W\ Helikopter redt zeelui bij licht van reddingboot TOP Mack is machtig Sleepboot gekapseisd bij vastgelopen schip Formatie Aanstaande moeder verlost vroedvrouw Maria Cole zingt weer Drentse Cuby strikt Ierse groep Them MAANDAG 20 MAART 1967 (Vervolg van pag. 1) HELIKOPTER Op de vliegbasis Valkenburg (diclit- j Leiden) kwam het alarm om kwart ver tien binnen en een uur later was reens een helikopter boven de Vi- ngbank. Aan boord van het toestel aren luitenant ter zee le klasse M. I in Dam (37), adjudant onderofficier - ieger C. H. J. Heinen (38) en korpo- lal boordwacht R. Naumann (31). Via vliegbasis had de 10 tot 15 meter iven de Vikingbank hangende heli- ipter radioverbinding met kapitein ug. Kapitein Plug zond via de JF-installatie een noodsein uit, om it hij direkt de netelige positie van t schip en de negen bemanningsie- door had- De Koningin Juliana or opnieuw uit, maar kon niet dich- dan op 150 meter naderen, want k de reddingboot dreigde op de pier worden gesmeten. De in de buurt nde loodsboot Betelgeus probeerde ig twee sloepen te strijken, maar en moest vrijwel direkt terug aan »rd. Het woest rond de pier kolken- water, dat ook twee uitgezette red- ngvlotten van de Vikingbank had iggespoeld, verhinderde dat er van kant hulp kon worden geboden, teindelijk vroeg kapitein Plug om he- opter-hulp. Stranding Schelde Toen verloren zeven man het leven HOEK VAN HOLLAND De stranding van de sleepboot Vi kingbank komt in heel grote trekken overeen met de heel wat dramatischer verlopen stranding van de sleepboot Schelde (even eens van L. Smit en Co.) in het jaar 1925, eveneens in maart. Nu konden dank z(j een snelle hulp actie en het inzetten van mo dern materiaal zaterdagavond ne gen mensen worden gered, toen verloren zeveq opvarenden hun /even in een woest kokende zee... Het was op een zondag. Tij dens een zware storpi en hevige sneeuwbuien was de binnenko mende Soerakarta van de Rotter- damsche Lloyd door een grond- zee op de Noorderpier gesmeten^ Nog voordat de twee in Hoek van Holland gestationeerde red dingboten waren uitgevaren, had den de Smit-slepers Schelde en Waterweg al koers gezet naar het gestrande schip. Zij lagen tij dens storm namelijk voortdu rend onder stoom. Beide slepers kregen verbin ding. maar na korte tijd echter braken de twee trossen. De Schelde kreeg zijn tros in de schroef en werd op die manier volledig onbestuurbaar. Binnen enkele minuten zat de sleepboot op de s*enen van de Zuiderpier. Dat gebeurde 's avonds om acht [Huur. He situatie van de Soerakar ta bleek mee te vallen, maar die van de Schelde was direkt al ho peloos. Kapitein B. C. Weltevre den liet aanhoudend de stoom fluit loeien: een smeekbede om hulp. De twee reddingboten concen treerden zich helemaal op de Schelde, maar het lukte hen die avond en die nacht niet iets te doen. Pas om negen uur 's och tends slaagden enkele beman- lingsleden van de reddingboot der Nederlanden erin met leen sloep de pier te bereiken. 'et veel moeite kon men een ingbroek overschieten. Het (gelukte hen zeven mannen in de iloep te krijgen, onder wie kapi- 'n Weltevreden. Als laatste ram hij aan boord en toen viel een doodse stilte. Zeven gered den, dat betekende dat er ook en waren omgekomen. Ver dronken of doodgevroren op hun :hip. De bemanning en de passa- ers van de Soerakarta werden diezelfde ochtend op een vrij ge makkelijke manier van boord ge haald. Maar van enig vreugdebe- ïs uiteraard geen sprake. IZeven dappere mannen waren 'niet teruggekeerd, zeven mannen die net als de mensen van de 'ikingbank hun plicht hadden jgedaan. De bemanning was naar de hoge kant van het schip gekropen. Commandant Van Dam besloot ir overleg met hem allereerst de vijf be manningsleden die er het slechtst aar toe waren, van boord te halen. Als eerste werd met behulp van een strop en een hijslier stuurman Kees Wijn horst (38) opgehesen. Hij had door de klap van het schip op de stenen ver wondingen aan neus en voorhoofd op gelopen. De Agusta Bell zette hem tegen kwart voor twaalf neer op klein terrein van de marine aan Waterweg. Men had in eerste instantie wat moeite om een geschikt landingsterrein te vinden, maar na korte tijd werd ae helikopter naar het marineterrein ge loodst. Koplampen van auto's