Actuele geschriften vinden gretig aftrek Voor U Melezee Problemen van onze tijd edegen filmscenario jan Jean-Paul Sartre Encyclopedieën in zakformaat WEINIG NIEUWS IN BELIJDENISTIJD NIEUWE LEIDSE COURANT IN het populair-weten- schappelijk en actu ele genre is een hele reeks boeken verschenen. Hiervoor bestaat een grote markt. Terecht. Deze boeken zijn (vaak) gedegen van opzet, zon der gortdroog te zijn, en ze geven inzicht en ken nis in aan de orde zijnde kwesties. Als eerste willen we noemen: rerdaad en gebrek in de twin- ;ste eeuw. door drs. J. Groot itgave J. B. Wolters, Gronin- n); De prioriteit voor de ontwik- lingshulp die de overheid ver- conteerd wil zien. toont aan dat onderwerp de komende jaren is te meer in de belangstelling staan. Drs. Groot heelt in dienst van een grote ervaring opge- Latijns-Amerika. Zijn sug- K, ikkelingshulp in groter verband handen van de VN leggen om een zo groot mogelijke effecti- eit te komen, anderzijds kiest voor de „adoptie" van een nd in ontwikkeling door een wel- artsstaat: Amerika-Puerto Rico Nederland-De West. 'I Hij haalt een berekening aan wil bewijzen dat de inwoners een hoog ontwikkeld land ..echts acht maanden behoeven te llfechten op een reële welvaarts- rbetering. wanneer zij 4 procent 9kn het nationaal inkomen aan ïtwikkelingshulp zouden afstaan, fu is dat bedrag gemiddeld 3/4 M ocent.) IJfEen interessant boek. Aange- lond zal moeten worden dac de ggesties van drs. Groot inder ad levensvatbaar zijn. Bevolking ce a peet van de ontwikxie- ïgshulp in enger verband is Het aagstuk van de wereldbevol- ng. titel van een boek geschre- door prol. dr. A. de Froe fuit- Kve Het Wereldvenster. Baarn. blz.. 6.90). ™Een verhandeling over vrucht- larheid. geboortebeperking, be- la ilkingspolitiek. De schrijver raakt het theologische oordeel, oewel rechtmatig, ondergeschikt |kpi7 medische en biologische stand- Verschenen in de serie de toekomst. Dan volgen drie boeken die op n of andere wijze te maken neD- n met oorlog, bewapening, poli- ike ideologie en leefbaarheid n deze wereld. Het meest op- inbarende is wel Wereldmachten orgen (uitgave Agon Elsevier, imsterdam, 194 blz. ƒ12,90). 1 Torspronkelijke titel Formeln zur ..lacht, verschenen bij Deutsche herlags-Anstalt. Stuttgart. Schrijver prof. W. Fucks. een iskundige. is zich. met gebruik- aken van zijn specialiteit, te bui- gegaan aan voorspellingen op litiek en economisch gebied. Ais :n Fucks" uitgangspunt, dat icht bepaald wordt door bevol- ngsgroei en energie en staalpvo- iktie. aanvaard, dan is het niet leilijk en zelfs wel „normaal" zijn theorieën aan te nemen. DE KOGEL GEKETST door 16 Gereformeerden 3.50 DE KLER Leiden en vluchteling vindt zijn land. door Max Tau. Uitgave Ad. M. C. Stok. Den Haag. rmoeden. de door de nazi's uit litsland verjaagde jood Max Overal waar hij komt. in Noor- ;gen of Zweden, probeert hij ienden te vinden en begrip bij brengen voor het rijke bezit t vrede voor de mens betekent, doet dit zonder rancuneuze be- Hij vond weerklank. Noorwegen :rd zijn tweede vaderland. Een ap geschreven boek van een redevorst". van iemand vol met ealen en geloof in de goede ei- nschappen van de mens. (344 12,90). Jij a. W. Bruna Zoon te Utrecht is als Wit Beertje nen Jean-Paul Sartres i dc raderen", in een verta- van C. L. Ligt-van Kossem. interessant en boeiend ver- naar vorm en inhoud, wam