TV MARGIE BALL MAAKT DEBUUT ALS ACTRICE RADIO Meer belangstelling voor NCR(eis)V Puzzelboek 15 MAANDAG 20 MAART 1967 VANAVOND TE ZIEN en 7ara: levende propaganda Van onze radio- en tv-redactie) [LVERSUM De VARA heeft oten tot het maken van „levende" aganda voor haar radio- en rogramma's. Zij wil in de week 9 tlm 15 april in Enschede een tering van bekende programma's men dan wel direct uitzenden en [ek is hierbij welkom. Slaagt de (komen er velen uit stad en om kijken), dan zal de VARA in aller- emeenten des lands zulke weken zaterdagmiddag zal tussen 4 en 5 ►en teach-in worden gehouden on- voorzitterschap van Rotterdams emeester de heer W. Thomassen, de toekomst van de Twentse tex- dustrie. worden voorts opnamen gemaakt het programma „De jonge onder- >rs", dat op 15 april uitgaat en in leerlingen van middelbare scho- hun technische bekwaamheden en vertonen. AMSTERDAM Zwartharige zangeres Margie Ball heeft een rol gekregen in een toneel- produktie. In Willy van Hemerts televisiespel „Pleidooi voor een rebel", dat binnenkort wordt op genomen voor de NCRV-tv, is zij een opstandige. Regisseur Van Hemert vindt sympathieke zangeresje, dat in korte tijd een glanzende carrière heeft opge bouwd. het geschikte type voor de rol. „Zij is natuurlijk niet meteen een ac trice, maar ik geloof toch wel, dat het zal gaan." Margie Ball Is met de aanbieding bijzonder ingenomen. Zij vertelt: „Ik heb altijd al toneel willen spelen. Op school deed ik in kleine stukjes De eerste repetitiedagen waren nogal moeilijk, vond ik. Ik deed niet wat ze wilden, ik speelde teveel toneel!" „Willy van Hemert zei toen, dat ik e in de persoon, die ik moest uitbeel den, moest inleven. Dat heb ik gepro beerd en toen ging het veel beter." Jules Hamel en Hans Culeman zijn (Van een onzer verslaggevers) TERDAM g=i „De steeds lager bende prijzen van vliegreizen heb- lot gevolg gehad dat in het afgelopen [de belangstelling voor deze reisen tegen." Dit constateerde zaterdag- prof. dr. B. Meulenbeld, voor- j van de Nederlandse christelijke reniging, op de jaarvergadering zaal van het dakterras in landelsgebouw. afgelopen jaar gingen 15.917 jemers met een reis van de NCRV t. is een stijging van veertien ten opzichte van 1965. Op ran deze verhoogde belangstel- 'zag prof. Meulenbeld de toekomst laarentegen zal veel aandacht worden besteed aan verminderende belangstelling de jeugd voor reizen van de IV. Hoewel de jeugd tegenwoor- met meer gemak zelfstandig op gaat dan vroeger (mede door bezit van een eigen vervoermid- r naar middelen mc len gezicht om de jongeren weer lef de vereniging te betrekken", zei Meulenbeld. {Ivoorzitter wees er op dat de zoge- jde vakantiespreiding geer, groot is geworden. Hoewel juni door vakantiemaand is geaccep- hierdoor nog geen sprake van ting. Integendeel. In 1966 gingen eerste helft van juli meer op vakantie dan ooit het geval beest. BIJBELSE LANDEN iet afgelopen jaar zijn met veel reizen naar Bijbelse landen ge- :erd. Voor het eerst zijn in he jaar reizen naar Suriname I Antillen georganiseerd, die vei- tlijk worden herhaald, gallend is het dat ondanks de gro- xlangstelling het aanta' deeine- loor groepsreizen in 1966 met 1,5 t van 12.593 is gedaald tot 12.400 de vergadering werd in het Gij- de heer Jan Wescerhout her- ^Rectificatie 3 t- TERDAM Zaterdag zijn in ons over prof. dr. ir. H. J. van der twee storende fouten geslopen. Zo- tui n zal hebben begrepen, heeft prol Hier Maas gezegd, dat hij de Neder- i te lauw vond en niet te nauw, ot-in het onderschrift stond vermeld. 