of tfÊ Het eenzame leven van Conferentie op Guam: geen nieuwe plannen Gestrande tanker gevaar voor stranden Cornwall Uit de Haagse hof geplukt Protest in de West over verkiezingen Somaliland wil Frans blijven de echte \3P "f griepbestrijder xw x, krachtig U/lUl/U/l/Wie direkt MAANDAG 50 MAART 1967 k,H HIT KWARTIT Conferentie (Van een onzer redacteuren) TVTA de mysterieuze dood van haar moeder groeide Swetlana Stalina op als een eenzaam kind. Zij voelde zich aanvan kelijk meer aangetrokken tot haar vader dan tot haar moeder. Swetlana bewonderde „Papotsjka" (papaatje), omdat zij hem niet kende als de ongenaakbare en genadeloze dictator, maar als een lieve man, die haar kuste, met haar speelde en haar verwende. Lang moet zij niet hebben begrepen, waarom haar moeder ruzie met hem maakte. Dat i6 haar pas later duidelijk geworden, toen zij meer over het leven (en het sterven) van Nadezjda Alliloejewa te weten kwam. Langzaam maar zeker ging in haar gedachtenwereld haar gestorven moeder de plaats van haar vader innemen. Zo kwam de eenzaamheid in het van Swetlana, het verwende jnd van de Russische dictator, dat ri chter de muren van het Kremlin en de landhuizen van haar vader zo'n Ie jomfortabel leven leidde. Tot haar der ende jaar deed Stalin moeite, zich oooveel mogelijk met haar bezig te ;dt ouden. Al spoedig beperkten de wigenblikken van samenzijn zich ech- ger tot het avondeten, want de dictator erkte meestal tot diep in de nacht ga i sliep dan een gat in de dag. Vele rvpren genoot Stalin er van, als Swet- 3a na voor hem piano speelde of lied- zong. Naarmate zij ouder werd zag haar vader echter minder vaak en '.gJêrdween ook de tederheid in de re- tePie van vader en dochter. Vrienden Ook in de houding van Swetlana djlgenover Stalin was verandering ge- ïd omen. Evenals haar moeder kwam zij c it de ontdekking, dat er in Rusland reselijke dingen gebeurden en dat aar vader daar verantwoordelijk voor as. Van haar wordt verteld, dat zij ij hem eens heeft gepleit voor de vrij- ting van de vader van een school- riendinnetje, bij wie ze enkele malen Ie ld gelogeerd. Het hielp niet. Stalin :e]|rerd boos en zei dat de man een ver- n ader was. Naderhand heeft zij hem Doit meer iets gevraagd. Misschien is Groepsvorming 1^1 Naar aanleiding van „Waarheid en openheid wil geen groepsvorming" het volgende. Inderdaad werd in de be luste vergadering sterke drang op de ,ezbdactie uitgeoefend wat in de rond- ?n raag die aan het referaat van ds ^Wan Mechelen voorafging, al bleek. in$!en wenste leiding te geven aan de ^beweging der „verontrusten". Dat behoeft echter niet in te hou- en en dat die appellerenden tegen de er ïoderne opvattingen in de Geref. r [erken groepsvorming wensen. Juist vocheuring dreigt weer te komen van In ezelfde kant, namelijk van bovenaf. ;nc ioordat men opvattingen gaat huldi- ell en die het gewone kerkvolk niet bin es. en de muren der kerk kan dulden. pr( ds ambtsdragers c.s. zwijgen, moet •lai it kerkvolk noodgedwongen in bewe- de ing komen. Ongewoon, maar niet on- I eoorloofd. De heer Van Veen (Harderwijk) wil- e de naam „verontrusten" behouden mdat de „eenvoudigen" dit direct be- rijpen. Verontrusting behoeft trou- B'ens geen negatieve klank in te hou- en. Wij kijken niet achterom, maar dj zien de grote gevaren opdoemen, leze moeten onmiddellijk worden ingepakt, willen ze ons met de komen- 1 synode niet overrompelen. Er LJ in geen dag gewacht worden. Ik denk a. aan' het rapport van deputaten ver Assen 1926. ie2 B. van Hoven Spelling (6) Als de alom geprezen Godfried Bo- JAians voor de tv komt verklaren dat '^"e noodzaak voor die moeilijke spel ling er nu eenmaal is en in dit ver til and wijst op het overbodige noopsgat in een herenkostuum op de Pil evers, dan slaat hij de plank toch [jfs re) erg mis. Wat zouden onze anjer- le.jn andere bloemendragers zonder ,e' noopsgat op die plaats kunnen begin gen? rd Inderdaad zullen de kinderen bij et leren van Frans meer moeite heb- en, maar dat is opgeblazen want het aat maar om een zeer gering aantal 'w noorden. Hierop mag toch de vereen ter oudiging van de spelling niet stran- !bu en? irti En dan „eerbied voor de voo htt ers". Zeker voor de dikbuiken die idi erzuimden Nederland werkelijk k root te maken, de goeden niet te na er esproken. Maar die zijn te tellen op set e vingers van een paar handen. lijn advies: alle moeilijkheden en on- lö egelmatigheden uit onze schrijftaal. Laten we beginnen met de onregelma- ige werkwoorden. Wat zegt u? Het ,n- vordt een zoodje? Och neen, wij zul- 0 en door de zure appel moeten heen- Dij ten. Maar niets verkrijgt men zon- st Ier moeite. adhoevedorp W. van Oosten zij bang geweest, dat het haar zou vergaan als haar moeder. Swetlana gedroeg zich als een on derdanige, toegewijde dochter, die de luimen van haar vader kende en daar rekening mee hield. Vooral toen zij wat ouder werd en niet alleen vrien dinnen, maar ook vrienden een rol in haar leven gingen spelen. Er wordt beweerd, dat Swetlana een bewogen liedesleven achter de rug heeft. Verteld wordt, dat zij lang de, „Venus van Moskou" werd genoemd vanwege haar talrijke amoureuze avonturen. Zij zou zelfs op 17-jarige leeftijd al een kind hebben gekregen. Wat dit laatste betreft: Swetlana heeft officieel twee kinderen. De oudste, Josef, is naar zijn grootvader genoemd. Hij is niet ouder dan 22 jaar. Swet- lana's tweede kind is een meisje, de 16-jarige Jekatarina. Het zijn dan ook voornamelijk geruchten over het liefdesleven van Swetlana, waarmee de buitenwereld zich altijd tevreden heeft moeten stellen. Het is niet eens bekend, hoe de va- ;r van haar oudste zoon heet. Wel worden namen genoemd van vrien den, waarmee zij intieme relaties zou hebben onderhouden. Deze vrienden verdwenen van het toneel, zodra de geheime politie er lucht van kreeg en Stalin op de hoogte bracht. Drama's at was in de periode, dat Swet lana Frans en Engels studeerde aan de universiteit van Moskou. Zij zou in het geheim met een medestudent Mo- row zijn getrouwd, als meisje van ze ventien jaar. Stalin liet aldus de verhalen dit huwelijk ontbinden en de jongeman arresteren. Ook wordt de naam genoemd van een zekere Serge, die als huwelijkskandidaat door vader Stalin werd afgewezen, omdat zijn ogen de dictator niet bevielen. Mogelijk gaat het om Serge Sergoe- lof, die als kleine jongen door Stalin was geadopteerd. Serge's vader, een oude bolspewiek, was zo schrijft Boe- doe Swanidza in „Mijn oom Josef Sta lin" bij een spoorwegongeluk omge komen. Swanidze schreef dat er drie kinderen aan het spelen waren, toen hij in 1928 bij Stalin op bezoek was. Dat waren Serge, Swetlana en haar broer Wassily. Met deze broer heeft Swetlana het nooit best kunnen vinden. Wellicht was de grote voorkeur, die Stalin lang voor zijn dochter aan de dag legde, daar wel de oorzaak van. In zijn boek „Rusland zoals ik het zag" zegt een Poolse schrijver genaamd Echhardt, dat Swetlana in het begin van de tweede wereldoorlog verliefd werd op de Russische scenarioschrijver Alexis Kapler. De jongelui ontmoetten elkaar talrijke malen in het geheim. Die uit stapjes werden mogelijk gemaakt door Swetlana's Franse gouvernante, made moiselle Deguilat. Broer