. A. Hillen, achte niet bewezen, dat het de b doeling van verdachte is geweest de b ledigende passages openbaar te makt zoals volgens art 266 W. van S. nodig, teneinde tot een veroordeling te komt Om die reden vroeg hij vrijspraak. De rechter zei een en ander wei bel digend te achten jegens de heer Koekot doch inderdaad is niet gebleken, d openbaar making van de brief werd vraagd, zodat hij verdachte vrijsprak. Zes maanden voor inbraken Katwijk DEN HAAG Drie Haagse jongel die in Katwijk een aantal inbraakj hadden gepleegd in scholen en in t bejaardenhuis Overduin zijn vanm< gen door de arrondissementsrechtbaJ veroordeeld tot 6 maanden gevang nisstraf met aftrek, waarvan tw maanden voorwaardelijk met e proeftijd van drie jaar. Dit vonnis w overeenkomstig de eis van de offici van justitie. Verzending van zeeposl DEN HAAG Met de volgende sa pen kan zeepost worden verzonden, data, waarop de correspondentie uit lijk ter post moet zijn bezorgd, sta tussen haakjes, achter de naam van schip vermeld. Australië: ms Miinchen (3/4): Brazi! ms Cap San Lorenzo (3/4), ms Gooila (7/4): Canada: ms Hildegard Doeri kamp (5/4). ms Beaverpine (7/4); Ch ms Mads Skou (4/4); Ned. Antillen: Themls (4/4); Nieuw-Zeeland: ms Rak (5/4); Suriname; ms Kreon (4/4); Vi enigde Staten: ms Gorredijk (5/4). American Resolute (7/4); Z.-Afri (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms Oran fontein (4/4). Inlichtingen betreffende de verzi dingsdata van postpakketten geven postkantoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4