TV mayo mayo Speciale programma's bij Oranje-geboorte RADIO Het slot, een opmerkelijk spel 'tsukses van de gastvrouw Puzzelhoek HET HET GELUK b =4= DONDERDAG 28 MAART 19CT en Radio hele dag, tv *s avonds j (Van onze radio- en tv-redactie) (LVERSUM Al moeten wij het, ivond weer doen met een buiten-1 toneelvoorstelling op het] toch kan dat een heel goede j ending worden. De KRO biedt nl. Duitse Bavaria-produktie van Ivan befaamde stuk „Het slot" aan. opmerkelijk stuk, dat een combina- spanning, amusement, ironie wijze lering. Bovendien spot het en waarschuwt het tegen teveel «ring van kunstenaars en we- echapsmanncn „die zoveel voor het hebben gedaan". hima is een Tsjech. Hij werd in I geboren in Praag en maakte als n de oorlogsellende mee. Drie jaren I hij in het gevreesde The- ênstadt. Later studeerde hij politie wetenschappen. economie en litera- Zijn proefschrift handelt over de chische literator Karei Capek. as daarna begon Klima, die nu 36 te schrijven. Eerst enige korte die de aandacht trokken, plotseling het toneelstuk „Het dat moeilijk in genre te benoe- is en dus het voordeel heeft, dat er naar believen ernst of amuse- it uit kan halen. Iet slot" ging in 1964 in première daarmee was Klima's naam voor- gevestigd. Het werd spoedig in Duits vertaald en sindsdien is het ver in het westen bekend. Moeten eerlijk zijn, dan kunnen wij een >re verwantschap met het werk Kafka niet ontkennen: Klima be de samenleving op vrijwel dezelf- wijze, maar uit dat niettemin in omen eigen stijl, u een idee-hebt van de persoon de schrijver, een en ander over slot". Dat is een groot kasteel in fraai park. gelegen in „een staat >ost-Europa". Hier kunnen grote ge- 1 en mensen met bijzondertalent zich zo verdienstelijk hebben ge- ct voor het land", op staatskosten leerlij k leventje leiden. geld wordt niet gekeken: allen en een pracvstige kamer en worden n de puntjes verzorgd, opdat zij kunstzinnige dan wel wetenschap- ke arbeid in alle rust en zonder m kunnen voortzetten', i een dag komt de jonge Josef als een der uitverkorenen op het aan. Hij voelt zich heel bevoor- t en verheugt zich er op, kennis te eji maken met de zeer grote geeste begaafden, in het kasteel verenigd, zat hij heerlijk kunnen werken... ontgoocheling volgt snel: hij be et dat iedereen zijn jaloezie, naij- slecht humeur en roddelzucht t meegenomen naar dit verrukke- oord vol sociale voorzieningen en leert de grote mannen kennen als rïentrlsche, luie parasieten, die al maar uit zijn op het behoud van privileges en niets meer uitvoeren PI de wetenschappelijke of culturele £uw van de staat. is nog meer: op de dag van zijn omst overlijdt Ilja, een van de ge en Josef gaat zich afvragen, of wel een natuurlijke dood was. deze Ilja het misschien bestaan, te verzetten tegen de slechte die in deze kleine elite-samenle- heerst? ewel hij iedereen tegen zich (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Speciale „ba bycommissies" zijn bij NTS en NRU bezig met de voorbe reiding van nationale pro gramma's die dadelijk na de geboorte van een prinsje of prinsesje op Drakesteyn zul len worden uitgezonden. De moeilijkheid is, dat veel zal afhangen van het tijdstip van de geboorte en van de bepa ling, welke dag nationale feestdag wordt. De omroepen zullen in elk ge val in de gezamenlijkheid op treden, om het heuglijk feit via luister- en kijkkast te vie ren en dus leveren zij diverse bijdragen voor programma's die onder NTS- en NRU-vlag zullen uitgaan. De plannen zijn er, zij worden ook voor zover mogelijk uitgevoerd, maar men moet afwachten wanneer de ge boorte wordt bekendgemaakt. U weet dat, wanneer dat gebeurt voor 12 uur in de middag, diezelfde dag nog tot nationale feestdag wordt uitgeroepen. Is het „na de noen", dan krijgt die de volgende dag. Bij de radio zal