ECONOMISCHE ZAKEN TOCH NAAR DE KVP a£ïGKaï Commentaar Soekarno heeft huisarrest JAMIN Polen vraagt uitlevering van Stangl Rotterdamse Doelen krijgt zwaarder dak Irixi is beter - nieuwe bazin STEEDS MEER Rrterdag W maart 190Ï 4fof© Jtrargnnf kecteur; F. Diem.. Lfdred.cteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD J Wcuwe lijn hart in taghanspoat!" Dagblii iï£- Courmf W ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur nog in slaagt een kabinet samen te stellen is vrij groot. Het belang rijkste knelpunt was en is nog steeds de bezetting van het de partement van Economische zaken. Concessie mr. Biesheuvel ARP houdt drie zetels Suriname PREMIER Pengel I- .In .-Inplra mQn nel Belgische koningspaar brengt pe Paasdagen in Spanje door. Cisteren arriveerde het op de luchthaven van Sevilla. Hoffe lijk leidde koning Boudewijn poningin Fabiola van de vlieg tuigtrap. SI (Van onze parlementsredactie) TVEN HAAG De kabinetsformateur mr. Biesheuvel is te elfder ure bereid gebleken de KVP-claim op Economische zaken te honoreren. Hij zal voor deze post nu een r.k.-minister gaan aantrekken. De KVP heeft er vier gekandideerd. Wie de uitverkorene zal zijn, is nog niet bekend. De concessie van de formateur aan de KVP heeft tot gevolg, dat hij (uitgaande van de oorspronke lijke sleutel 6-3-3-2) nu een nieu we legkaart voor de portefeuille verdeling en de personele bezetting moet gaan maken. Daar zal hij het hele weekeinde nog wel mee bezig zijn. Daarna zal hij stellig weer contact opnemen met de fractie leiders van KVP. VVD. ARP en CHU. Nu een van de belangrijkste belem meringen voor het welslagen van de formatiepoging is weggenomen, slaat in Haagse politieke kringen de AUTOPARADE OCCASIONAKTIE LUTO BIERMAN H.C.R. „HET OUDE K0NINGSHUYS" lONCHEN-GLADBACH Een i Mönchen-Gladbach, de jarige Erwin Schmitz. heeft zich I het leven beroofd wegens kritiek pers op het feit dat hij een vrou- jjke advocaat, die was beschuldigd rijden onder invloed, van Itsvervolging had ontslagen. DJAKARTA Dr. Soekarno mag niet langer president worden genoemd, heeft de minister van voorlichting, B. M. Diah gisteren verklaard. Hem is huisarrest opgelegd. Deze mededeling heeft een einde ge maakt aan de onzekerheid, di« ontstond, toen plaatsvervangend presi dent Soehart-o nog over Soekarno als president sprak, nadat het volkscon gres hem vorige week al zijn bevoegd- WARSCHAU Polen zal uitleve ring verzoeken van Franz Stangl, de onlangs in Brazilië gearresteerde cc centratiekamp-commandant. Als coi mandant van Sobibor en Treblinka Stangl verantwoordelijk voor de dood van honderdduizenden mensen. kans op een spoedige totstandkoming het kabinet-Biesheuvel weer vrij hoog aan. A.R.-fractieleider Roolvink noemde gisteravond voor de radio de ontwikkeling „hoopvol". Handhaven In de nacht van donderdag op vrij dag wees de formateur de KVP-claim op Economische zaken onverbiddelijk de hand, omdat hij de door drs. Schmelzer geleverde kandidaten stuk voor stuk minder aanvaardbaar achtte dan de huidige a.r. minister van Eco nomische zaken, drs. Bakker. Daarom wilde mr. Biesheuvel zijn partijgenoot op deze post handhaven tegen de zin van de KVP-fractieleider, die onverkort vasthield aan zijn mini- mum-eis: geen KVP'er op Financiën ieder geval één op Economische zaken. Dit was één van de geschilpun ten waarop het overleg van de for mateur met de fractieleiders vrijdag morgen vastliep. Mr. Biesheuvel is nu op zijn stand punt teruggekomen. Op het laatste mo ment nog wel, want toen hij gister morgen naar Soestdijk ging1, was po- nog altijd formeel alt president Werd litiek Den Haag (inclusief de vier gehandhaafd en generaal Soeharto daarover gekapitteld. Tegenover de pers verklaarde Diah, dat Soekarno alleen doctor of inge nieur genoemd mag worden. Soekarno heeft voor reizen in binnen- en buiten land de toestemming van generaal Soe harto nodig. Diah herhaalde de verklaring van Soeharto dat de gezondheidstoestand van Soekarno verslechterd is, maar hij zei dat de doktoren niet precies heb ben aangegeven wat Soekarno man keert. BOEDAPEST De Benelux heeft een handelsovereenkomst gesloten met Hongarije, die geldig is van 1 januari 1967 tot eind 1969. De Benelux-u-tvoer zal op grond van het verdrag dit jaar met dertig procent toenemen. Onge veer zeventig procent van de kwanti