Hij haalde muziek uit de stomme film Wat is de U in de CHU Meningsverschil, en geen conflict, zegt Roolvink a 5 I Piet wil je 1 een stuk I uit het i vuistje Ryan bezoekt prins Bernhard 500.000 maal abortus Jonge chemicus en gebrek aan dr. Bleumink organisatie over openheid Tiende kind voor Kennedy Verslikken - niet meer op de rug kloppen VELEN VATTEN WOORD UNIE HISTORISCH OP Hofstad Tours 9 7,ATERDAG 25 MAART 1967 VOEDZAAM MAKfy DOOR Bert van der Ent yLISSINGEN Daar zit hij dan op zijn piano krukde rug kaarsrecht, de armen lichtgebogen en af en toe olijk omkijkend. „En nu „Het verwisselen van de wacht" of „The sol- diers of the Queen" be slist hij; en hij laat de toet sen een loopje nemen met ide stramme passen van pa raderende militairen. De heer J. G. Smits uit de ^Bouwen Ewoutstraat vorige week tachtig geworden is waarschijnlijk de oudste bio- iscooppianist in Nederland. De "tijd van de stomme film, zwij melen bij Rudolf Valentino, ge- jouw naar Duitse militairen bij journaal-opnamen in de jaren ^19141918: hij heeft het allemaal meegemaakt. In de antiek ingerichte huiskamer W>ertelt hij geamuseerd over de op mars van het celluloid; zijn vrouw luistert vertederd mee. „Man, het was zo verschrikkelijk druk bij ons," zegt hij vertrouwelijk. iwij trokken altijd het meeste pu- IEVENT1EN Het begon toen hij een jaar of Zeventien was. „Ik kon al aardig pia nospelen, maar aan bioscopen dacht ik nog niet, die moesten nog komen, pp de kermis in Bergen op Zoom ieb ik voor het eerst een film gezien n een grote tent van de Gebroeders klbèrt. Daar was ook een pianist bij jn dat leek me wel. j Een jaar of wat later werden de iraste bioscopen ingericht en toeval- 'Ig was dat hier in Vlissingen mijn bom, die een bioscoop opende. Hij froeg me of ik pianist in vaste lienst wilde worden en daar hoefde k niet lang over na te denken. „Cinema Pathé" was de naam van jet eerste theater in Vlissingen en le heer Smits geniet van de klank llsof hij iets lekkers op de tong leeft. Het stond in de C. Buskenstraat, op dezelfde plaats Vaar nu „Alhambra" te vinden is. E„De films kwamen donderdags aan |n werden dan 's morgens gedraaid jjm fe zien of er een breuk in zat. jaar zat ik bij met een horloge in yTJe hand om te zien hoe lang Tcène duurde. Thuis zocht ik e ende muziek bij uit. [OCKTAIL VAN VOLKSLIEDEREN tIk speelde van alles: walsen uit Faust, de lichte cavalerie, Chi- 1 muziek bij het journaal als er telden uit het verre oosten waren of het Franse volkslied bij een para de op de Champs Elysées. Ik had thuis een boek met alle volksliede ren van de wereld. Als er Holland België was, speelde ik het Neder landse en het Belgische volkslied door elkaar. Dat vonden de mensen prachtig. Het mooiste was het verbinden van die stukjes muziek, dan fan taseerde ik van de ene toon op de andere. Daar heb ik nog wel eens een complimentje voor gehad van muziekkenners. Dat is eigenlijk componeren, hè? Bijvoorbeeld: hij knijpt zijn ogen toe in concentratie en maakt golven de bewegingen met zijn handen „een film over het ontspringen van de Rijn. Je ziet het water van de berg naar beneden kabbelen, het wordt steeds breder en tenslotte ontstaat er een brede stroom met een druk scheepvaartverkeer. Na tuuropnames, daar maakte ik het liefst muziek bij. Van grote films hadden we dik wijls de première in Nederland. Mijn oom ging ze huren in Amster dam op de Filmbeurs. Goeie films hoor. Ik herinner me nog een van de eerste komieken, de Fransman Max Linder. Hij kwam altijd op