Kunststukjes uit de collectie Felix Tal "I] WAAIERS Met melk meer mans een ei ^zabaglione] paasei dialoog ZATERDAG 25 M.AART 1967 WAAIERS waren in het oude Egypte bekend om koelte toe te wuiven. En bij de Chinezen om de vliegen weg te jagen. In de tijd van de Lodewij- ken werd de waaier verheven tot accessoire dat de élégance van de draagster verhoogde. Waaiers waren niet zo maar wimpeltjes op stokjes, nee, kunstenaars schaamden zich niet om waaiers te ontwerpen, te vervaardigen en te signeren. Soms naar aanleiding van speciale gebeurtenissen, zoals een huwelijk, of rouw. Zoals de moeder van Gerrit Braams (luitenant op de kanonneerboot van Van Speyck die in 1831 in de lucht vloog) een rouw- waaier in ivoren montuur liet vervaardigen. Het kruitvat met brandende lont en kogels versieren de waaier. 3 pkE advertenties zeggen het ons bijna dagelijks: melk is toch zo enorm belangrijk- Vooral in deze maand, nu er veel zieken zijn en we allemaal tard het zonnetje nodig hebben. Niet alleen de kin deren, maar ook de moeders die juist met zieke kinderen 't extra te verduren hebben. Afgesproken dus? We drinken dagelijks ons halve litertje melk, eventueel te vervangen door cho colademelk, yoghurt, pap of vla, karnemelk, taptemelk of tapte- melkyoghurt Weet u da', de halve liter melk of karnemelk vervangen kan worden door een kleinere hoe veelheid ingedikte produkten bijv. twee kleine potjes Bul gaarse yoghurt met een half doosje magere kwark van 250 gram en met anderhalve dl hang op van een halve liter karne melk? Chocolademelk en vla zelf ma ken is voordeliger dan in de win kel kopen. Met chocolademelk scheelt dat tweeëndertig cent per liter, met de vla achttien cent. Voor grote groepen koffie schenken is mei koffiemelk voor deliger dan met gewone melk; de voedingswaarde in koffiemelk blijft wel wa+ achter bij melk. De voor melk gebruikte pan nen en flessen kunt u het best eerst goed met koud water omspoelen en daarna pas met heet sop. De melkdeeltjes laten dan veel gemakkelijker van wand en bodem los. ]£R waren waaiers die als balboekje dienst deden en poppewaaiers van papier zowel als kostbaar zilveren jiligrain. De waaier was een attribuut voor het subtiele spel van jlirt en etiquette. Bij een bezoek aan het hof mocht de waaier in tegen woordigheid van vorstelijke personen niet ontvouwd wor den. Tenzij de draagster de eer te beurt viel de vorst of vorstin iets aan te reiken; dit diende namelijk op de uitge spreide waaier te geschieden. Van Laar vertelt in zijn Groot Ceremonieboek der beschaafde zeeden (Amsterdam midden 18e eeuw) dat de waaier tijdens het gebed voor het gezicht werd ge houden. Vandaar misschien dat er zovele waaiers met bijbelse voorstellingen zijn verlucht. Met de waaier kon madame woordeloos welsprekend zijn. Een gebaar met de waaier tegen de rechterwang wilde zeggen: ja. Tegen de linkerwang: nee. „Ik wil u spreken" werd be duid door een vingertop tegen de waaier te leggen. Degene die met u sprak deed er goed aan zich uit de voeten te maken als u de waaier achterstevoren keer de. Sloeg madame de waaier dicht dan was het gesprek gron dig uit Ivoren waaier met in hel midden geschilderde voorstelling ,JIet bad van Diana", houder met chi- Uniek a Iets van die geheimzinnigheid is blijven hangen in de vele en veelsoortige waaiers die de verza melaar Felix Tal exposeert in het Centraal Museum in Utrecht aan de Agnietenstraat. Zijn col lectie is