heeft het in de vorm van a filmscenario geschreven. herp te stellen en te laden mei amatische spanningen. Het grondthema van dit verhaai eft duidelijk het standpunt van eer. dat geen mens ont- zichzelf. De hoofdfiguur is Jean Aguerra als een tiran bekend staat. Hij door een revolutie aan de acht gekomen, maar het is nog waar dat elke revolutie zijn kinderen verslindt. Zo ook •ra, die nu zelf terecht staat een revolutionaire rechtbank grote tegenhanger van deze juur is Aguerra's vriend Lucien e, naar zijn aard en karakter t wordt zeer duidelijk geaccentu- •rd zijn handen schoon houd! lel n elk geweld Ook hier rijst de aag of het zijn wil was zuiver elet blijven of was het zijn geeste- jke gesteldheid, die hij zelfs op de meest spannende momenten niet doorbreken kon? Knap, zelfs ontroerend geeft de auteur ons een kort gesprek tus sen de stervende Lucien en Aguer ra, waaruit blijkt hoe bitter hij zich veroordeeld ziet tot geweld Het zijn deze karaktertekeningen die het boekje zo belangwekkend maken, waardoor men de 159 blad zijden gespannen uitleest. Het boekje kost ƒ3,50. doolhof der internationale betrek kingen van het atoomtijdperk dan de kernfysicus Von Weizsacker. Moeilijk Een van de conclusies van Fucks: omstreeks 1970 overtreft de Chinese macht die van de Sowjetu- nie; omstreeks 1980 die van de Sowjetunie, de VS en hun bondge noten samen. China zal zijn voorsprong steeds meer vergroten. Terwijl de machtspositie van Euro pa ten opzichte van Amerika ge lijk blijft, zal China in 2040 onge veer honderd maal zo sterk zijn als Duitsland en Engeland. Twin tig jaar daarvoor zal China het inwonertal van twee miljard heb ben bereikt, evenveel als in 1925 op de gehele wereld. Hoewel Fucks' analyse strikt we tenschappelijk is, valt het boek op door de prettige leesbaarheid. Bo vendien. wie heeft geen belangstef- ling voor de wereld van de toe komst. zeker wanneer de benade ring zo deskundig en tegelijk zo onconventioneel is. Bijzonder belangwekkend is Von Weizsackers Voorwaarden voor de vrede, (uitgave Lem- niscaat, Rotterdam, 168 blz., ƒ9,50). Achttien atoomgeleerden weigerden hun medewerking aan het maken van en het experi menteren met atoomwapens! Een van de initiatiefnemers, cot dit protest, de hoogleraar Von Weizsacker, zoon van een na zistische diplomaat, doet een po ging om de weg tot duurzame vre de te vinden. De inleider prof. Röling zegt van deze opstellen: zij verdienen lezing en zorgvuldige aandacht. Sinds Von Weizsacker schreef zijn verschillende stappen in de goede richting gedaan, maar ook in fata le richting. Ik kan mij Rauwelijks een betere gids denken in het in de serie Anatomie van de toekomst van Het Wereld venster in Baarn verscheen Oor log, dienstplicht, dienstweigering, door W. G. J. Iemhoff (130 blz.. ƒ7,90). Een vrij moeilijk leesbaar geschrift, waarin de schrijver, zelf dienstweigeraar, met lange zinnen en moeilijke woorden, het pro bleem stelt: dienstweigeren of meedoen. Hij kiest er voor in hei leger zelf te fulmineren tegen het apparaat, stelselmatig zijns inziens onzinnige toestanden en bevelen te saboteren. Iemhoff strijdt verder tegen lauwheid van de massa, de krante lezer, die op deze wijze de on tucht van onzuiver denken be drijft. Bij de uitgever W. de Haan :n Hilversum verschenen twee zeer interessante boeken. Meer dan het vermelden waard is de verschij