met een hoge hoed. Hij hoefde helemaal niets te doen; als de mensen hem zagen za ten ze al te stikken van de lach, zo komiek was 'ie. LOU BANDY ritiek op bouwfonds: te veel bungalows t)EN HAAG Het orgaan van de fderlandse bond van bouwonderne- prs hekelt deze week de werkwijze n het Bouwfonds Nederlandse Ge- ienten. In veel gevallen beschikt het iuwfonds over de meest gunstig gele bouwterreinen. Het fonds gaat taakstelling te buiten: het be- [rkt zich niet tot het sociaal terrein, bar het beconcurreert willens en we lls het particulier ondernemerschap. Het wordt aldus de „Bouwondeme- ir", hoog tijd dat de gemeenten in- m, dat het niet aangaat dat zij als ideelhouders van het fonds meewer- i aan de bouw van villa's en bunga- 's. Het bouwfonds is op de verkeer- I weg, want meer dan zestig procent in de deelnemers geniet een inkomen t boven de loongrens ligt. 'In de pauze traden artiesten op. Op een keer kwam er iemand achter het toneel naar me toe en stelde zich voor met „Lou Bandy." Hij vroeg: „wilt u mij begeleiden?" Na afloop kreeg hij armen vol bloemen en toen zei hij: „De helft is voor meneer de pianist, ik heb hem nooit eerder ge zien, maar hij heeft mebegeleid alsof hij het jaren had gedaan." Dan krijg je er plezier in." De heer Smits is misschien ook de eerste Nederlander, die buitenrecla mes schilderde. Sprekende affiches bij dramatische tijger jachten of de brutale ontvoering van een haremjuf frouw. Hij gebruikte er waterverf voor, gemengd met bier of limonade. „Dan spoelde de regen de verf er niet af." „Dat deed ik op straat voor de bioscoop. Er was altijd veel be langstelling voor. Voor een film. die „Het Spookschip" heette, was ik be zig met het schilderen van een groot zeventiende eeuws galjoen, toen er een paar zeeloodsen aankwamen. „Ik mis de bezaansmast," riep er een pesterig. Ja, ik wist natuurlijk helemaal niet hoe zo'n schip in el kaar zat, maar ik zei gelijk, dat die overboord was gewaaid. De omstan ders schik natuurlijk." UITJOUWEN De jaren 1914—1918 roepen herin neringen op aan Belgische vluchtelin gen, die in Nederland en dus ook in Vlissingen een heenkomen zochten. En aan een boze commissaris van politie, die de bioscoopeigenaar waarschuwde, dat de zaak zou wor den gesloten als de Belgen zouden doorgaan met het uitjouwen van de Duitsers bij gevechtsscènes. „Ze zaten hoera te roepen als een Belgische militarie actie lukte." lach te de heer Smits. „Dat mocht natuur lijk niet, want we waren neutraal." Hij heeft het 24 jaar gedaan; toen kwam langzamerhand de sprekende film. De eerste in dat genre, „Sunny boy", was eigen lijk geen echte sprekende film weet hij. „Er hoorden twee grammofoonplaten bij, die in de cabine van de operateur werden afgedraaid. Achter het doek was een luidspreker". Gaat hij nu nog wel eens naar de bioscoop? „Een enkele keer, ja, samen met mijn vrouw. Maar zo feestelijk als vroeger is het niet meer," vindt hij. I wvvzaaoA tfJ SCHIPHOL „Bel alsjeblieft als je in Parijs bent aangekomen." Dit telegra fische verzoek van prins Bernhard kreeg Cornelius Ryan (46). schrijver van „De langste dag" en „De laatste slag". Gistermiddag kwam hij met zijn der tienjarige zoon Geoffrey op Schip hol aan. Een hof auto stond gereed om Ryan via het Amstelhotel naar paleis Soestdijk te brengen. Op de vraag wat de prins met hem zou willen bespreken, zei Ryan: „Ik heb nu twee van de serie van vijf boeken voltooid, het eerste en het laatste. Ik moet er dus nog drie schrijven. In die boeken zal ook Ne derland