zich het proces als volgt ontwikkelen: wanneer het be richt komt worden de programma's op Hilversum I en II onmiddellijk afgebroken, wat er ook in de ether' is. De NRU maakt dan het bericht be kend en zendt meteen een uur geza menlijk programma uit over beide zenders. Daarna volgt over één zen der een nationaal programma dat tot 12 uur 's nachts duurt. „Hoeveel uren wij in feite zullen moe ten vullen weet niemand", vertelt ons een woordvoerder van de NRU. „Maar wij rekenen op een volledige zenddag en dat is dus 17 uur. Natuur, lijk zit hier heel veel muziek tussen •1: KANT EN KLAAR krijgt zet Josef door en haalt de poli tie erbij. De beroemde inwonenden gaan de oprechte idealist als een vij and zien. Zijn eerlijke ijver delft dan ook op tragische wijze het onderspit tegen de ijdelheid en hoogmoed vai geestelijk door al teveel eer verziekte gToten, die „onder ons" willen blijven en geen inmenging van buiten tolere ren. Hoe het voor Josef Kan afloopt, moet U vanavond maar eens zien, en let u dan vooral op de vrouw van de befaamde bioloog, die zo lief voor hem en daarvan kunnen wij zoveel laten vallen als we willen. Wij rekenen verder op heel veel reportages uit vele plaatsen in het land". Wat de televisie betreft: de NTS re kent er op dat zij ook meteen met het bericht op het scherm komt aansluitend de eerste reportage uit de noodstudio in hotel Kastanjehof, gelegen tegenover een van de ingan gen van Drakesteyn (waar ook het perscentrum zal zijn) kan uitzenden. „Wij hopen", zegt de NTS-woordvoer- der, „dat wij zullen worden waarschuwd als de geboorte aanstaande is. Wij hebben dan tijd om een gereedgehouden reportage- trein naar Kastanjehof te zenden. Of wij dan meteen in de lucht zullen blijven, hangt alweer af van tijdstip. Wij stellen ons niet voor, de gehele dag op het scherm te blijven, wel zullen we een compleet avond programma uitzenden indien dat mo gelijk is. Ja, daarvoor vervallen alle andere uitzendingen op Ned. 1 dan." „Is het Uw bedoeling. Prins Claus uit Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. stad in Engeland lopend touw tot het inkorten der zei len. 2. voorzetsel vreemde munt onbep. voornaamw. 3. plaats in Frank rijk snede. 4. scheik. element (afk). achting uitgedorste halmen. 5. in gang onderricht. 6. rijschool (afk.) mening. 7. nors bekende afkor ting meisjesnaam. 8. in het jaar on- zes Heren (afk. Lat) voedsel plaats in Utrecht. 9. zijtak Weichsel plaats in N. Brab. Vertikaal: 1. plaats in Overijsel zangstem. 2. plotseling mèisjesnaam. 3. ongaarne hoog bouwwerk. 4. spoe dig afschuring van gesteenten door stromend water. 5. oude vr. datief van een stad in Italië. 6. plaats in Zee land op die plaats. 7. stad in België steensoort 3pil van een wiel. 8. gast telwoord muzieknoot. 9. v goeding van een hulpwerkwoord i din v. d. dageraad muzieknoot bekende afkorting. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Woerden ds. 2. adé oorlam. 3. ren er node. 4. mus Brakel. 5. orgel eelt. 6. naald nr sm. 7. darm R.K. opa. 8. kree ieder. 9. mantel elk. Vertikaal: 1. Warmond Km. odeur Aa ra. 3. eens garen. 4. roebel met 5. dor R.L. drie. 6. Erna enkel. 7 nl oker ode. 8. dadel spel, 9. smelt mark. RADIO MOR«E\ Hil 1810 Uitzending - 18.30 Lichte o ik. 18.55 Gesproken brief. Voor de kinderen, loos radiotijdschrift bljbcig» eraf e PRO: 20.00 Nleu' eporkest en Instrumentaal dntet (in de pauze: 35 Land der Muzen: roniek). 22.15 Planorecl- 22.30 Nieuws. 22.40 Ac- allteiten. 22.55 Licht platen- tuaftel' Vp 18.30 Llclite orkestmu- ik. 18.55 00 Voor "19.30" Men*! ilgesprek. 19.55 veraf en dichtbij. grammofoonmuzlek. oratorium ng. 22.31 in .15 Voordra idoverden- spreking. 22.45 Kerkorgelcon- TELEVISIE VWAVOVD Nederland I. NTS: 18.45 Pi- Reclame. NTS: 20.00 Jour- STER: 20.16 Reclame. Een slot, TV-spel. 21.55 rland II. NTS: 20.00 cswedstrljd Casslu!p Clay )ofslnzlchten. leiglë. Nederlands pr 1 en 10. 