ieowe Leidse Courant Riihi lie op strand Cornwall; cleanosol niet gebruikt De wacht aan het giraf Commentaar DE VRIES,GEEN BRIT' BELGISCH MIDDEL luim 150 man staakt in klinknagelfabriek Leger verwacht invasie STEEDS MEER Commentaren op verklaring van dr. Berghuis Formateur studeert op financiën Lodaline groen grote flacon 98 ct leur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 25 maart 1967 55ste Jaargang het Nederlandse HUISKAMER-ORGEL met de unieke GOUDEN KLANK Zaterdag 25 maa BOOT ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 Bodegraven Tel. 017262541 Vraagt Brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN'. loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Ik heb het niet gezien Ik sloeg met d'and'ren op de vlucht bij 't vreemde licht en stemgerucht en 't laatste wat ik zag, de steen bewoog. Sindsdien heb ik op hoog gezag voor geld de leugen rondverteld, dat zijn discipelen zijn gekomen, die hebben de Gekruiste uit het graf genomen. Geloof het niet, het geld brandt in mijn handen, want ik heb aan zijn kruis gestaan en vloekte om ons duivels werk. Dit sterven en die blik doch in doods onmacht sterk. Dit was, dit is Gods Zoon die sterker dan de dood, is opgestaan. Ik heb het wel gezien al ben ik van zijn graf gevloden. Hij is ons stralend voorgegaan. Geloof en zoek niet bij de doden. Uw Heer, wiens graf ik zelf bewaakte is voor de hele wereld opgestaan! HERM. STEGGERDA Toeslagen worden ingetrokken IEEK EN DONK - Ruim 150 •knemers van de fabriek van iknagels en schroefbouten P. Thiel en Zonen te Beek en ik hebben gisteren de gehele gestaakt. Alleen de vijftig be aten bleven aan het werk. •n van het conflict is vermin- an het tot od heden uitge- ■de loon dat de laatste jaren ho- 3an in de cao was geregeld. De ers zijn van mening dat het toe stelsel dat als gevolg van het te- aan personeel enige jaren gele- werd ingevoerd, een wezenlijk Brdeel vormt van het overeenge- en loon. waarbij men in het mid- laat of de verleende toeslagen al niet legaal zijn. Pasen kouder Fergeleken met het weer van van- |g, zal het paasweer koud uitval- De krachtige zuidwesten wind irt vandaag vrij zachte lucht van tot 12 graden aan. Door de de- psie die langs Schotland naar (trwegen trekt, zal in de komende Iht een front passeren met regen, prna de wind naar west tot noord- it draait. lp beide feestdagen zal uit de ieaan wat koudere lucht ons d binnenstromen, waarin de tem- atuur overdag in de buurt van It graden ligt. Ook zijn er enkele en te verwachten die worden af- tisseld door zonnige perioden, toch is dit voor eind maart een normaal weertype, want de feste Pasens die vroeg (eind Krt) vallen, zijn in de regel kou- dan normaal. De directie meent dat zij genood zaakt is de bakens te verzetten als ge volg van de sterke concurrentie. Men wil ten spoedigste het bedrijf reorga niseren en waar nodig het personeel inkrimpen. Er zijn al 35 mensen ont slagen. De tweede fase van de sanering is de zg. afbouw van de cao-lonen, wat neerkomt op het intrekken of re duceren van de eens verleende toe slagen variërend van 4 tot 7.50 per week. Niets wijst er op dat het werk na Pasen zal worden hervat. LAND'S END De ..voorhoede"' van een 50 kilometer lange en 15 kilometer brede olielaag heeft de Britse kust bereikt.. Op twee punten spoelde de vieze massa aan. De proef met het middel van de heer De Vries is een geweldig succes geworden, maar des ondanks schijnen de Britten geen bestelling van twee miljoen te willen doen. De heer