9 Ie tweede plaats had in de cirkel I het verhaal tussen de woorden Km vlieger een verbindingsstreepje Op staan deze onnauwkeurigheden buiten bieden wij onze verontschul- f-' aan. dacht, een van de medeoprichters van de NCRV, die het afgelopen jaar is overleden. De heer D. H. Goedhart uit Utrecht, G. Stekelenburg uit Nijmegen zijn tot nieuwe bestuursleden gekozen, van bijna veertigduizend leden tellende ver eniging. Kruiswoord-puzzel Margie Ball, rol in televisiespel. de tegenspelers van Margie Ball. „Het is wel een andere wereld, waarin ik nu terecht ben gekomen. De mensen met wie ik moet spelen zijn vriende- "jk en de samenwerking met Willy in Hemert verloopt uitstekend." De zangeres uit Voorschoten, die na de schoolbanken in de showbusiness stapte, hoopt in de toekomst weer een uitnodiging voor een toneelrol te krij gen. Het zingen wil zij echter niet prijsgeven. „Dat kan ik niet meer mis- sn." De Engelse zangeres Marianne Faith- full is Margie Ball als actrice voor. Zij maakt op 14 april haar toneeldebuut. TEVEEL Thérèse Steinmetz, die ons land op 8 april zal vertegenwoordigen op het Eurosongfestival in Wenen, vindt dat zij de laatste tijd teveel op de televisie is geweest. Haar manager, Benny Vre- Horizontaal. 2. handschoenen leer, 6. lidwoord (Fr.), 8. in het jaar onzes He ren (afk. Lat.), 10. tijdrekening, 11. deel van het gelaat, 12. bedorven, 14. dorp in N. Brabant, 16. nadruk, 17. droogoven tot het roosteren van graan korrels, 18. achting, 19. klinknageltje. 21. dun weefsel, 23. vroeger. 25. stalen hoofddeksel, 26. bijwoord, 27. specerij, 29. waterdoorlatend, 30. wiel, 31. zelf kant, 33. lidwoord (Fr.), 34. rund, 35. stad in Drenthe. Vertikaal. 1. plaats in de schouw burg, 3. assistant engineer (afk.), voor, 5. woning van een vorst, 6. gewe ven band, 7. eind, 9. torenkraai (Ge westelijk). 11. slot, 13. fel plagend, 15. water in Z. Holland, 19. uit naam van, 20. insekt, 22. biersoort, 24. nobel, 25. knaagdier, 27. radio omroep vereniging (afk.), 28. onderricht, 32.Q VOORNAAM woord. Horizontaal. 1. Beets, 5. hel, 8. Amer, 9. lade, 10. lol, 11. kapel, 12. Edens, 13. li, 16. es, 18. Marie, 20. slaap, 22. alm, 24. tent, 25. animo, 26. Ems, 27. naast. Vertikaal. 1. bal, 2. emoe, 3. Eelde, 4. tr., 5. hap, 6. edel, 7. lelie, 9. las, 11. knaap, 14. geste, 15. Diana, 17. slem, 18. mat, 19. Elis, 21. Ans, 23. mot, 25. Aa. De 65-jarige mevrouw J. Spoor- Verhagen is gisteren in Leeuwarden op zebrapad door een personenauto aangereden en gedood. Haar man pro beerde haar nog voor de naderende auto reg te trekken. den, Is van plan voortaan niet alle uit nodigingen te aanvaarden. In het verle den Is meermalen gebleken, dat zan gers en zangeressen, die teveel hun ge zicht op het scherm lieten zien, aan hun carrière afbreuk deden. Benny Vreden heeft inmiddels een tv-uitzending voor de zangeres gewei gerd. De Vara heeft hij gevraagd, een show van haar uit te stellen. Trea Dobbs (20) en Harry van Hooff, sinds een paar dagen man en vrouw, hebben