volstrekt uniek. De nu •i 75-jarige heeft ze stuk voor stuk in een tijdperk van 40 jaar bij eengebracht. Voor het geweld der nazi's dook hij in de oorlog onder bij een boer. Zijn waaier collectie dook onder in Den Haag bij een vriend. „De eerste vraag was of ik zelf terugkwam. Na de oorlog kon ik mijn collectie verdubbe len. Overal waar ik kom speur ik naar waaiers. Zo legde ik on langs in Zürich, Zwitserland, beslag op de oudst bekende Hol landse waaier met lulpenmotief. een typisch opvouwbaar exem plaar waarvan de spijlen heel primitief zijn bevestigd. Waai ers verzamelen is een pure lief hebberij. Ik heb een voorliefde voor kunst en miniatuursdhilde- rijen, zelf schilder ik ook. Die waaiers zijn ware miniatuurschil derijen, je raakt er nooit op uit gekeken." Nergens ter wereld is zo'n par ticuliere verzameling. Er liggen in de kelders van musea in Enge land en Frankrijk wel waaiers; déze collectie heeft talrijke unie ke exemplaren. Daarom prijst di rectrice Maria Elisabeth Houtza ger van het Centraal Museum zich gelukkig haar grote vitrine park te mogen inrichten zodat al dit moois tot zijn recht komt. Materialen Het materiaal waarvan de waaiers in de loop der tijden zijn vervaardigd is zeer uiteenlo pend. We zien ze van papier, hout, ivoor, zelfs een stijve van porselein, schildpad, perkament, veren, geprepareerde vogelhui den en celluloid. De decoratie maakt de schitte ring uit van het accessoire: pail- letjes. inlegwerk van bladgoud, zilverblad of zilver, metaal, goud, parelmoer, diamantjes, gouddraad of half-edelstenen. Fa milies die de relikwie van groot moeder wilden bewaren, lieten er soms een lijst van bladgoud om maken en zo hangen vreemdsoortige schilderijtjes, voorheen waaiers, aan de muren. De waaiers met aaneengeslo ten baleinen heten briséwaaiers, die met flinke ruimte tussen el ke balein: éventail squelette. Waaiers met verschillende stro ken schilderwerk noemde men cabrioletwaaiers naar het gelijk namige rijtuigje van omstreeks 1750. Inklapbaar Vele waaiers waren inklap baar; zoals wij de paraplu klein maken om in de tas mee te dra gen, werd de éventail de poche in de reticule gestopt. Dan is er nog het geheel ronde waaierty pe: wiel- of radwaaier. We za gen een beeldige meisjeswaaier van blauwe zijde met rand van zachte maraboeveertjes, het blad versierd met zilveren pailletten. Het montuur van wit been met zilveren en gouden ornamenten, Biedermeier eerste helft 19e We vroegen ons af welke danslustige vrijers hun naam schreven op de ivoren mid denstukjes van het balboekje ali as waaiertje, wie betreurd werd met de rouwwaaier van zwarte chantilly-kant Er zijn nog meer welijksaltaar is het motief op een zijden waaier. Heel inge nieus zijn op de panaches kleine lenzen aangebracht. Ingevouwen kan deze waaier als loep ge bruikt worden. De kleuren op de eeuwenoude kunststukjes zijn goed gebleven. De gebroeders Martin vonden namelijk een glanzend vernis om het schilder werk op hun waaiers tegen in vloeden van buitenaf te bescher men. Kostbaar en kostelijk de voorstellingen: Mozes die water uit de rots slaat, Rebecca en Eliëzer, David die harp speelt voor Saul, de koningin van She- ba die Salomo bezoekt, Ruth en Boaz, maar ook politieke prenten over Louis XVI, of de prins van Oranje. of mythologische voorstellingen, Venus, Amor, Pal las Athene, Penelope, Helena, He lios in de zonnewagen. De meeste voorstellingen zijn tot in de kleinste