een belangrijke rol spelen." Vijf gewonden bij demonteren granaat DEN HELDER —In de Marinekazer ne in Den Helder zijn donderdagavond vijf militairen licht gewond geraakt, toen ze een naar de slaapzaal meegeno men granaat van 20 centimeter (ver moedelijk een blindganger uit de oor log) trachtten te demonteren. Gelukkig ontplofte alleen de aanvuurlading en niet de granaat in zijn geheel. De jon gens kregen scherven in de benen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het menings verschil tussen de heren Bies heuvel en Berghuis over de for- matiekoers van de ARP heeft in politieke kringen de wildste geruchten doen ontstaan. Bij voorbeeld dat beide heren ach ter de schermen eikaars aftre den zouden hebben geëist. Het NTS-journaal zei gister avond te hebben vernomen, dat de heer Biesheuvel ernstig overweegt zich uit de politiek terug te trekken als de partij leiding zijn beleid als formateur en fractieleider niet Uitdrukke lijk goedkeurt. Van bevoegde AR-zijde ontkent men ten stelligste, dat de zaak zo scherp ligt. De waarnemend AR-fractieleider B. Roolvink wilde gisteravond voor de NCRV-tele- visie met van een „conflict" spre ken. Hij vond dat een te zwaar woord. Volgens hem is alleen spra ke van een „nogal aangescherpt verschil van mening". Tenzij de nu ontstane situatie eerder vergaderen noodzakelijk maakt, zal het moderamen van de ARP in haar vergadering van vrijdag 7 april de ver wikkelingen bespreken. Een dag later vergadert het Centraal Comité. De heer Roolvink trachtte voor de televisie kennelijk olie op de golven te gooien. Hij vond dat uiteenlopende me ningen in een en 'dezelfde partij moge lijk moeten zijn. Als iedereen over be paalde kwesties gelijk zou moeten den- zou dat op een eenmanspartij uit lopen. „Het meningsverschil tussen de he ren Berghuis en Biesheuvel zal rustig, niet publiekelijk, moeten worden uitgepraat". Overigens vond de heer Roolvink de interventie van de ARP-voorzitter niet gelukkig. Hij betreurde het in ieder geval, dat dr. Berghuis zijn standpunt zo naar buiten heeft gebracht. Dat heeft geen prettige indruk nagelaten. Overigens wilde de heer Roolvink de AR-voorzitter niet het recht ontzeggen een eigen standpunt te vertolken. Hij was het echter geheel eens met mr. Biesheuvel, dat de verantwoordelijk heid voor het formatiebeleid alleen bij de ar-Kamerfractie ligt. De waarnemend ar-fractieleider meende niet, dat een radika.. -evangeli sche politiek persé alleen met de PvdA en niet met de VVD kan worden ge voerd. De kabinetten-De Quay en -Ma- rijnen hebben aangetoond, dat de socia listen niet hèt monopolie van sociaal beleid bezitten. De ARP heeft in de verkiezingstijd gepleit voor voortzetting van het hef tig door de PvdA bestreden be- leid-Zijlstra, een beleid dat radikaal-e- vangelisch was, omdat het kwaad van de werkloosheid in de wortel aantast te. Sehmelzer KVP-fractieleider drs. Sehmelzer zei donderdag voor de radio te vertrou wen. dat zowel de ARP als de AR-frac- tie zich geheel achter de pogingen van formateur De Jong zullen blijven scha ren. Drs. Sehmelzer herhaalde nog eens dat de KVP indertijd een forma teur een ruime keuze van kandi daat-ministers heeft gegeven. „Als mr. Biesheuvel daaruit gekozen had, dan had hij daar ben ik vrij wel zeker van geen bedankjes ge had. Hij heeft dat niet gedaan, maar dat is natuurlijk zijn goed recht", al dus de KVP-aanvoerder. Hij voegde eraan toe dat de kandida ten van zijn partij meer politieke erva ring hebben dan waarover mr. Luns, drs. Bakker