teitsbeperkingen op Hongaarse uitvoer zal vervallen. fractieleiders) er vast van overtuigd, dat hij de,v Koningin zou laten weten zijn opdracut niet te kunnen den. Hij zelf wist op dat moment blijk baar ook niet beter, want vóór zijn vertrek naar de Koningin liet hij tegen 's middags vijf uur de a.r. fractie bij eenroepen, die hij als gewoon fractie leider zou presideren. Wie en wal Wat en wie hem ten paleize heb ben doen besluiten zijn formatie-po ging toch maar voort te zetten en met een interimrapport naar de Ko ningin te volstaan is niet duidelijk. Daarover zal mr. Biesheuvel, mocht hij premier worden, straks in de Kamer wel aan de tand worden ge voeld. Voor vervolg zie pag. 2 Dr. E. Emmen vandaag vijfenzestig pagina Kernmerk Het vakantie-eiland Jersey voor de Bretonse kust maakt zich klaar om de stromen zonaanbidders op te vangen. Het verwacht er zo'n slordige 700.000, meer dan twaalf keer de bevolking van dit kleine paradijsje. Neem een voorproefje in ons Zondagsblad. •fe Experimenten in Opus 13 pag. Radio TV Een herboren Youth lor Christ zoekt via een nieuw maandblad naar nieuwe wegen. Op de pagina Geeste lijk Leven van on» Zondagsblad een „Ik kon mijn ski's niet afkrijgen en bespreking van het eerste nnmmer. morgen ga ik toch weer (Van onzer verslaggevers) ROTTERDAM De dakbedek king van de grote zaal van het nieuwe concertgebouw De Doelen zal worden vervangen door een zwaardere uitvoering. De werk zaamheden zullen worden bekos tigd door de Esso, die het mate riaal vervaardigde en de Eerste Rotterdamse Dakbedekkings On derneming, die de aanleg heeft uitgevoerd. Het is gebleken dat de aangebrachte laag van een millimeter butylfolie rri (Van een medewerker) AMERSFOORT In het Dierentehuis aan de Laan 1914 te Amersfoort nam dierenver zorgster Corrie van de Pol vrij dagmiddag bijzonder moeilijk afscheid van „haar" Trixi, de hond, die op de laatste dag van februari 's avonds laat door zijn baas van 4 hoog op straat werd gekwakt en ernstig gewond in het dierentehuis moest worden opgenomen. Corrie, die bijna drie weken met het dier was opgetrokken, overhan digde Trix aan een dame uit Uitgeest, die zo wil het bestuur van de afde ling Amersfoort van de Dierenbescher ming het onbekend moet blijven. ..omdat de mogelijkheid niet uitgeslo ten is. dat de vroegere eigenaar represailles neemt door bijvoorbeeld een ruit in te gooien of de hond terus te halen". Mevrouw L. Creutz. secretaresse van de Amersfoortse afdeling („vorig jaar hebben we 289 zwervers aan een tehuis geholpen"), heeft veel reacties uit het land gekregen. Uit brieven er. telefoontjes bleek hoe zeer Nederland zich het lot van het hondje had aan getrokken en talrijk ook waren de verzoeken om het beest te mogen ko men halen. „We weten zeker dat het dier in Uitgeest een goed tehuis krijgt", aldus mevrouw Creutz. De nieuwe eigenares, die samen met haar moeder in Uitgeest woont, had in de krant gelezen wat er met de hond was gebeurd. Haar moeder had de afdeling Amersfoort om de hond gevraagd en toen ze gistermiddag met Trix op huis aan wilde, bleek pas hoe het beest zich aan zijn verzorgster had gehecht. Het liet allerlei klaag lijke geluidjes horen en pas nadat Corrie. die zich met moeite „haar" hond kon laten ontnemen, de deur achter zich in het slot had laten val len, gaf Trix zich over. Toen hij met zijn nieuwe bazin op de fot ging, leek hij al de beste maatjes. De kleine Trix weet xich in Uitgeest in ieder geval verzekerd van een uitstekende baas met een grote tuin, waarin hij naar hartelust zal kunnen ravotten. Corrie van de Pol met „haar" Trixi. te veel slijtage ondervond. De laag zal worden vervangen door een 2 millimeter dikke bedekking. De tegels die onder de rubberlaag zijn aangebracht ondervinden boven de grote zaali werking van het oplo pende dak. De tegels maken hier door een lichte beweging en doen de bovenlaag slijten. De Erdo heeft in ovrleg met de Esso besloten, nog voordat er enige spra ke was van lekkage of gebreken, het dak een servicebeurt te geven. Voor het Paasweekeinde zal aan de herstelwerkzaamheden worden be gonnen. Over twee maanden zal men gereed zijn. In die tijd zal het pro gramma in De Doelen zonder enige hinder of stagnatie kunnen door gaan. is in Suriname de sterke man gebleven. Twee dingen vielen op: bet con stant stemmen naar landsaard