details uitge werkt. Prachtig is de brisé waai er, gesneden uit één stuk ivoor, de randen fijntjes uitgesneden in bloemen en ranken, uitlopend in een roos die ontluikt. We kun nen ons voorstellen, hoe ccn ij- del dametje uit het Victoriaanse kanten waaiers van kloskant, tijdperk stilletjes haar schoon- soms kant op gaas. Er zijn zij- heidsvlekje of mouche bekeek in den waaiers, fijntjes beschilderd, het groene zijden waaiertje met of katoen geborduurd met zil- spiegeltje in het sluitstuk van eb- verdraad. Een paartje bij het hu- benhout. Er is een prachtige Chinese mandarijnen-waaier. Er moeten uren en uren voor de maker van dit kunstvoorwerp heen zijn ge gaan aan ontwerp en vervaardi ging: de kleding van de vele mensenfiguurtjes is stukje voor stukje opgeplakt, de gezichtjes zijn van ivoor, met gedetailleer de, uiterst fijne ogen, neus en mondjes. Het montuur van schildpad, vergulde vissen en draken ontbreekt niet. Begrijpelijk dat vele groepen meisjesscholen de tentoonstelling gaan zien, dat de dames van het corps diplomatique niet achter blijven en de Internationale con ferentiegangers van de Vereni ging van vrouwen met acade mische opleiding de waaiercol lectie komen bezien. Voor de fijnproever valt hier veel te genieten. Voorspelt u een come-back van de waaier? vroegen we de directrice. „Niet te combineren met mini-kledij" zegt ze lako- niek. Maar op ons pad treffen we een ontwerpster. Haar was verzocht om het ontwerp voor een waaier zoals ook de schel lekoorden tot een romantisch at tribuut van deze tijd terugkeren. Misschien zoekt ze het in applica- tiewerk van zijde of tule? Met de beide Paasdagen vlak voor de deur is het misschien aanlokkelijk de traditionele zacht gekookte eitjes eens af te wisselen met een paar eiergerechten, die in een wip gemaakt zijn. Wij geven er hier drie. [T/£RS1.AJ jes gesneden, een half blikje ana nas, mayonaise. vijfentwintig gram noten. Snijd vijf eieren in kleine blokjes. snipper de appel. Vermeng deze ingrediënten met de blokjes kaas. kleingesneden ananas en twee lepels mayonaise voorzichtig mengen). Leg de eiersla op een schotel. Strooi er de grofgéhakte noten over en garneer de sla met het achtergehouden hardgekookte ei. Roer vier eierdooiers mei zestig gram suiker, twee dl zoete wijn en kaneel in een geëmail leerde pan goed schuimig. Ver warm het mengsel au-bain-mari al kloppende, tot het de dikte heeft gekregen van stijfgeslagen slagroom. Dien dit gerecht wanneer het afgekoeld is op in een groot wijnglas en serveer er lange vingers bij. Hmmheerlijk. Kook per persoon één ei hard. Snijd er van onderen een klein kapje af, zodat het blijft staan. Ook van boven kapje afsnijden. Hol de eieren voorzichtig uit en roer de gezeefde eierdooiers met wat zure room (sour cream) of ongeslagen room met een drup peltje citroensap aangezuurd tot een smeuiig geheel. Kruid het mengsel met iets mosterd, zout, peper, worcestersauce en papri kapoeder. Vul hiermee de eieren opnieuw. Leg vervolgens lange, smalle repen augurk en paprika (zoet zuur uit potjes of vers) zo over het ei, dat ze afhangen en zet tot slot het kapje er weer op. Plaats ze op een rond uitgesto ken plakje kaas (groter dan hei ei) en rangschik de eieren met kaas op een schotel met slablaad jes. Garneer het geheel verder met radijsjes en plakjes uitgetan- de komkommer. Nog even praten wij over de supermarkt. Dan gaan we het over andere kanten van winkelen