18.25 n.r Frans (herh. >rpaglna). VPRO: 7.55 dag^VARA: 8.00 ^Nieuws. 9.00 Klassieke Passlemu- 9.35 Waterstanden. 9.40 eo: Moderne grammofoon- ileidlng tot Journaal. 13.30 St( cltal. 14.00 ziekbegrlp, thee. VPRO: 15.31 Licht pianospel. Godsdlensuge uitzending. 2u 45 23.05 Licht plat euws. 8.32 Geestc- n. 9.00 De dood :chte. godsdienstl ost: Nederlam C2). l' Goed» I J Moderne gewijde muziek (gr.) 1G.30 Vlooi en plano. 17.00 Mu zikale melange. 18.20 Uitzen ding van D'66. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nieuws. 19.10 ten. 19.55 Hlci Nederlands. 2 Het proce: .-rechtstelling .redcsmisdadlger 1.25 Moderne kamt >nnc met het Lijden, ges gmenten^ult dc j Humanistisch ^Verb Paul Claudel. ke m De Gruyter tai nd. 22.30 kameror- te. 23.00 Parlemen- ■erzlcht. 23.15 A- I. Klein radio- koor: li. Radlophllharmonlsch te nodigen om iets voor de camera te vertellen?" vragen wij. „Ja natuurlijk, dat proberen we. Het zou erg leuk zijn, als de jonge vader zelf iets kwam vertellen over de ba by. Natuurlijk meteen voor de radio- microfoons. We geloven wel in de kans, wanneer alles goed gaat op Drakesteyn. Prins Bernhard heeft bij de geboorte van zijn dochters ook wel voor de radio gesproken." Dat evenement mogen we als kijkers en luisteraars dus min of meer ver wachten. Verder allerlei reportages. meer in voorberei- 4oq> Jan H. Oosterloo „Wat is er m ding?" De NTS: „We hebben een amusements programma op stapel staan, maar dat moet nog even een verrassing blijven, 't is nog niet helemaal rond. Er komt ook een documentaire van Joop Scheltens over „Oranje-ba- by's." De NRU: „Bij ons zijn o.m. in de maak een klankbeeld waarvoor Paul de Waard zorgt en dat betrekking heeft op de functie van de radio in 1938, bij de geboorte van prinses Beatrix. Nou, toen waren er heel wat minder mogelijkheden dan nu! Dat zal uit dit programma wel blijken. Verder werkt Erik Boshuy- zen aan een overzicht van de maatschappelijke functies van prin ses Beatrix en dan worden in een apart programma gedichten, ter gele genheid van geboorten van Oranje- tegen, gezegd." „Mla Smelt en Mien Holthuyzen ma ken samen een amusant klankbeeld over de ouderwetse kraamkamer compleet met de baker en baker- versjes, oude gedichtjes en langverge- ten gebruiken." En zo zal er meer zijn, maar de actua liteiten en de muziek vragen de meeste aandacht Op welke dag, op welk uur? Dat weet niemand nog, maar wel staat tot nu toe vast dat, mocht de Oranjebaby een zon dagskind zijn, de voorbereide pro gramma's in elk geval doorgaan. Hoewel de NCRV morgenavond haar televisiepro gramma op Ned. 1 aanpast bij de sfeer van Goede Vrij dag, maakt z\j een uitzondering voor de jeugdige kij kers, want het vrolijke tienermagazine Twien gaat gewoon door. De tijden veranderen, de NCRV doet er aan mee maar het goedmoedige radio-amusements programma „Samen uit-samen thuis" is voor vanavond wèl geschrapt. In Twien zullen de tieners morgen o.a. ontmoeten de beatgroep „Rogers Nicols" met hun mascotte, een aar dige, niet raszuivere witte poedel. Hier staat het groepje op de hoek van een der lanen in het Hilver- sumse kunstenaarskwartier. Zij zullen in Twien laten horen wat zij onder goede beat verstaan en dat is niet gering. kant en klaar in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT Commentaar Alles goed voor amusement (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Beste mensen, wi gaan we met z'n allen naar toe. nu de scheidslijnen tussen de normen liefst zo veel mogelijk moeten ver doezelen? Hier kondigt de KRO in zijn programmablad voor morgen in de vooravond het programma Sjook (voor twintigers) aan als „amuse ment". Thema van het programma zelfmoord. Er wordt ook