in Meerkerk een kleine bungalow betrokken. Zij hebben deze woning te danken aan trompettist Wil ly Schobben, die binnenkort twee hui zen verder gaat wonen. De bungalow heeft een grote woon kamer, een slaapvertrek, een logeerka mer, een badkamer en een keuken. Rondom de woning ligt een grote tuin. GEKAAPTE TREILER GEVONDEN HALIFAX De treiler Cape Spry, _ie zaterdag uit de haven van Locke- port op Nieuw-Schotland werd gekaapt, is gisteren 500 kilometer ten zuiden van Halifax door een vliegtuig waargenomen. De Canadese kustwacht is naar het vaartuig onderweg om de piraten in te rekenen. Toen de kapers met het scheep je zee kozen, waren de tien bemannings leden aan de wal. Ned. 1 NCRV 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 uur aflevering van de Westernserie „De held". 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur tv-spel „De inktvis" van Manuel van Log- gem. 9.45 uur jazzprogramma met tien befaamde interna tionale musici. 10.15 uur programma „Kerk en samenleving": de kerk en het bedrijfsleven. Ned. 2 VPRO 8.05 uur film over Russisch circus. 8.35 uur speelfilm van Ingmar Bergman „Het oog van de duivel" (voor volwassenen). VANAVOND TE HOREN Hilversum l NRV 8.05 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert: Er- nest Bour dirigeert en solist (vioolconcert van Pijper) is de violist Jacques Meyer. 9.00 uur klankbeeld „Hoe wel vaart de sport?" 10.00 uur Promenadeorkest speelt. 10.55 uur vervolgcursus over China. Hilversum II NCRV 7.30 uur NCRV Vocaal Ensemble zingt Franse liede ren (stereo). 7.50 uur amusementsmuziek. 8.30 uur radiobewerking van het verhaal „In de hei lige Paasnacht" van Anton Tsjechow. 9.15 uur infonnatief programma „Muziek en Dienst". 10.40 uur literaire rubriek. Ai DE HEVIGSTE ASTMA-AANVAL In 30 saconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen- -blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet on middellijk verlichting brengt Adozo is van onschatbare waarde bij dag- of nacht- «stma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de. proef 1 Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten. Commentaar Vreemd De Italiaanse film „Het evangelie volgens Mattheus" getuigt van een zeer persoonlijke opvatting van regisseur Pasolini, die ons op merkwaardige wijze vreemd bleef. Pasolini heeft sterk de geest van zijn tijd in dit tech nisch toch bewonderenswaardige werk gelegd. Wel ivist hij sfeer op te roepen van woestijn en oude Oosterse steden. Er waren heel mooie camera-effecten. Maar tegen de achtergrond van dit alles verscheen de figuur van Christus niet als een prediker van liefde. Hij deed zich integendeel voor als wereldvreemde, provocerende zien Het Italiaanse gevoel voor sentiment overheerste in enkele uitgesponnen dramatische scènes, echter geplaatst in een zo fragmentarisch geheel, dat het vaak moeilijk werd het evangeliever haal te herkennen. Nu raken wij aai een van de grote bezwaren, die wij te gen de film hebben: toeschouwers die niet vertrouwd zijn met het verhaal van Mattheus konden uit deze samen gevoegde flarden weinig of niets op maken. Een onevenwichtige toestand van enerzijds te veel zwijgen en anderzijds te snel en te monotoon spreken van de Christus-figuur schiep een zekere chaos die bij het kijken