heb ben. Het voordeel van een supermarkt vindt me vrouw B. te L. „Om bij voorbeeld een nieuw arti kel in de hand te nemen, te lezen wat erop staat, het dan eventueel weer terug te zetten en het niet te kopen, zónder lelijk ge zicht van de winkelier. lK. zou het ook plezierig vinden als je in de kleine- j (en vaak betere) modema gazijnen vrij naar binnen kon lopen en rustig in de rekken kon kijken zonder dat er met een een verkoopster op je af komt." Het feit dat men in een su permarkt meer koopt dan men van plan was vindt me vrouw C. S. te O. beslist on juist: „Supermarkts zijn juist economisch; men kan er alles krijgen voor de dagelijkse be hoeften. Als men met geringe middelen rond moet komen, maak dan eerst een lijstje, be reken de kosten en neem dat bedrag mee. Dan ga je nooit over de schreef." Van de supermarkt over naar de zelfbedieningswinkel, mevrouw W. V. te D. vindt het er bijv. gezellig winkelen. Anders dan in een super markt is het in een zelfbedie ning wat het personeel be treft beter, zij zijn vaak be hulpzamer. En wat is het ge makkelijk met een mandje of wagentje de zaak door te kui eren en zelf te pakken wat je nodig hebt." Contact De zaak van de familie B. te D. is sinds kort omge bouwd tot zelfbedieningszaak. Het resultaat? „We hebben er erg tegen opgezien, omdat wij ook zo jong niet meer zijn maar we deden het voor onze zoon. Nu constateren wij dal het contact met de klanten er zelfs beter op geworden is om dat je het vroeger met de be dieningswinkel vaak te drul» had om de klanten alles aar te reiken. Nu pakken de klan ten het zelf en ls de omganp met de mensen veel prettiger geworden." Wat de koopavond betreft: mevrouw S. te O. meent: „Iede re vrouw die over organisatie talent beschikt kan in de pauze of na het beëindigen van haar dagtaak de boodschappen halen voor de maaltijden. Heeft men er echter iets te kopen van kle ding, meubilair e.d. dat zou hel reuze praktisch zijn als er bijv. daarvoor een koopavond zou komen." Genieten Veel dames meenden dat win kelen, vooral als de beurs wat krap is, de begeerte opwekt Maar waarom? vraagt me vrouw S. te A. zich af. „Winke len is niet alleen kopen wat je mooi vindt, ik zie er ook nog een andere kant aan. Wanneer je zoals het nu weer is, in de Lijnbaan gaat winkelen en je ziet die fleurige etalages met al die prachtige artikelen dan geniet ik daarvan. Dan deuk ik apart onderwerp heus niet: „Dat en dat en dèt zou ik willen hebben, maar ik geniet er van zoals men van een kunstwerk geniet, of van mooie muziek." Pantoffels Wij vrouwen kunnen toen ze ker onze „hebzucht" wel de baas? Mevrouw v., O. te R. heeft ook nog een mooi ver haal over winkelen: Toen ik nog weduwe was kwam één van mijn getrouwde dochter.- vaak naar R. om vaak met mi] te gaan winkelen. Zij verwen de mij erg, als zij maar dacht dat ik ergens zin in had dan kocht zij het voor mij. Zo ston den wij eens voor de etalage van een schoenenmagazijn te kijken. Mijn dochter zei: .Hoe vindt u die pantoffels moe der?" Ik zei dat ik ze erg mooi vond, waarop mijn dochter ant woordde: „Nou moe. koop ze Wij die winkel in, pantoffels aangepast, ze waren goed, dus ingepakt en afrekenen gebla zen. De bediende wachtte op het geld maar niemand deed zijn tas open om te betalen, ik wachtte op mijn dochter en mijn dochter wachtte op mij En die mijnheer ons maar aan kijken.... Tenslotte opende ik mijn beurs, er zat gelukkig ge noeg in! Buiten