ning van de tweede druk (bijge werkt) van prof. Polaks boek De nieuwe wereld der Automatic (264 blz., ƒ7,90) Visie Prof. Polak is internationaal er kend op het gebied van de geauto matiseerde wezens die in de toe komst door automaten geleid zul len worden". Beangstigend is zijn visie op de mogelijkheid van een nieuwe klassenstrijd tussen dc weinige werkers en de massa van werklozen, voor wie het vrij vage begrip „Recreatie" een levens kwestie wordt. Een onthullend boek voor onze generatie. Kenmerken van eigentijdse geschiedenis, door Geoffrey Barra- clough verscheen in De Haans Pal- ladiumreeks. (177 blz.. 9.90). DE NIEUWE CATHEGISMUS Geloofsverkondiging voor vol- DE KLER Leiden De eigentijdse geschiedenis be zien in het licht van de uit komsten van de wereldgebeurtenis sen van het verleden. De auteur zal ook de leek we ten te boeien, vooral daar waar hij de verschillen signaleert van de huidige situatie met vroegere ontwikkelingen. De nu gevoerde politiek wordt heel wat doorzicnii- ger. Akademie Al meer is in deze kolommen aandacht gevraagd voor de werke lijk goede serie Wereldakademie van de uitgevers J. M. Meulenhoff en W. de Haan. De samenwerking tussen acht uitgevers over de hele wereld resulteerde in een encyclopedische serie over aktuele onderwerpen, welke volledig objectief en op een aantrekkelijke, bijna journalistie ke wijze behandeld worden. Het zesde deel, De opkomst van de Griekse demokratie (800-400 v. Chr.), door W. G. Forrest, be vestigt onze eerste indruk. Een waardevol naslagwerk. (253 blz., ƒ9,50). Het Parthenon, de mooiste tempel uit de tijd van Perikles, werd gebouwd tussen 447 en 438 v. Chr. In de oudheid was de voorgrond van terraswerk voorzien. (Uit Opkomst van de Griekse democratie). Wertfaeloiï heimwee naar „toen 99 MEN z :ou kunnen zeggen, de verteller Wertheim, de romanticus, de man van fijne humor en vervuld van heim wee naar een vervlogen tijd, past niet meer in deze kei harde, verzakelijkte wereld. Niets is minder waar. Onmiskenbaar bestaat een ver langen bij een grote groep lezers geen cijfers kennende durven we nog niet van de meerderheid te spreken naar het zuivere, het mooie. Dat hoeft niet onrea listisch te zijn, maar het stilt wel de honger naar lichte ontspan ning. Het kan een glimlach oproe pen en tegelijkertijd een vleugje sentiment. Daarom kunnen we M. Wert- heims nieuwste bundel korte ver halen Izzudaar zo van harte aanbe velen. Hij is een verteller en zijn talent komt in het korte verhaal wel heel goed tot zijn recht. Wertheim, een zakenman, is pas laat met schrijven begonnen. Hij was vijftig jaar toen zijn eerste roman Isaac de Fuentes verscheen. Kort daarna volgde Vorst van de ballingschap, waar mee hij zijn naam als schrijver vestigde. Hij zal geen model in de litera tuur worden. Hij legt zich alleen maar toe op zijn specialiteit: ver tellen. Vertellen van een vervlo gen tijd, van mensen die vergeten dreigen te raken. Zijn pen is welversneden, zijn humor weldadig. Veel van zijn verhalen spelen in het vooroor logse Rotterdam. Om met Wert heim te spreken in het kostelijke verhaal van Japie Drukker, die bij Sal Pachter in „zaken gaat": Er was eens een grote drukke ha venstad. En op een dag verbrand de haar hart Laat Wertheim nog maar veel vertellen van die tijd die niet meer komt. van die generatie die men niet meer kent. Hij doet er duizenden