ef prof. Zijlstra indertijd beschikten voor zij minister werden. ROME Honderden vrouwen ster ven per jaar in meer dan 500.000 geval len van geheime abortus. DU staat te lezen in een rapport van deskundigen van het Italiaanse ministerie van volksgezondheid. Het rapport is ter hand gesteld van een regeringscommissie, die nagaat of de wetsvoorschriften tegen geboortere geling moeten worden gewijzigd. In Italië is de verkoop van voorbe hoedmiddelen verboden. Het maken van reclame voor geboorteregeling kan worden gestraft met gevangenisstraf tot de duur van een jaar. WASHINGTON Het gezin van se nator Robert Kennedy is gisteren uitge breid met een zoon, het tiende kind van mevrouw Kennedy. De 36-jarige moeder en haar zoon maken het goed. Robert Kennedy heeft nu zeven zoons en drie dochters. Advertentie ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Last van reumatische pijnen, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dèn Togal! Helpt snel en goed. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95: 2.40; 8.88. Vraag de gratis, uitgebreide REISGIDS 1967 aan ons hoofdkantoor der boekingskantoren. UTRECHT Bij verslikken is het min of meer krachtdadig op de- rug van het slachtoffer slaan volgens de nieuwste inzichten volkomen onjuist. Het kan zelfs dodelijk zijn. Het slachtoffer moet de hoest- prikkel rustig laten uitwerken en zich volkomen ontspannen. Dr. R. van Hamersveldt van het Philips Gezondheidscentrum te Eindhoven schrijft dit in het jongste nummer van het maandblad Gezondheidszorg, een uitgave van het Groene Kruis. Hij schrijft voorts, dat bij de behandeling van brandwonden nieuwe methoden worden toegepast. Het werken met zalfjes noemt men uit den boze. Vaak kan direct na het verbranden met ijskoud water veel worden bereikt. Blaren mogen niet worden opengemaakt. Ook een bloeding wordt tegenwoordig anders behandeld, nl. door, onder mèer, een stevige druk met de vingers op de wond. Bij geïnfecteerde wonden wordt in ons land een waterige oplossing van cetavlon en chloorhexide geadviseerd. (door Hans van Spanning) JUTPHAAS ..Het unie-begrip in de CHU is een waar borg voor openheid, bereidheid om naar anderen te luisteren en afkeer van dogmatisme. Meestal echter hanteert men het woord „unie" om het gebrek aan organisatie en de zwakke politieke leiding van de CHU goed te praten. Als dat zo door blijft gaan, zullen de schadelijke gevolgen niet uitblijven." Dit zegt dr. E. Bleumink, die dezer dagen in Utrecht promoveerde op het proefschrift: Isolering en chemische ka rakterisering van de atopische allerge- nen^uit enkele voedingsmiddelen. In zijn woning te Jutphaas spreken e met hem over de dertiende stelling bij zijn proefschrift. Deze luidt: De grote misvatting in de CHU schijnt te zijn dat het unie-begrip een zeer ge brekkige organisatie en een weinig geïnspireerde leiding' dient in te hou den. De 31-jarige dr. Bleumink, gehuwd en vader van een zoon van twee en een half jaar, is sinds 1963 werkzaam bij het Centraal instituut voor voe dingsonderzoek TNO te Zeist. Op april wordt hij wetenschappelijk mede werker aan de dermatologische kliniek van het Academisch ziekenhuis Utrecht. jowgerea _je de jonge doctor kent, verbaast zich niet over deze politieke stelling bij een chemische dissertatie. Voor le- van de Christelijk Historische Jon geren Organisatie is hij Eric Bleu mink, vice-voorzitter van de CHJO. Een van de jongeren die zich hebben ingezet voor de vernieuwing van de CHU. Voorts sinds vorig jaar