zorgden daar voor de verlichting. Daarna vólgden kok P. Rietdijk (SI) en eerste machinist J. Ras (60), beiden niet gekleed waren voor dek- dienst en het bijzonder koud hadden in hun natte kleding- Nog twee andere bemanningsleden werden ook afzonder lijk weggehaald, voor welk karwei de helikopter elke keer ongeveer tien mi nuten nodig had. De helikoptercomman dant nam steeds maar één man, omdat deze vijf mensen in het toestel moesten liggen en de ruimte aan boord slechts beperkt is. De laatste vier werden in één ruk overgebracht. Tegen kwart voor een waren alle negen bemanningsleden in het snel tot noodhospitaaltje ingerichte Groene Kruisgebouw gebracht (met ambulances). Eeii, plaatselijke arts be- burg. Gisteren ontving hij een telegra fische gelukwens van de Koninklijke Zuidhollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen voor de moedige manier van optreden van de helikopterbemanning. Het was voor het eerst dat een helikopter van Valken burg in het donker op die manier te hulp was gfeschoten. Bij de redding werd de helikopter die mee moest manoeuvreren met de hevig op de stenen bonkende Viking bank, geassisteerd door de redding boot, die constant met een grote schijn werper de aktie heeft bijgelicht. Het reddingssquadron van Valken burg bestaat vier jaar en de laatste twee jaar heeft men (afgezien van ae Vikingbank) 35 zeelieden het leven ge red (o.a. die van de schepen Panagot.is en Santa Kiryaki). Gisterochtend konden ber gingsdeskundigen van L. Smit en vV. A. van den Tak Bergingsbedrijf vanaf een bootje (de storm was wat geluwd) de positie van de twee gestrande sche pen opnemen. De situatie van beide was niet best en men besloot gisteren en ook vanochtend nog niets te doen. Wellicht zou er vanmiddag een beslis sing worden genomen over de manier van bergen. Men was er wel bijna zeker van dat de lading copra van de Alkyone (of een deel) gelost zal moeten worden. Het schip zit muurvast en is vermoede lijk lek, aangezien het olie verliest. Voor de berging van de Vikingbank werd in eerste instantie aan het inzet- van een grote drijvende bok ge dacht. Het trieste einde van een sleep boot, de machtige Vikingbank, gekapseisd bij een poging het Griekse vrachtschip Alkyone vlot te trekken. In de Berghaven zijn vannacht in middels drie bergingsvaartuigen van L. Smit in gereedheid gebracht (ankers geladen e.d.). Het zijn de Zeeleeuw, BruinVisch en Buffel. Aan boord van de Alkyone bevin den zich sinds zondagochtend de heren C. J. Rom Colthoff en C. C. v. d. Molen, bergingsinspecteurs van resp. L. Smit en Van den Tak. Zij waren met behulp van een bootje aan boord van de Griek geklommen en konden er 's middags als gevolg van de weer opgestoken wind niet meer af. Ze heb ben de nacht dus op het gestrande schip moeten doorbrengen. Aan boord van de Alkyone bevinden zich 30 Grie ken en twee vrouwen (echtgenotes van de kapitein en de tweede machi nist). Als het weer het enigszins, toelaat, zouden de bergingsvaartuigen vanmid dag naar de Griek gaan om te pro beren wat ankers uit te zetten. Men wil tevens vanaf een bootje van dicht bij de situatie van de Vikingbank wat beter verkennen. handelde hen en met behulp van warmwaterzakken en cognac kwamen ze op verhaal (men had bij omwonen den diverse warmwaterzakken moeten ophalen). Later in de nacht zijn de drenkelingen per auto naar hun wonin gen (het merendeel woont in Maassluis) gebracht. De vijf andere opvarenden zijn mar conist H. J. v. d. Zee (37), tweede ma chinist L. P. Hazenberg (30), matroos T. A. Vet (24), matroos K. v. Zanden (29) en olieman J. Wests tra (32). Kapitein Plug, die op de Maasbank vaart en op de Vikingbank was inge vallen verklaarde in het Groene Kruisgebouw dat zijn schip op de pier was gegooid doordat er als gevolg van die grondzee water in de luchtinlaat van de motor was gekomen, waardoor deze niet meer werkte. Het was toen onmogelijk te manoeuvreren. Commandant Van Dam is direkt na de redding met zijn twee beman ningsleden teruggevlogen naar Valken- De drie marinnemannen, die zaterdag omstreeks middernacht erin slaagden de negen beman ningsleden van de Vikingbank van boord te halen. Van links naar rechtskorporaal-vliegtuig maker R. Naumann. luitenant ter-zee eerste klasse