lezers een groot genoe gen mee. (Izzudaar. door M. Wert heim. Uitgave Elsevier, Amster dam. 136 blz.. ƒ5.90». Een andere bundel korte verha len is van de Duitser Heinrich Böll: Het dal der dreunende hoe ven (160 blz., ƒ6.90). Het zijn ver halen die reeds eerder verschenen in de uitgave Hier is Tibten. De uitgever, Elsevier in Amsterdam, wil alle verhalen van Böll in enke le paperbacks verzamelen. Dit jaar verschijnt Toen de vre de uitbrak, met nog niet in Neder land verschenen verhalen. HET leven gaat zo snel dat de standaardwerken op het gebied van de ency clopedie vaak al weer ver ouderd zijn voordat ze volledig zijn verschenen. Natuurlijk kan dat wel ondervangen worden door een aanvulling, die het kost bare en rijk uitziende bezit niet tot een waardeloos ob ject maakt. VOOR de moderne boekenlezer echter, zeker in deze tijd waarin steeds minder sprake is van uni versaliteit en meer van specia lismen, is een prettiger en prak tischer oplossing, de aanschaf van dc paperback encyclopedie, die weliswaar geen uitputtende, maar toch nuttige en overzienba re informatie geeft. Twee van de meest bekende op dit gebied zijn de Sesam van Bosch en Keuning in Baarn en de Oosthoek Lexicon, waarvan we al enige delen hebben aange kondigd en besproken. Atlas Sesam kwam met deel 1 van Atlas bij de Wereldgeschiedenis, van prehistorie tot Franse Revo lutie (het tweede en laatste deel verschijnt binnenkort). De twee delen kosten samen 12,50. Het is een nuttig werk (uit het Duits vertaald), dat de lezer aan de hand van honderden kaarten inzicht geeft in historische en po litieke ontwikkelingen. Het aan trekkelijke van deze methode is, dat de wereldgeschiedenis voor ieder „leesbaar" is. Alleen afgaande op deel 1 van Sesam Mozaïek der Muziekge schiedenis, door Otto Glastra van Loon, belooft dit een prachti ge serie van zes delen te wor den. tf 5 per deel) Binnenkort ho pen we in een uitvoeriger artikel nog op deze serie terug te ko men. In vier delen brengt Bosch en Keuning Sesam handboek der mens-, dier- en plantkunde, waarvan de eerste twee delen in middels zijn verschenen. Dr. J. C. van der Steen zorgde voor de Nederlandse bewerking van het oorspronkelijke Meyers Hand- buch über Mensch, Tier und Pflanze. Kompleet kost deze se rie 14,50, na verschijning van de delen dieren en planten 16,50. De uitgeverij Oosthoek in Utrecht heeft in de Lexicon-se rie, naast Scheepvaart en au teurs van de 20e eeuw, die wij al eerder bespraken, weer twee nieuwe delen het licht doen zien. Modem Afrika, door prof. dr. J. Brummelkamp en Aar drijkskunde, samengesteld door de redactie van de Oosthoek-en cyclopedie. Afrika Zonder twijfel bestaat er be hoefte aan een encyclopedisch overzicht van dit door woelingen en omwentelingen, snelle ontwik kelingen en tegenstellingen verscheurde Afrika. Daarnaast echter moet men de betrekke lijke waarde van dit boek voor ogen houden, juist omdat de ont wikkeling in Afrika zo snel gaat. Voor de leek is het vaak moei lijk politieke ontwikkelingen uit de historie en de opbouw van een land af te leiden. De vak man zal een meer up-to-date werk niet kunnen ontberen. Wat niet wil zeggen dat de po ging Afrika in een nutshell sa men te vallen alle lof verdient en nauwkeurig is uitgevoerd. Wat meer fotomateriaal en kaar ten zouden wenselijk zijn ge weest 14,50). Het Lexicon Aardrijkskunde is geen