meer irriteerde dan boeide. Pasolini heeft zich de vrijheden de beeldende kunstenaar gepermiteerd waardoor men als het ware een zeer groot, bewegend schilderij kreeg te zien dat voornamelijk uitleg van verteller behoefde. Werden wij al teleurgesteld door de interpretatie van de Christusfiguur, de vele bijrollen kwamen, afgezien van artistiek gemaakte, interessante kop pen, weinig of niet tot leven. Men kreeg geen indruk van de macht van Kajafas noch van Pilatus. Pasolini heeft zich bepaald tot uitbeelding van wat hem persoonlijk heeft getroffen in het evangelie, zonder zich rekenschap te geven van de wijze waarop de ge schiedenis zó moet aankomen bij on wetenden. Daardoor is „Het evangelie volgens itje: «,5 Eigen weg; 19.10 Strijd- s chtenprogramma; 19.40 Hu- ïlstisch verbond: NRU; len; 22.55 China en ontwik- ngslanden. lezing '12): 23.55—24.00 Nieuws. II. 298 m. NCRV: ;J Radiokxant: 19..lO Stereo: 11 aal ensemble; 19.50 Stereo: lonmuz.ek: .15 Ge< tl a Voordracht: liederen: IS denking; '"ir"1 5-24.00 ch 1RAADOMROEP VANAVOND van 18—20 uur Ralph Vaughan William line Du Pró. cello. III. öen pett: Concert TELEYISIE YWUOM) 'ederland 1. NTS: '.8.45 Pl- aktuallteltenru- TV-fllm. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: ->0.20 At- T v-spel: 21.45 Russisch circus, fllmreporlage: 20.34 Het oog van de duivel, speelfilm. STER: 22.00 Recla me. NTS: 22.05—22.20 Jour- Belplë. Nederlands progr. Kanalen: 2 en 10. 18.25 Tele- taalles: Frans (herh. les 20; les 21): 18.55 Zandmannetje: 19.00 Het dappere vijftal, ver filmd vervolgverhaal v. d. Jeugd: 19.15 Tienerklanken; 0.25 Een partijtje moord, poli- leverhaa 1(4): 20.50 Zeventig aar kleinkunst in Vlaand -ren in Nederland (5): 21.30 Doku- nentalre over Val-St. Lam bert: 22.00 Silhouet; met et bekend tijdgenoot wori gesproken over zijn loopbat en over hedcndaagi vraagstukken: 22.40 Nws. 40 Waterstanden): 10 00 Voor Nieuws): i2.( trammofoonmuzlek leners. Hilversum II. 298 .15 Porder: lichte ws); 7.55 Overwe 8.32 Voor de (9.25 - 9.30 Concl- liepostbus): 10.00 Licht r est.' zangsoliste; 12.18 arktberlchten voor schlp- rs: 12.20 Voor de landbou- 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tulnbouv Nieuws: 12.40 Actualiteiten: 12.50 Lichte grammofoonmu- zlek: 13.30 Lichte muziek (opn): 14.20 Schoolradio: 14.40 Stereo: Licht instrumentaal ensemble: 15.00 Muziek en we tenswaardigheden: (18.55 We geninformatie): 17.00 Nws. uit de Nederlandse Antillen; 17.10 Voor de jeugd; 18.00 Mari nierskapel: 18.20 Uitzending van de A.R.P.: 18.30 Jonge ar tiesten. begeleid door licht or kest. Hilversum UI. 210 m en FM-kanalen: TROS: 9 00 Nieuws: 0.02 Actualiteiten: 10 01 actualiteiten: ur-uu Nieuws); 12.00 Nieuws; 1202 Actualiteiten; 12.05 Muzikaal VARA-varla: 13.00 Nieuws: 13.02 Actualiteiten: 13 05 Gast-vrlJ14.00 Nieuws: 14.02 Actualiteiten: 14.05 Voor de vrouw: 15.00 Nieuws: 15 02 Ac tualiteiten: 15.05 Elektronisch orgelspel: 15.20 Gevarieerd pla- ogramma; 16.00 ondernemer (7). Pil voor tien miljoen vroutven UTRECHT Tien miljoen vrou wen gebruiken de pil. Dit is de uit komst van een berekening, gemaakt door de International Planned Parent hood Federation, waarbij ook de Ne derlandse vereniging voor sexuele hervorming (NVSH) is aangesloten. De Verenigde Staten