toelichting bij gege- geven: „Enkele malen per seizoen is Sjook in zijn geheel gewijd aan een bepaalde problematiek. Het thema „zelfmoord" verdient in de lengte en breedte doorgelicht te worden. Bedoe ling is, alle facetten die aan zelfmoord zitten uit te praten en te komen tot iets wat men een analyse zou kunnen noemen. Daarom wordt er in Sjook gepraat met mensen die ooit gepro beerd hebben zichzelf van het leven te beroven en met anderen, die een zelfmoordpoging van nabij hebben meegemaakt. Verder met mensen die de zelfmoord bestuderen onder lei ding van prof. dr. Speyer en mensen van de telefoon-hulpposten (die wan- hoopsgesprekken voeren). Religieuzen, psychiaters, psychologen, theologen en maatschappelijk werkers uit de groep voor studie van zelfmoord leveren een belangrijke bijdrage bij de analyse." VANAVOND TE ZIEN 7.10 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 7.30 uur (NTS) Mensen in de sport. 8.20 uur televisiespel „Een slot", Duitse opvoering. 9.55 uur Brandpunt. Ned. 2 AVRO 8.05 uur Sportpanorama: boksen. 9.00 uur jongeren stellen vragen over de Vlaamse kwestie aan dr. G. Vandromme, voorzitter van de Vlaamse Studentenvereniging. 9.40 uur schilderijenfilm over de opstanding. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.30 uur (IKOR) Bijbelgesprekken. 8.05 uur Omroeporkest en Danzi-kwartet concerteren. 10.55 uur ,,'t Mag geen naam hebben", Theo Strengers praat en draait platen. Hilversum 11 NCRV 7.50 uur „Wij poetsen de plaat". 8.10 uur vervolg van het feuilleton „De familie Leen- houts". 8.35 uur oratorium „Golgotha" van Martin, studio- uitvoering onder leiding van Rocus van Yperen. 10.45 uur Feike Asma bespeelt het orgel van de Grote kerk in Maassluis. 11.15 uur herhaling van een programma „Vers in 't gehoor": werk van de dichter Gijsbert Ha moen. 59 „Ik weet het", zegt ze. Plotseling is de harde trek van haar gelaat verdwenen en kijkt ze hem recht aan met die grote, grijs-blauwe ogen, die de eerste maal dat hij haar had ontmoet, zo'n onuitwisbare indruk op hem hadden ge maakt. Ze herhaalt, en ze spreekt elk woord nadrukkelijk uit: „Ik weet het, Carel." En ze vervolgt: „Jullie kunste naars zijn gauw geneigd om het leven wat al te gemakkelijk te nemen." Hij wil een tegenwerping maken, maar zij gaat verder: „Nee, probeer dit nu maar niet te ontkennen, Carel. Je moet dit weten en laten we er daarom nu over praten. Ook jij wilt het leven te gemakkelijk nemen. Net als ik. Carel, ben jij godvrezend opgevoed, maar je verwaarloost je godsdienstige plichten. Ik heb er tot nog toe niet over ge sproken; ik wilde afwachten. Maar..." „Ik ben een paar weken geleden nog met je naar de kerk geweest", verdedigt hij zich. „Maar in al die maanden dat we nu getrouwd zijn, kun je op de vingers van één hand de keren tellen, dat je ter kerke bent gegaan", houdt ze hem voor. En ze berekent: „Dat is zo ongeveer één keer in de twee maanden." Als hij niet direct antwoordt, vervolgt ze: „Herinner je j® niet, dat bij ons trouwen je zwager Tobias in zijn gebed speciaal gevraagd heeft jou terug te brengen tot God, van wie je zo los was komen te staan? Ik had gehoopt...." Ze wacht even. Ze kijkt hem aan, maar hij zegt nog steeds niets. Daarom vervolgt ze: „Ik heb met Tobias gesproken en hij heeft me gevraagd ook voor jou te bidden en te blijven vertrouwen. Ik héb voor je gebeden. Carel, iedere avond als ik m'n avondgebed deed. Maar tevergeefs heb ik tot nog toe gewacht of het verhoord werd.... Als ik zag, dat je de bijbel pakte en opensloeg, had ik hoop en dacht ik....Maar dan moest Ik merken, dat je de bijbel alleen maar nodig had voor een geschiedenis, waarnaar je een schilderij wilde ma ken...." Hij leest een stil verwijt in haar ogen en zegt: „Je moet niet denken, dat ik zonder God leef, Aegte. Ik kan alleen