Wassily kwam er achter en waarschuwde de geheime politie, de gangen van haar zuster na te gaen. In minder dan geen tijd zat Kapler in een concentratiekamp, verdacht van sa botage en spionage. Kaukasus Het grote publiek bleef onwetend an dit drama. In het concentratie kamp vertelde Kapler evenwel over zijn betrekkingen met de dochter van Stalin en de rol, die de geheime dienst had gespeeld om er een eind aan te maken. De man die hij in vertrouwen was genoemde Echhardt. toen een medegevangene. Kapler zou in 1943 zijn geliquideerd. Men beweert wel, dat Stalin in die tijd Swetlana naar Amerika heeft gestuurd, waar zij en kele maanden de gast van president Roosevelt zou zijn geweest. Ook hierover is niets met zekerheid bekend. Wel weten we, dat de verschij ning van het boek van Echhardt in het Kremlin een paleisrevolutie teweeg- .portel 9«ba"' dat op prijs wordt gesteld Achter de muren van het Kremlin leefde Swetlana. Links de Basiliuskerk, die haar moeder zo mooi vond. bracht. Dat was na de tweede wereld oorlog. Het boek mocht in de Sowjet- unie niet verspreid worden, maar di verse passages werden toch gemeen goed. Swetlana, van wie ook verteld wordt, dat zij in 1945 met „een professor" ge trouwd is, plukte de wrange vruchten van het schandaal, dat in Moskou ont stond na het verschijnen van Ech- hardts boek. Zij moest Moskou ver laten en verbleef enkele jaren onder het wakend oog van „bedienend per soneel" en een lijfwacht in de Kauka- is. Pas in 1951 kwam zij in het Krem lin terug om officieel in het huwelijk te treden met Michael Kaganovitsj, een zoon van een van de meest invloedrijke medewerkers van Stalin. (Er wordt ook beweerd, dat het een zpon van Zjdanov was, een abdere belangrijke medewerker van de dictator). Aanvan kelijk zou Stalin zich tegen het hu welijk hebben verzet, omdat zijn aan staande schoonzoon een Jood was (ook Zjdanov was van joodse afkomst). De bruiloft kostte vele miljoenen roe- bels. Alleen de 20 meter lange sleep van de bruidsjapon van Swetlana kostte al een kwart miljoen roebel. Voor de feestelijkheden waren 160 gasten uitgenodigd, waartoe ook de belangrijkste figuren uit de Oost- europese landen behoorden. Het werd geen gelukkig huwelijk. Swetlana's man interesseerde zfch uipinia s nog zo weiniy in deze zakelijke tijd meer voor zijn carrière, nu hij met de „dochter van de baas" was getrouwd. Het verbaasde dan ook niemand, dat niet lang na de dood van Stalin (in maart 1953) dit „huwelijk uit bereke ning" werd ontbonden. Morgen: De vrouwen van ..Papotsjka'' F\E conferentie op Guam zal beslis- send zijn voor de verdere ont wikkelingen in Vietnam, ook wat de oorlogvoering tegen Hanoi betreft. Drie aspecten vragen de aandacht van president Johnson en de andere conferentiegangers. Zij zijn alle ge richt op het brengen van vrede in Zuid-Vietnam. Nadruk valt dan ook op het zoge naamde pacificatie-programma voor de gebieden waaruit de Vietcong is verdreven. Amerika zou in de uitvoering ervan een groter aandeel willen hebben om sneller resultaten te boeken. Tot- dusver is het werk door het Zuid- vietnamese leger verricht. De wens, sneller vorderingen te ma ken, houdt verband met het aan vaarden van de nieuwe grondwet voor Zuid-Vietnam. Dit is de eerste stap naar ging van het militaire bewind door een burgerlijk bestuur. Een tweede aspect is de wijze, waarop de strijd in Zuid-Vietnam moet worden gevoerd. Vermoedelijk zullen de militairen aandringen op verheviging. Hier is een nauwe samenhang met het derde aspect: de oorlogshande lingen tegen Noordvietnam. Het moet mogelijk zijn, dat aan deze activiteiten na verloop van tijd een eind wordt gemaakt vanwege inten sivering van de strijd in het Zuiden. Johnson kan zich niet veroorloven toe te geven aan de eisen van de militaire leiders, die over willen gaan tot uitbreiding van de aanval len op Noord-Vletnam. 