staat met vijf miljoen vrouwen aan de top. Ir. Aus tralië en Nieuw-Zeeland gebruikt twintig procent van de vrouwen de pil reeds. In India nog geen half pro cent. De cabaretgroep Wiegewaai uit Leiden, die de eerste prijs won in het cabaretfestival Café 67, dat voor de tweede maal door de AMVJ was georganiseerd. Van links naar rechts Hanneke van der Spek, Watze Tiesema, Bob in 't Hout en Anadi Teeuw met in het midden de 17-jarige solist Henk Batenburg uit Nu- mansdorp, die met een beker huiswaarts keerde. Mattheus" eerder een negatief dan een positief waagstuk geworden. De Chris tus, door Pasolini ons aangeboden (wel terecht van overdreven emotionele aureolen ontdaan), boezemde meer angst dan vertrouwen in, terwijl enke le van zijn tekenen de wonderbare spijziging bijvoorbeeld onmachtig werden voorgesteld. Zo makten wij kennis met een mo dern filmwerk, dat niettemin opval lende specimen van primitiviteit ver toonde en bij dit alles faalde in de op zet, het optreden en het lijden van Christus in een reëel tijdsbeeld te ver antwoorden. 56 Als hij maar even tijd heeft, tekent en schildert hij. „Ik heb hem nu in de herberg, waar we waren afgestapt, achtergelaten," vertelt de koopman, „en toen ik vertrok om hierheen te gaan, zat hij alweer de tronies te tekenen van soldaten die hij in de herberg had aangetrof fen." Het gesprek is hiermee op de schilderkunst gebracht Ca- rel ontdekt dat zijn gast er goed mee op de hoogte is. Hij kent bovendien de belangrijkste meesters in Amsterdam, Haarlem en Leiden persoonlijk en weet meer nog haast van henzelf dan van hun werk. Wat hij hem over Rembrandt vertelt, geeft hein een sohok. Hij vraagt: „Maar hij is toch altijd nog een groot schilder? Wie zou hem nu kunnen evenaren?"... „Dat is de kwestie niet, waarde heer Fabritius," zegt de koopman. „Meester van Rijn is ook in mijn ogen nog altijd de grootste schilder die we op dit ogenblik in ons land hebben en die misschien wel nooit overtroffen zal worden. Als ge het mij vraagt, is hij een genie, even groot als in Italië Titiaan is geweest en in Antwerpen meester Rubens was." „Ja maar..." onderbreekt Carel. „Ik weet wat ge zeggen wilt," herneemt de koopman. „Maar alle meesterschap, mijnheer, is machteloos tegenover de kracht van het geroddel." Hi; spreekt nu met een gewich tigheid, die Carel even onaangenaam stemt. Hij denkt: de man zou een toneelspeler kunnen zijn. Is het waar wat hij vertelt? Of fantaseert hij om indruk te maken?... Niettemin luistert hij gespannen als zijn gast vervolgt: „Niemand heeft natuurlijk enig bewijs, maar u weet hoe dat gaat.. Die jongedochter uit Ransdorp, die Hendrickje Stoffels, is nu al een paar jaar bi; de meester in huis en., nou, mijnheer, ge kunt het geloven of niet, maar ze gedraagt zich allerminst als een dienstbare." Zo vertelt hij. En als Carel heeft laten merken, dat hij niet bereid is om zonder meer geloof te hechten aan alles wat er wordt gepraat, zegt hij, dat er mensen zijn die Hendrickje spottend „juffer Van Rijn" noemen. „Nou ja, de mensen zegt Carel. „De mensen praten zo veel en ze stoten zo gauw en gemakkelijk iemand de kroon van het hoofd. Hoe komen ze aan de praatjes?"