secreta ris van de Savornin Lohmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de CHU. Hoe kwam u als chemicus met de politiek ln aanraking? In mijn studententijd ben ik lid ge worden van de CH-Studentenwerk groep in Utrecht. Ik wilde me naast mijn stüdie met iets bezig houden waardoor ik niet los van de maatschap pij zou komen te staan. In de politiek zag ik meer dan ergens anders een mogelijkheid om een bredere kijk op het maatschappe lijk leven te krijgen. Via het studen- tenwerk kwam ik in de CHJO terecht. Hoe bent u tot deze stelling bij uw proefschrift gekomen? Mijn ervaring is dat bij het woord unie veel CH-leden nog altijd aai historisch bepaalde betekenis van dit woord denken. Ze zien in de CHU een los georganiseerde federatie var kiesverenigingen, waar het hoofd bestuur zich weinig mee bemoeit. Meestal wijst men dan op het traditio nele onderscheid van de CHU met de strak geleide ARP. De „U" in de CHU is de laatste ja ren echter veel meer een sociologisch bepaald begrip geworden. Hierbij denk ik vooral aan openheid en het afwij zen van politiek dogmatisme. De CHU heeft veel minder dan bijvoorbeeld de WD en de PvdA een houding van: „Het is zoals wij het zeggen en niet anders." ONISODiG Naar mijn mening is het vooral dit aspect van de CHU dat haar ondanks de zwakke organisatie altijd nog acht tot tien procent van de stemmen ople vert. Met een betere organisatie zou haar aanhang beslist groter zijn. Dan zou de CHU op dit moment ongetwij feld aan veel personen, die na de ruk naar links van de PvdA in de door braak zijn teleurgesteld, politiek onder dak kunnen bieden. Hoe komt het volgens u dat de organisatie ln de CHU zo zwak ont wikkeld is? Enerzijds doordat velen vasthouden aan het door mij als historisch geschetste unie-begrip. Als het bestuur een kleinigheid in de organisatie wil veranderen, komen zij daar tegenop. Hierdoor zijn vele bekwame Unie-aan hangers niet meer in de kiesverenigin gen te vinden. Dat blijkt wel als de CHU ministers moet zoeken. Hierdoor is het thans haast onmoge lijk om tussen bestuur en kiesvereni gingen tot een behoorlijk gesprek te komen. De topleiding heeft in de orga nisatie geen tegenspelers. Op de Alge mene Vergadering knikt men ja bij alles wat de heren Beemink en Tilanus zeggen. Ziet u een mogelijkheid om deze situatie te verbeteren? Zoals u weet heeft het bestuur van de CHJO in een verklaring aan het hoofdbestuur van de CHU voorstellen tot verbetering van de organisatie ge daan. Als vlce-voorzitter van de CHJO sta Ik daar vanzelfsprekend geheel ach ter. Daarnaast hoop ik door mijn werk zaamheden als secretaris van de Loh manstichting mijn steentje te kunnen bijdragen. Eigenlijk vind ik het woord we tenschap hier niet helemaal juist. Het Dr. ERIC BLEUMINK gaat bij dit bureau immers niet om zuiver wetenschappelijk onderzoek maar meer om studie en inventarisatie van politieke vraagstukken met het doel de Kamerleden een brede informa-1 tie te kunnen verschaffen. Het echte wetenschappelijk onder zoek op politiek terrein behoort naar mijn mening op universiteiten ei instellingen als het Polemologisch insti tuut in Groningen thuis. In een van di stellingen bij mijn proefschrift heb ik gezegd dat het wenselijk zou zijn dat het ministerie van buitenlandse zaken dergelijke instellingen meer bij de voorbereiding van haar beleidsvorming betrekt. Wellicht kan dit erloe bijdra gen dat ons land een actievere buiten landse politiek gaat bedrijven. Wat de Lohmanstichting betreft: We willen in de