zei mijn dochter: Moeder, dacht u dat u die pan- offels van mij kreeg?" Ja meid", zei ik „en weet je wat nog het mooiste is? Ik heb ze eigenlijk helemaal niet nodig" Toen hebben we samen zo on bedaarlijk gelachen! We halen het nog dikwijls op.... Gehandicapten Mejuffrouw D. te H. snijdt nl. het winkelen met handicapte. „Weet u wat winke len een feestelijk tintje geefl? Dit te doen met een gehandi capte, zoals U.V.V. afdelingen het met Sint Nicolaas gedaan hebben. In een groot waren huis werd een koopavond ge houden, speciaal voor gehandi capten. Rode-Kruishelpsters re den de wagentjes rond zodat de gehandicapten zélf nun ca deautjes konden uitzoeken. De verkoopsters gaven een prima Ik ga vaak winkelen met een blinde vriendin, zij geniet er intens van. Zij praat er ook over mee alsof ze het „gezien heeft, waarschijnlijk komt dat ook doordat zij later blind ge worden is." Dit is misschien een idee voor ons allemaal, ook een ander die niet alleen erop uit kan, laten genieten van wat er alzo te koop is. Ook mevrouw v. H. te VV. winkelt dolgraag: „Zo echt eens rondneuzen naar nieuwe snufjes. Vooral in warenhuizen kom ik graag, de service is er dikwijls goed en ruilen gaat daar erg gemakkelijk. Koop ik bijv. iets voor de kinderen, maar weet ik niet de juiste maat dan koop ik twee verschillende maten, later mag ik er dan één van teruggeven tegen een tegoedbon of ik krijg mijn geld terug. Er is geen particuliere zaak die dat doet of doen kan! De merkarti kelen koop ik in de comesti- bleszaken. dat zijn toch vaste prijzen en dan gun ik bet graag de kleine zakenman Je wordt daar wel vlugger en vaak vriendelijker geholpen.. Kijken Mevrouw S. te L. gaat eerst kijken en daarna kopen: „Als 'k dan eenmaal weet wat ik wil, stap ik de winkel binnen De verkoper merkt dat direct en ik weet zeker dat hij het ook waardeert. Bij het verlaten van de winkel zijn beiden vol daan." Ja, dat geloven wij ook. mensen zoals mevrouw S. zijn voor de winkeliers de ideale klanten! Mevrouw O. te AL gaat in op hetgeen mevrouw S. te Z. schreef over de niet-vrije zater dag. „Wij hebben geen winkel, maar een boerderij. Ook voot ons is het geen vrije zaterdag van weggaan is geen sprake De inkopen doe ik praktisch alleen en dat vind ik geen pro bleem. Wel blijft een proeleem de kinderen duidelijk 'e ma ken dat vader met mooi weer zo moeilijk van het bedrijf weg kan. We wonen maar twin tig km. van het strand af, heb ben een auto, maar slechts éénmaal per seizoen kan er een zaterdag af voor het strand.... Wij zoeken compensatie door veel logees te vragen en vee1 aandacht aan de kinderen te besteden: pannekoeken Danken buiten eten enz. Wij houden de kinderen voor dat zij weer be paalde voorrechten hebben die andere kinderen niet hebbeD en dat er altijd wel wat te wensen overblijft." Met die laatste zin waren wij het volledig eens. een mooie afsluiting voor deze Dia loog. „Als 't kindje binnenkomt" „Als 't kindje binnenkomt" is het onderwerp voor ons volgende lezersgesprek. Het zakje oranjemuisjes wacht al op de blijde tijding uit Drakensteyn en in gedachten vergezellen we onze kroonprinses bij haar laatste loodjes die het zwaarste wegen Intussen weten tropenkinderen misschien, hoe de stem van baby Trix klonk door de radio, toen zij gedoopt werd, weten oudere lezeressen anecdotes toen Juliana werd geboren. Natuurlijk vertellen ons moe ders van twee- of drielingen wat die verrassing met