... „Vergeet niet," antwoordt de koopman, „dat meester Van Rijn nog altijd een aantal leerlingen heeft, die zien en horen wat er in huis gebeurt en niet alles voor zich uden. Hoogstraten en dan die jongens... hoe heten ze?... I ec en Verdoel... Nee die houden hun mondjes niet dicht..." De naam van zijn gewezen vriend Samuel van Hoogstra ten geeft Carel even een steek van pijn. Want welke dan ook de reden geweest moge zijn die een eind heeft gemaakt aan hun vriendschap, hij kan niet anders dan met genegen heid aan Samuel terugdenken. En ook nu verdedigt hij hem. Hij zegt: „Van Hoogstraten doet zo iets vast niet." Hij verwacht van de ander geen commentaar hierop. Zijn gedachten keren terug naar wat de koopman heeft verteld en hij denkt: de meester met dat jonge meisje?... Zij is misschien een jaar of twintig. En meester Van Rijn?... Laat eens kijken...Hij rekent snel. De meester moet nu vijfenveer tig zijn...Uitgesloten is het natuurlijk niet wat de mensen vertellenDoch dan vraagt hij op eens: „Maar als het nu waar is, wat heeft dat dan met zijn werk te maken? Is dat waar is, wat heeft dat dan met zijn werk te maken? Is dat er dan minder om?"... De koopman glimlacht, zoals men dat doet tegen iemand die blijk heeft gegeven het fijne van een zaak niet te hebben geproefd. Hij zegt: „Dat heeft er nu juist alles mee te maken, heer Fabritius. Want kijkt u eens de mensen in Amsterdam en vooral de leden van de vroedschap, van de regentencolleges en al die andere deftige burgers zijn lieden op wie niets, maar dan ook niets is aan te merken. En u begrijpt, als nu zo Iemand zich inlaat met meester Van Rijn, zelfs al is het maar om door hem een schilderij te laten maken..." Hij voleindt de zin niet Hij blijft Carel aanzien met een blik als wil hij zeggen: ik behoef het u niet verder te verklaren, U kunt er nu alles van begrijpen. Inderdaad heeft Carel geen verdere uitleg nodig. Hij zegt: „Ik heb het begre pen. Het is wel héél erg." Daarna weet hij het gesprek een wending te geven. Hij vraagt de koopman of hij geregeld in Delft komt en hoe hij de stad vindt. (Wordt vervolgd) menslievend £OME 7 rijke onderne mer in Monti- chiari bij Bres cia (Italië) biedt jongelieden honderd gulden aan. als zij hun beatle-pruik tot de normale proporties laten teiug- brengen. Hij nodigt ze tegelijk voor een etentje uit Tot nu toe heeft hem dit meer dan duizend gulden gekost, maar hij heeft het graag over voor zijn „menslie vende" werk. Boot 64 ®UEN0S a m mm RES Een jaar in ijs Franse boot, die had is geborgen De Argentijnse ma rine deelde mee dat personeel van een transportschip uit Buenos Aires de resten van een boot uit het ijs heeft gehaald, die in 1903 gebruikt werd door de expeditie van de Franse onderzoeker Jean B. Charcot SUKKELTJE EN BRUUNKE „Daar zitten we nou" zegt Stikkeltjc „en we hebben onze tijd zo hard nodig!" Bruunke knikt ernstig. „En niets te eten" zegt hij, „Alleen die koek, die we om de geur moe ten bewaren!" „Het wordt al donker" moppert Stikkeltje. „En het is zo stil: ze hebben ons vast vergeten!" zegt Bruunke. Dan staat Stikkeltje op. „We gaan sa men proberen om de deur te forceren!" stelt hij voor. „Ziezo, nu kunnen we lezen wat er op de deuren staat!" zegt Stikkeltje, als ze in de gang lopen. „Gevonden voorwerpen" leest hij. Ze doen die deur open.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15