0 breoS* b voorjaar in huis! GUAM De hoogste leiders van de Verenigde Staten en Zuid- Vietnam hebben vandaag op het eiland Guam (in de Grote Oceaan) urenlange besprekingen gevoerd over wat president Johnson bij zijn aankomst op Guam noemde „de kansen die er zijn om vrede in Vietnam te brengen door middel van een eervolle regeling". Aan deze rondetafelconferentie m het gebouw van de marine nemen be halve president Johnson ook zijn mi nisters van buitenlandse zaken en van defensie, Dean Rusk en Robert McNa- mara, deel. Uit Zuid-Vietnam zijn naar Guam gekomen het staatshoofd, Ngoeyen van Thieu, en premier Ngoeyen Cao-ky. Ook zijn aanwezig de aftredende Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, Cabot Lodge, en zijn opvolger, Ellsworth Bunker, alsmede de opperbevelhebber in Viet nam, generaal Westmoreland. AANVALLEN Het eiland Guam, dat ongeveer drie duizend kilometer van het Aziatische vasteland verwijderd ligt, is een Ame rikaans militair bastion vanwaar de grote B-52 bommenwerpers dagelijks opstijgen voor hun aanvallen tegen de Vietcong in Zuid-Vietnam. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen menen dat de gesprekspartners meer aandacht zullen schenken aan het pacificatieprogram in Vietnam dan aan nieuwe militaire maatregelen. President Johnson omschreef het doel van de besprekingen als volgt: Het tot stand brengen van politieke, eco nomische en sociale stabiliteit en het herstel van het normale leven in de gebieden waar de Vietcong nog de scepter zwaait. Cabot Lodge zei vlak voor het begin van de conferentie die naar ver wachting morgenavond zal eindigen dat zij niet zo zeer bedoeld is voor het beramen van verstrekkende en gedurfde stappen maar meer om de inventaris op te maken. De Amerikaanse senatoren Mike Mansfield en William Fulbright delen Olievlek van 175 vierkante km LAND'S END Honderd twintigduizend ton ruwe olie van de zaterdag bij Land's End ge strande Liberiaanse tanker Tor- rey Canyon bedreigt de prachtige stranden van Cornwall Z.-Enge- land. Premier Wilson heeft on derminister Folley naar de ma rinehaven Plymouth gezonden om de leiding op zich te nemen van de pogingen dit te voorkomen. Twee Britse marineschepen spuiten vanaf zaterdag chemicaliën om een in middels tot 175 vierkante kilometer aan gegroeide olievlek in het water van de Atlantische Oceaan te doen oplossen. Het olieveld verplaatst zich op het ogenblik naar het zuiden, in de rich ting van de Atlantische Oceaan. Men houdt evenwel rekening met het om draaien van de wind. Een fabriek van de BP in Schotland, die de benodigde Lek De 118.285 ton metende Torrey Ca nyon, een van de grootste tankers ter wereld, stootte zaterdagmorgen om half elf in stormweer lek op de rotsen van het tien mijl voor Land's End ge legen eilandje Seven Stones. Zeven la dingtanks en de wanden van de pomp- kamer begaven het. De machinekamer liep in de nacht van zaterdag op zon dag vol met water. Op de kapitein en drie bemannings leden na ging de 36 koppen tellende bemanning van boord. Twee uur na de stranding reeds gaf de Nederlandse zeesleepboot Utrecht, die altijd voor hulpverlening aan de scheepvaart bij Land's End ligt ge stationeerd, gehoor aan de oproep van de Liberiaanse tanker „om onmiddel- DOOR L Even uitgeteld geweest. Ik kan me nu volledig voorstellen hoe een bokser zich voelt, die