De Vries zegt ervan: „Ze willen me niet, om dat ik geen Brit ben". Uitgerust n»ct nevelwerpers die een chemisch preparaat tot op honderd me ter kunnen spuiten, zijn duizenden ma riniers naar Cornwall getrokken. De paasverloven voor een aantal militai ren zijn ingetrokken. Honderden brand weerlieden en kustbewoners staan ge reed om te assisteren. Een woordvoerder van hel Britse mi nisterie zei, dal de olie door de harde zuidwester op de kust geworpen is. Merkwaardig genoeg ontkende een ma rinewoordvoerder dit bericht later. VERZOEK De Britse regering heeft automobi listen verzocht niet naar de kust te gaan, om de aanvoer van hulptroepen en materiaal ongestoord te kunnen la te verlopen. Toch verwacht men grote drukte tijdens het paasweekeinde. Tienduizenden vogels zouden al het slachtoffer zijn van de olie uit de tan ker Torrey Canyon. Ook de oestercul tuur geschatte waarde tien miljoen gulden wordt bedreigd. Men denkt er over anti-duibootnetten voor de oesterhavens te plaatsen. GUNSTIG De officiële reactie op de proef met Claenosol was uiterst gunstig. Dit mid del kraakte de olie. Onmiddellijk na dat het middel met een fijne sproeier op de olie was gespoten, liet v.?n een scheepsschroef erin ronddraaien. De zee werd melkwit. Daarom keek de uitvinder De Vries vreemd op toen hij hoorde, dat de Britse admiraliteit 700 ton van een che misch oplosmiddel (een zeepprodukt) gekocht had van ccn fabrikant uit Luik. „Ik begrijp het toch wel", zei de heer De Vries, „ik ben geen Brit en de bergers van de Torrey Canyon zijn ook al Nederlanders. Dat is te veel voor hel Britse prestige. Ieder een in Engeland weet, dat mijn mid del goed is. Ik heb proeven gedaan voor de verzamelde Britse brand weercommandanten en ze waren een succes, maar toch....". Het Britse ministerie heeft tot drie keer toe een publikatie over de eventue le aankoop van Cleanosol uitgesteld. BERGING De Torrey Canyon heeft zich wat opgericht. Bergers hebben zuurstofarm- gas in de ladingtanks gespoten. Bij springvloed willen de bergers weer een poging doen het schip vlot te trek ken. De Engelsen hebben een schuim- plastic ring van 1200 meter lengte gefa briceerd, die rondom de tanker wordt aangebracht. Hiermee wil men verder uitstromen van olie beletten. Tweede Paasdag zal ons blad niet verschijnen; onze kantoren zijn die dag ge sloten. >e 27-jarige mevrouw H. op de p-van Kleef uit Stein (L). is don- Bg om het leven gekomen toen zij getroffen door een tweehonderd wegende baal papier die van een Ische vrachtauto-combinatie viel. j tegenligger moest de vracht- ichauffeur waarschuwen. De auto Ibeslag genomen. abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Zoals u weet is de prijs van een kwartaalabonnement 11.90. Als u in het bezit bent van een giro-rekening dan kunt u liefst vóór 1 april a.s. het be drag overschrijven op onze postrekening nr. 5 89 36 U bespaart dan de incasso kosten die verbonden zijn aan het betalen per kwitantie. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automati sche afschrijving hebben ver- Garrison dagvaardt nieuwe getuigen NEW ORLEANS De officier van i justitie van New Orleans. Jim Gar-1 rison. heeft nieuwe getuigen gedag-1 vaard in het onderzoek naar de moord op president Kennedy: Donald Dooty en Lavon Martens. Een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen Gordon Novel, gewezen barkeeper. Martens was in 1963 een kamerge noot van de onlangs overleden getuige David Ferrie. Dooty is vrijdag ver hoord. Gordon Novel werd