N. van Dam en adjudant-onderofficier C. H. J. Heinen. De kapitein van de Viking bank de 23-jarige Evert Plug uit Maassluis, kort nadat hij door een helikopter van de Konin klijke marine van zijn gekap seisd schip was gehaald. m&Wl< (Vervolg van pagina 1) In de nieuwe legkaart van kabi netsformateur mr. Biesheuvel krijgt de CHU naast Binnenlandse zaken Onderwijs en wetenschap pen of Justitie. Ir. S. Herweijer, directeur-generaal van de cul tuur-technische dienst op het mi nisterie van landbouw, schijnt voor Onderwijs te zijn gevraagd, maar zou hebben bedankt. Het hangt nu van de beschikbaarheid van competente kandidaten af of de CHU dan wel de VVD Onder wijs of Justitie krijgt. De liberale kandidaat voor Justitie zou prof. mr. C. H. F. Polak zijn. De WD krijgt verder Financiën (prof. Witteveen) en Verkeer en wa- j terstaat (oud- staatssecretaris M. J. Leyzer). Naar de KVP gaan Buitenlandse za ken (mr. Luns). Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (mej. Klompé, die tevens als vice-premier zal optre den en als zodanig ook de betrekkin gen met de West onder zich krijgt), Landbouw en visserij (Tweede- Kamer lid ir. P. J. Lardinois), Economische zaken (drs. Bogers?), Sociale zaken en volksgezondheid (eerste-Kamerlid j prof. dr. P. A. J. Steenkamp) en De- fensie (De Jong). REACTIES Voor de tweede maal binnen vijf da gen is de formatiepoging van mr. Biesheuvel nu in een beslissend sta dium gekomen. Alles hangt af van de vraag of hij positieve reacties op zijn aanzoeken binnenkrijgt. Als de KVP-kandidaat voor Econo mische zaken, drs. Bogers, bedankt, past de legkaart niet meer en kan mr. Biesheuvel zijn opdracht maar beter teruggeven. Accepteert drs. Bogers het aanbod, dan zijn nog niet alle moeilijk heden opgelost. Hoe zal bijvoorbeeld de CHU reageren op het passeren van mr. Beernink als kandidaat voor Bin nenlandse zaken? En zijn de overige aangezochte kandidaten bereid om in de ploeg te stappen? Het is wel duidelijk dat het prestige van de formatuer na de merkwaardi ge manoeuvre van vorige week vrij dag enige schade heeft opgelopen. Zijn onderhandelingspositie is vrij kwets baar geworden. De vier fractieleiders werken nog wel con amore mee aan zijn formatie poging, maar het enthousiasme is er uit. Een beetje tegenslag, een of meer bedankjes van kandidaat-ministers, en I de formatie-Biesheuvel is definitief mislukt. Vandaag zal blijken welke j kant het dubbeltje uit zal rollen. TOPICS - TOP TIEN - TIENERT0P E)E Top Ten-club aan het Gevers Deynootplem in Scheveningen is erg vol en verschrikkelijk benauwd. Vier Haagse jongens lang haar en kleurig gekleed dreunen een daverend hard blue-ritme. De basgitaar zwaait alle kanten uit en de drummer swingt uitstekend. Zanger Huib slingert enkele bluesy, bijna ne groïde kreten de bedompte ruimte in. Het publiek danst en luis tert. De rithm and bluesgroep „Mack" is aan het werk. Het is waar, deze nieuwe groep gespaard om een reisje naar Lon- - alweer uit het beatmekka Den den te maken: om nieuwe ideeen Haag brengt verrassend goede °P^ doen. moderne muziek. Niet zomaar dom- ISTANBOEL Een aanstaande moeder verloste eerst haar zwangere vroedvrouw, voordat zijzelf van haar zoon werd verlost. Dit is zaterdag j gebeurd in een bergdorp in Midden-Turkije. Het Turkse persbureau meldt dat beide vrouwen en de beide baby'z I allebei zonen het goed maken Noorse Miss Teenage naar Hollywood De zeventienjarige Alice Alf- heim is tot de Noorse Miss Teen age 1987 gekozen. Binnenkort gaat zij naar Hollywood om deel te nemen aan de wereld verkiezing Miss Teenage. Na haar overwinning in de Noorse hoofdstad klom Alice, geboren in het dorp Fana bij Bergen, van blijdschap in het want van een zeilschip. a» HIP zijn benieuwd of de eerste naspelen, single met twee rasechte rythm and blues-nummers aan zal slaan bij het Nederlandse publiek. Mack is een moderne groep met aparte ideeën, daarmee kom je tegenwoor dig ver. De NCRV radio en televisie tonen belangstelling voor de vier Haagse Van de persconferentie moesten jongens via een radiouitzending van weg Spencer Davis maar met een eigen geluid. Mooi is dat geluid echt niet altijd: gillen, grommen en fluiten. Maar de blues wordt soms' opvallend dicht bena derd en dat is een sterk punt