HELIKOPTER PIKT 9 MAN OP [Urkey Antwoord drs. kan beslissend zijn JAMIN let Pasen alkoen autl leert ijk! Moeilijke van twee berging schepen Gestikt in badcel GEHEIM GESPREK Lodaline groen grote flacon 98 ct aart 1967 47ste jaargang bofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur let Griekse vrachtschip Alkyone •echts) 9.000 ton, dat zaterdag 'j het verlaten van de Nieuwe 'aterweg aan de binnenzijde m de Zuiderpier aan de grond ep. Tot de sleepboten, die uit- >ji om assistentie te verle- behoorde ook de ,Viking- ink, die later zelf aati de grond lakte en kapseisde (links ach- r). oenbout. i 1 kg, is niet alleen met itmis smakelijk en gezond! Pasen iets aparts op tafel, originele bkalkoenbout, herkenbaar aan boven- ind rond stempel voor kwaliteit I Vikingbank op pier geworpen Dramatische avond in mond Waterweg Sleepboot hielp gestrande Griek tKHOUT Twee gewapende hebben zaterdagnacht een roof- Bl gepleegd op een benzinestation rijksweg 7 in het Noordhollandse De daders, die een zakdoek hun mond en een donkere bril maakten onder bedreiging de >ediende 150 afhandig, grote pompstation te Wieringer- dezelfde weg kreeg dezelfde ook ongewenst bezoek. Hier moes daders onverrichterzake naar (Van onze scheepvaart redacteur) HOEK VAN HOLLAND Negen zeelieden hebben bun leven te danken aan een unieke reddingsactie zaterdagavond laat in de mond van de Nieuwe Waterweg. Bijgelicht door een felle schijnwerper van een reddingboot haalde een marinehelikopter hen van de op de Zuiderpier ge slagen sleepboot Vikingbank. In een striemende noord westerstorm was de Viking- bank een op de pier gelopen vrachtvaarder te hulp geva ren. Een geweldige grondzee gooide de sleper echter even eens op de pier. Beide schepen zaten ook vandaag nog muurvast. De sleepboot is er het slechtst aan toe: hij ligt vrijwel op zijn kant en is zwaar bescha digd. De reddingsactie met de Agusta Bell helikopter van Vaikenburg vorm de het slot van een dramatische ai de monding van de Nieuwe Water weg. Dankzij snel en kundig ingrijpen echter waren er bij de stranding van de twee schepen geen mensenlevens ie betreuren. De redding had echter niet veel later moeten gebeuren, want de bemanning van de gedeeltelijk vol De berging van de Griekse vracht vaarder en de sleepboot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zal volgens bergingsdeskundigen uiterst moeilijk worden. Deze geslaagde redding begon in fei te zaterdagavond om tien voor half zes, toen de 9143 brt. metende Alkyone eigendom van een Panamese rede rij, maar varend onder Griekse vlag en met een Griekse bemanning bij het verlaten van de Waterweg uit het roer liep en met de kop op de Zuider pier terecht kwam. Het schip was bij de RDM gerepareerd en was met een deellading copra op weg naar Ham burg. Op het noodsein van de kapitein voe ren direkt de in Europoort gestatio neerde sleepboten Maasbank, Schou- wenbank en Vikingbank uit Uit de Berghaven vertrok de reddingboot Ko ningin Juliana, onder commando van schipper Piet Grootenboer, die echter geen hulp behoefde te verlenen omdat er geen onmiddellijk gevaar voor de bemanning bestond. Toen de Koningin Juliana (die vanwege de eb niet dicht bij kon komen) nog bij de Alkyone lag, kreeg de schipper opdracht naar een kustvaarder te varen, die bij de Noorderpier in nood zou ziin. Gelukkig bleek deze melding later een misverstand te zijn. Het scheepje was wat naar de Noorderpier verdaagd, maar had geen assistentie nodig. TROSSEN Het lukte de Vikingbank en de I Schouwenbank trossen op de Alkyone over te brengen; de Maasbank bleef stand-by. De sleepboten kregen echter jeen beweging in het schip en m moest wachten op hoog water, dat i half acht werd verwacht. Toen dat was, ging het in eerste instantie ook niet. maar om ongeveer kwart tien kwam de Griek iets van z'n plaats. Op dat moment echter (alle drie de boten hadden toen een tros uitstaan) j m er een geweldige grondzee. waar de Vikingbank niet tegenop kon. Met een enorme kracht werd de sleper dwars op de golven en even later op de stenen van de Zuiderpier gegooid. Kapitein Evert Plug (28) van de Vi kingbank had nog een anker laten uit gooien, maar dat hielp niet meer. De Vikingbank bleef met een slagzij van 60 graden in de lengterichting op de pier zitten. Hoge golven sloegen over de lamgeslagen sleepioot heen. De 118.285 ton metende Torry Canyon, een van de grootste tankers ter wereld, die tijdens hevige storm ongeveer tien mijl ten westen van Landsend aan de Engelse Zuidkust op het beruchte