donderdag het laatst in Columbus (Ohio) gezien. Novels advocaat zou zijn verblijf plaats kennen. Garrison heeft gezegd dat Novel een „zeer belangrijke getui ge" is. In de stad Gaya. in de Indische staat Bikar, zijn het afgelopen jaar 150 mensen aan pokken overleden. Het ge bied wordt getroffen door een grote droogte. pe NV Minkema en zonc-n, die ir Iwpoort en Hardenberg wasappara- jen centrifuges produceert, heeft haar bedrijf in Hardenberg voor flf weken een arbeidstijdverkor- ivan twee dagen per week aange- ®d- DEN HAAG De Koninklijke Ma rechaussee heeft ook de twee nog ont brekende wapens van de partij van 24 stuks, die uit het Legermuseum te Lei den was gestolen, teruggevonden Zij lagen in een wegberm bij de Duitse plaats Emmerik. In Columbus, in de Amerikaanse staat Georgia, heeft een 23-jarige vrouw in de gevangenis een zoon ge kregen, kort nadat zij bij een gewapen de bankoverval vijfhonderd dollar had buitgemaakt. De echtgenoot van de vrouw dient in Vietnam. De Nederlandse dagbladen zijn in hoofdartikelen uitvoerig ingegaan op de verklaring van dr. W. P. Berg huis, voorzitter va* d- AR.F. Trouw zegt, dat de kabinetsformatie een zaak is die het hele volk aan gaat en dat het ,in een periode van crisis in ons partijwezen, zaak is er voor te waken, dat de politieke zuiverheid van een partij ongerept blijft. „Uit hoofde van zijn functie wordt een fractievoorzitter overstelpt door de praktische moeilijkheden var zijn taak, waardoor de andere as pecten in het gedrang kunnen ko- Eveneens uit hoofde van zijn functie is een partijvooizitter bij uitstek ge roepen om juist voor die andere as pecten oog te hebben en daarvan als het nodig is duidelijk te doen blijken." „Hij heeft zowel de relatie tot de VVD teruggebracht als die tot de PvdA opgevoerd tot een proportie die in overeenstemming was met het door de partij in de verkiezings campagne gevoerde beleid." Het Vrije Volk (soc.): ..Dr. Berghuis is een moedig man. Als hij vindt dat er krasse dingen gezegd moeten worden, dan zegt hij ze. Of de ARP die geheel de koers van dr Berghuis vaart, een lang leven beschoren zal zijn, is voor ons geen vraag. Een slinkend maar nog steeds zeer groot deel van deze partij zal hem niet volgen." Het Parool (onafh. soc.): „De heer Berghuis hoort tot het groene hout van de ARP; zou hij veel zien in een samenwerking, die moeilijk een andere kan zijn dan een op basis juist van afsnijding van het groene hout, wat de KVP in de nacht van Schmelzer heeft gepresteerd?" Algemeen Dagblad (onafh. lib.): Een partijvoorzitter mag van alles zeg gen, maar het wordt wel een zotte vertoning als hij zich gaat bemoeien met hel werk van de politieke lei der van zijn partij en dan precies het tegenovergestelde beweert." Friese Koerier (soc.): „Dr. Berghuis heeft op zijn minst een deel van het vertrouwen hersteld in de waar achtigheid van slagzinnen als ..evan gelische politiek" en „evangelische radicaliteit"." De Volkskrant (onafh. kath.): „Mr. Biesheuvel is als fractievoorzitter van de AR, de man, die bij de formatie de verantwoordelijkheid draagt. Als partijvoorzitter Berghuis nu naast hem op de bok gaat zitten cn een heel andere kant uitstuurt, wordt het wel heel moeilijk." Anderzijds heeft dit blad lof voor de wijze waarop Berghuis de kiezers duidelijk poogt te maken welke koers hij als partijvoorzitter wil. Zuster Van Beusekom kraam verpleegster van prinses Beatrix UTRECHT Prinses Beatrix heefl zuster C. Beusekom te Utrecht verzocht haar kraamverpleegster