zich meebracht, en misschien weet u tips voor de kraamkamer? Als het maar te maken heeft met de komst van 't kindje, mag ieder haar of zijn zegje zeggen in Dialoog, waar naar uw stem geluisterd wordt! Schrijft u even uw keuze? Want u weet: bij plaatsing zenden we u graag De dokter zegt 1, De dokter zegt 2. Tipparade of een verrassing. Tot schrljfs! Vasten op sap De vrouw die met pilletjes en andere hulpmiddelen de lijn tracht te handhaven, weet dat er maar één afdoend middel bestaat: minder eten. Of beter gezegd: helemaal niet eten. In Glasgow is een proef genomen om te bewijzen dat een volledige hongerkuur geen schadelijke ge volgen voor de gezondheid hoeft mee te brengen, mits de betrok kene gezond is. Een zeer omvangrijke jonge vrouw (dertig jaar oud) was be reid het experiment te onderne men. Ze werd opgenomen in het ziekenhuis, de kuur bestond uit bedrust, vitamine-preparaten eten en vruchtensap drinken en verder niets. De vrouw lag de hele dag in bed en had geen afleiding. Zij was in betrekkelijk korte tijd driënveertig pond afgevallen en haar lichamelijke gezondheid was niet achteruitgegaan. Maar hoe heeft zij zich in die tijd in geestelijk opzicht gehou den? Dat vermeldt de historie waarin wij dit lazen, niet. Vrouwen in de topleiding Elke vijfde West-Duitse onder neming heeft een vrouw in de topleiding. Ieder vierde aandeel of obligatie is er in het bezit van een vrouw. Negen miljoen vrou wen (totale bevolking zestig mil joen) werken buitenshuis. Elke achtste van deze vrouwen is al grootmoeder. Toch blijven het vrouwen; ze winkelen gemiddeld driemaal per week. Eens in de veertien dagen bezoeken zij een textielzaak; één op de twee be zoeksters om kousen te kopen. EEN KRANT is een teken van werelds onrust. In woorden als wereld, gebeurtenissen, mens-zijn ligt onrust al besloten. Waar vra gen zijn is onrust. Waar vragen zijn Op een kleine planeet mét een bepaald laagje dampkring, feno meen in een wervelend heelal voor zover onze inlichtingen gaan is de mens ontstaan. Het eerste wat hij deed was vragen stellen. Zon der vragen geen verf om het tuin- schuurtje een net kleurtje te geven. Zonder vragen geen techniek. Geen vuur. geen horloge, geen theologie. Zonder vragen geen geweten. Zo is de krant getuigenis van vragen. Van menselijk verkeer, yan pogen en falen beide. Natuurlijk is in de krant dat menselijk verkeer wel eens wat ge krompen tot streeknieuws of kerk- nieuws-Nederland, want we kun nen niet alles aan, we zijn inwo ners van een klein land met veel kerken. Hoe bijv. een Argetijn of een Chinees leeft als hij christen (en ook niet-christen) is, is voor ons meestal een vage zaak. Dat het van belang zou kunnen zijn, ook voor ons Nederlands en kerkelijk welzijn, ontgaat ons. Zo worden in een klein land met kleine stukjes praktisch christen dom (bijv. de zondagsrust) onze problemen klein. Bovendien zijn er. vooral voor ons vrouwen, ramen te zemen en aardappelen te koken. Of het nu onze aanleg is om ons altijd met het nabije te bemoeien dan wel dat de maatschappij door de eeuwen heen zo'n type van ons heeft gemaakt zodat we niet be ter weten en er zelfs van uitgaan dat we „zo" zijn het feit is er. Krant en Open Brief getuigen er van. Las ik niet de vorige week van de hand van de heer R. over literatuur dat de .vrouw zelden bi bliofiel is? Dat kan. dacht ik, een man nu weer zo gemakkelijk zeggen, geze ten aan de gestofte, wie weet ge boende