niet.... hoe zal ik het zeggen?..., ik heb er geen behoef te aan om daarmee te koop te lopen. Ik kan onmogelijk zoals mensen als Van Tetrode, Van Ruyven en Caescooper, 's zondags naar de kerk stappen met een gezicht van: „zien jullie me wel goed?", bij het zingen de boventoon voeren door steeds een halve noot op de anderen voor te zijn en overal te pas en te onpas met Gods Woord aan komen dragen om te laten horen hoe goed ik er wel in thuis ben". Als hij merkt, dat Aegte er iets tussenin wil brengen, maakt hij een afwerende beweging met de hand. En hij vervolgt: „Nee Aegte, het zit hem niet in de uiterlijkheden. Al kom ik maar zelden in de kerk en al lees ik niet dage lijks in de bijbel, toch voel ik me geen haar minder dan die farizeeërs." „Foei, Carel toch, dat mag je niet zeggen", bestraft Aegte. Maar hij gaat verder: „Neem nu Van Tetrode. Dominee Valentijn heeft hem een der trouwe steunpilaren van de kerk genoemd en hem geprezen als een rechtschapen man die leeft in de vreze des Heren toen hij jubileerde als president van de Kamer van Charitate. Maar nauwelijks twee weken later weet je nog? liet diezelfde rechtscha pen en godvrezende man dat grote gezin op de Geerweg op straat zetten, omdat het huurschuld bij hem had. Noem je dat christelijk?".... „Hè Carel, wat draaf je nu door", verwijt Aegte hem. Maar hij luistert niet Hij zal nu zeggen wat hij op het hart heeft Ook over heer Caescooper, die met opgeheven hoofd ter kerke pleegt te gaan. „Je herinnert je wel de verhalen die over hem en de dienstmeid van zijn ziekelijke vrouw de ronde hebben gedaan?.... Er is van alles geprobeerd om ze uit de wereld te helpen, maar het is niet gelukt. Geen won der ook, want het kind van de dienstmeid lijkt zo sprekend op Caescooper,' dat er geen twijfel mogelijk is... Nee Aegte. geef mij dan maar liever mensen die minder dik met hun christelijkheid te koop lopen maar tenminste waarlijk recht schapen zijn!" Zij schudt het hoofd. Dan zegt ze zacht: „Zei jij daar net niet, dat we niet te hard over anderen mogen oordelen, omdat we de achtergronden van hun handelingen niet ken nen?".... Als ze zijn vragende blik ziet, haast ze zich eraan toe te voegen: „O, je moet niet denken dat ik het gedrag van die mensen zou willen goedpraten als het waar is wat er van hen wordt verteld. Maar ik bedoel, dat je niet met twee maten moet meten, Carel." (Wordt vervo !gd) Draaiorgel in Holland HOLLAND— Een 80 jaar oud draaiorgel, vermoedelijk het op een na grootste ooit in Nederland gebouwd, gaat naar Holland in Michigan (VS) wel te verstaan. Het instru ment is aangekocht door Fred en Harry Nelis jr., die het in hun Ne derlandse dorpje ten noorden van de stad Holland willen plaatsen. Het draaiorgel, de „Gouden en gel", heeft 89 noten, twee trommels en twee bellen. Het is verkocht om dat het in de smalle straten van Amsterdam te log is. geide'sieib.bh ouiïmx H5ETV4 BRENGEN DAT ZAL HEM OC* N£5 WAT öp WILT ►KNAPPENWB N SADEOIC3 Knaap wurgt 7 r Met zijn blote luipaard handen heeft een zestien jarige Britse jongen in Kenia zijn vader gered uit de klauwen van een luipaard en het roofdier gewurgd. Het dier had de 44-jarige Leonard Bonnett aan gevallen, toen deze het uit een kooi wilde bevrijden. natuurreservaat bij Nairobi geplun derd en was door opzichters ge vangen. Toen het dier de man te gen de grond smakte, sprong de jongen toe. Vader en zoon liepen ernstige verwondingen op. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Ik zie niets" zeg. Bruunke teleurgesteld. „Maar wat staat er op die kast daar?" Stikkeltje leesl „Gevaarlijke voorwerpen." Laten we er maar eens in kijken" stelt hy voor. „Hoera, daar liggen ze" juicht Bruunke. „Ik zal ei deuren open en dicht?" 1 pakken; doe jy de

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 19