door de te genstander gevloerd is en absoluut voor het luideh van de bel weer in actie wil komen. De volgende dreun doet 't h'm dan toch en de wedstrijd is afgelo pen. De reacties van het publiek zijn verschillend. Ik moet zeggen er is weinig ach-en weegeroep. De lief hebbenden zeggen, dat ze het wel voorspeld hebben en vooral, dat ik niet zo eigenwijs moet zijn. De dok ter is keihard en schildert allerlei afschuwelijkheden als ik niet het vieze drankje, de vervelende rust en de ziek-zijntermijn zal verwer- Bij de af te zeggen afspraken merkwaardig weinig medelijden. „Hoe het nou moet?" vragen ze. Was de telefoon een televisie dan had ik hun korzelig schouderopha len gezien en dus prijs ik me geluk kig, dat de techniek dat stapje nog niet gemaakt heeft. Als het laatste telefoontje ge pleegd is, komt er een absoluut ver bod: „Je bemoeit je met niets meer". Om het te verzachten: „Zeg maar wat gedaan moet worden". Er zal gekookt moeten worden. Je somt op wat in huis is, maar het blijkt dat de verzorgenden nu uitge rekend wat anders willen. Ze zullen wel even laten zien. wat ze kunnen! De boodschappen worden verdeeld en net als de laatste winkel-waarts is, gaat de telefoon. Ik laat hem gaan. Na tien minuten weer dè telefoon en ik sta al aan de hoorn. Een wantrouwige stem vraagt: Waar was je' Je bent toch ziek?" Het logisch verband tussen ziek- zijn en dus geen teiefoonopnemen kan ik niet duidelijk maken. Uitgeteld De temperatuur in huis daalt en de eerst thuisgekomene wordt gesommeerd kolen te scheppen. Maar die moet zich dan eerst in werkkleding hullen, in welke span ne tijds het vuur de laatste adem uitblaast. Wat sinds we de aard gas-wisseling beleefd hebben een pu re ellende, is omdat de gaspook een verboden gebruiksvoorwerp gewor den is. Maar goed, ook dat werd moedig gedragen. Ik leun tevreden met de omrin gende liefde en zorg in de kussens. En denk. Denk wat voor dag is het? Waarmee de rust weg is. De was zal moeten worden ingepakt. ge teld... Je roept. Legt het allemaal uit. Ze zwoegen weer. Het vieze drankje moet ingenomen. Even flink zijn. Ik wou. dat ik wat lekkers had. Het is in het trommel tje in de kast. Maar ik smoor de vraag, want in de keuken sist het gevaarlijk. De wasuitzoeker rent al. Komt vertellen dat de soep is over gekookt. Poes Jeroen verschijnt om de hoek. Zeer verwijtend. Die wil eten wat er ook in het huishouden ont wricht mag zijn. 'Wie Jeroen ziet denkt aan Alan. Het muizenhuis moet nog de dagelijkse beurt heb ben. En ik zou nou een heerlijk kop koffie willen hebben. De avond daalt over het eerste dagje ziekzijn. Morgen voor negen uur de slager bellen, waarschuw ik. En de vuil nisbak moet buiten. En de spullen van de stomerij zijn dan klaar. En.... Maar ze roepen weer, dat ik me nergens mee bemoeien mag. En de kachel gaat nog eens uit en de vuilnisbak is vergeten en ik heb precies het grootse ogenblik gemist, dat de amaryllis zijn trotse kelken opende. „Lekker een weekje ziek ge weest?", zeggen ze als ik me weer in de maatschappij vertoon. Ik grom. Ondankbaar. lijke hulp van reddingsboten, sleep boten en helikopters". Met de zeeslepers Stentor en de Portugese bergingsboot Praia Da Adraga probeerde de „Utrecht" de tanker te bergen. De Amerikaanse rederij en assura deuren van het schip hebben het con tract voor de berging toegewezen aan de IJmuidense zeesleepvaart en ber gingsmaatschappij NV Bureau Wijs muller. De Nederlandse bergers voeren het karwei uit op basis geen resultaat geen betaling. Het ziet ernaar uit dat het een van de zwaarste en grootste tot nu toe uitgevoerde bergingen