tafel, in de warme kamer, de koffie nog klokkend en warm in zijn maag. Maar waar komt de distantie voor de vrouw? Na dag taak komt gemeenschapstaak. De prioriteiten zijn haar in een lange traditie wel ingepompt Wanneer schrijft Christine meest al de Open Brief? Na de taken na tuurlijk, dus 's nachts. Wanneer leest ze? Als ze uitknijpt; .Moeder rust", zeggen de kinderen voor de telefoon en aan de deur. Ah, denkt de persoon aan de andere zijde, ze heeft het zo druk. Het behoort bij het beeld van de vrouw, ze mag het druk hebben en even rusten. De vrouw moet van dit valse beeld gebruik maken om onder de beschuldiging uit komen dat zij „zelden" culturele belangstelling heeft, zelden leest, wat zeg ik, bi bliofiel is .enzovoort. Zo kreunen de nachtkastjes onder onze boe- MA /fAAR nu terug naar de vragen. Met het bovenstaande voor ogen kan ik gaan antwoorden op vragen als: of er niet een slijtage van het geweten is (zondagrust). wat traditie waard is (Nederlands kerkelijke situatie). Waarom luis ter je nu naar de Mathhaus-Pas- sion via een weet ik wat voor zen der daar denk je nu niet eens aan en waarom vroeger niet? Is de strijd die onze, laten we zeg gen, grootouders hebben gestreden om een christelijk dit en dat al weer vergeten? vrolijk en schor kraaien zekere haan de knop voor de Nieuwsberichten omdraaiden, hun kinderen een mooi chocolade paas- EI. Bij het eerste handelen dach ten ze meenden zij bij het tweede niet, dat is wel zeker. Ook luisterde men wél naar de Johannes-Pasison, omdat die het volle evangelie bracht, (ik heb dat zo wel eens horen zeggen) en niet naar de Matthaus-Passion want die eindigt bij Jezus' dood. Je vraagt je dan wel af waarnaar mensen nu eigenlijk luisteren, naar Johann Se bastian Bach of naar een preek, maar zo ging het toch. Overal. We hadden een soort instrument dat wé geweten noemden, afge stemd op een klein stukje Neder landse realiteit, ontstaan door aan leg en traditie. Zodra we vragen stelden, vielen we uit het systeem, lukte het met dat geweten niet meer. Tenzij we natuurlijk ook het paas-ei weerden e Ik geloof dat ik nu in ieder ge val aan één briefschrijver heb dui delijk gemaakt dat dat geweten verdwijnt. keerd. Er langs lopen was ook keerd. Ja, er naar kijken was zelfs verkeerd. Keek je per ongeluk, bijv. als je met de bus naar piano les moest en een duizelingwekkend hoog schommelend schuitje in je gezichtsveld kwam. dan was dat eigenlijk ook mis. Voelde je dan niets zoals ik dan was het nóg verkeerder, want owee, dan sprak je geweten al niet meer! Nu. dat geweten zijn we kwijt. Als we nu onze vragen maar niet kwijt zijn. Als we. door alles in het kleine zo precies te weten, maar niet lui geworden zijn in het grote. Als Argentijn en Chinees ons maar niet onverschillig laten, noch kern bewapening, noch politiek, noch woningnood, noch welvaart, noch paas-ei ja of nee. Met andere woor den: als we ons maar betrokken weten op deze wereld. Daór is ver van u" niet tot ons spreken. En zo wordt het dan weer Pasen. Met wind en grijze luchten, vleu gen zon, de haard, de lectuur, de visites. Op zijn Nederlands. Op zijn kerkelijk-Nederlands. op de manier van juist ook deze krant. Onrust stroomt dag in dag uit binnen, maar rust is u in principe gegeven, rust is uw deel. Met Pasen begint de zondagmorgen van de vrede, van iets dat bij gebrek aan woor den eeuwigheid heet

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15