te willen zijn bh de komende bevalling. Zuster Beusekom is hoofdverpleegster in het Academisch Ziekenhuis op de gynaecologische afde ling. Zoals bekend is de Utrechtse gynaeco loog prof. dr. W. P. Plate de medicus, die by de bevalling zal assisteren. Vaten met Detergent, die het olietapijt moeten helpen oplos sen, worden in Engeland aan boord van kleine schepen gela den. Komen daar straks vaten met het (betere) oplosmiddel van de heer H. de Vries uit Enschede bij? Daarover is nog steeds geen beslissing genomen. vrolijk pasen met Meer eenheid in onderwijs wereld pag- Kernmerk De Wartluire in Oost-üuilsland gaal grntr dagen tegemoet. Hij be slaat 1000 jaar en men gaat er het •l.ïO-jarig jubileum van de Reformatie vieren. Het verhaal leest u op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad. haal Zondagsblad het ver- de „Voddenrapers van Einmaüs". In Ilaarzuilens is dc 28-jarige Wim Veer in november van het vorige jaar begonnen met voorbereidingen van dr eerste Nederlandse Emmaüs-gemcen8chap. ■fe Nieuwe NCRV- fjuiz pagina Radio TV Frankrijk boycot de ZOAVO WASHINGTON Frankrijk zal de ZOAVO-conferentie (van 18 tot 20 april) in de Amerikaanse hoofdstad boycotten, omdat president De Gaulle het niet eens is met de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam. Amerika legt het besluit niet uit als een terugtrekken van Frankrijk uit de ZOAVO. Het ziet er alleen een open lijke afkeuring van de Amerikaanse politiek in. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is de laatste da gen muisstil aan het formatiefront. Ka binetsformateur De Jong studeert op de financiële gegevens, die hem tijdens het onderhoud met prof. Zijlstra ter beschikking zijn gesteld. De afgelopen weken is het beeld van de financieel-economische mogelijkhe den voor 1968 wat meer uit de verf gekomen dan toen prof. Zijlstra zijn regeringsprogram-in-hoofdlijnen vast stelde. Aan de 'hand van deze nieuwe ge gevens gaat de heer De Jong nu na of vorming van een kabinet wel mo gelijk is zonder dat eerst afspraken zijn gemaakt over de departements- gewijze verdeling van de gelden voor '68. Zoals bekend lag het aanvankelijk in de bedoeling de verdeling geheel aan het nieuwe kabinet over te la ten. maar de nieuwe formateur schijnt het toch een wat hachelijke zaak te vinden kandidaat-ministers aan te werven zonder hen op dit punt althans enige zekerheid te verschaffen. Hij wil met andere woorden niet in zee gaan op hoop van zegen dat de ploeg het straks bij het begro tingsoverleg wel eens zal worden. nipt lanol 'me it 'hj Geen opstoppingen Drukte viel nogal mee DEN HAAG De verwachting dat de Paasdrukte op de wegen wel mee allen, is tot nu toe bewaarheid. Er was gisteren en vandaag uiteraard wel veel meer verkeer dan op andere vrije dagen, maar van verkeersopstop- j pingen en filevorming was vrijwel nergens sprake. Het was gisteren goed te merken, dat elen, gezien de voorspelde koude Paasdagen, eerst de weersomstandig heden hebben afgewacht alvorens op reis te gaan. Viel in de ochtenduren de stroom toeristen uit Duitsland nog al mee, in de late namiddag werd zij steeds groter. In Zeeland werden opvallend veel caravans gesignaleerd. Van de buiten landers waren de Duitsers hier in de meerderheid. In de Zeeuwse hotels was vanmorgen nog ruimte te over. Bij het verkeersplein Oudenrijn was het deze dagen „gezellig druk", zoals de politie het uitdrukte. De ver keersstroom kon goed worden ver- j werkt. Ook bij de Spoorwegen was het niet extra druk. Wijs