rif Seven Stones liep. De kapitein en drie bemanningsleden en twee man van de sleepboot Utrecht bevinden zich nog aan boord. Voor een verslag zie elders in deze krant. P per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: t dit blad hokje zwart maken r Voor vervolg zie pag. 7 chocolade paaseitjes melk en puur van niet duur we! heerlijk HEERLEN De 16-jarige J. L. uit Eys (Zuid-Limburg) is zaterdagmiddag tijdens het douchen in een badcel gestikt. Door een defect aan de gasmeter waardoor een kleine gasvlam ontsnap te, raakte de in de douchecel aanwezi ge zuurstof uitgeput, zodat de jonge man het bewustzijn verloor. Hij over leed tijdens het transport naar het zie kenhuis. engelANo j-" >ar.noffr Htl taimt (Van onze parlementsredactie) "TNEN HAAG De kabinetsfor- mateur mr. Biesheuvel is het afgelopen weekeinde druk bezig geweest zijn kabinet bij elkaar te telefoneren. Hij polste ten dele zelf, ten dele via fractieleiders en ministeriële collega's een aantal kandidaat-ministers, wier ant woord hij uiterlijk vandaag wenst te vernemen. Voor de bezetting van Economische zaken heeft hij het oog laten vallen op de KVP'er drs. W. A. J. Bogers, die by de Staatsmijnen in dienst is als direc teur van de afdeling economie, financiën en administratie. Voor Binnenlandse zaken hoopt hij de christelljk-historische burge meester van Almelo, mr. II. Rijpstra, lan te trekken. Het heeft in CHU-kring vcrwonde- •ing en zelfs enig misnoegen gewekt, lat de formateur voor deze post de voorkeur heeft gegeven aan een wel- Nwaar bekwame maar politiek vrij wel anonieme figuur boven fractielei der mr. Bcernink, die van meet af ZWARE DRllK De formateur heeft de heei Bogers gepolst via KVP-fractieleider Schmel- zer en vice-premier De Quay. Deze drie KVP'ers hadden gisteren een ge heime bespreking in huize-De Quay te Beers bij Cuyk (Noord-Brabant). De heer Bogers zou onder zware druk zijn gezet, maar vooralsnog weinig neiging vertonen van de Staatsmijnen naar Economische zaken te verhui :en. Mocht hij onverhoopt bedanken, dant komt de formateur in grote moeilijkhe den, want dan valt bij automatisch te rug op KVP-kandidaten als ars. Hor- bach, die hij in een eerder stadium als ongeschikt van de hand heeft gewezen. Om redenen van prestige kan hij daar moeilijk aan gaan beginnen. Mr. Biesheuvel neeft de kandi daat-ministers laten polsen op grond van een nieuwe legkaart voor de porte feuilleverdeling en personele samenstel ling van zijn kabinet. Daarm zijn de aan de ARP behalve het premierschap de portefeuille van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en de post voor Ontwikkelingshulp toebedeeld. Voor Volkshuisvesting wil de forma teur zijn partijgenoot drs. Bakker, de missionair minister van Economische zaken, aantrekken. Voor Ontwikke lingshulp (geen departement maar een ministerspost zonder portefeuille) zou ARP-voorzitter dr. Berghuis de kandi daat zijn. Voor vervolg zie pag. 7 BELGIE FRANKRIJK N.v.v.d.veide Citroen ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON ?115B Onl)esteiidig DE BILT Een hogedrukgebied trok vanmorgen langzaam van het zee gebied ten zuiden van Ierland naar de Golf van Biskaje. Langs de noordflank van dit druksysteem bewegen enkele storingen in noordoostelijke richting. Een depressie by IJsland verplaatst zich naar Noorwegen, het bijbehorend warmtefront passeert ons land gedu rende de nacht. Een in betekenis toe nemende depressie bevond zich van morgen ten oosten van New Found- land. en koerst snel naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Tengevolge van deze ontwikkelingen blijft net zwaar bewolkt weer, terwijl het koufront van laatstgenoemde de pressie ons morgen in de loop van de dag wat regen kan brengen. De wind krimpt hierbij naar richtingen tussen west en zuidwest, en neemt toe tol krachtig en later aan de kust tot hard. DE BILT Veel bewolking met plaatselijk enige regen of, motregen. Matige tot krachtige, later mogelyk harde zuidwestelijke wind. Vrij zacht. 21 maait: zon op 06.42. onder 18.54. maan met la nol ine iyb) Kwestie van doordouwen pag. Kernmerk Margie Rail maakt debuut als actrice pag. Radio TV De keuze-commisie van het Nederlandse zater dagelftal heeft een mooie kans laten schie ten om de jeugd op te voeden voor het inter nationale milieu. Nederland verloor in de judo-interland. De jonge dammer Harm Wiersma is van de eerste plaats ver drongen. Over dit alles en meer evenementen leest u op onze sportpagina's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1