atlas in de gewone beteke nis van het woord. Het wordt beter begrepen onder het begrip geografie, de wetenschap die zich mede oezig houdt met de relatie van mens en natuur. Van daar dat in dit lexicon tal van begrippen uit andere wetenschap pen een plaats vonden: als daar zijn economie,geologie en biolo gie. Voor de vakman een nuttig naslagwerk, maar ook hier wei nig fotomateriaal. Vooral voor de leek die belangstelling toont moet dat toch aantrekkelijk zijn (ƒ12.50). Jongeren BID OM VREDE DE KLER Leiden Als laatste encyclopedisch werk noemen wij nog de verschijning van deel 5 en 6 van de encyclopedie voor jongeren: de wereld van de plant en De aarde 2,75 per deel). Het is een uitgave van W. de Laatste 'brieven uit Stalingrad Ontroerend over alle landsgren zen en nationalisme heen is de verzameling, door Heinz Schrö- ter. van negenendertig brieven van soldaten „voor Stalingrad" aan hun verwanten thuis Uit deze brieven, meegegaan met het laatste vliegtuig, dat de omsin gelde stad verliet, spreekt zo'n wanhoop en desillusie, dat de na zi's de meeste vernietigden. Enkele bleven bewaard en zijn in boek vorm gepubliceerd: Laatste brie ven uit Stalingrad, uitgave Ad. M. C Stok. Den Haag. 156 blz., 9.90. Men kan zich afvragen óf het wel juist is de laatste gedachten van de mens, met de dood voor ogen. in druk te doen verschijnen. In dit geval, als het er om gaat de oorlog uit ons midden te ban nen, heeft het wel degelijk zin, Chantage onder water, door Len Deighton. Drie UNCLE-Ver- halen. Uitgave Van Ditmar, Amsterdam. Spionageverhalen van zeer verschillend kaliber zijn Chantage onder water, door Len Deighton (253 blz., 6,90) en De man van UNCLE 2). De laatste serie is genoegzaam bekend van de televisie. Solo en Kuryakin bieden de liefhebbers in De steenkoude dode op de markt, De vinger in de lucht en Karwei in Kopenhagen heel wat spanning. Voor degene die van het genre Len Deighton houdt, moet Chanta ge onder water J* - ileurstelling zijn. wet verhaal speelt in Portugal, waar de bekende naamloze agent een mysterie onder water moet op lossen* in samenwerking met kik vorsmannen. De spanning is niet het gehele boek volgehouden en de dialogen en veronderstellingen zijn wel eens wat langdradig. De ontvoering uit De Swaam. door Henk van Kerkwijk. Uitga ve Ploegsma, Amsterdam. Een spannende hoorspelgeschie denis uit de zeventiende eeuw werd omgewerkt tot boek. Inder daad: smulkost voor jongens en meisjes van boven de tien. Pretentieloos, datwei, want de historische of historisch interessan te zaken die erin worden meege deeld „doen het eind van de Gou den Eeuw niet herleven", zoals de uitgever meent te kunnen zeggen. Daarvoor is de in het boek voorko mende informatie te oppervlakkig en te gebrekkig (143 blz. 6.90). De roomijs-keizer, door Brian Moorc. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag. Een jeugdige opstand tegen het oude rooms-katholieke milieu is een dankbaar onderwerp voor een roman. Om aan een examen te ontko men. meldt Gavin zich bij de luchtbescherming, waar hij de we reld leert kennen. De kloof met zijn vader, die als Ier veel in Hit- Ier ziet, wordt groter dan ooit. Brian Moore schreef een hard verhaal. Bij de 'berging van de bombardementsslachtoffers ver waarloost hij geen detail. Dat afschuwelijk bombardement door de Duitsers betekent overi gens ook de oplossing in dit