IEDEREEN is het er over eens dat het christelijk onderwijs nieuwe structuren behoeft. Het bestuur van drie organisaties als CNS, CVO en GSV, die elkaar principieel zeer na staan, maakt voor de buitenwacht het gezicht van het christelijk onder wijs eerder vaag dan duidelijk. Een fusie van deze drie zou dan ook voor de hand liggen. Dat houdt ech ter in, dat men een historie die kleur kreeg tegen de achtergrond van een schoolstrijd, bijzet op de monumen tenlijst. Dat daartegen bezwaren rij zen is begrijpelijk. Nu lijkt het ons van grote wijsheid te getuigen, dat de uitgesproken voorstanders van fusie, CNS en CVO, het bezwaarde GSV niet dwingen door de kracht van hun getal, maar aanbieden aan alle bezwaren tege moet te komen door een onderlinge fusie, die in federatief verband met GSV toch tot grotere eenheid leidt. Wij willen CNS en CVO graag com plimenteren met deze knappe con structie. Erkentelijk J^E heer Roolvink stond gister avond voor de mogelijkheid, een wijs en kalmerend woord te spreken in de moeilijkheden waarin de ARP door de uitlatingen van haar voor zitter nog eens extra was terecht gekomen. Welnu, de ARP, haar voorzitter in begrepen. behoort de heer Roolvink dank te weten voor de wijze waar op hij zich in een door hem niet ge schapen situatie van deze ondank bare taak heeft gekweten. Evenals wij sprak de heer Roolvink van een niet juist onderscheiden tussen de verantwoordelijkheden. We kunnen ons indenken dat het niet altijd gemakkelijk is. die ver antwoordelijkheden te verzoenen. En toch, ais men aan het onder scheid ertussen niet vasthoudt, lo pen de zaken vast. Zoals dan nu is gebeurd. De verantwoordelijkheid voor het formatiebeleid ligt bij de Kamer fractie. Zodra dat beleid door andere partijorganen, met inbegrip van de partijvoorzitter, wordt doorkruist, is liet fout. Die organen krijgen nog gelegenheid genoeg, ingeval zij ander inzicht heb ben, daarvan te doen blijken. Het is echter noodzakelijk, dat men ook in deze zowel de wijze als de tijd kent. De heer Roolvink maakte nog an dere verstandige opmerkingen. Deze bijvoorbeeld, hierop neerkomend dat de publiciteit met betrekking tot be paalde opvattingen nog geen garan tie biedt omtrent de gevoelens bin nen een politieke partij als geheel. Het kan immers zijn dat de ene op vatting gemakkelijker publiciteit weet te vinden dan de andere. Wie zich daarop verlaat, kan. zouden we hieraan willen toevoegen, bij volks uitspraken, dus bij verkiezingen, be drogen uitkomen. En dan het soms wat te gemakkelijk praten van radicaliteit. De verwij zing leek ons juist naar de onmis kenbaar radicale trekken in bijvoor beeld het beleid-Zijlstra. Dat richtte zich onder meer op een aantasten van de werkloasheid in de wortel radicaal dus. Wij willen niet beweren dat beoefe ning van economie in een staats bestel de enige wijsheid is. Wél we ten wij, dat in gezonde economie een voorwaarde mag worden gezien voor een gezond sociaal beleid. En gezonde economie was een der doel stellingen van het beleid-Zijlstra. De ARP, die de langste geschiedenis heeft van enige partij in dit land wanneer wordt die geschiedenis weer eens bevattelijk voor de jon gere generatic geschreven? zal stellig ook deze meningsverschillen overleven. Enige verduidelijking echter van de ziide der partijleiding kan nu toch wel nuttig zijn. Blijft dunkt ons voor de ARP de plicht tot erkentelijkheid voor de wijze waarop gisteravond de heer Roolvink heeft gesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1