van een ge laden tanker gaat worden. Er is een grote hoeveelheid aan ber gingsmateriaal van de drie aan de operatie deelnemende sleepboten aan boord van de tanker overgebracht. Vanuit Nederland is veel extra mate riaal per vliegtuig aangevoerd. o PARAMARIBO Negen van de elf politieke partijen die woensdag heb ben deelgenomen aan de algemene verkiezingen hebben geprotesteerd tegen de uitslag van de stemming. In een brief aan de gouverneur en het hoofd van het stembureau wijzen zij op de ondeugdelijkheid van de ge bruikte kiezerslijsten, waarop duizen den overledenen, in het buitenland vertoevenden en minderjarigen voor komen, alsmede op talrijke malversa ties bij de uitdeling van de oproepings- kaarten. Zij eiser een „onpartijdig onder zoek" en willen dat intussen de of ficiële uitslagen worden vastgesteld. De Curagaose politieke partij Union Reformista Antillano en de Arubaanse partij Partido revolucionario di Obrero hebben een open brief aan koningin Juliana gezonden waarin zij klagen dat de Antilliaanse regering de politieke partijen geen toestemming geeft voor radio en televisie te spreken. de mening van communistisch China en Noord-Vietnam over de opzet van de conferentie. Zij geloven dat de con ferentie een inleiding zal zijn van een volgende escalatie. Grondwet Premier Ky van Zuid-Vietnam wil tijdens de conferentie met concrete re sultaten op tafel komen. Hij drukte za terdag de grondwet erdoor. Met mede werking van de grondwetgevende ver gadering, die eenstemmig het ontwerp goedkeurde. De grondwet bepaalt dat binnen zes maanden na afkondiging een president en een vice-president moeten worden gekozen. Binnen twaalf maanden moe ten deze verkiezingen worden gevolgd door de keuze van een parlement van twee kamers. Geen vrede In een radio-uitzending heeft het Noordvietnamese persbureau nogmaals de nadruk erop gelegd dat geen vre desbesprekingen. vermindering van militaire activiteit of een bestand tot de mogelijkheden behoren zo lang de Verenigde Staten agressie blijven voe ren in Vietnam. Ook de bemiddeling van de Verenigde Naties in de kwestie- Vietnam werd van de hand gewezen. Tevoren was bekend geworden dat de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, zijn vredesplannen had herzien. Was het voorheen zo dat Oe Thant de drie maatregelen (stop zetting van de Amerikaanse bombar dementen, vermindering door beide partijen van alle militaire activiteiten en besprekingen tussen alle partijen) in volgorde lanceerde, ditmaal zou hij wensen, dat tegelijkertijd aan alle drie onderdelen van zijn plan wordt begon- PARIJS Ruim zestig procent heeft bij de gisteren in Frans Somaliland gehouden volksraadpleging gestemd voor handhaving van de banden met Frankrijk. De voorlopige uitslagen van gisteren lieten zien. dat in de hoofdstad Dji- boeti. waar voornamelijk de ontwik kelde Issa's wonen, een meerderheid voor zelfstandigheid was. De stemmen van dè nomadische Afars, die Frans gezind zijn en veel tal rijker. deden de weegschaal echter doorslaan naar handhaving van Frans bestuur. Men vreest nu onlusten tussen de Issa's in het zuiden en de in het noorden wonende Afars. Deze laatsten gelo ven, dat onafhankelijkheid tot chaos zal leiden, terwijl hun inziens ook het gevaar bestaat dat een van de twee buurlanden Somali of Ethio pië zich toch van het geheel mees- zal maken. Vanmorgen waren er in Djiboeti al enkele demonstraties. Franse militai ren verjoegen mensen met schrikbom- men van wegversperringen weg. werkende cachets nu ook in voordelige gezinsverpakking

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5