ten voordele van de groep. het niet hebben. Negram-Delta (binnenkort opgeslokt door mam moet Phonogram) kampt met wat interne wijzigingen bij de voorlich ting. Duidelijk werd nog net, dat Mack enthousiast op weg is naar de top. De basis is gelegd met optre den in de Top Ten, de club waar de Tee Set en The Incrowd de eerste glorie beleefden. Vooral zanger Huib van Straten Skip Voogd en plannen voor Twien. Maria Cole, weduwe van Nat kan zich (met wat aanpassing) me- King Cole, is weer gaan zingen. Zij ten op internationaal niveau. Tinus Qp zestienjarige leeftijd haar (19). Jan (20), Dill (19), en Huib (18) carrière Wj shabby Lewis' band, repeteren vaak en intens. Er wordt daarna werkte zij twee jaar bij naamgenoot (geen familie) Duke El lington. Zij trad ook als soliste op en deelde de podia met o.m. de be roemde Mills Brothers. Haar huwelijk met Nat King Cole maakte een einde aan haar loop baan. Na zijn dood vatte zij haar oude beroep weer op, aanvankelijk met clubengagementen in Mexico en Australië. Miljoenen Amerika nen zagen haar als zangeres terug, toen zij gaste was in beroemde tele visie-shows, o.a. in die van Ed Sulli- Capitol heeft onlangs haar eerste lp uitgebracht, een twaalftal sublie me love songs. STORMLOOP IN WINKEL OP TIENERSTER Een Westberlijns wa renhuis heeft het bezoek van tienerster Udo Jürgens, die in de winkel handtekeningen zou uitde len. afgelast, nadat de zan ger de dag daarvoor bij een concurrent een enor me opschudding had ver oorzaakt. Vijftien mensen werden gewond (van wie drie ernstig), toen zevenhon derd gillende jongelui een stormloop uitvoerden op de tieperster, die in een meubelzaak op een po dium stond. De ravage in de zaak was onvoorstelbaar. Er stortte een muur in en er werd voor een kleine vijf duizend gulden schade aan gericht. /"'UBY (van de Drentse Bliz- zards) heeft de Ierse groep Them gestrikt voor een bezoek aan ons land. waarschijnlijk nog deze maand. Them komt voor een plaat opname en een aantal concerten. Met de Amerikaase blueszan ger-pianist Eddie Boyd (52) hebben Cuby en de Blizzards opnamen ge maakt voor een lp in de boerderij van Cuby te Grollo. Het is slechts één keer eerder ge beurd, dat een beatgroep plaatopna men maakte met een gerenommeer de blueszanger (Sonny Boy Willi amson met de Yardbirds). Eddie Boyd kwam in het najaar van 1965 met het bekende Ameri can Folk Blues Festival naar Euro pa. De lp zal de internationale be langstelling voor de groep stimule ren. Binnenkort wordt de single „Your Body Not Your Soul"/„Ri- chard Cory" in Engeland uitge bracht, evenals de lp „Desolation". In ons land verscheen onlangs de single „Just For Fun"/„Things I Re member". ADAMO DE TWEEDE In België is een tweede Adamo ontdekt Hij heet Edwin en hij is negentien jaar oud. Evenals zijn grote voorbeeld schijft hij zelf de muziek en de teksten van zijn lied jes. Muziek en inhoud van „Ta pla ce dans mes bras" en „Poupées et soldats" verraden een intelligente benadering van zijn onderwerp. Hij lijkt voorbesterhd een groot chansonnier te worden. Beatles: Nu pas in ernst begonnen „Penny Lane"/„Strawbcrry Fields Forever" is de eerste concrete pla- tendaad van de Beatles na de ge ruchtenstroom over hun uiteengaan. De schijf kwam op de Engelse hit parade meteen als nummer drie bin nen en staat sindsdien op alle hit lijsten op een rotsvaste plaats. Commentaar van Paul McCart ney: „Ik geloof, dat „Yellow Subma rine" een geweldige doorbraak voor ons betekende. Dylan was een aansporing. Wij bewonderden hem, omdat hij zich niet in het hoekje van de folksingers liet dringen, zo als wij wisten te voorkomen als „rockgroep" te worden betiteld. Wij hebben gebroken met alles wat de massa langzamerhand van ons ver wachtte. Wij zijn een groep, die ge woon fijn muziek maakt en die uit zicht wil houden op het nieuwe". John Lennon voegde hieraan toe: „Ik vind, dat we nu pas in alle ernst zijn begonnen". De Beatles, die met hun nieuwe plaat demonstreren, niet stilistisch te zijn vastgeroest, schaven op het ogenblik aan ongeveer zeventien op namen voor een lp, die op zijn vroegst in april op de markt komt Een derde film is ook nog onder werp van uitvoerige besprekingen. iMMp .f

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7