boek: Gavin is volwassen geworden en zijn vader bekent ongelijk. Zij ge- ven elkaar een hand. (225 blz.. 13.90). Nacht, door Edgar Hilsenrath. Uitgave De Boekerij, Baarn. Een getto in Roemenië, waar tienduizenden mensen hun einde afwachten. Hilsenrath beschrijft de doodsstrijd van dit getto van mensen, die in hun nood toch nog in staat zijn tot mededogen, tot liefde voor de medemens ontroerend eerlijk, en wel zodanig dat men zich weer waant in die donkere periode van onze geschie- Het is geen zacht verhaal, ook het lelijke en wrede van de mens wordt geopenbaard. Een verschrik king die niet vergeten mag Randfiguren, door Ernst van Altena. Uitgave Van Ditmar. Amsterdam. De voortreffelijke televisieserie Randfiguren heeft een aantal ac teurs en zangers voor het grote publiek laten leven. Ernst van Altena is bij uitstek de man, die het kernachtige in deze vagebonden naar voren kan halen. Hem komt de eer toe ie mand als Brederode. die door zijn taal haast ontoegankelijk is voor hedendaagse lezers, als een wee moedige cabaretier neer te zetten. Verder komen in deze bundel tot leven Joachim Ringelnatz, Kurt Tucholsky, Langston Hughes. George Brassens. Jacques Prévert en Boris Vian. De vertalingen in deze verzame ling zijn ronduit subliem, vooral omdat Van Altena. die sterk ge looft in de mogelijkheid van verta lingen, heel vrij met zijn teksten is omgesprongen. Het boek is verlucht met fraaie portretten (204 bi?, 9.90» Beeld van begin dezer eeuw De trotse toren, door Barbara W. Tuchman, geeft een in- drukwekkend beeld van een we- De oorlog van Marvin Yancey, reld die voorgoed voorbij is. Bar door William Hoffman. Uitgave bara Tuchman heeft werkelijk een portret geschreven van de wereld De Boekerij, Baarn. Een soldatenroman, die speelt tijdens de afgelopen oorlog. De dikke lafaard Yancey doet zich voor als de held. die de oor log wel eens zal winnen. De zotste situaties zijn er het gevolg van. Achter het bizarre schuilt echter de tragiek van de x 1U1 IICMC4 m mens, die tot het laatste uur zijn zijn door het werk de jaren 1890-1914. Zij realiseerde zich, dat het echt niet zo mooi is als ons is voorge steld. En zeker haar wijze van be naderen, de schildering van de mens in die jaren, stelt haar in het gelijk. Prof. Presser zei zeer geboeid te zotsmasker voorhoudt. Een onder- Tuchman. Naast een gedegen his- houdend oorlogsverhaal, als dat torische kennis toont de schrijfster überhaupt amusant kan zijn. (326 vertelster te zijn. blz., 13,90)Zij verhaalt van anarchisten. Dreyfus, de Britse adel en de Tredmolen en andere verhalen. wensdromen van de Franse socia- door Top Naeff Uitgave Em llst Jaurès. Na haar boek de ka- Querido. Amsterdam nonnen van augustus verdient dit Dnnionw oon a werk alle belangstelling. (678 blz.. upmeuw een Salamander met eeïiiuctrpprd f 25— werk van deze nog steeds geliefde Uiteave Ambo Utrecht schrijfster Naast het titelverhaal uugave AmD0' utrecnt zijn hierin opgenomen: De aan- komst. Zwemmen. Een wanklank. Levenslang. Een blos en JEANINE VAN ERK =i t> verademing De verhafen treffen vooral door bundels, omdat deze hun scherpe maar milde observa- IÉ Bg omstandighe den. (156 blz.. 1.95». lenhoff, Amsterdam. De uitstekende smaak van Van Vriesland, die al meer goede poëzie-bloemlezingen verzorgde, heeft ook van deze verzameling een kostbaar bezit gemaakt. De Middeleeuwen