toekomst het werk hier in twee delen splitsen. Er zijn reeds enke le vaste commissies opgericht die de Kamerleden gaan assisteren bijvoor beeld de defensiecommissie en de com missie belastingwetgeving. Daarnaast zijn er niet-permanente commissies voor studie over speciale onderwerpen als „Evangelie en politiek." De moeilijkheid bij dit werk is al tijd geweest dat zowel het bestuur van de CHU als de Lohmanstichting commissies instelden. Hierdoor werd vaak langs elkaar heen gewerkt. Ook hieraan willen we een eind maken. Verder willen we de studie in de Unie sterk uitbreiden. Het commissiewerk moet in de CHU een fundamenteel ele ment worden. We zullen alle mensen die bereid zijn mee te denken ei werken, moeten inschakelen. Eigenlijk behoren we voor elk depar tement een vaste commissie te hebben die de Kamerleden kan adviseren. Tot nu- toe zijn altijd studiecommissies in gesteld als de Algemene ^Vergadering daarom vroeg. We willen nu zelf initia tieven nemen. Tenslotte is er het door de Loh manstichting uitgegeven CH-Tijd- schrift. Momenteel verschijnt het om de twee maanden. We zullen proberen Is het waar dat u de stoot heeft gegeven tot de nieuwe aanpak van de CH-zomerconferenties? V1TSTAPJE Uiteindelijk heeft natuurlijk het da gelijks bestuur van de CHU dit gere geld. De zomerconferenties zijn altijd anti-propaganda geweest. De gezellig heid stond voorop. Vorig jair schreef ik in De Jonge Nederlander (het blad van de CHJO) dat het jaarlijks CH-va- kantieuitstapje weer had plaats gehad. Ik bepleitte bij die gelegenheid een an dere aanpak, waardoor de zomerconfe- rentie een zuiver politiek karakter zou krijgen. Het D.B. heeft besloten dit jaar met de nieuwe opzet te starten. Van 25 tot 27 mei zal over het vraagstuk van de bevolkingsontwikkeling gesproken wor den. Inleider is onder meer dr. C. Blan- kestein, directeur van de Protestantse stichting voor geestelijke volksgezond heid. Ook bij de gebruikelijke excursie zal niet langer het recreatieve element voorop staan. De excursie wordt dienst baar gemaakt aan het thema van de conferentie. Er zal een bezoek worden gebracht aan enkele afdelingen van de Landbouwhogeschool in Wageningen. In de twaalfde stelling bij uw proefschrift zegt u dat het proces in dc KVP, dat vaak als deconfessi onalisering wordt aangeduid, ten onrechte zo genoemd wordt, omdat er eerder sprake is van dcclericali- sering. Er wordt, onder andere door het Ka merlid Westerterp en de KVP-jonge ren, vaak gezegd dat de KVP een pro grammapartij moet worden. Hierdoor is wel de indruk gewekt dat men in deze kring het christelijk geïnspireerd zijn als uitgangspunt verwerpt. Maar dit is volgens mij niet het geval. Het KVP-structuurrapport neemt de christelijke basis als uitgangspunt, maar verwerpt de gedachte dat de KVP een kerkelijk gebonden partij wil zijn. MISVERSTAND Het gaat hier om declericali- satie; een losmaken van Rome. Deconfessionalisering wordt niet bepleit, en ik heb ook niet de in druk dat de KVP-jongeren dit willen. Er is echter rond dit be grip veel misverstand ontstaan. Het lijkt mij gewenst dat aan deze begripsverwarring een eind komt. Vooral omdat dit van grote prak tische betekenis is. De CHJO wil graag nader con tact hebben met de ARJOS en de KVP-jongeren. Een KVP die ce- declericaliseerd is, zal ons hierby een extra stimulans geven. Ma r wij voelen weinig voor een KVP die gedeconfessionaliseerd is. REISBUREAU Spui 218 Den Haag Te». 070-18 35 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9