èn het teruglopend aantal stemmer* voor onmiddellijke onafhankelijk heid. Het laatste wil niet reggen, dat de grote partijen tegen onaf hankelijkheid zijn. Men is het ech ter niet eens over de methode en de wijze waarop. En aangezien het initiatief vanuit Suriname zelf moet komen, zal er nog wel wat tijd over heen gaan. Te voorzien is, dat d* kwestie wel in deze regeerperiode aan de orde wordt gesteld. Het meest zinvol lijkt, ook vanuit Nederlands standpunt, een langzaam opvoeden tot onafhankelijkheid, met een bij verdrag geregelde financieel- technische steun. De stemverdeling naar ras is een andere en op lange termijn moeilij ker kwestie. Suriname verkeert nu in de gelukkige omstandigheid dat er rust heerst. Van het buurland Guyana, met eenzelfde samenstel ling van de bevolking, kan dat niet gezegd worden. En al beweren de grote groepen Creolen en Hindoestani heel goed te beseffen, dat onderlinge strijd fu nest zou zijn, een zeker wantrou wen blijft. Wat dat betreft is het maar goed, dat men in Suriname denkt aan ge leidelijke onafhankelijkheid en dat Nederland de militaire zaken blijft regelen. De regering in Den Haag moet ach ter bedenken, dat een leger even zeer een rustgevende als onrustwek kende factor kan zijn. Daarom is deelname van Surina- mers aan het leger naar evenredig heid van het grootste belang. Zaken doen op zondag DE abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Zoals u weet is de prijs van een kwartaalabonnement 11.90. Als u in het bezit bent van een giro-rekening dan kunt u liefst vóór 1 april a.s. hel be drag overschrijven op onze postrekening nr. 5 89 36 U bespaart dan de incasso kosten die verbonden zijn aan het betalen per kwitantie. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automati sche afschrijving hebben ver strekt. ADMINISTRATIE NIEUWE LEIDSE COURANT. Jaarbeursdirectie gaat in de toekomst vakbeurzen, en op den duur waarschijnlijk ook de grote voor- en najaarsbeurs, op zondag openstellen. Betoogd wordt, dat hierbij niet het directiebeleid van de Jaarbenr* doorslaggevend is, maar de wens van de deelnemers aan de beurs. Wij vinden dit een schijnredenering, want natuurlijk is dit wel een stuk beleid van de Jaarbeursdirectie. Evenmin vinden wij de uitspraak van de betrokken Utrechtse wethou der gelukkig, die op protesten uit de gemeenteraad antwoordde dat de overheid hier weinig aan kan ver anderen omdat de Jaarbeurs een particuliere instelling is. De zondag draagt in Nederland nog een apart karakter. De overwegende meerderheid van het Nederlandse volk stelt er prijs op, zij het dan vanuit verschillende motieven, dat de zondag als rustdag blijft aange merkt als een dag, waarop zo min mogelijk wordt gewerkt. Daaronder valt ook het zaken doen op beurzen. Tegen deze algemene opvatting gaat de Jaarbeursdirectie in. Deze opvat ting kan zij echter niet omver praten met uitslagen van enquêtes volgen* welke deelnemers aan beurzen er voor 80 pet. de voorkeur aan geven op zondag geopend te zijn. Wij zijn blij met het protest, dat het Convent van Christelijke-Sociale Organisaties vandaag heeft laten horen tegen openstelling van beur zen op zondag. Wij hadden van dit Convent ook niet anders verwacht. Ook de kerken zullen met haar pro test niet achterblijven. Hopelijk zal het de Jaarbeursdirec- tie duidelijk worden, dat in Neder land nog andere normen gelden dan alleen de strikt zakelijke. roomfondanteitjes niet duur wel heerlijk Wc eer regen DE BILT Voorjaarsachtig zal het dit weekeinde niet zijn. Daarvoor zijn de depressies, die ook vandaag langz onze kust weer een harde tot storm achtige wind veroorzaken, te actief. Er komen enkele opklaringen maar in de loop van morgen zal van de Oce aan weer een storingsfront ons Jand bereiken vergezeld van enige regen. Hierdoor blijft het weekeinde een on bestendig karakter houden met vrij veel wind en een temperatuur van 7 tot 9 graden. 19 maart: zon op 06.47. onder ll.SO, maan op in o? onder 03.16. 20,A?„aart:J 70n op M-44- onder M-W. maan oo 10.59. onder 04.17. Burgemeester Giorgetti van een plaatsje bij Bastia op Corsica heeft president De Gaulle in verband met de incidenten van zondag bij de parle mentsverkiezingen zijn ontslag aange boden. De burgervader schaamt zich over deze incidenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1