staan niet zover van het poëtische werk van veel moderne dichters. Romantiek is in vele gedichten taboe, wel spreekt een sterke voor keur voor de realiteit van het le ven, lijfelijke liefde en een nuch ter constateren van onmogelijkhe- De verzen zijn over het alge meen in uitstekend Nederlands vertaald. (176 blz.: 7,50). Groen in de kruin, door Jeani- »e van Erk. Uitgave Andries Blitz, Laren. Het debuut van de 17-jarige mms-Ieeninge Jeanine van Erk draagt alle kenmerken van een eersteling en van een modieus werkje. Om met het laatste te 'be- mau6, ginnen: de korte verhalen uit deze b0ter twaalftal n niet-ge- geen richting, groep, school of gene ratie vertegenwoordigen. KLARE WIJN Ned. Herv k< DE KLER f 5.90 Leiden bundel z:y. allemaal aan Ce droe- de beóordêlinü' vige kant met doodlopende lielaes komen werk til ontgoochelde meisjes. «omen werx „Sp? 6oSVe—yn* va waren f.ardige, bcrchaafde, geschikte. gezonde. sportieve, knappe, normale jongemani:en, ze leken aleen allemaal op elkaar". (80 blz. ƒ5.90). Kardinaal Pölatiio, door Ste fan Themerson. Uitgave De Bezi ge Bij, Amsterdam. Een 'boek dat alle elementen in zich heeft om verveeld terzijde te eggen: men begrijpt er immers toch niets van. Maar de doorzetter wordt toch lichtelijk beloond. Hij blijft weliswaar aankijken tegen een bizar verhaal over de machtige raadsman Umberto van Italië, genstelling met vele verhalen De purperen vogel, verhalen an acht jonge schrijvers. Uit gave Sythof, Leiden. onge, nog onbekende schrijvers i kans geven bekend te worden, blz. 5,50) een loffelijk initiatief. Het drie manschap Adriaan Morriën, C. Ou- der Vegt heeft bij van het binnenge komen werk voor de kritische gezorgd. ;t resultaat verhalen- stuk voor stuk hun eigen literaire ver diensten hebben en alleen daarom binnen dezelfde omslag zijn ge bracht. Het talent doet ons vragen naar meer en „groter" werk van Dick Walda, Gerard Merkelbach, Frans Depeuter en Julien van Remoorte- namen om te onthouden. (150 Leer mij ze kennen... de Lim burgers, door F. van Oldenburg Ermke. Uitgave A. W. Sljthoff. Vlot geschreven karakterschets an de Limburgers, die in haar verrukkelijke lichtvoetigheid niet in degelijkheid tekortschiet. Een heerlijk boek over een heerlijk Het boek betekent een welkome volkje (149 blz.. ƒ7,90). Haan, Hilversum. Nederlandse tekst W. A. C. Whitlau. Na de verschijning van de tien deeltjes (De wereld van de sterren; De wereld van het boek; De mens en leven in de wereld en Sport en Spel) is een leuk werk ontstaan, vooral op het gebied van wetenschappen waarvoor de jeugd veel interesse heeft. Veel fotomateriaal, ook kleu ren, en een handig formaat. We zouden niet van encyclopedie wil len spreken, omdat het naslagka rakter van de boekjes ons wat tegenvalt. Het zijn meer we tenswaardige, semi-wetenschap- pelijke vertogen over bepaalde begrippen en het register is zeer summier gehouden. Aanvaard het leven DE KLER Lelden v Cl uc ?e,ui belijdenis van hun ge- knnine loof aflefS®"- komen op dc boe- B kenmarkt de zogenaamde belijde nisgeschenken in de vorm van boe- i geschriften. G --i.ji: Intermc:/.door Utta Danella. Uitgave Zuid-Hollandse T""'-evers Mij, Den Haag. Dit boek houdt het midden tus sen polit: "rr>"n. - - lief desverhaal en een streekbeschrij- ving, of beter nog het heeft van Utta Danella 'beschrijft het ver lof dat een Zwitsers ingenieur na tien jaar India in zijn geboorte dorp doorbrengt. In tegenstelling tot zijn verwachting is het dorp grondig veranderd. Zo ook het meisje van destijds... Hij raakt echter verstrikt in een vervelende kidnapping geschiede nis, nadat hij een lijk had gevon den. Het loopt allemaal goed af. Utta Danella heeft haar verhaal een dosis scanning en humor mee gegeven om het prettig leesbaar te maken. (263 blz., 15,90). jongere auteurs levert Themerson ken telkens doorkijkjes naar een barre realiteit. Themerson beschrijft kardinaal, de traditie getrouw, het geloof de nieuwste vormen van lo gica laat opslokken. Willem Frederik Hermans, die begrepen van de 'bedoelingen van het boek van een inleiding heeft king: 't Is met te geloven, door stijl. 0p niet bepaald bemoedigend voor een jonge belijder om te lezen: „Moeten we helaas niet constate ren, dat sommige kerkmensen niet alleen humorloos zijn, maar soms bikkelhard?" i Keuning, Wa- meisjes van een boekje vergezeld willen doen gaan, hebben ditmaal geen ruime keus wat betreft nieu- e uitgaven. En nu staande blijven, door de (gereformeerde) oud-hoofdvloot- predikant is een derde druk. Het is een instructief 'boekje om te ko- f.xe™f.la™',..t,I'.'.._beï™: mm m christelijke lev. Smitt. niet te geloven een goed-gekozen titel voor een derge lijk boekje is er een uit een serie van de Hoogtezon-reeks. Op de 64 pagina's inhoud schrijft de Haagse hervormde godsdienstle raar over het verband tussen het dagelijks leven en het geloof. Het 'boekje is bij de tijd, dat voorspelt dat binnenkort de auto matisering ons alle arbeid uit han den zal nemen. Onder de van niets doen waarin het mense lijk bestaan dan zal moeten den doorgebracht, maken de ker ken een prachtige kans. Dat spreekt toch zeker vanzelf, wan neer het alle dagen zondag is". Een toegevoegd woordenboek - van traumatische tekens en hoofd- wil zeggen de voorbeelden zijn uit akelijk sexuele termen bevat- het dagelijkse leven genomen, met originele manier geschreven. Uitgave Semper Agendo. Apel doorn (52 blz., ƒ2,90). tend, doet aan de serieuze bedoe lingen van Themerson, wanneer men daar in gelooft, weer twijfe len. (223 blz. f 9.50). alleen uit het eigen kleine kringe tje. Hoewel de oude kerkvader ook niet ontbreekt. De schrijver is eerlijk. Het is LIEFHEBBEN UIT VERSTAND DE KLER Lelden Snipperdagen, door Max Den- dermonde. Uitgave Em. Querldo, Amsterdam. Dit boekje 'bevat veertien verha len ter verpozing. Het zijn herin neringen aan ervaringen in een drukke journalistieke loopbaan, een soort literaire kortebaanoefe- ningen die hij nam tussen jachtig krantewerk en arbeid van langere adem. zijn beknopt ze werden geschreven voor het dag- en of weekblad maa die noodzaak juist daagde de schrij ver te -- een preg nant proza, dat voornamelijk nt c c aand» Idin- gen. (190 blz., 1.95). Leer mü ze kennen. de Noordhollanders, door K. Norel. Uitgave A. W. Sljthoff, Leiden. Noordholland' is een land van wind en water, van gras en kool, van duizend piramiden (want daaraan doen de boerderijen den ken), een land van koeien en kik kers, bevolkt door mensen met een eigen aard. Dit Noordholland, een eenheid tn verscheidenheid, is door Norel vakkundig en grondig binnenste buiten gekeerd, waarbij merkwaar dige tegenstellingen aan het licht zijn gekomen. (146 blz.. 7,90).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11